I STADSNIEUWS. Uit Schermerhorn. Uit Heer Hugowaard. Het rooken in ons land. (Hbld.) IJsberichten. Verdronken. Gezonken. Frederik van Eeden's „IJsbrand." Verbetering. Een goed geslaagde proefneming.^ Eekhoorntjes in den Hout. Kunstavond ten bate van blinden. Alkmaarsch Gemengd Koor. Het Veertiende Oushoornconcert. Drie kinderen verdronken. Schoolreizen. Predikbeurten. Vereeniging voor Gezinsverpleging. Gekozen. Het Vrije Tooneel. Opvoeding van verwaarloosde kinderen. Een middenstands-credietbank. die er belang by hebben. Goede sociale wetgeving kan alleen tot stand komen wanneer de kracht van de bezittende klasse is gebroken. Aansluiting bij de arbeiderspartij kan alleen in de toekomst verbetering voor den arbeider brengen. Spreker eindigt zijn rede met in warme woorden tot die aansluiting op te wekken. Het Bestuur van de Vereeniging tot het houden van jaarlijksche Paaschtentoonstellingen van vee te Purmerend heeft het programma voor de op 7 April a.s. te houden tentoonstelling vastgesteld. Aan prijzen wordt uitgeloofd f 800, benevens 2 zilveren medailles, beschikbaar gesteld door den heer Burgemeester van Purmerend en den heer J. C. van der Poll aldaar. De door deze vereeniging uitgeschreven verloting zal plaats hebben 21 April a.s. De 10000 loten zijn en bloc verkocht aan C. Koning te Purmerend. De Vereeniging „Steun bij ziekte" verkeert in bloeienden toestand. Bij de door den penningmeester gehouden rekening en verantwoording over het jaar 1907 bleek een batig saldo van f 430 in kas aanwezig te zijn. Woensdag 29 dezer vergaderde de afdeeling van het Witte Kruis ten huize van den heer Klaver. De heer Sieffers opende de vergadering, waarop volgde de lezing der notulen. Ingekomen was een schrijven der afd. Heer Hugowaard van den Bond van Nederl. Onderwijzers betreffende het rooken van kinderen. Dit schrijven geeft aanleiding tot eenig debat, waar van het resultaat is, dat de Witte Kruis-afdeeling een circulaire zal zenden aan alle ouders in het gebied der afd. en tevens bij het hoofdbestuur er op zal aan dringen om de zaak ter hand te nemen. Algemeen acht men de zaak bij het Witte Kruis in goede handen. Door den heer D. de Boer wordt financieel verslag uitgebracht over 1907. Spreker mag wijzen op gun stige cijfers. Aangezien vele posten vrij beduidend beneden de begrooting bleven, heeft het bestuur on geveer f 100 meer besteed voor materiaal. Ontvangen werd in het geheel f 570.745 uitgeven f 458.57", zoodat een batig saldo kan worden geconstateerd van f 112.17. Door de heeren P. Scholten en W. Oudhuis werd de rekening nagezien. Door genoemde heeren werd ver klaard, dat ze de rekening in orde hadden bevonden, zoodat de vergadering haar goedkeurt. Voorzitter dankt den penningmeester voor zijn beheer, de com missie voor de genomen moeite. Uit het jaarverslag door den heer de Geus als secre taris uitgebracht, bleek, dat de afd. wederom nuttig werkzaam was geweest. Van besmettelijke ziekten bleven we verschoond76 maal werden verplegings- artikelen in bruikleen afgestaan; de ligtenten zijn vrij wel geregeld in gebruik geweest. Sloot de vorige rekening met een tekort van f 50, dit jaar werd een voordeelig saldo verkregen van ruim f112. Het leden tal steeg tot 840. Spreker betreurt het, dat ook over 1907 de vergaderingen zoo slecht werden bezocht, hij hoopt, dat 1908 in dit opzicht gunstiger moge zijn. Vervolgens komt aan de ordeverkiezing van be stuursleden. Aftredenden zijn de heeren W. Molenaar, Jc. Zuurbier en van Rhijn, die niet terstond herkies baar zijn. Gekozen worden de heeren D. de Jong te Veenhuizen, P. Scholten en P. Konijn te Heer-Hu- gowaard. De heer Scholten, ter vergadering aanwezig, neemt de benoeming aan. Door den heer D. Wester wordt bij de rondvraag gezegd, dat sommige leden geen convocatie hebben ontvangen, o.a. hij zelf