DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. fw. No. a^. Honderd en tiende jaargang. WOENSDAG 29 JANUARI. HONDENBELASTING. BINNENLAND. 1908 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Prins Hendrik op reis. Eerste Kamer. De Kabinetscrisis. De groote kosten der Rijksverzekeringsbank GEMENGD NIEUWS. Hulp van de draadlooze telegraphie. Frederik van Eeden's'tooneelstuk. Hevige influenza. Een onfeilbaar middel Een mooie reclame. Nederlandsche Opera's. Een kindje gestikt. IA VT BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen in herinnering, dat volgens de op 20 September 1882 vastgestelde verordening op de heffing eener belas ting op de honden, ieder eigenaar, bezitter of houder van een of meer aan de belasting onderworpen honden verplicht is, daarvan jaarlijks voor 31 Januari ten kan tore van den gemeente-ontvanger aangifte te doen. Die aangifte geschiedt door de inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den belastingschuldige onderteekend biljet, kosteloos san dat kantoor ver krijgbaar. De betaling der belasting geschiedt dadelijk bij de aangifte tegen kwitantie en afgifte van een penning, onverminderd het recht, om, zoo de aangifte onjuist bevonden wordt, herziening te doen plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 20 Jan. 1908. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 29 Januari. Er is in den laatsten tijd wel eens beweerd dat de in vloed van president Roosevelt even snel verminderd is als zijn populariteit. Vroeger was hij populair en in vloedrijk in hooge mate, omdat hij zich een krachtige figuur toonde, omdat hij zeer welsprekend was en om dat hij de gave bezat van velen te kunnen bevredigen. Langzamerhand aldus is er gezegd is dit anders geworden. Men is hem een geweldigen autocraat gaan noemen, iemand die niets voelt voor het volle en niets voor den vrede, die alleen regeert voor en om zich zelf. De Vereenigde Staten beleefden een tijd van grooten voorspoed maar dat was niet tengevolge van docli ondanks den heer Roosevelt. Daarop volgde een groote financiëele crisis weer ondanks den president werd er gezegd. Maar de president hield redevoeringen, waarin hij den voorspoed en ook den tegenspoed (als gevolg van den oorlog tegen de almachtige trusts) op eisclite voor zich zelf en zijn partij. En ook daarom is er gezegd, dat er een verzet is ontstaan tegen zijn staatkunde. Maar een Amerikaansch journalist meent dat dit niet juist is, dat men niet kan spreken van een staatkunde van Roosevelt, omdat deze eigenlijk niets anders is dan een boek vol mooie zinnetjes. Vandaar de groote teleurstelling van het Amerikaansche volk. Ook voor de buitenlandsche politiek vertrouwt mfen 1.3m niet. Hij heeft eens gezegd, dat Amerika een ster ken knuppel moest hebben om een mogelijken vijand van het lijf te houden en nu gaat hij tegenwoordig wat nl te veel met dien knuppel spelen waarmee men na tuurlijk bedoelt den tocht van de groote vloot. Om al deze redenen zou hij zijn populariteit en zijn invloed hebben verloren. Het Congres zou zich volko men onverschillig tooneu voor hetgeen door den presi dent wordt aanbevolen, de Senaat weigert verschillen de zijner benoemingen te bekrachtigen,* omdat zij slechts zouden zijn gedaan om de candidatuur van den heer Taft, den minister van oorlog en gunsteling van den heer Roosevelt, in de hand te werken. De presi dent moet van plan zijn om deze beschuldigingen tegen te spreken, maar enkele vrienden meenen dat het beter is dit achterwege te laten, wijl de president zich niet geheel en al van deze aantijging zal kunnen schoonwas schelfr en wijl ze daarom ruzie onder de republikeinsche partij vreezen. Wij gelooven niet aan dit alles. In de eerste plaats Ï3 er gebleken, dat er voorloopig geen splitsing van de republikeinsche partij is te vreezen. Een bekend blad te Chicago, de „Chicago Tribune" heeft een stemming la ten houden onder republikeinsche leiders, afgevaardig den en redacteurs in het