STADSNIEUWS, De Huisindustrie-tentoonstelling. GEMENGD NIEUWS. Noord-Hollandsche Varkensfokvereeniging, afd. Heer-Hugowaard. Uit Schoorl. Uit Noordscharwoude. Uit Purmerend. Gras- en rietgewas. Lijkdienst te 's-Gravenhage. Valsch geld. Een driftig persoon Ziekentransport-colonnes. Aanranding. Monument dr. Reiger. Gedood door morphine. Overreden. Diamantindustrie. De Utrechtsche strafgevangenis als Eldorado Nieuws uit Hoorn. Alkmaars poorten. Goed afgeloopen. Een brandje. Vereeniging voor Volkshuisvesting. Voetbal. Een ontsporing wenkiesrecht een hoogst moeilijke quaestie. Voor velen is het nog een open vraagstuk, dat niet ernstig be studeerd is. Spr. is voorstander van vrouwenkiesrecht, niet omdat hij het een natuurrecht acht, maar omdat hij het voor het Staatsbelang nuttig oordeelt. Tal van quaesties die op de vrouw betrekking heb ben, komen meer en meer aan de orde. Ook arbeids- quaesties, want men bedenke, dat driehonderdduizend vrouwen in ons land in eigen onderhoud voorzien. Hij erkent dat het van de Liberale Unie een goede daad zou zijn in beginsel zich vóór vrouwenkiesrecht te verklaren, wat nog door geen enkele politieke partij is geschied. Spr. kent geen andere beperking dan de gehuwde vrouw uit te sluiten. Zoolang men geen algemeen kiesrecht voor de vrouw wil vragen, beperke men zich door het kiesrecht te geven alleen aan de onge huwde vrouwen, welke meer dan de gehuwde in het openbare leven optreden. Indien men het voorstel van het hoofdbestuur aan neemt, heeft men kans iets in de toekomst te ver krijgen. Vraagt men te veel in eens, dan loopt men gevaar, dat in de eerste tien jaren nog niets bereikt zal'worden. Daarom ook is het voorstel van het hoofd bestuur practisch en beveelt hij het met warmte aan. De heer Boodhuizen doet uitkomen, dat deze motie moet beschouwd worden als het program, waarmede de propagandisten van de Liberale Unie den lande zullen ingaan. Spr. zeide voorts, dat de Liberale Unie het niet kan laten bij eene beginselverklaringhet denkbeeld van vrouwenkiesrecht staat reeds in haar program van actie. Spr. verdedigde het denkbeeld om alleen aan de gehuwde vrouw het kiesrecht te geven en de leeftijds grens op 25 jaar te bepalen. Prof. Van Hamel (hoofdbestuur) sloot zich aan bij hetgeen de heeren Borgesius en Boodhuizen hebben gezegd. Vrouwenkiesrecht is een practisch vraagstuk en wij beoogen een practische verwezenlijking er van, zoodat de invoering geleidelijk moet geschieden. Samenwerking van man en vrouw is noodig. Op die samenwerking berust de maatschappij en men indt die samenwerking tegenwoordig niet slechts in de maatschappij, maar ook in vele publieke colleges. In het huwelijk concentreert zich de samenwerking en daarom wordt de samenwerking van man en vrouw in de maatschappij het best gerealiseerd, door het kiesrecht voor de vrouw te beperken voor de gehuwde vrouw. Hierna werd gepauzeerd. Na heropening der vergadering deelde de voorzitter mede, dat tot heden van het hoofdbestuur waren ge kozen de heeren S. van den Bergh, dr. Koch en J. Zijp, de eersten der dubbeltallen. De heer Van den Bergh deelde mede zijn benoeming niet te aanvaarden wegens drukke bezigheden als Kamerlid en in andere qualiteiten. In zijn plaats werd nu gekozen de heer D. de Klerk te Botterdam. Voortgezet werden de beraadslagingen over punt 2. De heer De Kanter, Den Haag, achtte de argumenten, ten berde gebracht tegen de kiesbevoegdheid der ge huwde vrouw, ongegrond en verdedigde het Haagsche amendement, dat kiesrecht vraagt voor alle vrouwen, gehuwd en ongehuwd, van den 23-jarigen leeftijd af. Botterdam verdedigde nogmaals het algemeen stem recht voor