STA D SN I E U W S. BUITENLAND. Uit Akersloot. Van Wieringen. Diefstal. Griezelig. Een gasontploffing. IJs. Uit Helloo 386 STA ATS LOTERIJ. 5e klasse, 2e lijst. Trekking van heden. Nr. 16563 f 1500 nr. 9388 f 1000ns. 4871, 5138, 5416 en 10089 elk f 400 ns. 225, 3500, 7326, 7499, 10131, 12361, 12383, 13345 en 15036 elk f 100. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Witte Kruis. Veeverzekeringsfonds. Benoeming marktmeester. Globetrotters. i „Trouw moet blijken." Aanvoer op de veemarkten, gehouden in de gemeente Alkmaar. 1906: 1907 1906: 1907 Paarden 311 306 Ezels Koeien 1699 1845 433 358 Vette kalveren 4610 4114 Nuchtere id. 4600 4742 2972 2940 Schapen 8449 8278 23629 24007 Lammeren 5270 5502 4 24 Bokken en geiten 645 675 Jonge bokken en geiten 167 201 3 Vette varkens 9918 13865 Magere id. 3344 3303 1757 1956 Biggen 9752 10876 34237 35728 43323 47267 Gemengde Mededeelingen. In het café van den lieer C. Mooy te Egmond- bimien is deze week uitbetaling geweest van Oost- Indische kers. De prijzen waren vergeleken met ver leden jaar belangrijk minder. Zij bedroegen f 20. per 50 K.G. Weldra zal het 12 jaar geleden zijn dat de Hendrika Stichting te Egmond aan Zee verrees. De schenker van dit gebouw, den heer P. F. Jansen, kwam op de gedachte het gebouw, dat voor dien tijd dienst had gedaan voor huisvesting uan oude zee lieden, in te richten als herstellingsoord voor minder bedeelden en dat daaraan behoefte bestond, bleek wel duidelijk. Ieder jaar neemt zij een menigte vrouwen en kinderen op die door een ziekte aangetast zijnde, hier hunne ge ondhe'd weder zien terugkeeren. In het afgeloopen jaar zijn er 300 patiënten uit verschillende deelen des lands verpleegd. De Hendrika Stichting heeft in de elf jaren van haar bestaan reeds een groot aantal patiënten opgekweekt. Het bestaat uit een groot gebouw met 80 bedden en daarachter een 47 aren grooten tuin. H. M. de Koningin schonk ook dit jaar weer eon bedrag van f 100. Uit Castricum. Door den bisschop van Haarlem is benoemd tot 'pastoor alhier de heer f'. F. J. van der Deyl De heer H. N. Colla, kapelaan te Den Haag is be noemd door den bisschop van Haarlem tot pastoor al hier. In de vergadering van den raad der gemeente Wie- ringen werd een verzoekschrift behandeld van de ver- eeniging „Het iVisschersfonds te Wieringen," iidiou- dende een verzoek aan den raad, om in 't belang der visschers te Westerland een schrijven aan den betrok ken minister, tot het verkrijgen van schadeloosstelling bij eventueele drooglegging der Wieringermeer, te rich ten. Genoemde visschers zouden door die drooglegging, niet andere dan door het uitwateringkanaal, dat langs door Wieringen zou worden gegraven, de zee kunnen bereiken, hetgeen voor hen zeer veel moeite en tijd en dus ook geldelijk nadeel zou beteekenen. In tegenstel ling hiermede heeft de minister in de memorie van toelichting van het ingediende wetsontwerp gezegd, dat de visschers te Westerland geene schadeloosstelling bij genoemde drooglegging kunnen erlangen. B. en W. stelden voor, het Visschersfonds te ant woorden, daar er in de gemeente ook zeer veel men- schen zijn, die de drooglegging met verlangen tegemoet zien, de Raad niet vóór kan gaan met d'een of d'andere belemmering in het plan tot drooglegging te veroorza ken. Het ligt meer op den weg der visschers zelve, een dusdanig verzoek tot den minister te richten. Als steeds zal een dergelijk verzoek, door den minis ter naar B. en W. om advies worden gezonden en dezen zullen op billijke eischen gaarne gunstig adviseeren. Aldus werd besloten. Daarna kwam ter tafel een verzoekschrift van den heer P. Ma ars, waarin deze verzocht, het