STADSNIEUWS. Van den Langedijk Verdronken? IJzel. Een tegenvallertje. Een eigenaardige uitvinding. In Door onoplettendheid. Openbare Leeszaal en Boekerij. Baker-cursus. Evangelische Unie. Verdronken. Waaghalzerij. Een dame zoek. Moeders pas op uw kinderen! Cursusvergadering van den A. B. B. De Beteekenis van het Verbond. Dr. Alphonse ArlVns In de „Harmonie". Gelukkig' koorde hij toen den misthoorn, maar die zweeg plotseling en dat bracht hem van streek, Toen, na een paar uur, het geluid weer kwam, stuurde hij aan wal. T> i Daar trof hem aan het Noorderhoofd kapitein Bak ker. Het zweet gutste Jac van het gezicht, zijn armen waren als ontwricht, maar door zijn overleg heeft deze twintigjarige zeeman zijn leven gered. De farnilio Bakker nam hem gastvrij op, nu ligt hij op de „Am sterdam" te kooi. Het Hoofdbestuur der Naamlooze Landbouw- en Handelsvereeniging „Langedijk en Omstreken' heeft een vergadering gehouden tot het opmaken van den beschrijvingsbrief voor de algemeent' vergadering, welke 26 Febr. a.s. zal worden gehouden te War- menhuizen. Van de zeven afdeelingen waren elf voor stellen voor den beschrijvingsbrief ingekomen. Uit Spierdijk. Alhier is de boerderij van v. K. afgsbrand. drietal stuks vee kwam in de vlammen om. Een Uit Oudendijk. Alhier is de 77-jarige koopman P. Smit re water geraakt en verdronken. Uit de diamantindustrie. Te Amsterdam vergaderde de in 1904 saamgestelde leerlingcommissie voor de diamantindustrie. Met al- gemeene stemmen (werklieden en juweliers gaan dus in deze volkomen accoord) werd besloten dit jaar geen nieuwe leerlingen tot het vak toe te laten. Dat de gedrukte toestand van handel en industrie daaraan niet vreemd is, laat zich begrijpen. Intusschen schijnt het dat de werkloosheid haar hoogtepunt heeft bereikt. Blijkens het wekelijksch statistiekje toch verminderde het getal werklooze leden van 4391 tot 4352. Te Nieuwdorp verkeert men in ongerustheid over twee jongens, resp. 15 en 17 jaren oud, die, na zich Dinsdagmorgen naar de schorren bij de Kaloosplaat te hebben begeven, van daar tot heden niet zijn terug gekeerd, zoodat men vreest dat zij in de kreeken verward geraakt of verdronken zijn. Men heeft de schorren afgezocht, doch zonder succes. Inbraak. Gisternacht is te Amsterdam weer een brutale inbraak gebeurd in de synagoge van de vereeniging „Broederliefde" aan het Weesperplein no. 5. De in brekers, vermoedelijk zijn er twee geweest, hebben met groote steenen een klein raampje boven de deur, zeker niet hooger dan 30 centimeter, stuk geslagen, en zijn toen door de nauwe opening naar binnen ge- klau'erd. Dat is niet zonder haken en oogen gebeurd, want de gebroken ruit was dik matglas, zoodat de scherven niet makkelijk uit de sponning waren te halen. Daar heeft de man, die naar binnen is ge kropen zich leelijk aan bezeerd, blijkens de bloedsporen, die op verschillende plekken zijn opgemerkt. In synagoge heeft men de groote offerbus van den muur gerukt, en 5 kleinere bussen, die daarnaast hingen, voor verschillende liefdadige doeleinden. Slechts één van de zes bussen was ledig. Licht was er bij het werkde immer brandende lamp hangt vlak bij de bussen. In het Hdbl. schrijft een der medewerkers: Woensdag zag ik kinderen langs de straat loopen, zuigende op beijzelde boomtakjes, die heerlijke sneeuw witte ij zei - zoo versch van de reine natuur in hun mond smeltende. Wisten die kinderen wel, hoe vies die blanke ïjzel eigenlijk was Deze ijzel is bevroren, neergeslagen mist. En van mist is stof steeds een hoofdbestanddeelmist is in een stad het onreinste natuurverschijnsel dat bestaat. Geen waterdamp kan tot een mistdeeltje condenceeren zonder een kern stof, een kern vuiligheid. Daarom mist bij voorkeur een groote-stads-verschijnsel, daarom is in een stad als Londen de mist zoo vettig zwart. En ook die