mannen en vrouwen en enkele uitsluitingen, welke in het staatsbelang noodig zijn. „Kampen" stelde een amendement voor, waarin de vergadering als haar oordeel uitspreekt dat de toekenning van het kiesrecht aan de vrouw wenschelijk is, maar het hoofdbestuur wordt uitgenoodigd dit onderwerp nader in studie te nemen, ten einde eene andere op lossing te vinden. Bij stemming werd het amendement-Kampen ver worpen met 42 tegen 18 stemmen. De amendementen-Den Haag en Botterdam om de beperking „ongehuwden" te laten vervallen en dus aan alle vrouwen het kiesrecht te verleenen, werden eveneens verworpen. Alsnu kwam in behandeling de quaestie der bedeeling. Zevenhuizen stelde voor, alle bedeelden uit te sluiten van kiesrecht, terwijl Leeuwarden niet als criterium van bedeeling wenschte te zien aangenomen, de op neming van armlastigen in een gesticht. De toelichting moet daarom van de motie worden losgemaakt. De Voorzitter antwoordde hierop, dat de H. B. in zijn circulaire erkend heeft nog geen oplossing te hebben gevonden. Mi. Patijn sloot zich aan bij de meening van Leeuwarden. Spr. wil geen verlies van kiesrecht verbinden aan tijdelijke bedeeling. Het gros der bedeelden moet van het kiesrecht worden uitgesloten. In het algemeen behoort de cate gorie der bedeelden tot de maatschappelijke minder waardigen. Ursem beval kiesrecht voor alle bedeelden aan, waarna de voorzitter het standpunt van het II.B. nader toelichtte. Het H. B. wil alleen uitsluiten zij, die doorloopend bedeeld zijn. Delft noemde het een onrecht, dat een bedeelde hooger wordt gesteld dan eene fatsoenlijke, getrouwde vrouw dan de huismoeder, het sieraad der Neder- landsche samenleving. Delft wenschte als tijdelijk en toevallig bedeelden die behooren te worden uitgesloten, beschouwd te zien degenen die 6 maanden onderstand genieten. Het amendement-Ursem, om alle bedeelden toe te laten, werd met groote meerderheid verworpen. Bij de korte bespreking van stemplicht merkte de heer Boodhuyzen op, dat het H. B, invoering hiervan wenschelijk acht, evenals die van evenredige verte genwoordiging. Kampen meende dat de nadeelen van stemplicht grooter zijn dan de voordeelen, en hij achtte het moei lijk uit te maken wie zijn plicht al of niet verzuimt en straf verdient. Hoorn sprak in denzelfden geest. Een amendement om den stemplicht te schrappen werd niet ondersteund.' Zonder hoofdelijke stemming werd daarna onder applaus der vergadering de kiesrechtmotie van het hoofdbestuur der Liberale Unie aangenomen. Botterdam bracht aan het H. B. warme hulde voor het aan de orde stellen van dit belangrijke vraagstuk. Gistermiddag werd te Amsterdam in het American Hotel een bestuursvergadering gehouden van de Ver- eeniging voor de Nederlandsche tentoonstelling van' huisindustrie. De voorzitter deelde mede, dat het bureau voorstelt de tentoonstelling nog een jaar, tot 1909 dus, uit te stellen. Onder invloed van de financiëele crisis is het waarborgfonds nog zeer klein gebleven en de financiëe le commissie is dan ook eenstemmig van oordeel, dat thans niet genoeg geld bij elkaar is te krijgen. Boven dien zal de heerschende werkloosheid tot gevolg heb ben, dat in den komenden zomer het tentoonstellings- bezoek zeer slecht zou zijn, de arbeiders zullen zich dan nog niet voldoende van den nood van dezen winter her steld hebben. Ma discussie werd het voorstel goedgekeurd. De heer Zaalberg, secr. der desbetreffende commissie hield een inleiding over de te houden enquête. De noodzakelijkheid van zijn betoog motiveerde de spr. met de opmerking, dat de enquête-werkzaamheden tot dusver nog geen voldoende resultaat hebben gele verd. D« tantoonstelling