STADSNIE UWS. Uit De Egmonden." Uit Bergen. Uit Schoorl. Van den Langedijk. Uit Schagen. Uit de Streek. Bloedvergiftiging. Een nieuw 'stuk van Heyermans. Middenstandsbond. Dieven! Nieuws uit Hoorn. Een 60-jarig jubileum. Veertiende Oushoornconcert. Het concert voor Nationale Blindenzorg. Nederlandsch Rundvee-Stamboek. Nederlandsche Protestantenbond. Ned. Ver. tot afschaffing van alc. Dranken. Staking. Laatste Berichten. Vrijdagavond hield de Egmondsche IJsclub haar jaarvergadering in 't café van den heer W. Dekker te Rinnegom. Na opening en lezing der notulen werd tot voorzitter gekozen, in plaats van den heer J. M. Schellekens, die als zoodanig zijn ontslag had geno men, de heer R. Fischer en tot 2en secretaris de heer D. G. Knijnenburg. Verder werden als bestuursleden herkozen de heeren J. Alleman, Jb. Kraakman, H. Conijn en W. Molenaar. De heer Bult bracht alsnu verslag uit van de algemeene vergadering van den IJ. H. N. te Schagen. Bij de rekening en verantwoor ding bleek, dat er een batig saldo in de kas was van f 29.43. Nadat bij de rondvraag nog enkele zaken waren ter tafel gebracht, sloot de voorzitter de ver gadering. Op het gebied der bloemkweekerij begint onze gemeente weer een stap voorwaarts te doen. Werd in het najaar van 1907 op het Woud alhier 5 H. A. bouwgrond met bloembollen bezet, thans wordt door den heer A. Kofman van Enkhuizen aan den Russen- weg een bloemisterij van snijbloemen en potplanten aangelegd. Met de werkzaamheden is dezer dagen reeds een begin gemaakt. Wie weldra zijne zijne kamer of tafel met een heer lijke ruiker of eenige bloempotten wil versieren be hoeft dus niet ver meer te zoeken. Donderdagavond omstreeks half negen is de woning van S. Jonker alhier door eene onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. Niets is gered kunnen worden, behalve eenige kippen en konijnen. Huis en inboedel waren verzekerd. Donderdagmiddag was het aan de groentenlaadplaats te Broek o Langedijk weer feest, de duizendste wagon kool van den groothandelaar R. Slot, in het seizoen 19071908 werd voor buitenlandsche zending geladen. Daar is altijd voor het personeel een feestje aan verbonden. De commissie voor gezamenlijken aankoop van hulp- meststoffen, welke benoemd door de Naamlooze Land bouw en Handelsvereeniging „Langedijk en Omstreken" heeft de eerste inschrijving voor de voorjaarsbemes ting ontvangen. Er is door de leden ingeschreven voor de levering van 12700 K.G. zwavelzure ammoniak, 11300 K.G. chili salpeter, 10700 K.G. patent kali, 26000 K.G. superphospliaat, 2500 K.G. ongebluschte kalk, 500 K.G. thomasphosphaat, 800 K.G. chloorkali en 400 K G. peru guano. Per advertentie is een en ander bekend gemaakt in de Aanbestedingscourant. De aanbesteding is be paald op 15 Februari a.s. en met de levering zal begin Maart worden aangevangen. De koolprijzen aan den Langendijk en omstreken blijven den laatsten tijd vrijwel gelijk, doch de handel is niet vlug te noemen. Ook de verzending naar het buitenland gaat niet vlug, de vorige wetk werden van de laadplaats te Broek op Langedijk 100 wagons groenten verzonden, terwijl in dezelfde week van 1907 werden verzonden 129 wagonladingen. Den 6en vergaderde in het N. H. koffiehuis alhier de vereeniging tot het houden van jaarlijksche Paascli- tentoonstellingen van vee te Schagen. Een twintig le den woonden de vergadering bij, die geleid werd dooi den voorzitter, den heer Jb. Zijp Hz. Nadat de heer Zijp een kort openingswoord had gesproken en de secre taris, de heer F. v. d. Kamp, de notulen had gelezen, die onveranderd werden goedgekeurd, werd overgegaan tot benoeming van een opvolger voor den heer v. d. Kamp, die met 1 Mei zijn ontslag had aangevraagd we gens drukke ambtsbezigheden. Met 18 van de 19 stem men werd als