Vraag en Aanbod. 25 Ct. in hst ZaterdagavondnuiRier geplaatst Vereeniging voor Volkshuisvesting, Alkmaar. Uitverkoop J.Fortuin B2. BUITENLAND. Het nieuwe Ministerie. Amsterdamsche Beurs. A D V R T E NTIE N. GEVRAAGD een gehuwde Schippersknecht, twee gemeubelde kamers, Broodwinning. FINALE Koetouwen, Waterdichte dekkleeden, Kaasdekken, Koedekken, Marktjassen en Kielen. Kaasmarkt, Alkmaar. Laatste Berichten. j Noordhollandsch Landbouwcrediet marktberichten. Klei 11e advertenties van I5 regels betreffende huur en verhuur, koop en verkoop, aanbiedingen en aan vragen in betrekkingen worden a Het verven vin banken, rasterwerken enz. in de plantsoenen TE ALKMAAR Wegens opheffing van mijne zaak, zal ik tegen uiterst lay8 prijzen uit verkoopen mijn in voorraad zijnde Oliegoederen Dorschkleeden Alles moet dus weg!! tricht, was zeker een sprekend bewijs dat men de tur ners bewonderde. De werkers waren hier en daar gelukkiger dan bij de eerste opvoering. Aan lioogrek, ringen en op de bar ren werd met grootste animo gewerkt en de algemee- ne, vrije-oefeningen waren zeer accuraat, terwijl de laatste met een effect van zeven hoogstanden op twee bruggen te gelijk werd besloten. Ook de plastieke standen, vier welke een gevecht en de laatste die de overwinning van Turnlust voorstelde waren door het meer achteruitplaatsen van het toestel met een breederen straalbundel beter belicht. Dat de vijf te Maastricht bekroonde turners, dankbaar werden toegejuicht, ja ditmaal zelfs weder voor het voetlicht werden geroepen, verwonderde zeker niemand, want zij vooral hadden deel aan 't succes van den avond, die in alles bewees dat het den leden van Turnlust ernst is den naam der vereeniging eer aan te doen. „Diligentla." Zondagavond gaf het Transformatie en specialitei tengezelschap, directie John Leyten en Co. alhier een< voorstelling, die zeker ruimer bezoek verdiend had. De heer en mevr. de Leeuw gaven een paar kleine aardige operette's, terwijl zij in hunne voor- en nagege ven nummers beiden hunne gave toonden, de laatste als Hollandsche soubrette en de eerste als karakterhu- morist. De heeren Leyten en Schutte gaven met suc ces een paar Hollandsche duo's, welke zeker alle be zoekers aan Solser en Iiesse deden denken. Als cou pletzanger had laatstgenoemde mede veel bijval. Dc heer Leyten, die met mej. Claus een oorspronkelijke schets gaf in pén bedrijf, Plicht gejieeten, toonde zich daarin een goedacteur, maar het meest en grootst suc ces had. hij zeker in het slotnummer Een verloren ring. Achtereenvolgens trad de heer Leyten daarin op als liet klerkje Bertus, Barger een timmerman, de huisbaas Grijp, Jozef een oudgediende en Moos de uitdrager. In een ommezien waren kleeding, houding, grime en stem veranderd, zéé dat men telkens een ander meende te zien optreden. Een luid applaus toonde dan ook de be wondering der bezoekers. Een ervaren pianist en dito viool vulden het geheel aan, zoodat een beter bezoek wel verdiend was, Staking opgeheven. De staking van 25 "arbeiders, werkzaam op het land van Holz, waarvan wij Zaterdag melding maakten, is hedenmorgen opgeheven. De arbeiders zullen nu per uur werken. Stukwerk wordt niet meer verricht. In Portugal heeft Zaterdag zonder stoornis de begrafenis van den vermoorden Koning en den Kroon prins plaats gehad. Bij het