DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Kadaster. UL t No. 29. Honderd en tiende jaargang. 1908 DINSDAG 4 FEBRUARI. Stedelijk Museum. Jaarlij ksclie Oproeping' Pe Koningsmoord. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door tiet geheele Rijk f 1,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Groote Telefoonnummer 3. Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat, letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. CQSTER ZOON, Voordam C 9. van gegadigden naar de betrekking van arbeider bij de Gemeente-Reiniging. h c De kabinetscrisis. S. D. A. P. en Openbaar Onderwijs. Kalkzandsteen. Ziekteverzekering. Doodslag. Knoeierij in boter- en kaashandel. Ontsporing. De nestor der wethouders overleden. Zwendel. In 't vuur gevallen. ALRMAARSCHE COURANT. De BURGEMEESTER der gemeenteALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat ter gemeente-secretarie, ge durende 30 dagen na heden, ter inzage is nedergelegd eene opgave van uitkomsten, bedoeld in de artt. 15, 23 en 43 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad No. 82) waarvan, ter voldoening aan art. 15, 2e lid der Wet, bij deze afkondiging geschiedt. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 3 Febr. 1908.G. RIPPING. JAARKAARTEN h f 1 voor 1908, toegang gevende voor den houder, zijne huisgenooten en logé's, kunnen aangevraagd worden ter secretarie dezer gemeente. Zijdie wenschen in aanmerking te komen voor de betrekking van arbeider bij den Gemeentelijken Reinigingsdienst, kunnen zich daartoe aanmelden ter Gemeente-Secretarieten einde zich te doen in- schrijven op een daarvoor aangelegde lijst. Gegadigden moeten gedurende minstens twee achter eenvolgende jaren, onmiddellijk voorafgaande aan hunne aanmelding, binnen deze gemeente hebben ge woond, niet ouder zijn dan 30 jaren en in het bezit zijn van een gezond lichaamsgestel. Zij, die zich vroeger reeds opgaven, hebben zich opnieuw aan te melden. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 4 Febr. 1908. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 4 Februari. Nog altijd is niet opgehelderd, waarom en d o o r wie de Koninklijke familie in Portugal gedeeltelijk is uitgemoord, al schijnt het, dat eenige republikeinen een aantal anarchisten tot het bedrijven van deze ver schrikkelijke misdaad hebben aangezet. Wel kan men zich uit de uitvoeriger telegrammen der buitenlandsche bladen een voorstelling maken van de wijze, waarop de ze dubbele Koningsmoord heeft plaats gehad. Wij la ten hier èen geregeld relaas volgen en voegen ter ver duidelijking hieraan een klein schetskaartje toe. Een vreeselijke kreet van schrik rees uit de menigte op. Het volk stoof als waanzinnig uiteen. Vrouwen en kinderen vielen op den grond en raakten onder den voet. De koningin bleef ongedeerd, zoo zegt de een, maar een ander correspondent meldt, dat zij een schampschot zou hebben bekomen. De infant Manuel werd zooals men weet, door twee kogels getroffen. Graaf Francius Fiqueira, de ordonnans-officier van den koning, die naast het rijtuig reed, schoot onmiddel lijk een der moordenaars neer; een politieagent doodde een tweede. Omtrent de identiteit van deze beide ge- dooden bestaat nog geen zekerheid. Toen de koning naar het arsenaal vervoerd werd. sloeg hij nog even de oogen op, met matte s,tem vroeg hij naar de koningin. „Zij leeft," antwoordde iemand en toen stierf de vorst. Vijf minuten later stierf de Kroonprins. De Koningin zond hog om een geestelijke, maar het was te laat. De lijken werden met een Pov- tugeesehe vlag bedekt. Toen de geneesheeren het bloed afwaschben, kwam de Koningin-moeder. Zij om