secretaris gekozen de heer A. O. Rogge veen, nadat op de vraag van den heer M. Visser of het ambt van den heer Roggeveen (secretaris der gemeen te) het voor hem ook bezwaarlijk maakte secretaris van de vereeniging te zijn door den voorzitter was ge antwoord, dat daarnaar geïnformeerd was en de aanne ming geen moeielijkheden dienaangaande met zich zou brengen. In de plaats van den heer Jb. de Moor, die als bestuurslid had bedankt, werd gekozen de heer P. llooy te Oudesluis, nadat de heer C. Ilille van Zijd ,- wind na zijne verkiezing voor eene benoeming bedank* had. Het bestuursvoorstel om nog in het programma uit te loven een prijs van 10 en een premie van 5 voor de mooiste inzending planten en bloemen werd bij acclamatie aangenomen. Aan het einde der vergade ring dankte voorzitter den heer v. d. Kamp in hartelij ke woorden voor alles wat deze als secretaris voor de vereeniging gedaan had. Ook dankte hij de uit de gemeente vertrokken doch ter van den oud-secretaris, mej. N. v. d. Kamp, die haar vaders rechterhand was geweest en ook veel voor de ver eeniging had gedaan. (Applaus.) De heer v. d. Kamp dankte voorzitter en vergadering voor de bewijzen van erkentelijkheid en beloofde zoo veel mogelijk de vereeniging nog te zullen blijven steu nen. De inmiddels ter vergadering gekomen nieuwe secretaris, de heer A. O. Roggeveen, zeide zijn benoe ming gaarne te willen aanvaarden, waarna voorzitter hom complimenteerde en de vergadering daarop sloot. H Onder voorzitterschap van den heer J. Merz verga derden Donderdag in het N. H. Koffiehuis de afgevaar digden van de afdeelingen van den IJsbond Hollands Noorderkwartier in het district- Schagen. De onder linge gedachtenwisseling had tot resultaat, dat de af gevaardigden beter op de hoogte worden gebracht wat betreft het uitgeven der ijskaarten, het onderhouden en verdoelen der vei-bindingswegen, enz. Aan liet hoofd bestuur zal in overweging worden gegeven tegen den volgenden winter aan elk lid van den Bond eene Cou rant te zenden met raadgevingen, inlichtingen en me- dedeelingen, dienstig voor de leden zelve en voor pro paganda. Hier en vooral in de naaste omgeving zijn dit jaar veel koolplanten voor zaadwinning uitgezet. Vooral de beteelde oppervlakte van het roode koolzaad is belang rijk. Te Koewacht is een jongen van 17 jaar door het open krabben van een puistje aan bloedvergiftiging gestor ven. In „De Nieuwe Tijd," sociaal-democratisch maand schrift, is het begin opgenomen van „Glück Auf", Spel- van-de-Mijnen in 4 bedrijven door Herrn. Heyermans Jr. Te Zaandam worden, naar aanleiding van een ge houden bespreking omtrent het onderwerp „de belan gen van den Middenstand," pogingen in het werk ge steld tot de oprichting van een afdeeling van den Middenstandsbond, hoofdzakelijk met het doel een coöperatieve inkoop-vereeniging te vormen. Onlangs meldden wij dat door den landbouwer J. Wiersum, te Loppersum, in Januari j.l. ongeveer 3 H.A. kanariezaad van 't land in de schuur gebracht werd. Dit zaad zou dezer dagen met de dorschmachine gedorseht worden. Maar toen bleek dat al het zaad was verdwenen Hierdoor werd opgehelderd hoe het kwam dat men in den voorwinter in het geheel geen vogels in het dorp had waargenomen; zij hadden het kanariezaad van den heer W. opgepikt. Het kanariezaad wordt nu geperst en als stroo verkocht. (IV. v. d. D.) Predikbeurten. 