DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 37. Honderd en tiende jaargang. 1908 DONDERDAG 13 FEBRUARI. KIEZERSLIJSTEN. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. tlAVlS Telefoonnummer 3. De Burgemeester der gemeente Alkmaar, Gezien de artikelen 11, 12 en 13 der Kieswet, Noodigt de mannelijke inwoners der gemeente uit, die vóór of op 15 Mei a. s. den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt en geplaatst wenschen te worden op de lijst, aanwijzende de kiesgerechtigden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, voor het jaar loopende van 15 Mei 1908 tot 15 Mei 1909, voorzoover die inwoners dat kies recht niet ontleenen aan een aanslag in de Rijks di recte belastingen over het laatstverloopen jaar (grond en personeele belasting, dienstjaar 1907; bedrijfs- en vermogensbelasting, dienstjaar 1900/7,) daarvan ter secretarie der gemeente vóór 15 Februari a. s. te doen blijken op de volgende wijze: lo. wanneer zij over het laatstverloopen dienstjaar iii een andere gemeente of in andere gemeenten in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen geweest (in de grondbelasting voor minstens 1.) door inlevering van de voor voldaan geteekende aanslagbil jetten van alle belastingen, waarin men is aangeslagen geweest, welke biljetten na de vaststelling der lijst worden terug gegeven; (Deze uitnoodiging geldt alleen de belastingbetalende ingezetenen, die zich na 14 Februari 1907 in de ge meente Alkmaar metterwoon hebben gevestigd.) 2o. wanneer zij aanspraak op kiesrecht meenen te kunnen maken van te zijn mede-eigenaar van onroe rende goederen in een onverdeelde nalatenschap, omdat hun aandeel in den niet te hunnen name gestelden aan slag in de grondbelasting voor die goederen tenminste 1 bedraagt, door inlevering van een ter secretarie daarvoor kosteloos verkrijgbaar gesteld formulier, ver gezeld van de noodige bewijsstukken, waartoe behooren het aanslagbiljet of een afschrift daarvan en de noodi ge bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit (Deze bewijsstukken worden na de vaststelling der lijst terug gegeven.) 3o. a. wanneer zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen in deze gemeente op den 31 Januari 1908 hebben bewoond sedert 1 Augustus 1907 krachtens huur één huis of een gedeelte van een .huis, dan wel hoogstens twee huizen of gedeelten daarvan (al of niet met bij behoorenden of gehuurden grond of niet ter bewoning bestemde bijlokalen of bijgebouwen), waarvan de per week berekende huur minstens 1.50 heeft bedragen huurkiezers of krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur een zelfde vaartuig van tenminste 24 kubieke meier in houd of 24000 Kg. laadvermogen vaartuigkiezers b. wanneer zij op 31 Januari 1908 sedert 1 Januari 1907 onafgebroken in dienstbetrekking zijn geweest bij niet meer dan twee patroons, ondernemingen, openbare pi bijzondere instellingen of als inwonende zoons werk zaam zijn geweest in het bedrijf of beroep hunner ouders en alszoodanig over 1907 hebben genoten: 400 inkomen, of vrije woning of inwoning en 325 inko men, of vrije kost en 200 inkomen of wel vrije kost, inwoning en f 125 inkomen loonkiezers c. wanneer zij op 1 Februari 1908 in het genot zijn van een pensioen of lijfrente van 400, verleend door oene openbare of bijzondere instelling of door eene on derneming pensioenkiezers Voor hen die in beide gevallen, sub b en c vermeld, verkeeren, kunnen inkomen, pensioen en lijfrente wor den samengeteld ter bereiking van het vereischte be drag van 400. d. wanneer zij op 1 Februari 1908 sedert 1 Februari 1907 den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van minstens 100 nominaal, ingeschreven in een der Grootboeken der Nationale Sehuld (Grootboek kiezers). of van minstens 50, ingelegd in de Rijkspostspaar bank, in eene gemeentelijke spaarbank of in eene, be lieerd door het bestuur van een rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, van eene naamlooze vennoot schap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene stichting (spaarbankkiezers) e. wanneer zij met goed gevolg