DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Kadaster. (Grondbelasting) No. 32. Honderd en tiende jaargang V R IJ D A G 7 FEBRUARI. Jaarlijksche Oproeping Hinderwet. Stedelijk Museum. Arme gemeenten. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. van gegadigden naar de betrekking van arbeider bij de Gemeente-Reiniging. Hofrouw. Begrafenis Prof. Gallee. Spaar- en voorschotbanken. De secretaris der gemeente. GEMENGD NIEUWS. De sabotage-quaestie. Een abattoir te Zevenaar. aïTv VI Zijdie wenschen in aanmerking te komen vo de betrekking van arbeider bij den Gemeentelijke J Reinigingsdienst, kunnen zich daartoe aanmelde ter Gemeente-Secretarieten einde zich te doen in11 schrijven op en daarvoor aangelegde lijst. Gegadigden moeten gedurende minstens twee achter eenvolgende jaren, onmiddellijk voorafgaande aan hunne aanmeldingbinnen deze gemeente hebben ge woond, niet ouder zijn dan 30 jaren en in het bezit zijn van een gezond lichaamsgestel. Zijdie zich vroeger reeds opgavenhebben zich opnieuw aan te melden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 5 Februari 1908. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie zijn gelegd de aan hen ingediende verzoeken met bijlagen van 10. J. DE GROOT aldaar, om vergunning tot het uit breiden van zijne herstelplaats voor rijwielen, door het plaatsen van een gasmotor van 2 P.K., tot het in beweging brengen van een draaibank en een boormachine, in het perceel Ridderstraat Wijk A, No. 18; 2°. C. KAAL aldaar, om vergunning tot het oprichten van eene kuiperij met brandplaats voor kuipwerk op de openbare straat, in het perceel, Achter- dam Wijk C No. 21. Bezwaren tegen deze uitbreiding en oprichting kunnen worden ingediend ten raadhuize dezer gemeente, monde ling op Woensdag 19 Februari a.s., 's voormiduags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 6 Febr. 1908. DONATH, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeenteALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat ter gemeente-secretarie, ge durende 80 dagen na heden, ter inzage is nedergelegd eene opgave van uitkomsten, bedoeld in de artt. 15, 28 en 43 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad No. 82) waarvan, ter voldoening aan art. 15, 2e lid der Wet, bij deze afkondiging geschiedt. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 5 .Febr. 1908. G. RIPPING. JAj ARKAARTEN k f 1 voor 1908, toegang gevende voor dt H houder, zijne huisgenooten en logé's, kunnen aangevra '*ü?d worden ter secretarie dezer gemeente. De beide n Opporren van de subcommissies van de oorspronkelijke' Staatscommissie voor de Gemeentefi- nanciën die als' aanhangsels van het rapport zijn uit gegeven', geven zeker allerminst een aangename lec tuur. Zij zijn g< ibaseerd op uit den aard der zaak on volledige en inde. rjiaast bij elkaar gebrachte gegevens. Bovendien is noch de taal noch de wijze van bewerking aangenaam of nat twkeurig. hn toch verdienen zij meer belangstelling dan zij tot nu toe hebben weten te trekken. Want wel zegt de staatscommi 3 zelve dat de rapporten niet ze er actueele cijfers Ir ben en niet nader zijn gecontrole erd. Maar wij heb] i dan toch hier eenig feitenmatt ïriaal, dat ons eei dein begrip geeft van de moeilijkh leden, die bij een ede regeling van de gemeentefinan. eiën zullen zijn overwinnen. En het is goed, dat v rij die moeilijkheden onder de oogen zien, om zoodoeuide tot een juist besef te geraken van wat er op het geibie.d van de vergelijkende studie der gemeentefinanciën nog gedaan moet worden om een betere basis te krijgen voor de definitieve regeling, die -naar de staatscommissie zelve meent door haar in haar voorstellen tot verruiming van liet belas tinggebied der gemeenten nog niet gegeven is. En van hoeveel belang' het voor den belastingbetaler zou zijn, dat er een middel gevonden werd om de al te groote verschillen tusschen den belastingdruk in de verschil lende gemeenten te verminderen, zal toch wel aan iedereen duidelijk zijn, die in onze gemeentehuishoudens niet ten eenenmale een vreemdeling is. Het hoofdrap port van de staatscommissie herinnert er nog eens aan wanneer het