DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De staat maar. No. 26. Honderd en tiende jaargang. 1908 V R IJ D A G 31 JANUARI. Hinder we t. Benaming van Straten. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f.0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Atjeh. Ned. Hervormde Kerk en Malthusianisme. De Werkloosheid. Besmette Oesters. Zestig jaar geheel-onthouder. Het Beloofde Land. Verzet van stroopers. Sabotage. meer _1 ALKMAARSCHE COURANT. ?idR:iA.vi BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie zijn gelegd de aan hen ingediende verzoeken met bijlagen van le. L. GILLES aldaar, om vergunning tot het op richten van een margarinefabriek, waarin een gas motor van 4 P.K. zal worden geplaatst in het perceel Baangracht, Wijk D No. 6 2e. H. A. A. DE GROOT te Gouda, om vergunning tot het oprichten van een gasmotor van 8 P.K. in het perceel Verdronkenoord Wijk D No. 48. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Donderdag 18 Februari e.k., 's voormiddags te elf urn- en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 80 Jan. 1908. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar, brengen ter algemeene kennis, dat in de Raads vergadering van 29 Januari 1.1., aan dc hieronder ver melde straten de volgende namen zijn gegeven: lo. Voor het terrein tusschen den oostelijken Stations weg en de Stationstraat: a. aan de verlenging van de Snaarmanslaan, van de Stationstraat tot den Helderschen weg den naam Snaarmanslaan b. aan de straat, evenwijdig loopende aan den Helder schen weg, achter den grooten gashouder, den naamGashouderstraat c. aan de straat, die de beide vorige verbindt, den naamKinheimstraat. 2o. Voor het in exploitatie gebrachte terrein van de Alkmaarsche Exploitatie-Maatschappij a. aan den breeden weg van den Singel tot de ont worpen splitsing den naam Nassaulaan b. aan de open ruimte, gevormd door de sub a be doelde Nassaulaan, waar deze zich in tweeën splitst en de straat welke deze gesplitste straten weder verbindt, tezamen den naam Nassauplein c. aan de straat, voerende van het noordelijk ge deelte van het Nassauplein naar den Westerweg den naam: Lymonderstraat d. aan de straat, voerende van het westelijk gedeelte van het Nassauplein naar den Westerweg, den naamLamoraalstraat. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 30 Januari 1908. Onlangs heeft te Zaandam iemand zijn meubilair vastgespijkerd, nadat dit door een deurwaarder van de directe belastingen in beslag was genomen en hij zelf daarover als bewaarder was aangesteld. De man had zijn belastingen niet betaald en wilde op zoo'n manier tegen den staat getuigen. Hij had een kast met schroefbouten vast aan den muur bevestigd. IIjj had 400 draadnagels in zijn vloerkleed en zijn zeil geslagen en vier platen had hij met lange spijkers in den wand vastgetimmerd. Drie stoelen waren even eens vastgetimmerd.Kortom de geheele boedel was zoodanig beschadigd, dat hij slechts f 5.19 opbracht, terwijl de geschatte waarde vóór de beschadiging f 35 had bedragen. De geestige man werd wegens opzettelijke bescha diging van goed, dat hij ter bewaring onder zich had, voor den rechter gebracht en veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf niettegenstaande zijn verweer, dat met het oog op zijn vijf kinderen alles altijd aldus vastgespijkerd was geweest. Men kon hem bewijzen, dat zijn verweer niet opging en dat alles vroeger los had gestaan en gehangen. Waarom heeft nu die man dit geestig bedrijf ge pleegd Of liever want de man zelf is niet inte ressantWaarom is het over het geheel niet ondenk baar, dat zulke dingen gebeuren Wij zouden willen zeggen Uit gemis aan inzicht in de beteekenis van de georganiseerde gemeenschap. Zeer vermoedelijk is de daad ook werkelijk niets dan een uiting van verzet, een poging om te zijn wat men in enkele gedeelten van ons land „divan" noemt, een nieuwe uiting van die dwaasheid tegenover den staat, welke men bijna overal vindt. En het mooiste van het