Het ontwerp-Landbouwongevallenwet. Adres van luit. kolonel Römer. GEMENGD NIEUWS. Uit den Helder. „Het Beloofde Land". Benoemd. Mazelen. Hulp aan schipbreukelingen. Bloeiende bolgewassen. Ongeluk op den Rijn. Het ijs in de Zuiderzee. Het Carnaval te 's-Hertogenbosch. Vlegel. De Ossche gemeenteraad in staking. Eigen Haard. Een streek. 1908 is uitgetrokken een post, teneinde daaruit subsi- diën te kunnen verstrekken aan vereenigingen, ten behoeve van door haar met patroons te sluiten en door de regeering goed te keuren leercontracten. Verwijzende naar het geschrift „Het leerlingwezen in Nederland", door haren secretaris, den heer .T. Bruinwold Riedel samengesteld, waarin o.a. model len van goede leercontracten zijn opgenomen, meent de commissie, dat het -noodig is, dat het particulier initiatief zich nu spoedig en krachtig openbare. De commissie wijst aan, hoe patroonsvereenigingen tot het sluiten van schriftelijke overeenkomsten kunnen medewerken, en tentoonstellingen van proefwerkstuk ken kunnen organiseeren en einddiploma's uitreiken, en zegt, dat ook de Nutscommissie, zoo noodig, be reid zal zijn financieëlen steun te verleenen, evenals allicht andere vereenigingen, zooals de Maatschappij van nijverheid. Ook de besturen van ambachts- en avondteeken- scholen kunnen voor de leerlingen in vakken, waarvan de practijk niet op de school wordt onderwezen, con tracten met patroons en ouders of voogden sluiten, waarbij deze zich verbinden de leerlingen te zullen zenden naar de teekenscholen of hen ander aanvullend onderwijs te doen genieten. Ook daarbij tentoonstel lingen van werkstukken en einddiploma's. De Nutscommissie is bereid met hen, bij wie het voornemen bestaat de zaak ter hand te nemen, van gedachten te wisselen over de wijze, waarop de bij zonderheden, ook wat de kosten betreft, moeten worden geregeld, alsmede ten aanzien van de wijze, waarop zij wellicht in overeenstemming met plaatselijke ver eenigingen, als Nutsdepartementen of departementen der Maatschappij van nijverheid, kunnen handelen. Ten slotte vestigt de commissie, in verband met de opleiding in de werkplaats, de aandacht op de wen- schelijkheid, om voor verschillende vakken of onder- doelen van vakken cursussen in te richten, geschikt om gevolgd te worden door hen, die in het algemeen de practijk van het bedrijf in de werkplaats moeten leeren. Ook tot het oprichten van eenvoudige handelsavond scholen wekt de Commissie op. Tot steun en voor lichting verklaart zij zich gaarne bereid. Voorzitter der Nutscommissie voor onderwijs is dr. D. Bos, secretaris de heer J. Bruinwold Riedel te Amsterdam. Voor de afdeeling Stompetoren van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft gistermiddag de heer P. Teunissen van Amsterdam, secretaris van het comité voor de studie in het samenstellen van een ontwerp-Landbouwongev.-wet, een lezing gehouden over ongevallenverzekering in het landbouwbedrijf. De ver gadering was niet druk bezocht, afgevaardigden van verschillende afdeelingen waren, uitgenoodigd door de afdeeling Stompetoren, aanwezig. De heer Teunissen begon zijn lezing met de herinnering dat het land bouwbedrijf nog niet opgenomen is in de Ongevallen wet, omdat bij de behandeling van het ontwerp-On- gevallenwet 1901 de Tweede Kamer van meening was, dat dit bedrijf een buitengewone categorie is, en niet op gelijke lijn kan geplaatst worden met ver zekering voor ongevallen in de industrieels takken. Door minister Kuyper werd de zaak ter hand ge nomen in 1905. Minister Veegens heeft in het ont