Kadaster. (Grondbelasting) Oorspronkelijke Schetsen Krankzinnigen. Jaarlijksche Oproeping Stedelijk luseum. KIEZERSLIJSTEN. VOOR DE DAMES. Kijkjes in de Modewereld. LEO FAUST. van gegadigden naar de betrekking van arbeider bij de Gemeente-Reiniging. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. BURGERLIJKE STAND. Heiloo. (Jan.) Harenkarspel. (Jan.) TToef bood met hare 4 hoektorens een welkom model voor liet beraamde werk aan. Vermoedelijk is op de brug eerst, evenals op de brug voor de Kennemer- en Niqjiwlander poort, een houten hamei geplaatst, die iu 1708 door een steenen is ver vangen. Zij bestond toen uit 2 steenen zuilen, die door eeu overkapping met elkander waren ver bonden. Aan deze zuilen waren 2 ijzeren hekken be vestigd, die 's avonds, zoodra de poortklok had geluid, gesloten werden en enkel tegen betaling van een be paalde som zich openden voor hen die de stad wilden binnengaan. Op de zuilen had men tusschen pilasters de wapens der regeerende burgemeesters aangebracht.2) Ue buitenpoort was met de binnenpoort verbonden door een tusschen muren ingesloten gebogen weg, door het volk „de halve maan" genoemd. Wie der oprichters of hunner tijdgenooten zou hebben gedacht, dat deze twee zoo forsche gebouwen betrekke lijk spoedig zouden vallen onder de sloopende hand der menschen "Ruim twee eeuwen waren voorbijgegaan toen het oogenblik aanbrak van de slooping der Friesche bin nenpoort. In de zitting van den gemeenteraad, 13 Januari 18(f2, stelde de regeerende burgemeester vooi' aan te nemen het voorstel der commissie tot de Fabriquen en Plantsoenen om do binnenpoort voor afbraak te verkoo- pen. Deze commissie had 4 jaren geleden de kosten tot herstel doen tpnemen en bevonden dat deze 1800 zouden bedragen. Evenwel waren, wijl herstel was ach terwege gebleven, deze kosten nu gestegen tot 3000, en zelfs indien deze som er aan werd besteed vreesde men, „dat daaruit te eeniger tijd ongelukken zouden kunnen geboren worden." Geen enkele stem verhief zich tegen de aanneming van dit voorstel en zoo ver scheen den 18 Jan. 1802 in de Alkmaarsche Courant de aanbesteding voor de afbraak der poort. De burgerij vernam dit met leedwezen. Zij was ge hecht aan het monument, dat haar herinnerde aan een zoo roemrijk tijdperk uit de geschiedenis harer vader stad. Enkele burgers vervoegden zich dan ook bij. den voorzitter vna het stadsbestuur T. H. Blom en vroegen hem den dag der verkoop 27 Jan. eenige weken te verdagen. In dien tijd zouden zij zorg dragen de benoodigde herstellingskosten bijeen te brengen. Evenwel het was geklopt aan doovemans-ooren. Was er wellicht in de bestuurders zoo weinig vrijheids- en onafhankelijkheidsbewustzijn, dat zij het gedenkteeken der worsteling om vrijheid zonder leedwezen zagen val len? Den 27 Jan. kocht de steenhouwer Hendrik Hoek de poort voor 1125 en nam op zich haar vóór 10 Maart op te ruimen. Bij de slooping bleek zij zoo hecht en sterk, dat zij met mokers letterlijk moest worden stukgeslagen. Terwijl de slooping al was begonnen, verscheen er den 4 Febr. in het satirisch-politiek weekblad „Janus" de volgende mededeeling „De boekhandelaar Goozen Geurt zal eerstdaags uit geven: een juiste beschrijving van den opbouw, den ouderdom, de merkwaardigheid, het verval en eindelijk den verkoop der gedenkwaardige zoogenaamde Vriessche Poort te Alkmaar; waarin te leezen of te spelden zul len zijn alle derzelver lotgevallen sedert de Spaansche ïirannij tot op den huidigen dag: onder het motto de poort spreekt. 