DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. binnenland. No. 17. Honderd en tiende jaargang. 1908 DINSDAG 21 JANUARI. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. De Kabinetscrisis. Een gevaarlijke muur. De club de Bienfaisance. Brand. De drank. Uit de Schermeer. Door een kip. Schoolspaarbank Sint Pancras. Uit de Egmonden. ALKMAARSCHE COURANT. tlAVlt ALKMAAR, 21 Januari. Het- Pruisische Ifuis van afgevaardigden heeft Za terdagmiddag het wetsontwerp tot versterking van het Duitscke bestanddeel in Polen in derde lezing aangenomen. De oudste afgevaardigde, zelf een Pool, heeft tevergeefs zijn stem daartegen doen hooren. Hij hield een treffend betoog, dat aldus luidde: „Tegenover een wetsontwerp als dit, dat in strijd is met de grondwet en de rechtsbeginselen in Pruisen en in het Duitsche rijk en tot een meedoogenlooze over wel digi n g van de Poolsche bevolking in Pruisen leidt; dat die bevolking in hare verhevenste en edelste ge voelens van aanhankelijkheid aan den plek van hare ba kermat ten diepste en gevoeligste treft en krenkt; dat de eerste rechten van de burgersamenleving en de grondslagen van elke maatschappelijke orde en van el ken geordenden staat schokt en ondermijnt; weige ren wij, verder aan de beraadslaging deel te nemen. „Wij verheffen hier en voor de gansche beschaafde wereld plechtig onze stem en teekenen plechtig verzet aan tegen de gewelddaad, die in dit wetsontwerp beli ohaamd is. liet bittere en onmeedoogende onrecht, dat de regeering en de meerderheid van dit huis op het punt staan, een weerlooze minderheid in dezen staat aan te doen, zal en moet zich aan zijne geestelijke va ders en bevorderaars van zelf wreken. Wij zullen, met ongete.mden moed, den thans aang-ekondig-den strijd voor onzen vaderlijken grond, waarin het gebeente van onze vaderen rust en waaraan de herinneringen van ons geschiedkundig verleden verbonden zijn, aanvaar den. Het bewustzijn van voor een goed, edele en recht vaardige zaak te strijden en het vertrouwen op het be stier van een goddelijke Voorzienigheid, welke boven de machthebbers dezer wereld staat, zullen ons kracht en moed schenken, om ook dezen nieuwen rampspoed zegenrijk te overwinnen. Wat wij als volk zijn, willen en zullen wij blijven." Ook andere afgevaardigden keerden dezen maat re gel tegen de Polen ten sterkste af, maar het heeft niet mogen baten: de conservatieven en de nationaal-libe- ralen hebben de meerderheid, zij waren vóór het ont werp en wilden zelfs niet ingaan op een voorstel van een centrum-afgevaardigde die merkwaardigerwijs Marx heet om de stemming drie weken uit te stel len. Deze spreker durfde het ontwerp zelfs een schen ding van zeer belangrijke bepalingen van de grondwet noemen. Men heeft den Polen hun rechten ontnomen m onzen gezegeuden tijd van recht, rechtvaardigheid en waarheid geven de toonaangevende mogendheden prachtige voorbeelden Het is haast niet te begrijpen, dat eeu volk van Duitschers zoo iets zou kunnen willen, en de toekomst zal leeren of Pruisen wel oen verstandige daad gedaan heeft met aldus op te treden. De Polen laten zich niet gemakkelijk germaniseeren. Het is nu al op velerlei wijzen beproefd: door het bevorderen van gemengde (Poolsch-Duitsche) huwelijken, door het invoeren van de Duitsche taal in Poolsche scholen en kerken, doo het aankoopen van Poolsch grondgebied, waarvoor mil lioenen zijn uitgegeven. Niets mocht evenwel baten en daarom zal thans het meest krasse middel toegepast worden: dwang onteigening, d. w. z. de Polen kunnen gedwongen worden afstand te doen van den grond, in dien een Duitscher deze wil koopen. Derhalve ieder I'oolsch grondbezitter kan elk oogenblik genoodzaakt worden zijn grondgebied af te staan en nooit zullen de Polen het mogen terugkoopen Alle Pruisische burgers zijn gelijk voor de wet -- maar de Polen staan er buiten. Terecht wordt van zulk een mishandeling Schande gesproken. Zij is eigen lijk door niets gemotiveerd. Er wordt in Pruisen wel veel gesproken van hot „Poolsche gevaar," maar