STADSNIEUWS. ~B UITENLAND. Uit Schagen. Uit Bergen. Uit Purmerend. Uit Westerblokker. Uit Koedijk. Gratis en voor niets. Weesinrichting te Huisduinen. Een tegenslag. Beweging voor christelijk onderwijs. Een ontploffing. Een woesteling. Vossen. Groote nalatenschappen. Hooiland. Aangespoeld. Ontsporing. tijdig- Nieuws uit Hoorn. Alphabetische aanbevelingslijst Bekroningen. De Ambachtsschool. Gemengde Mededeellngen. hel ge\olg was dat de handen van den koetsier door de leidsels zoodanig werden verwond dat hij, na in de apotheek van den heer Gouka aan de Hoofdstraat voorloopig te zijn verbonden, zied onder behandeling van een dokter moest stellen. Bij den nieuwen directeur van het kerkkoor der Ned. Herv. Kerk alhier, den heer J. Winkel, bestaat het voornemen bij het eerst volgend optreden van het koor ook muziek met koperbegeleiding te maken. Eenige leden onzer harmoniekapel verklaarden zich bereid welwillend hunne medewerking te verleenen. Onder toezegging eener jaarlijksche bijdrage is door den heer J. van Reenen, burgemeester dezer gemeente, aanvaard het beschermheerschap van „Bergen's Fan fare" alhier. In de gisteravond gehouden raadsvergadering werd geïnstalleerd het nieuw benoemde raadslid de heer D. Vas Visser. Medegedeeld werd dat Ged. Staten hunne goedkeu ring hebben gehecht aan de gemeenterekening dienst 1906, sluitende in ontvang met 153483.385, in uitgaaf met 150665.695, makende een saldo van 2817.69 als mede aan de Gemeentebegrooting dienst 1908 in ont vang en uitgaaf beloopende 147619.955. Verder bracht de voorzitter ter kennis van de verga dering: lo. dat bij Koninklijk besluit d.d. 27 Dec. 1907 is goedgekeurd de verordening op de heffing van markt- en staangeld voor het tarief vastgesteld bij raadsbesluit d.d. 11 Octr. 1907; 2o. dat Gedeputeerde Staten hebben verzonden het door A. Hagedoom inge steld beroep tegen het raadsbesluit tot onbewoonbaar verklaring van 2 perceelen; 3o. dat bij openbare veiling- van het bouwterrein aan de Heerengraeht zijn verkocht 5 perceelen ter breedte van 31 x/2 M2. voor 4755. Besloten werd aan de vcreeniging tot het houden van jaarlijksche Paaschtentoonstellingen van vee ook dit jaar weder een crediet toe te staan van 300. Ter tafel kwam een adres van W. Suidema, Dr. B. Jelgersma en J. Muusses, houdende verzoek de raads leden Ridder van Rappard en Oud het ongepaste van hun optreden bij de behandeling van het request om adhaesiebetuigingen in zake de stichting van een post en telegraafkantoor, onder het oog te brengen en hen tc noodzaken de gebezigde uitdrukking „valsche hand- teekening" in te trekken. Nadat de voorzitter zijn leedwezen had geuit over de terzake gevoerde discussie werd dit adres met algemeene stemmen voor kennisge ving aangenomen. De belooning van den Inspecteur van politie werd verhoogd met 25 en alzoo gebracht op 925. Besloten werd het nog beschikbare gemeente-bouw terrein aan de Heerengraeht in openbare veiling ten verkoop aan te bieden tegen een minimum prijs van 4. Vastgesteld werd eene instructie voor de commissa rissen der veemarkten, waarna tot leden dier commis sie werden benoemd de heeren O. Brommersma, M. Je Groot en C. Lakeman. Aan het einde der vergadering bracht de voorzitter warme, hulde aan de raadsleden J. Lankelma en B. H. .Turgens. Aan de eerste omdat hij kosteloos voor de gemeente een drinkwaterpomp heeft geslagen op het nieuwe bouwterrein aan de Heerengracht en aan de tweede omdat hij geheel belangeloos het water onder zoek leidde. Op een diepte van 54 M. beneden A. P. is aldaar uitnemend drinkwater gevonden. Alhier heeft plaats gehad de aanbesteding voor het alhier te stichten klooster „Bethlehem." De hoogste inschrijving was voor f 35.540, de laagste inschrijver was J. Verberne te Hem en Venhuizen voor f 26,777. Het meisje dat uit het kanaal is opgehaald bij de vlotbrug, blijkt te zijn een meisje uit Antwerpen, dat in Alkmaar werkzaam is geweest bij de waschinrichting en de fabriek voor verduurzaamde levensmiddelen „Kennemerland." Voor wie het opmerken wou, werden vanmorgen in de Paleisstraat te Amsterdam twee karaktertrekken als men 't zoo eens noemen mag van onze natie zeer duidelijk gedemonstreerd lo. Wij, Hollanders, lijden zwaar aan rheumatiek. 