't Gevoelloos Nageslacht verkoopt, om geld te krijgen, Mij, oude Vriessche Poort, voor afbraak, uit de hand Mij, die het Spaansch Canon, zoo dapper bragt tot [zwijgen, Mij, die een sieraad was in 't vrije Nederland! Waar wil dat eind'lijk heen, Balstuurige Bataven J aagt gij -de Aloudheid zelf verachtlijk aan den Dijk Welaan: sticht op mijn grond een kerker voor uw [slaaven, Opdat het fraaijst contrast in Alkmaars muuren f prijk 2) Het binnenkomen in de veste was door de moge lijkheid om de wangen of vleugelmuren der poorten te beklauteren, geenszins uitgesloten. Het ophalen der wipbrug kon bij duisternis ongelukken veroorzaken. Daarom werden op de bruglioofden hekken geplaatst, die ter zijde zoo ver over het water heenstaken, dat zq niet omgeklommen konden worden. (Wordt vervolgd.) De costuumrokken, waar op het oogenblik veel werk van wordt gemaakt, omdat de blousemode zeer in zwang is, hebben nog steeds een vlug, sierlijk model. Voor het grootste gedeelte zijn het plooirokken, die, mits voetvrij genomen, heel elegant kleeden. Een aardige practische rok is de volgende: men verschaft zich flinke, stevige gestreepte wollen stof, zoodat de rok niet gevoerd behoeft te worden. De strepen wor den in verschillende richtingen bewerkt en de verschii lende banen worden versierd met overtrokken knoopen. De voorbaan is recht genomen, daar loopen de strepen dus van boven naar beneden, de tweede, zeer smalle baan is dwars genomen, de derde schuin, de vierde weer dwars en zoo vervolgens. De dwarsgenomen banen loopen van onderen in plooien uit. Wil men dezen rok van dunnere stof vervaardigen, dan verdient het aan- VAN Mijn vriend, die journalist is, vertelde: Het is merkwaardig hoeveel krankzinnigen er los loopen' Je zoudt het niet gelooven; maar je krijgt er f enigszins een begrip van als je aan een krant bent. Immers als muggen op een lamp, zoo komen alle vrij kopende krankzinnigen op een krantenbureau af. Het is merkwaardig, maar 't is zoo. Maar ik wou je ver tellen van dien eenen krankzinnige, die Willem III was tegengekomen in 't Vondelpark twee jaren na zijn dood. Ja, dan moet je eerst nog dit weten: Niet alleen, dat in de krantenbureaux een geheimzinnige magnetische kracht schijnt te schuilen, welke het gaan der losko pende krankzinnigen dirigeert en magnetiseert het blijkt dat ook nog andere invloeden daarop werken, zoodat hun gang naar zoo'n bureau de resultaten is van twee of meer krachten, waarvan de aantrekkingskracht van de krant er slechts één is. Immers het feit doet zich voor, dat nu eens de journalistieke spreekkamer maanden, soms jaren, vrij blijft van dat altijd even be klagenswaardig slag bezoekers, en dat dan., ineens, waaróm, dat blijft je duister, doch blijkbaar toch om een reden die voor allen een motief is, want een af spraakje is het niet. dat dan ineens, met enkele da gen tusschenruimte, drie, vier, vijf krankzinnigen zich bij je laten aandienen. Maanden, jaren achtereen ver geet je die noodlottige eigenschap van het gebouw, waar je dag aan dag het beste en het levendste van je geeft dan komt er iemand, dien je eerst, als alle an deren, zwaar au sérieux neemt, doch die, vroeger of la ter, zich al spoedig ontpopt als een ongelukkig maniak of een lijder aan godsdienstwaanzin. Dan zeg je op Binnenland tegen elkaar: „Let nu op, pas op je tel- l*n, nu komen er meer." En of het in de lucht zit als beveling, dal men van ouderen een geplisseerden volant j; aanbrengt. Een sierlijke rok voor slanke, jonge meisjes wordt j vervaardigd van geruiten_ stofDe rok^bestaat uit vij banen en is schuin genomen. Nadat men de banen aan elkaar bevestigd heeft, legt men ze in plooien, die van boven volgons do taille-wijdte over elkaar geschoven moeten worden en na aangepast en nauwkeurig gere gen te zijn, 35 cM. lang vastgestikt worden. Van boven is de rok afgewerkt met een heel smal boordje en van onderen 5 cM. breed omgezoomd. Voor huisjaponnen 'kan men gebruiken