ijzel, waar de kinderen zoo van smulden, bestaat dus voor een groot deel uit... vuil. Probeer het maar eens. Leg eens een paar van die heerlijk mooie witte ulevel-takken in een kom bij de kachel. Soep zult gij krijgen! Zwarte, vieze, gore soep, waar in een klein bestek al het vuil van vele kubieke meters stadslucht is samengebracht. Zuigt smakelijk, kindertjes Te Voorst, gem. Gendringen, heeft de landbouwer G Jansen, die een nieuwe woning bouwde, daarvan weinig pleizier beleeft. Toen het huis gereed was werd fret onbewoonbaar verklaard, want de man had zonder ije vereischte vergunning gebouwd. Men schrijft aan de Asser Ct.Door den lieer E, Molema Jr., machine-fabrikant te Winschoten, is een eigenaardige uitvinding gedaan. Zooals men weet moet men bij het maken van lichtdrukken van tee koningen calqueer-p ipier gebruiken. Den heer Molema nu is het na langdurige onder zoeking gelukt zonder dit papier direct lichtdrukken te kunnen krijgen. Verschillende vaklui hebben op uitnoodiging een kijkje genomen en stonden verbaasd over deze uitvinding, die, zooals te begrijpen is, de heer Molema productief wil maken. Door deze uitvinding wordt veej tijd en vooral worden kosten bespaard, daar nu geen calques be hoeven gemaakt te worden. De heer M. is overtuigd, dat op fabrieken, waar thans drie teekenaars noodig zijn, bij gebruikmaking van deze uitvinding één teekenaar zal kunnen worden uitgewonnen. Tijdens afwezigheid der moeder had gister de on geveer tweejarige B. v, Noort, wonende Nassauhaven te Botterdam, een fleschje weten te bemachtigen, waaruit haar nu en dan een paar druppels werden toegediend ter bestrijding der kinkhoest. Het kind had nagenoeg den geheelen inhoud inge nomen en werd kort daarop bewusteloos. Direct naar het Ziekenhuis overgebracht, bleek de toestand der kleine niet zonder gevaar. Zij is er ter verpleging .opgenomen. Inbraken. Den vorigen nacht is uit de woning van den koop man Wauben te Geleen een som van f 1000 ont vreemd, welke zich bevond in een kistje inhoudende gouden, zilveren en Duitsche munten en Duitsche en Nederlandsche bankbiljetten, alsmede een spaarbank boekje. Marechaussees doen streng onderzoek. Aan brandwonden overleden. Het 3-jarige kind, dat aan het Van Campenplein te 's-Gravenhage hevige brandwonden bekwam, terwijl de moeder even afwezig was, is gisteravond in het Ziekenhuis aan de bekomen wonden overleden. een gisteravond gehouden vergadering van onge veer een veertigtal belangstellenden is opgericht een vereeniging tot oprichting en instandhouding van een Openbare Leeszaal en Boekerij te Alkmaar, nadat er een ipleiding over dit onderwerp was gehouden door den heer E. C. H. Chr. Bruins. Aan het' slot van zijn rede deelde deze mede dat een warm voorstander van dergelijke instellingen, die niet in Alkmaar woont en waarschijnlijk Alkirutar niet eens kent, zich bereid verklaard heeft een som van twee honderd drie honderd gulden beschikbaar te stellen voor den aankoop van wetenschappelijk-technische boeken, zoodra een inrichting wordt geopend, Er werd een bestuur gekozen, bestaande uit de heeren Bruins (Voorzitter), Mr. P. A. Offers (Secretaris), Dr. O. K. Nugteren (Penningmeester), Mej. B. Graafland, Mej. A. M. Oort en de heeren Mr. A. P. H. de Lange, W. J. v. Bnndwijk en J. M. Jansen. Bij het op 22 en 23 dezer gehouden examen hebben 14 leerlingen voor de commissie uit de afdeeling Alkmaar en omstreken van den Nederlandschen Bond voor Ziekenverpleging voldoende bewijzen geleverd, dat zij met vrucht den Bakercursus hebben gevolgd en is haar mitsdien het diploma A. uitgereikt. Men verzoekt ons er de aandacht op te willen ves tigen dat voor de afdeeling Alkmaar van de Evange lische Unie, vereeniging van Vrijzinnig Hervormden, Zondagavond om 7 uur in de Kapelkerk zal spreken ds. A. van Wijk, Hervormd predikant te