verbod tot in voer van vee, op te heffen, daar adressant vermeende dat het gevaar voor overbrengen van mond- en klauw zeer geweken was en er hier gebrek aan vee heerschtc. Het door B. en W. hierop ingewonnen advies van den districtsveearts bevatte echter het tegendeel en de ze deskundige achtte dat gevaar nog niet geweken. Op voorstel van B. en W. werd afwijzend op het adres beschikt. Op voorstel van B. en W. werd besloten voor de O. L. School te Westerland, waar het getal leerlingen op 1 April a. s. drie onderwijskrachten zal vorderen, eeno onderwijzer op te roepen, en zoo men er niet in slaagde een onderwijzer te krijgen, een onderwijzeres. Voorts was ingekomen een verzoek van de verloskun dige, juffr. Lanooij. Adressante gaf te kennen, dat het aantal geboorten in de gemeente jaarlijks vermindert, terwijl de genees heer ruim 7, gedeelte der plaats gehad hebbende ver lossingen, heeft waargenomen; redenen waarom zij ver hooging van jaarwedde vraagt, die als tegemoetko ming in haar onderhoud thans 350 'sjaars bedraagt. B. en W. van meening, dat de verloskundige werke lijk door deze toestanden te weinig inkomen heeft, stellen voor, voor elke verlossing, welke niet door haar wordt verricht 5 "tegemoetkoming in 't nadeel daarvan, te geven. Daartoe werd besloten. Aan de schoolkinderen-bibliotheek te Hippolytushoef werd 15 per jaar subsidie verleend. In den laatsten tijd kwam het herhaalde malen voor, dat uit verzegelde waggons, staande op terreinen van de spoorwegstations te 's Gravenhage, groote partijen koperdraad, bestemd voor de rijkstelegraaf, werden ont vreemd, zonder dat het de politie mocht gelukken de da ders aan te houden en het koperdraad terug te vinden. Tn 't laatst der vorige week werd andermaal uit een verzegelden waggon aan 't Holl. spoorwegstation een grooto partij koperdraad ter waarde van 500 ont vreemd. Dank zij hunne ijverige naspeuringen slaagden de re- hercheurs der politie Maasland, Koningkramer en Blonk er in, nog denzelfden dag een ouden bekende van de justitie als verdacht van dezen diefstal aan te hou den. Deze politiebeambten namen het gestolen koper draad in beslag bij den opkooper v. K., aan de Verver straat. De verdachte is naar het Huis van Bewaring overge bracht. In de Ridderstraat te Amsterdam is gisteren de 50-jarige schoenmaker Reep dood gevonden. Hij moet reeds drie weken geleden overleden zijn. De man moet hevig aan den drank verslaafd geweest zijn en leed groote armoede. Allerlei fantastische verhalen doen de rondte. Zoo zouden ratten het lijk vreeselijk verminkt hebben, 't Zal wel erg overdreven zijn. In het magazijn van den heer J. H. W. Hamer® op den Nieuwendijk te Amsterdam had «het personeel gaslucht opgemerkt in een opkamer, die achter den winkel gelegen is. De hoofdkraan werd bijna geheel dichtgedraaid, en op een ladder begaven zich twee personen, om met een vlam langs de pijp gaande, te ontdekken, waar het lek wezen mocht. Dat bleek al te onvoorzichtigplotseling een vreeselijke knal, de gaskroon viel naar beneden en het onderste gedeelte van het plafond mee. Eén van de beide controleurs kreeg een paar schrammen aan het gezicht, de ander kwam er met den schrik af. Terwijl de glazen kap van de opkamer van de ontploffing vrijwel ongedeerd afkwam, word de groote spiegelruit voor aan de straat op een afstand van een Meter of tien door de ont ploffing aan gruizels geslagen. Wonder boven wonder werd niemand in de drukke straat door de scherven getroffen. Gisternacht werd de dienst van het pontveer aan de Hembrug heropend. Voor de kust van Texel is 't vol zwaar jjs. He stoombootverkeer met den vasten wal is daardoo^ weer