DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Honderd en tiende jaargang. ZATE RDA G I FEBRUARI. Afgesloten rijweg. Uit den Raad. BINNENLAND. No. 27. 1908 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Burgemeester en Wethouders van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de weg langs de Kenne- mersingelgracht bij het z.g. land van Holtz voor het rijtuigverkeer ZAL ZIJN AFGESLOTEN, aanvangende Maandag a.s., tot nadere aankondiging. Onbestelbare Brieven en Briefkaarten. Prins Hendrik op reis. |y De Kabinetscrisis Examen'adspirant politieinspecteurs. Zich-zeif candidaat stellen. Chrlstelijk-Historische partij. Tegen het Nieuw-Malthusianisme en'de Pornografie. Museum van Kunstnijverheid Haarlem. Doodgevallen. Zonder licht Ook 'n onbewoonbaar verklaarde woning. Eitjes gevonden. Een extra belooning. Verbeterde reddingboot. Knoeierijen In boter en kaas. Aanranding. Een belangrijke arrestatie. Een schandelijk laag salaris. Een halstarrig paard. ALRMAARSCHE COURANT HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen, ingevolge art. 8 der Hinderwet, ter algemeene kennis, dat zij bij besluit van heden onder voorwaarden vergunning hebben verleend aan lo. J. VERMEULEN, aldaar, tot het oprichten van een gasmotor van 2 P.K. ten behoeve van zijne koffiestroopfabriek in het perceel le Kabelstraat, wijk F, no. 20 2o. J. N. SMIT, aldaar, tot het oprichten van een droge r ij van sigaren in het perceel Laat, wijk A, no. 143. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 30 Jan. 1908. DONATH, Secretaris. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar1 Februari 1908. POSTKANTOOR TE ALKMAAR. LIJST van de aan dit kantoor en de daaronder be- hoorende hulpkantoren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de ge adresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. 2e Helft der maand Januari 1908. Brieven. G. de Vries Lentsch Zn., Amsterdam. J. Doets, Broek op L.dijk. van Gert, Gemert. Jan Koning, Zuid Noord Schermer. Briefkaarten. P. H. Wogmann, Amsterdam. J. Carpentier, Betje de Boer, Mej. N. de Waal, Buitenland. Mej. J. Wit, Richmond. P. Bloom, Lille. Aan de afzenders wordt aanbevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. De eerste raadsvergadering in 1908 biedt weinig stof tot beschouwing. Een bespreking, die velen verwacht had den en die velen interessant zouden hebben gevonden, bleef achterwege, een bespreking, die niet werd ver wacht en die door velen niet-interessant zal worden gevonden had daarentegen wel plaats. Wij hadden ver meed dat de publieke tribune Woensdag dicht bezet zou zijn. Niet omdat wij van meening waren, dat de ml gebleven discussie zou komen, maar omdat wij wis ten, dat velen anders dachten. Doch eenzaam stond er slechts één bestuurslid der afdeeling Alkmaar van den Bond van Nederlandsche onderwijzers achter het hek, dat de raadszaal scheidt in een officiëel gedeelte (en de pers) en een niet-officiëel. Het was o. i. wel te voorzien dat de Raad het lang? adres van genoemd bestuur zou aannemen voor kennis geving. Doch we hadden verwacht dat de heer van Buijsen, wiens uitlatingen in het adres werden aange vallen, het woord zou vragen voor een persoonlijk feit. De heer van Buijsen vroeg wel het woord, maar slechts om te verklaren, dat hij, indien er een voorstel zou wor den gedaan om het adres in behandeling te nemen, zich buiten stemming zou houden, doch wel zou hij het, vioord wenschen, indien tot behandeling werd besloten. l*e Raad heeft de behandeling niet gewenscht. Maar daardoor is den lieer van Buijsen de gelegenheid ont nomen zich nader te verklaren, hoewel hij iets te zeg-, gen had. Zou het daarom niet gewenscht zijn dat de heer van Buijsen alsnog in het openbaar het woord voert? En zou de Alkmaarsche Courant, waarin, zooals de voorzitter opmerkte, het adres ook is opgenomen, Liervoor niet het aangewezen orgaan zijn? Denkt de heer van Buijsen over deze vragen als wij, dan stellen wij gaarne onze kolommen ter zijner beschikking. Het