STADSNIEUWS. Uit Schagen. Een schaking. Uit Nes. Uit Oterleek. Drankbestrijding. De dooi. 40-Jarig bestaan Nederlandsch Gymnastiek-Verbond IJsongelukken. Nieuws uit Hoorn. Tijdrekening en tijdregeling. Benoem 1. Burger IJsclub. Eervol ontslag. Afdeeling Alkmaar „Mercurlus." Kegelconcours in café „Suisse". Een heropend café. Tooneelvereenlglng „Voorwaarts." Voetbal. Bioscoopvoorstellingen voor de lezers der Alkmaarsche Courant. INGEZONDEN STUKKEN. Openbare leeszaal en boekerij of openbare vakleeszaal en boekerij van do bewoners geen belasting betalen. Ook stemmen ze niet bij verkiezingen. In steden als Amsterdam zijn bijna geen soldaten. De Hollanders schijnen voor de schoonheden van do muziek niets te voelen; te Amsterdam hoort men niets dan tien zeurderigen klank van draaiorgels en de tonen van den triangel. Na allerlei omdwalingen in ons land, komt eindelijk de Parisienne in de Kalverstraat te Amsterdam en ziet daar Jodinnetjes voor Javaansehe vrouwen aan: ,,7.e schijnen verdrietig te zijn wegens het gemis van den hemel van Java, waar ze zonder twijfel geboren zijn en waar haar voorouders geleefd hebben." Den 25en werd in het lokaal Bood te Kerkebuurt door den districtsvoorzitter, den heer J. Merz alhier, eene vergadering belegd ten einde te trachten ook daar een ijsclub te stichten. Een veertigtal personen woonde de vergadering bij, die allen toetraden tót de 106de afdeeling van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier, geheeten IJsclub Kerkebuurt, Tuitjenhorn, Kalverdijk. Uit deze drie plaatsen werden tot voorloopig bestuur gekozen de heeren P. Hof en A. Blad (Kerkebuurt), J. Veldman en P. Borst (Tuitjenhorn), S. Burger en A. de Groot (Kalverdijk) te Amsterdam. De familie te Roermond van een 22-jarig meisje, genaamd K., verkeert sedert acht dagen omtrent het verblijf van dit kind in gestadige onrust. Na met eenige dagen verlof daar vertoefd te hebben, vertrok ze Zaterdag der vorige week weer naar Antwerpen, teneinde aldaar hare betrekking als dienstmeid weer te hervatten. Sedert zijn acht dagen verloopen. Tot heden weet men nog niet, waar het meisje gebleven is. De familie te Antwerpen, bij wie ze in dienst was, heeft haar, sedert ze met verlof naar huis ge gaan is, niet weergezien. Een ingesteld onderzoek heeft geleid tot het vinden van een haar toebehoorend handkoffertje aan den oever der Schelde in meergenoemde stad. In dit koffertje was haar portret geborgen. Vermoed wordt, dat hier schaking in 't spel is. Zaterdagnacht is afgebrand de boerderij van J. Pronk alhier. De inboedel werd gered. Persoonlijke onheilen hadden niet plaats. Loop der bevolking in 1907. De bevolking bestond op 31 December 1906 uit 325 mannen en 358 vrouwentotaal 683. Geboren werden 10 jongens en 12 meisjes, totaal 22. Er ves tigden zich 28 mannen en 55 vrouwen, zoodat de geheele vermeerdering 105 personen bedroeg. Zij ver minderde met 5 mannen en 5 vrouwen door overlijden en met 29 mannen en 59 vrouwen wegens vertrek, zoodat de bevolking op 31 Dec. 1907 bedroeg 329 mannen en 361 vrouwen, totaal 690. Gesloten werden 8 huwelijken, waarvan 6 tusschen jongmans en jonge- dochters on 2 tusschen weduwnaars en jongedochters. Geen echtscheidingen werden ingeschreven. Men meldt ons Zondag vergaderde in 't lokaal van den heer Kist te Zuidscharwoude de „West-Friesche Club voor drank bestrijding." Aanwezig waren de afdeelingen Lange- dijk, St. Pancras en N. Niedorp van den A. N. G. O. B. en de afd. Alkmaar der Ned. Ver. t. afsch v. alcoh. dranken. Afwezig waren Dirkshorn en Oterleek. Het Bestuur bracht verslag uit van de vergadering te Koedijk van 15 Dec., die tot resultaat heeft gehad dat aldaar een Geh. Onth. vereeniging zal worden opgericht. Hierna werd