9 Februari. Hervormde Gem., Groote Kerk, 10 uur, Ds. Post. Namiddags 12l/2 uur, Godsdienstoefening voor .jonge lieden. Avond 6 uur, Ds. Kuipéri, pred. te Zwaag. Luthersche Gem., 10 uur, Ds. S «"harten. Remonstrantsche Gem., 10 uur, Ds. Tenvogt, Doopsgezinde Gem., 10 uur, Ds. Uiterdijk. Gereformeerde Gem., 10 uuravond 5 uurDs. Zantinge. Vereeniging tot Evangelisatie, 10 uur, en avond 6 uur, R. R. Posthuma, Evangelist. De heer H. Langendam herdenkt heden den dag, waarop hij vóór 60 jaar als kaasdrager hier werd aan gesteld. Als gewoonlijk was gisteren boven den in gang van de kaasdragerskamer in de Waag een kroon van groen uitgehangen, waaronder op een bordje het heugelijk feit werd. vermeld, 't Zag er vandaag fees telijk 'uit bij den jubilaris, de kamer vol groen en bloemen. Kaasdragers, marktmeester, en allerlei per sonen die op de markt werkzaam zijn, zonden den heer Langendam blijken van sympathie. Bloemen en taarten, een cadeautje in geld, vele felicitaties, dit alles kreeg de jubilaris. Velen kwamen hem in persoon opzoeken. Vanavond is 't feest in de kaasdragerskamer. De nieuwe marktmeester, de heer Fellinga, onthaalt dan de kaasdragers op een extraatje. Tot zijn groote teleurstelling ontving de heer Ous- lioorn bericht van den heer F. W. Gaillard, dat deze Maandagavond zoodanig op zijn arm was gevallen, dat hij gedurende enkele weken niet kan spelen en derhalve niet kan optreden op het concert van 14 Febr. De concertgever heeft zich onmiddellijk verzekerd van de medewerking eener zeer goede celliste, n. 1. mej. Annie de Jongk, eveneens van Amsterdam. Maar het concert voor violoncelle, van den heer Oushoorn, dat- de heer Gaillard zoo gaarne zou hebben gespeeld, ver valt nu natuurlijk en dat is zeer jammer. In „Diligentia." Morgenavond geeft het „Nederlandsche Transforma tie- en Specialiteit! n-gezelschap, directie John Leyten en Clous", een voorstelling in Diligentia. Het Haarlemsch Dagblad van 21 Jan. j.l. zegt over een voorstelling te Haarlem: „Veel, zeer veel succes viel het gezelschap ten deel. De heer Leyten wist zijn rollen uitstekend te vertolken en zijn grimeering was buitengewoon goed. Het daverend applaus was dan ook een welverdiende hulde; wij wenschen het gezel- echap op zijn tournee zeer veel succes toe. Ook de Limburger Koerier wenscht de ijverige directie, welke zoo goed de kunst verstaat het publiek iets goeds en be schaafds aan te bieden, succes op haar verdere tour- née." De beide stukken Plicht en de Ring (waarin de heer Leyten 6 verschillende rollen vervult), beiden van mej. A. Clous worden ten zeerste geprezen. Aan het eind van het verslag van den muziek- en voordrachtavond van de propagandaclub „Ajoh," werd reeds gezegd dat de opbrengst zeer bevredigend was. Thans deelt men ons mede dat de netto opbrengst is geweest 164.50. Voorts hebben zich reeds 65 perso nen als leden van de vereeniging opgegeven. Een mooi resultaat dus Verplaatst. Bij de H. IJ. S. M. zijn met ingang van 1 Mei dc volgende adj.-inspecteurs verplaatst: jhr. J. Röell, van Amsterdam naar Alkmaar; B. J. M. Telders, van Alkmaar naar Rotterdam. De afdeeling Noord-Holland van de Vereeniging „Het Nederlandsch Rundvee-Stamboek", vergadert op Vrijdag den 21 Februari 1908, 's namiddags 12 uur in het Café „Central" alhier. Aan de orde is de behandeling van de agenda der 35e Buitengewone Algemeene Vergadering der Vereeniging „Het Nederlandsch Rundvee-Stamboek" te houden te Amsterdam op den 25 Februari 1908. Gisteravond hield ds. W. Bax Jr. van Santpoort voor de afdeeling Allernaar e. O. in de bovenzaal van Café Central een lezing over het onderwerp: de leuze Vrij en Vroom. Spr. begon met te verklaren, dat hij geen onvoor waardelijke aanbeveling van deze leuze bedoelde, omdat het met deze woorden gegaan is als met zoovele mooie woorden die in den grond heilige, heerlijke dingen be doelen. Ze zijn gecarieaturiseerd, bespottelijk gemaakt. Het is er mee gegaan als met zulke woorden als liefde, solidariteit, gezag. Zulk een woord is ookvrijheid Gedachteloos heeft men cr vaak mee omgesprongen, de bespotting, het ca- ricatuur is ook hier niet achterwege gebleven. Vrij is alles, wat zijn eigen wezen