spreekt van een heffingspercentage, dat tot 5.25 in Amsterdam, tot 5 in Zwolle, tot 5.7 in Middelburg stijgt, dat in Groningen en Leeuwar den achtereenvolgens kan klimmen tot 8.03 en 6.45 en dat in doorsnede is in Winschoten ruim 8 in Sneek ruim 5 in Baarderadeel nagenoeg- 6 enz. Inderdaad de staatscommissie mag hier wel spre ken van een hoogen athmospherischen druk, van water dat tot de lippen komt. In de bovenbedoelde rapporten der subcommissies vindt men nog een anderen maatstaf ter vergelijking- van den ongelijkmatige!! druk, die door de gemeentebe lastingen op de inwoners van verschillende plaatsen v/ordt uitgeoefend. Do commissies hebben uitgerekend hoeveel opcenten in 1902 in enkele grootere gemeenten op de vermogens- en bedrijfsbelasting zouden moeten zijn geheven om te komen tot het bedrag, dat aan plaat selijke directe belastingen (niet „personeel") door de verschillende gemeenten worden getrokken. En nu zien wij dat dan in Helmond maar 41, in Tilburg slechts 44 opeenten zouden moeten worden geheven. Volgen den Haag met 54, Venlo met 60 en Hilversum met 62 op centen en al spoedig komen Maastricht (69), den Bosch (79), Nijmegen (90), Apeldoorn (95), Utrecht (97) en Arnhem (104). Ziedaar dus zeven steden, die behooren tot de mooi ste en aangenaamste van Nederland; den Haag, Hil versum, Maastricht, Nijmegen, Apeldoorn, Utrecht en Arnhem, waar de plaatselijke belastingen laag zijn. Niet alleen de aangename, mooie omgeving en de vele grootestads geriefelijkheden, maar (bij enkelen) ook uitstekende onderwijsinrichtingen, een hoogeschool in de stad zelf of in de onmiddellijke nabijheid, trekken iedereen, die niet door beroep of betrekking aan een andere gemeente gebonden is, daarheen. En nu komen lage belastingen die gemeenten als woonplaats nog veel aantrekkelijker maken, met het dubbele gevolg, dat de groote aandrang van vermogende renteniers daar het belastingpercentage laag houdt, terwijl de uittocht van diezelfde renteniers uit hun minder aangenaam gelegen vroegere plaatsen daar het belastingpercentage omhoog drijft. Wij zijn hier dus met. de werking aan ons tegen woordig gemeente-belastingstelsel in een vicieusen cir kel. Want als wij nu nagaan waar de bedoelde opcen ten op vermogens- en bedrijfsbelastingen het hoogst moeten zijn om overeen te komen met het bedrag der plaatselijke directe belastingen, door de gemeenten ge vraagd, dan vinden wij inderdaad de namen van steden, die niet algemeen als woonplaats gezocht zijn en waar veel van de aangename zijden en geriefelijkheden van het leven in de bovenbedoelde, zeer in trek zijnde plaat sen ontbreken. Immers beginnen wij nu aan de andere zijde van de lijst der in de bedoelde bijlagen genoemde gemeenten, afdalend van het hoogste getal opcenten, dan krijgen wij Winschoten (316), Delft (235), Sneek (222), Har- lingen (219), Leeuwarden (198), Bergen op Zoom (194), Groningen (184), Vlissingen (182), Meppel (175), Amsterdam (173), Gouda (172), Assen (169), Zwolle (164), Middelburg (159), Schiedam (153), Hoorn (151), den Helder (146), Dordrecht(141) en Haarlem (140.) Overigens teekenen wij nog aan: Alk maar (108) en Kampen (niets). Neemt men bij de berekening van de opcenten ook het „personeel" in aanmerking, dan krijgen wij in hoofdzaak dezelfde verhouding. Sneek en Harlingen komen dan achter Meppel en ook overigens komen er eenige wijzigingen, doch tot de best gesitueerde ge meenten hoorep weer behalve enkele kleine, zuidelijke gemeenten, Maastricht, Arnhem .Nijmegen, Den Haag en Hilversum. Utrecht en Apeldoorn zijn dan iets min der goed uit, alhooren zij ook hier nog steeds onder de gemeenten met den lichtsten belastingdruk. Over het geheel en behoudens de (betrekkelijke) uit zonderingen van Leeuwarden, Groningen en Amster dam enz. bevestigen dus deze cijfers, wat wij boven schreven: dat de mooie, aangename gemeenten met la ge belastingcijfers de minder gezochte gemeenten leeg pompen en dat het gevolg van de werkzaamheid dezer pomp is, dat de toestanden in de minder aantrekkelij ke gemeenten steeds ongunstiger worden, terwijl zij in de meer aangename verblijfplaatsen goed blijven. De