helsde het lijk van haren zoon en viel toen in onmacht. De lijken werden te negen uur naar het paleis gebracht en op twee bedden in een zaal neergelegd. Daartussclien nam de Koningin plaats, een hand leggend op elk lijk; stom en zonder een traan te storten zat zij daar den langen nacht men zien dat het buitengewone middel, waartoe ik mijn toevlucht moest-nemen, het beste was." Helaas de Koning heeft ongelijk gekregen. En gelijk kreeg de republikeinsche leider Alfonso Costa, toen hij op 21 November in de Kamer den Koning waar schuwde en o. a. zeide: „Voor minder dan wat Koning C'arlos heeft gedaan is het hoofd van Lodewijk X I op liet schavot gerold." Wat nu? Koning is de jeugdige Manuel II. De eerste Portu- geesche Koning van dien naam (hij regeerde van 1495 -1521) is in de geschiedenis bekend als Manuel de Groote of de Gelukkige. Dat is geen slecht voortee ken. Maar hoe de toestand op het oogenblik in Por tugal is, valt niet té zeggen. Het gerucht over revolutie in Oporto is weinig ge loofwaardig. De betrouwbaarder Köln. Ztg. verzekert, dat er in het land volkomen rust, groote rouw en diepe verontwaardiging lieerschen. En zoo lijkt het ons ook niet waarschijnlijk dat de rol van Franco zou zijn uitgespeeld, dat hij, zooals le Temps meldt, zijn ontslag zou hebben aangevraagd en Portugal gisteravond zou moeten verlaten. Heeft Ko ning- Manuel niet verklaard alle ministers te zullen be houden Wij moeten nadere berichten afwachten, als de cen suur opgeheven is. Stad huis. Mini-1 sterie.l Arsenaalstraat. Ministerie van Oorlog. Handels plein. <L> Rivier de Taag. Op deze plek had de moord plaats. De koninklijke familie keerde Zaterdagmiddag te vijf uur van een uitstapje in de hoofdstad terug. Bij de landingsplaats aan de rivier De Taag wachtte een dichte menigte, onder wie tal van autoriteiten, de vor stelijke personen op, die na aankomst plaats namen in een,open rijtuig, dat hen naar het paleis zou brengen. De Koning en de Koningin namen plaats op de ach terbank, de Kroonprins en prins Manuel op de voor ste bank. Tal van rijtuigen met hoogwaardigheidsbe kleeders volgden het Koninklijke rijtuig. Nauwlijks was dit over het Handelsplein gereden langs de ministeries van Oorlog en Marine, het post kantoor-, de ministeries varr Openbare Werken en 1- i- nanciën en was 't den hoek omgeslagen, de Arsenaul straat in, toen van af den vluchtheuvel, tegenover het stadhuis, die zich rechts van lret rijtuig bevond, eerr nog jong individu, er uitziend als een werkman, voor uit sprong. In zijn nabijheid bevonden zich mannen, die gehuld waren in lange mantels. De jonge marr loste twee schoten op den links irr het rijtuig gezeten Ko ning. De Koning bemerkte lret gevaar en stond op, viel echter dadelijk achterover en zonk door drie kogels doorboord ineen. Een der kogels trof de halsslagader. De Kroonprins werd door vijf kogels in hoofd en hals getroffen en viel voorover op zijrr moedor die zich over hem heenboog. Er is vrijwel eenstemmigheid irr de,, verschillende oordeelvellingen over den Koning, die Tret slachtoffer- is geworden van zulk eerr krankzinnige daad. Koning Carlos en zijrr zoon behoorden niet tot de tyran- nen, wier daden tot weerwraak prikkelden, wier vergie ten van bloed dikwijls met hmr eigen bloed wordt be taald. Als men het portret 'maar ziet varr dezerr Ko ning, darr krijgt men reeds deu indruk, dat deze corpu lente, gemoedelijke man met zijn kleine, vriendelijke oogerr, geen Caligula en geen Nero was. Maar hij had die éérre eigenschap nret vele leden van het huis Bra- ganza gemeengeldgebrek. Hij was niet verkwistend, maar hij voelde zich toch ook Koning. Als hij