eenigszins in 't ongereede geraakt. Het mistige weer maakt het varen daarbij hoogst moeilijk. De eerste boot van Muiden is te Weesp aange komen. Van W esp zijn thans verschillende vracht schippers naar Amsterdam vertrokken. De Veehttot Uitermeer is nog niet bevaarbaar. Niet de „Baron Rengers" zooals eerst het plan was, maar de ijsvlet is gisteren van Kampen met de post voor Urk vertrokken. De Urkers gingen met hun vlet van Urk naar Schokland, alwaar de posten worden gewisseld. Het ijs in den Rijn te Arnhem zit onveranderd vast. Het water is eenigszins wassende. De overtocht geschiedt per ijsvlet. Het drijfijs is bij Nijmegen bijna geheel verdwenen, het is geen beletsel meer voor de scheepvaart, toch kwam er geen enkel schip voorbij, waarschijnlijk wegens den mist. Alle schepen bleven nog in de haven. Een smalle strook papperig ijs drijft bij Rotter dam langs den rechteroever der rivier, die overigens geheel blank is. De schroefboot „Merwede III" maakte gisteren twee reizen naar Dordrecht en terug, verder varen is nog niet mogelijk. De raderbooten liggen nog stil. Behalve de diensten tot Lekkerkerk wordt naai' boven nog niet gevaren. Ged. Staten van Friesland hebben, wegens den verhoogden stand van het boezemwater en voor op ruiming van het ijs, last gegeven met al de zeesluizen der provincie te stroomen. Voor Hunsing en Fivelingo zal een bond van ijsvereenigingen worden opgericht. In Friesland rekent men op vorstin een aantal plaatsen althans zijn voor deze week hardrijderijen aangekondigd. lu dc vergadering van het departement „Heiloo" dei' maatschappij tot Nut van 't Algemeen, trad gisteren, 20 dezer, als spreker op de heer P. II. Lamberts, decla mator, uit Amsterdam. De onderwerpen van ernstigen en luimigen aard voldeden zeer zeker, zoodat een„tot weerziens!" den spreker werd toegevoegd. Een 45-tal leden woonden de vergadering bij. Het leden tal is se dert korten tijd met 18 toegenomen. Uitspraken van heden. Simon K., gedetineerd in liet Huis van Bewaring, diefstal door middel van inbreking, een jaar gev. Arie G., gedetineerd in het Huis van Bewaring, heling, een jaar gev. Jacob B., Hoorn, diefstal van een fiets, 10 dagen gev. Gerrit Buyk de V., Enkhuizen, mishandeling, f 15 boete subsidiair 10 dagen hecht. Teunis V., Egmond aan Zee, mishandeling, 1 maand gev. Marijtje B., echtgenoote van Martinus W., Graft, eenvoudige beleediging, f 5 boete, subsidiair 4 dagen hecht. In de week van 13 tot 19 Januari zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 70 Kuipbaden 73 regenbaden le kl. en 155 regen- baden 2e kl., te zamen 298 baden. Burgerijsclub. Men heeft ons verkeerd ingelicht ten aanzien van het bericht over het jubileum van de Burgerijsclub. Maandag 27 Januari zal deze club zeventien jaar bestaan. Dit feit zal Zaterdag 25 Januari a.s. worden her dacht in den vorm van een Huishoudelijke Alge- nieene Vergadering met Dames in het lokaal Diligentia van den heer Stapel. De feestelijkheden zullen bestaan in het geven van voordrachten, zang en muziek, hetgeen ten beste zal gegeven worden door eenige leden en hunne dames. De kosten benoodigd voor dezen feestavond, wor- den geheel door de leden zelf gedragen, zoodat de kas der Burgerijsclub geen nadeel van dezen feestavond ondervindt. Stoomtram Egmond—Alkmaar - Bergen. Geduri nde de maand September 1907 werden dooi de stoomtram EgmondAlkmaar—Bergen 30924 reizigers vervoerd en bedroeg de opbrengst van reizigers- en goederenvervoer f 5245,50s. Men meldt ons In de laatste algemeene vergadering van het vee verzekeringsfonds, tegen voor de slachtbank bestemd vee, is de rekening van het afgeloopen halfjaar '07, sluitende