geheele land over de politiek van president Roosevelt. Van de 4438 verklaarden zich 4044 met die politiek ingenomen en slechts 184 waren daarvan beslist afkeerig. Maar ook overigens blijkt officiëel niets van een dergelijke sterke vermindering van populariteit en in vloed. Van president Roosevelt zou men zeker in de laatste plaats verwachten, dat hij benoemingen zou doen om zijn staatkunde te kunnen doen voortzetter. Hij is steeds een fel bestrijder geweest van dergelijke partijdige benoemingen en hij heeft deze voor een groot deel onmogelijk gemaakt door ook kleurlingen ambtenaren te maken. En juist daarom lijkt het niet onwaarschijnlijk, dat, zooals er wordt gemeld, de heer Roosevelt geneigd zou zijn, zich het volgend jaar te laten kiezen tot burgemeester van New-York. Hij zou dan niet alleen kunnen medewerken aan de oplos sing van de moeielijke problemen, welke zich in de groote Amerikaansche steden voordoen, maar ook, en dat is voor hem heel wat waard, zou hij de Tammany kliek in haar eigen burcht kunnen aanvallen, de bende, die de verkiezingen beheerscht door omkooping en be drog en de groote bevorderaar is van baantjesjagerij en partijdige benoemingen. Daarin schoon schip te mo gen maken dat zou zijn een werkje voor president Roosevelt, die ongetwijfeld nog altijd is de energieke man, die strijdt voor wat hij goed, recht en rechtvaar dig vindt. Prins Hendrik der Nederlanden is tot een kort be zoek aan het groothertogelijke hof te Oldenburg aan gekomen. Gisteravond vergaderde de Eerste Kamer. De tribu nes waren bij de opening der vergadering half negen geheel bezet. Geen der ministers was aan wezig. Ingekomen was het bericht van overlijden van den heer J." H. S. Brouwers, in leven lid der Kamer. De Voorzitter bracht hulde aan de nagedach tenis van dit geachte lid der Kamer, die om zijn aan gename vormen en vriendelijken omgang, bij alle leden zeer gewaardeerd was. De heer Brouwers vroeg niet dikwijls het woord, maar deed hij het, dan was het na grondige voorbereiding. Het overlijdensbericht was met een brief van rouwbeklag beantwoord. De Voorzitter stelde voor, rekening houdende met de bereidwilligheid der Regeering, onder het be paalde voorbehoud, de Staatsbegrooting aan de orde te stellen, na de behandeling van het wetsontwerp, betreffende de suikerconventie, doch niet vóór Donder dag 11 uur. De heer Woltj er geloofde dat vele leden op prijs zouden stellen, dat reeds morgen de Staatsbegrooting zou worden behandeld, nadat de behandeling der Suikerconventie is voorafgegaan. Hij doet dus het voorstel heden (Woensdag) om 11 uur met de Suiker conventie te beginnen en dan de Staatsbegrooting te behandelen. De Voorzitter had daartegen geen bezwaar. Hij deed hst voorstel in dien zin niet, omdat hij rekening hield met de termijnen in het reglement van orde ge steld voor de behandeling van wetsontwerpen, na de verschijning van de eindverslagen. Overeenkomstig het voorstel van den heer W o 11- j e r werd zonder eenig debat besloten. De vergadering werd daarna gesloten. zoodanige fractie van f 1500 als het aantal inwoners in 20.000 is begrepen." In tegenstelling met berichten in eenige andere bladen, wordt aan het N. v. d. D. uit zeer vertrouw bare bron medegedeeld, dat de oud-Minister, mr. Loefï, lid der Tweede Kamer uit het kiesdistrict Waalwijk, zeer stellig besloten heeft geen portefeuille te aan vaarden. Onderwijs per correspondentie. Door de heeren dr. D. Bos, L. B. Fikkert, Th. Nolen en P. H. Uri is aan de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een rapport uitgebracht over onderwijs per correspondentie en de wenschelijkheid en de uitvoer baarheid der oprichting van een instelling voor cor respondentie-onderwijs in ons land. Deze heeren kwamen tot de volgende conclusies 1. mede te werken aan de organisatie, de regeling en de uitbreiding van onderwijs per correspondentie in ons land, zoo mogelijk in verhand met mondeling onderwijs, vacantie-cursussen, enz. 2. met