een examen hebben afgelegd, ingesteld door of krachtens de wet of aange wezen bij een algemeenen maatregel van bestuur examenkiezers.) door inlevering van daartoe strekkende ter gemeen tesecretarie kosteloos verkrijgbaar gestelde formulie ren, waarbij voor de onder 3o sub d genoemde kiezers, die voor het eerst op de lijst wenschen te worden ge plaatst, eene verklaring moet worden gevoegd van dc Directie van het Grootboek, van de Rijkspostspaarbank of van de besturen van de overige daar genoemde spaarbanken en die op schriftelijk verzoek van de be langhebbenden hun wordt toegezonden. Hierbij wordt er aan herinnerd, dat aanslagen in de Rijks directe belastingen, ten name van de vrouw, gel den voor haren man, die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan de vader het vruchtgenot heeft, voor den vader dat aanslagen in de Rijks directe belastingen buiten aanmerking blijven, als eerst na 31 December van het laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt; dat de huur voor eene woning- waaronder ook is te verstaan contributie aan eene coöperatieve bouwver- eeniging- als zij per jaar bepaald is, door 50 en als zij per maand bepaald is, door 4 wordt gedeeld om de week huur te verkrijgen. Is in den huurprijs het genot van gas- of waterleiding begrepen, dan vindt hiervoor geen aftrek plaats. Huur-, vaartuig-, pensioen- of lijfrente-, Grooteboek-, spaarbank- en examenkiezers die reeds op de thans van kracht zijnde kiezerslijst voorkomen, hebben geene nieuwe aangifte te doen, tenzij wat de huur- of vaar tuigkiezers betreft zij niet meer hetzelfde huis of vaartuig bewonen, dat zij op 31 Januari 1907 bewoonden. Loonkiezers, die reeds op de thans van kracht zijnde kiezerslijst voorkomen, wordt een nieuw aangifte-for mulier ter invulling thuis gezonden. Ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, mits op den omslag worde vermeld boven aan de voorzijde: „Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet" en in den linker-benedenhoek de naam en woonplaats van den afzender en zijne handteekening. Hij, die eene aangifte inzendt en daarin opzettelijk eene valsche opgave doet aangaande een feit, waarvan de plaatsing op de kiezerslijst afhankelijk kan zijn, wordt gestraft met gevangenisstraf van hoogstens één jaar. Alkmaar, 25 Januari 1908. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. ALKMAAR, 13 Februari. De verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk is in de laatste dagen weer ter sprake gekomen. Men herinnert zich dat de oud-minister van buiten- landsche zaken in de Fransche Kamer plotseling weer op het Staatstooneel is verschenen. Hij hield een rede, welke als een uitdaging jegens Duitschland werd be schouwd. De lieer Clémenceau, de minister-president; antwoordde hierop niet: hij liet dit over aan den minis ter van buitenlandsche zaken Pichon, die in de Kamer een aardige overwinning behaalde en den heer Del- cassé weer in een vergeten hoekje duwde, tot niet ge ringe vreugde van Duitschland. In de Marokkaansche kwestie bewees Duitschland Frankrijk, zooals we gis teren zagen, een kleinen vriendendienst, welke echter door den heer Pichon niet bijzonder hoog werd geschat -hetgeen men in Duitschland alles behalve prettig vond. Vervolgens kwam het bezoek van prins Eitel Friedrich. Het was alsof Keizer Wilhelm zijn tweeden zoon, heel wat pienterder jongeman dan zijn oudste broeder, vooruit zond om terrein te verkennen en vrij baan te maken. Het bezoek is niet dat geweest wat het had kunnen zijn: de zoon logeerde in een hotel vlak bij het station, reed in een auto door Parijs, be zichtigde het Sacré Coeur (maar de mist, die er over de stad hing, belette hem van het panorama van Pa rijs te genieten) en ging daarna weer op den trein. Her bezoek had anders kunnen zijn wanneer er ook niet een mist hing over de Fransch-Duitsche betrek kingen De verhouding is goed, meer niet, niet harte lijk, niet veelbelovend. Verschillende landen (ook Ne derland) hebben in Parijs een Kamer van Koophandel -- Duitschland, dat in den vreemde anders zoo spoedig dergelijke instellingen