Ko ninklijk bezoek kreeg, wilde hij Koninklijk ontvarrgerr. Toen hij den Koning van Engeland irr zijn residentie begroette, had hij de straten, welke de stoet passeerde, op zijrr eigen kosten laten plaveiërr, zelf had hij de il luminatie betaald en vierentwintig prachtige paarden uit Engeland laten komen. Hierdoor vermeerderde z>jn schuld en dat is zijn ongeluk geworden. Het is hem gegaan als zoo menig- braaf burgerman, die, een maal in schulden geraakt en niet de uiterste zuinigheid betrachtend, dieper en dieper zinkt en eindelijk nridde len te baat neemt, welke hij liever niet zou gebruiken, en welke voor hem noodlottig worden. Om de firranci ën van het land err de finarrciën van zijn huis te her stellen, heeft hij Joao Franco te hulp geroepen. Eerr diplomaat, eergisteren uit Portugal te Hamburg aan gekomen, schetste den minister-president aldus„De magere ongeveer 50-jarige rrran met zijn geelachtige ge laatskleur en doordringende dweepzieke oogen heeft iets terugstootends. Hij heeft met zijne politiek geen stoffelijke voordeden gezocht, wel echter bevrediging van een orrverzadiglijke heerschzucht. Het is niet te be twisten, dat hij zijne macht gebruikt heeft, om ernsti ge misbruiken in het bestuur weg te ruimen. Maar de afschaffing van tal varr overbodige posten bezorgde hem onder de ambtenaren vele vijanderr. Bij het leger had hij daarentegen, omdat hij de vrceger zeer schrale officierstraktementen verhoogde, talrijke aanhangers wat niet zorrder beteekenis was, omdat bij de land macht en rrog meer bij de zeemacht veel aan politiek wordt gedaan. De heer Franco heeft den Koning stel lig in nauwere betrekkirrg- tot het leger gebracht, door hem b.v. aatr te sporen inspecties en parades bij te wo nen, wat derr zwaarlijvigen Koning niet bijster aatr stond." Toen de heer Franco zag, dat hij irr de Kamer geen meerderheid meer had bood hij zijrr ontslag aan. Maar- de Koning nam het niet aan, doch zeide: „Herinner je je den grenadier van Potsdam. De groote Koning had hem op een oogenblik aangetroffen waarop hij de grenadier wilde vluchten en hij riep hem toe: „Wij gaan morgen sartrert vechten en als wij het verliezen gaarr wij samen vluchten." De heer Franco is aangebleven ert de Koning dacht dat de zaken goed gingen. Niet zoo lre^l lang geleden verklaarde hij aan een vertegenwoordiger varr het Fran sche blad „le Temps „Ik ken mijn latrd. Ik kerr de politieke verhoudingen en heb achttien jaren tijd gehad om ze grondig te lee ren kennen. Portugal heeft behoefte aan rust en kalm te. Het wil dat de orde zal bewaard blijven om te kun non werken. Ik reis veel en ik weet dat mijn volk met mij is. Als de verkiezingen ons een goede meerderheid zullen hebben bezorgd, waaraan ik niet twijfel, kunnen wij tot den normalen toestand terugkeeren en dan zal desondanks de invoer van onze kaas in Duitschland be langrijk is toegenomen, en dat onder bet nieuwe tarief hetzelfde kan worden geconstateerd, Intusschen zal «le minister gaarne nieuwe stappen doen bij de Duitseho egeering, als zich daartoe een geschikte gelegenheid voordoet. Ten slotte kwam in behandeling een voorstel van het bestuur om een krediet toe te staan van 200 voor het uitschrijven van een prijsvraag ter verkrijging van een beknopte handleiding voor de bereiding van Goudsclie kaas uit niet afgeroomde melk ten behoeve van vee- houders-kaasbereiders. Tn zijn toelichting wees de voorzitter erop, dat de vereeniging sinds 1903 bezig is de gebreken in kaas handel en industrie te bestrijden. De qualiteit van het product laat veel te wenschen over, vooral van de kaas uit volle melk, gemaakt op de boerderijen. Zelfs uit