straatnamendebat, dat volgde, was vrij onbe langrijk en dat is maar goed ook. Men kan zich bij bet doopen van straten verdiepen in allerlei bespiege lingen, er zijn tegen eiken naam bezwaren in te bren gen, en men kan steeds een anderen verkiezen boven een voorgestelden. Maar men mag niet vergeten, dat do voorgestelde naam door het college van burgemees ter en wethouders is vastgesteld na beraad en overleg. Zou hij, die zich niet met den voorgestelden naam kan vereenigen, niet goed doen met te voren daarover mot B. enW. van gedachten te wisselen? Wij gelooven van wel ook hier lijkt ons gemeenschappelijk overleg ten zeerste gewenscht. Tevens zouden wij gaarne zien 'lat men, volgend den wenk van den heer Glinderman, bij het geven van geschiedkundige namen niet al te diep in de historie afdaalde. Zoo men bijv. de eerste groote straat, die gedoopt moet worden, niet noemen naar den grooten, onlangs overleden geleerde, prof. dr. W. II. Bakhuis Roozeboom, de volgende naar den ge lukkig nog in leven zijnden hoogleeraar dr. II. J. Ham burger, beiden zonen van Alkmaar die zich in de we tenschap Europeescben roem verwierven? Het riooldebat deed de vergadering, die anders in ccn half uurtje zou zijn afgeloopen, aanzienlijk langer duren. Op de begrooting is uitgetrokken een som van 2500 voor „rioolvernieuwing of verbetering op na der aan te wijzen plaatsen.'' Nu stelden B. en W. voor dezen post te verhoogen mot 1240, ter verbetering van de rioleering in de Oosterburgstraat (geraamde kosten 790), in de Nieuwstraat (geraamde kosten 1070) en voor de rioleering' van den Westerweg en de omge ving (geraamde kosten 1880.) Er werden tegen do vei hooging van dezen post van het begin van bet jaar priucipieele bezwaren ingebracht en bij het debat werd de heer Dorbeck zelfs van voorstander tegenstemmer Nu legden de tegenstanders wel wat veel de klem op hel „in het begin van het jaar." Of een begrootings- post in den aanvang of aan het einde van het jaar wordt overschreden doet er weinig toe de Raad heeft het immers in zijn macht na de eerste overschrijding gc-rn meerdere gelden toe te staan, aangenomen dat B. en W. dit mochten voorstellen. Wanneer het dus in d-3 praktijk gewenscht is dergelijke werken in het voorjaar on niet in het najaar te doen uitvoeren, dan behoeven hiertegen geen financiëele bezwaren te gelden. Anders is het evenwel met het principiëele bezwaar, dat ook door de voorstemmers werd gevoeld. Het is voldoende gebleken, dat het niet langer aangaat een willekeurig vastgesteld bedrag voor de rioolverbetering en ver ïdeuwing op de begrooting' te brengen. Wij hebben Woensdag- zeer sterk den indruk gekregen, dat er ver bazend veel hapert aan de rioleering in onze stad, dat voorziening gewenscht maar moeielijk en kostbaar is. Maar juist daarom is het des te noodzakelijker met bet tegenwoordige stelsel te breken. Zou het geen aanbe veling verdienen het riool onzer rioleering maar ineens door te steken en er onmiddellijk een ltrachtigen stroom zilver door to voeren? AI. a. w. een leening te sluiten en dan de rioleering' ineens ter hand te nemen? Wij vroezen dat men doorgaande volgens de tegenwoordige methode nimmer tot een einde zal kunnen komen. En wat van de wonden wordt gezegd die door zachte heel meesters worden behandeld, geldt in veel sterkere mate voor riolen Op een deel van dit debat moeten we nog even te rugkomen. Men herinnert zich misschien nog, dat de heer Uiten- bosch in de vergadering van 4 December de aandacht vestigde op de zeer onvoldoende rioleering van denWes- torweg en in herinnering bracht, dat de bewoners nog noeit antwoord hadden gekregen op hun adres, dat reeds in 1902 was ingediend. Naar aanleiding van de ze opmerking schreven we in het overzicht van die ver gadering „Maar dat kan haast niet waar zijn. Is het dit wèl, dan zou dit getuigen van grove nalatigheid èn bij B. en W. èn bij den Raad en van een onbegrensd ge duld bij de Westerweg-bewoners." De heer Uitenbosch releveerde dezen zin Woensdag en scheen zich de