besloten om half Februari een ver gadering uit te schrijven te Schagen met den heer Melchers en te H.H. Waard met den heer Schermer- horn als sprekers. Ook daar zal getracht worden een vereeniging op te richten. Na nog eenige huishoudelijke zaken te hebben be handeld ging de vergadering uiteen. Binnen enkele uran heeft de dooi een einde ge maakt aan het schoone natuurtafereel, dat hoornen en planten aanboden. Maar het poëtische natuurver schijnsel heeft een prozaïschen nasleep, die zich nog weken zal doen gevoelen. Telegraaf- en telefoonverkeer zijn op verschillende plaatsen gestoord sommige steden zijn geheel geïso leerd. En het zal geruimen tijd duren voor de toestand weer normaal mag heeten. Zooals men weet zijn de feestdagen ter viering van het 40-jarig bestaan van 't N. G. V. vastgesteld op 6, 7, 8 en 9 Juni 1908, waarvan 7 en 8 Juni de Pinksterdagen zijn. De hoofddag is vastgesteld op 8 Juni, waarbij men op het bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. Prins Hendrik hoopt. In grove trekken is de regeling als volgt Zaterdag 6 Juniontvangst door het gemeente bestuur ten stadhuize. Daarna fakkeloptocht en ont vangst door het eere-comité. Concert. Réunie. Zondag 7 Juniwedstrijden. Groote feestmaaltijd, 's Avonds waterfeesten enz. Maandag 8 Juniontvangst door het bondsbestuur op het feestterrein. Groote openbare uitvoering. Eere avond. Uitreiking der prijzen. Dinsdag 9 Junioptreden van aspiranten, meisjes en jongens. Kinderuitvoering. Militaire wedstrijden. Uitstapjes. Tijdens het feest zal eene tentoonstelling op turn- gebied, spelen en aanverwante zaken plaats hebben. De navolgende sub-commissiën zijn gevormd logies- commissie, inlichtingsbureau, pers- en propaganda- commissie, commissie tot vóór-verkoop van kaarten, ontvangst-commissie, administratieve commissie, ten- toonstellings-commissie, commissie voor uitstapjes, commissie voor den eere-avond. Als hoofdbureau en werklokaal is de Amsterdam- sche Turners-sociëteit (Turngebouw Marnixstraat) aan gewezen. Zaterdag waagden zich twee jongens van 15 jaar op het jjs in het Middeldiep te Sliedrecht met het gevolg dat beiden door het ijs zakten. Nadat ze er uit waren gehaald, bleken, in weerwil van spoedige geneeskun dige behandelingde levensgeesten van een hunner K. v. E. geweken. Te Urk is de drukte van het ijsvermaak op en buiten de haven plotseling verstoord door de tijding van een droevig ongeluk. Een zestal jongelieden waren op een kwartier afstands van het eiland in een wak gereden, zonder dat dit wegens den dikken mist van den wal kon worden opgemerkt. Aan vijf hunner gelukte het zich op het ijs te werken, doch de zesde, Jacob Meun, die den volgenden dag 20 jaar zou geworden zijn, is voor hun oogen verdronken in weerwil van de vele pogingen tot zjjn redding aangewend. Zoodra het ongeval op het eiland bekend was ge worden, werd een ijsschuit uitgerust. Teen men den jongeling na veel moeite had opgehaald, had hij reeds opgehouden te leven. Op Urk herinnert niemand zich dat daar ooit hij het ijsvermaak iemand is omgekomen. (N.c.d.D.) Te Noordeloos is Zaterdag het 8jarig zoontje van K. in een bijt geraakt en daaruit levenloos opgehaald. Personalia. De heer C. J. Postel is benoemd tot lid der com missie voor het op 3 Maart en volgende dagen te Arnhem te houden examen voor de betrekking van commies der directe-belastingen, invoerrechten en aceijnsen. De heer J. Neuteboom hoopt 1 Februari den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar werd aange steld tot concierge van het loge-gebouw. De heer G. Jz. Wouder is aangewezen als gedele geerde van het bestuur der afdeeling Hoorn van het Witte Kruis in het tentoonstellingscomité. Dinsdag 11 Februari hoopt ds. Cramer