flanel of katoen fluweel, in welke beide stoffen men heel mooie patroontjes kan vinden. De rokken van deze ja ponnen worden gewoonlijk sleepend gemaakt en met gegarneerd; ze worden in plooien gelegd of met ruim te aan den band genaaid. Ook reformjaponnen met korten bolero of prinses japonnen kunnen ook voor dit doel dienst doen. Rond. of vierkant uitgesneden halzen ingevuld met kant of borduursel zijn voor deze tóilet- ten zeer geschikt. Voor gekleede toiletten is de tunica-rok bij» vele da mes nog zeer geliefd. Een smaakvolle japon met een tunica-rok kan' vervaardigd worden van phantasiewol- len stof; de taille-gedeelten, welke op de schouders ge drapeerd worden, zijn afgemaakt met franje in de kleur van de stof, daar ze anders te veel afsteekt. Langs de halsuitsnijding wordt bij wijze van een op slag een streep van lichte zijde aangebracht, die langs den rand met gewerkt tres gegarneerd wordt. In de diepe halsuitsnijding wordt een geplooid borststuk aangebracht, dat verbonden wordt met een kleinen pas van borduursel. De mouwen zijn uitsluitend van de stof gemaakt en over de geheele lengte, dwars in plat te plooien gelegd, ze zijn nauw aansluitend. De uit twee deelen bestaande tuniek van den rok, die van vo ren links gesloten wordt, is van onderen heelemaal ron dom met franje versierd. Zij valt los over een voering- rok, die ongeveer 5 M. wijd moet zijn en van onderen met een breede rand van de stof bekleed is. Neemt 'men gestreepte stof voor dit toilet, dan moet er zorg voor worden gedragen, dat de strepen van voren naar elkaar foeloopen. Ook voor eoa baltoilet is de tuniekrok zeer geschikt en elegant. Bijvoorbeeld over een crême-kleurige rok valt los een tuniekvormig-geknipte rok van vijf banen van crème-kleurig, gestreept zijden gaas en laat op zij de links een aldaar aangehrachten kanten volant zicht baar worden. De tuniek wordt versierd met een smal le volant, die met blauw fluweelen lint omgeven is. Het lijfje is laag uitgesneden en voorzien van een gekruist halsgarnituur van effen gaas. De ceintuur is smal en van achteren aan de sluiting met strikken versierd. Zijdie wenschen in aanmerking te komen vooj de betrekking van arbeider bij den Gemeentelijken Reinigingsdienst, kunnen zich daartoe aanmelden ter Gemeente-Secretarie, ten einde zich te doen in schrijven op en daarvoor aangelegde lijst. Gegadigden moeten gedurende minstens twee achter, eenvolgende jaren, onmiddellijk voorafgaande aan hunne aanmelding, binnen deze gemeente hebben ge woond, niet ouder zijn dan 30 jaren en in het bezit zijn van een gezond lichaamsgestel. Zijdie zich vroeger reeds opgavenhebben zich opnieuw aan te melden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 5 Februari 1908. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat ter gemeente-secretarie, ge durende 80 dagen na heden, ter inzage is nedergelegd eene opgave van uitkomsten, bedoeld in de artt. 15, 23 en 43 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad No. 82) waarvan, ter voldoening aan art, 15, 2e. lid der Wet, bij deze afkondiging geschiedt. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 5 Febr. 1908. G. RIPPING. JAARKAARTEN h f 1 voor 1908, toegang gevende voor den houder, zijne huisgenooten en logé's, kunnen aangevraagd worden ter secretarie dezer gemeente. De Burgemeester der gemeente Alkmaar, Gezien de artikelen 11, 12 en 13 der Kieswet, Noodigt de mannelijke inwoners der gemeente uit, die vóór of op 15 Mei a. s. den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt en geplaatst wenschen te worden op de lijst, aanwijzende de kiesgerechtigden voor de Tweede een epidemie, de een volgt den ander. Tot het weer uit is voor langen tijd. 