voordeelen, die de natuur en het groote stadsleven aan zekere gemeenten in ons land gegeven hebben, worden dus door den" gemeente-wetgever niet alleen niet ver zacht. maar zelfs nog verscherpt. En in het rapport van de staatscommissie voor de gemeente-financiën moge deze zijde van de zaak al niet uit het oog zijn ver loren, dat verruiming van het gemeentelijk belasting gebied, gelijk de staatscommissie die voorstelt, aan bet hier geschilderde, trouwens reeds lang bekende en be sproken euvel een einde zou maken of daarvan veel zou wegnomen, zal toch zeker ook door de commissie niet worden verondersteld. Het is waar, de bedrijfswinsten van uitwonenden zullen beter kunnen worden aange slagen en uitwonende landeigenaren zullen kunnen worden getroffen, indien de voorstellen der commissie wet worden en de gemeenten van die wetswijziging een goed gebruik maken. Doch zal dat voor de genoemde gemeenten die in den put zitten het vlak des blauwen hemels veel grooter maken? Wij betwijfelen het. En inmiddels blijven de pompen aan het werk en tappen geregeld de mooie, luxe-gemeenten van haar minder ge zegende zusters het beste bloed af. En de Asschepoes- gemeenten moeten toezien hoe de anderen haar de kaas van het brood afeten. Wegens het overlijden van den koning van Por tugal gaat het Hof een week in halve, twee weken in lichte rouw. Het Atjeh-onderzoek. De correspondent van de N. B. Ct. te Batavia seint De Locomotief spreekt, in een eerste artikel over het Atjeh-onderzoek, daar een hoogst ongunstig oor deel over uit. Het persoonlijke optreden van den gouverneur-generaal heeft, volgens het blad, het aan zien van gouverneur van Daal en onherstelbaar geknakt. De punten van onderzoek waren, hoe de meening van de hoofden en de bevolking is over de| belasting en de heerendienstenten tweede de stand der ge wassen, en algemeene klachten. Er is toezegging gedaan de haven van Segli niet te sluiten. Bedolven onder bloemen, is gisteren Prof. Gallee op de Nieuwe Begraafplaats te Utrecht ter aarde besteld. In de breede rij van omstanders werden opgemerkt o. a. de commissaris der Koningin, de waarnemende burgemeester met een der wethouders, de Academische Senaat en de Corps-Senaat, hoofdbestuurders en afdee- lingsbestuur van het Ned. Tooneelverbond, deputatiën van studentenvereenigingen, enz. Gesproken werd door prof. Volgraff, mede namens den Senaatdoor den oud-hoogleeraar Van der Wijck, als vriend door den heer Janning. prorector van het Corps en door den heer Eelsink namens de Letterkundige Faculteit der Studenten. Een broeder van den overledene dankte, ook namens de hoogbejaarde schoonoudors. Kindersterfte. In verband met de groote kindersterfte o.a. te 's-Gravenhage werd door de Haagsche afdeeling van de Mij. tot bevordering der Geneeskunst besloten een commissie uit te noodigen, een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de in verhouding tot andere gemeenten in ons land groote sterfte te 's-Gravenhage onder de kinderen beneden het jaar, en zoo mogelijk middelen aan te geven tot verbetering. Deze commissie zal nu, in samenwerking met een daartoe ook door de gezondheidscommissie benoemde subcommissie, trachten na te gaan van elk in 1908 geboren en te 's-Gravenhage of Scheveningen woon achtig kind, hoe het gevoed wordt en welke de om standigheden zijn, waaronder het leeft, of wel sterft, in den loop van het eerste levensjaar. Uit de diamant-industrie. Henri Polak schrijft in het Weekblad van den A. N. D. B. een artikel over de werkloozenuitkeering. „Het staat bij mij vast," zoo schrijft hij, „dat geen centime meer voor de werkloozenuitkeering uit de bondskas genomen zal worden, dan het bepaalde be drag. Ook al acht de voorzitter het onmogelijk het is bij mij absoluut zeker, dat het bestuur tegen dien tijd den leden zal hebben aan te toonen, dat we, als organisatie, niet verder mogen gaan, niet straffeloos onze weerkracht mogen verslappen. In de positie, waarin de voorzitter-redacteur staat, mag hij niet zeggen, ook al is naar zijn meening een principieel verkeerd besluit genomen, dat noodwendig gegeven zal moeten worden, zoolang er geld is en honger