met een batig saldo van f 562,91, door eene commissie nagezien en goedgekeurd. Het ledental bedroeg 124. Ter vervulling der betrekking van marktmeester dei- kleine kaas-, aardappelen- en eierenmarkt, op eene jaarwedde van f 75, hebben Burg. en Weth. den Raad de navolgende aanbeveling doen toekomen 1. S. H. van Drunen, 2. J. J. Joosten en 3. F. C. Rike Jr., allen te Alkmaar. Tentoonstelling van Postduiven. Gisteravond heeft de uitreiking der prijzen plaats gehad van de Zondag 12 Januari gehouden stedelijke tentoonstelling van Postduiven in het lokaal „het Wapen van Haarlem." Na een opwekkend woord tot de talrijke aanwezigen reikte de Voorzitter, de heer D. Oostwouder, de prijzen uit aan de overwinnaars. Na de uitreiking had er verkooping van duiven plaats door een liefhebber, die wegens omstandigheden zijne beestjes moest opruimen. Er werden nog al hooge prijzen besteed. Zondag werd onze stad bezocht door twee globetrot ters, de heeren J. Blitz en J. v. d. Abeelen. Door hun kleeding en een band om den arm trokken zij de aan dacht. De fotograaf, de heer Van der Aa in de Lan- gestraat, noodigde dc wandelaars bij zich binnen en heeft voor de aardigheid een foto van hen gemaakt. Onderwijl vertelden de reizigers het een en ander van hunne ondervindingen. Zij waren met nog twee hee ren Fred. Gedeking en A. v. Oostrum den 28 Juli uit Amsterdam, hun woonplaats, vertrokken. Te voet trokken zij haar België, door Frankrijk en kwamen bij ■de grens van Spanje. Verder mochten zij niet gaan: «door den hongersnood die toen in Spanje heersehte, werden zij niet in het land toegelaten. Hier werd een wan hc-t viertal ongesteld. Hij moest mét een zijner wrienden naar Amsterdam terugkeeren. De hoeren "Van Oostrum en Gedeking zetten den tocht echter voort en zijn naar Duitschland gegaan. Thans zijn de- t ze in Keulen en wachten daar de heeren Blitz die weer hersteld is en v. Aboelen op. Van Alkmaar zijn deze Zondag naar Hoorn gegaan en van daar zal de reis naar Keulen worden ondernomen. Bezocht zullen wor den volgens hun programma, achtereenvolgens Italië, Spanje, Portugal, Noord-Amerika, Azië, Rusland, Zwitserland. Een reis om de wereld dus, die zes jaar zal duren. De foto's, door den heer Van der Aa Zondag- gratis genomen, zullen zoodra ze gereed zijn voor het raam van diens woning worden tentoongesteld. Straatnamen. Tn het belang- der gemeentelijke, administratie is het wensclielijk aan eenige nieuw aangelegde of aan te leg gen straten namen te geven. Na gehouden overleg met den heer Gemeente-archi varis stellen B. en W. den raad voor: lo. Voor het terrein tusschen den oostelijken Sta tionsweg en de Stationstraat a. de verlenging' van de Snaarmanslaan, van de Sta tionstraat tot den Helderschen weg te noemenVer lengde Snaarmanslaan b. dc straat, evenwijdig loopende aan den Helder schen weg achter den grooten gashouder, den naam te geven van Gasstraat, hetgeen voor het gebruik aanne melijker wordt geacht dan Gashouderstraat; c. de straat, die de beide vorige verbindt, te noe men de Kinheimstraat, naar de naburige boterfabriek „Kinlieim 2o. Voor het in exploitatie gebrachte terrein van de Alkmaarsche Exploitatie-Maatschappij a. den broeden weg van den Singel tot de ontwor pen splitsing te noemen: de Nassaulaan. Deze naam schijnt voor den breedsten en veel belovenden weg ge past, wijl de gemeente reeds een Wilhelminalaan en een Emmastraat bezit; b. de open ruimte, gevormd door de sub a bedoelde Nassaulaan, waar deze zich in tweeën splitst en de straat welke deze gesplitste straten weder verbindt, sa men te vatten en te noemen: Nassauplein; c. de straat, voerende van het noordelijk gedeelte