STADSNIEUWS. Uit Bergen. Uit Oudcarspet. Uit Heerhugowaard. Huldiging van de Vlissingsche redders. IJsberichten. Boerenleenbanken. De Stuiverstukken. Steenkolen. Schandelijke salarissen. Een Hollandsche kerk te Brussel. Sabotage te Eindhoven. Een dienstorder. Boomen gebarsten. De Amsterdamsche Beurs. Zwaar weer. Ongelukken. Timmermans-ziekenfonds. Turnlust. Voetbal. Zaterdagmiddag om 2 uur werden wij opgeschrikt door het kleppen van de brandklok. Het was nu geen electrisch licht maar een echte brand. Het huis staande aan het Jichtpad alhier, bewoond door P. Dekker en in eigendom toebehoorende aan K. Hollenberg, brandde tot den grond af. Slechts een houten schuurtje is ge deeltelijk dank zij het vlug optreden der brand weer, die spoedig ter plaatse was, behouden gebleven. Het huis was verzekerd bij de „Nederlanden" voor f 1125 en de inboedel bij de Onderlinge N.-H. Brand waarborg-Maatschappij gevestigd te Ondcarspel voor f 500.— Vermoedelijk is de brand aangekomen door den schoorsteen, waarin zich een houten luik scheen te bevinden. Gisteravond speelde „Het Vrije Tooneel" uit Alk maar in het lokaal van den heer Nap „Offers" van ds. Schermerhorn. Het zaaltje was geheel gevuld, er werd zeer goed gespeeld, en het stuk viel bij het publiek goed in den smaak. Vooral Mozes, Greta en Burger hadden veel succes met hun spel. Bij het buiige weer van Vrijdagavond had aan den Wasselaarsweg alhier, juist op het hoogere gedeelte, een ongeluk plaats, dat nog tamelijk wel is afgeloopen. Door een bliksemschicht schrokken de paarden voor een houtwagen van den heer Eecen zoodanig, dat in een minimum van tijd de voerman met paarden en rijtuig in het water terecht kwam. Gelukkig konden de paarden spoedig worden losgesneden. Deze maakten van de gelegenheid gebruik en spoedden zich naar huis. Terstond togen eenige mannen er per rijtuig op uit, om ook den wagen op het droge te brengen, doch het bleek moeilijk te zullen gaan, zoodat men onver richter zake terugkeerde en Zaterdagmorgen alles nog in het water lag. Uit Benningbroek Vooral op initiatief van den heer Hoekstra, hoofd eener school te Sijbekarspel, is alhier een afdeeling gevestigd van den Bond tot Staatspensioneering. Dadelijk werd een comité benoemd door de nieuwe leden, met 't doel propoganda voor deze nuttige zaak te maken. De te Middelburg gevormde commissie, welke giften heeft ingezameld voor Jacob Schroevers, zijn 5 zoons en kleinzoon, tot het aanbieden van een huldeblijk wegens de bekende redding van de schipbreukelingen van den Engelschen schoener Doris, heeft al deze red ders Vrijdagavond ten raadhuize te Middelburg ont vangen en hun daar onder eenige hartelijke en waar- deerende woorden van den voorzitter der commissie, den heer L. K. van der Harst J.Jz., medegedeeld, dat f 311.401/2 is bijeengebracht. Van dit bedrag wordt f 11.401/2 geplaatst op het spaarbankboekje van den kleinen redder, Jacob van de Ketterij, terwijl f 300 werd ter hand gesteld aan Jacob Schroevers Sr., wat geschiedde met de volle toestemming van de vijf mede aanwezige zoons. Het ijs op het Tjeukemeer is aan het kruien. De stoomboot van Echten zit er gevaarlijk tussehen. De schroef is reeds gebroken. De bemanning heeft de boot verlaten. Ontvlucht. Vrijdagavond is een verpleegde uit het Rijkskrank- zinnigengesticht te Medemblik ontvlucht. Hem was opgedragen in de keuken eenige werkzaamheden te verrichten. Met een stok 'gewapend, heeft men hem in de stad ontmoet, doch snel maakte hij zich uit de voeten. Zaterdag is hij door den stationschef te Zwaag bij Hoorn aangehouden en onder politiegeleide naar Medemblik teruggebracht. In verschillende buurtschappen in Twente worden thans boerenleenbanken opgericht, aangesloten bij de Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. Al die banken garandeeren voor inlagen thans een rente van 3 0/0, terwijl van voorschotten 4 0/Q met 1/4 0/0 provisie wordt geheven. Van