2o. Wij, Hollanders, krijgen gaarne iets voor niets. De bekende apotheker, de heer A. van Tuyll, gaf gratis een geneesmiddel tegen rheumatiek en jicht weg, adverteerde gisteren deze edelmoedigheid in de couranten en vandaag bewonderenswaardige macht der advertentie! liep het storm aan zijn deur. Ouwe vrouwtjes, als hoepels zoo krom, die „och me lieve meheertje, al alles teugen de rimmetieke koorsen" hadden gedaan, jongkerels, wien je waarlijk niet aan zou zien, dat de leelijke kwaal ze te pakken had, burgerjuffertjes, kantoorloopers, arbeiders in een werkpakje, militairenze stonden in gelederen van vier, wel verder dan den N. Z, Voorburgwal, in orde gehouden door 'n paar politie-agenten. En als ze de deur voorbijschoven, werd hun het wondermiddel in een doosje ter hand gesteld, waarmee ze zich dan dankbaar huiswaarts spoeddenVoor zoover 't een rheumatisch menseh nog gegeven is, zich te kunnen spoeden. Van acht uur af tot twaalf uur toe hield de stroom aan; en alleen door het bordje: „Na vijf uur zijn de monsters weer verkrijgbaar", werd die onderbroken. Want Amsterdam blijkt rheumatici en „gratici" ge noeg te tellen, om twee dagen lang van den ochtend tot den avond de gansche Paleisstraat te vullen. (Hdbl.) Het 7e jaarverslag der Vereeniging „Weesinrichting Huisduinen" getuigt, dat deze, na den bouw van eene geschikte directeurswoning met daaraan verbonden speel- en werkzaal voor de verpleegden, een afgerond geheel is geworden. Door eene gift groot f 1000 kon het noodige meubilair voor de zaal aangekocht wor den, terwjjl nu ook het reeds zoolang gewenschte orgel er kwam. In het afgeloopen jaar werden 21 aanvragen tot opname van 26 kinderen tot ons gericht uit Amster dam, Anna Paulowna, 's-Gravenhage, Helder en Rot terdam. Geplaatst konden worden 8 jongens: uit Amsterdam, Anna Paulowna en 's-Gravenhage. Uit de inrichting vertrokken 9 jongens en 2 meisjes. De ontvangsten hebben bedragen f 9239.19, de uit gaven f 9294.85, zoodat er is een nadeelig slot van f 55.16. Gistermorgen is te Schiedam van den melkwagen vaD den melkverkcoper Suiker, wonendeaande Waranda, op de Groote Markt de as gebroken, tengevolge waar van de inhoud van een der melkkannen over de straat vloeide. Door kokend water gedood. Een aanvallig tweejarig knaapje van den arbeider I. v. d. H. te Opende wist, onbewaakt, een trekpot met kokend water, in handen te krijgen, dronk ervan en bezweek na een paar dagen. Uit Garijp meldt men aan de Leeuw. Ct. In ons dorp is het thans verre van rustig. Onder de aanhangers van de christelijke school zijn de ge moederen vrij wat in beweging. De beweging betreft de betrekking van hoofd der christelijke school. Som migen willen de heer Lub behouden als h. d. s.; anderen niet. Bij den onderwijzer Zwart moeten reeds verscheidene glazen zijn ingegooid. De politie is aan wezig ter handhaving der ordede toestand is ge spannen. Men meldt uit Almarijp (gem. ITtingeradeel) aan de Leeuw. Ct. Toen de werkman R. Agema aan de coöperatieve stoomzuivelfabriek „De lége Walden" het acetyleen- licht in de fabriek zou ontsteken, had er, zeker ten gevolge van een lek in het toestel of de geleiding, een geweldige