van Baum- garten den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar de evangelie-bediening aanvaardde in de Ned. ITerv. kerk te Westerbork (Drente). Debutade. Het teekengenootschap „Debutade" hield gister een voor onze gemeente zeer interessante tentoonstelling. Schilderijen, foto's, teekeningen, in 't kort alles wat op Hoorn van thans en vroeger betrekking had en in teekening is gebracht, was vertegenwoordigd. Een helder beeld werd daardoor verkregen van den toe stand der stad in vroeger dagen en thans. Een mooie collectie was ingezonden door 't Westl'riesch museum. Misschien is één der resultaten van deze tentoonstel ling een drukker bezoek aan ons museum. Meer be langstelling in de geschiedenis onzer stad is door de tentoonstelling van „Debutade" zeker gewekt. Moge dit voor het genootschap een voldoening zijn. Simultaan-Séances. In 't café, Jan Pietersz. Coen gaf de heer J. de Haas van Amsterdam Zaterdagavond een simultaan-dam- séance, waaraan 13 personen deelnamen. Van deze 13 partijen won de heer De Haas er 11 en twee bleven onbeslist, n.l. die met de heeren C. Nobel van Schagen en B. Kort van Enkhuizen. De séance duurde li/.> uur. Na afloop gaf de heer De Haas nog eenige schitterende combinaties en slagzetten van Hollandsche en Fransche spelers. Er is een club op gericht met aanvankelijk 9 leden. Denzelfden avond gaf de heer Van Daalen uit Haarlem een séance in „De Witte Engel." Hier werden 10 partijen gespeeld, waarvan er 2 werden verloren. Jammer, dat deze séances op denzelfden avond vielen. In een vergadering, op Zaterdag 25 Januari j.I., in een der lokalen van „de Unie" gehouden, hield de heer van Buijsen, schoolopziener in het arr. „Alkmaar", op uitnoodiging van de afd. Alkmaar van li t N.O.G., een belangwekkende en leerzame voordracht over „Tijdrekening en tijdregeling". De vergadering werd, behalve door den Distr.- schoolopziener, den heer F. van Rijsens, en een twee tal personen huiten het onderwijs staande, bijgewoond, door een 30-tal onderwijzeressen en onderwijzers van de Alkm. scholen. Te spreker, die met onverdeelde belangstelling door alle aanwezigen gevolgd werd, behandelde achtereen volgens de navolgende onderdeelen standvastige tijd maat of tij ds eenheid, sterredag, zonnedag, middelbare dag, middelbare zon of middelb. tijd sterrebanen, ecliptica en het korten en lengen der dagenmet enkele berekeningen en met behulp van eenige fraaie teekeningen werd een en ander toegelicht en aan schouwelijk gemaakt. In het tweede gedeelte zijner voordracht behandelde spr. de Juliaansclie en de Gre- goriaansche tijdrekening, tijdsverelfening, middelb. tijd in verband met het midden van den dag, de Green wich- en de Middel-Europ. tijd de invoering van het zone- of gordelstelsel in Amerika, na de conferentie te Washington in 1884 en de invoering van den Greenwichtijd op onze spoorwegen in 1892het actu eel belang van zijn onderwerp, naar aanleiding der ingediende wetsontwerpen onzer Regeering, in 1896 en 1906, ter invoering van den Middel-Europ. tijd i terwijl hij besloot met een beschouwing van de econo mische voordeelen, alsook van de werkelijke en denk beeldige nadeelen, die de invoering van den Middel- Europ. of wel van den Greenwichtijd voor ons land ten gevolge zou hebben. Aan het einde der vergadering sprak de voorz. van de afd. „Alkmaar" van het N. O. G., de heer P. Greidanus enkele woorden van hulde en dank en riep den heer van Buijsen, onder algemeen applaus der aanwezigen, een ernstig gemeend „tot weerziens toe. Met ingang van 1 Februari a.s. is benoemd tot brievenbesteller de heer H. van Drunen alhier. De Burger IJsclub heeft Zaterdag in „Diligentia" haar 17-jarig bestaan gevierd op eene wijze waarop menige