werp Landbouw-onge vallen wet van dr. Kuyper veel opgeruimd, doch het in hoofdzaak toch overgenomen. Het ontwerp zag dus het licht door een anti-revoluti- onnair, werd overgenomen door een vrijzinnig-demo craat en zal nu waarschijnlijk weer in antirevolution- naire handen komen, 't Is geen politiek ontwerp zoowel linksche als rechtsche partijen zullen er aan willen medewerken, 't Ontwerp komt, zij 't niet bin nenkort, dan toch eerlang in behandeling. Het is voor de landbouwers nu dus de tijd om zich op de hoogte ervan te stellen. Wat wil dit ontwerp? Het heeft een geheel ander karakter dan de wet voor de industriëele vakken. In deze wet is alleen sprake van verzekering tegen onge vallen van de knechts, de werknemers, doch in het ontwerp in quaestie is er sprake van ook de werk nemers, de boeren-zelve verzekeringsplichtig te stellen. Dit is een geheel nieuw punt op het gebied der sociale wetgeving. Er wordt daarbij niet gevraagd of flinke boeren een dergelijke verzekering wel noodig hebben, allen worden in het ontwerp opgenomen. Kleine boeren die 't wel noodig hebben en groote die er best buiten konden, zijn alle onder één bepaling gebracht. En dit deed de Minister omdat het zoo heel moeilijk is de juiste grens te trekken tusschen de boeren die wél en die niet een verzekering tegen ongevallen behoeven. Was er een bedrijfsbelasting, wat spr. den boeren echter niet toewonscht, dan zou men daarin de gewenschte aanwijzing kunnen zoeken. Doch deze ontbreektvandaar dat „alle koppen maar in één zak werden gestopt." Van verschillende kanten is daartegen heftig opge komen, zooals te verwachten was. Daarbij is het eigenaardig dat de oppositie niet uitging van de groote boeren, die toch eigenlijk om deze verzekering niet hebben gevraagd en nu toch de lasten ervan zullen moeten dragen, doch van de kleine, die nu eens werk gevers zijn, dan weer zelf hun akkers bearbeiden. En dit protest vond hierin zijn oorzaak, dat dezen vrees den de premie, die noodwendig geheven zal moeten worden, niet te zullen kunnen betalen. Het ontwerp wil allen die in het landbouwbedrijf werkzaam zijn bij ongevallen steunen. De boeren, hun vrouwen, hun knechten, de meiden, de kinderen, kortom allen die in de agrarische afdee ling eenig werk leveren. Nu zijn er, volgens spr., in 't, geheele land ongeveer 180 landbouwbedrijven, dus het getal dat gesteund zal moeten worden wordt nog al belangrijk. Volgens een zeer lage berekening zou 't tenminste al meer dan een half millioen zijn. Veel meer personen zullen hier dus verzekerd moeton worden dan in de industriëele bedrijven. Steun zal worden verleend als de verzekerden tijdelijk of voor het geheele leven door een ongeval tijdens den arbeid niet meer zullen kunnen werken. De behandeling van den dok ter is gratis en hoogstens zal 70 van het dagloon worden uitgekeerd. Is de dood ingetreden, dan worden de nabestaanden g-esteund. Begrafeniskosten worden betaald en de weduwe met de kinderen die nog niet kunnon werken krijgt 60 van het dagloon tot haar dood uitgekeerd. Zijn de kinderen zoo ver dat zij zelf kunnen werken, zoo komt hierin eenige wijziging. 1 rouwt de weduwe wéér, dan houden de uitkeeringen op. 