ge leden wordt." Dit is den vakgenooten een koekje beloven. „Mochten er, wat ik niet hoop, stemmen opgaan, om maar toch met bondsgeld de uitkeeringen voort te zetten, dan kunnen we met gerustheid en in het volle besef van gedaan te hebben, wat we in de ge geven omstandigheden konden doen, den vakgenooten in het belang der organisatie toeroepen een tot hiertoe en niet verder. Het is onze en vooral des voorzitters taak en plicht, dit vooruit zoo duidelijk mogelijk te maken, opdat niet later noodelooze oppositie en verbittering worden gekweekt." Uit het overzicht der uitkeering blijkt, dat over de week 20 Januari tot 1 Februari in het geheel aan 2872 personen een bedrag van f 15.627.25 werd uit gekeerd. Totaal aantal werkloozen 4500, tegen 4486 in de vorige week. Door een commissie, door de Vereen, van Neder- landsche Patroons „Boaz" benoemd om te onderzoeken de mogelijkheid van oprichting van spaar- en voor schotbanken, waartoe het initiatief door „Boaz" te nemen, is een rapport uitgebracht, waarin de vraag, of het oprichten van „Boaz" spaar- en voorschotbanken mogelijk is, bevestigend wordt beantwoordt. Men is overtuigd, dat op veel plaatsen met verlangen naar de oprichting van zulk een instelling tegemoet wordt gezien. Ook meent zij te mogen voorspellen dat, neemt Boaz het initiatief, de medewerking op vele plaatsen verkregen zal worden. Een Centrale Bank zou er op gericht moeten worden, waar men storten en binnen zekere grenzen halen kan. Zij geeft echter den raad deze Bank in het begin zoo eenvoudig mogelijk in te richtennaarmate de plaatselijke aangesloten banken toenemen, zou dan het hoofdkantoor met een staf er varen ambtenaren uitgebreid kunnen worden. Dammen. De „Nationale Dambond" heeft besloten een wed strijd tusschen de aangesloten vereenigingen uit te schrijven, echter met de bepaling, dat de erkend sterke hoofdklassespelers uit het „Vereenigd Amsterdamsch Damgenootschap" en „Constant" van Rotterdam niet mogen mededingen. Er zal in 3 groepen worden ge speeld, van iedere groep komt de eerstaaukomende uit in den eindstrijd, waar 3 medailles alsmede diplo ma's worden beschikbaar gesteld. Reeds hebben zich opgegeven in groep IV. A. D., Damclub „Haarlem", „Aris de Heer", Beemster, Damclub Wormerveer". Groep II„Constant" Rotterdam, „Excelsior" Wad dingsveen, D. I. O. 's-Hage, Utrechts Damgen., Danig club „Woerden". Groep IIIDamclub „Wieringer- waard", „Alkmaar" en „Zijpe", te zamen 12 vereeni gingen. Verder heeft de Nationale Dambond uitgeschreven een wedstrijd om het kampioenschap van Nederland. Deze zal plaats vinden en verdeeld worden in Voor- wedstrijd gedurende MaartApril en Mei a.s. Eind ronden gedurende den Pinkstertijd te 's-Hage op Zaterdag 31 Mei en Zondag 1 Juni a.s.verder Za terdag, Pinkster-Zondag en Maandag, 6, 7 en 8 Juni a.s. De inleg bedraagt voor leden van den Bond f 2.50, niet-leden f 4. Voor prijzen worden medailles uitge loofd ter gezamenlijke waarde van f 100. Inschrij vingen voor dezen kampioen wedstrijd kunnen ge schieden bij den bondssecretaris, den heer H. J. v. d. Broek, Hondiusstraat 26, Rotterdem. UIT DE PERS. In „Gemeentebelangen" bespreekt de heer C. D. Donath, een der redacteuren van dat tijdschrift, het be kende incident in den Leidschen gemeenteraad. Hij ;i stelt naar aanleiding van dat voorval de vraag of de jl tijd niet is aangebroken dat art. 101 der gemeentewet („de secretaris is den Raad, Burg. en Wethouders» den Burgemeester en den commissiën van den Raad in alles, wat het hun opgedragen bestuur aangaat, behulp zaam"), dient te worden gewijzigd. De secretaris van een gezondheidscommissie is de gelijkwaardige van de leden en den voorzitter, de secretaris van de Ka mer van Koophandel en fabrieken, die geen lid dei- Kamer kan zijn en dus in hetzelfde geval verkeert als de secretaris, die geen lid van het gemeentebestuur is, heeft bij de beraadslagingen der Kamer een raadgeven de stem en dus de bevoegdheid aan de beraadslagin gen deel te nemen. In den raad wordt vastgehouden aan cle theorie, volgens welke de secretaris niet mag deelnemen aan de beraadslagingen, in de vergaderin gen van het dagelijkseh