inlagen en voorschotten in rekening courant is het percentage resp. 3 0/0 en 4 0/0 met l/g 0/o provisie. Er is al heel wat geschreven over de nieuwe Stuiver stukken. Munten zonder gaatjes, munten met gaatjes, niet gelijkend op Belgische stukken, wél gelijkend op Bel gische en Duitsche nikkelen munten of Eugelsche koperen muntstukken, (wat verwarring kan geven), enz., enz., enz., te veel om op te noemen. Een inzender in de N. R. Ct. wil nu ook gaarne een duit in het zakje doen en wel den bevoegden per sonen in overweging geven, vierkante, zes- of acht hoekige munten te vervaardigen met afgeronde hoeken en zonder gaatjes. Uit Heerlen meldt men aan de N. R. Ct. Gisteren is de eerste spade in de aarde gestoken voor den aanleg van de staatsmijn „Emma", onder de gemeente Heerlen. Burgemeester en wethouders van Limmen, bij Alkmaar, roepen op sollicitanten voor ambtenaar van den burgerlijken stand en ambtenaar ter secretarie, op eene bezoldiging van f 50 plus f 100 's jaars. Diensturen 91 uur van iederen werkdag. De wet eischt voor deze benoeming 23-jarigen leeftijd Verdere commentaar mag zeker overbodig heeten (Tel.) De Kerkeraad en de Kerkvoogdij der Nederlandsche Evangelische Kerk (Ned. Herv. Kerk) te Brussel hebben zich met eene circulaire gewend tot alle kerkeraden van Protestantsche gemeenten in Nederland, met het doel financiëele medewerking te verkrijgen om te geraken tot de stichting van een eigen kerkgebouw in Brussel. Omtrent den stand inzake de „sabotage-quaestie" bij de firma van der Tack en Co. te Eindhoven heeft de patroon aan de besturen der werkliedenorganisaties medegedeeld, dat de werklieden weder tot den arbeid zullen worden toegelaten, wanneer de schuldige, wiens naam geheim zal worden gehouden, zich bij hem zal komen aanmelden. Deze persoon zal ook niet worden ontslagen, en mocht op andere wijze later daartoe aanleiding bestaan zal 't oordeel der organisatiebe- besturen, daaromtrent worden ingewonnen. De directie der Staatsspoorwegen heeft bij dienst order aan het personeel bekend gemaakt Voortaan zal zoolang niets anders wordt beschikt, bij ontslag wegens leeftijd of invaliditeit, bij wijze van gunst, ten laste van de Maatschappij aan den ontslagene 'een uitkeering ten bedrage van 14 dagen bezoldiging worden toegekend. De uitkeering wordt gegeven aan hen die gepensionneerd zijn met ingang van 1 Januari 1908 of later. De gevolgen van de rijp, door zoo velen'bewonderd, laat zich ook in het plantenrijk gevoelen, immers te Nijmegen zjjn een aantal boomen die barsten en de schors laten vallen. De meeste dezer boomen zijn ten doode opgeschreven. Dezer dagen liep te Amsterdam het gerucht dat de Beurs, ondanks de op aanwijzing der speciale com missie door Publieke Werken aangebrachte verster kingen, nog altijd bedenkelijke teekenen van verzak king zou vertoonen. Bij onderzoek ter bevoegder plaatse bleek de correspondent van de N. R. Ct. echter dat er geen enkele reden is om zich ongerust te maken. Hij verneemt dat het gebouw vrijwel tot rust is ge komen, nadat de fundamenten versterkt waren, het gewicht van het dak was opgevangen, enkele muren versterkt, etc. Aan den rechtertoren van de voorzijde is een haarfijn scheurtje ontstaan, waarschijnlijk door vocht en vorst, maar andere kwade verschijnselen vallen niet op te merken. De voorziening van de muren tussehenEffecten- en Koopmansbeurs moet nog geschieden. Tijdens een hevig onweer, vergezeld van een lang aanhoudende sneeuwbui, sloeg de bliksem in de schuur der hofstede „Ceres" in den Prins Hendrikpolder op Texel en doodde daar een paard. Ook begon de schuur te branden, doch kon met behulp van spoedig toe snellende personen gebluscht worden. De kerktoren der Herv. Gemeente te Den Burg word eveneens door 't hemelvuur getroffen, zoomede een molen nabij de haven. De schade aan kerktoren en molen aangericht was gering. Bij een hevigen storm, die te Rhenen Vrijdag