aanbreken van den dag weerklonk over de hoofdstad het dof en somber klok gelui uit honderd kerktorens en van dat oogenblik af bewoog zich een groote menschcnmenigte langs straten en pleinen. Onophoudelijk werden naar het koninklij ke paleis en naar de kerk van San Vincente-Fora, kransen, met lange, veel kleurige linten, gedragen. Onder de eerste bloemenhulden, die op het paleis aan kwamen, was er één van den Tsaar, mej. j^et opschrift: ijAari' zijne JConihldijke hoogheid prins Louis Philippe -— Nicolas II"; een ander driekleurig lint droeg de woorden„Aan zijne majesteit Dom Carlos I Haa kon en Maud" (het Noorsche Koningspaar.) Het voorplein van het Necessldades bood een bewe gelijk tooneel, dal in de warme lentezon een groote verscheidenheid aan kleur en schittering aanbood. Er stonden rondom en in de straat cavaleristen in schit terende parade-uniformen opgesteld en tusschen hen door liepen hellebaardiers, stalmeesters en lakeien in scharlaken-roode jassen met breede, goudgele boorden, een driehoek! gen steek en witten kuitbroe^. Negen fjutiejste galakoetsen met prachtige spiegelruiten en veel verguldsel, stonden, met zes of acht paarden of muil ezels bespannen, te wachten. ITofdignitarissen in dp kleederdracht van vroegere eeuwen verbeidden het begin der plechtigheid. De Puitsche prins Eitel Eriedrich kwam van de buiten - landsche deputaties het eerst. De kapel was mat verlicht met rouwvloers behangen en met bloemen versierd. Toen ik binnentrad aldus seint een der berichtgevers zat de jonge Koning in de adelborsten-uniform voor de Koninginnen in de Koninklijke loge. Hij legde een eenvoudige, waardige jiouding aan dep dag en 'over zijn gelaat lag een trek yan diepen ernst. Ook de beide zwaar gesluierde Ko- uinginnen schenen zich zelf te beheerschen. Zij volgden, een brandende waskaars in de hand, de Jiisten tot den drempel der kapel. Eerst toen de stoet zich in beweging had gezet, keerde de Koninklijke fa milie naar het paleis terug. Dat koning Manuel de begrafenis niet bijwoonde, moet geenszins als veiligheidsmaatregel beschouwd worden. In Portugal heerscht namelijk de gewoonte, dat weduwen, weduwnaars en kinderen niet aan de'be grafenis van echtgenooten of ouders deelnemen. Ko- iiing Oaylbs stoofde er zich bij den dood van zijn vader weliswaar niet aan, doch dit werd hem van verschillen de kanten indertijd zeer kwalijk genomen. In de eerste staatskaros nam een hof-dignitaris met de Koninklijke kroon plaats. In de volgende rijtuigen waren gezeten de hoogwaardigheidsbekleeders aan het hof en de leden der buitengewone gezantschappen. De vertegenwoordiger der Fransche republiek en de Fran- sehe gezant te Brussel zaten in het vijfde rijtuig. In het zesde volgden prins Eitel Friedrich van Pruisen, de hertog van Connaught en de graaf van Turijn. De lijkwagen was bedekt met een reusachtig zwart fluwee- leh kleed, afgezet door gouden franje. Er waren drie lijkwagensde eerste bleef leeg, in de beide anderen werden de kisten, gedragen door stalmeesters, dwars dus niet in de lengte, gelegd. Het stoffelijk overschot van den Kroonprins bevond zich in den tweeden wagen, dat van den Koning in den derden. Achter den lijk wagen liepen de beide lievelingspaarden van den Ko ning. Het was twaalf uur toen de stoet zich in bewe ging stelde, voorafgegaan