geval is nog wel, dat van de geestigheid wel vrij algemeen genoten zal worden. Het idee zal men nieuw vinden, men zal zich in stilte verkneuteren over het gezicht van deze „beulen", die van staats wege zijn uitgezonden om de belastingpenningen be taald te krijgen en die daar in eens voor het geval staan, dat de mobilaire goederen immobilaire goederen zjjn geworden. Zonder het origineele in het procédé van den Zaan- kanter over het hoofd te zien, moeten wij toch tegen deze vergoelijking van zijn daad opkomen. De man heeft zjjn straf dubbel en dwars verdiend. En niet uitsluitend omdat hij goederen beschadigd heeft doch wel degelijk omdat hij den staat heeft willen bena- deelen. En juist dit moment in zijn misdaad zouden wij op den voorgrond geschoven willen zien de op zettelijke benadeeling van staat of gemeente behoort beslister dan tot heden strafbaar gesteld te worden. Iemand, die een dubbeltje wegneemt, kan daarvoor een behoorlijke hoeveelheid gevangenisstraf oploopen, gelijk nog weer pas is gebleken. Doch iemand, die bij zijn opgaven voor do rijks- of gemeentebelastingen honderd maal zooveel verdonkremaant is een normaal individu. Niet alleen voor de spraak makende gemeente, doch wel degelijk ook voor den staat zelf is het eerste wanbedrijf honderd maal zoo erg als het tweede. Eu toch is er aan den moreelen kant van de zaak een zoo diepgaand verschilMen moge het te laag 'opgeven van wat men den staat moet betalen niet juridisch met verduistering gelijk kunnen stellen, in den grond geeft men toch te laag op om zich „iets dat aan den staat toebehoort, wederrechtelijk toe te eigenen." Het is waar misschien komt er nog een autoriteit tusschenbeide, misschien zal dus de poging tot verduister'ng niet een resultaat hebben. Doch het normale geval is, dat het wel geheel of ten deele ge lukt. En wij vragen dan, wat is het verschil tusschen deze twee menschen Meneer A zit voor zijn lessenaar, vindt een brief met bankbiljetten van een schatrijken vriend, weet dat die vriend slordig is, doet een bankje van f 100 uit dien brief in zijn portefeuille verdwijnen. Meneer B zit voor zijn lessenaar, vindt een beh s- tingbiljet van den staat, weet dat de staat niet al wetend is en vermindert het bedrag dat hij zou moeten betalen 'met] f 100 alvorens zijn belastingpapieren in te vullen. Wat is~het verschil Dat meneer A, werd zijn zaak bekend (tot drie jaar) gevangenisstraf zal krijgen, dat hij een uitgeworpene zal zijn met wien niemand meer te doen zal willen hebben." Terwijl^ meneer B. in de meeste gevallen straffeloos of bijna straffeloos zal uitgaan, dat iedereen, op een enkele uitzondering na, zal zeggen „Hij heeft gelijk," en dat hij van de algemeene verachting niet veel heeft te vreezen. En toch heeft in den grond meneer B. iets even verwerpelijks gedaan als meneer A. En toch is het geval uitstekend denkbaar, dat meneer B. veel minder bemiddelden, speciaal menschen met vast en bekend salaris als ambtenaren, door zijn oneerlijkheid meer direct benadeelt dan meneer A., wiens vriend van de verduistering jwellicht niets merkt. Doch meneer B. doet het „maar tegen den staat." En" oneerlijkheid [tegenover den staat is veel minder erg dan oneerlijkheid tegenover individuen, dat vindt de spraakmakende gemeente en dat vindt de staat zelf ten slotte ook. Eerste Kamer. Bij het gisteren voortgezet debat over hoofdstuk Landbouw, enz. gaf de heer Stork, evenals de heer R e g o u t, voor staatsmijnbedrijf de voorkeur aaneen eenhoofdige directie. In zake de Ongevallenverzekering constateerde spreker, dat hei zeer gering aantal in het vorige jaar opgemaakte proces-verbalen op afdoende wijze weer legd heeft het praatje over groote ontduiking ten ge volge van het stelsel van risico-overdracht. Spreker oordeelde voorts dringend noodig een spoedig ingrijpen in het thans bestaande stelsel aan de Rijks-Verzeke- ringbank, om zoodoende de geleden ^erliezen te dekken en verder verlies te voorkomen. De heer R e g o u t handhaafde in