avond een korten tijd heerschte, vielen twee pinacles, een gewicht hebbende van ongeveer 150 K.G., van den Cuneratoren. Gelukkig werd niemand getroffen en bleven de omliggende woningen ongedeerd. Alleen werden vele draden van de electrische verlichting ge havend. Vrijdagavond een zonderling weertjezegt de Venl. Ct. Eerst regen en stormwind, dan sneeuw en hagel en eindelijk omstreeks 9 uur tijdens eene hevige sneeuwbui begon het te Venlo te donderen en te bliksemen dat het een aard had. Men meldt uit Hasselt aan de Zw. Ct. Vrijdagavond, ongeveer half zeven, sloeg de bliksem drie achtereenvolgende malen in onzen toren, gelukkig zonder brand te veroorzaken. Telkenmale was de grijze reus omkranst met een schitterenden vuurregen. Zaterdagavond circa acht uur sloeg de bliksem in den windkorenmolen van den heer Looman te Markelo. De molen brandde totaal uit. Aanzienlijke voorraden graan en meel gingen verloren. Assurantie dekt de schade. De Leeuw. Ct. meldt Ten westen van het dorp Rijperkerk, tussehen den Rijksstraatweg en Giekerk, is de watermolen „De Warren", eigen aan het waterschap, door den bliksem getroffen. De molen brandde geheel af. Verzekering dekt de schade. Te Kollum sloeg het hemelvuur in den toren der kerk, gelukkig zonder brand te veroorzaken. In 1896 werd de toren ook tijdens een onweer getroffen. Te Berlikum werd de hcutmolen van den heer D. L. van der Meij geraakt, zonder dat evenwel schade werd aangericht. Te Haarlemmerliede bij Haarlem is een omstreeks negenjarig meisje, dat den spooroverweg wilde over steken, Zaterdagmiddag te half vijf ongeveer, door een van Haarlem komenden trein gegrepen en onmiddellijk gedood. Terwijl het dienstmeisje uit de stadsapotheek aan de Aalmarkt S. A. te Leiden, bezig was met straat schrobben en daarvoor water ging ophalen uit den Rijn, viel ze voorover in het water. Na ruim tien minuten werd zij bijna levenloos opgehaald en over leed spoedig daarop. Zaterdagavond is in de algemeene vergadering van het Timmermans-ziekenfonds de penningmeester, de heer F. H. Ringers, op waardige wijze gehuldigd. Het was 25 jaar geleden dat de heer Ringers zijne functie aanvaardde en men meende dat èn om de wijze waarop hij al die jaren zijn taak heeft opgevat èn voor de zorg door hem aan het fonds besteed, de toe wijding waarmee hij de belangen van de vereeniging heeft behartigd, hem op dezen jubileumsdag een blijk van waardeering en sympathie moest gegeven worden. Dit huldeblijk was een medaille met inscriptie den jubilaris bij monde van den heer P. Bruin overhan digd. Een hartelijke toespraak hield de heer Bruin daarbij tot den penningmeester. Hij herinnerde daarin o.a. aan de dagen toen de heer Ringers tot penning meester werd gekozen, als opvolger van wijlen diens vader. Toen had de heer Ringers gezegd gaarne zijn beste krachten te willen geven voor de bevordering vafi den bloei van het fonds, als 't hem daartoe maar niet aan kracht en gezondheid mocht ontbreken. En wèl heeft de heer Ringers bewezm dat de woorden van toen ernstig gemeend waren. Hard heeft hij gewerkt voor het fonds, moeite en inspanning niet ontzien, en veel tijd eraan besteed. Het ledental nam toe van ruim 100 tot 350 ongeveer. Er is véél voor gewerkt om dat hooge getal te bereiken en een groot deel van de toename is te danken aan den arbeid van den penningmeester. Die uitbreiding van het ledental bracht veel arbeid met zich mee, een groote adminisj tratie die veel tijd eischte, was er het gevolg van. Maar de heer Ringers heeft deze administratie steeds uitmuntend gevoerd. Er moest door hem héél wat worden geschreven, opgeteekend en gecijferd, maar vol ijver deed de heer Ringers dit alles op zeer uit voerige en nauwkeurige wijze, zooals uit zijn verslagen op de algemeene vergaderingen blijkt. Zijn boeken werden dan ook altijd perfect in orde bevonden. Voor dat alles zijn de leden den penningmeester dankbaar, waarvan