bestuur en van de raadscom- missiën geeft hij echter adviezen en maakt opmerkin gen, neemt, deel aan de beraadslagingen, kortom ge draagt hij zich, als ware hij medebestuurder, mederaads- man, die tegelijk de penvoerder der vergadering is. In den raad zit hij om te hooren en te zien hoe zijn ernsti ge arbeid" na alvorens door burg. en weth. en soms door de raadscommissiën te zijn goedgekeurd aan critiek onderworpen, niet zelden afgetakeld wordt. daar zit hij om dat te hooren en te zien. en te zwij gen. Zelfs vragen, die meer in het bijzonder den secre taris betreffen, al zit hij nevens den voorzitter, worden door dezen laatsten beantwoord. Waarom, zoo vraagt de schrijver, waar burgemeester en secretaris in het algemeen gesproken intellectueel op één lijn mogen worden gesteld, waar beiden gelijke lijk geroepen zijn de gemeentebelangen naar hun beste vermogen te behartigen den één in den raad zóóveel overwicht gegeven over den ander? Is het niet dwaas den secretaris langer de bevoegdheid te onthouden in den raad zijn meening te zeggen over onderwerpen en zaken, waarvan hij studie heeft gemaakt, die hij heeft bewerkt, waarvan hij soms de auctor intellectualis is? De heer Donath wijst er op, dat oudstijds de pensio naris, vroeger clerc en in de steden van West-Friesland secretaris geheeten, de voornaamste ambtenaar der stad was, die de regeering als raadsman en redenaar dien de. De secretaris van thans worde niet opnieuw de re denaar van liet gemeentebestuur - het tegenwoordig geslacht der raadsleden, kan hem als zoodanig ontberen en telt waarlijk redenaars genoeg. Maar wat gevraagd wordt is uitbreiding van artikel 101 der Gemeentewet met deze woorden„Bij de beraadslagingen v. (L raad, burgemeester en wethouders en de raadscommissiën heeft hij een raadgevende stem." Voor de ongeveer 400 gemeenten, aldus besluit de schrijver zijn lezenswaardig artikel, waarvan we hier slechts een kort uittreksel geven, waar de ambten van burgemeester en secretaris in één persoon vereenigd zijn, kan daartegen geen enkel bezwaar bestaan. Voor de overige gemeenten zou door de wet slechts worden bevestigd, wat de practijk sedert lang als noodzakelijk heeft aangegeven en wat feitelijk reeds plahts heeft voor zooveel aangaat het college van B. en W. en de raadscommissiën. Slechts zou in die gemeenten de raad niet langer geheel onnoodig verstoken zijn van het advies van den man zijner keuze, die in zaken betref fende de huishouding der gemeente voor het minst mag geacht worden deskundiger adviezen te kunnen uit brengen dan vele zijner wisselende leden. De sigarenfabriek der heeren Kalker en Co. (v. d. Tack en Co.) te Eindhoven is gistermiddag weder voor alle werklieden opengesteld en allen zijn weer aan den arbeid. De dader der sabotage heeft zich niet aangemeld. Besturen der organisaties hadden vooraf eene door den heer K. verlangde verklaring onder teekend, waarin zij verklaren, dat niemand der werk lieden gezien heeft, dat om 12 uur bij het uitgaan der fabriek de stukken nog op het gas stonden. Gevaarlijke pannekoeken. Ten huize van zekeren A. Venmans te Tilburg zijn na het gebruik van pannekoek de vrouw des huizes cn vier der kinderen ongesteld geworden. Een 7-jarig meisje is ondanks geneeskundige hulp reeds bezweken. De overigen verkeeren nog in levensgevaar. Twee kinderen van een der buren die ook van de koek ge geten hebben, zijn eveneens ongesteld geworden. De politie deed de noodige inbeslagnemingen voor een scheikundig onderzoek. Naar wij vernemen, zijn er plannen in voorbereiding tot oprichting van een gemeentelijk abatoir te Zeve naar, hetgeen voor de vele exportslachterijen voor var kens in de kom dezer gemeente, een ware uitkomst zon zijn. Door liet afloopende water uit genoemde exportslach ter ij on is de oude gracht, die achter langs de erven loopt, zoo totaal vervuild, dat zij een walgelijke, on houdbare lucht verspreidt, die aanleiding kan geven tot allerlei epidemieën van besmettelijke ziekten; de medici verwonderen zich steeds, dat zulks er nog niet het ge volg van geworden is. („Amh. Ct.")

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1