't Is niet het voorjaar, 't is niet het uitloopeu der boomen en het zwermen der vo gels nu eens gebeurt het iu den winter, dan in den zomer. Er is geen peil op te trekken; maar in ieder geval is het een als atmosferische invloed, dien wij, normalen, niet kennen, doch de losloopende krankzin nigen allemaal weer hun droom doet droomen. Het was in zoo'n periode, dat de ongelukkige bij mij kwam van wien ik je vertellen wou. Hij was de vierde of vijfde in een week. Ik had den man van de vliegmachine en dien ander van de cirkelquadratuur al bij me gehad. En nog een paar waren er geweest, wier typen ik vergeten ben in den heksendans van die duizenden welke ik in mijn vijftienjarigen journalistio- ken loopbaan heb te woord gestaan doch die ook niets afdoen tot mijn verhaal. Ik wil er echter alleen op neerkomen, dgt ik was voorbereid. De portier riep mij naar de spreekkamer met dien bescheiden glimlach, die mij na jarenlangen omgang, genoeg zei. Daar vond ik een oogenschijnlijk vrij def tig heer: hoogen hoed, gouden lorgnet, zeer verzorgden baard, zwarte overjas, zwarten pantalon, zwarte hand; schoenen, verlakte bottines, alles zonder een spatje. Zelfs een lintje in het knoopsgat; natuurlijk zonder dat hij er recht op had. Hij deed al dadelijk eenigszins vreemd. Toen ik bruusk de deur opende gelijk ge zegd: ik was niet onvoorbereid, en een vrij complete serie goedkoopc trucjes voor verdachte gevallen leer je in vijftien jaar wel aan stond hij met den rug naar mij toe in zichzelf te lachen. Ik zag het duidelijk: hij schokschouderde. Het tweede trucje is namelijk om onmiddellijk, na de deur onverhoeds doch zooveel moge lijk geruischloos te hebben geopend, den bezoeker scherp op te nemen. Natuurlijk alleen den verdachten bezoekerbij anderen doe je zoo iets niet, ofschoon het zijn nut kau hebben. Mijn vreemde bezoeker stond dus in zichzelf te schudden van het lachen. Dadelijk ech ter toen de deur openging, wendde bij zich naar mij toe en had zich geheel hersteld. Dit ging zóó snel en han dig dat ik een oogenblik meende mij bedrogen te heb- Kamer der Staten -Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, voor het jaar loopende van 15 Mei 1908 tot 15 Mei 1909, voorzoover die inwoners dat kies recht niet ontleenen aan een aanslag in de Rijks di recte belastingen over het laatstverloopen jaar (grond en personeele belasting, dienstjaar 1907; bedrijfs- en vermogensbelasting, dienstjaar 1906/7,) daarvan ter secretarie der gemeente vóór 15 Februari a. s. te doen blijken op de volgende wijze: lo. wanneer zij over liét laatstverloopen dienstjaar in een andere gemeente of in andere gemeenten in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen geweest (in de grondbelasting voor minstens 1.) door inlevering van de voor voldaan geteekende aanslagbil jetten van alle belastingen, waarin men is aangeslagen geweest, welke biljetten na de vaststelling der lijst worden terug gegeven; (Deze uitnoodiging geldt alleen de belastingbetalende ingezetenen, die zreli na 14 Februari 1907 in de ge meente Alkmaar metterwoon hebben gevestigd.) 2o. wanneer zij aanspraak op kiesrecht meenen te kunnen maken van te zijn mede-eigenaar van onroe rende goederen in een onverdeelde nalatenschap, omdat hun aandeel in den niet te hunnen name gestelden aan slag in de grondbelasting voor die goederen tenminste 1 bedraagt, door inlevering van een ter secretarie daarvoor kosteloos verkrijgbaar gestold formulier, ver gezeld van de noodige bewijsstukken, waartoe behooren het aanslagbiljet of een afschrift daarvan en de noodi ge bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit; (Deze bewijsstukken worden na de vaststelling dei- lijst terug gegeyen.) 