strek king daarvan persoonlijk aan te trekken. Hij had de rude „handelingen nog een opgeslagen en zich er van overtuigd, dat hij in den loop der jaren tweemaal had g"wezen op de slechte rioleering van den Westerweg. Wij hadden natuurlijk, toen wij bovengenoemden zin neerschreven niet alleen en niet hoofdzakelijk den heer C itenbosch op bet oog. Het verwijt gold èn bet college van B. en W. èn den geheelen Raad. Dat er nimmer cp een adres, ingediend in 1902, is geantwoord, blijven wij een groote nalatigheid vinden. Men kon van mee- ning zijn dat de verbetering der rioleering al of niec noodzakelijk is, men kon bij gebleken noodzakelijkheid het geld voor de verbetering al of niet beschikbaar heb ben dat doet er niet toe: men had den bewoners in eli-c geval een antwoord kunnen geven. En dat dit niet geschied is valt te betreuren. Het is ons intusschen een raadsel, dat de Westerwegbewoners zoo lang en zoo geduldig een antwoord hebben afgewacht. Gelukkig zullen zij thans een betere rioleering krijgen. Ten slotte werd behandeld een adres van de Alk maarsche Exploitatie-Maatschappij om het deel van de oude Zandersloot tusschen Lindelaan en de sloot naar Ropjeskuil aan haar te verkoopen. Het adres werd on middellijk in behandeling genomen, nadat de voorzitter ep een gemeentekaart had uitgelegd welk deel het hier betrof. Het bleek uit het advies van den directeur der gemeentewerken, dat demping van deze doodloopende v< rvuilende sloot wenschelijk was. Deed de gemeente dat en zij zou dat op den duur moeten doen, want de gezondheidscommissie had reeds de aandacht op den cn-hygiënischen toestand -aldaar gevestigd dan zou dat 3500 a 4000 moeten kosten. Overeenkomstig het advies werd besloten dat deel der sloot te verkoopen voor 150 (10 cents per cA) onder eenige voorwaarden, be treffende de rioleering, de bodemhoogte en de plaatsing v..n een schoeiing. Zooals men weet is reeds het ge deelte van de oude Zandersloot in de nabijheid van den Tlout gedempt, de bovengenoemde Maatschappij zal nu o< k een groot deel dempen en de rest moet in verband nu-t de afwatering blijven bestaan. Het Oudezandersloot-vraagstuk is dus op zeer be ledigende wijze opgelost en het was te begrijpen, dat de lieer van der Feen de Lille er op aandrong niet al te zware eischen aan de exploitatie-maatschappij te stel len. In de geheime zitting zou de voorzitter eenige me de deelingen doen over de werkverschaffing' aan d- Hoornsche vaart. Welke mededeelingen er zijn gedaan weten we niet. Maar wel, zooals Donderdag' door ons werd gemeld, dat de gemeente plotseling eigenares is g< worden van „den tuin van Bierman". Wij wenschen der gemeente van harte geluk met dezen aankoop. Nog •'■('n stap eu de gemeente is eigenares van een mooi r-moengesloten stuk Warmoezierstuiuen. Hopen wc, dat ook die stap spoedig zal worden gedaan of liever ge daan zal kunnen worden. Ook het perceel aan het Ritsevoort, belioorende aan de erven van de wed. G. de Munk is door de gemeente aangekocht. Waar een deel van het huisje valt buiten de rooilijn, mag men verwachten, dat daar bij een der ingangen der stad, een verbetering zal worden aange bracht. Het is een verblijdend feit, dat ons stadsbestuur in dit opzicht zoo helder uit zijn oogen kijkt en bij voort during blijk geeft den blik gericht te houden op de toe komst en op de schoonheid van onze stad. ,Men meldt ons uit 's-Gravenhage (EZ. K. H. de Prins wordt a.s. Zondag uit Schwerin alhier terugverwacht. Het Haagsche correspondentiebureau meldt Wezen de laatstelijk omtrent de crisis medegedeelde berichten op haar spoedige beëindiging, vandaag wordt verzekerd, dat, wegens een heden plotseling opgekomen bezwaar in verband met een medisch advies omtrent de gezondheid van een der voor een portefeuille aan gezochte heeren, eenige vertraging in de oplossing der crisis zal'ontstaan. De Bond van inspecteurs Van gemeentelijke politie in Nederland heeft besloten tot het instellen van een examen voor adspirant-inspecteurs der politie dat eenmaal 'per