door troepen, kamerheeren met hunne staven, parlementsleden, autoriteiten, pairs- mmisters en gezanten. De menschen langs den weg hielden geen enkele betooging, alleen droegen allen rouw, ook enkele huizen waren in rouwgewaad gesto ken. De regeeringsgebouwon waren gesloten, de gor dijnen peergelaten. Op het Handelsplein, waar de vreeselijlce moord plaats had, bevond zich, toen de lijkstoet er voorbij trok, niemand anders dan een afdeeling cavalerie, die er ge- stationneerd was. Aan den ingang der kerk van San Vincente-Fora, die de stoet te ongeveer half twee bereikte, stond de geestelijkheid, aan het hoofd de eerst onlangs benoem de patriarch van Lissabon, die zijn functies met deze hjkplechtigheid begon. De kisten werden van den wa gen getild, in de nationale kleuren gewikkeld, en op schragen geplaatst. Daarna naderden de leden van de oude broederschap van de heilige Barmhartigheid, die reeds sedert de dertiende eeuw in de Portugeesche hoofdstad de armen en ter dood gebrachten naar hun laatste rustplaats geleiden. Zij hebben 't recht den eersten lijkdienst bij de kist van den overleden vorst te houden en krijgen ook de katafalk en het doodslaken, die ze ten bate van hun werk kunnen verkoopen. lerwijl de kapelaan de gebruikelijke gebeden uit sprak, losten de batterijen der artillerie verscheidene salvo's, die door de Engelsche en Spaansehe kruisers in de haven beantwoord werden. Daarna werden de kisten door hoogwaardigheidsbe kleeders langs brandende toortsen in de kerk gedragen, waar de plechtige dienst hervat werd. Op een tweeden katafalk werden de lijkbaren gedragen. De baar van den vader werd links, die van den zoon rechts geplaatst. Om vier uur begon de patriarch met het requiem. De ceremonie duurde een half uur. De kisten bleven nog eenigen tijd tentoongesteld, teneinde het publiek in de gelegenheid te stellen er langs te defileeren. Vervol gens werden ze naar de kapel gebracht, die den Portu geesehen yorsten tot laatste rustplaats dient. Voor 'tvertrek van den stoet, droeg de opper-kainer- heer de kisten aan den patriarch over en zwoer dan een plechtigen eed, dat de lijken der vorsten zich werkelijk in deze kisten bevonden. Verder overhandigde hij den patriarch de sleutels ervan. Hoogwaardigheidsbeklee ders van het hof teekenden twee documenten, ten be wijze, dat de overdracht van kisten en sleutels in hun tegenwoordigheid had plaats gehad. Er heeft op straat nog een ongeluk plaats gehad: een rijtuig, waarop verscheidene toeschouwers geklom men waren, zakte in, op het oogenblik dat de Konink lijke begrafenisstoet passeerde. Verscheidene personen werden gewond; bijna allen echter niet ernstig. De Kroonprins van Servië van wiens zonder linge invallen wij meermalen gewaagden heeft een brief geschreven aan de Servische regeering, waarin hij zegt geen jaargeld te willen ontvangen, ook niet, als de volksvertegenwoordiging dit toestaat. Er werd verondersteld, dat het ministerie in verband hiermede zijn ontslag zou nemen, maar naar verluidt beschouwt het 't schrijven van Kroonprins George als in strijd met de wet. In een later schrijven moet de Kroonprins evenwel gezegd hebben, dat hij dit jaar gedn geld wil ontvangen wegens den slechten toestand van het land en dat hij later alleen dan ervan gebruik zou willen maken, indien alle politieke