onbelemmerd kan ontplooi en: vrij is, wat aan zijne bestemming kan beantwoor den. In gansch do natuur zien we een strijd om' die vrijheid, welke echter nooit volkomen wordt bereikt. Een mensch nu kan niet leven zonder een zeke re mate van vrijheid. „Een zekere mate," immers volkomen vrij is niemand of niets. De mensch aller minst. Hij heeft zijn medemenschen, machten buiten en in hem die hem in zijn vrijheid belemmeren. Dit die- ne men wel te bedenken tegenover heel veel gebluf en gezwets over vrijheid. Iedereen ondervindt altoos in vloed, macht, tegenwerking en beperking zoowel van buiten als van binnen. Spr. wil dus over vrijheid spreken, zich bewusUvan het betrekkelijk recht ervan. Daartoe wil hij letten op drie punten: I. Op den mensch en zijn wil. II. Op den mensch en den staat. III. Op den mensch tegenover God. I. Zijn wij vrij? Met deze vraag zitten wij opeens midden in het moeielijke vraagstuk der.wilsvrijheid. Zijn wij volkomen gebonden door aanleg, tempera ment, omstandigheden of door niets? Er zijn er die zeggen, dat wij door niets gebonden zijn. Spr. meent dat dezen toch wel vreemdelingen in de wereld en het eigen hart moeten zijn, om dat te kunnen zeggen. Maar al te vaak blijkt, dat iemand iets deed, wat hij niet an ders doen kon. Van zelfverblinding getuigt veler ge roep in onze dagen: Ik wil vrij zijn, ik wil vrij uitle ven. Dat komt dan in heel veel gevallen neer op het vrij laten van het dier, op het zich kluisteren in allerlei zonden. Het is een hoogst moeilijk vraagstuk, waar over reeds van de oudste tijden af is gedacht en ge schreven. En het is ook een zeer belangrijk vraag stuk; want is de mensch werkelijk geheel onvrij dan is er geen deugd of verantwoordelijkheid, dan is er geen zedelijkheid, dan is alles oorzaak en gevolg. Mannen als Augustinus, Spinoza, Ibsen en Turge- uief ontkenden de vrijheid van den wil. Tegen die ont kenning heeft men echter steeds zijne bezwaren ge voeld. Een oplossing van het vraagstuk is er echter niet. De diepst denkenden hebben hét niet gevonden. Maar wel' hebben allen met nadruk gezegdHoedt U voor eenzijdigheid. De mensch is vrij als in een kooi, binnen die ruimte is hem vrijheid gelaten. De ontken ners van alle vrijheid doen in de praktijk van het leven niet naar hunne theorie, verzetten zich tegen lastering, spreken lovend of afkeurend en erkennen dus verdien ste of schuld, die er bij volkomen onvrijheid niet zou be staan. Spr. heeft alleen willen waarschuwen tegen eenzijdigheid. Blijkt het, dat de mensch niet volkomen vrij is, welnu dan verheffe men niet te luide de leuze: Vrij en Vroom. II. De mensch tegenover den Staat. De Staat is een macht van buiten. De Staat is alleen met gezag bestaanbaar. Alle gezag beneemt een deel vrijheid. Het doel van den Staat is de veiligheid en rechten zij ner burgers te handhaven en elke storing te weren. Dit gezag kan verschillend werken, men stelle naast elkan der Nederland en Rusland. Vrij zijn voor een burger, is gebonden zijn aan wetten voor het algemeen belang, waar het anders is heerscht willekeur en eigenbaat. Spreker haalt hierbij aan de woorden uit Lammenais' Paroles d'un Croyant, over de vrijheid, die beginnen: „Laat IJ niet bedriegen door ijdele woorden." Er is een vrijheid die niet veel meer is dan een gezwets, een bedrog met ijdele woorden. De beste vrijheid is gebon denheid. III. De mensch tegenover God. Spr. spreekt hier tot godsdienstige menschen. Ook in dit deel van zijn rede staan wij tegenover een zeer belangrijke vraag. Wat is de mensch? Hij is groot en klein tevens. Dc grootheid van den mensch bestaat vooral daarin, dat hij zich ellendig weet. Een plant weet zich niet ellen dig. Zijne ellende is die van een groot heer, van een onttroonden Koning (Pascal.) Als dit erkend is, wie