zij door een herinneringsmedaille blijk willen geven. Hierop zijn gegrafeerd de atrti- buten van het fonds de geldkist gesteund door den haan, bewaakt door den hond en beschermd door de Genius der Vrijheid. Spr. hoopte dat deze medaille nog lang den penning meester en diens familie moge herinneren aan dezen dag'. Voorts, zei spr., omdat het voor u wat moeilijk wordt met het bloote oog al die cijfers uit elkaar te houden in uwe boeken, bieden wij u een lorgnet aan. Tenslotte overhandigde de spr. den jubilaris nog een mand met bloemen, eigenlijk bestemd voor de vrouw van den penningmeester, die bij afwezigheid van dezen, de leden zoo vaak heeft terecht geholpen. De spreker eindigde met de hoop uit te spreken dat de penning meester nog lang zijn functie zal mogen blijven waar nemen. Met krachtig applaus stemden de aanwezigen met dien wensch in. De heer Ringers dankte voor de cadeaux en de har telijke woorden tot hem gericht. Do medaille zal een blijvende herinnering zijn in spr's. familie. Spr. wees erop dat met zijn jubileum samenvalt het 60-jarig be staan der vereeniging. Ook riep hij nog eens in het geheugen don ijver en energie waarmee zijn vader vroe ger voor het fonds heeft gewerkt. Bij spr.'s arbeid in deze 25 jaar heeft hij steeds zijn vader tot voorbeeld genomen. Op 't oogenblik is de financiëele toestand wel niet zooals men gaarne zou wenschen, doch licht breekt daarvoor een betere toekomst aan. Een zieken fonds is een zeer heilzame instelling en spr. verheugt zich er over tot den bloei van de vereeniging te hebben mogen meewerken. Hij heeft gedaan wat hij kon, mee geleefd met de leden, waarmee hij zich één voelt en die toch immers altijd blijven broeders van den arbeid. Spr. hoopte nog lang in 't belgng der vereeniging te kunnen werken. Nadat de notulen der vorige vergadering waren ge lezen en goedgekeurd, bracht de heer Ringers het fi- nantiëele verslag uit over 1907. De finantiëele gesteld heid van het fonds is voor het oogenblik niet schitte rend. Er moest heel wat worden uitbetaald; de uitga ven overtroffen, de inkomsten helaas zelfs verre. De eenige troost bij 't zien van het hooge nadeelig saldo is, dat zeer velen van het fonds genoten hebben en dat het do moeilijkheden waarin zoo menig gezin kwam door ziekte, aanzienlijk heeft verminderd. Het eerste kwar taal 1907 was het in hoofdzaak dat zooveel geld heeft gekost. Op 31 Maart was er tengevolge daarvan een nadeelig saldo van niet minder dan 553.60. Alleen het derde kwartaal sloot met een klein voordeelig saldo n. 1. van 26.75. De beide andere kwartalen wezen ook nadeelige uitkomsten aan. De totale ontvangst was 2182.28, de totale uitgaaf 2779.30, zoodat op 31 December j. 1. het boekjaar sloot met een tekort van J 596.92. liet ledental bedroeg toen 343. De heer Riugers ging hierna nog in het kort na den levensloop van het fonds gedurende zijn 60-jarig be staan. liet fonds dat voor 1848 werkte, voortgekomen uit de gilden, begon te kwijnen en waar een zieken fonds toeh van zoo groot gewicht is en van belangrijk nut voor den ambachtsman, werd toen door een zestal mannen besloten een nieuw fonds te stichten, om daar door te trachten in een dringende behoefte te voorzien, liet ledental was in den aanvang gering en reeds de eerste jaren na de oprichting van het nieuwe fonds moest dit zware tijden doormaken. Do ziekte onder de leden nam toe in zöö sterke mate, dat de contributie verhoogd moest worden, en dat dikwijls bij de leden moest worden aangeklopt om meerdere geldelijke of fers, voor zieke kameraden, daar 't fonds slechts onvol doende hulp kon bieden. I11 dien eersten tijd werd nog geen doktersverklaring bij ziekte noodig geacht. De leden controleerden el kander en verder vertrouwde men op het ronde Hol landsche eergevoel, waardoor het zieken leden tegen de borst zou stuiten, langer van de fondsuitkeeringen ge bruik te maken dan strikt noodzakelijk