bezit, niet en ook Frankrijk heeft er geen in Berlijn. Nu heeft de minister-presi dent Clémenceau Zondag merkwaardige woorden ge sproken, welke men uit zijn mond niet verwacht zou hebben. Hij sprak bij gelegenheid van de onthulling van een monument voor Scheurer Kestner, die zijn le ven heeft gegeven voor het recht in de zaak-Dreyfus, maar die in zijn laatste oogenblikken den triumf der waarheid en gerechtigheid heeft zien komen. De heer Scheurer Kestner was van Elzasische afkomst en in verband hiermede zeide de minister-president: „Ik vrees'niet de herinnering aan een bloedig verleden op te halen. Daar ik mij ten volle bewust ben van de verantwoordelijkheid, welke mijn ambt mij oplegt, kan ik zonder vrees spreken over gebeurtenissen, welke tot het verleden behooren, en zonder angst gevoelens uit drukken, welke wij noch verloochenen noch geheim houden mogen, als wij ons zelf niet willen vernederen. Ook Scheurer Kestner was een zoon van den Elzas en een goed Franschman. Wij mogen ons zelf niet zoo ver verloochenen, om, wanneer wij dezen man eeren, den historteehen Elzas niet te noemen. Het zwijgen is in zulke gevallen een waarborg voor misverstand en scheeve voorstelling, maar ik vind het waardiger uit te spreken, wat wij op dit oogenblik denken, omdat ik ze ker ben, dat mijn woorden geen aanstoot zullen geven aan hen, die, als wij, eerlijk en nationaal gevoelen. Alle volken kennen in hun geschiedenis overwiunin gen naast nederlagen. Om Frankrijk weer groot te maken na de verschrikkelijke beproevingen, behoeven wij noch te haten noch te liegen. De politiek van Frankrijk is vrij van alle dreigementen en uitdagingen en berust op den hechten grondslag van een rechtvaar dige wederkeerigheid. Wij moeten aan de gevoelens van onze harten den vrijen loop laten, wanneer wij spre keu over Elzas-Lotharingtm, dat zulk een voorname plaats heeft ingenomen op ieder gebied van nationalen arbeid en 40 generaals heeft voortgebracht, wier na men met die van evenveel veldslagen, door hen geleverd tijdens de oorlogen van de republiek en het keizerrijk prijken op den Are de Triomphe. Twee groote volkeren, die met elkaar wedijveren hebben hetzelfde belang erbij, dat zij elkaar met ac ting behandelen, omdat deze wedijver elk van hen to eere strekt!" De woorden van den heer Clémenceau hebben oen grooten en diepen indruk gemaakt. Dezj rede moet behooren tot de beste, die deze welsprekende man ooit heeft gehouden. „Nooit was de minister Clémenceau zoo helder, zoo sterk, zoo overtuigend. Hij heeft de woorden gevonden die het verleden aan de toekomst kunnen binden. Zijn rede was vaderland lievend zonder chauvinistisch of kwetsend te zijn." Al dus oordeelt het Berl. Tagebl. Het geenszins Fransch- gezinde Duitsche blad ziet in de rede van den minis ter-president het antwoord aan den heer Delcassé en als zoodanig begroet het die rede met warme instem ming. Geen revanche dat is de grondtoon der rede. En daarom heeft de heer Clémenceau een goed werk ge daan met zoo openlijk over den Elzas en de verhouding- tot Duitschland te spreken. Beëediglng van het ministerie. De beëdiging der nieuwe ministers heeft gistermid dag bij H. M. de Koningin in tegenwoordigheid van den directeur van Hr. Ms. kabinet, plaats gehad. Er stonden nog al veel nieuwsgierigen in het Noord einde om de nieuwe bewindslieden, die allen in ambts- costuum waren, het Paleis te zien verlaten. Even vóór het vertrek der ministers was de Prins, van de reis teruggekeerd, het Paleis binnengetreden. Het nieuwe kabinet. De nieuwe ministerraad heeft, naar de N. Ct. meldt, gistermiddag een langdurige bijeenkomst gehouden. Het Centrum verneemt bij geruchte, dat, indien het nieuwe Kabinet tot het indienen van Grond wets- herzienings-ont werpen overgaat, het dan ook zal voorstellen den tijd, waarvoor de leden der Tweede Kamer worden gekozen, van vier op zes jaren te brengen. Minister Bevers. De tot minister benoemde wethouder mr. Bevers heeft Dinsdag van het college van B. eh W. te Den Haag afscheid genomen met een hartelijk woord, dat door den voorzitter, den burgemeester, beantwoord