vereeniging of club ter dezer stede jaloersch zou kunnen zijn, zoo vroolijk en ongedwongen ging het er toe. Na een korte opening werden de in dicht gestelde notulen door den secretaris, den heer J. Jonker, voor gelezen, waarna de officieele opening door den voor zitter der feestcommissie, den heer Vergaai, op een zeer aardige wijze volgde. Het feestlied werd gezongen de voordrachten, ernst en luim, volgden elkaar af en oogstten veel bijval. De Burger IJsclub heeft dus een mooi feest ge vierd. Eerst in den morgen om vijf en zes uur keerde men huiswaarts. Men verzoekt ons als nog mede te doelen dat aan den agent van politie, den lieer J. K. P. Kraan, na 28 jaar dienst in onze gemeente door B. en W. op zijn eigen verzoek eervol ontslag uit den dienst is verleend, onder genot van pensioen. Den 24en dezer werd in de „Unie" de gewone jaar vergadering van de Afdeeling „Mercurius" van den Bond van Handels- en Kantoorbedienden gehouden, die door 23 leden werd bijgewoond. Na opening der vergadering door den Voorzitter en goedkeuring van de door den secretaris gelezen notulen der laatste bij eenkomst, werd mededeeling gedaan van eenige inge komen missives van het Hoofdbestuur, betrekking hebbende op de samenstelling van de Statuten der Afdeeling en eenige huishoudelijk aangelegenheden. De Secretaris bracht zijn verslag uit over het afge lopen jaar, terwijl de Penningmeester rekening en verantwoording Van zijn gehouden beheer deed en tevens zijne begrooting voor 1908 ter goedkeuring aan der vergadering voordroeg. Onder dankbetuiging voor het goede" door hen in het belang der Afdeeling tot stand gebracht, werd een en ander voor kennisgeving aangenomen. Daarna'werdsn de concept-statuten der Afdeeling behandeld en vastgesteld en werd algemeen goedgekeurd in Februari een feestavond te houden op de wijze, nader te bepalen door de tevens benoemde feestcommissie. Vervolgens werden tot bestuursleden voor 1908 herkozen en gekozen de heeren P. C. Rike, voorzitter, G. W. Kortenschijl, secretaris. J. Ph. Haas broek Jr., penningmeester, A. W. van der Hoek, J. Nachbar, J. Bakker en mej. N. Göddeke en tot leden der controle-commissie op het beheer van den pen ningmeester de heeren J. J. de Beurs, J. Bos en mej. G. Nierop. Nadat de Voorzitter had medegedeelddat zich weder 2 nieuwe leden voor het lidmaatschap hadden aangemeld, werd door den heer G. A. Brou wer eene lezing en bespreking gehouden over: „De inrichting der Nederlandsche Bank", die alleszins vol deed, hoogst leerzaam mag worden genoemd en waar voor de spreker, onder applaus, aller dank mocht ver werven. De Voorzitter richtte een woord van lof tot den afgetreden Secretaris, (die wegens verandering van werkkring als lid bedankte) en steeds met lust en ijver zijne niet gemakkelijke functie had waarge nomen, waarmede allen volkomen sympathiseerden. Na eenige hoogst leerzame en echt vriendschappelijke oogenblikken te hebben doorgebracht, sloot de Voor zitter deze vrijgoed bezochte en opgewekte vergadering. De stand van den vrije baanwedstrijd met zes wor pen is tot en met Zondag 26 Januari No. 1 met 5451 punten, no. 2 met 5352 p., no. 3 met 5150 p., no. 4 met 50—49 p., no. 5 met 5045 p., no. 6 met 4947 p., no. 7 met 4946 p., no. 8 met 4945 p., no. 9 met 4848 p., no. 10 met 48—47 p., consolatieprijs 23 p. De banen zijn van heden af nog geopendMaandag van 's morgens 10 tot 's avonds 12 uur, Dinsdag even zoo en Woensdag van 's morgens 10 tot de sluiting 's avonds 9 uurwaarna direct de uitslag zal worden bekend gemaakt en de prijsuitdeeling plaats heeft. De heer T. Witteveen, dresseerder van harddravers en renpaarden, heeft zich thans gevestigd in het café Restaurant „Bellevue" aan den Stationsweg. Dit café Restaurant