was. Later, na na t spr. penningmeester was geworden, is dit veran derd en werd een doktersverklaring noodig gevonden. Spr. weet wel enkele verdachte gevallen, waar 't den schijn had, dat men te lang van het fonds profiteerde en ook dan nog een uitkeering aanvaardde als 't niet meer bepaald noodig was. Doch hij wil hopen, dat zul ke gevallen tot de hooge uitzonderingen zullen behoo- ren en dat allen er naar zullen streven de fondsbelan- gen oprecht te behartigen. I"iI1> 10 jaar geleden, werd het 50-jarig bestaan der vereeniging op luisterrijke wijze herdacht. De kas liet in die dagen toe dat een flink feest kon worden geor ganiseerd. Maar wat is na dien feestdag gebeurd? De influenza-ziekte is gekomén, en tal van leden werden daardoor aangetast. Zoo hevig heerschte deze ziekte, dat in het eerste kwartaal van het jaar volgend op het 50-jarig jubileum, niet minder dan 1157 aan zieken geld moest worden uitbetaald. Door den goeden stand van de kas was ondertusschen bij gelijke contributie het bedrag van de wekelijksche uitkeeringssom bij ziekte van 5 tot 6 verhoogd. Deze verhooging, naast de toenemende ziekte, hebben het treurige gevolg ge had dat de toestand der financiën voortdurend minder rooskleurig werd. Werd anders 's winters geen contri- butiegehl opgehaald, thans, om niet geheel achter den wagen te komen, heeft men de ophalingen dezen win ter laten doorgaan. Doch het mocht niet baten: on danks dat staat de kas er slecht voor. Blijft deze ach teruitgang der finantiën voortgaan, dan zal men in 1909 weer terug moeten gaan tot de oude uitkeering van J 5. Spr. hoopte echter van ganscher harte dat dat niet noodig zal zijn, dat de ziekte verminderen en daardoor de kas weer in betere conditie zal komen. Hoe belangrijk en noodig het fonds is, blijkt wel uit het feit dat in de laatste 23 jaar 27000 werd uitge keerd. Spr. hoopte ten slotte dat het fonds weer tot bloei mag komen en dat een geest van broederlijke eens- gezindheid onder de leden mag blijven heerschen. Met luide bravo's werden deze woorden begroet. Daar de kas dit niet toelaat, werd dit 60-jarig be staan verder niet feestelijk herdacht. Per gelegenheid van haar zevenjarig bestaan gaf de ze Alkmaarsche Gymnastiek vereeniging in de Harmo nie eene openbare uitvoering welke Zaterdag aanstaan de zal worden herhaald. In het openingswoord, een welkom van den voorzitter, herinnerde deze aan eenige feiten van het vorige jaar en in het bijzonder aan het succes te Maastricht. Hiervoor bracht hij hulde aan de vijf leden, die zich daar zoo kranig hadden gehouden en aller dank aan de Zustervereeniging „Kracht en Vlugheid," die het initiatief nam voor de zoo feestelij ke ontvangst bij de terugkomst. Ook aller dank bracht hij aan anderen die de vereeniging steunden, aan den ijverigen directeur F. W. J. Lambert voor zijne krach tige én steeds ambitievolle leiding. Dat de vereeniging vooruit ging getuigde z. i. de reeds zoo versierde ba nier, waaraan nu ook de laatst toegezonden medaille prijkte, en zou ook naar hij hoopte, door de uitvoering van dien avond worden getoond. Hij wekte de leden op steeds zich te oefenen en aan het turnen te wijden en herinnerde ze aan hunne leuze: „We zijn eenmaal begonnen, maar eindigen nooit!" Na een drievoudig saluut met de banier en daverend applaus was de bij eenkomst geopend. Omtrent de uitvoering zelf zouden we zeer kort kun nen zijn door te verzekeren dat ze in alle opzichten den naam der vereeniging eer aandeed en bewees, dat bij allen de lust tot turnen wakker was. Er dient echter op enkele nummers van het afwisselend programma speciaal de aandacht gevestigd te worden. Reeds de algemeene vrije oefeningen maakten een aangenamen 'indruk door de nette costumes en accurate uitvoering. Op de Barren en Tremple barren getuigden beide af- deelingen van vooruitgang, de hoogstand wordt daar moer en meer algemeen. Ook aan het hoogrek werd door deze afdeelingen