't Gevaar bestaat daarbij n. 1. dat waar zij èn graag wil huwen èn graag de uitkeering wil behouden een z. g. los huwelijk zou aangaan. Om dit te voorko men bepaalt het ontwerp dat ze een bruidschat zal krij gen van twee maal het bedrag dat haar in een jaar toe komt. Wordt een arbeider door een ongeval zijn ge heele leven invalide, dan wordt hem een blijvende ren te uitgekeerd van hoogstens weer 70 Is hij alleen door het ongeval minder goed in staat te werken, d. w. z. heeft hij daardoor nog niet alle waarde op de ar beidsmarkt verloren, dan wordt het bedrag wat minder. Er is dus bepaald 70 van het dagloon. Maar wat is nu in het landbouw- en tuinbouwbedrijf een dagloon? in de industrie zijn de loonen nog al geregeld en is het gemakkelijk aan de hand van loonlijsten het uit- keeringsbedrag te bepalen. Doch bij de boeren is dit geboet anders, daar is loon in geld en loon in natura, bijv. door het geven van land in gebruik van den knecht. Het wordt daal- zeer moeielijk het loon zuiver te bepalen, vooral voor buitenstaanders. En wat wil nu hot ontwerp? Dat het loonsbedrag bepaald wordt door een commissie van aanslag, bestaande uit 3 of 5 leden al naar de grootte van de plaats. De burgemees ter is daarvan voorzitter en de raad benoemt de andere leden. Lijsten zullen door deze commissie moeten wor den gemaakt, looutypen zooals de wet zegt. 't Is daar bij zeer de vraag of deze comm. de capaciteiten heeft voor dit werk; lang niet alle burgemeesters bijv. ken nen het landbouwbedrijf voldoende om bevoegde beoordeelaars te zijn. De lijsten zullen ter visie worden belegd voor de be langhebbenden, en zijn deze niet tevreden, dan kunnen zij bij Gedeputeerde Staten in hooger beroep gaan. 't Is alweer de vraagkunnen heeren Gedeputeerde oordee- len over deze loonen? De uitkeeringen van hoogstens 70 en '60 gelden ook voor de patroons. Ontevredenen blijft het beroep op de hulp van advo caten nog over. Wie moet nu de uitkeering doen? De aalmoezenier in deze, zei spr., is de Rijksverzekeringsbank. De amb tenaren van die bank bepalen de uitkeeringen en 't geld wordt per postwissel overgestuurd. Doch die ambtenaren geven dat geld niet uit eigen portemonnaie. De boeren zelve zijn 't die 't geld moe ten opbrengen. Zij zijn het ook die de tractementen van de ambtenaars, de doktersrekening enz. enz. beta len, terwijl 't Rijk slechts een kleinigheid bijdraagt. En wat zij dan wel moeten betalen volgens het ont werp? Spr. heeft eens een schatting gemaakt en is tot de conclusie gekomen dat de landbouwers ieder jaar 8 a 10 millioen zullen moeten opbrengen. Wat nu de Rijksverzekeringsbank betreft ten opzich te van de reeds bestaande Ongevallenwet vijf jaar heeft zij pas gewerkt en nu is er al een tekort van 4 millioen. En om dat te kort aan te zuiveren, zullen de verzekerden wel jammerlijk moeten bloeden. De pre mie die de landbouwers zouden moeten betalen, zou dus wel niet laag zijn, want men zal wel oppassen niet nog grootere te korten te krijgen door te lage premiën. De verdeeling, de bepaling van de grootte der te be talen premies zou ook door de genoemde commissie van aanslag moeten worden bepaald. Zij zou de boe ren moeten bezoeken, hun vragen moeten stellen en aan de hand van do gegeven inlichtingen, moeten bepalen hoeveel loon er verdiend wordt en voorts in welke van de drie gevarenklassen iemand geplaatst moet worden. Van het belastbaar bedrag zou in de eerste gevaren- klassen ongeveer 3, in de tweede 4 en in de derde 5 moeten betaald worden; de juiste getallen zijn 28, 38 en 47 per duizend gulden. Op welke wijze zal de boer nu aan zijn verplichtin gen moeten voldoen, aan wie zijn premie betalen? De eenvoudigste weg is dat de premie betaald wordt aan de Rijksverzekeringsbank. Maar is dat de goedkoopste weg? Een andere weg is dat hij zich verbindt uit eigeii beurs bij ongeval den getroffene te steunen naar den maatstaf door de wet