werd met een toespraak, waarin hij de aangename samenwerking herdacht tusschen den afgetreden wet houder en zijn ambtgenooten in het dagelijksch be stuur en hulde bracht aan de bekwaamheid, werk zaamheid en beginselvastheid, welke mr. Bevers gedurende de 12 jaren van zijn wethouderschap had aan den dag gelegd. Ook wethouder Simons sprak nog een woord van afscheid tot zijn aftredenden collega, getuigende van waardeering der ougestrordè samenwerking en vriend schappelijke verhoudingen. Mr. Bevers nam ook op hartelijke wijze afscheid van de ambtenaren zijner afdeeling. Stellingen van mr. Th. Heemskerk als student. Het Hdbl. vermeldt de volgende stellingen, door mr. Th. Heemskerk als student op 4/6 November 1874 in de Debating Society te Leiden verdedigd, indien het blad zich niet vergist o.a. tegen dr. Kuyper zelf. „Welke ook de diensten mogen zijn, die door Cal vinisten in vroeger dagen aan de ontwikkeling van onderscheidene landen zijn bewezen, toch is de tegen woordige Calvinistische beweging, die door dr. A. Kuyper geleid wordt, gevaarlijk voor den Nederland- schen Staat, die op geheel andere grondslagen geves tigd is. „Van de twee hoofdbeginselen van het Calvinisme, die dr. Kuyper noemt in zijne brochure „Het Calvi nisme, oorsprong en waarborg onzer constitutioneele vrijheden" Gods souvereiniteit en uitverkiezing is 't eerste, opgevat zooals dr. Kuyper het doet, op politiek gebied een ijdele klank, en het tweede de deur, waardo, r de heerschappij der geestelijken op het staatkundig terrein binnenkomt. „Uit bovengenoemde brochure blijkt in het algemeen, dat de Standaard-partij geen politiek stelsel heeft, dat hetzij op eenige vaste beginselen, hetzij op eene juiste kennis van de regeerkunst berust. „Aangezien derhalve het drijven dezer partij niets teweegbrengt dan het verwarren van godsdienst en politiek met elkaar, behoort zij zoo spoedig mogelijk in het vergeetboek te geraken." Kamervacature te Tietjerksteradeel. Naar dc Res.bode verneemt, moet er ernstig sprake van zijn, ds. D. G. Postma te oorbvrg, candidaat te stellen voor de Tweede Kamer in het district Tietjerksteradeel, opengekomen door de benoeming van ds Talma tot minister van landbouw. Kamervacature te Rheden. De Tijd verneemt dc zekere bevestiging van het bericht, dat in het kiesdistrict Rheden als opvolger van den heer Kolkman, die als Kamerlid aftreedt, tot candidaat voor de Tweede Kamer zal worden gesteld jhr. J. N. J. C. M. van Nispen tot Sevenaer, hoofdredacteur van „De Residentiebode". Eerste Kamer. Door de Staten van Limburg is gekozen tot lid van de Eerste Kuner O. llaffmans, Statenlid voor Venlo en notaris te Helden met 37 stemmen. Statistiek der Vakvereenigingen. Door het Centraal Bureau voor do Statistiek zullen voortaan elk jaar eenige gegevens verzameld en ge publiceerd worden, betrekking hebbende op den om vang der centrale organisaties in de Nederlandsche vakbeweging van werklieden, zulks in aansluiting op de uitkomsten, verkregen door het in de jareti 1904—1906 ingestelde onderzoek naar de geschiedenis en de werkzaamheid der vakbonden en vakvereeni gingen. De resultaten van dat onderzoek weiden ne- dergelegd in de „Statistiek der Vakvereenigingen van Werklieden in Nederland", een omvangrijk werk, dat in twee deelen (1905 en 1907) verscheen enden loop der vakbeweging tot 1 Januari 1907 behandelde. Thans zal slechts een beknopt overzicht worden gegeven en alleen opgave worden gevraagd van a de bij een centraal lichaam aangesloten orga nisaties b. het ledental dier organisaties c. de verplichte contributie, door de aangesloten organisaties te storten in de kas van het centrale lichaam d. het totaal der ontvangsten over het afgeloopen jaar e. het totaal der uitgaven over het afgeloopen jaar Aan afdeelingen van vakbonden en aan plaatse lijke vakvereenigingen, die aangesloten zijn bij een Bestuurdersbond of een Plaatselijk Arbeids-seereta- riaat, zullen rechtstreeks geen gegevens worden ge vraagd. Het desbetreffende verzoek zal gericht wor den tot de genoemde centrale organisatie. Aan plaat selijke vakvereenigingen, welke