zal een demonstratie zijn, een wakkerschudden van publiek en regeering; zij kan geen volledig beeld geven van de huisindustrie. Daarvoor is noodig de enquête, die een feitelijk overzicht zal kun nen geven van geaardheid en omvang der huisindustrie. Bovendien zal zij kunnen verschaffen een volledige ken nis omtrent het terrein waarvoor een wetgeving ont worpen zal moeten worden. Dat de vereeniging zelf de enquête op zich nam, achtte spr. juist gezien. De honderden menschen uit alle kringen, die op huisbezoek gaan, zullen de werke lijkheid onder de oogen krijgen en hun indrukken daar van mededeelen aan anderen. Aldus wordt een groote- re en levendigere belangstelling gewekt, dan door offi- ciëele rapporten mogelijk zijn. Yan deze enquête ver wachtte spr. meer resultaat dan van een officiëele, b.v. door d<? arbeidsinspectie in te stellen. Of de enquête ten uitvoer gebracht zal kunnen worden, hangt af van de plaatselijke comité's; waar deze niet bestaan; kun nen correspondenten benoemd worden. Den 7den dezer hield deze afdecling een algemeene vergadering ten huize van den heer Klaver. Na de opening der vergadering door den heer W. van Slooten, werden door den heer C. Gootjes de notulen gelezen der voorgaande vergadering. Zonder op- of aanmer king werden deze goedgekeurd. Van den heer van der Oord was een schrijven ingekomen, dat hij als bestuurslid bedankte, aangezien het bezoeken van avondvergaderingen minder goed was voor zijn ge zondheid. De rekening over 1907 liep over f 79.90 inkomsten en f 35.855 uitgaven, alzoo een actief van f 44.045. De heeren H. Pluister en W. Volkers, de rekening nagezien hebbende, verklaren deze in orde te hebben bevonden, weshalve ze advisoeren haar goed te keuren, waartoe de vergadering besloot. Punt 4 der agenda vaststelling van het salaris van secretaris-penningmeester en inspecteur, gaf aanleiding tot heel wat discussie, aangezien nog moeielijk kon worden '^geoordeeld over den omvang der werkzaam heden. Niettemin werd bepaald, dat het salaris van den secretaris voor 1908 werd vastgesteld op f 25 terwijl zoo noodig dit salaris door gratificatie kan worden aangevuld. Voor inspectie werd voorloopig f 50.uitgetrokken. Hoogst gewenscht werd het geacht, dat ook bij de aanstelling van een Inspecteur, de bestuursleden toch mede een deel der inspectie op zich nemen. Hierna kwam de begrooting ter tafel, sluitend in ontvangst en uitgaaf met f 154.04. De opmerking werd evenwel door het Bestuur gemaakt, dat enkele posten feitelijk nog zeer moeilijk te ramen vielen. De begrooting werd aangenomen. Voor men overging tot de benoeming van een secr., tengevolge van het aanstaand vertrek van den heer Gootjes, werd op voorstel vsm den heer C. de Boer besloten zoo mogelijk het Inspecteurschap aan het Secretarisschap te verbinden. Benoemd werd, nu de heer W. „van Slooten, die verklaart, althans voor een jaar deze functies te wil len aanvaarden. Hierop werd de heer C. de Boer aan gewezen voor de tijdelijke waarneming van het voor zitterschap. De bespreking van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering, Maandag in café Central te Alkmaar te houden, vorderde niet voel tijd. Geen enkel punt gaf aanleiding tot debat. Meer stof tot bespreking gaf punt 8 der agenda, betreffende het subsidieeren van fokbeeren-houders. Gewenscht werd het geacht, althans op twee plaatsen in het uitgestrekte gebied der afdeeling vanwege der vereeniging gesubsidieerde beeren-houders te hebben, die dan liefst rekening zouden moeten houden met de beide richtingen waarin tegenwoordig het meest ge- fokt wordt. De heer Jc. van Slooten verklaarde zich op aandrang