te bepalen. Dat zal wor den toegestaan, maar een bedrag van een paar duizend gulden zal dan vooruit gestort moeten worden. Want de wetgever redeneert aldusnu zou die boer dat willen en kunnen doen, doch later is hij misschien te arm om het vereischte geld uit te keeren, daarom moet hij nü een bedrag storten, waarvoor hem wel eenige rente zal betaald worden. Dat is voor de boeren dus ook niet gunstig. Een derde weg is dat de boer zijn risico aan de een of andere vereeniging overdraagt. De banken of verzekeringsmaatschappijen waarbij hij dan terecht komt, werken echter geenszins uit philantrophie voor de verzekerden. Zij werden opgericht in het belang der aandeelhouders ervan. Zij geven de boeren een mooie voorstelling van de groote voordeelen die er aan ver bonden zijn wanneer men zich bij haar verzekert. Vraagt de Rijksverzekeringsbank een premie van 100, zij vragen maar 90. Als die banken bestaan kunnen volgt de conclusie dat de Rijksverzekeringsbank haar premies hooger stelt dan noodig is. Maar die verzekeringsmaatschappijen geven wel wat hoog op van haar winsten. Er zijn er verschillende opgericht met het oog op de Ongevallenwet en het eerste jaar liep het haar inderdaad mee. De Zwolsche bijv. gaf commissarissen en aandeelhouders mooie winst, doch 't tweede jaar werd het reeds minder en het derde nog minderZoodra men hoorde dat een Ongevallenwet zou komen ook voor het landbouwbedrijf, gingen alras reeds bij voorbaat weer verzekeringsmaatschappijen aan 't werk. Het platteland werd afgewerkt met agenten en inspecteurs, die de boeren eerst bang maakten door te zeggen binnenkort zullen jelui leelijk schade lijden door de verplichting hooge premies te moeten betalen voor de verzekering, waarop zij dan lieten volgen dat er groot voordeel in was zich aan te sluiten bij de maat schappij, die zij vertegenwoordigden. Lichtgeloovigen liepen er in, verzekerden zich bij die maatschappijen of teekenden beloften dit in de toekomst te zullen doen. Men dacht er niet om dat deze maatschappijen alleen eigen voordeel beoogen., Spr. zette hierna uiteen dat er een betere weg is, die ook minder behoeft te kosten dan de risico-over dracht aan verzekeringsmaatschappijen. Premies zullen natuurlijk betaald moeten worden, doch men kan deze beter aan haar doel doen beant woorden dan wanneer men zich met een verzekerings maatschappij in verbinding stelt. Die betere weg is de onderlinge verzekering. Over het alge meen is de hierboven besproken verzekering te duur omdat er veel te veel gesalarieerde personen bij worden betrokken. Er zal voor de Landbouwongevallenwet zeer veel administratie noodig zijn, dus de kosten daar van zullen die van de bestaande Ongevallenwet zeker nog ver overtreffen. Het daarbij gebruikte systeem is voorts verkeerd. Er is gebrek aan controle over de knechts. Veel misbruiken zijn daar uit ontstaan en 't is helaas maar al te vaak reeds voorgekomen dat de verzekerden misbruik maakten van uitkeeringen, door zich langer ziek te houden dan noodig was. Dikke boeken zijn daar al in het Duitsch en Fransch over ge schreven. Ook de doktoren handelen niet altijd cor rect en werken dikwijls de misbruiken in de hand. Dit alles zou verholpen kunnen worden als de uitvoe ring van de wet niet werd in handen gegeven van de genoemde commissies van aanslag doch in die van pa troons en eenige knechts. De uitvoering zou dan de goedkoopste en meest moreele zijn. De industrieelen hebben niets' te zeggen over de uitkeeringen bij onge vallen; voorkomen moet worden dat dit voor de boeren