heeft eene voordeelige verandering onder gaan. Ook is daarin geplaatst een 1ste klas biljart van de fabriek „Het Noorden", terwijl als verdere attractie voor sportliefhebbers daar is te bezichtigen een zilveren zweep, in een mahoniehouten van binnen met satijn gevoerde doos. Deze zweep is vervaardigd in de zilverfabriek van Van Kempen Zonen te Voorschoten en zij is een lsten prijs der harddraverij van de gemeente Leeuwarden, door II. M. de Koningin in 1901 geschonken. Achter het café is een flinke gelegenheid voor uitspanning aangebracht. Wanneer men zoo nu en dan leest van stukken, die in groote plaatsen zelfs tweehonderd en meermalen wer den opgevoerd, wil men wel eens aan overdrijving gaan denken. Van de „Kilometervreter," gisterenavond in Diligentia gegeven, is dat best te gelooven. Terecht staat er boven kluchtspel, want wat er in de drie ach tereenvolgende bedrijven wordt vertoond, zijn eenvou dig kluchten, vaak allerdolste. De Kilometervreter is een automobilist, die op zijn tochtjes wel van een avon tuurtje houdt, hetgeen zijn echtgenoote aanleiding geeft tot jaloerschheid. Plannen om hem hiervan te genezen, worden gesmeed door zijne vrouw Marie, met hare zuster Truus en tante Minona, bijgenaamd de Rijksadvocaat, die zich geheel als schoonmoeder aan stelt. Een groot verlangen naar kinderen, brengt haar bij schoonzoons en vrienden in de vermakelijkste toe standen. Een comedie door haar echtgenoot Otto Ku- gelberg, met de schoonzoons op touw gezet om mama er ook eens tusschen. te nemen, geeft aanleiding tot scènes zoo dol, dat de toeschouwers het vaak uitproest ten van pret. Een tweetal tooneelspelers, een met spraakgebrek, een chauffeur met zijn beminde, het dienstmeisje en een dichter, de tweede schoonzoon, heb ben hun aandeel in 't geheel dat gisterenavond zeer veel succes had. Als daarbij nog verzekerd wordt, dat de tooneelen en grimmeering keurig verzorgd waren, zal men begrijpen dat het daverend applaus oprecht ge meend en eerlijk verdiend was. Na afloop werd mede gedeeld, dat 't succes van dezen avond bij de leden het plan had doen rijzen om Zondag aanstaande 't stuk te herhalen in eene volksuitvoering tegen tien cents de persoon of vijftien cents met besproken plaats. Alkm. V. V. I—A1 c m. V i c t r i x II (2—3). Beide elftallen waren volledig, toen eenigen tijd na tweeën onder niet zeer gunstige weersomstandigheden werd begonnen. Een hevige wind stond in de breedte over het veld de spelkwaliteit was daardoor van beide zijden niet fraai te noemen. A. V. V. trapte af. Het spel ging vrijwel gelijk op met kritieke oogenblikken voor beide doelen. Toch duurde het vrij lang eer Alc- maria's linksbinnen uit een mooien voorzet de eerste goal van den wedstrijd maakte (0—1). Onmiddellijk daarna echter maakte A. V. V. gelijk (11). Met dezen stand ging de rust in. De eerste oogenblikken na de rust nam A. V. V. eenigszins de overhand met een goed schot van rechts namen de jongeren de leiding (2-1). Daarna kwam er evenwel een kentering. Meer en meer werd A. V V. op haar eigen helft teruggedrongen. Met een ver schot maakte Alcmaria middenvoor gelijk (2—2) Twee maal was intusschen het Alcmaria-doel aan het ge vaar ternauwernood ontkomen. Alcmaria II bleef sterkerongeveer 10 minuten voor tijd scoorde zij de winnende goal. Meer werd er niet gedoelpunt, zoodat het einde kwam met een 3—2 overwinning voor Alcmaria Victrix II. De voor gisteren afgelaste wedstrijd van Alcmaria Victrix I contra het sterke elftal der Adelborsten F. C. zal thans hoogstwaarschijnlijk a.s. Zondag plaats hebben. Tewe's bioscoop heeft hier gisteravond en eergister avond in de Harmonie een voorstelling gegeven. Wij woonden een deel der voorstelling bij en kunnen