jaar hij voldoende deelneming zal wor den afgenomen. Naar men meldt, zou de heer O. M. F. Haffinans, notaris te Held» n, zich-zelf candidaat gesteld hebben voor het lidmaatschap der Eerste Kamer (vacature- Brouwers). Het is zeker overbodig hieraan toe te voegen, dat Helden in Limburg ligi. De organisatie van de Christelijk Historische partij gaat. naar de „Ned." meldt, steeds rustig voort. Alleen in den loop van 1907 hebben zich veertien nieuwe afdeelingen bij de partij toegevoegd, terwijl er nog op tal van plaatsen Christelijk-Historische kies verenigingen zijn, die zich nog niet aangesloten hebben. Op uitnoodiging van het Ned. Werkl. Verbond Patrimonium had er te Utrecht eene vergadering plaats van afgevaardigden van verschillende R.K. en Prot. Chr. Werklieden-organisaties, de'Ned, Midder nachtszen dine ver., de Ned. Vereeniging tot bestrijding der Prostitutie, de Ned. Ver. tot bestrijding van het Neo-Malth. ^n van de besturen der Heldringgestichten, om te beraadslagen over eene te Tvoeren actie tegen het Nieuw-Malthusianisme en de Pornografie. Van enkele andere organisaties waren betuigingen van instemming met dit doel ingekomen. Eenparig besloot de vergadering zich te vormen tot een comité tot be strijding van genoemde volkszonde. Eene commissie van 5 personen werd aangewezen tot het opstellen van een of meer vlugschriften en tot het ontwerpen van voorstellen voor verdere te voeren actie. GEMENGD NIE U'W S. Men"meldt ons: De tentoonstelling van ontwerpen en teekeningen voor tapijten, alsmede van eenige naar die teekeningen» uitgevoerde tapijten, die thans door de Koninklijke Deventer iapijtfabriek in het Museum van Kunst nijverheid te Haarlem gehouden wordt, zal tot 10 Februari geopend blijven. De eigenaardige richting, die in bovengenoemde ontwerpen uiting vindt, geeft ons op decoratief gebied een overzicht der nieuwe banen, die door den heer Colenbrander, artistiek adviseur aan bovengenoemde fabriek, betreden worden en wiens opvatting over het algemeen veel belangstelling wekt. Aan een der booten „Prins Willem IV" te Amster dam van de K. W. I. M. viel gistermiddag een man aan boord in het kolenruim. Bij aankomst in het Binnengasthuis bleek de man reeds overleden te zijn. Hij laat een vrouw en kinderen achter. liet dorp Bennekom heeft naar de Amh. Ct. meldt Woensdagavond een uur in volslagen duisternis ge zeten. Alle straatlantaarns en zoo goed als alle win kelhuizen zijn aangesloten aan de gasleiding die in October j.l. geopend werd. Tegen 6 uur des avonds be- gonnen plotseling de g'aslampen te verflauwen om wel dra geheel uit te gaan. De huiskamer, de winkels, de straten en wegen waren plotseling' in diepe duisternis gehuld. De menschen kwamen naar buiten om de oor zaak te vernemen, maar niemand wist de oplossing. Mot kaarsen en vroeger weggeborgen petroleumlampen trachtte men zich zoo goed mogelijk te helpen. Het erg ste was het voor de Gereformeerde kerk, waar de avond dienst te 6 uur zou beginnen en juist tegen dien tijd de verlichting het begaf. Intusschen was de lantaarn opsteker naar Ede gefietst, vanwaar de gasfitter dade lijk naar Bennekom kwam. Het bleek, dat de gasketel die niet goed in den gashouder past, niet verder wilde zakken, waardoor geen druk meer werd verkregen om het gas in de buisleiding te persen. Er werd toen een directe verbinding aangebracht tusschen de aanvoer- biti.s van de gasfabriek te Ede en de leiding te Benne kom en ha een uur in donker te hebben doorgebracht, konden de lampen weder worden ontstoken. Wat de Qeref. kerk betreft, toen gebleken was dat de storing een uur duren zou, besloot de predikant den dienst een uur later aan te vangen. Vergeefs werd des avonds nog getracht den gashouder los te maken, daarin mocht men niet slagen. Eerst den volgenden dag is het belet sel uit den weg geruimd. Men meldt aan de Tel. uit Maastricht: Op [den naburigen Heugemerweg staat een blok huizen, voor enkele jaren nieuw gebouwd, en modern ingericht. Eén bewoner echter was de woning nog niet