Den Helder. De 13-jarige zoon van zekeren Verkaik te Zwam- merdam, had gistermorgen de roekeloosheid zich met zijn broertje en zusje op het ijs nabij Reeuwijk te wagen, toen dit plotseling bezweek. Het meisje en het kleine broertje werden gered, doch de 13-jarig} jongen is verdronken. (d)gb. v. Gouda.) Overreden. De koopman S. Meyer is Woensdagavond op den Pekelderweg, gem. Winschoten, door de Oldambster- tram overreden. Hij is zelf de schuld van het onge luk. Een been werd hem afgereden. Aanbesteding De uitslag der aanbesteding, gehouden den 23 Jan. j.l., voor het verbouwen der Kaasfabriek te Koedijk, naar plannen van den architect G. Spruit Sz. te Alkmaar, is als volgt A. Zuidscharwoude te Noord Scharwoude f 5206, J. Groot te Koedijk f 4725, P. Peijs te Koedijk f 5465, J. Bregman Pz. te Heiloo f 5380, A. Hoekmeyer te Alkmaar f 5225, C. Bol te Alkmaar f 4690, Beek en Holman te Alkmaar f 5225, Gebr. Groot te Akersloot f 4800, J. Ruis te Schoorl f 4999, Gebr. Nap te Oud karspel f 5216, E. Zeeman te Noordscharwoude f 5200. De begrooting was f 5700. De gunning is aangehouden, daar het gemeentebe stuur der gemeente Koedijk nog geen vergunning tot bouwen heeft verleend. Te Smilde kwamen twee ruiters te paard. Druk pratende bleven ze staan voor een smal vonder zelfs zonder leuningen. Nommer één begon en'kreeg zijn ros behouden aan de overzijde maar het arme dier van den tweeden zakt door de draai en komt rugge lings op het jjs terecht. Zonder ernstige ongelukken komt het echter spoedig weer op den wal. Volgens den eigenaar der draai (de dupe van het tafereel) waren het twee officieren. Gestrand. De Texelsche blazerschuit T X 181, op weg van de Haaksgronden naar het Nieuwediep, met een lading mais uit het gestrande stoomschip „Bencliff" is door den dikken mist op de zandplaat Onrust aan den grond geloopen en zit hoog. Een anker is uitge bracht om het vaartuig te lichten en de kans tot afbrengen daardoor grooter te maken, is de lading mais overboord geworpen. Dinsdag heeft te Deventer een 43-jarige dame haar woning verlaten en is tot heden nog niet teruggekeerd. Men vermoedt dat haar dien dag, toen het zeer mistig was, op haar wandeling op een of anderen eenzamen weg of voetpad een ongeluk is overkomen. Het jeugdig dochtertje van den landbouwer F. N. in Linde te Bathmen kwam, alleen in de kamer, te dicht bij 't brandende vuur, waardoor haar kleertjes vlam vatten. Zij liep schreeuwende en kermende naar de waschkamer, waar gelukkig dadelijk hulp aanwezig was en de vlammen werden gedoofd. Het kind kreeg brandwonden. Predikbeurten. 26 Januari 1908. Groote Kerk, 10 uur, Dr. A. van Veldhuizen, Rector der Zendingschool te Rotterdam. Evangelische Unie. 's Avonds 7 uur, Ds. A. v. Wijk, Herv. Pred. te Den Helder. Kapel, 10 uur, Ds. Guldenarm. Avond 6 uur, Ds. Verwaal. Catech. Zondag 31. Woensdagavond 6 uur, Ds. Verwaal. Evang.-Luth. Kerk, 10t/2 uur, Ds. Ternooy Apèl. Onderwerp Ons geloof „een kracht Gods tot zaligheid." Doopsgezinde Kerk, 101/2 uur, Ds. Glasz. 's Middags 1 uur, Godsdienstoefening voor jonge lieden, Ds. B. J. Kanis van Oude-Niedorp. Rem.-Geref. Kerk, 101/2 uur, Dr. G. J. Heering, Rem. Pred. te Dordrecht. Gereform. Kerk, 10 uur, Ds. Wechgelaer. Avond 6 uur, dezelfde. Catech. Zondag 83. Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg. Voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur godsdienst' oefening. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6 Voorm. 10 uur en avond 5 uur en Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag van 31/25 uur, Vergadering van de Christel. Jongelings vereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 51/27 uur Vergadering van de Christel. Knapenvereeniging „Timotheüs", voor knapen van 1216 jaar. Hervormde Gemeente te Oudorp, voormiddag 10 uur, De Heer Bosch, beroepen Pred. te Egmond- binnen. Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, Ds. J. M. Natzijl Avond 7 uur geen dienst. Herv. Gem. te Stompetoren, 91 /2 uur, geen dienst. heer'Wijnkoop op een cursusvergadering van den Alk- ma ai-sehen bestuurdersbönd over „politieke en econo mische actie." Op deze actie mag volgens spr's meening in onzen tijd wel eens terdege de aandacht worden gevestigd, want noch met de politieke actie der arbeiders noch met de economische gaat het zooals het gaan moest. Spr. wil de oogen niet sluiten voor den vooruitgang die te bemerken is, zoo b. v. kregen de sociaal-democraten bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen aanzienlijk meer stemmen dan vorige jaren en ook de vakorganisatie neemt in omvang- toe. Dit gaat wel den goeden weg op, maar niet met genoeg kracht. Hoe komt het dat in ons land deze arbeidersbeweging zoo langzaam voort gaat, waar in andere landen een geweldige macht wordt gevormd? In dezen crisistijd, aldus spr., zou men toch verwachten dat in steden als Amsterdam de arbeiders organisaties eens flink teeken van leven zouden ge ven. De ellende is daar groot door de werkloosheid, doch men laat er veel te weinig in het openbaar van merken. Hier was nu een mooie gelegenheid voor de organisaties om op te treden. Demonstreeren in grooten getale, zich yertqopen aan de bourgeoisie, voorziening eischen van de kapitalisten door wie de nood Is geko men, vrees aan dezen inboezemen, opdat zij zullen ge ven van hun overvloed om in de eerste behoefte der werkloozen te voorzien! Ziedaar wat gedaan moest worden. Helaas, niets van dat alles is te bespeuren. Wèl zijn er enkele relletjes voorgevallen, als gevolg van opstokerij van eenige anarchisten, maar geen werkelijk algemeene beweging had plaats. Deze treurige toestand is een gevolg van de onvol doende sterkte van dc vakorganisatie, en dat die or ganisatie er zoo slecht voorstaat heeft tot oorzaak dat nooh de economische, noch de politieke actie goed ge voerd worden. Voor beiden wordt afzonderlijk ge werkt, maar toch moeten zij op dezelfde basis worden opgezet, beiden moeten n. 1. doordrongen zijn van de internationale socialistische idee, Spr, wees er op, dat het wel vreemd is dat waar eenige duizenden dia mantbewerkers in Amsterdam werkloos rondloopen, de zen geen luid protest doen hooren. Die organisatie heeft hare leden niet goed geleerd aan wie de schuld is van dergelijke crisissen. Thans gaat het bestuur uit de strijdkas sommen nemen tot steun der werkloo zen, hetgeen spr. afkeurt. Waren de leden beter onder wezen, dan zouden zij zich ilnins tot anderen 0111 hulp wepden, tel '1° kapitalisten, die verantwoordelijk ge steld behoorden te worden voor wat zij misdreven heb ben. Wel is waar zijn de arbeiders niet zoo rustig alg het schijnt en wordt er veel gevloekt en gemopperd. Doch zij vloeken tegen de bondsbesturen, niet tegen de jgefllijke schuldige, het kapitalisme. Door dat zwak ke optreden in zoo'n crisis gaat de organisatie hier te lande achteruit, geheel anders dan in het buitenland, ir elke crisis de oorzaak yordt van meerderen bloei dor vakbeweging. De kapitalisten, de gemeenteraden worden daar door het besliste optreden der arbeiders verschrikt en geven flinke sommen tot steun, welk geld niet als een aalmoes moet worden aangenornpp, 4°ch als een afbetaling op al hetgeen den arbeiders wordt onthouden. Het is waar dat dc sociaal-democraten overal op wekken tot organisoeren, aaneensluiten van vaklieden, doch zij doen dit te oppervlakkig en plaatsen de groot- sche sociale idee niet ferm op den voorgrond. Een voor waarde van een bloeiende vakorganisatie is dat de ar beidersklasse als politieke macht steeds sterker wordt. Daartoe is bijv. noodig het algemeen kiesrecht, maar de actie daarvoor is bij de sociaal-democraten verslapt. Spr. wees ter