niet en Duijn ook niet. De bode beweert ze bij de genoemden te hebben bezorgd. Door den voorzitter wordt er op gewezen, dat natuurlijk ieder lid recht heeft een convocatie voor de vergaderingen te ontvangen. De heer De Boer vraagt naar de bevinding der Commissie van Toezicht op de magazijnen. Voorzitter antwoordt, dat het onderzoek binnenkort zal geschieden. Indien te Nieuwe Niedorp een cursus mocht worden gehouden in verbandsleer, zoo deelt voorzitter nog mee, zou daarvan wellicht ook door ons gebruik ge maakt kunnen worden. Hierna sluiting. „Wanneer is het rooken begonnen en sinds wanneer is het in ons land gewoonte?" vraagt een lezer van het N. v. d. D.: Het blad antwoordt: Al tamelijk lang geleden, ofschoon misschien niet zoo lang als de vrager waarschijnlijk denkt. De tabaks plant werd het eerst genoemd en beschreven door een Spaansehen monnik in 1496, dus zeer kort na de ont dekking van Amerika, waar zij gevonden werd op de tilanden Tabago, Cuba en Haïti. Na het overbrengen van de plant naar Europa heeft het echter nog zeer lang geduurd eer men overging tot hetgeen wij „roo ken" noemen; het aanvankelijk gebruik was als genees middel, door middel van het uitgeperste sap. Eerst in den tijd van Lodewijk XIII in Frankrijk (alzoo tus- schen omstreeks 1620 en 1640) begon men daar tabak tc rooken als genotmiddel, en onder Lodewijk XIV was het gebruik reeds vrij algemeen. Ia Engeland deed men het al vroeger, op het voorbeeld van Sir Walter Raleigh, in den tijd van Elisabeth; de twee volgende Koningen, Jacob I en Karei I waren tegenstanders van de tabak ,maar konden niet beletten dat hunne on derdanen ze meer en meer gebruikten. In ons land begon het rooken, destijds „toebacksuy- ghen genoemd, niet voor het begin der 17e eeuw; de nieuwe gewoonte vond felle bestrijding bij verscheidene predikanten, die het „een naiiperij van wilde volckeren' noemden, en „een werek ende inventie des satans." Aanvankelijk werd alleen gerookt in daartoe bestemde huizen, tabagieën, doch allengs deed de pijp tabak haar intrede in de woningen onzer 17e eeuwsche voorvade ren. Maurits verbood het rooken aan zijn leger en Piet Hein aan zijne vloot; maar hunne opvolgers heb ben weldra hun tegenstand opgegeven. Men weet hoe na de korte pijpjes der 17e eeuw later 'Jf' deftige lange Gouwenaars gekomen zijn, die de hee- en nog een goed deel van de 19e eeuw hebben zo, de distrubutie naar de verschillende stations in den Archipel, de zorg op zich nam. Den 5en November 11 .werd een kist, bevattende 54 pakketten, van Nederland verzonden en blijkens ont vangen rapport is alles op tijd (vóór Kerstmis) in orde gekomen. Zonder twijfel zal deze proefneming het gevolg heb ben, dat bij volgende gelegenheid de deelname veel grooter zal zijn. Het zenden naar Nederland is nog in voorbereiding. Te Enkhuizen kwamen gisteren een stoomboot en twee tjalkschepen van Friesland alhier binnen; om den Noord was de zee geheel open. De vaart in de rich ting Amsterdam wordt voor zeilschepen bemoeilijkt door het ijs, dat zich nog op het buiten IJ bevindt. De postboot „Baron Rengers" kwam van Urk en zal voor- loopig alleen tusschen Urk en Enkhuizen varen, daar het oostelijk deel der Zuiderzee nog vol ijs is. Men meldt uit Urk: Woensdagavond, ongeveer half zes uur, is hier aangekomen, de postboot „Baron Rengers," welke Dins dagmorgen van Kampen vertrokken was en alzoo l1/2 etmaal noodig gehad heeft voor haar tocht naar Urk, welke in gewone omstandigheden U/b uur duurt. Door zwaar opeengeschoven ijs heeft zij met haar ijsploeg moeten worstelen, om eindelijk te geraken in het open water, bij dit eiland, waar een groot deel der bevolking in spanning haar aankomst afwachtte. Morgen zal zij pogen naar Enkhuizen te gaan. Gistermiddag is te Soest de tuinknecht van mej. S. tip Pijnenburg vermist. Na