elkaar in aanraking te brengen hen, die onderwijs per correspondentie wenschen te nemen, en hen, die bereid zijn dit onderwijs te verstrekken 3. aan hen, die zich verder willen bekwamen oj verschillend gebied, advies te geven over den weg, dien zij moeten inslaan 4. reeksen van handleidingen en lijsten met aan duiding van bestaande vak-literatuur te doen samen stellen, met het oog op verdere bekwaming voor een speciaal doel, alsmede van geschriften ten behoeve van de studie van bepaalde takken van wetenschap en belangrijke maatschappelijke vraagstukken en daar naast de gelegenheid te openen tot schriftelijke leiding en correctie van gemaakt werk, bij het gebruik van deze handleidingen en geschriften 5. financieelen steun en tegemoetkoning te verschaf fen aan on- en minvermogenden voor het bovenge noemde doel. De Kamer van Koophandel te Ylissingen besloot het volgende schrijven aan den minister van land bouw, handel en nij verheid te zenden „Naar onze meening is de hoofdoorzaak van de groote kosten van de R ksverzekeringsbank te zoeken in het groote aantal „kleine ongevallen" Legio zijn deze „kleine ongevallen", die de getroffenen vóór d invoering der Ongevallenwet nauwelijks de aandacht zouden hebben waardig gekeurd, waarmede zij nu echter terstond naar een geneeskundige gaan dez kleine ongevallen sleepen groote onkosten met ziel in den vorm van vrije geneeskundige behandeling en uitkeering van rente. Bij de uitkeering van rente teekenen wij speciaa aan dat aan jeugdige personen veel te hooge reut wordt uitbetaald, zoodat deze dikwijls het loon over treft, hetgeen simulatie in de hand werkt, Dat breed uitmeten van kleine ongevallen wordt zeer bevorderd door de wetsbepaling dat de genees kundigen worden beloond in verhouding tot het aantal ongevallen. Naar onze meening zouden de kosten van de Rijks verzekeringsbank zeer beperkt worden door de aan stelling van speciale ongevallen-dokters, evenals men heeft arme-doktersschool-dokters politie-dokters quarantaine-dokters enz. In de grootere steden zou men bijv. op elke 20.000 inwoners één geneeskundige als zoodanig kunnen be noemen op een vast salaris van bjjv. f 1500 per jaar; in de steden van minder dan 20.000 inwoners zou men den ongevallen-dokter kunnen beloonen met een RECHTZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 28 Januari. Een onbetrouwbare dienstbode. Aagje N., van beroep dienstbode, gedetineerd in het huis van bewaring te Alkmaar en te Broek op Lan- gedijk woonachtig, was heden de eerste beklaagde. Mr. K. A. Cohen Stuart was haar als verdediger toege voegd. Dit jonge meisje, dat pas 19 jaar oud is, moest terecht staan, omdat zij zich aan verschillende f dief stallen had schuldig gemaakt. Volledig bekende zij hare misdrijven. In dienst van den schipper Teunis Kliffen, te Broek op Langedijk, nam zij ongeveer 27 November van 't vorige jaar, een bankbiljet van f 25 weg, later 4 Rijksdaalders. Dit geld lag in een linnenkast, in een trommeltje en zij maakte met den sleutel de kast open. Voor 't geld kocht zij kleederen. De President vroeg beklaagde, hoe zij hiertoe ge komen was. Beklaagde antwoordde hieropdat zij kledderen noodig had, en huilend toonde ze haar berouw. Teunis Kliffenals eerste getuige gehoord, ver klaarde dat Aagje vroeger bij hem in dienst was. Zij verdiende f 1.25 per week. Hij had vroeger al iets opgemerkt, dat niet in den haak was, en had haar hierover onderhouden. Het had getuige's bevreemding opgewekt, dat het slot van de linnenkast niet zoo goed open en dicht ging als vroeger. Toen Kliffen een horloge miste, kreeg men argwaan. Aagje werd in 't nauw gebracht, en het hoiloge kwam uit haar kastje te voorschijn. Zij had daarop alles bekend, nadat ge tuige haar met de politie had gedreigd. Denzelfden dag liet getuige haar vertrekken. De vrouw van Kliffen, die daarna als getuige werd gehoord, verklaarde in denzelfden geest als haar man, zij voegde er nog aan toe, dat Aagje verschillende