niet bij een of ander centraal lichaam zijn aangesloten en derhalve geheel zelfstandig zijn, zal (rechtstreeks) alleen een opgave van het ledental worden gevraagd. De Directeur van het Bureau doel, teu behoeve van de samenstelling van een beknopt overzicht, als hier bedoeld, een beroep op de welwillende mede werking van de besturen der verschillende organi saties. Circulaires met vragenlijsten ter invulling worden in den loop dezer maand verzonden. Aan besturen van zelfstandige plaatselijke vak vereenigingen (derhalve geen afdeelingen van vak bonden en evenmin organisaties die zijn aangesloten bij een Bestuurdersbond ot een Plaatselijk Arbeids secretariaat), die einde Februari 1908 nog geen dus danig verzoek hebben ontvangen, wordt beleefd ver zocht hun adres schriftelijk ter kennis van het Bu reau ('s-Gravenhage, Rijnstraat 28) te willen brengen, hetgeen portvrij kan geschieden. GEMENGD NIEUWS. Holl. Mij. v. Landbouw te Purmerend. De afdeeling „Beemster, Purmerend en Omstreken" der Holl. Mij. van Landbouw hield gisteren te Pur merend een algemeene vergadering, aanvankelijk onder leiding van den heer J. W. II. Geerlings. Na 't lezen der notulen en 't behandelen der inge komen stukken, kwam punt 4 der agenda aan de orde, betreffende 't aftreden van de bestuursleden J. W. II. Geerlings van Purmerend, ©n P. Jonges Dz. van Beemster en 't optreden in hunne plaats van mr. Ridder van Rappard van Purmerend en II. Zijp van Beemster. De heer Geerlings nam met een waardeerend woord afscheid als voorzitter en bestuurslid en install erde mr. Ridder van Rappard als zijn opvolger. De heer Van R. nam daarop 't presidium over met een hartelijke toespraak tot den afgetreden voorzitter en beval zich tevens aan bij bestuur en leden, om hem in zijn taak bij te staan, wanneer hij laarin, door onbedrevenheid, mocht te kort schieter. Vervolgens werd door den heer Jb. Blokker van Wijde-Wormer verslag uitgebracht namens de com missie voor den gehouden cursus in paardenkennis aldaar. De commissie sprak met groote waardeering over de goede resultaten, welke door den leeraar Dekker, hoofd der School aldaar, waren verkregen. Daarna bracht de heer II. Bultman van Purmerend, als afgevaardigde, verslag uit van de laatst gehouden vergadering van Hollands Noorderkwartier. Ten slotte werd door den heer PTennissen van Amsterdam een lezing gehouden over „De Land- bouw-Ongevallenwet." Scherp werd deze door den redenaar als ondoelmatig en onuitvoerbaar gecriti- seerd. Spreker zou gaarne zien, dat de boeren zelt, onder goedkeuring van Kamers en Ministerie, een onderlinge verzekering tegen ongevallen oprichtten. Er bestaan reeds verscheidene onderlinge zieken fondsen, welke uitstekend werken. En daar nu de ongevallen-verzekering in den grond der zaak eigen lijk niets anders is dan een ziekteverzekering, zou spreker wenschen, dat de verzekering van ongevallen in die fondsen werd opgenomen. Alles, wat do >r 't Rijk wordt ingesteld, is wel go-G, maar n et go»-ikoop. Onderlinge ver ek'-ringen zijn niet minder goéd en v- 1 goedk -oper. Dnu '-ij ton t nog, dat de Regeering alle ko-Jtut van de Lmdboiiw- Ongevallenwet op de iiul- en tuinbon vei-i wil verhalen, waarschijnlijk geleerd door de ervaring nu t de Rijksverzekeringsbank, die nu reeds vier millioeii te kort komt. Daarom hebben eenige mannen in den lande zich tot een comité gevormd waarvan- spreker do ter heeft secretaris te zijn - w- lke zich onl-dig zal houden met de samenstelling van een ontwerp ooi- een onderlinge verzekering tegen ongevallen op zeer vereenvoudigden groudslag en waardoor t mogelijk zal blijken, dat de preiniën tot ongeveer de h lit zul len kunnen worden teruggebracht. De verschillende Boerenbonden in den Lande z.ijn alle ten zeer&te voor ons denkbeeld en bel »ven ons hunne krachtige nn-dewerking, t-rwijl de (thans afg - treden) Minister m t ons doi-ï sympathiseert. Steeds heeft m-ii onderonden, dat onderlinge \et- zekering de be-te muon r van v- r/.ckt-r.-n f. De vergadering toonde 't met den gvachten rush naai

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1