partijen er vóór stemden. Gemengde M e d e d e e 1 i n g e n. De Schaatsenwedstrijden te Davos. Te Davos zijn de wedstrijden om het wereldkam pioenschap in het schaatsenrijden gehouden. De Neder- landsche schaatsenrijdersbond had twee rijders afge vaardigd, de heeren S. Koning en H. Kalt. Deze zijn niet erg gelukkig geweest, Koning heeft een ongeluk ge kregen bij het oefenen voor een wedstrijd en zich zoo aan het been bezeerd, dat hij niet mee kon doen en Kalt heeft geen schitterend figuur gemaakt. Het Nederlandsche succes is dus nihil, terwijl de twee landgeuooten sinds hegin December in Davos waren, om zich te traineeren. De uitslag was de volgende Voor de 500 meter was winner J. Wikander (Helsingfors), in 442/5 see, 1500 meter: Oscar Mathiesen (Noor), in 2 min. 204/5 sec. 5000 meterOscar Mathiesen, in 8 min. 552j5 sec. J. Eden sloeg in 1894 het wereldrecord met minuten 373/5 seconde. 10.000 meter: Oscar Mathiesen, in ÏS min. 14/3sec. Om den titel yan wereld-kampioen te verwerven, moest een rijder drie van de vier wedstrijd gewonnen hebben. Daarin slaagde de Noor Oscar Mathiesen, die dus te Davos tot wereldkampioen voor 1908 werd uit geroepen, - v. V -Si - (Officieel), s GKAVENHAGE, 10 Februari. Wij vernemeu dat de Koningin heden overeenkomstig de voordracht van den kabinetsformateur het besluit heeft geteekend, waarbij worden benoemd tot Minister van Buitenland- sche Zaken de heer De Marees van Swinderen, van justitie mr. Nelissen, van Binnenlandsclie Zajcp.p mr. Heemskerk, van Marine de heey Wentholt, van Finan ciën mr. Kolkman, van oorlog' de heer Sabron, van wa terstaat mr. Bevers, van koloniën Tdenburg', van landbouw enz. dr. Talma. Minister Heemskerk 'neemt tijdelijk koloniën tot het in functie treden van den lieer Tdenburg. De benoeming wordt morgenayond in de „Staatscourant" verwacht- Mr. Th. Heemskerk is geboren in 1852. Sedert 1883 lid van de Provinciale Staten, sedert 1888 is hij Ka merlid achtereenvolgens voor Kidderkerk, Harlingen, Sneek en Amsterdam (met tusschenpoozen dat hij niet herkozen werd.) Hij is wethouder van Amsterdam. Mr. A. I'. L. Nelissen, geb. 1851 te Breda was yan 188788 rechter te Maastricht, yeryolgens te Breda en thans raadsheer in den Hoogen Raad. Mr. M. J. G. M. Kolkman, geboren 9 Maart 1853 te Dordrecht was achtereenvolgens advocaat te Arnhem en notaris te Didam (tot 1 October 1885) 30 April 1884 werd hij afgevaardigde voor Nijmegen en in 1887 voor Jtheden. Jg; Thans is hij leider der RoomsclpKatholiekeu in de Tweede Kampr, Luitenant-generaal F. II. A. Sabron is chef van den Generalen Staf. Hij werd geboren 1849 te Utrecht. Mr. J. G. S. Bevers werd in 1852 te Roermond gebo ren. Hij was van 18881894 lid der Tweede Kamer, thans is hij sedert 1902 lid der Eerste Kamer. Sedert 1896 is hij wethouder van publieke werken in den Haag. Hij is Katholiek. De heer A. W. E. Idenburg-, oud-militair, oud-Kamer- lid en oud-minister van koloniën, thans gouverneur van Suriname werd in 1861 te Rotterdam geboren. Hij is anti-re volutionnair. Dr. A. S. Talma werd geboren te Angeren en is 4:: van ge- jaar. Hij was predikant te Heinenoord, te Vlissingen en te Arnhem en is redacteur van het bondsorgaan van Patrimonium, het anti-rev. Nederlandsch Werklieden verbond. Sedert 1901 is hij afgevaardigde voor Tietjerkstera