kleinigheden van haar had weggenomen, zooals een linnen laken, garen en band, een stuk tule, een linnen doek en een stuk pilow. Dit laatste, zegt beklaagde, was van mijn vrijer. Nicolaas Groenveld, een arbeider te Zuidscharwoude, werd daarna als laatste getuige gehoord, omdat hij voor Aagje een bankbiljet had gewisseld. De O. v. J., hierna requisitoir nemend, achtte be- klaagde's schuld volledig bewezen. Er bestaat geen bewijs, dat zij meer heeft genomen, maar dit doet er weinig toe. Wat beklaagde betreft, zij heeft berouw. Zij heeft zich vast voorgenomen, dat het niet weer zal gebeuren. Zij verdiende voldoende geld en kon zich daar kleederen van aanschaffen en had niet be hoeven te stelen, 6 weken ondergaat zij reeds pre ventieve hechtenis. Z.E.A. eischte 3 maanden gevangenisstraf. Mr. Cohen Stuart beval hierna zijn cliënte in de clementie van de rechtbank aan. Beleed iging van een politieagent. Niet verschenen was Frits Wilhelmus H., schoen maker te Alkmaar, die hierna terecht moest staan. Deze beklaagde was op 15 December dronken en be- leedigde den agent van politie Johan Frederik Koo- man, toen deze hem naar 't politie-bureau bracht. In 't openbaar had hij den agent het volgende toegevoegd „Zeg Kooman, jo ben ook dronken in de Harmonie geweest, toen was je méér dronken als ik nu."' Tegen hem eischte de O. v. J. bij verstek voor dit feit een veroordeeling tot een geldboete van f 10, bij niet voldoening te vervangen door een hechtenis van 7 dagen. Mishandeling en vernieling. Gerrit D., zeeman te Egmond aan Zee, maakte daarna zijn opwachting voor de heeren Rechters. Hij zeide zich van de bovengenoemde feiten op 26 Decem ber door hem misdreven, niets meer te kunnen herin neren. Beklaagde die dien dag in de herberg van Koning te Egmond aan Zee kwam, vroeg aan Adriaantje Zwart, die daar ook was om een hand, en daar zij hem dit weigerde, nam beklaagde een bierglas en wierp dat haar zuster Kniertje naar 't hoofd, zoodat zij hevig werd verwond en zich onder behandeling van den dokter moest stellen. Het lag meer in de bedoeling van beklaagde Adriaantje te raken. Vervolgens sloeg beklaagde de lamp stuk, en verbrijzelde likeur- en bierglazen. Beklaagde zei erg zenuwachtig te zijn. Mr. Quintus tot beklaagde Was u dronken Beklaagde antwoordde hierop, dronken was ik niet, ik had wel een borreltje gedronken. Mr. Quintus tot beklaagde dat is allerminst goed voor uwe zenuwen. Beklaagde kon geen antwoord meer geven. Vier getuigen legden in zijn zaak ge tuigenis af, en allen bevestigden de reeds gedane verklaring. De O. v. J. achtte de schuld van beklaagde volledig bewezen. Tegen hem eischte de O. v. J. 2 maanden gevangenisstraf. Beleediging van een burgemeester. Jan F., landman te Zijpe, die daarna terecht moest staan, had op 21 December in de herberg van Jacob Abbenes te Zijpe, in 't openbaar tijdens een biljart wedstrijd de volgende beleediging geuit„De Burge meester van de Zijpe is een ploert". Beklaagde zeide dat het niet om den burgemeester in zijn kwaliteit te beleedigen, maar als persoon. De veldwachter, Dirk Smit, die proces-verbaal tegen hem opmaakte, verklaarde, dat beklaagde onder den invloed van sterken drank verkeerde. Tevens ver klaarde de veldwachter dat F. ongunstig bekend staat. f 15 Boete, subsidiair 10 dagen hechtenis, hoorde beklaagde voor dit feit tegen zich requireeren. Be klaagde kreeg tevens van den Officier de vermaning, dat zich dergelijke zaken niet meer moesten herhalen. Komt het weer voor, dan zou Z.E.A. een zwaardere straf tegen hem eischen. Wederspannigheid. Dezelfde beklaagde van de vorige zaak moest hierna weder terecht staan. Thans moest hij zich verant woorden, omdat hij in den nacht van 26 op 27 December in kennelijken staat van dronkenschap in de herberg van Jan Biersteker te Burgerbrug de orde verstoorde, zoodat hij door den veldwachter Smit werd aangegrepen, om naar 't arrestantenlokaal te worden gebracht. Tegen deze overbrenging verzette beklaagde zich