normale grondstof blijken sommigen geen goed product te kunnen vervaardigen. Qualiteitsverbe- toring is dringend noodig. De vorige vergadering be sloot reeds bij de regeering aan te dringen dat in het leven zal worden geroepen een gelegenheid tot het ge ven vaii vakonderwijs. De regeering overweegt dit ver zoek, maar in afwachting van het antwoord kan men reeds nu tot het verspreiden van de beknopte handlei ding overgaan. Noodig zal zijn de benoeming van een commissie van beoordeeling. Uit de vergadering gingen verschillende stemmen op, die twijfelden aan het nut van een boekje ter ver betering van de practijk. Daartegenover werd aange voerd dat de brochure de fabricage kan aanvullen en corrigeeren, evenals de zuivelleeraars dit trachten te be- eiken door hunne voordrachten. Het bestuursvoorstel werd daarna bij acclamatie aan genomen. Volgens de Stand, had het Haagsche corresponden tie-bureau met zijn bericht, omtrent de vertraging in de oplossing der crisis gelijk en wordt deze weldege lijk ook veroorzaakt door een medisch advies gegeven aan een van de voor een portefeuille aangezochte heeren. Op [voorstel van het bestuur der federatie Amster dam van de S. D. A. P. betreffende een actie tegen de verschijnselen van verclericaliseering van het open baar onderwijs, werd Zaterdag door het bestuur dier partij besloten niet in te gaan. Den tijd voor een actie achtte men nog niet gekomen. De Minister van landbouw, nijverheid en handel heeft ingesteld eene commissie met opdracht de eigen schappen van de hier te lande voortgebrachte kalk zandsteen aan een onderzoek te onderwerpen, en zich uit te spreken over de vraag, voor welke toepassingen dit materiaal wel, en voor welke het niet geschikt is, dit in verband met de eischen, die aan het materiaal voor verschillende doeleinden in het algemeen belang zijn te stellen. Het departement Amsterdam van de Maatschappij van Nijverheid heeft een circulaire aan de leden rondgezonden om alsnog hun meening te hooren om trent de proeve van een wetsontwerp-ziekteverzekering, door het departement Haarlem aan de Maatschappij aangeboden. Het bestuur schrijft o. m. „Hoewel de wettelijke ziekteverzekering reeds zeer lang op de agenda staat van alle partijen, en zoowel door het ministerie-Kuyper als door het ministerie-De Meester daaromtrent een ontwerp-regeling werd inge diend, laat zich nog niet berekenen het tijdstip, waarop in welken vorm dan ook, die verzekering een feit zal worden. Toch mag dit allerminst een reden zijn om stil te zitten. Het geldt hier te groote sociale en economische belangen, dan dat men zich hierbij aan het inzicht van enkelen kan toevertrouwen. Daarbij komt, dat omtrent dit onderwerp geenszins eenstemmigheid van geyoelen bestaat, integendeel omtrent zeer principieele punten groot verschil van meening wordt gevonden Eu misschien is geen oogenblik meer geschikt dan het onderhavige, om invloed te oefenen in deze materie op den wetgever." GEMENGD NIEUWS. Spoorwegdrama. Zaterdagavond tegen halfnegen vertrok de goederen- tx-ein no. 1640 als gewoonlijk met vier remmers van het station S.S. Den Haag in de richting Gouda. Daar aangekomen miste men een der remmers, den 22-jarigen Da J. Onmiddellijk rapporteerde de hoofd conducteur, zooals gebruikelijk is, het feit aan den chef. Bij het vertrek uit Den Haag had hij geconsta teerd dat de vermiste zich op den trein bevond en dus was er aanleiding tot de ergste vermoedens. Er werd geseind naar Den Haag, vanwaar alle baan wachters van het traject werden gealarmeerd om den weg af te zoeken, en er ging een boodschap naar het huis van den vermiste. Intusschen was het nacht