van het Nassauplein naar den Westerweg te noemen: Egmonderstraat d. de straat, voerende van het westelijk gedeelte van het Nassauplein naar den Westerweg te noemen: Lamora als tr a a t De namen sub c en d voorgesteld zijn ontleend aan de nabijheid van de Egmondervaart en de Egmonder- meer, waarvan graaf Lamoraal, een groot figuur in onze geschiedenis, do bedijker was. Het komt B. en W. wenschelijk voor den doop der overige fragmentstraten op dit bouwterrein uit te stel len tot deze tot eenige ontwikkeling zijn gekomen. Onder de zinspreuk „Trouw moet blijken" is dezer dagen door de korporaals en soldaten der Cadetten school, een vereeniging opgericht die zich ten doel stelt door gymnastiek, schermen en tooneelspel den kameraadschappelijken omgang te bevorderen en den vrijen tijd nuttig en aangenaam door te brengen. De jeugdige vereeniging mag zich in den steun en bescherming van H. H. Officieren en leeraren ver heugen. Zaterdag. Maandag. Op de drie groote veemarkten bedroeg de aanvoer 8347 stuks en op de paardenmarkten 1344 stuks, tegen 8780 en 1180 in 1906. Het kinderverblijf te Bergen aan Zee. Door de commissie uit het burgerlijk armbestuur voor het burgerweeshuis te Amsterdam werd gisteren aanbesteedhet bouwen van een kinderverblijf te Bergen aan Zee (N.-H.). Ingeschreven 20 biljetten. Gebr. Koolhaas, Amsterdam, f 52400 v. d. Berg en Biggelaar, Amsterdam, f 51800 Hemelrink, Nij megen en Nollen, den Haag, f 51800 Gebr. Dessing, Gouda, f 50990; Coeterje en Ladige, Amstei-dam, f 49800 F. H. Ringers Zoon, Alkmaar, f 49200 W. Swager, Alkmaar, f 47800 J. Oldenburg, Bergen, f 47750 Rijnders en van 't Ende, Amsterdam, f 47500 B. Huizinga, Bergen, f 47320J. Gelens, Utrecht, f 46998 J. A. Tuinman, Bergen, f 46980 S. Adema, Velsen, f 46690 J. Dorregeest, Alkmaar, f 46446 J. Waijer en Schuurman, Medemblik, f 46367J. Koster, Alkmaar, f 46350 C. Bol, Alkmaar, f 46200 L. C. Oudt, Alkmaar, f 46000C. Oldenburg, den Haag, f 45880 Spruit Wils, Alkmaar, f 44980. De vergadering van de Duitse he vlootver- e o n i g i n g had, zooals reeds gemeld is, een storm achtig beloop. Het hoofdbestuur deelde zijn besluit mede om af te treden. In een slotwoord zeide de voorzitter, prins Salm, dat het hem moeilijk viel, van zijn post te scheiden. Men had hem van vele zijden verzocht, om niet af te treden. Hij ging niet heen als een deserteur. Hij had gestreden, zoo lang hij kon. Er waren nu machten, die hem bewogen den stap te doen en het geheele hoofdbestuur deed hetzelfde. De meerderheid nam een voor de Beiersche afdee- ling onaannemelijke motie van vertrouwen in het hoofdbestuur aan. De Beieren verlieten daarop de zaal. De verbittering is nu grooter dan tevoren. Men voorziet dat andere vorstelijke personen als bescherm- heeren van verschillende afdeelingen der vereeniging zullen aftreden. De Miinch. Zt<j. betoogt dat er voor de Beieren niets anders overblijft dan zelf een nieuwe vlootver- eeniging te vormen. De Nieuwjaarsbeschouwingen in de Russische pi rs zijn niet bijzonder opwekkend. De „Roess" lueft geen hoop meer; de „Retsj" herin nert er aan dat de mensch de maker is van zijn eigen lot, dat is het eenige moedgevende wat de redactie van het blad is ingevallen, en ook de „Slowo" ziet weinig licht. Alleen de Octobristische Golos Rafdy is bevre digd; de rust in het land keert, zij het ook langzaam immers wedor, betoogt het blad, dat veel verwacht van de derde Doema. Dit lichaam komt lieden weer bijeen en een der eer ste zaken welke op de agenda staan is het vlootprograin der regeering. De regeering moet voor niets terug schrikken om het program uit te voeren en verschillen de groepen van de