kranig gewerkt, vooral krachtig en de algemeen bewonderde reuzenzwaai van den di recteur was mooi en schijnt voor velen een ideaal. e'ei1 toonden zich reeds met succes daarin te hebben geoefend, zoodat men eigenlijk blij was toen de laatste tour de force, zonder ongelukken was uitgevoerd. Di rect 11a de pauze werden tegen een zwarten achter grond, en verlicht, plastieke standen of groepen ver toond; de laatste „Turnlust mot lauweren bekroond," werd vooral daverend toegejuicht. En last not least, de nummers 3 en 7, de Vrije- en Staafoefeningen der gehouden wedstrijden te Maastricht door de vijf wed strijdturners (bekroond met zilveren medaille.) Onder ademlooze stilte werden ze bewonderd, men vond ze moeielijk en ingewikkeld, maar voor de uit voerders schenen ze blijkbaar heel gewoon, want ze werden zoo accuraat en netjes uitgevoerd, dat de genoo- digden, waaronder vele leden van andere turnvereeni- g'ingcn, ze beloonden met een daverend applaus. Na 't slot, het zingen van de Turnmarsch, bleven velen op het geanimeerd bal nog lang zeer gezellig bijeen. Alcmaria Victrix Holland (21.) Wat ongetwijfeld slechts weinigen hadden durven verwachten, is geschiedna een prachtigen zwaren strijd zijn gisteren onze stadgenooten er in geslaagd in Amsterdam het sterke Holland op eigen terrein met 21 te verslaan. Een schitterend succes voorwaar Door deze overwinning heeft nu Alcmaria" Victrix den Amsterdammers de leiding der competitie ontno men en bezet zelf de eerste plaats; wel is hiermede in geenen deele gezegd, dat tevens het kampioenschap is gewonnen, doch Alcmaria's kansen daarop zijn weer aanmerkelijk gestegen. Na den sneeuw- en regenval van Zaterdag was an ders de kans op een bespeelbaar veld ©enigszins twijfel achtig geworden. Toen echter gistermiddag tegen tweeën het Alkmaarsche elftal het veld betrad, bleek dit, hoewel op sommige plaatsen, vooral in de nabijheid der beide doelen, wat modderig en over het algemeen zwaar, zeer goed te bespelen; een veld van zeer groote afmetingen vooral in de breedte, een feit, dat een grooten invloed heeft uitgeoefend op het karakter en den geheelen gang van het spel. De weersomstandigheden hadden niet gunstiger kun nen zijn: geen wind en reeds ©enigszins koesterend zonnetje aan de onbewolkte lucht. Nadat scheidsrechter Bergmeijer het sein tot aan vangen had gegeven, werd begonnen met een paar ver kenningen van beide. Holland, gebruik makende van haar meerdere bekendheid met het terrein, wist daarna een paar minuten lang het spel meest op de Alkmaar sche helft te houden. Onmiddellijk daarna volgde ech ter een kort overwicht van Alcmaria. Zonder een be paald sterker zijn van een der beide partijen, bleef daar na het spel verdeeld. Nadat de spelers eerst een wei nig op het zware veld waren ingespeeld, bleek, dat men hier aan den aanvang stond van een zeer mooien strijd. Tiet samenspel, van de twee aanvalslinies, meestal met kort passeeren van den hal, soms ook met een lan ge trap over de gelieele linie, was zeer fraai, evenals het schieten; ook de verdedigingslinies lieten mooi en degeliik spel zien en in de laatste instantie verrichten de beide doelverdedigers verdienstelijk werk door enke le harde schoten te stoppen. Beurtelings verkeerden beide doelen in gevaar, steeds ging de bal echter weer terug het veld in. Na ongeveer vi.jf en twintig minuten kwam de eer ste goal van den wedstrijd; de Alkmaarsche voorhoede ondernam een snellen aanval en met een ver, hoog schot van den rechtsbuiten kwam de bal over 's keepers handen in het net terecht. (10). Nu onze stadgenooten de leiding hadden, werd dade lijk een zeer goede taktiek toegepast. Met het oog op het groote en moeilijke arbeidsveld der middenlinie, werd deze nu door den middenvoorspeler versterkt. Met deze opstelling, vier voorhoedespelers en vier middenspelers werd tot het einde toe doorgespeeld. Wel werd zoodoende de voorhoede