deel en thans leider der anti-rev. in de Kamer. Jhr. mr. R. de Marees van Swinderen is buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van Nederland in de Vereenigde Staten van Amerika, tevens voor de Vereenigxie Mexicaansche Staten. De eenige minister die blijft is de heer J. Wentholt, minister van marine, geb. 1851 te Almelo. Van de heeren Nelissen, Sabron, Wentholt en v. Swinderen is de politieke overtuiging tof nog toe niet op den voorgrond getreden. Het ministerie is dus een zaken-ministerie mengd gehalte, EEN LIEFDESDRAMA. NIJMEGEN, 10 Febr. Gisteravond omstreeks 10 uur is in een sloot achter het Slachthuis alhier ge vonden het lijk van een twintig-jarig meisje, dat met een drieendertig-jarig boekbinder in een slaapstede alhier tezamen woonde. Vermoed wordt dat hij het meisje, dat bevallen moest, te water heeft geworpen. De boekbinder is gearresteerd. EEN SCHEEPSONGELUK. LONDEN, 10 Febr. Tijdens een dikken mist is gistermorgen het Hollandsche stoomschip „Vondel", van Amsterdam, in hotsing gekomen met den drie mast schoener „Pool Fischer" van Barrow. De schoe ner zonk onmiddellijk de bemanning, acht koppen, is verdronken. De „Vondel" werd slechts licht be schadigd. Zij is nn q® aanvaring op de plek van het ongeluk npg eopige uren lang blijven kruisen en heeft toen de reis naar Southampton voortgezet, waar zij Zondagmorgen 4 uur is aangekomen. DE WERKLOOSHEID. AMSTERDAM. 10 Februari. Hedenmorgen had vanwege „de onafhankelijke Vakorganisaties en vrije socialistische groepen" zooals op het strooibiljet stond, een openbare vergadering plaats met als sprekers Da. Schermerhom en Mr. Duquesne in het gefeouw „d'öeeï- vinek." Beide sprekers die tot onderwerp hadden ge kozen „de werkloosheid" gespten de tegenwoordige maatschappij en wekte tot strijd op. Wordt 'vut* öoïijd BURGERLIJKE STAND. GEBOREN 9 Febr. Francina Johanna, d. van Cornells Kieft en Bregtje Oukes. OVERLEDEN: 8 Febr. Jacobus Leblom, 79 jaar. Opgave van het Voordam C 1213, Alkmaar. Koers van: Staatsleeningen. NEDERLAND. pCt. Ned. Werkel. Schuld 2i/3 BUITENLAND. Bulgarije Tabaksleeniug .5 Brazilië Funding5 China 1898 5 Mexico binnenl. .5 Japan .1 Oostenrijk Jan./Juli 4 Rusland Hope4 Oonsol .4 19065 1894 6e Em. 4 Financ. en Industr. ondernemingen. Neder'. Handelmaatschappij resc. div. Cultuur Vorstenlanden Wiustbew. Westersuiker aand. A'dam Langkat Idem pref A'dam Serdaug. Bindjey Deli-Maatschappij aand Langkat tabak A Medan N. Asahan tabak Rotterdam Deli Senembah Tabak-Mij. Kon. Mij t. expl. v. Petroleum aand. Moeara Enim Sumatra Palembang Perlak Petroleum-Mij. Zuid-l'erlak Redjaug Lebong Great Cobar Pittsburgh Coal Common Steels Aand div. Car Foundry Amerik. Stoomv -Mij. Common Marine Preferent Common Peru Preferent Spoorwegleeningen. F. van Staatsspoorw. Deli spoorweg AMERIKA. Atch, Top. Cert, v. Convert. pCt. 4 Denv. en R. Gr, Cert. Aand div. Erie Kansas City South. pref. Miss. K. Texas C. v. New-York Ontario Norfolk Western C. v. Southern Railway Southern Pacific Union Pacific cert. v. u Wabash gew. Rock Island gew Warschau Weenen Wladikavykas 1885 4 lwang Dombr.4Vs Premieleeningen. NEDERLAND. Stad Amsterdam /100 3 üemeente-crediet 3 Antwerpen 1887 21/s Theiss 4 Staatsleeniug 1860 5 Staatsleening 1864 5 1866 5 Koers van het geld. Prolongatie 35/g pCt. Mededcelingen. De geheele markt verkeerde wederom in lustelooze stemming. Amerika flauw slot iets beter. Mijnwasrden aangeboden, speciaal voor Redjang Lebong, Great Cobar en Ketahoen. Tabakken onge- auimeerd, Staatsfondsen prijshoudend. 