3o. a. wanneer zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen in deze gemeente op den 31 Januari 1908 hebben bewoond sedert 1 Augustus 1907 krachtens huur één huis of een gedeelte van een huis, dan wel hoogstens twee huizen of gedeelten daarvan (al of niet met bij behoorenden of gehuurden grond of niet ter bewoning bestemde bijlokalen of bijgebouwen), waarvan de per week berekende huur minstens 1.50 heeft bedragen hum-kiezers of krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur een zelfde vaartuig van tenminste 24 kubieke meter in houd of 24000 Kg. laadvermogen vaartuigkiezers b. wanneer zij op 31 Januari 1908 sedert 1 Januari 1907 onafgebroken in dienstbetrekking zijn geweest bij niet meer dan twee patroons, ondernemingen, openbare of bijzondere instellingen of als inwonende zoons werk zaam zijn geweest in het bedrijf of beroep hunner ouders en alszoodanig over 1907 hebben genoten: 400 inkomen, of vrije woning of inwoning en 325 inko men, of vrije kost en 200 inkomen of wel vrije kost, inwoning en f 125 inkomen (loonkiezers)-, c. wanneer zij op 1 Februari 1908 in het genot zijn van een pensioen of lijfrente van 400, verleend door eene openbare of bijzondere instelling of door eene on derneming pensioenkiezers "Voor hen die in beide gevallen, sub b en c vermeld, verkeeren, kunnen inkomen, pensioen en lijfrente wor den samengeteld ter bereiking van het vereischte be drag van 400. d. wanneer zij op 1 Februari 1908 sedert 1 Februari 1907 den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van minstens 100 nominaal, ingeschreven in een der Grootboeken der Nationale Sehuld (Grootboek kiezersj. of van minstens 50, ingelegd in de Rijkspostspaar bank, in eene gemeentelijke spaarbank of in eene, be heerd door het bestuur van een rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, van eene naamlooze vennoot schap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene stichting (spaarbankkiezers)-, e. wanneer zij met goed gevolg een examen hebben afgelegd, ingesteld door of krachtens de wet of aange wezen bij een algemeenen maatregel van bestuur examenkiezers.) door inlevering van daartoe strekkende ter gemeen tesecretarie kosteloos verkrijgbaar gestelde formulie ren, waarbij voor de onder 3o sub d genoemde kiezers, die voor het eerst op de lijst wenschen te worden ge plaatst, eene verklaring moet worden gevoegd van de Directie van het Grootboek, van de Rijkspostspaarbank of van de besturen van de overige daar genoemde spaarbanken en die op schriftelijk verzoek van de be langhebbenden hun wordt toegezonden. Hierbij wordt er aan herinnerd, dat aanslagen in de Rijks directe belastingen, ten name van de vrouw, gel den voor haren man, die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan de vader het vruchtgenot heeft, voor den vader; dat aanslagen in de Rijks directe belastingen buiten aanmerking blijven, als eerst na 31 December van het laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt; dat de huur voor eene woning- waaronder ook is te verstaan contributie aan eene coöperatieve bouwver- eeniging- als zij per jaar bepaald is, door -50 en als zij per maand bepaald is, door 4 wordt gedeeld om de week- liuur te verkrijgen. Is in den huurprijs het genot van gas- of waterleiding begrepen, dan vindt hiervoor geen aftrek plaats. Huur-, vaartuig-, pensioen- of lijfrente-, Grooteboek-, ben, toen ik hem zag lachen. Het volgend oogenblik echter bedacht ik, dat die snelle, handige verwisseling van voorkomen juist mijn conclusie bevestigde, daar dit op zichzelf al iets zeer verdachts heeft. Ik deed niettemin natuurlijk of ik niets merkte en of ik den vreemden bezoeker geheel au sérieux nam. Dit be hoorde tot het sijsteein van mijn trucs en bovendien ik kon mij immers niet