het is niet recht duidelijk, wat men er mee bedoelt. Wat zonden de enkele millioenen Polen kunnen uitrichten tegen de vele millioenen Pruisen? Deze periode van vijf jaren is thans voor nagenoeg alle commissiën verstreken en de regeering heeft door bemiddeling der hoofdinspecteurs van de volks gezondheid een onderzoek laten instellen naar de toe neming der bevolking binnen den kring der commis siën. Het blijkt, dat bij een vrij groot aantal het max imum getal van 40.000 inwoners is overschreden. Het is echter hoogst moeielijk deze commissiën binnen dit kader der wet terug te brengen. Het zou toch meestal niet aangaan eenvoudig ééne gemeente van de eene commissie af te nemen en bij eene andere te voegen, die nog geen 40.000 inwoners onder zich heeftwant niet zelden zou ook deze alsdan te om vangrijk worden. Allerlei verschikkingen zullen dik wijls moeten plaats vinden ten einde het in den eenen kring te groi/t aantal bij een andere commissie te voegen, die nog niet voltallig is, tenzij men er toe kon geraken om een deel van verschillende naast elkaar werkende commissiën tot een nieuwe tusschen- gelegene commissie bijeen te voegen. Ook hieraan zullen echter groote bezwaren verbonden zijn, omdat het nog pas sedert enkele jaren bestaande en samen werkende moet uiteengerukt en nieuwe administra tieve regelingen getroffen moeten worden. Rijksverzekeringsbank. Het Vad. maakt melding van twee besluiten van de directie der;Rijksverzekeringsbank, welke het uit muntend prijst, vooral omdat zij gaan in de goede richting der decentralisatie. Tot nu toe kwamen al de rapporten der controlee rend-geneeskundigen op de Medische afdeeling, waar zij werden nagekeken en dienden tot het uitbrengen van een advies aan het bestuur omtrent het te nemen besluit. Deze geheele schakel is nu verdwenen. Be rapporten der medische ambtenaren dienen nu direct als basis van het bestuursbesluit. De tweede gewichtige maatregel brengt de corres pondentie der behandelende geneeskundigen, die tot nu toe via het Jbestuur moest gaan, regelrecht naar de controleerende geneeskundigen. Beide maatregelen zullen groote vereenvoudiging en bespoediging in het nemen van beslissingen brengen, waarvoor het bestuur de grootste lof toekomt. Wel is de taak en de verantwoordelijkheid der contro eerend-geneeskundigen door deze besluiten bij zonder verzwaard, maar in deze beslissing ligt tevens het vertrouwen van het bestuur, dat de tegenwoordige medische ambtenaren die uitbreiding van ambtsbe voegdheid ten volle waardig zijn. GEMENGD NIEUWS. Aanranding. Zaterdag- keerde de heer O., stoker-machinist op de staatsmijn „Wilhelmina," welke voor zaken te Heerlen was geweest, huiswaarts en werd in 't Caumerveld, pl. m. 50 M. voor de bewoonde omgeving, door een viertal Duitschers aangesproken, met „Heb je geld bij je?" C antwoordde hierop „nog geen vijf mark." Een der aan randers vergde van hem twintig mark. Toen C. hierop met inging, ontving hij eensklaps een messteek, welke gelukkig geen levensgevaarlijke verwonding veroor zaakte. In de worsteling, welke toen met drie hunner volgde een persoon stond op den uitkijk heeft 0. zijn aanranders genoegzaam werk gegeven. Het ge lukte ziju mes uit den zak te krijgen, waarmede hij zijne aanranders tlink bewerkt heeft. Eén der brutale kerels werd aan den pols verwond. Een tweetal bekwam met het mes een slag in den schouder. Doch O is eveneens met gescheurde kleeren en bebloed aangezicht thuis gearriveerd. Het X. v. N. ontving van de heeren Holkema en Wa- rendorf op een vraag omtrent de juistheid van het be richt over het contract tusschen hen en dr. Kuyper gisteren door ons aan de „Midd. Ct." ontleend, ten' antwoord: \Y,j kunnen u niets mededeelen omtrent den na id ot den inhoud van ons contract met dr Kuy per; maar dat is ook niet noodig, want. hel bericht is niét waar. a a £"euwe Gezondheidscommissit!n. Art. 26 van de Gezondheidswet zegtEene Gezoud- ■•ids-commiasie wordt ingesteld V00r elke door m r' AA aan te- W^,zen vereeniging van twee of meer |m ééne provincie gelegen gemeenten, gezamen- lt)k Biet meer dan 40.000 inwoners hebbende. In eene dienovereenkomstig vastgestelde regeling wordt op grond van wpziging in de bevolkingscijfers geen ver- U~n"ng gfbra^t. voordat die regeling gedurende vijf jaren van kracht is geweest. ie Arnhem werd de heer v. O., wonende Velper- weg, hoek Hoflaan, door een agent van politie ge waarschuwd, dat de muur om den tuin zwak begon te staan en dus maatregelen moesten genomen worden. Gelukkig dat de politie de wacht hield en de voor bijgangers waarschuwde, want 's middags omstreeks haltéen stortte een pl.m. 15 M. lang stuk muur met donderend geraas in. Terstond werd door eenige ont boden metselaars het andere gedeelte gestut en wat nog gevaar opleverde afgebroken. Door de oplettend heid der politie kwamen er geen ongelukken voor. Het O. Ministerie te Amsterdam eischte gisteren tegen Politzer f 400 boete, tegen de overige medeleden van het comité der club de Bienfaisance f 200 boete Het zeide aangetoond te hebben, dat de club en de combinatie één waren en dat de vereeniging niet hoofdzakelijk bedoelde het uitoefenen van weldadig heid, doch het geven van gelegenheid tot hazardspel, tT. J n ia bij art. 140 strafwetboek, liet Hdbl. meldt over Politzer het volgende Samuel Politzer eerste beklaagde in het speelbank proces tegen de Club de Bienfaisance in de Vondel- straat te Amsterdam, de beklaagde, want de anderen met hun uitheemsche namen lijken niet veel meer dan zijn welgedrilde sujetten, die naar huis en naar bed worden gedirigeerd als ze te handig willen lumVi zitting en daardoor gevaarlijk worden, to.dat ten slotte alleen de oude Fransche grijsbaard Galmen mag blijven, die weinig of niets zegt en met zijn eerwaardig uiterlijk voor bewaarder van het grootzegel-der-deftigheid van de club kan doorgaan. Samuel Politzer, de beklaagde, is 'n man van den dag en verdient in deze rubriek beschreven te worden Beschreven Hm, ja, 'n leven als dat vat, den heer l ohtzer leent zich nu juist niet tot exacte biographie llflt.18 er interessant genoeg voor! Maar de ga tui er van is niet zoo gemakkelijk te volgen. In 1858 werd Samuel Politzer uit Europeesche ouders geboren te San Giorgio in Brazilië. Dat staat vast. Maar overigens werd hem de gansche wereld tot vaderland, werd hem alle centra van mondain en demi-mondain leven tot even zoovele woonplaatsen Rio Janeiro, Londen, Parijs, Lissabon, Monte Carlo, Berlijn, Spa, Moskou, Amsterdam Leerde hij een dozijn talen en meer spreken en verstaan Duitsch, Hollandsch, Fransch, Engelsch, Spaansch, Italiaanseh..! Bewoog hij zich het grootste deel van zijn 49 jaren nu eens arm, dan Veer rijk, maar altijd vol goed vertrouwen in de fortuin, in 't woeligst midden van een kring van min of meer bekende, min of meer „Salon--' en SatisfactionsfShige" persoonlijkheden van elke nationaliteit, die zich tot levensdoel stellen „de chercher ou de forcer la fortune et le plaisir d'une manière ou d autre" Werden hem race-courses en casino's tot permanent terrein van werkzaamheid Vormde hij zichzelf in een harde levensschool tot het forsche, parvenuïg-joviale, welbespraakte, maar bovenal slimme type-wereldburger dit woord genomen in zijn meest omvattende beteekenis dat we nu al dagen achtereen zien plaats nemen in den uitersten hoek van de beklaagdenbank in de strafkamer der Rechtbank alhier. Samuel Politzer.... Vierkant-geschouderde athle- tenfiguur, waarop de naar boven spits toeloopende kop klein lijkt, schoon die 't werkelijk niet is. De schuin naar achter gekamde donker-bruine kuif, rechts naast de onberispelijke scheiding, laat het hooge wijkende voorhoofd vrij, waaronder te weerszijden van den forscli gewortelden neus de kleine diepgezonken oogen van onder zware wenkbrauwen dreigen. Een rosse borstelknevel boven den beweeglijken mond. Dan een kleine, scherpbelijnde kuilkin, zich voortzettend in onderkinnen, die over 't altijd nieuw-glanzende boord vallen in welgedane rondingen. Herr Politzer verschijnt voor „dem löblichen