eene uitvoerige repliek zijn bedenkingen tegen eene meerhoofdige directie bij het staatsmijubedrijf, en verdedigde na drukkelijk den Mijnraad tegen 's Ministers insinuatie. Spreker critiseerde scherp de ongelooflijke luchthartig heid, waarmede de gewichtige aangelegenheid der vervanging van den directeur-generaal Wenckebach is behandeld. Minister Yeegens verdedigde zijne handel wijze,'daarbij opmerkende, dat de Mijnraad een advi- seerend en geen besturend college is. De hoofdstukken Landbouw en Koloniën zijn daarna aangenomen, evenals eenige kleine wetsontwerpen. De Kamer ging daarop in comité-generaal, ter be handeling van een voorstel der commissie voor de stenographie. Blijkens een telegram uit Batavia, is bij de contro le van passen in Meureudoe gesneuveld de le-luitenant E. L. A. Bonman. Do Tel. deelt mede, dat de familie van den ge sneuvelde officieel is ingelicht van het sterfgeval. Aan een aant-eekening bij het telegram van de N. R. L't. ontleenen wij het volgende: Het onderzoek van Atjehers op den weg blijft het gevaarlijkst en meestal is het bij zulk een visitatie, dat een der onzen overhoop wordt gestoken. Dit is al zoo vaak voorgekomen, dat er bijzonder strenge voorschrif ten voor dat pnssenonderzoek zijn gegeven. In het kort komt het hierop neer: Men roept den te onderzoe ken Atjeher aan, begeeft zich naar hem toe met naast zich twee soldaten, die hun geladen geweer op de borst van den Atjeher gericht houdenzoo noodig gelast men den Atjeher de wapens af te leggen, en men moet met de grootste voorzichtigheid den pas ter onderzoek in ontvangst nemen. Die voorschriften worden echter, omdat het een beet je aanstellerig staat als er niets gebeurt, meestal niet opgevolgd. Wij willen in het minst niet te kennen ge ven, dat dit hier ook het geval is geweest, want zelfs met de grootste voorzichtigheid is 't niet geheel te voorkomen, dat een Atjeher in het beschreven geval on verhoeds een verborgen gehouden klein mes of zijn ren ting trekt om daarmede een meestal doodelijken steek toe te brengen. Volgens het telegram is thans daarvan het slachtof fer geworden de le luit. E. L. A. Bouman, die, in 187S geboren, den 27en Juli 1900 werd aangesteld tot 2e luit. en den 21 en Augustus 1903 tot le luit. bevorderd werd. De Kabinetscrisis. Het Ilaagsche Correspondentiebureau meldt De ministerieole crisis is op dit oogenblik in deze phase gekomen, dat de Kabinetsformateur, behoudens de laatste nog noodzakelijke conferentie, met zijn voordracht tot samenstelling van het Kabinet weldra gereed zal zijn. De Nieuw-Malthusiaansche Bond heeft aan de ker keraden der Ned. Herv. Kerk een manifest gezonden naar aanleiding van de circulaire der Alg. Synode tegen het Nieuw-Malthusianisme. In het manifest wordt o. a. gezegd, dat deze circu laire van zooveel begripsverwarring getuigt, dat de Bond de leden der kerkeraden aanraadt, de sexueele kwestie zelf nog eerst eens goed te bestudeeren. De Bond komt er tegen pp, dat Nieuw-Malthusia nisme en het plegen van abortus in éénen adem ge noemd worden, tegen welk laatstgenoemd misdrijf de Bond eerder dan de Synode krachtig is opgekomen. En tegenover het standpunt van het „vermenigvuldigt u", ook voor dezen tijd door de Synode ingenomen, zegt de Bond, dat er in de tegenwoordige maatschap pelijke samenleving ook nog een stem is van het ge weten, die spreekt van plicht, van verantwoordelijk heid voor het kinder al, een stem van medelijden. GEMENGD NIEUWS. De penningmeester van de commissie uit de bur gerij te Amsterdam bericht, dat in de week «u 2329 Januari, bij hem zijn ingekomen giften, ten bedrage van pl.m. f 7000, uitmakende met hetgeen vroeger opgegeven is, en verder ontvangen toezeggin gen, een bedrag van ruim f 150.000. Een alarmeerend bericht over een gezin in de Ro zenstraat, bracht hem een stortvloed van grootere en kleinere bijdragen uit alle deelen van ons land, en zelfs uit den vreemde ook karrevrachten pakken goed, kleeding en levensmiddelen. Al deze zaken