der vergadering bereid als beeren-houder op te treden, terwijl tevens werd besloten de wed. C. Berkhout in kennis te ste len met de voorwaarden voor subsidie en moreelen steun der vereeniging. Bij d6 gehouden discussie werd een artikel voorge lezen uit hst landbouwblad, van de hand yan den heer Dreesman te Assen, Besloten werd omtrent de richting waarin gefokt zal worden nog geen bepaald besluit fce nemen, doch een vergadering uit te schrijven om het gevoelen dei- leden te weten. In verband met deze discussie werd mede nog een artikel voorgelezen uit het N. v. d. D. van 4 Sept. 1907. Hierna werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. Uit Schagen. Voor haar kunstlievende leden en genoodigden gaf onze gymnastiekvereeniging „Lycurgus" in Ceres al hier den Ssten eene welgeslaagde uitvoering. De ver schillende nummers aan toestellen en met staven als ook de vrije oefeningen vielen zeer in den smaak van de bijna 300 aanwezigen. „De brandweer van Gribbel- huizen," een voordracht, had een daverend lachsucces. Het bal duurde bijna tot den morgen en was zeer ge animeerd.» In het Ipkaal „De Posthoorn" had den 9den eene ten toonstelling plaats van aquarellen, etsen en teekenin- gen uit de portefeuille van Arti uit Amsterdam. Er waren heel veel zeer mooie stukken tentoonge steld. De belangstelling van het publiek in deze ten toonstelling was heel wat grooter dan vorige keeren. Het zou voor de liefhebbers van de schoone schilder kunst jammer zijn als de personen, die tegenwoordig de moeite doen de portefeuilles ten toon te stellen, met die goede werk ophielden. Een flink bezoek is voor hen altijd eene groote aanmoediging er mee te blijven voortgaan. Voor hun moeite en zorg is dit tevens de schoonste belooning. Gisteravond gaf de gymnastiekvereeniging „Kracht en Vlugheid" van Bergen, onder leiding van den di recteur, den heer Jac. Schenke, een openbare uitvoe ring in het lokaal van den heer Timmerman te Schoorl. Hoewel de zaal nu juist niet geheel bezet was kan deze uitvoering toch als goed geslaagd genoemd worden. De ruimte van het tooneel laat nogal wat te wenschen over, waardoor, jammer genoeg, enkele din gen slecht uitkwamen. Zoowel de oefening van de dames als die van de le den en directeur werd goed uitgevoerd. Als deze ver eeniging zoo door blijft bestaan, zal er onder de flinke leiding van den directeur iets goeds tot stand kunnen komen. Tot slot werd er een tooneelstukje „Een oude heer die trouwen wou," ten beste gegeven. De avond werd met een prettig bal gesloten. Het Vrije Toonei 1 uit Alkmaar, zou gisteravond in het lokaal van den heer Stam, voor de tweede maal het tooneelstuk „Kleine Menschen" van Albert v. Waasdijk opvoeren. De burgemeester heeft echter de opvoering verboden, omdat zij een groot deel der burgerij (de anti-revolutionnairen) antipathiek was. Uit het drietal voor predikant vau de Doopsgezinde Gemeente alhier, waarop voorkwamen ds. Pottinga van Veendam, ds. Scherpenhuyzen van Hoorn op Texel, ds. Spaans van Enkhuizen, is heden met 87 van de 94 stemmen beroepen ds. Pottinga van Veendam, De verpachting van gras en rietgewas van dijken en wegen van het Waterschap Starnmeer en Kamerhop, gehouden 8 Februari 1908, bracht op 2359 tegen 2188 voor 1907. De plechtige lijkdienst ter nagedachtenis van den overleden Koning en den Erfprins van Portugal werd in de St. Authoniuskerk te 's-Gravenhage, geheel in rouw gehuld, door een talrijk publiek van genoodig- den en parochianen bijgewoond. Voor het hoogaltaar was een katafalk opgericht, gedekt met de Portugee- sche vlag en met aan het voeteneinde een krans van Cycarbladeren met linten in de Portugeesche