voelt zich dan nog waarlijk vrij Wie voelt dan niet, dat wij dienstknechten der zonden zijn? Dit is echter niet geheel naar het hart van vele vrijzinnigen. De groote vraag onder ons is: Wat is de zonde? Hier zegt men: zonde is innerlijke tegenstrijdigheid, disharmonie, die worden moet tot harmonie. Een ander spreekt van: verwijderd zijn van God, handelen in strijd met God, opstand tegen God. Wie dit laatste beweren, leggen weer meer den nadruk op de ellende van den mensch en zeggen dus: de mensch is niet vrij. Daarom zegt spreker ook in dit verband niet te luide klinke de leu ze: Vrij en Vroom. Is het dan over het geheel verkeerd deze leuze aan te heffen Neen, want reeds niet meer geheel onvrij is de mensch die zijne onvrijheid leert gevoelen: en daar om zeggen kan„Uit diepten van ellende roep ik tot U o God!" Daarom wel vrij, maar onder de voorwaar de van „vroom," dat is: gebonden aan God. Wat zoo in het algemeen vrijheid heet is vaak niet veel meer dan dwang over anderen. Alleen wie de vrijheid van anderen liefheeft is zelf de vrijheid waard. Vrij willen zoovelen heeten die vast zitten aan mammon, aan lust en spel, die slaven zijn van hun partij, van leiders of tyrannen. De Koningmoorders waren veelal de werk tuigen van anderen, terwijl ze hun werk verrichtten in naam der vrijheid. Ook de orthodoxie spreekt vaak van vrijheid, doch bij haar is liet veelal een bukken voor het gezag van belijdenis en Bijbel. Spr. is geen verklaard tegenstander van eene belijde nis, wel van haar hinderend gezag. En uitdrukkelijk wijst hij op lichtpunten in het kamp der orthodoxie, die het gevolg zijn van het onverdroten werken der vrij zinnige godgeleerdeno. a. wijst hij op den bundel pree- ken van ds. A. Cramer. Er komt ook daar meer vrij heid. Daarom laat ons het wagen met de vrijheid, moedig en voorzichtig. De leuze zij „Vrij en Vroom" d. w. z. los van het gezag der menschen doch gebonden aan God. Steeds meer zullen er komen die onder die leus mee zullen optrekken. Zelfs in Rome daagt het licht. Het inwendig licht Gods gaat niet verloren. oorwaarts onder deze leuze. a de pauze heeft spr. gesproken over vrijzinnig godsdienstige propagandaboekjes en met name over: „Een bouquetje dogmatiek" van ds. H. Bakels. Van dit boekje zei hij o.^ a.„onder het grappige, aanstellerige en reclame-achtige zit een diepe eerbied voor heilige aingen. Spr. wees op de vele goede resultaten van dit boekje, dat oen waardig tegenhanger is van een be kend pamflet van 25 jaar geleden. Het boekje wordt in het Duitsch en het Engelsch vertaald. Spr. eindigde met enkele gedeelten uit dit boekje- voor te lezen. Met een kort woord van dank sloot de voorzitter de bijeenkomst. Op de huishoudelijke vergadering der Afd. Alkmaar der Ned. Ver. tot Afschaffing van alcoholhoudende Dranken, welke was bezocht door 16 leden, werd de propaganda besproken. Besloten werd om einde Februari een openbare vergadering te houden, waarin gesproken zal worden door Ds. G. W. Melchers en waar „Het Vrije Tooneel" haar medewerking zal verleenen door het opvoeren van een tooneelstuk „Paljas." Ingekomen was een manifest, waarin gewaarschuwd wordt tegen het gebruik van Coza-Poeder als genees middel voor drankzuchtigen, en waarin wordt aange toond door medisch onderzoek dat het behoort tot de z.g. kwakzalversmiddelen. Besloten werd 500 ex. te bestellen voor verspreiding. Verder zal de afdeeling pogingen in het werk stellen, om te komen tot de oprichting van een plaatselijke drankweer, in samenwerking met de afdeeling der Christelijke en Katholieke Geheelonthoudersbonden en de afdeeling van den Volksbond tegen drankmisbruik. Met sympathie werd de kennisgeving begroet der op te richten leeszaal en boekerij. De afdeeling zegde moreelen steun toe. Op een