ge worden. Zijn moeder, bij wie de jonge remmer woonde, wist van niets. Op het gewone uur was haar zoon de dsur uitgegaan. De seintoestellen tokkeldende telegraafdraden trilden. En langs den spoorbaan van hier tot Gouda zochten de baanwachters angstig, ieder oogenblik op schrikkend, langs de glimmende railsstaven. Zij vonden niets. Toen, tegen halftwee, stuurde Den Haag zekerheidshalve nog eens iemand naar de woning van den remmer, en die vond daar De J. hartelijk lachend bij de kachel. Hij was, toen de goederentrein even het station uit was, van zijn wagen gesprongen, omdat hij zijn geld gebeurd had en omdat hij zijn meisje beloofd had met haar uit te gaan. Diep in den nacht suisden nog de telegrammen. De deserteur zal wel niet het laatste lachen. (N. Ct.) Zekere A. van Dalen, visscher te Hedel, vader van een talrijk gezin, is Zondagavond even buiten de ge meente, vermoedelijk door inwoners van Driel, zoo danig mishandeld, dat hij gistermorgen aan de gevolgen is overleden. (,,'s-Hert. Ct.") Deurwaarders. Naar het Hdbl. verneeemt moet in beginsel besloten zijn bij eventueele vacatures de betrekkingen van deurwaarder bij 's rijks belastingen te plattelande op te dragen aan de commiezen bij dien tak van dienst. Gistermiddag werd te Amsterdam onder leiding van aar voorzitter den heer F. Middelbeek, gehouden de algemeens vergadering van de Vereeniging tot bestrij ding van knoeierijen in den boter- en kaashandel. De voorzitter bracht bij den aanvang der vergade ring hulde aan de nagedachtenis van twee bestuursle den dieder vereeniging in het afgeloopen jaar door den dood ontvielen, nl. de heeren H. F. Bultman, vice- voorzitter en J. A. Bos, seci-etaris-peimingmeester. Blijkens het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Mesdag, heeft de poging, (op verzoek der vereeni ging, door den minister van buitenlandsche zaken in Het werk gesteld), om van de Duitsche regeering ge lijkstelling in tarifieering te krijgen van de Nederland- sein kaas met de Zwitsersche en Italiaansche, geen gunstige gevolgen gehad. De minister wijst in zijn ant woord op de omstandigheid, dat reeds onder het oude tarief het Nederlandsch product was achtergesteld, dat Zondagmorgen ontspoorden met rangeeren te Lage Zwaluwe drie goederenwagens waardoor de lijn Lage- Zwaluwe's Hertogenbosch werd versperd en de rei zigers tusschen Zevenbergsche Hoek en Lage-Zwaluwe moesten overstappen. Daar wegens den Zondag geen goederentreinen liepen, ondervond de dienst niet veel vertraging. De oudste wethouder van Nederland, de heer L. Schippers te Hekelingen, is Zondag in den ouderdom van 95 jaar overleden. De heer Schippers was gedurende 52 jaar onafge broken wethouder zijner gemeente. Voetbal-ongerief. Bij het voetbalspel te Delft werd de twaalfjarige M. Zondag door een kameraad zoodanig tegen het scheenbeen geschopt, dat hij in Bethel moest verbon den worden. Te Denekanxp heeft een persoon de voornaamste ingezetenen bezocht. Hij zei dat de Z.E.W. heer pas toor F., vroeger kapelaan aldaar, hem had aangeraden daar de ingezetenen te bezoeken. Hij bood sigaren te koop aan en zei dat de pastoor dezen zeer aanbeval. Ook een ander achtenswaardig persoon noemde hij, die hem aanbeval. Velen kochten sigaren. Later bleek dat deze zeer slecht waren en dat de verkooper mis bruik had gemaakt van den naam van pastoor F. Donderdag had S., uit Hengelo, het ongeluk te Doetinchem achterover in het vuur te vallen. Met ernstige brandwonden aan rug en armen werd hij in het Ziekenhuis aldaar opgenomen, alwaar hij Zaterdag avond na vreeselijk lijden is overleden.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1