Doema hebben niet veel lust geld toe te vertrouwen aan de zoo onbekwaam gebleken, ma rine-autoriteiten. Dat belooft dus weer wat. Een anarchistisch complot is in Brazilië ontdekt. De Braziliaanache regeering verklaarde in een officieels nota vóór de aankomst der Amerikaansche vloot te Rio de Janeiro uit Washington en Parijs mededee- lingen te hebben ontvangen, dat door anarchisten van verschillende nationaliteit plannen tegen de Ameri kaansche oorlogsschepen werden gesmeed. De politie had alle maatregelen genomen. Thans wordt gemeld, dat drie Italianen in hechtenis genomen zijn, als leden van een anarchistische bende die ten doel hadden oorlogsschepen in de lucht te doen springen. Men gelooft, dat nog twee andere Italianen, een Canadees en twee Duitschers, tot de bende behooren. De J apausclie begrooting sluit met een zelfde bedrag van inkomsten en uitgaven als het vori ge jaar. De vorige beperking der uitgaven blijft gehandhaafd door uitstel van verschillende bedragen voor leger-, vloot- en andere uitgaven die voor een aantal jaren wa ren toegestaan. Toch is de beperking (d. w. z. het uitstel) niet aan zienlijk. Tn de eerstvolgende 6 jaron zal op leger en vloot 144 millioen gulden wórden bespaard, waarvan al leen iu het belastingjaar 1908 reeds 45 millioen. Mijnramp in België. Over de mijnramp in België, waarvan in het vorige nummer melding gemaakt werd en waarbij, naar na der is gebleken, 10 personen werden gedood en 28 ge wond, zegt het „Handelsblad van Antwerpen": Zondagmorgen, ten 4 ure, heeft er in de mijn no. 5, de Sans Calotte, afhangende van de Couchant de Fló- nu, te Quaregnon, een erg ongeluk plaats gehad, name lijk in de galerij van 800 meters, waar 19 werklieden aan den arbeid waren. Het noodsein werd gegeven door 17 werklieden, die op 788 meters werkten. Zij voelden een hevige luchtverplaatsing en een ongeluk vermoedende, deden zij zich aanstonds ophalen, om te vertellen wat er gebeurd was. Bijna op hetzelfde oogenblik klonk de noodbel van de galerijen op 800 meters. Een werkman, Leon Duez, was door de luchtverplaatsing omgeworpen, evenals twee van zijne gezellen; zij namen aanstonds plaats in de ophaalbak en vertelden, toen zij boven kwamen, dat er eene grauwvuur ontploffing had plaats gehad en er slachtoffers moesten gevallen zijn. Er werd aanstonds hulp ingericht en eene ploeg redders daalde naar bene den. Daar lag alles dooreengeworpen en kermende werklieden lagen ten gronde. In liet geheel vond men zes dooden en zeven ernstig gekwetsten. Vier andere werklieden hadden lichte wonden. Twee waren geheel ongedeerd en konden on der t rooken hunner pijp naar huis terugkeeren. De, lij ken zijn niet verminkt. Allen zijn gestikt, enkel aan armen en gelaat dragen zij eenige brandwonden. Bovengehaald werden de dooden aanstonds door de familie hc-rkend, gelijkt en naar hunne woning ge bracht. Natuurlijk hadden hartverscheurende toonee- len plaats. De gekwetsten werden ook naar huis gevoerd, na door de geneesheeren verzorgd te zijn. Zij lijden niet alleen aan uitwendige, maar ook aan inwendige brand wonden, want zij hebben het vuur ingeademd. De ramp was rond 5 ure in het dorp bekend en eene groote menigte snelde naar de mijn no. 5. De oorzaak is nog onbekend. Ten 10 ure 's morgens waren de in genieurs ter plaatse en zij hebben aanstonds een onder zoek begonnen. De geredden herinneren zich niet veel. Zij hebben enkel een groot gerucht gehoord en zijn ten gronde ge worpen. Hoe zij uit die hel zijn geraakt, wie hen gered heeft, daarvan herinneren zij zich niets, wegens de he vige ontroering. Morgen denkelijk zullen zij kalmer zijn. Toen de toegesnelde menigte vernam