hevig, hetwelk hem weinig baatte, en waarmede hij nog een procesverbaal opliep. Voor dit verzet eischtte de O. v. J. zijn veroordee ling tot f 30 boete of een hechtenis van 10 dagen. Kinderwettenzaken. De laatste twee zaken werden als gwoonlijk met gesloten deuren behandeld. De 15-jarige Antonius T., te Enkhuizen woonachtig, moest eerst terecht staan, daarna de 16-jarige schildersleerling Johan Sch., te Twisk woonachtig. Aan Antonius T was Mr. Hui- zinga en aan Johan Sch. Mr. Offers als verdediger toegevoegd. In alle zaken over 8 dagen uitspraak. Den Helder is, als zoovele plaatsen, reeds sinds Vrij dag van het telegraphische- en telephonische verkeer met Amsterdam en het binnenland verstoken. Alleen met Alkmaar, met de eilanden en met Harlingen is de verbinding niet verbroken. Het station van de draadlooze telegrphie aan boord van het wachtschip aldaar seint nu voor zoover doen lijk de berichten over- naar het station op de werf te Amsterdam. De vertraging is echter dikwijls groot. Inbraak. In de dekenpakkerij van de fabriek Transvaal, der firma Van Heek en Co., te Enschede, is uit een lesse naar een som van '443 in contanten verdwenen. De, dader is nog niet gevonden. Gisternacht is te Steenbergen een brutale in braak gepleegd. In de Olmendreef bij den landbou wer Franken zijn dieven langs het dak doorjweg schuiven van pannen binnengekomen, schoven toen de grendels van de deur binn< n af, hebben daarna een koffer uit hit vertrek waar de bewoners sliepen naar buiten gesleept, daar opengebioken en er onge veer voor f 100 aan zilver en al de gouden sieraden der vrouw uitgehaald. De bewoners hadden niets ge hoord. Van daders geen spoor. Over het nieuwe tooneelstuk van Van Eeden wordt gemeld „Het is bekend dat dr. Van Eeden in den laatsten tijd veel van zich heeft doen spreken door zijne erva ringen, op sociologisch gebied. Het zal daarom velen belang inboezemen te vernemen dat het nieuwe stuk van dezen auteur, dat thans bij de Nederlandsche Too- neelvereeu iging te Amsterdam in studie is, een uitbeel ding is van sommige waarheden die den schrijver in zijn ouderzoekingen zijn duidelijk geworden. Niet, dat men daarom in dit stuk sociale theorieën moet verwachten, maar zedelijke en zielkundige waar heden, die in ons moderne leven een groote beteekenis hebben en veel hoofden en harten vervullen, ontvangen in dit stuk dramatischen vorm." In Friesland heerscht weer de influenza. Er zijn dor pen waarvan de helft der bewoners ziek is. Vooral in het noordelijk deel der provincie zijn veel zieken. Het Hdbl. maakt melding van de volgende adverten tie: „Onfeilbaar middel om den aardappelkever te doo- den, zonder gevaar er andere dieren mee te vergiftigen, zooals dit met het Parijseh groen gebeurt. Elk pakje kost 25 ets." Schrijft men hierop, zegt het blad, dan ontvangt men een pakje, waarin twee stukjes hout, waarop te le zen staat „Leg den kever op dit stuk hout en wrijf het andere er met kracht overheen." Door politie-agenten te Rotterdam is tegen een 17- jnrig meisje 72 keer proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der verordening op de straatpolitie. Het meisje, dat in visch handelt, weigert steeds op order der politie door te rijden. Naar aan liet N. v. d. D.x wordt medegedeeld is de Koninklijke goedkeuring verleend op de statuten der naamlooze vennootschap „Nederlandsche Opera en Ope rette" te Amsterdam, directie de heeren Desiré Pau wcis, Heuckeroth en Kreeft. Te Den Haag in de Honselredijkstraat is een twee jarig kind, dat een Curagaosch amandeltje (z.g. olie nootje) wilde doorslikken, daarin gestikt. Een voor bijganger snelde met het kind in zijn armen naar het gemeenteziekenhuis. Het kind bleek echter reeds over leden. De Werkloosheid te Amsterdam. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Rijkswerklieden- bond te Amsterdam beeft het initiatief genomen, in combinatie met de commissie van Maatschappelijk

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1