kleuren. Die krans was door den Portugeeschen gezant neder- gelegd. Deze en de legatiesecretaris namén de plicht plegingen waar jegens de genoodigden, speciaal de vertegenwoordigers der koninklijke familie. Voor de katafalk verhief zich hoog een baldakijn in den vorm van een kroon, waarvan rouwkrip af hing. Zilveren luchters met brandende kaarsen waren om de estrade geplaatst. De meeste buitenlandsche gezanten, ook de pauselijke zaakgelastigde met het personeel hunner legatiën, de meeste onzer Ministers, de president der Tweede Kamer en verschillende andere hooge autoriteiten uit de diplomatieke en ambtelijk-offieele kringen woon len de plechtigheid bij. Het kerkelijk Zangkoor voerde het groot Bequiem van abt Perosi uit met orgelbegeleiding, hetgeen een zeer verheffenden indruk maakte. Pastoor Schoonder- beek, leidde den dienst, bijgestaan door diakenen en ceremoniemeester. De geestelijkheid deed een rond gang om de katafalk. Met den treurmarsch van Chopin eindigde de plechtigheid. Twee personen, verdacht van het uitgeven en ver vaardigen van valsch geld te Gouda, zijn naar Botter dam overgebracht en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Een der verdachten, P. H., bekende reeds te weten, dat het uitgegeven geld valsch was. Zaterdag werd naar hot politiebureau in de Pauwen- steeg te Botterdam gebracht de schoorsteenveger L. E., die, inwonend bij zijn patroon I., in de Molensteeg aldaar, bij een twist zich zóó driftig maakte, dat hij een revolver greep en daarmee een schot loste. Niemand werd gelukkig gedeerd. Nu de pogingen van het hoofdcomité van het Ned. Boode Kruis, om te komen tot het oprichten van ziekentransportcolonnes in de voornaamste plaatsen van het land, nog niet de totstandkoming daarvan tot gevolg hebben gehad, heeft het Utrechtsch comité van het Boode Kruis het plan opgevat, om, zoo mogelijk, eene colonne van studenten te vormen. Als gevolg van verschillende besprekingen met de heeren dr. Templeman van der Hoeven en met den heer Oudendijk Pieterse, resp. voorzitter en secretaris van het Utrechtse^ comité, kwamen verschillende leden van het Utrechtsch Studentenkorps Zateadag tot de oprichting van de eerste sectie van eene ziekentrans- portcölonne. Het bestuur werd samengesteld als volgtJ. de Groot, president, A. Th. Planten, secretaris, A. van IJsendijk. penningmeester, en C. L. W. Buys, tweede secretaris. Het doel van de transportcolonnes is, dat het Boode Kruis in tijd van ooriog zal kunnen beschikken over een reserve-korps van ontwikkelde en goed onderlegde personen. Daartoe zullen gehouden worden verband- cursussen en zal onderricht gegeven worden in het opnemen en transporteeren vau zieken en gewonden met draag- en raderbaren en andere vervoermiddelen, het in- en uitladen van zieken en gewonden bij spoor- en watertransport, enz., enz. Het is te hopen, dat het goede voorbeeld van het Utrechtsch Stiidpntenkorps spoedig navolging moge vinden, zoodat op den duur het Boode Kruis over een aantal transportcolonnes zal kunnen beschikken. Zaterdagavond laat is op den N.Z. Voorburgwal, achter het Koninklijk Paleis te Amsterdam een als heer gekleed persoon door een 3-tal opgeschoten jongens aangerand. Do hoer, dien men op den grond wierp, maakte dadelijk alarm, zoodat spoedig hulp kwam opdagen. De jongens zetten het op een Ioopen, déch het mocht de politie gelukken een der daders aan te houden, die in verzekerde bewaring werd gesteld. Te Utrecht worden plannen gevormd om te geraken tot oprichting van een monument voor den overleden burgemeester dr. B. Beiger. Het denkbeeld is, een borstbeeld van dr. Beiger op te richten op het fraaie