vergissen. De bezoeker, die den portier geen kaartje had mee gegeven, stelde zich niet eens voor, liet mij niet eens tijd om hem uit te noodigen plaats te nemen, doch viel met de deur in huis. „Ik heb zooëven Willem III in 't Vondelpark op een paard zien rijden." Koning Willem III was bijna twee jaar dood. Ik zei echter niets anders dan een nuchter: „Zoo." Ik had mijn conclusie nu natuurlijk zonder aarzelen getrokken en mijn plan de campagne al gemaakt. Ja renlange ervaring had mij namelijk als vierde truc ge leerd om de ougelukkigen maar te laten praten en hun steeds gelijk te geven. Met tegenspreken prikkelt men hem: iets dat onnoodig, wreed en gevaarlijk is. Ik heb eens gelezen van een krankzinnige, die een Duitsch collega van me met een mes bedreigde, omdat hij „och man, je bent gektegen hem gezegd had. Ik praatte dus maar altijd mee en zocht hen met een zoet lijntje de deur uit te krijgen. „Ja," zei mijn bezoeker. 't Is waarachtig waar; een uur geleden reed wijlen onze koning Willem III in het Vondelpark, natuurlijk aangestaard door een groote menigte. Ik heb het met eigen oogen gezien. „Zoo dat is heel interressant." „U denkt, dat ik u maar wat op den mouw zit te spelden." „Zeker niet. Ik geloof u graag. Als u 't zegt zal 't wel zoo zijn." Ik merkte bij den ander reeds min of meer de pijn lijke verlegenheid, op, die men vindt bij krankzinnigen als ze geen tegenspraak ontmoeten. Dan worden ze als lammeren. Leer dit van mij. Jij bent ook aan een krant. Dit is de mooiste truc van allemaal. Maar dezen keer ging hij toch niet op. spaarbank- en examenkiezers die reeda op de thans van kracht zijnde kiezerslijst voorkomen, hebben geene nieuwe aangifte te doen, tenzij wat de huur- of vaar tuigkiezers betreft zij niet meer hetzelfde huis of vaartuig bewonen, dat zij op 31 Januari 1907 bewoonden. Loonkiezers, die reeds op de thans van kracht zijnde kiezerslijst voorkomen, wordt een nieuw aangifte-for mulier ter invulling thuis gezonden. Ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, mits op den omslag worde vermeld boven aan de voorzijde: „Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet" en in den linker-benedenhoek de naam en woonplaats van den afzender en zijne handteekening. Hij, die eene aangifte inzendt en daarin opzettelijk eene valsche opgave doet aangaande een feit, waarvan de plaatsing op de kiezerslijst afhankelijk kan zijn, wordt gestraft met gevangenisstraf van hoogstens Mn jaar. Alkmaar, 25 Januari 1908. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Zitting van 7 Februari. A. G. Jz. te Egmond aan Zee, Konijnendelven 10 boete of 5 dagen hechtenis. J. O. te Limmen, overtreding Drankwet 25 boete of 10 dagen hechtenis. E. Z. te Alkmaar, overtreding Phosphorluciferswet, 1 boete of 1 dag hechtenis. J. V., zonder bekende woonplaats, A. N. P. te Alkmaar, dronkenschap, de le 1 boete of 1 dag hech tenis, de 2e ,t 5 boete of 3 dagen hechtenis, de 3e 8 boete of 3 dagen hechtenis. J. W. Kz., J. B. Lz., S. G. Jz. te Egmond aan Zee, Strooperij, de le en 2e ieder 1 boete of 1 dag hechte nis, de 3e 2 boete of 2 dagen hechtenis. J. W. te Hensbroek, W. P. Jz., P. O. IIz., T. S. Hz. te Egmond aan Zee, Jachtwetovertreding, de le 6 boete of 2 dagen hechtenis, de 2e en 4e ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis, de 3e 8 boete of 8 dagen hech tenis. A. S. Az., te Wijk aan Zee, G. G. Jz., J. G. Lz., J. W. Kz., W. P. Ez., J. W. Jz., L. S. Ez., J. v. d. P. Mz., L. Z. te Egmond aan Zee, loopen over verboden grond, de le en 4e ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 2e en'3e ieder 5 boete of 3 dagen hechtenis, de 5e, 6e en 7e ieder 1 boete of 1 dag hechtenis, de 8e 2 boete of 1 dag hechtenis, de 9e 2 boete of 14 