evenzoo wordt. Er heeft zich daarom een comité ge vormd uit de verschillende hoofdbesturen van de land- bouwvereenigingen op initiatief van de Hollandsche Maatschappij van landbouw. Dit comité wil een nieuw ontwerp samenstellen, dat beter in de praktijk zal wer ken dan het aanhangige. Dit ontwerp zal eveneens de patroons verplichten tot verzekeren van hunne knechts. Verder zullen hoogstens een paar controleurs noodig zijn om klachten na te gaan. Op elk dorp, zoo zal dit ontwerp bepalen, worden commissies benoemd van boe ren met den burgemeester of ander bevoegd persoon tot onpartijdig voorzitter. De dokter zou ook in de com missie zitting kunnen hebben. Er zijn daarvoor geen bijzondere ambtenaren noodig en langs dezen weg zou men niet tot de reusachtige onkosten behoeven te ko men, die het regeeringsontwerp zou brengen. Spr. be rekende de kosten in het ruwe. In de Veldpost werd vermeld dat in 1906 95 ongevallen met doodelijken afloop op 't land voorkwamen. In 1907 is dit 103 ge weest, gemiddeld dus 100. Laten er nu nog 100 derge- ly.ke ongevallen hebben plaats gehad die niet vermeld zijn, dat wordt per jaar 200. Reken nu dat elk dier ge- vullen 5000 moet kosten, dan komt men nog maar op 1 millioen. Er zijn 1100 gemeenten in ons land waar een dokter zou moeten worden aangesteld voor de on gevallenbehandeling. Laat elk dezer daarvoor 1000 per jaar ontvangen, dat vormt weer ruim 1 millioen. Voorts nog 1 millioen voor tijdelijke uitkeeringen. Dan komt men tot ruim 3 millioen, wat aanzienlijk minder is dan de 8 of 10 millioen van het regeeringsontwerp. Men zal elkander voorts beter kunnen contróleeren, ook al omdat men elkaar persoonlijk kent. Vele onge lukken komen voor door gebrek aan voorzorgsmaatrege len. De stoomdorschmachine zou bijv. wat omrasterd kunnen worden, bij boomen kappen zouden geen men- schen op leeftijd meer in de boomen mogen klimmen, de toestand van de waterstoepen zou verbeterd kunnen worden, leuningen aangebracht bij de luiken op de hooi zolders enz. Al deze verbeteringen zouden een gevolg zijn van de onderlinge verzekering. Men zou 't er n.l. van zelf op toeleggen om 't zoo goedkoop mogelijk te maken en gevaren zooveel doenlijk te beperken. En al was het waar dat de onderlinge verzekering niet goed- kooper was, dan zou tenminste het geld niet zijn ver: knoei d aan ambtenaarssalarissen en de premies zouden meer geheven worden naar de werkelijke draagkracht. Na een kleine pauze ging de spreker nog kort na wat de boeren voor het oogenblik kunnen doen. Zij moeten geen verzekeringen aangaan in verband met de komen de Ongevallenwet, met welke maatschappij ook. Het is den agenten der maatschappijen al gelukt velen te bepraten, bij de maatschappij Fatum zijn reeds eenige duizenden kaarten geteekend waarbij men zich aan die maatschappij verbindt. Dat kan niet anders dan op schade uitloopen. Men zij dus op zijn hoede. En voor al loze men goed de polissen dier maatschappijen door of er geen gevaarlijke bepalingen in staan en men lette er vooral op of er ook op vermeld is dat de polissen ver vallen als de Landbouwongevallenwet in werking treedt. Verder is er door de boeren voorloopig weinig te doen. Het comité werkt aan het nieuwe ontwerp, dat als 't afgewerkt is, aan de hoofdbesturen ter bespreking zal gezonden worden en de leden zullen er daarna ook over van gedachte kunnen wisselen. Ondertusschen leze men geregeld de artikelen over dit onderwerp in de bladen, vooral in de landbouwcouranten. Voorts wees spr. er op dat èn tuinbouwvereenigingen èn