eenig zoeken vond men hem verdronken in een der vijvers liggen. De man leed in den laatsten tijd aan toevallen en men ver moedt, dat hieraan het ongeluk is toe te schrijven. Do ongelukkige laat een weduwe met 7 kinderen achter. Te Nieuwe-Schaus (Gr.) is hedennacht bij sterken stroom het schip van L. Stratingh gezonken. De 5 op varenden zijn gered. Gisteravond is in den Stadsschouwburg te Amster dam door een talrijk publiek de vertooning gevolgd van dr. Frederik van Eeden's tragi-comedie in 4 be drijven „IJsbrand" en na elke acte is herhaaldelijk moet worden „gehaald." Het in den hoofdpersoon belichaamde idéé is moeilijk te vatten voor wie nooit van Walden hebben gehoord en van de teleurstellin gen zijns stichters. Wat het uiterlijk betreft, als een Jezus-figuur, wandelt die hoofdpersoon door het drama, dat voor het overige zich afspeelt onder gewone menschen. De Jezus-figuur is echter zonder des Zalig makers zachtmoedigheid en uit zich met een hoog dravendheid. die dikwerf als orakeltaal klinkt, zegt de X. 7?. Ct. Reeds dadelijk als abnormaal beschouwd door zijn omgeving, maar als ongevaarlijk, begaat hij daarna dingen, die hem in de oogen der menschen tot een krankzinnige stempelen en het stuk eindigt dan ook met zijn opsluiting in een gekkenhuis. Het onzuivere van den indruk is voor een deel ge legen in de samenvatting in één kader van gewone menschen en boekjesmeuschen, als daar nog is een klein meisje, het eenige wezen, waar de eenzame en onbegrepene zich aan vastklemt in deze verdorven wereld en voor een ander deel hierin, dat de schrijver den volgens de gewone opvatting inderdaad abnor- maleu, IJsbrand, naar men onderstellen moet, als niet abnormaal of niet krank van zinnen wil zien aan vaard. In de teekening der personen, die het milieu vormen, waarin de tragi-comedie zich afspeelt, is on getwijfeld veel geestigs en de vertooning verdient alleszins te worden geprezen. In het artikel aan het hoofd van eenige zinstorende fouten geslopen. Men gelieve te lezen dit blad zijn Al. 4, regel 10, 11. voor „divan" 9, „dwaasheid" 2, 5, dwars, dwarsheid. „belastingbiljet" beschrijvings biljet. „belasting- aangifte papieren"[papieren. Ie 18e doorgemaakt, en toen allengs vervangen zijn door de si gaar, de antipathie van Hildebrand; men leze er zijn „varen en rijden" maar eens op na. De ^afdeeling Helder van de vereeniging „Onze Vloot had, nevens vele andere zaken, ook op haar programma de gratis-verzending van pakjes, die door familie en kennissen hier te lande gewoonlijk ter gele genheid van Sint-Nicolaas en Kerstmis aan de sche pelingen in onze Oost worden verzonden. Zij wilde dat doen, ten eerste om hen van de vrij hooge kosten en den last van postpakketzending te ontlasten, en ten tweede, om door collectieve verzending in stevige em ballage voor de goede overkomst te zorgen. De uitvoering wan dat plan had hoewel het zich als vrij eenvoudig liet aanzien met veel bezwaren te kampen, voornamelijk wat betreft de vrachtkosten en de distributie der pakketten naar de schepen op de ver schillende stations in Oost-Indië. Boven verwachting is zij daarin uitnemend geslaagd, dank zij de modewerking van de Kon. Pakketvaart- Marrschappij «i van de vereeniging „Admiraal do Ruy- tsr te Batavia, die voor de grootste, moeilijkheid in de- Gistermiddag hebben eenige inwoners, in onzen Hout, in het gedeelte grenzende aan den Westerweg, het. nestje van een eekhoorntje ontdekt. Naderbij ge komen, zagen zij een der vlugge beestjes zich haastig verwijderen. Het is te hopen, dat deze aardige diertjes voor onzen Hout behouden mogen blijven! zend vreezen" satyrieke kluoht door den heer A, Schmitz, viel blijkbaar zeer in den smaak. De heeren A. Schmitz en Nap. de la Max*, die de hoofdrollen ver luiden, waren een paar typische figuren als burgemees ter en president van Eer en Deugd. Wat hadden ze een succes, zoowel met hun grime als met hun gezeg den. 