Tribunal' steeds „tiré k quatre épingles"keurig gekleede ^jas, hoed eh pels laat hij bij den bode achter, eiken dag een ander, maar immer zwaar goud-beketend fantaisie-vest, kleurige das, pantalon met „Bügelfalte' Maar bij zijn vierkante cheviot-jas met zijden rsvers, draagt „Herr Politzer" rose over hemd en manchetten. Ook drinkt hij bij zijn lunch ostentarief Rijnwijn, en likeur bij zijn koffie'. En hij rookt guldens-sigaren mét de bandjes In den nacht van Zondag [op Maandag te 2 uur, werd de brandweer te Amsterdam gealarmeerd voor een zwaren uitslaanden brand op het Spiegelplein bij de Spiegelgracht. De brand was ontstaan op de eerste verdieping, bewoond door de familie P. C. Meijer. Het sousterrein is ingenomen door een schaftkelder van Meijer, een huis met verlof tot verkoop van alco holvrijen drank. Daarboven bevinden zich een zit- en slaapkamer en keuken. Vermoed wordt, dat de brand, die zeer heftig gewoed heeft, ontstaan is in het keu kentje. Wij schrijven, dat dit een vermoeden is, wijl de oorzaak tot dusver onbekend is gebleven. loen de brandweer toesnelde, meenden de buren, dat de bewoners, twee oudjes, zich nog in het bran dende huis bevonden. Echter bij nader onderzoek bleek, dat wat anders nooit geschiedde de bewoners afwezig waren. Reeds gistermorgen werd een begin van brand gebluscht in een kattebak. Het keukentje en het voorvertrek brandden geheel uit. En vele stukken vermolmd huisraad, lappen en papier lagen in een onoogelijke chaos over de straat verspreid, 't Is zeker weer aan het spoedig optreden der brandweer te danken, dat de brand alleen tot de beneden-verdieping beperkt bleef. Bij de bovenburen waren alleen de ruiten gesprongen, terwijl in de schaft kelder door waterschade alles onbruikbaar is geworden. De arme oudjes zijn thans bijna alles kwijt, want hun inboedeltje was niet verzekerd. Zaterdagavond werden te Arnhem, naar de A. C. meldt, onder een grooten volksoploop naar het politie bureau gebracht H. v. L. en H. E. W., die in kennelij- ken staat van dronkenschap verkeerden. Beiden zijn verslaafd aan de jenever en toen zij geen geld meer hadden, verkochten zij de kleeren, die zij even konden missen. Broek, kousen, schoenen en onderbroek werden door hen aan een opkooper verkocht. Slechts gekleed in een hemd en jas liepen zij door Amhem's straten, dusdanig door den drank bedwelmd, dat ze geen koude meer voelden. Ie regelen, zoo meldt de Geld., werd tijdens de strenge koude in den laats ten tijd een gezin op straat zi t. Lenige belhamels, onder dcn_ invloed van ster ken drank, kwamen de ellende der menschen nog ver- hoogen door hun boeltje in brand te steken. Dienst vaardige buren bluschten de vlammen. De marechaus sees stelden een onderzoek in, dat leidde tot aanhou ding- van drie personen, nl. J. W., T. II. en J. B. door een raam dat gedeeltelijk kon neergeschoven worden. Een antieke brandkast, waarin ongeveer f 50, was de buit, doch ook de boeken der administratie achtten de dieven gewichtig genoeg om mee te nemen. Ann den opstal werd nogal schade toegebracht. De fabriek werd niet bewoond. Verzekering bij „Mer- curius" dekt de schade. Aanvaring. Gistermorgen omstreeks 9 uur heeft er te Amsterdam een aanvaring plaats gehad in het open havenfront voor den Oostertoegang, tusschen een z.g. hobbel schuit met aardappelen geladen en de sleepboot Schuttevaer," van den heer Bergman. De schuit zonk. Een boot van den havendienst heeft haar leeg gepompt en de aardappelen op de kade gebracht. Verbrand. Zondagmorgen bemerkte men te Haarlem rook, komend uit de roef van een schuit. Bij onderzoek bleek, dat in bewusteloozen toestand daarin lag de 30-jarige schoorsteenveger Potsen. Zijn beenen waren nagenoeg verkoold, kolen vuur lagen naast een om gevallen pot. De ongelukkige is nog ademend naar het gasthuis overgebracht. Men vermoedt, dat de man in de schuit nachtverblijf zocht en tegen de kou een pot met gloeiende kolen heeft meegenomen, die hij later, bedwelmd door den damp, omwierp. Verdelging van rupseneieren. Vanwege