werden door hem afgegeven aan de „Commissie tot steun aan kinderen van werkloozen", die reeds een paar honderd kinderen van 't noodige voorzag. Een ander gezin, waaromtrent sensationeele mede- deelingen in de pers verschenen, bleek die hulp niet waard, zoodat de penningmeester niet kan voldoen aan de opdracht van tallooze gevers, om hun giften voor dit speciale gezin te bestemmen. De kas van de commissie heeft dringend verster king noodig, en hetgeen voor dit gezin inkwam, zou voldoende zijn om 40 a 50 gezinnen eenmaal den wekelijkschen steun, tot dusver genoten, te verleenen. Wanneer men nu bedenkt, dat verleden week pl.m. f 24.000 aan ongeveer 5000 gezinnen met hun vele kiuderen werd uitbetaald, en dat er nog slechts f 60.000 in kas zijn, dan begrijpt men ook, dat de commissie op het punt staat, hare wekelijksche uit- keeringen belangrijk te verminderen, en misschien over korten tijd geheel te staken. Wil de burgerij dit niet, dan behoort zij de commissie ook verder te steunen. De penningmeester heeft voor dit doel zeker nog f 80.000 noodig. Bij dj vereeniging „Armenzorg" te Utrecht, welke pogingen in 't werk stelt om die werkloozen. welke tot nu toe geen steun ontvangen van het co mité uit de ingezetenen, als zijnde geen vak-arbeiders, hulp te verleenen, hebben zich reeds 230 werkloo- zen-niet-vakarbeiders aangemeld, van welke er 60 aan 't werk gezet zijn. A.s. Maandag en Dinsdag zal de Utrechtsche Be- stuurdersbond langs de huizen der burgerij ten be hoeve dezer soort werkloozen een geldinzameling houden. De Alg. Ned. Diamantbewerkersbond te Amster dam heeft de eerste werkloozenuitkeering gedaan. Aan 2689 personen werd f 14,353 ondersteuning ver strekt. Alle beperkende bepalingen betreffende man en vrouw zijn vervallen, echter zonder terugwerkende kracht. Het getal werkloozen was in de afgeloopea week 4486 tegen 4352 in de vorige. Men meldt uit Zaandam, d.d. 30 Jan. De bespreking van het prae-advies van B. en W. inzake steun aan werkloozen nam goed twee uur in beslag, tengevolge van de bestrijding door den heer Dnijs en de weerlegging van zijn argumenten door eeuige andere leden. Het resultaat was, dat het advies met 15 tegen 1 stem werd goedgekeurd. Daarna werd door den voorzitter, namens B. en W., het voorstel gedaan uit den raad een commissie te benoemen van 5 leden, om een onderzoek in te stellen naar de mogelijk-en wenschelijkheid eener werkloozen- verzekering. Dit voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. In de laatste weken zijn te Utrecht eenige ernstige gevallen van febris typhoïdea (typhus) voorgekomen, die niet zonder grond schijnen te moeten worden toe geschreven aan het gebruik van oesters. Bij onderzoek is aan het licht gekomen, dat de eerste gevallen van typhus zijn voorgekomen bij hen, die hebben aangezeten aan een feestmaal daar ter stede zoo zijn personen, elders woonachtig, doch die deel namen aan deze partij, eveneens door de ziekte aan getast, wat heeft aangetoond, dat het gebruik van die oesters de oorzaak van de besmetting is geweest. Inbrekers. Drie inbrekers, die te Den Haag in een der vorige nachten door rechecheurs werden aangehouden in het bezit van twee zakken vol van allerlei voorwerpen, afkomstig van een dien nacht gepleegde inbraak in een huis aan de Sophialaan, hebben een volledige be kentenis afgelegd. De aangehoudenen, van wie er twee goede beken den van de justitie zijn, hebben op eene vreeselijke wijze huisgehouden in de woning, waar zij hebben ingebroken. Gasornamenten zijn afgerukt, looden buizen van gas- en waterleiding afgesneden, een twintigtal koperen kronen, deurknoppen en koperen platen van van de verwarmingstoestellen afgeschroefd. Het drietal is thans naar het huis van bewaring overgebracht. De heer K. Voskuil Sr. te Zwolle vierde gisteren een eigenaardig jubileum; het was zestig jaar geleder, dat hij toetrad als lid der afd. Zwolle van de Ned. Ver. t. Afsch. van Sterken drank (later Ver. t. Afsch. v. Alcoholh. Dr). Van de