dat de ramp niet zoo erg was als men eerst gevreesd had, werd zij kalmer en ging uiteen. Er heersehte den heelen dag over Quaregnon eene sombere stilte. Hier en daar stonden groepjes menschen half fluisterend te praten. Nu en dan werd een lijk door de straten gedragen. Men zegt dat een der gekwetsten, vreemd aan de streek, in zijn logement geweigerd werd, en men den ongelukkige naar het gasthuis van Bergen moest bren gen, niettegenstaande zijn toestand zeer erg was. De niet gekwetste werklieden, die werden bovenge bracht, waren als verdwaasd of leden aan een zenuw achtig beven, dat zij niet konden bedwingen. De red ders moesten ook een ontstanen brand blusschen, dien zij evenwel spoedig meester waren. Ten 11 uur 15 m. werd liet laatste lijk, naar men hoopte, bovengebracht. Op t oogenblik dat men de ernstig verbranden bo- venbracht, sprong qpi van hen eensklaps in eene kuip ijskoud water, die in de nabijheid stond. Men haalde hem er aanstonds uit on bracht hem naar zijne woning. Men zegt dat hij reeds overleden is. I olgens de laatste berichten zijn er 8 dooden. Valse he munters. In Berlijn zijn eergisteren twee valsche munters gevangen genomen. Zij heeten Max Buchholz en Erich Krezfeld en woonden samen. De Rixdorfer politie kwam hen op het spoor, doordat eergister avond drie jonge mannen, waarvan twee de boven genoemde valsche munters waren, in verschillende bierhuizen veel geld uitgaven en aldoor met mark stukken betaalden. In de zesde herberg waar zjj kwamen, kreeg de waard achterdocht en toen de man nen vertrokken waren, bekeek hij de markstukken eens nauwkeurig. Hij bemerkte toen, dat ze alle valsch waren, maar uitstekend nagebootst waren. Hij waarschuwde de politie, die hen aanhield. Buch holz is reeds eerder wegens het vervaardigen van valsche munten tot 31/2 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Strenge vorst. Geheel Noord-Italië heeft veel van de vorst te lijden. Uit Toskana wordt gemeld, dat zelfs de rivier de Arno, niettegenstaande haar sterken stroom, geheel en al bevroren is. De ijzel richt overal groote schade aan. Visschersbooten in het drijfijs. Ten gevolge van den sterken ijsgang geraakten bij Kiel elf visschersvaartuigen, vlotten en pramen, in het drijfijs, Men weet niet waar zij gebleven zijn. Eengroote zwendelzaak. I11 Parijs deed eenige weken geleden het opzienbare bericht de rondte dat een gewoon werkman een zeer belangrijke uitvinding had gedaan. Hij zou er in ge slaagd zijn elêctrische kracht draadloos over te dragen. De financiers in Parijs trokken terstond op informatie uit, rekenende dat hier goede zaken te doen waren. Ka belnetten zouden voortaan overbodig zijn, de electrische centrale behoefde slechts op de fabrieken die drijf kracht noodig hebben haar reflectors te richten en de motoren beginnen daar te weikenBespreking-en volg den met den uitvinder. Deze zei nog meerdere proe ven te moeten nemen en werd door eenige geldmannen geïnstalleerd op een villa te Marseille, waar hij in kor ten tijd400000 francs gebruikte! Maar dat werd gaarne betaald, de winst zou immers enorm zijn! Een paar dagen geleden nu, waren genoeg proeven genomen en zou een aantal beroemde ingenieurs het bewijs van de belangrijke voordeelen der uitvinding op de villa komen zien. Een groote naamlooze vennoot schap zou daarna opgericht worden.. Op een houten tafel stond eon electromotor va9tgo schroefd benevens een paar geheimzinnige kastjes, ter- vijl op een afstand een stellage was geplaatst met reflectors om den stroom naar de tafel te richten. Du uitvinder bracht den kleine centrale in beweging en.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2