ontploffing plaats, waardoor o. a. de in dat gedeelte van het gebouw aanwezige glazen met ramen en al werden uitgerukt en weggeslagen en de zolder gedeeltelijk vernield werd. De werkman werd door het ontsnapte gas, dat ont vlamde, zóó hevig aan hoofd en gezicht gebrand, dat door den geneesheer uit Joure onmiddellijke opzending naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden noodzakelijk werd geacht. Te Noordwolde drong Donderdagavond door de ach terdeur zekere G. K. het huis van den rijksveldwachter Ileldoorn binnen. Hij was gewapend met een groot kaasmes, waarmee hij LI. dreigde te zullen dooden. Om te toonen, dat het hem ernst was, stak hij, toen hij uit de woning verwijderd was, het mes in het deurkozijn. Met achterlating van klompen en jas, waarin zich twee dikke steenen bevonden, is K. eindelijk afgetrok ken. De sneeuw bracht den boschbaas ten Broek te De Steeg op het spoor van een vossenpaar, verscholen in het Onzalige Bosch. Met behulp van eenige andere personen, wist hij den rekelvos te dooden, de andere, hoewel hevig bloedende, wist te ontkomen. Indertijd deelden wij, zegt de Prov. Gr. Ct., mee, dat door wijlen jhr. mr. Van Panhuys 15 per dienst jaar aan het personeel was vermaakt. Later is bekend geworden, dat dit geen legaat is, maar een schenking- van de erfgenamen van jhr. mr. Van Panhuys. Thans hebben de erfgenamen van mevr. Van Panhuys Looxma daaraan nog een gelijk bedrag toegevoegd. De nalatenschap van jhr. mr. Van Panhuys wordt op een millioen geschat; die van mevr. Van Panhuys be draagt vele millioenen Onze deskundige medewerker schrijft Onze hooilanden worden tegenwoordig niet meer zoo stiefmoederlijk behandeld dan vroeger. Kainiet en slakkenmeel worden in vrij groote hoe veelheden aangekocht en over de groenlanden uitge strooid. Voor kali en phosphorzuur wordt dus gezorgd. Nu bevat een hooioogst van 5000 Kg. per H. A. 28 Kg. phosphorzuur, 80 Kg .kali, maar ook 80 Kg. stikstof. Met deze cijfers voor oogen komt toch onwillekeurig de vraag bij ons opwaarom wordt geen stikstof gegeven. Wc-1 daarvoor zorgen de klavers! Gaat deze redenoei'ing wel geheel op? De klavers behooreu tot de vlinderbloe mige gewassen en zijn dus in staat de vrije stikstof der lucht op te nemen en in den grond vast te leggen. Kun nen nu de grassen van die gebonden stikstof profitee- ren? Laten we dit in 't kort nagaan. De stikstof een der voornaamste voedingsstoffen komt niet altijd in den zelfden vorm voor. Zoo vindt men haar in eiwit- ammoniak-salpeterzuur. Onder gunstige voorwaarden kan de eene vorm in den anderen overgaan. Door ont leding van eiwit ontstaat ammoniak, dat weer door op neming van zuurstof in salpeterzuur kan veranderen. Nu neemt de plant de stikstof het liefst op in den vorm van een salpeterzuur zout. De klavers leggen de iuchtstikstof in den grond vast, maar in organischen vorm dus als eiwit. Voor dus de grassen van die klaverstikstof kunnen profiteeren moet die eiwitvorm in een salpeterzuur- vorm omgezet worden, wat onder zekere voorwaarden ook gebeurt. Zoo moet er voldoende kalk in den grond aanwezig zijn. De lucht moet voldoende kunnen toetre den en de bodem een bepaalde temperatuur bezitten. Nu is het jammer, dat we op verscheiden hooilanden al deze voorwaarden niet aantreffen. Denken we slechts aan natte dichte gronden, daar zal de omzetting maar uiterst langzaam plaats hebben en kunnen de grassen niet voldoende profiteeren van dien rijken voorraad stikstof, welke de klavers in den bodem hebben neerge legd. De klavers daarentegen hebben juist wat voor een krachtig leven noodig is. Zij ontwikkelen zich dan ook bij een kali-phosphorzuur-bemesting uitstekend en ver dringen meer en meer de