con- stateeren, dat er een eivolle zaal en een verbazend enthousiast publiek was. Wat gegeven werd was bui tengewoon boeiend, spannend en leerrijk. En de wijze waarop het gegeven werd was zeer interessant. Wan neer er op het doek schotels vielen, dan vielen er in derdaad schotels achter het gordijn, wanneer er op het doek geschoten werd, dan werd er op het tooneel ge schoten, zoodat men niet alleen het schot zag, maar ook hoorde enz. Bovendien was er een pakkende toe lichting en mooie piano-begeleiding, zoodat het publiek met de vertoonde gebeurtenissen meeleefde. Bij een schets uit het leven bijv. waarin de deugd werd be loond, een arme man ten slotte een rijk meisje Huwde, steeg er een daverend hoera op, toen het paartje van het stadhuis kwam. Zoo zouden we meerdere voor beelden kunnen opnoemen, waaruit bleek dat de voor stelling in hooge mate het talrijke bezoek bevredigde. Waar we verleden jaar met een bioscoop-voorstel ling speciaal voor de lezers der Alk maarsche Courant tegen verminderd tarief telkens een volle zaal met veel succes hadden gehad, hebben wij ons tot den heer Tewe gewend en het is ons aangenaam te kunnen mededeelen, dat wij beslag hebben kunnen leggen voor onze lezers op de beide voorstellingen, welke dezo bioscoop hier na hedenavond nog geeft. Voor de volgende prijzen kunnen onze lezers deze voor stellingen bijwonen: eerste rang 35 ets., tweede 25 en derde 15 ets. Besproken plaatsen 5 ets. extra. Voor niet-lezers zijn de prijzen 75, 50 en 25 ets., plaatsbe spreking 10 ets. Daar het ons verleden jaar is gebleken dat velen lie ver oen bon voor 4 kaarten dan voor 3 hadden, heb ben wij zooals uit de bon op de volgende bladzijde blijkt gehoor gegeven aan dezen wenscli. De heer Tewe heeft zich verplicht de voorstellingen te doen aanvangen om 8 uur en te doen eindigen om elf. Hij is gehouden een geheel nieuw programma to geven, dat zeer afwisselend is, en uit de volgende num mers bestaat: Automobielrennen Parijs-Lyon, De Arabische too- venaar, Fransche kleederdrachten, Een slechte moeder (schets uit het leven), Een strandgezicht (Boulogne sur nier), De marmergroeven van Italië, wat een onge luk als men een schoonzoon heeft, Arie de wildstroo- per, De Wonderbare sigarenkist, Een lekker hapje of de gestroopte eendvogel, Chineesche bloemen, Liefheb bende grootouders (schets uit het leven), Leer om loer, De tegenspoed van een keukenmeisje, De betoo- verde rozen, Panorama van Spanje, De bestolen djef, De verborgen schatten van een Indisehen vorst, voor het eerst in een comedie of vijf vrijbiljetten. Waar zulk een prachtprogramma tegen zoo'n lagen toegangsprijs voor onze lezers wordt vertoond, daar twijfelen wij niet, of onze moeite en kosten zullen ook ditmaal weder worden beloond met beide avonden een volle zaal en dankbaar gestemd publiek. ALKMAAR, 24 Januari 1908. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U een kleine plaatsruimte in Uw geacht blad, teneinde in het publiek een zaak te bespre ken welke gisterenavond het doel eener door U bijeen geroepen samenkomst was in het café Central alhier. Moeht ik het genoegen hebben een uitnoodiging tot die vergadering' te ontvangen, zoo ware ik daar toch niet tegenwoordig geweest, indien ik had kunnen vermoe den, dat Uw vergadering met zorg gekozen was uit be sliste voorstanders van het oprichten eener openbare leeszaal in dien vorm, welken U daaraan wilt geven. Ik had gehoopt kennis te maken met de ideeën van voor- en tegenstanders. Tot II als voorzitter der zich ge constitueerd hebbende vereeniging tot oprichting eener openbare leeszaal te Alkmaar, neem ik hierbij de vrijheid mij te wenden in het openbaar, teneinde de be langstelling voor dit onderwerp uit te breiden; niet