oprichting af staat deze wakkere strijder vooraan in de onthoudersgelederenhij heeft veel bij gedragen tot den bloei der vereeniging. Van zijn 13 kinderen volgden er 12 zijn voorbeeld. Het nieuwe stuk van dr. Frederik van Eeden, dat bij de Nederlandsche Tooneelvereeniging in studie is, heet „Het Beloofde Land." Vannacht hebben drie veldwachters hevig verzet ontmoet in de nabijheid van Zandvoort, toen zij daar negen personen aantroffen, die bezig waren te stroo pen. Zes hadden er lichtbakken bij zich. Het gelukte, alle voorwergen in beslag te nemen en proces-verbaal op te maken. Aan de sigarenfabriek der firma Van der Tack en Co. te Eindhoven, waar reeds herhaaldelijk „sabotage" voorkwam, was dit ook hedenochtend weder het geval. Drie malen herhaalde de patroon de aanmaning, dat men hem den schuldige op zijn kantoor zou komen opgeven, of algemeen ontslag zou volgen. Toen dit zonder gevolg bleef, is de fabriek gesloten en het werkvolk, pl.m. 80 man, ontslagen. In Uit Purmerend. een gisteren alhier gehouden openbare vergade ring van de Volkskiesvereeniging Purmerend, afd. S. D. A. P. trad als spreker op de heer W. H. Vlie gen, lid van de Prov. Staten en van den Amsterdam- schen Gemeenteraad met het onderwerp „de Sociaal democratie en de politieke toestand". Spreker ving zijn rede aan met uiteen te zetten den verwarden politieken toestand, waarvan de arbeidersklasse de dupe is. Haar wenschen blijven dientengevolge onvervuld, terwijl er zooveel in haar belang kon verricht worden. Voor de arbeiders is de toestand slechter in plaats van beter geworden. Voorheen konden zij beter in de maatschappij vooruitkomen. Dit komt door de steeds sterker wordende afscheiding. De vertegenwoordigers van de bezittende klasse trekken hoe langer hoe meer een lijn. De onafhankelijkheid van den arbeider gaat te loor. Hij gaat gebukt onder laag loon, langen werktijd, slechte woning, onzekerheid van bestaan door werk loosheid, ziekte, ongevallen en oudendag. En hoevele gebreken bestaan er niet ten opzichte van de opvoe ding en het onderwijs van de arbeidersklasse. Door de 3 laatste ministeries is wel veel beloofd wat zou kunnen strekken tot leniging van de sociale nooden, doch het is zoo goed als geheel bij beloften gebleven. De politieke partijvorming draagt hiervan veel schuld. Daardoor laten vele noodzakelijke hervormingen op zich wachten. De sociale wetten kosten geld, dit moet komen van de groot kapitalen. Daarop alleen is meer belastingdruk te leggen. Zij groeien steeds aan. In 1896 brachten de 80000 aangeslagenen in de ver mogensbelasting f 5.500.000 op, thans beloopt dit f 6.500.000, een groot bewijs van de toename van het groot kapitaal. En hoeveel zal hierbij nog gesmokkeld worden. Deze smokkelaars staan evenwel niet onder voldoende controle. Niettegenstaande de groote macht van het kapitaal, blijkt echter dat de bezittende klasse niet in staat is te regeeren. In de laatste jaren werd weinig belangrijks tot stand gebracht. Men noemt wel de woningwet en de ongevallenwet, doch hoe weinig doeltreffend blijken zij in de praktijk te zijn. In verschillende landen worden dezelfde struikelblokken in de politiek gevon den het militarisme, de sociale wetgeving in verband met de finantiën en de kiesrechtregeling. Voor het militarisme, de beschermer van het kapitaal beloopen de uitgaven overal enorme sommen. Een soldaat kost hier aan het Rijk f 285, in Zwitserland f 55 per jaar. Het kiesrechtvraagstuk vraagt dringend om oplossing. Langs dien weg kan verbetering komen. We staan thans voor algemeene machteloosheid. De S. D. A. P. weet wat zij wil. De andere par tijen lijden aan halfheid. De tegenstrijdige belangen die zij op verschillend gebied behartigen, leiden tot gescharrel. De arbeidersklasse moet zich als zelfstan dige politieke partij organiseereu. Zjj die op maat schappelijk gebied hetzelfde willen, hooren bij elkaar. Hervormingen moeten komen van onderop, door hen

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1