den dienst der stadsbeplantingen te Am sterdam is men ijverig in de weer met het afzoeken der boomen naar de bekende eierringetjes der ringel- rupsen. Eiken dag zijn er 20 man mede bezig en worden ruim 1000 ringetjes verzameld. Op het oogenblik zijn er in 't geheel ongeveer 22,000 van die eierringetjes uit de boomen verwijderd en als men rekent dat ieder ringetje 200 en meer eitjes bevat, komt men tot de wetenschap dat er alvast een kleine vijf millioen rupsen onschadelijk gemaakt zijn. lederen dag knetteren de kachels op de Stadskwee- kerij in de Watergraafsmeer van de toekomstige boomenvernielers, die aan het vuur worden prijsge geven. Het werk is echter nog lang niet klaarSchoon zijn nu het Muiderkwartier, de Plantage, de N. Heeren gracht, Mauritskade, Singel en Voorburgwal, terwijl deze week een begin wordt gemaakt met de grachten en het overige oude stadsgedeelte. Hoewel natuurlijk hier en daar wel een enkel ringetje aan de speurende blikken der zoekers zal ontsnappen, is vrees voor een rupsenpljjag als verleden jaar vermoedelijk buitengesloten. Verdronken. De arbeider L. S., te Groningen, is gisteravond, toen hij met eenige confrères op de leuning van de Bontebrug zat te praten, achterovergevallen in het Winschoterdiep. Twee uur later werd zijn lijk met behulp van een dreg gevonden en naar zijn woning overgebracht. (Prov. Gr. Ct.) Ondanks tal van waarschuwingen bleef de 14- jarige A. van M., te Rotterdam gisternamiddag voort gaan met het springen van schots op schots, drijvende in den Coolsingel. Plotseling viel en verdween hij onder het ijs. Hij is ongeveer 8 minuten later dooi de politie met een dreg opgehaald en in een winkel op den Coolsingel binnengebracht. Daar heeft men geruimen tijd getracht de levensgeesten op te wekken, doch te vergeefs slechts de dood kon worden gecon stateerd. Het lijk is naar de woning der ouders gebracht. Door de directie van het Schermer veefonds zijn in 1907 afgekeurd 31 runderen waarvoor aan vergoeding tegen 3/4 der waarde en aan bijkomende kosten is uitbetaald f 5124,65. Voor de goedgekeurde dieren werd ontvangen f 2124,48l/2, zoodat "de te vergoeden schade beliep een som van f 3000,46i/2. Door 90 deel hebbers waren per kwartaal gemiddeld 1456 stuks vee verzekerd en de omslag per rund bedroeg f 2.06. Gistermorgen is de woning van A. v. B. te Malden verbrand, omdat een kip een lantaarn omvloog-. Een geit is gered. De geheele inboedel is verbrand Alles is verzekerd. Inbraken. Gisternacht is ingebroken in de nikkkelwarenfabriek er I. H. Wentzel aan de Leeuwenstraat te Hilversum. Door de dieven, die zich door het verbreken van een ruit toegang hebben verschaft, is medegenomen een partij drijfriemen ter waarde van ongeveer f 200. l T? VeIp is iu den nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken in de N.V. Melk- en Zuivelfabriek aan den Beekhmzerweg. De dieven kwamen in de fabriek In het jaar 1906 werd in de vier kwartalen, in de spaarbank der openbare lagere school te St. Pancras, ingelegd f 418.94, terwijl in het jaar 1907 in het geheel werd gespaard f 296,97l/2. Alzoo een mindere inleg van f 121,96l/2. Uit Winkel. Alhier is beroepen ds. J. M. Natzijl te Bergen. Uit den Helder. Alhier is beroepen ds. J. L. Faber uit Marssum. Uit De Rijp. In de Zaterdag jl. gehouden ledenvergadering der afslag vereeniging „Rijp en Omstreken" zijn tot be stuursleden herkozen de heeren K. de Vries en D. Dekker. Volgens 't overgelegde verslag van den boek- houder-betaalmeester bleek, dat in 1907 was omgezet f 13183.50. Met 't oog op ingekomen klachten, werd de boete, bij te kort gewicht, gesteld op f 0.25 per zak, welk bedrag na aftrek der vergoeding aan de koopers, in de kas moet worden gestort. Verder werd nog besloten in den herfst, een- ot tweemaal een vei ling van voerbieten te houden. -^8^ Egmond aan Zee hebben enkele baldadige jongens in een drinkwaterput petroleum gesmeten. Moeilijk zal het echter zijn deze belhamels te achter volgen.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1