Lucasbolwerk nabij de Lucasbrug. Openstelling Telegraafkantoren. In een vergadering der Kamer van Koophandel te Bergen-op-Zoom is met algemeene stemmen besloten, een adres te richten tot den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, ten einde voor alle telegraaf kantoren wederom op Zondag openstelling te bekomen, des avonds tusschen 61/271 /2 uur, zooals dit reeds op verschillende plaatsen thans het geval is Zij zal de andere Kamers van Koophandel in den lande mede verzoeken, dit adres te steunen. Een zelfde verzoek zal worden gericht tot het bestuur van den Neder- landschen Journalistenkring en den A. N. Wielerbond. Zaterdag stelde de justitie een onderzoek in naar den doodsoorzaak van den heer B. v. d. B., te Ochten, van wien vermoed wordt, dat hij na 't gebruik van een hem toegediende dosis morphine is overleden. Weduwenbeurs. Als administrateur van de weduwenbeurs der voor malige classis Enkhuizen, eene der oudste instellingen van levensverzekering in de Hervormde kerk (1657), is opgetreden Ds. G. D. Goedhuis, te Iloogkarspel, ter vervanging van Ds. II. Bleijenberg, te Enkhuizen, die vegens emeritaat heeft bedankt. Een ruim anderlialf-jarig meisje werd Zaterdag middag in de Conradstraat te Amsterdam, toen zij bij het oversteken van den weg kwam te vallen, door één der wielen van een juist passeerenden vracht wagen over het hoofd gereden. Het kind werd iu een apotheek binnengebracht, alwaar een dokter den dood constateerde. Een inbreker gesnapt. Sedert geruimen tijd werden iu de werkplaats op het abattoir te Botterdam verschillende vermissingen gecon stateerd van schapendarmen. De firma L. van Crefeld vermiste in den loop der tijden reeds voor een waarde van f 300 a f 400. Daarom werd een dag of acht wacht gehouden. Zaterdagnacht tusschen 12 en 1 uur ont dekten de boekhouder en een agent van politie, die zich iu hinderlaag hadden gelegd, dat eenige pannen van het dak werden afgelicht, waarna zich een man langs een touw naar beneden liet zakken. Gegrepen, bleek hij de 25-jarige darmenzouter J. v. H. te zijn. Hij was in 't bezit van een lantaarn, kaars, nijp tang en 22 leegt? zakken. Twee medeplichtigen, op den uitkijk, namen do vlucht. De gearresteerde is in bewaring gesteld. Zaterdag is de diamantslijperij van den heer Phlip- peau te Bussum stop gezet. 'n Matroos had den avond gezellig bij 'n hem be kende familie doorgebracht, en hij ging door de Ferdinand Bol, om den Dam te zoeken. Dien kon-ie niet vinden, en dus wendde-ie zich tot 'n passeerende vrouw om inlichtingen. Deze trachte hem, instee hem voort te helpen, z'n horloge te ontfutselen, waarna de stevige r atroos 'r vast-greep en zij aan de politie werd overgeleverd. De vrouw bleek 'n oude bekende der justitie te zijn, die in tien jaren tijds reeds elf veroordeelingen achter den rug heeft. Nadat het O. M. twee jaar gevangenisstraf heeft geëischt kwam de verdediger mr. J. W. Speijer, namens de vrouw met het eigenaardig verzoek, haar naar géén ander celgebouw te zenden dan naar Utrecht. Daar kende ze iedereen, den dokter, de bewaarsters, dadr was ze volkomen op haar gemak, daar voelde ze zich thuis. Nadat ze haar straf ondergaan heeft, znl zij zich aldus beloofde ze tot 't Leger des Iïeils wenden. {Tel.). 