steunlijst voor de propagandakas der Ned. Ver. werd f 1 uit de kas getrokken en particulier geteekend voor f 1.50, De heer M. de Vries werd gekozen tot afgevaardigde voor de jaarvergadering der Noordhollandsche Propa- ganda-cornmissie, welke gehouden zal worden op Zon dag 15 Maart te 1 uur. Van morgen ongeveer 8 uur hebben de werklieden 25 in getal, werkzaam bij het stratenplan, van het land van Holtz, het work gestaakt. De oorzaak van deze staking is naar wij vernamen, te weinig loon, veioorzaakt door het gebruik van slecht materiaal. De arbeiders waren werkzaam in aangenomen werk, hun weekgeld werd echter steeds geringer, doordat de aannemer het materiaal niet onderhield. De schade hierdoor veroorzaakt kwam ten laste van de arbeiders. Van morgen kwamen deze tot de conclusie, dat on danks hard werken hun loon nog niet hooger dan f 8 was gekomen. Zjj wilden hooger stukgeld. De baas ging er niet op in, waarop de werklieden het werk neerlegden. EERSTE KAMER. 's G RAVENHAGE, 8 Februari. In de Eerste Ka mer is heden de credietwet voor oorlog en de vesting- begrooting aangenomen, na een debat waarbij o. a. de heer Mr. F. J. M. A. Reekers (Kath.) goedkeurde ministers houding in de andere Kamer, toen hij ter weerlegging der bekende telegraaf-interviews den hand schoen opnam voor de beleedigde officieren en tevens weersprak de legende over het zoekraken der gelden aan het departement. Spreker betreurde de neiging om dat departement steeds in het ongunstigste dag licht te stellen, hetgeen ook door den minister met het oog op de tucht in het leger hoogst verkeerd werd ge noemd. De heer Mr. L. II. W. Regout (Kath.) deelde nog mede in zake het conflict tusschen minister Vee- gens en den mijnraad, dat de voorzitter van den mijn- raad bereid is alsnog aan een commissie uit de Kamer over te loggen zijn privé-schrijven aan den minister, over de quaestie van het veelhoofdig mijnbestuur. Spreker hoopte dat de minister nu bereid zal zijn het dossier over deze zaak over te leggen. De Kamer is daarna uiteengegaan. JUBILEUM. DEVENTER, 8 Februari. Ondei vele blijken van belangstelling vierde heden de burgemeester van Deventer, baron Van Heemstra, zijn zilveren ambts jubileum. Vele geschenken werden den jubilaris aan geboden. Al GEMEENE VERGADERING DER LIBERALE UNIE. AMSTERDAM, 8 Februari. Heden werd alhier de algemeene vergadering dor Liberale Unie gehouden on der voorzitterschap van mr. H. Goeman Borgesius, lid der Tweede Kamer voor het district Enkhuizen. De voorzitter hield een rede waarin hij zeide den vol van het ministerie te betreuren en verklaarde, dat het nieuwe Kabinet binnen enkele, dagen in de Staatscou rant zou komen. Hij zette de wenschelijkheid van de kiesrechtwqzi- ging uitvoerig uiteen. Niettegenstaande het aftreden van het vrijzinnige ministerie moest er propaganda blijven gemaakt wor den voor de grondwetsherziening. Spreker raadde de Liberale Unie aan met beslistheid partij te kiezen inzake het kiesrecht, nu ook de Katho lieken en antirevolutionnairen zich met het kiesrecht gaan bezighouden. Moge de eenstemmigheid aldus eindigde sprekei waarmede uw hoofdbestuur voorstellen aan uwe goedkeuring heeft kunnen onderwerpen, een goed omen zijn voor deze vergadering. Na de toegejuichte rede van den voorzitter werd aan de orde gesteld het jaarverslag over den toestand van de Liberale Unie en de werkzaamheden van het Be stuur, welk verslag werd uitgebracht door den heer A. Roodhuyzen, secretaris der Unie, afgevaardigde voor Brielle. Daarin werd besproken de actie inzake de statenver kiezing voor 1907 en de samenstelling van het kies rechtrapport, waarvan het uitvloeisel, een motie betref fende de kiesrechtregeling thans der vergadering voor- licht. Twee nieuwe kiesvereenigingen sloten zich bq de Unie