eenigermate ver zwakt, doch de verdediging werd aanmerkelijk versterkt en het werk der watervlugge Amsterdamsche voorhoede veel moeilijker gemaakt. Het spel bleef zeer möoi, met Alcmaria nu eenigszins als sterkere. Een paar maal ontkwam beider doel als door een wonder aan het gevaar. Gescoord werd er verder ge durende de eerste drie kwartier niet meer, zoodat de rust intrad met een stand van 10 voor Alcmaria Vic trix. Toen na een vijftal minuten van welverdiende rust de strijd werd herwat en het Alkmaarsche elftal de zon in den rug kreeg, begon Holland onmiddellijk met hef tige pogingen om het spel te forceeren. Zij werden ech ter telkens teruggeslagen en op hun beurt op eigen doel teruggedrongen. Met bezieling en vuur bleven beide elftallen doorspelen. Alle spannende oogenblikkon voor beider doel te beschrijven is ondoenlijk. Slechts zij in het bijzonder vermeld het schitterend spel van Alcmaria's doelverdediger en het bij uitstek fraaie en harde werken van den vierden middenspeler, den rechts binnen en den linksback bij Alcmaria, van de geheele voorhoede de beide achterspeleTS en den spil bij de blauw-gelen. Na ongeveer een kwartier wisten dé Amsterdammers den Alkmaarschen keeper te passeeren, doch wegens buitenspel werd terecht geen doelpunt toegekend. Het bleef dus 10 voor onze stadgenooten. Thans kwam het mooiste gedeelte van den strijd. Het was een moeielijk werk voor de Alcmaria-achterhoede om de vlugge Holland-voorhoede van haar doel verwijderd te houden en het was een heele opluchting als van tijd tot tijd de voorhoede het spel weer naar de Amsterdamsche helft wist te verplaatsen. Hoe mooi echter de Alcmaria-verdediging ook werk te, de gelijkmaker scheen niet uit te kunnen blijven. Doch ziet! Bij een der snelle Alkmaarsche aanvallen, kreeg de linksbinnen een oogenblik den bal vrij en tot groote vreugde van alle Alkmaarders vloog de bal voor de tweede maal hard langs Hollands doelverdedi ger en werd de leiding tot 20 vergroot. Met den moed der wanhoop viel nu de Holland voor hoede aan, doch opnieuw werden de aanvallen afgesla gen. Een kwartier voor het einde wisten ten slotte de Amsterdammers na een hoekschop den Alcmaria- keeper met een goed schot te passeeren 21. Het werd nu zeldzaam spannend, het was hard zwoegen van bei de elftallen. Meer en meer verliepen de minuten. Een paar maal nog moest de Alkmaarsche keeper een prach tig schot keeren, doch de laatste tien minuten slaag den onze stadgenooten er met groote inspanning in het spel op de Amsterdamsche helft te houden. Meer en meer kwam de overwinning in 't zicht. „Nog een hal ve minuut!" klonk het toen plotting over het veld. Het pleit was beslecht en toen e^en daarna de drie to nen van het eindsignaal weerklonken, behoorde deze strijd tot het verleden met een schitterende 21 over winning van Alcmaria Victrix. Toen het overwinnende elftal om kwart over zeven hier ter stede arriveerde, heéïschte er groote belang stelling aan het station en den spelers werd een welver diende, spontane ovatie gebracht. A. V. V. I A 1 c. Victrix II (103). Men meldt ons Onder veel belangstelling is deze wedstrijd gisteren gespeeld. Beide elftallen waren niet volledig Alcmaria speelde met 10 man en A. V. V. met één invaller, 't Was wel geen spel als dat van „A. F. C." met de Kerstdagen maar toch, toen na den uittrap, A.V.V.'s mannetjes, zoo goed samenspelende, Alcmaria's leden telkens voorbij dreven, was het te zien, dat die kleintjes elkaar verstonden, dat zij geoefend waren. Spoedig dan ook wist A. V. V. de leiding te verkrij gen, te danken aan den center, voor (I0 voor A. V. V.) Niet lang hierna werd het tweede doelpunt uit een voorzet van den rechts uiterst in Alcmaria's goal gezet. En nu liet het derde'ook niet lang op zich wachten, wéder gemaakt door den center-voor. Daarna veranderde 't spel even Alcmaria, de grootere, mis.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2