uitsluitend de belangstelling van de besliste voorstan ders, doch van een grooter deel onzer ingezetenen. Daar waar ge U zult wenden tot de gemeente en het rijk om financiëelen steun, komt het mij voor, dat meer perso nen gehoord dienen te worden, dan den kleinen kring, welke gisterenavond in het café Central tegenwoordig was. Is het onnoodig, voordat gij verder gaat op den in geslagen weg, Uw plan nog eens in het openbaar te be spreken? Zou niet met een kleine verandering in de wijze van uitvoering van Uw plan een volmaakter sa menwerking mogelijk zijn van alle ingezetenen, daar waar zooveel nut kan getrokken worden uit het verschaffen van kostelooze lectuur? Wat nu is Uw doel? „Verhooging van het zedelijk peil der bevolking door „vermijding van éénzijdige politieke lectuur en ver schaffing van technische lectuur." Gij stelt voor politieke bladen van allerlei richting in Uw leeszaal neer te leggen, om daarmede, als ook door ontspanningslectuur lezers te lokken, ongemerkt komt dan wel de belangstelling voor de technische lec tuur. Zijt gij bevreesd, dat het bezoek aan Uw in richting zeer gering zou zijn, indien deze lokmiddelen niet gebruikt zouden worden? Gesteld, dat de praktijk U gelijk geeft en dat het lé zen der vakboeken en tijdschriften elk jaar iets toe neemt, hebt ge dan toch met eigenlijk maar een succes d'estime behaald, en dat alleen van een deel van Alk- maar's ingezetenen, want is het een oprechte houding, die uwe vereeniging aanneemt? Is deze houding in overeenstemming met Uw leuze„neutrale openbare leeszaal; van allen, voor allen?" Zijn Uw lokmiddelen het goede doel waardig? Indien gij voorop stelt, dat het wenschelijk en nut tig is, dat onze medeburgers verschillende politieke richtingen zullen leeren kennen uit de lectuur op Uw leestafel aanwezig, is dat dan nief een liberale opvatting Een neutrale opvatting is dit geens zins. Verbijsterend was het gisterenavond ontwikkelde personen te hooren verklaren, dat Uw leeszaal zou zijn „voor allen, door allen". Daar waar de kerkelijke partijen in ons land met steeds veldwinnend succes zich kanten tegen de open bare school, die eveneons strijdt onder het „neutrale" vaandel, daar zou het mij vreemd voorkomen, wanneer deze partijen met ijver zouden steunen Uw inrichting waar in hunne oogen zeer onzedelijke lectuur voor iedereen te verkrijgen is d. w. z. lectuur, welke in- druischt tegen hunne zeden en opvattingen. Gaarne geef ik U toe, dat ge van die zijde allicht geen offici eele tegenwerking zult ondervinden, doch dat is geheel iets anders dan medewerking, of ook maar sympathie. Als dit zoo is, wordt het dus geen „instelling van al len voor allen," doch eenvoudig een liberale lees zaal. Dat deze onder onze stadgenooten steun zal vin den is niet twijfelachtig, doch het neemt niet weg, dat de leuze waaronder zij strijdt onjuist is. Over het nut van couranten lezen van verschillende richting zullen wij niet twisten, doch het zal er mede gaan als met mij zeiven, bij het lezen van de brochuren, die onder den titel „Pro en Contra" geregeld verschij nen en waarin regelmatig belangrijke kwesties van den dag worden behandeld van uit twee tegenovergestelde stantpmiten. Mannen met talrijke predikaten, ver grijsd in de studie van het onderwerp en kwestie, pluk ken elkander daarbij de grijze haren vaak uit en kunnen niet komen tot overeenstemming, en wilt ge dan, dat een leek, na de lezing van de twee partijen gehoord te hebben, zich een juist oordeel zal vormen? Mij persoon lijk is dat nooit gelukt nadat ik weer een aflevering van Fro en Contra had uitgelezen. Gelooft gij dat dit bij de groote massa anders zal zijn? Indien dat zoo ware, 4

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2