386 S T A A T S L O T E R IJ. 5e klasse, 12e lijst. Trekking van heden Nr. 15577 f 1000; ns. 6131, 9879 en 18722 elk f 400; ns. 5944, 6305, 10324, 13863, 15906, 19072' en 20327 elk f 200. Bij besluit van den commissaris der Koningin iu deze provincie is de secretaris der alhier gezetelde gezondheidscommissie, de heer mr. A. A. Huizenga, op nieuw voor den tijd van 5 jaren als zoodanig be noemd. In het blad van heden vindt men het slot van een belangwekkend artikel over de „Friesche poort". Wij hopen van de hand van den schrijver wiens initialen den lezer reeds zeggen, dat hier iemand be voegd tot spreken over Alkmaars geschiedenis aan het woord is eerlang ook artikelen over de andere poorten op te nemen. Voor het station van de tram AlkmaarHaarlem heeft by na een ongeluk plaats gehad, dat echter goed afliep. De stoker van de tram geraakte bij het aan» eenkoppelen van een wagen en de locomotief onder de locomotief Gelukkig werd bijtijds geremd, zoodat de stoker er met den schrik afkwam. In het magazijntje van den heer Spier in de Achterstraat is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een brandje ontstaan. De schade is gering, daar het brandje terstond gebluscht werd door de bewoners van het huis f Morgenavond, Dinsdag om 8 uur, zal de algemeene vergadering van de vereeniging voor Volkshuisvesting alhier in Café „Central" gehouden worden. Daar goede opkomst gewenscht is, verzocht men ons hierop de aandacht te vestigen. „Alcmaria Victrix" maakte gisteren een vergeefsche reis naar Amsterdam, waar men het terrein van Amstel, tegen welke vereeniging gespeeld zou vyqrden in totaal onbospeelbaren staat vond na het betrekkelijk droge weer van de geheele laatste week, zeer zeker etn groote teleurstelling, daar de betreffende consul, de Alkmaarders niet had afgeseind, In de j.l. Zaterdagavond te Amsterdam gehouden bestuursvergadering van den Noordhollandschen Voet balbond, is besloten de jaarlijksche Seriewedstrijden, ook nu weer in Alkmaar op het terreiii van „Alcmaria Victrix" te doen plaats hebben. De beide Paaschdagen en den daaropvolgenden bon dag zullen daartoe, evenals de beide vorige jaren, weer gebruikt worden. Het Cadetten-elftal heeft gisteren te Hoorn een match gespeeld tegen „Sport" met den uitslag 41. Gisteren speelde A. V. V. haar lOen competitie wedstrijd tegen V. Z. V. V. II te Zaandam. Om twee uur stelden beide elftallen zich op. A. V. V. won den toss en verkoos voor de rust tegen den vrij hevigen wind te spelen. Beeds dadelijk na den aftrap zat A. V. V. goed op het vijandelijke doel en na 4 minuten spelens wist de rechts-binnen zijne partij de leiding te geven. Voor de rust wogen beide partijen vrijwel tegen elkaar op. V. Z. V. V. doelpuntte voor half-time 2 maal de laatste goal werd ongeldig verklaard wegens off-side, en met 11 ging de rust in. Na de rust werd voornamelijk op V. Z. V. V's helft gespeeld. Weer kreeg A. V. V. de leiding, toen haar center-half uit een corner nummer 2 maakte even voor time scoorde de center-voor, zoodat A. V. V. met 31 won. Gistermorgen geraakte bij het rangeeren een goe derenwagen van de Hollandsche Spoor, dicht bij den Bergeroverweg uit de rails. Drie kwartier had mén noodig om den waggon weer in de rails te krijgenl De treinenloop werd door het ongeval niet vertraagd. Turnlust. De uitvoering van Zaterdagavond in de Harmonie door deze Turnvereeniging onder directie van den heer F. VV. J. Lambert gegeven, mag zeker in alle opzichten volkomen geslaagd heeten. De voorzitter merkte in zijn openingsrede op, dat Turnlust de eerste was, die eene herhaling van een eenmaal gegeven uitvoering' durfde te ondernemen, maar de flinke opkomst had de veronderstelde belangstelling in de turnkunst en de vereeniging niet beschaamd en hij hoopte dat ook deze avond aan de verwachting zou beantwoorden. Hierom trent kan het bestuur gerust zijneen dankbaar en voortdurend applaus bevestigde het reeds en de groote aandacht, vooral bij de concours nummers uit Maas-

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2