't Daverde van het lachen, toen de president de liedjes „bij het kantje af" vond en den burgemeester ïuct een paar groote oogen aankeek, toen deze Speen hof telkens uitnoodigde om verder te gaan en ook me vrouw Speenhoff, die liedjes kwam zingen, telkens animeerde. Behalve in deze twee kluchten, traden de heer en mevrouw Speenhof en de heer de la Mar op in hun be kende liedjes. De zaal was uitstekend bezet en meermalen moest er gehaald worden voor de heeren Speenhoff en de la Mar. Voor den kunstavond ten voordeele van de vereeni ging „Nationale Blindenzorg" te geven door de propa gandaclub Ajo (en niet Ojoh, want Ajo is Maleisch en beteekent „vooruit, aanpakken!") zijn er nog kaarten verkrijgbaar aan het gebouw de Unie, alwaar Maanda; en Dinsdag van 122 uur gelegenheid tot plaatsbespre king is. Naar men ons mededeelt, zal ook de Zangvereeni- giug „Alkmaarsch Gemengd koor", in de 2de afdeeling den Zangwedstrijd te Amsterdam mededingen. Naar wij vernemen gaat het veertiende Oushoom- ccncert dooi*. Het belooft bijzonder mooi te worden. Behalve het bekende Haarlemsche Symphonie-orkest ran Kriens en den heer F. W. Gaillard, solovioloncel list van het concertgebouw-orkest te Amsterdam, zal optreden mej. N. Sino sopraanzangeres uit Rotterdam. Deze zangeres zal twee aria's met orkestbegeleiding zingen. Op het programma komen voor werken van Roethoven, Berlioz, Massenet, Mendelssohn, Mozart, Marcello en Oushoom. Vanaf heden zijn a .1 1.25 per stuk kaarten te beko men en kunnen er plaatsen worden besproken aan de zaal. De heer Oushoorn heeft de galerij-plaatsen bepaald op 0.60, zoodat men ook voor geringen prijs dit veel belovend concert kan bijwonen. Men meldt uit Made aan de 's-Hert. Ct. nader over het ongeluk daar voorgevallen en door ons gisteren reeds kort vermeld Woensdagmiddag omstreeks 2 uur zijn alhier in den zoogenaamden leemkuil drie kinderen door het ijs gezakt en jammerlijk verdronken. Het zijn Josephus Braat, 11 jaar, Bernardus en Johannes van Fessen, respectievelijk 13 en 11 jaar. Een dochtertje van G. van Oosterhout had den bewonderenswaardigen moed op het hulpgeroep dier kinderen over het ijs toe te snellen om zoo mogelijk nog hen te redden, doch bij het nemen van een dei- handjes der ongelukkigen brak het ijs en viel zij te water. Inmiddels kwam hulp opdagen en door het grijpen van een toegeworpen touw heeft zij zich nog weten te redden. De andere drie verdronken voor de oogen der omstanders zonder dat hulp kon geboden worden. De droefheid der ouders is ontzettend en beter te beseffen dan te beschrijven. De geheele gemeente heeft met dit treurig ongeluk te doen. Door de afd. Hilversum van het Nederl. Onder wijzersgenootschap is aan den Raad een verzoek ge richt om een bedrag van f 2 voor iederen leerling n het hoogste leerjaar van alle openbare scholen voor schoolreizen beschikbaar te stellen. 2 Februari 1908. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Haksteen, Emer. Pred. Kapel, 10 uur, Ds. Verwaal. Namiddag 2 uur, Ds. Guldenarm. Bediening van den H. Doop. Avond 6 uur, Ds. van Leeuwen. Catech. Zondag 32. Woensdag avond 6 uur, Ds. Guldenarm. Evang.-Luth. Kerk, 10l/2 uur, Ds. Ternooy Apèl. Onderwerp: Een gelijkenis van Herder. Doopsgezinde Kerk, 10l/2 uur, Ds. Glasz. Rem.-Geref. Kerk, 10!/2 uur, Ds. de Regt. Gereform. Kerk, 10 uur, Ds. Wechgelaer. Voorbe reiding tot het H. Avondmaal. Avond 6 uur, dezelfde. Catech. Zondag 33. Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg. Voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur godsdienst oefening. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6. Voorin. 