grassen. Zoo wordt de goede verhouding tusschen grassen en klavers in ons groen land verbroken en is het dus zaak om het evenwicht te behouden de grassen een direct werkende stikstofbe mesting te geven. Laten we daarom op onze dichte natte graslanden een weinig chili strooien. Een 150 Kg. per H. A. is wel voldoende. Gistermorgen te ongeveer acht uur is te Den Helder aan de Oost-Batterij aangespoeld gevonden een in verren staat van ontbinding verkeerend lijk, waaraan de handen ontbrakeu, vermoedelijk een Engelschman. Het is gekleed met een zuid-wester, een witte pilow broek en overkousen, waarop een merk, dat echter o ïziclitbaar is. Gisteravond om half twaalf had een spoorwegonge luk plaats op de lijn Den BoschNijmegen. Trein 938 uit Den Bosch ontspoorde tusschen wachtpost 60 en 61 bij den overgang op den Graafschen weg bij Nijmegen. Locomotief en tonder kwamen in het zand terecht. Ook van den eersten wagen ontspoorden de voorste wielen. De 6 reizigers kwamen met den schrik vrij. In Wy- chen had de stationschef den machinist gewaarschuwd dat de bagagemeester op trein 9.20 van Nijmegen een schok had gevoeld op 5 minuten afstand van het stati on, zoodat de machinist bij wachtpost 57 de snelheid verminderd had. De oorzaak is onbekend. De lijn bleek op 4 plaatsen gebroken. Het verkeer was eenigen tijd gestremd. J KORT NIEUWS. Op verschillende plaatsen laten zich reeds fluitende en kwetterende lenteboden, spreeuwen, hooren. Ook zijn hier en daar reeds reigers gezien. Te Dieren raakte het paard met een hoefijzer tusschen de rails beklemd. liet viel en de boomen van de kar braken. Het dier was zwaar kreupel. Te Heemskerk zijn vier ruiten ingeworpen van ds pastorie bewoond door ds. Snethlage. f 50 is uit geloofd, voor wie den dader aanwijst. Op de lijn van de tram Tiel—Buren—Culemborg was door een kwaadwillige een stuk ijzer op de rails gelegd. De machinist zag het gelukkig en stopte Predikbeurten. 2 Februari. Hervormde Gem., Groote Kerk, 10 uur, Ds. van Doorn. Tevens Doopsbediening. Namiddags 121/2 uur, geen dienst. Avond 6 uur, Ds. Post. Luthersche Gem., 10 uur, Ds. Scharten. Remonstrantsche Gem., 10 uur, Ds. Terwogt. Doopsgezinde Gein., 10 uur, Ds. Uiterdijk. Gereformeerde Gem., 10 uuravond 5 uurDs. Zantinge. Vereeniging tot Evangelisatie, 10 uur, en avond 6 uur, R. R. Posthuma, Evangelist. Politie-nieuws. Gevonden: Een zilveren broche. Door de arrondissements-rechtbank te Alkmaar is, ter vervulling der vacature van kantonrechter te Schagen, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling mr. P. van der Eist, mr. S. Mei huizen, mr. P. I. du Pui, griffiers bij de kantonge rechten te Schagen, Oirschot en den Helder. De groote Pluimveevereeniging Avicultura te 's-Hage houdt eene Internationale Tentoonstelling. Alkmaar wide ook eens laten zien, dat enkelen met hunne dieren niet achter behoeven te staan. Uit de onderstaande bekroningen blijkt, dat het 5-jarig bestaan der vereeniging „Aves" goede vruchten heeft gedragen. Een bezoek aan de te houden tentoonstel ling van „Aves" in de Harmonie, d.d. 2829 Febr. en 1 Maart a.s. zal zeker dan ook de moeite wel waard zijn. De heer J. Bakhuis te Bergen behaalde 2en prijs en Z. E. V. De heer C. v. d. Hilst te Alkmaar, 3 eerste prijzen, 1 tweeden prijs, 1 eere-prijs en boven dien den zilveren eerebeker, voor de beste collectie Hollandsche hoenders (kraaikoppen) der tentoonstelling. De heer J. D. Mulder Alkmaar, 2 eere-prijzen, 4 eerste prijzen, 8 tweede prijzen, 8 derde prijzen, 1 Z. E. V. en E. V. De heer Th. M. Ruysch Alkmaar, 1 eere-prijs, 1 eerste prijs en 2 tweede prijzen. Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat er aan de ambachtsschool voor den cursus 19081909, behalve het theoretisch onderwijs, de vakken timmeren, smeden, meubelmaken en schilderen en wel dit jaar voor het eerst onderwijs zal gegeven worden in het metselen en kleermaken. Voor bijzonderheden kunnen wij verwijzen naar de officiëele publicatie, welke in ons blad werd geplaatst. Voetbal. Maandagavond schreven wij, dat waarschijnlijk mor gen de j. 1. Zondag uitgestelde vriendschappelijke wed strijd Alcmaria Victrix-Adelborsten F. O. zou plaats hebben. In den loop dezer week zijn evenwel door den com petitieleider van den Ned. V. B. eenige competitiewed strijden in het programma voor morgen ingelascht, waar onder ook de ontmoeting Holland—Alcmaria Victrix in Amsterdam. Opnieuw is dus de wedstrijd tegen de Adelborsten F. O. uitgesteld moeten worden en de Alk- maarsche voetballiefhebbers zullen morgenmiddag het genoegen van het aanschouwen van een mooien wed strijd moeten derven of hun troost moeten zoeken op het A. V. V. veld (Zandersloot rechts) waar om twee uur A. V. V. en Alcmaria Victrix II den strijd zullen aanbinden, nadat zij verleden Zondag een friendly ga me hebben gespeeld. De wedstrijd Holland I Alcmaria Victrix I zal hoogstwaarschijnlijk een beslissing brengen in den strijd om het kampioenschap hunner afdeeling brengen. Morgenmiddag zal worden beslist of Alcmaria Vic trix het verloren terrein zal henvinnen en op haar beurt de leiding zal nemen, of dat Holland haar thans nog kleinen voorsprong zal vergrooten en daardoor vrij zeker hot kampioenschap zal bemachtigen. Waar het winnen van dit kampioenschap niet alleen het behalen van een eeretitel beteekent, doch tevens promotierecht naar de tweede klasse met zich brengt, een feit, dat een vereeniging groote voordeelen biedt, behoeft het geen betoog, dat gedurende de gansche 90 minuten van beide zijden alle krachten zullen worden gegeven. In November, toen de beide elftallen elkander op het veld aan de Zandersloot ontmoetten, was na een pracht- strijd een gelijk spel, 11, het resultaat. Met welken uitslag morgenmiddag tegen vieren het eindsignaal zal weerklinken? Er is zoo goed als niets van te voorspellen. In het Engelsche Lagerhuis is, zooals wij gisteren reeds meldden een werkloozendebat gehouden. De minister van arbeid John Burns, vroeger zelf werk man, achtte de beweringen der arbeiders-afgevaardig den betreffende de groote armoede in Engeland sterk overdreven en zeide dat de Duitsche werkman het min der goed heeft dan de Engelsche. In sommige landen met een protectionistisch stelsel moeten troepen den werkloozen beletten tot wanordelijkheden over te gaan. Hier heeft men zulke maatregelen niet noodig. Dat de regeering de belangen der werken verwaarloost kan men niet volhouden wanneer men de lange lijst van so ciale maatregelen ziet door verschillende ministers ontworpen. Nadrukkelijk verzekerde hij voorts dat de regeering niets zou doen om de werkverschaffing uit te breiden. Die had reeds kwaad genoeg gesticht en van staatswerkplaatsen of gemeentebedrijven wilde de heer Burns thans niets meer weten. Uit Rusland wordt gemeld, dat de minister president Stolypin niet zal aftreden en dat nooit de beruchte Trepoff zijn opvolger zou worden maar Aki- moff, president van den Rijksraad. In B u 1 g a r ij e is een nieuw ministerie opgetre den. Het merkwaardigste hiervan is, dat de minister president Malinoff leider is van een partij, waarvan slechts 2 leden in de Kamer zitten.Hij hoopt echter dat de nieuwe verkiezingen zijn aanhang in het parle ment aanzienlijk zullen versterken. Die verkiezingen zul len plaats hebben in het teeken van de Macedonische kwestie en ten aanzien hiervan moeten de Bulgaren het niet eens zijn met Malinoff. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken Paprikoff, die reeds vroeger her haaldelijk minister van oorlog is geweest, moet een bij zondere handigheid hebben in het totstandbrengen van partijcoalities, zoodat hij den bijnaam heeft gekregen van „politieke schoonmoeder." Uit Portugal komen nog steeds berichten over gisting, ofschoon do regeering ontkent, dat zij de krijgswet wil afkondigen en verklaart,, dat de minister president Franco de groote meerderheid der bevolking achter zich heeft. De inhechtenisnemingen duren intussehen voort; huiszoekingen worden gedaan, wapenen en munitie in beslag genomen dagbladen geschorst. De pairs en af gevaardigden die te Lissabon wonen, zullen gezamenlijk verzet aanteekenen tegen de aanslagen op de parlemen taire onschendbaarheid. Eenige teekenende voorvallen worden vermeld. Men heeft een kleine lift, die het publiek brengt naar een uitzicht-toren bij de haven, moeten stopzetten omdat do politie in de steenkoolbewaarplaats van den motor re volvers en wapenen had gevonden. En er is een luite nant van de kommiezen gearresteerd in wiens woning wapenen en munitie werden ontdekt. De president.der Vereenigde Staten heeft een buitengewone boodschap over de trustwetgeving' tot het congres gericht, waarin hij aandringt opmaatre- gelen om de corruptie in zaken tegen te gaan. Hij ver dedigt op bezadigde wijze de regeering wat betreft de uitvoering der wet tot het breken van de macht der groote financiëele ondernemingen en spoort aan tot het voortzetten van diezelfde politiek, nij vraagt zelfs verdere maatregelen in deze richting en beveelt maat regelen aan tot het beletten van dobbelen in effecten en goederen. Hij erkent, dat de wetgeving dit punt zorgvuldig onder de oogen moet zien. Na te hebben op gemerkt dat in een bondsrepubliek de regeling dezer zaak door de bondsregeering bijzondere moeilijkheden biedt, zegt de heer Roosevelt, dat waarschijnlijk de bondsregeering in de toekomst tenminste het gebruik van post, telegraaf- en telefoondraden voor bloot dob belen in effecten zou kunnen verbieden. Voorts verklaart hij, dat de aanvallen op de politiek der regeering afkomstig zijn van omgekochte politici en omgekochte nieuwsbladen. Men tartte inplaats van hun boeten op te leggen volgens de anti-trustwet. De President zegtdit is wat wij trachten te doen en ge daan hebben met enkele rijke misdadigers, zoowel de regeering van den Staat als dc nationale regeering hebben haar aandeel genomen in het maken van wetten op de corporation. Indien het Congres dien plicht ver waarloost, zullen de Staten afzonderlijk handelen. Niettegenstaande de financiëele spanning van de laatste twee maanden gelooft de president geen oogen- blik, dat de handelingen der regeering de paniek te weegbrachten, maar zoo zij dit deden zou zij niet aarze len zulks opnieuw te doen, teneinde de rotte deelen uit het politiek lichaam te snijden. Verschillende Amerikaansche bladen voorspellen be tere vooruitzichten: volgons algemeen gevoelen zouden de moeielijke tijden ten einde spoeden, terwijl er thans rec-ds over het geheele land nieuwen moed wordt gevat. De Baltimore American schrijft dat het geen tijd is voor weifelen in de nij verheids wereld. De schaarschheid der financiën is voorbij en men kan elke verlichting verwachten, die noodig is tot het voeren van een eer lijk bedrijf. De Boston „Advertiser" oordeelt dat voor de eerst volgende maanden beter tijden aanstaande zijn, dat de vraag naar arbeid zal toenemen, zoodat de rijen der werkloozen zullen dunnen en dat in de nijverheidstoe standen een geleidelijke maar gestadige verbetering kan worden verwacht. De Cleveland „Leader" voorspelt dat de New-York- sche banken spoedig een