loops op de grootere vrijheid om te or ganiseeren die wij in ons land genieten in vergelijking bijv. met Duitschland. Echter die vrijheid gaat niet heel ver. Zoodra het leger der georganiseerden zich uitgebreidt dat het een miteht wordt waarmee reke ning gehouden cliënt te worden, is het uit met de vrij heid. De slechte ontwikkeling van onze industrie wijt spr. niet aan de kleinheid van het land, immers Bel gië en Zwitserland toonen aan wat een klein land wel kan presteeren, doch aan de fatsighedd der kapitalisti sche klasse. Voor deze zijn er de koloniën om op bru tale wijze uit te rooven. Veel gemakkelijker is het de inlander daar uit te buiten dan hier te lande met lastige arbeiders te moeten werken. Om daarin eenige verbetering te brengen is ook alweer vakorga nisatie een middel. Een reden van het verloopen der vakvereenigingen is dat de leden te weinig mei ken van waarachtig agee ren der vereenigingenzij verliezen den moed op betere vooruitzichten en storen zich ten slotte niet meer aan de vereeniging. Die actie is niet genoeg één, er is geen vastberadenheid in de beweging: deze wil. dit, gene weer dat. In Duitschland is het geheel anders; daar wordt met veel meer drang tot vakorganisatie opgc wekt en wordt het grootsche karakter der vakbeweging beter in het licht gesteld. Geregeld zal iedere spreker over deze materie naast het „organiseert u" laten hoo ren als zijn persoonlijke overtuiging „en wordt socialis tisch." Sprekende over de organisatie in Duitschland zei spr. o. a. nog dat de statistieken daar aanwijzen dat in die plaatsen vooral de vakorganisaties diep wor tel geschoten hebben, waardoor soc.-dem. propaganda is gemaakt. I)it is ook in Engeland het geval ge weest; na allerlei anderen strijd om kiesrecht enz. kan pas het ware vakvereenigingsleven beginnen. Eerst dus de politieke actie, het brengen aan de massa van de nieuwe ideeën. En dit moet niet alleen maar geschie den in den tijd tegen de verkiezingen, zooals tegen woordig het geval is, maar steeds door, aanhoudend moet de sociale gedachte worden verkondigd en ge leerd. De massa moet onderwezen, de gezichtskring van de arbeiders verbreid, van zélf zullen ze daarna het groote belang van ernstige economische actie gaan gevoelen. Er moet op worden gedrukt, dat de arbeider in de ka pitalistische samenleving nooit zal krijgen wat hem toe komt; als bij dat helder ziet, zal hij niet langer weife len en do hand aan den ploeg slaan. Laat de kleine dingen voorloopig rusten, zei spr. en wek belangstelling voor het grootsche. Korter arbeidsdag, meer loon enz. komen later van zelf wel. De actie voor de verkiezing kan minder zijn, dat schaadt niet. Spr. verwacht meer van geweldige demonstratiesdan maakte men zich crisissen als de tegenwoordige ten nutte. Ten slotte drukte spr. er nogmaals op dat volgens zijn gevoelen de politieke en de economische actie meer voeling met elkaar moeten houden en dat beiden door drongen moeten worden van de sociale idée. Van groote voormannen is weinig heil te verwachten, de arbeiders, de massa-zelf moeten aan het werk. Zij zijn het die het socialisme tegenover het kapitalisme moeten stellen en verwezenlijken. Niemand wensclite den spreker iets te vragen, waar op de vergadering onder dankzegging aan spr. werd gesloten, na de mededeeling dat deze 25 Februari a. s. in een cursusvergadering het onderwerp „Het arbeids contract" zal behandelen. In hef „Wapen van Munster" sprak gisteravond de plaats van 't verbroken Werkverbond is gekomen t Vet- bond der Genade, niet één sterveling komt -er in den Hemel dan door dit Verbond. Toen de menscli moed willig het Verbond der werken had verbroken, verwierp God den mensch niet. Integendeel, Hij heeft opnieuw een verbond met den mensch gesloten, Hij Liet den mensch niet blijven in 't verbond met den duivel, hij heeft