10 uur en avond 5 uur en Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag van 31/25 uur, Vergadering van de Christel. Jongelings- vereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 51 /27 uur Vergadering van de Christel. Knapenvereeniging „Timotheüs", voor knapen van 1216 jaar. Hervormde Gemeente te Oudorp, voormiddag 10 uur, geen dienst wegens vacature. Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, Ds. J. M. Natzijl. Herv. Gem. te Stompetoren, 91 /2 uur, Ds. Werner. Een verblijdend verschijnsel is het zeker, dat er zooveel menschen zijn, die de Vereeniging een warm hart toedragendit blijkt althans weer uit het feit, dat er gisteren door een onbekende bij mej. v. d. Haagen een brief werd bezorgd, waarin een bankje van f 10. Met dank aan den gever wordt dit door het bestuur vermeld. In de gisteravond gehouden vergade ing van het college van notabelen van de Ned. Herv. gemeente alhier, werd de heer J. Krijns gekozen als secretaris in de plaats van den heer P. Schipper, die is afge treden. van Gisteravond werd door 't Vrije Tooneel, directie J. H. Speenhoff en Nap. de la Mar, voor de tweede maal opgevoerd „De tante van Charley" en „Zijn Edelacht bare." Hadden deze beide kluchten den vorigen keer veel succes, gisteravond zeker niet minder. Wat werd er ge lachen om de verkleede tante, den heer Nap. de la Mar, die Charley zoo'n angst aanjaagt door zich tel kens te verspreken en zonderlinge dingen te vertellen. Ook de andere personen, Charley, Emmy, Knobbel en Grote wekten menigmaal dan laehluat op. >Zijn Edelachtbare" of „Het Vrije Tooneel in dui- Men schrijft ons: Gisteravond werd in café Central de Algemeene Le denvergadering gehouden vjan bovengenoemde vereeni ging. Uit het verslag van den secretaris op die vergade ring bleek, dat er in het bestuur geen verandering ge komen was. Het ledental is in den loop des jaars vrij wel op dezelfde hoogte gebleven. Het bedroeg op 1 Ja nuari 1908 129, een veel te klein getal voor zulk een nuttige vereeniging. Over de kinderen werd het volgende meegedeeld. IVaren er in 1906 nog slechts' vijf, in 1907 klom dit aantal tot IS. In den loop van 1907 werden er twee wederom naar bel doorgangshuis te Bussum teruggezonden, een liep uit heimwee weg. Eén meisje heeft een betrekking ge vonden. De afdeeling heeft zich bereid Verklaard om dé kos ten van de verzorging* van één kinid op zich te nemen, welk kind wellicht door de regeering aan ons zal wor den toevertrouwd. Ten slotte maatkt het verslag mel ding van de verspreiding der in Alkmaar nu welbeken de blauwe busjes, en spreekt het de hoop uit, dat door dien maatregel flink wat in onze kas vloeie, maar voor al dat daardoor de vereeniging meer en meer bekend zal worden. Om een bewijs te geven, hoe de taak onzer afdeeling zich uitbreidt, moge volstaan worden met er op te wij zen, dat in 1907 de begrooting een eindcijfer aanwees \iin 1546.83°, terwijl die in bovengenoemde vergade ring werd aangenomen, een totaal cijfer heeft van J 4058.28°. Moge onze vereeniging zich in steeds meer belang stelling en in steeds grooter leden en begunstigersaan- tai verheugen. Haar adres is Etmmastraat 73, waar a'le inlichtingen te verkrijgen zijn.. De heer A. Jvan Benthem, lid van de provinciale Staten, trad gisteren als spreker voor de Roomsch- katholieke Middenstands-vereeniging „De Hanze" op met het onderwerpNut, mogelijkheid en middelen tot oprichting van een Mid'denstarids-credietbank. De vergadering werd gehouden op een der bovenzalen van het café Peperkamp en was goed bezocht. De voorzitter opende de vergadering om ruim half acht en heette in het bjjzonder de afgevaardigden der mid- denstandsvereeniging te Haarlem, Hoorn, Krommenie en Bovenkarspel welkom, die gevolg hebben gegeven aan de uitnoodiging om deze vergadering bij te wonen. H t woord werd daarna aan den heer Van Benthem gegeven. Spr. begon met er op te wijzen, dat waar er al zooveel over zijn onderwerp is