boerenbon den zich voor onderlinge verzekering verklaard hebben. Een enkele vraag werd nog door den spreker beant woord. De voorzitter sloot de vergadering daarna met een opwekking aan de aanwezigen het gehoorde nog nader onderling te bespreken en met dankzegging aan den spreker. De minister van oorlog heeft aan de Tweede Kamer een nota van inlichtingen gezonden op het adres van den heer Römer, luit. kolonel bij het derde regiment huzaren in Den Haag. In dit adres werd verzocht om herstel van grieven en werd geklaagd over onrecht. In 1904 en 1905 werd adressant door zijn toenmaligen re gimentscommandant, kolonel Braams, ongeschikt voor bevordering verklaard. Adressant meent dat dit op on deugdelijken grond is geschied. De minister' deelt mee dat deze verklaring van den kolonel Braams ge schiedde met instemming van den inspecteur der cava lerie en na raadpleging van de beoordeelingslijst is ge nomen. Door den regiments-commandant is werkelijk, zooals adress. zegt, toegegeven, dat requestrant in 1906 zijn uiterste best had gedaan om de gebreken, vermeld in de beoordeelingen van vroegere jaren, te verbeteren. De kort daarop in de beoordeeling (van ongeschikt heid voor het voeren van een zelfstandig commando) gebrachte verandering, waarover adress. zich beklaagt, was geheel van formeelen en niet van feitelijken aard. Toen kolonel Braams inmiddels was opgetreden als generaal-majoor, inspecteur van het «wapen, kon hij zijn oordeel dat adressant ongeschikt was voor bevorde ring niet staven op waarnemingen gedurende 1906 gedaan, maar gaf hij dit. zijn oordeel zooals zich dat in 1904 en 1905, toen hij met luit.-kolonel Römer te De venter dagelijks in ambtelijke aanraking was geweest, had gevormd en vermeldde hij dit duidelijk bij de om schrijving der reden van ongeschiktverklaring. Het door overste Römer gevraagde nader onderzoek omtrent het oordeel van 1906 is op last van den Minis ter ingesteld, maar leidde tot afkeuring. De Minister heeft bovendien nauwgezet overwogen wat vóór en wat tegen zijn voordracht pleitte om luit.- kolonel Römer niet voor regiments-commandant en kolonel der cavalerie in aanmerking te brengen en het advies van den chef van den generalen staf, die chef van het veldleger zou worden, ingewonnen. Dat advies was bepaald ongunstig en zou, meent de Minister tot zijn leedwezen, tot de slotsom komen, dat overste Römer de tactische bekwaamheden miste, wel ke in den reginients-commandant der cavalerie een stel lig vereischte zijn. Een bekwaam en tot oordeelen al leszins bevoegd opperofficier, wiens rechtschapenheid en onpartijdigheid boven elke verdenking verheven zijn. heeft zich beslist in denzelfden geest uitgelaten. De Minister concludeert derhalve, dat aan adressant ook bij behandeling van zijne zaak geen onrecht is ge daan. Gisteravond werd hier na een inleiding van mevrouw dr. Aletta Jacobs, van Amsterdam, en mej. C. S. Groot, van Hoorn, een plaatselijke afdeeling der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht opgericht, aan vankelijk met 33 leden. Van „Het Beloofde Land", tooneelspel in vier bedrij ven door Fred, van Eeden, gaat Zaterdag 8 Februari a.s. in den Hollandschen Schouwburg de eerste voor stelling, onder regie van den heer A. van der Horst. Te Amsterdam zijn benoemd tot onderwijzers aan openbare scholen R. Welling te Schagen, D. Boom te Egmond aan Zee, R. Th. de Cock te Den Helder. Te Kollum (Fr.) heerschen de mazelen huis aan huis tien kinderen bezweken reeds aan deze ziekte. Uit Hoek van Holland wordt gemeld, dat zich