8 Febr., 10 Febr. 76 75% 95% 95% 104 96% 48% 483/i6 83 981/4 98% 79 78% 80 791/4 883/4 88 79 162% 162% 109% 108% f43.,40 148.50 1343/4 143 140 195 193 75 74 70 67 436 437 931/4 901/4 223 226% 1593/4 157 370 358 385 371 278% 275 140% 188% 913/4 90% 1333/4 SS 133 930 913 128 1193/4 9 8% 2713/16 27% 277/m 261/ie 145 141 6% 6% 17 167/s Sl/„ O 8 341/4 0V2 34 Holl. IJz. Sp.-Mij. Mij. tot expl POLEN. RUSLAND. isELGIE. HONGARIJE. OOSTENRIJK. RUSLAND. 107 190 70% 86% 20% 1411/16 2013/16 49% 2'-'% 311/s 641/2 109/16 71 117% 8% 121/16 109 837/8 88% IO6U/16 1047/16 95ib/16 1523/s 1531/4 268 266 09% 851/4 19% 143/i6 1913/16 48% 203/16 303/8 61% 101/4 68% 115% 8V16 1116/66 108% 823/i 1039/16 ALKMAAR, 10 Febr. Aangevoerd 0 paarden f 0 a f 04 koeien en ossen f 180 a 250, 43 vette kal veren f 40 a 100, per ned. pond 80 a f 1.— 66 nuch tere kalveren f 8 a 20, 3 magere schapen f 20 a 24, 0 vette id. f a 327 vette varkens 38 a 50 ct. per ned. pond, 45 magere varkens f 14 a 18. BROEK OI LANGEDI.JK 8 Febr. 1908. fl««i m werd besteed voor 0. aO.p. i ,i/?K.G jij») ILL. 0.—aó.— 0—nü.— 2.50a6.75 O n 3.—a7.— 2.a4. 1.—a 1.10 9.— a 11,50 Station NOORD-SCHAR W HIDE, 8Febr. Ui on f 1.— a 1.10, per 50 K.ö. Roode kool f 6 50 a 7.25, 2e soort f 5.50 a 6.25, kleinere f 3.5(LI,, kool f7.25a f 7.75, 2e soort f 6.a 7.kleinere f 4.a 5. Deensche witte kool f 3.50 a 4.— 2» soort f' 3.a 3.25. kleinere f 1 50 a 2 50 per 100. SCHIEDAM. 8 Febr. Moutwijn f 11.-, Jenever 15.Amst. Proef 16.50. Per H.L. cont. zonder fust en zonder belasting. Aardappelen (g ran f] es) dito (ronde) r Reuzenbioemkool r Roode kool Gele kool Deensche Witte kool Uien Bieten mits vooruit betaald en mits ze vóór Vrijdag middag, 4 uur, zijn ingezonden. voor goedkoop en degelijk repareeren van vulpenhouders, fouografen enz. is bij W. NEDERKOORN, Lange- straat, A 11. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar zullen op Donderdag 13 Februari a.s. des na middags 1 uur ten S.tadhuize, in het openbaar aanbesteden De voorwaarden liggen ter lezing tor gemeente secretarie, waar de gezegelde inschrijvingsbiljetten moeten bezorgd zijn vóór of op 13 Februari a. s. dea middags 12 uur. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. P. G., bij J. KANT, Dirkshorn. worden GEVRAAGD van 14 Maart tot 1 Mei, (Zitkamer en Slaapkamer) voor twee gehuwde per sonen, met of zonder pension. Aanbiedingen met opgave van voorwaarden, onder lett. B 64, bureau dezer courant. Voor billijken prijs te koop Kruideniers en Comes tibles affaire te Amsterdam. Solide zaak, vrij huis waarvan huur billijk, op drukke stand. Br. fr. „Zaak" Kantoorboekh. B. Dinkelaar, Beurspassage, Amsterdam. ALGEMEENE VERGADERING op Dinsdag den 11e Februari 1908, ten 8 ure n.m., in hetBoven- locaal van het Café „Central" lo. 2o. 3o. Punten van behandeling: Mededeelingen van het Bestuur. Behandeling der Statuten. Verkiezing van een definitief Bestuur. Namens het voorl. Bestuur, C. G. ZAADNOORDIJKSecr. Algemeene opkomst gewenscht. Het huis is verhuurd aan den heer Kranenburg te Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 3