geschreven en gesproken, hjj daarin wel geen nieuwe gezichtspunten zou brengen. Spr. zal echter af geer tevreden zgjn als door hetgeen hij gaat zeggen het nut wordt ingezien van een credietbank voor den middenstand. Laat men na al het geschrijf en alle gedachtenwisseling thans komen tot een daad en overgaan tot de oprichting van een zoodanige bank. In zijn hierop volgend betoog ging spr. na de beteekenis der Raiffeisen-banken, de boerenleenbanken ten platten lande. In den beginne voelde men daar even weinig voor als thans de groote meerderheid voor middenstands-credietbanken. Thans echter zijn ze algemeen gebruikt en stichten zeer veel goeds voor de bevolking ten platten lande. Mannen van talent en naam verklaren doordrongen te zijn van het groote nut der boerenleenbanken en in een artikel in de Alkm. Ct. wees de heer A. P. H. zeer terecht op de gunstige werking dier banken. De boeren zijn hierin dus de middenstanders voor en dit komt in hoofdzaak doordat er te weinig samenwerking bij de middenstanders is geweest tot dusver. Met dankbaar heid herinnerde spr. in dit verband aan Z. H. Paus Leo XIII, die zoo krachtig opwekte tot vereeniging. Hier in Alkmaar was de middenstandsbeweging wel af en toe goed, doch maar al te vaak kwam er ver slapping van de actie en door velen is later gezegd laat de vereeniging liaar gang maar stil gaan, ik zal wel voor mij zelf zorgen en laat anderen dat ook doen. Spr. wees er op, dat de actie niet sterk was wijl de koude geest van het egoïsme den boventoon voerde, men te weinig dacht aan het heil zijns naasten m. a. w. door gebrek aan christelijken grondslag. Christelijke zin moet bij het vereenigen voorzitten, offers moet men gaarne voor 't algemeene heil willen brengen en aan eigen winstmakerij mag niet in de eerste plaats gedacht worden. Zedelijke en stoffelijke medewerking moet er in ruime mate zijn. 'De middenstand heeft credietbanken noodig. Het is waar, dat cursusSen voor boekhouding enz. ook een vereischte zijn voor den bloei van den middenstand en aan de opvoeding moet groote aandacht gewijd. Maar pas'op, zei spr., dat de middenstand niet geruïneerd is vóór zijn opvoeding is voltooid. Tegenwoordig vervallen vele middenstanders die geld noodig hebben in de handen van zwendelaars en dat daardoor groote schade wordt geleden behoeft geen betoog. Het is om hieraan een einde te maken dat er gezocht is naar middelen om den middenstand een eigen credietinstelling te verzekeren. Zij die aan het hoofd van dergelijke banken staan moeten man nen zijn die op broederlijke wijze volgens hun beste weten den middenstanders moeten raden en bij dez# bankinstellingen mag in geen geval winstbejag voorop gezet worden. Spr. ging daarna na"wat"nu de beste vorm*"is voor deze credietinstellingen. Gelijk aan de Raiffeisenbanken kunnen ze niet zijn. Voor de boeren toch gelden andere factoren dan voor de middenstanders. De aan sprakelijkheid kan bijv. op het land anders zijn dan in de steden en zoo noemde spr. meerdere eigen schappen. Het beste zal waarschijnlijk zijn een coöpe ratieve spaar- en wisselbank waar men geld kan op nemen zooals er een bestaat te Maastricht. De statuten van die bank zouden hier kunnen dienen als leid draad. Spreker noemde eenige der voornaamste bepa lingen der statuten. De vereeniging stelt zich ten doel een ieder de gelegenheid te verschaffen spaar gelden zeker en rentegevend te beleggen, haar leden crediet te verstrekken tegen persoonlijken of zakelrjken waarborg, voor handel, nering,"Jbedrijf oUberoep voor schotten te verschaffen enz. Leden kunnen zijn personen die tegoeder naam en faam bekend staan en bekwaam zijn verbintenissen aan te gaan. Wie lid wordt moet als entréegeld in het reservefonds storten een som, waarvan het bedrag jaarlijks door de algemeene vergadering wordt vast gesteld. Zij