aldaar op aanstichting van dr. S. Diamant een comitié ge vormd heeft, dat zich ten doel stelt uit de burgerij een corps van geoefende personen samen te stellen voor het verleenen van eerste geneeskundige hulp aan schipbreukelingen De tentoonstelling van bloeiende bolgewassen uit geschreven door de Afdeeling OverveenBloemendaal der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur zal geopend zijn op Vrijdag 7 Febr. des namiddags een tot vijf uur, op Zaterdag 8 Febr. van des voor middags tien tot des namiddags vijf uur en op Zondag 9 Febr. van des middags 12 uur tot des namiddags vijf uur. Zooals men weet wordt de tentoonstelling gehouden in 't logement „Van Ouds 't Raadhuis" te Overveen. De inzenpingen van bloeiende tulpen en hyacinthen en ook van bijgewassen beloven zeer in teressant te zijn. Naar uit Keulen aau het N. v. d. I). wordt geseind, is op den Rijn het Rotterdamsche stoomschip „Union II" in eensneeuwstorm aangevaren.'De kapitein ijlde naar de kajuit om zijn vrouw en kinderen te redden. De 'kajuit stond reeds vol water. De vrouw van den kapitein is gered. De drie kinderen zijn verdronken. De naam van den kapitein was Coymanshij Woonde te Rotterdam. Na ontzaglijk veel moeite is het aan de stoomboo- ten „Lemmer I", „Lemmer 2" en „Groningen I" mogen gelukken het eenige c.M. dikke ijs 'n het Slotermeer, de Langesloot 'en de Zijlroede te breken en Dinsdag te Lemmer aan te komen. Daarmede is ook de dienst LemmerGroningen weder geopend. In de Zuiderzee blijkt nog veel ijs te zijn, dat, al naar gelang van den wind, nu eens Zuid, dan weer Noord waarts gedreven wordt. Gisteren was het onze kust andermaal dicht genaderd, doch door denïwind, welke heden krachtig uit het Noorden doorkwam, werd het weder zeewaarts gedreven. Door dat vele drijfijs is de vaart bij nacht op de Zuiderzee gevaarlijk, zoodat de diensten van Lemmer op Amsterdam slechts overdag plaats hebben. (Leeuw. Ct.) In 'eene vrij druk bezochte vergadering van de „Oeteldonksche Club", ontvingen de leden de mede- deeling, dat bij gelegenheid van de a.s. carnavalsfeesten kan worden gerekend op een bezoek van Prins Amadero Ricosti di Carnavallo aan zijn geliefd Oeteldonk, die, op Zondag 1 Maart a.s. door de club te geven luisterrijk matinée, de gebruikelijke troonrede zal uitspreken, terwijl bij die gelegenheid ook de plechtige installatie zal plaats hebben van den nieuwen burgervaojer van Oeteldonk. Bij voldoende medewerking van andere Bossche vereenigingen, die daartoe door den Raad van Elf, het bestuur der Oeteldonksche Club, zullen worden uitge noodigd, zal een optocht worden gehouden op Maandag den 2en Maart, voorstellende de 'inhaling van den nieuwen burgervaojer. Gistermiddag tegen 6 uur twee sinister uitziende agenten voor het Centraal-station te Amsterdam scherp beloerende de reizigers, die met den trein van 5.40 uit Den Haag kwamen. Nauwelijks had een in bont gestoken, glad geschoren heer zich vertoond, of zij schoten als haaien op hem toe en verzochten hem, hen te volgen naar het bureau van den chef. Op dat oogenblik ontsnapten aan de lipjes van den gebonten, glad geschoren Willem Royaards, want die was de aangehoudene, de woordenWat 'n flauwe mop Hij had namelijk in Den Haag plaats genomen in een dames-coupé en was, ondanks het vriendelijk ver zoek van een conducteur, blijven zitten. Toen de man aandrong, had hij hem met diep-tragischen tongval toegebeten Vlegel Van schrik liet de conducteur hem zitten, maar had te Haarlem genoeg van zijn positieven terug, om naar Amsterdam om politie te