aan. Het ledental steeg met 315 en bedraagt thans 9912. In vele afdeelingen viel grooten ijver en opgewekt leven te constateeren, welke niet zullen laten hun goe den invloed in de Unie te doen gevoelen. In de drie vacatures beval het bestuur de volgende dubbeltallen aan: Vac. Veth, de heeren S. van den Bergh, lid van de Tweede Kamer fe Rotterdam, en D. de Klerk, id. Vac. Willinge, de heeren: dr. D. J. Koch, te Kam pen en N. J. Bos te Heerde. Vacature Schaafsma, de heeren: J. Zijp Kz. te Ven huizen en O. L. B. Pet te Emmen. Na goedkeuring van het jaarverslag werd in af wachting van de stemming overgegaan tot behandeling van de kiesrechtmotie. De liberale Unie, in hare jaarlijksche algemeene ver gadering op 8 Februari 1908 bijeengekomen in het ge bouw „De Eensgezindheid," van oordeel lo. dat definitieve oplossing van het Kiesrecht- vraagstuk in Nederland evenals in de omliggende lan den niet mogelijk is zonder aanvaarding van het stelsel van Algemeen Kiesrecht met wettelijke uitsluitingen; 2o. dat het thans bestaande kiesrecht voor de 2de Kamer behoort te worden vervangen door eene regeling, waarbij op de kiezerslijsten worden gebracht: a. alle mannelijke Nederlanders, die ingezetenen zijn en den leeftijd van 23 jaren hebben bereikt, voor zoover zij niet door de Wet van het stemrecht zijn uitgesloten; b. alle vrouwelijke ongehuwde Nederlanders, die in gezetenen zijn en aen leeftijd van 30 jaren hebben ge reikt, voor zoover zij niet door de Wet van het stem recht zijn uitgesloten; 3o. dat door de wet van het kiesrecht behooren te_ worden uitgesloten: a. zij, die tot de doorloopend bedeelden behooren; b. zij, die den leeftijd van 23 jaar nog niet bereikt hebben c. zij, die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hunne goe deren hebben verloren; d. zij, die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak ter zake van het plegen van een strafbaar hit, ontoerekenbaar zijn verklaard; e. zij, die als krankzinnigen in een gesticht ver pleegd worden; f. zij, die bij onherroepelijk geworden rechterlijkc- uitspraak tot gevangenisstraf van ten minste één jaar zijn veroordeeld; g. zij, die bij onherroepelijk geworden rechterlijkt uitspraak veroordeeld zijn wegens landlooperij of bede larij h. zij, die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak zijn veroordeeld wegens een der overtredin gen, genoemd in artt. 426 en 453 van het Wetboek van Strafrecht, bij herhaling begaan (dronkenschap); i. zij, die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak van hun kiesrecht zijn ontzet; 4o. dat in de uitoefening van het kiesrecht behooren te worden geschorst de kiezers, die krachtens de wet van hunne vrijheid zijn beroofd, zooals gevangenen, ge gijzelden, verpleegden in Rijks-werkinrichtingen en verpleegden in krankzinnigengestichten; 5o. dat met de invoering van het algemeen kiesrecht behoort gepaard te gaan invoering van stemplicht en van evenredige vertegenwoordiging (het laatste in dien zin, dat het Rijk in eenige gToote districten wordt ver deeld en aan het stelsel van groepen vertegenwoordi ging de voorkeur wordt gegeven), noodigt het hoofdbestuur uit: voor eene kiesrechtrege ling als boven aangegeven krachtig propaganda te ma ken. Hierin bracht het hoofdbestuur de volgende verande ringen In punt 2b wordt de leeftijd van 30 jaar gebracht oo 25. Punt 3 b vervalt, wijl het daarin opgenomene reeds in 2a staat. In punt 3e worde gelezen krankzinnigen of idioten. Bij de geopende algemeene beschouwingen werd te vens aan de orde gesteld de volgende motie van de kiesvereeniging „Burgerplicht" te Gouda strekkende om de behandeling van het rapport van het hoofdbestuur omtrent het kiesrechtvraagstuk en de daaruit voort-

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2