dagen tucht school. j" Ondertrouwd en Getrouwd: Johannes Martinus Philippus Chatillon te Alkmaar en Catharina de Vries, alhier. Ondertrouwd; Daniël Brouwer te Alkmaar en Maria Catharina Landman, alhier. Arie Ferra, wedn. van Trijntje Koopman, en Maria Anthoinetta Schrfider, wed. van Jacobus van Westerop, beiden alhier. Getrouwd; Gerrit Koning en Gesina Boet. Geboren; Helena Cornelia, d. v. Cornelis Wuis en Mintje Overtoom. Anthonius, z. v. Pieter Schou ten en Elisabeth Baars. Nicolaas, z. v. Cornelis de Waard Jz. en Maria Kraakman. Maria, d. v. Petrus Schouten en Grietje Suiker. Aagje, d. v. Hendrik Bakker Hz. en Guurtje Bakker. Overleden: Geertje Rienk van Buren, won. te Oogterlittens, 25 j. Jan, z. v. Paulus Monjé en Maria de Koning, won. te Rotterdam, 20 j. Levert Wesseling, wedn. van Annigje Mulder, 71 j. Hensbroek. (1—31 Januari). Geboren: Anna, d. v. Jacob Kolder en Trijntje Kos. Johannes Cornelis, z. v. Petrus D'gnum en A. M. C. de Wit. Cornelis, z. v. Pieter Mulder en Elisabeth Out. Pieter, z. v. Simon Mooij en Eliza beth Groot. Overleden: Cornelis Kuijper, 68 jaar, ongehuwd. [Oude Niedorp. (1—31 Januari). Geboren: Maarten, z. van Cornelis Slijboom en Maartje Kroon. Aaltje, d. van Hendrik Hendriks en Janke van Gorkum. Jacob, z. van Johannes Admiraal en Neeltje Jansen. Over led en: Lijsbeth Tauber, echtgen. van Heer tje Kooij, 51 j. Levenl. aangeg. d. van P. Ootjers en L. Koning. Cornelis, z. van Dirk Wijnker en Maartje Stam, 12 j. Ondertrouwd: Simon de Geus en Bertha de Vries. Geboren: Maartje, d. v. Dirk Dekker en Trijntje Ursem. Petrus Cornelis, z. v. Johannes Hendrikus Theodorus Baas en Maria Groot. Theodorus, z. v, Pieter Tesselaar en Meintje Lindeboom. Simon, z. v. Jan Jacob Kuiper en Wilhelmina de Graaf. Overleden: Johannes Wagemaker, 2 m. Johannes Petrus Tesselaar, 6 m. Aagje Bakker, 8 jaar. „Kunt u daar geen berichtje van maken?" vroeg de bezoeker. En een gevaarlijke vonk, die mij naar de deurknop deed grijpen, begon iu zijn*blik te lichten. „Zeker," beloofde ik. „Stellig." We zullen 't in d< krant zetten. Met een vet lettertje. (Een vet letter tje, dat is de zesde truc, die wendt je aan als laatste middel. Verbazende uitwerking.) Het is zeer inter ressant. Een prachtig bericht. Je zoudt zeggen: bijna twee'jaar na zijn doodl Eri hoe laat was het zei u?" .Doch toen gebeurde er eensklaps iets ontstel lend vreemds. De sinistere bezoeker barstte uit in een schaterlach. En terwijl ik dacht„O hemel een cri sis!" bulderde hij me toe „Maar zeg eens, wie van ons beiden is hier nou gek?! Wc staan elkaar te bed.nderen met stalen ge zichten. Wie denk je dat je vóór hebt?" „Dat weet ik niet!" stotterde ik, verwijtend, met de deur al open. De bezoeker luisterde echter niet eens. „Ik zie toevallig in 't Vondelpark een vent van de bioscoop zich verkleeden en schminken als Willem III en te paard langs 't toestel promeneeren en ik wil je- lie daarvan een berichtje brengen in een aardigen vorm. Ik kom hier met de bedoeling je er tusschen te nemen en in plaats van gek op te kijken, trek je een ernstig gezicht, geeft me 't grootste gelijk en laat mijn mop op de jammerlijkste manier in 't water vallen! Ben ik nou gek of ben jij het De man was een beetje verstoord. En terecht. Ik zag nu in, dat ik me leelijk vergalopeerd haden ik stond daar al met een kop als vuur, als een dwaas excu ses mompelend, daar het mij onmogelijk was de juiste verklaring van mijn handelwijze aan hem te geven. Leer dit van mij, jonge collega: trucs zijn heel mooi, prachtig, magnifiek maar laat je nooit bevooroor- deelen door het glimlachje van een portier. Tot zoover het somher verhaal van mijn ongelukk- gen vriend.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 6