den zondaar met zichzelve in 't verbond der ge nade gesteld. Heerlijker en rijker is dit verbond dan het verbond der werken. Nu zou men willen vragen: met wie sluit God dit zaligmakend verbond? Hierop geeft de Heilige Schrift eigenlijk tweeërlei antwoord, naar gelang het beschouwd wordt van de zijde van God of van die der menschen. De Heere God kent degenen, die de Zijnen zijn, maar wie de Zijnen zijn wordt ons niet geopenbaard. Wanneer een verlaten zondaar uit roept: Iloe krijg ik deel aan 't Verbond? dan ant woordt de Heilige Schrift: Geloof in Jezus Christus en gij zult zalig worden. Dit is in 't Genadeverbond ver eeuwigd. Wanneer wij slechts met de verkiezing Gods en 't Geloof te doen hadden, dan was alles zeer eenvou dig, yojgens spr. Die geloovigen zouden zich bijeenvoe gen en zij zouden het Verbond uitmaken. Wij hebben evenwel met meer te maken. God wil, dat degenen, die gelooven, op de belijdenis des geloofs gedoopt zullen worden. Hoe zullen wij uitmaken, wie in werkelijk heid gelooven? En hoe dan bij den kinderdoop? Doov deze vraag is midden in de gereformeerde kerk een doopsgezinde kerk ontstaan. Wanneer wij allen, zegt spr. eens eerlijk konden en wilden uitspreken, wat er in ons hart leeft omtrent den kinderdoop, hoeveel op stand zou er boyen Komen. Ook ik heb er lang mee gekampt. Velen hechten niet meer aan de waarde van den doop; hij bestaat alleen nog maar uit overlevering, liet niet genoegzaam achten van den doop der kinde ren, is de wortel van. veel kwaad. Abraham heeft van God de besnijdenis ontvangen tot zegel van de rechtvaardigheid des geloofs, maar ook zijn nakome lingschap ontving datzelfde zegel. Dat is de grondwet van het genadeyerbond des Heeren. Dat geld door alle eeuwen heen, Staan wij in het genadeverbond met God, dan ook onze kinderen. De tegenstanders van, den doop zeggen: noch Christus noch de apostelen heb ben bevolen de kinderen te doopen. Wij moeten toege ven dat in bet Nieuwe Testament geep direct bevel staat voor den kinderdoop, maar het Nieuwe Testament gaat van de veronderstelling uit, dat de kinderen deel hebben aan het genadeverbond, De doop wijst terug op liet bloed dat reeds gevloeid heeft op Golgotha, Een oude;- mag zijn kinderen niet opvoeden, zooals hij wil, want het zijn In de eerste plaats God's kinde ren. Zou de Heer niet toornen over de ouders die hun ne kinderen wereldsch opvoeden? Zou God het toela ten, dat wij onszelf met de heidenen gelijk maken? Wanneer er nu zijn, die gedoopt zijn, maar er niets meer van willen weten, zullen wij dan hen van ons Laten gaan? Hpe®, wij mogen hep niet aanmoedigen, want zij zijn gestempeld met den driemaal heiligen naam, Wij hebben niet het recht een kerk te formeeren naai- onzen zin, Wij hebben ook onze kinderen op te voeden als kindexen Qcd§. Een godvreezend ouder wanhoopt nooit aan zijne kin deren op grond van den doop. De rijke beteekenis van het Verbond toont zoo klaar, dat God recht heeft op onze gehoorzaamheid en liefde. Evenals een vader 's kind altijd het kind van zijn vader blijft, blijft de mensch altijd God's kind, hij draagt den naam van zij nen God. Spr. eindigde zijn rede met gebed waarna door de talrijke aanwezigen psalm 156:1 werd gezongen. In Waakt en Bidt sprak gisteravond Dr. G. Oorthuijs over „De Beteekenis van het Verbond." Na het zingen van psalm 105:5, het voorlezen van Mattheus 18 en het uitspreken van een gebed, ving spreker aan. Spr. ver ontschuldigde den onduidelijken titel, maar zeide geen korteren te kunnen vinden. In den -^Heiligen Schrift wordt melding gemaakt van meerdere verbonden. In het paradijs slootGod het Verbond der werken, doch dit is door den mensch verbroken, waardoor de mensch onbekwaam is geworden om God te gehoorzamen. In Dr. Alphonse Ariëns, pastoor te Steenderen, is gis teravond opgetreden op een