groot surplus bijeen zullen hebben. De omstandigheid, dat er geen buitengewone behoefte aan geld meer is, zal dit overal uit zijn schuil hoeken te voorschijn brengen. Munt en papier zal uit andere steden naar de hoofdstad vloeien. Het fianci- ecle centrum des lands zal weldra een positie van bui tengewone kracht innemen. Dat beduidt een spoedig herstel van het vertrouwen overal. De te Louisville verschijnende „Courrier Journal" vindt dat de paniek van October in zoover gunstig schijnt te zullen afsteken bij de crisis van 1873 en 1893 doordat zij korter belooft te duren; zij zal meer over eenkomen met de paniek van 1857 die wel een hevige onmiddellijke uitwerking had doch waarvan het land zich in vier of vijf maanden geheel herstelde. Dit zijn zeer blijmoedige beschouwingen maar er zijn feiten die er minder rooskleurig uitzien: er zijn weer eenige banken gesloten en er hebben weer eenige hare betalingen gestaakt, Over A b e s s y n i dat onlangs van zich deed spreken, meldt de „Berl. Lok. Anz." eenige aardige bij zonderheden. De koning, Negus Menelik, is zeer be mind en hij doet wat hij kan om zijn land en zijn volk in den besten zin te dienen. Hierbij vindt de 63-jarige koning steun bij zijn ontwikkelde 53-jarige vrouw. Hij verricht geen regeeringsdaad zonder zijn vrouw erin gekend te hebben en er wordt geen conferentie door hem gehouden, zonder dat zij daarbij tegenwoordig is. Beiden gebruiken hoogstzelden alcoholische dranken. De negus is niet tegen matig gebruik, maar zijn docto ren hebben hem dit afgeraden en hij zegt ervaren te hebben, dat men ook zonder alcohol kan leven en zich wèl kan gevoelen. Jammer dat zijn volk daarover an ders denkthet alcoholgebruik neemt in Abessynië steeds meer toe. In de Kaapkolonie is een crisis uitgebroken dr. Jameson, eerste minister, is afgetreden. Dit is het eerste gevolg van den uitslag der verkiezingen, welke aan de Zuid-Afrikaansche partij de overwinning be zorgden. Jameson's val is niet alleen een gevoelige knak voor het Engelsche imperialisme, maar ook een goede stoot voor de beweging voor de Hollandsche taal. Een trein uitgeplunderd. Toen Donderdag de personentrein van Budapest naar Orsova bij een klein station stilhield, drongen verscheidene roovers in de goederenwagens binnen, knevelden de beambten, die daar aanwezig waren, en namen acht postzakken mee, waarin vele papieren van waarde en geld. Zij vluchtten en hoewel nagezet door gendarmen en reizigers, ontkwamen zjj. Een oplichter. Een 25-jarige koopman Jozef Heinz, die zich uitgaf voor een vertegenwoordiger van de firma Krupp, wist van een bank te Frankfort 200.000 mark te krijgen als hypotheek op een mijn, die hem niet toebe hoorde. Bijtijds bemerkte men de zwendelarij en gelukkig kon men het geld nog terug krijgen. De dader werd in hechtenis genomen. De gestolen kroonjuweelen. Zooals men zich zal herinneren zijn uit het kasteel te Dublin het vorige jaar de kostbare kroonjuweelen gestolen. Er is een officiëele commissie van onder zoek benoemd, welke thans rapport heeft uitgebracht. Den dief heeft men niet kunnen aanwijzen, slechts heeft men geconstateerd, dat hij den echten sleutel moet hebben gebruikt. De bewaker van de juweelen is geschorst. LAATSTE POST Oude Kunst. Men schrijft ons Ia Maart zal te Arnhem vanwege „Artibus Sacrum" eene tentoonstelling van oude kunst worden georgani seerd, speciaal van voorwerpen van edel en onedel metaal, van zaken daarmee versierd, wapenen enz., bjjeen te brengen door familiën uit Arnhem en zijn omstreken. De commissie van uitvoering bestaat uit de heeren Ch. Roskam, jhr. M. E. Rademacker Schorer, uit Velp, en B. Janssen.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2