moeten minstens één (hoogstens vjjf) aan- deelen nemen, elk van f 100, welk bedrag in eens of bij gedeelten kan worden volgestort. De aansprakelijk heid, uit het lidmaatschap voortvloeiende, duurt na uittreding nog eenigen tijd voort, ook in verband met art. 19 van de wet op de coöperatieve vereenigingen. De leden zijn persoonlijk en hoofdelijk aansprakelijk tot een maximum van f 300 per aandeel, met inbegrip van het op hun aandeel gestorte bedrag, voor alle verbintenissen van de vereeniging voor zoover het vermogen der vereeniging ontoereikend mocht zijn. Heeft iemand dus 10 aandeelen, zoo is hij voor f 3000 aansprakelijk te stellen. Dit schijnt een moeilijke be paling, doch in de praktijk blijkt zij toch het toetreden van leden niet te belemmeren. Niemand kan de vereeniging vrijwillig verlaten dan na twee jaar lid geweest te zijn. Hij die in den loop van het jaar uit treedt, heeft geen recht op het aandeel in de winst van dit jaar. De belangen der vereeniging worden geregeld door een bestuur, een commissie van dage- lijksch toezicht, een directeur met plaatsvervanger, de algemeene vergadering, een raad van toezicht en een controle-commissie. Het kapitaal der vereeniging wordt gevormd door de stortingen op de aandeelen der leden, de gelden van het reservefonds, de stor tingen op een te plaatsen obligatieleening, opname van gelden, verdisconteering van wissels, promessen of ander handelspapier en door de spaargelden. De vereeniging kan een obligatieleening uitschrijven, naar gelang harer behoeften tot een maximum van f 75*000 in obligatiën van f 50, f 100, f 500 en f 1000. De gemaakte zuivere winst wordt bij de Maastrieht- sche vereeniging verdeeld onder leden (50 direc- t'-ur, bestuursleden en obligatiehoüders en reservefonds (20 Bij het vragen van voorschotten moet opgege ven worden voor welk doel men dit wenscht te gebrui ken. Voorschotten en crediet kunnen verleend worden tegen behoorlijk opgemaakte schuldbekentenissen door i org-tocht of hypotheek behoorlijk geacht tegen promes se. door den voorechotnemer, onder erkenning van ge noten waarde door de borgen voor aval geteekend en aan order der vereeniging gesteld tegen effecten, hy potheek, mandaten, polissen van levensverzekering', oeelen en andere waarborggevende zaken en verder per soonlijke borgstelling van een of meer personen. Spreker wees er op dat men voor een op te richten vereeniging hier wel enkele andere bepalingen zal ma ken, doch in hoofdzaak zal men zich toch aan deze sta tuten kunnen houden. Worden er in meerdere plaat- en vereenigingen opgericht, dan zal men goed doen zich in verbinding met elkaar te stellen. Kracht moet gezocht worden in centralisatie. Er kan dan uit de verschillende vereenigingen een centrale boven het IJ gevormd worden, van waaruit controle kan worden uit geoefend, wat in het belalig is van de soliditeit der banken. Uit de Centrale kas zou men zoo noodig te korten kunnen aanvragen of als enkele banken batige saldo's hebben, zouden die in die Centrale kas gestort kunnen worden. De bezwaren tegen een onbeperkte aansprakelijkheid, in den beginne ook tegen de boerenleenbanken inge bracht, kunnen door coöperatie worden voorkomen, dan kan met beperkte aansprakelijkheid worden volstaan. Het entréegeld moet geen afschrik wekken; bij de Boe renleenbanken is het maar 0.50. De voorzitter, spreker dankend voor zijn rede, deel de hierna mee dat het plan van „De Hanze" is bij ge noegzame deelneming een credietbank als door spreker is geschetst op te richten. Van die bank zal ook ge bruik mogen worden gemaakt door hospitantledem, en leden die niet van het Katholieke geloof zijn. Deze zullen dezelfde voordeeleu ^nieten. Een debat volgde na een kleine pauze. De weleerwaarde heer Van Kelckhoven, geestelijk

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2