propaganda-avond, belegd door het „Kruisverbond." Nadat de spreker van den avond, onder een hartelijke begroeting van bet zeer talrijk opgekomen publiek de zaal was binnengetreden, sprak de voorzitter, na den Christelijken groet: „Geloofd Zij Jezus Christus" een korte rede uit, waarin bij den aanwezigen geestelijken, en leden van den gemeenteraad, die gehoor hadden gege ven aan de uitnoodiging- en hier gekomen waren, den leden van „het Kruisverbond" en „de Mariavereeni- ging" en liet talrijke publiek dank zegde voor hun op komst. Hij wees op het nut van de drankbestrijding, zegde Dr. Ariëns dank voor de groote bereidwilligheid waar mede deze de uitnoodiging om als spreker op te treden had aangenomen, bracht hulde aan het Gemeentebe stuur van Alkmaar dat in een der jongste zittingen een subsidie, had verleend aan de vereenigingen tot drankbe strijding (applaus) en gaf daarna het woord aan Dr. Ariëns, die terstond de kateder betrad. Spreker herinnerde aan een woord van Dr. Scliaep- man dat de hervorming van de drinkgewoonte een der noodigste hervormingen is. Als dat waar is dan heb ben de Katholieken van Nederland in de laatste jaren veel gewonnen. Zij zijn niet te vroeg begonnen met hun drankbestrijding en waren ook niet de eersten, on der andersdenkenden was de aansporing tot matigheid 't drinken reeds sedert lang met kracht begonnen; maar Leo. XIII, die met zijn grooten blik alles omvat te, heeft ook hier gezien wat noodig was en de bestrij ding van het drankmisbruik gezegend. Toen hebben de Katholieken met grooten ijver dien strijd aangebon den en spoedig waren duizenden kruisridders in het kruisverbond bijeengekomen en evenveel liefdezusters, want dat zijn zij, in de Mariavereeniging. De vruchten van dat werken zijn zoo groot en in 't oogloopend, dat zelfs de landsregeering 5000 gld. heeft toegestaan voor den verderen strijd. Er is veel gedaan, maar er blijft nog zeer veel le doen over; er wordt minder gedronken dan ettelijke jaren geleden, maar altijd nog te veel. Er zijn nog zooveel zieltjes te winnen en eenige kruisridders waren ook wel gewenscht. Ik ben geen ultra, zegt spreker, ik wil z eniet allen vragen toe te treden, ofschoon zij 't allen mogen doen, doch dat is een zoo groot ideaal, waar ik zelfs niet aan durf denken: maar allen moeten medewerken met onze beweging, 't Moet gaan als bij de inkomst van Keizer Wilhelm te Amsterdam; de eigenlijke stoet was klein, enkele hoog geplaatste per sonen; maar geheel Amsterdam juichte toe. 'tLeger behoeft niet zoo groot te zijn, ofschoon er in Alkmaar nog wel wat bij mocht komen, maar er moet meer sym pathie voor bestaan ter eere Gods. Het grootste liefdewerk van onze tijd is dat van de drankbestrijding; dat zal velen allicht overdreven schij nen, maar niet te min is het. zoo en de redenen waar in: - Het grooste liefdewerk van onzen tijd is dat van de personen die door drankmisbruik diep rampzalig wor den. Oogenschijnlijk is het aantal dier rampzaligen niet "Zoo groot en is men geneigd de drankbestrijders van overdrijving te beschuldigen, van te veel drukte maken te spreken; maar geen ondeugd houdt zich ver borgen als die van drankmisbruik; maar men moet niet denken aan de groep van groote drinkers, maar ook aan hen die door te veel drinken hun leven verkorten; aan hen die hun verstand verliezen voor hun, zaken, aan hen die het leven van vrouw en kinderen ongelukkig diep ongelukkig maken; die zijn veel talrijker dan de 18000 drinkers die jaarlijks aan tuberculose ten grave gaan. Spreker schetst in zeer krachtige kleuren het ramp zalig bestaan van vrouw en kinderen in een gezin, waar de man zich aan drinkgewoonte overlevert en on telbaar zijn de vrouwen, die hun huwelijksdag verwen - schen, die jaarlijks naar het graf worden gedragen, zoo-

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2