telegrafeeren. En zoo werd de groote artist ingepikt en na een verhoor, hem in 't station afgenomen, geleid naar de War moesstraat, waar proces-verbaal tegen hem is opge maakt. Of hij nog op tijd in het Concertgebouw is geko men voor zijn „Gijsbrecht", meldt de geschiedenis niet. (Tel.) Men schrijft aan de Tel. uit Oss, dato 5 Februari Wij doen hier voor Sittard of Putten niet meer onder in zake gemeenteraadszittingen, en het schijnt dat het lidmaatschap van den raad ook hier al zijn waardigheid staat te verliezen. Hedenmorgen namelijk zou er te elf uur voormiddag zitting zijn, maar wie er kwamen geen raadsle den, zoodat niet kon vergaderd worden. De oorzaak hiervan is het volgende Onder de raadsleden zijn drie, vier, vijf menschen, die zaken hebben en des morgens niet goed uit hun bezigheden kunnen. Meermalen hadden dezen te kennen gegeven, dat zij de vergadering van den raad liever in de avonduren wenschten, doch de burgemeester had hun reeds uiteengezet, waarom hij hier tegen was. Voor eenigen tijd nu richtten zich alle leden met een verzoekschrift, door allen onderteekend, in cluis de beide wethouders, tot den burgemeester. En hierop nu antwoordde de burgemeester, bij een schrij ven, aan elk lid persoonlijk gericht, dat hij om diverse redenen, alle in den brief omschreven, op hun verzoek niet kon ingaanechter bij uitzondering een enkele avondvergadering zou kunnen houden. Heel Oss kon 1.1. Zondag dit antwoord in extenso in alle café's bijna lezen, want er waren nogal kopieën genomen. Heel Oss praatte de laatste dagen nergens anders over. en de vroede vaderen staakten hedenmorgen, bij wijze van protest. Influenza. Men meldt ons uit Hellevoetsluis Meer dan 1000 menschen zijn hier aangetast door influenza. De ziekte is niet van kwaadaardigen aard. Sterfgevallen daaraan zijn dan ook nog niet voorge komen. (L. en V.) Het bekende weekblad „Eigen Haard" is ditmaal weer bijzonder vlug. In het juist verschenen nummer vindt men reeds verscheidene portretten van den ver moorden koning van Portugal en den kroonprins, van de koningin, den tegenwoordigen koning en van den eersten minister Franco, van het Handelsplein te Lissabon met aanduiding der plek, waar de moord gebeurde. Verder vindt men portretten van wijlen den burge meester van Utrecht en eene uitstekende afbeelding van zijne begrafenis, van den zoo juist overleden professor Gallee, van den deken van Amsterdam, Monseigneur Lans enz. enz. In het geheel bevat dit nummer niet minder dan 40 mooie en groote Illustratiën. Dit tijdschrift moet wel in den smaak vallen het paart actualiteit aan lezens\yaardigheid, het is prachtig geïllustreerd en geeft daarenboven belangrijke ver halen en artikelen, kortom het mag gerust hét blad voor de huiskamer genoemd worden. De „M aas-en - Waalsche Courant" vertelt het volgende verhaal Drie leden van de natte gemeente te D. hadden op zekeren dag samen nog 'n stuiver op zak en wel voor 'n kwartje dorst. Hoe hun dorst te lesschen? Goede raad was duur! Nood zoekt list. Fluks met elkaar overleggende, hebben ze er dra wat op gevonden. Een grap; koddig. De jongste der snuiters wordt er op uitgestuurd. Met een leege halve flesch in den eenen en een gelijke halve 1 lesoh water in don anderen zak stapte hij opgeruimd een kleine kroeg- binnen. De heele rijkdom, de 5 ets., zijn t spieringskeEen glaasje bier! Kasteleintjc komt er mee. Praatje over weer en wind en gruis los sen volgt. Gast haalt zijn leege flesch voor den dag en vraagt

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2