mooi genoeg. Hij moest dit en dat nog zus en zóó hebbon, enfin, de woning moest „volmaakt" zijn. De eigënaar weigerde echter aan de kleingeestigheden van den inwoner te voldoen. De huurder verliet daarop de woning en bevestigde aan den muur eene affice, waarop te lezen stond „Onbewoonbaar verklaarde woning". De eigenaar op zijn beurt heeft aangifte bij de poli tie gedaan. Te Rijssen is door een metselaarsknecht een nestje van een roodborstje gevonden met drie eitjes. Door het bestuur van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij is aan de bemanning van de reddingboot te Nieuwediep, voor de redding van de equipages der stoomschepen „Ninian Paton" en „Turbo" onlangs op de Haaksgronden gestrand een -extra be looning verleend. Zij hebben nu, behalve de vroeger reeds genoemde vaste uitkeering van f 15, nog f 20 per hoofd als gratificatie ontvangen. Bovendien werd een gratificatie verleend aan de bemanning van de reddingsvlot, die bij de stranding van de Turbo," mede is uitgetrokken. Zij ontvingen per hoofd f 10. Het bestuur der maatschappij is verder voornemens aan allen een herinneringsmedaille uit te reiken. Op Terschelling is een verbeterd systeem redding boot ontworpen en uit dun staalplaat vervaardigd, door den heer J. Boekhold, werktuigkundige aan de Zeevaartschool aldaar. Het vaartuigje wordt met een klein stuurrad gestuurd en voortgestuwd door een schroefwerktuig, door menschenkracht in draaiende beweging gebracht. De nieuwe reddingboot heeft een vóór- en achterlogies, om er 30 personen in te kunnen opnemen. Voor omslaan in een holle zee, van het vaartuigje, moet volgens den vervaardiger al zeer weinig gevaar bestaan. In de op Maandag 3 Februari te Amsterdam te houden algemeene vergadering van de Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boter- en kaas handel zal o. a. behandeld worden een voorstel van het bestuur om een crediet van f 200 toe te staan voor het uitschrijven van een prijsvraag. Deze prijs vraag beoogt het verkrijgen van een beknopte hand leiding, ten behoeve van veehouders-kaasbereiders, voor de bereiding van Goudsche kaas uit niet-afge- roomde melk. «Donderdagavond zijn te Werkendam aan de haven twee meisjes aangerand dpor een Sliedrechtschen schipper. De dader is door de rijkspolitie gearresteerd. Door de recherche te Rotterdam is in zijn woning aan de Lange Warande aangehouden de koperslager L. T. v. d. L., die herkend is als de persoon, die dezer dagen gouden voorwerpen verkocht, afkomstig van den belangrijken diefstal van goud, zilver en effecten, in het laatst van 1907, bij mej. Hooijkaas, aan den Oostzeedijk, gepleegd. Hij weigerde zich over te geven, dus moest bij de arrestatie de woning met geweld worden opengebroken. Er werden geen voor werpen van waarde bij hem gevonden, doch wel een groote partij inbrekerswerktuigen. Hij zal aan de justitie worden overgeleverd. In het Hdbl. schrijft een kantoorbediende „Tot mijn groote verbazing las ik gisteravond in uw avondblad van 29 dezer eene advertentie, waarin een kantoorbediende gevraagd werd voor een j aar lij ksch salaris van f 500 d. w. z. tien gulden per week), vereischte leeftijd 40 a 45 jaar. Als dit feit niet zoo diep treurig was, zou men het haast uitbarsten in lachen. Tien gulden in de week voor een man van in de veertig jaar, oen leeftijd, waarop de meeste mannen gehuwd zijn en een huis gezin hebben te onderhouden. Hoe durft men zoo'n advertentie ter plaatsing aan te bieden. Verschillende collega's, die ik over dit geval aansprak, waren met mij eenstemmig van oordeel, dat in het vervolg der gel jj ken patroons de gelegenheid ontnomen moet wor- den, om in de bladen zulke schandaaladvertenties te plaatsen, evenals dat gebeurt met eene andere categorie van annonces." Gistermiddag weigerde te Schiedam een paard van den tram zich te onderwerpen aan den wil van den koetsier die slechts met de uiterste kracht het paard van al te dwaze daden wist af te houden, maar

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1