DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. - No. 38. Honderd en tiende jaargang. 1908 V R IJ D A G 14 FEBRUARI. Uit de gevangenis-houders. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Kamervacature voor Tietjerksteradeel. Kamerverkiezing te Rheden. Mr. Heemskerk en het defensievraagstuk. Nederlandsch Arbeidersblad. Bestrijding van den woeker.f Mond- en klauwzeer. Internationale tentoonstelling van hulpmiddelen voor Gymnastiek en Spel. GEMENGD NIEUWS. De oud-Minister van Oorlog bedreigd. Een duur dubbeltje. Staking te Eindhoven geëindigd. Het conflict te Krommenie. De doodstraf weer ingevoerd? Onder den blooten hemel. ËII'tIA Een goede vondst. Drie honderd kippen gestolen. Een drankwetkwestie. Werkloosheid. Uit de diamantindustrie. De toestand van den veestapel. Uit den Helder. ALKMAARSCHE COURANT. Telkens en telkens weer trekt het de aandacht, dat de rechter ten onzent zoo ver van den aangeklaagde staat. In ernstiger gevallen heeft men eenige aan raking, doordat althans de rechter-commissaris den beklaagde gesproken heeft. Doch in de meeste gevallen is alles wat een 'nau wgezet rechter omtrent een voor hem gebrachten beklaagde weet, ontleend aan een proces verbaal van een politiebeambte benevens wat offici- eele staatjes en verklaringen. De man komt, wordt ondervraagd, enkele getuigen worden gehoord „deurwaarder de volgende zaak." En toch is in die weinige minuten dikwijls* beslist over de toekomst van een mensch, toch krijgt deze in den regel dien tengevolge een rechterlijk vonnis, dat hem zijn geheele leven kan worden nagehouden. Nu is het euvel nog niet zoo groot in grootere steden met een goede politie. Daar staat tusschen den verbaliseerenden beambte en den rechter nog een inspecteur of een commissaris van politie, die zich gemakkelijker bewegen en intiemer informeeren kun nen dan de rechter, maar tevens beschaafder zijn, meer tact en meer oordeel des onderscheids hebben dan de laagste ambtenaren. Zij kunnen dus althans het Openbaar Ministerie beter inlichten dan de veld wachter van het platteland, wien zoo niet in ons wet- boet van strafvordering dan toch in de strafrechterlijke praktijk een veel te groote rol is toebedeeld. Het zou dus van groot belang zijn, dat de rechter ten aanzien van de bedrijvers van euveldaden op het platte land beter werd ingelicht dan tot nu toe geschiedt. Doch ook in de stad kan de best ingerichte politie'deze on- derzoekingstaak maar zeer gedeeltelijk vervullen. In de eerste plaats, omdat zij zooveel andere dingen te doen heeft. En dan omdatzijj voor het Openbaar-minis terie onderzoekt en met den'rechter zelfjslechts weinig aanraking heeft, De hier geconstateerde moeilijkheid nu wordt in den Amerikaanschen staat Massachusetts ep® een bizonder eigenaardige wijze ondervangen er worden daar ambtenaren benoemd, die het contact tusschen rechter en beklaagde vormen. Niet omdat ons de in voering van deze overigens volstrekt niet onbe kende instelling in ons land 'onmiddellijk"wen- schelijk voorkomt, maar wel omdat het voorbeeld ons in het algemeen zeer interressant lijkt, willen wij aan de hand van dr. Baernreither,"(Jugendfürsorge und strafrecht in den Yereinigten Staaten von Amerika, Leipzig, 1905) vertellen hoe die ambtenaren ginds als uit de-gevangenis-houders werken. Zoodra een strafbaar feit wordt aangebracht, trekken deze ambtenaren, probation-officers,rerop uit. Zij onderzoeken de zaak, informeeren naar het leven van den pleger, naar zijn levensomstandigheden, zijn familie enz. en stellen zichzelf de vraag of het denk baar zou zijn, dat de man zich beterde. Met al] deze gegevens gaan zij naar den rechter en stellen hem voor den beklaagde een proeftijd te gunnen of hem te veroordeelen. Nu komt de zaak voor den rechter. Is het een proeftijd-zaak dan weten zij vaak bij vrouwen zelfs in den regel de pers te belezen van de zaak geen melding te maken. In den regel volgt de rechter hun advies; wij stellen dus dat hij een proeftijd uitspreekt. Hij spreekt dus vrij noch ver oordeelt, maar zegt tot den beklaagde„Gij hebt dit gedaan, doch wij willen u nog eens kans geven er zonder straf af te komen. Hier zijn de voorschriften voor uw gedrag in dien tijd. Gij hebt dezen ambtenaar te gehoorzamen en u op gezette tijden aan hem te vertoonen. Na afloop van den tijd spreken wij elkaar nader." De bedoelde ambtenaar ia nu dus officiëel voogd van den beklaagde. Hij houdt hem scherp in het oog, gaat zijn gangen na, pleegt overleg met zijn familie, doet, zich rapporten voorleggen kortom, zorgt, dat hij constateert of de betrokkene berouw heeft en dat berouw toont door zijn leven te beteren. Is nu onzen uit de gevangenis-houdergenoegzaam gebleken van het berouw en de beterschap van den beklaagde, dan draagt hij hem bij den rechter voor tot ontslag van rechtsvervolging is dit niet het geval dan kan hij óf verlenging van den proeftijd vragen óf den rechter rapporteeren dat naar zijn meening de gerechtigheid haar loop moet hebben. Dezelfde probation-officer heeft een dergelijke taak ten aanzien van de gevangenen, die vóór afloop van hun straftijd op hun eerewoord zijn vrij gelaten. Ook hier moet hij nagaan of de gevangene werkelijk niet de kracht heeft om weer als goed burger in de maat schappij te leven en dus zijn tijd moet uitzitten. Intusschen dit gedeelte van de taak dezer ambte naren kunnen wij voor heden buiten beschouwing laten, ook en vooral, omdat op dit gebied nog niet voldoende ervaring is verkregen en omdat naar hst schijnt de vrijlating op eerewoord nog niet aan goede en vaste regels is gebonden. Voor ons is de merkwaardige van taak uit-de-gevange nishouders, de probation-officers, vóórdat de rechter ge- vonnisd heeft, hier aan de orde. En wij zouden als het aantrekkelijke in deze instelling naast de ver betering van het rechterlijk onderzoek willen noemen de gelegenheid voor minder-slechte wanbedrijf-plegers om tot beterschap te komen zonder straf maar ook zonder, dat de maatschappij gevaar loopt allerlei on- gewenschte elementen in haar midden te houden. En eindelijk is voor de prac ische Amerikanen deze methode een middel tot bezuiniging. Zij berekenen hoeveel gevangenisverpleging deze hervorming hun bespaart. En als zij van het bedrag dier besparing aftrekken de salarissen der bedoelde probation-officers (die vrjj hoog zijn, f 3700 tot f 4500) en hun toelagen «n verschotten voor onderhoud (die ook niet onaau- zienlijk zijn), dan komen zij nog altjjd tot een zoet winstje, dat zij gaarne in den zak steken met de over tuiging, dat hun stelsel beter en goedkooper is dan het ouderwetsche. Dat deze overtuiging juist is, zouden wij zonder meer zeker niet durven volhouden. Maar wèl gelooven wij, dat deze hervorming in hooge mate de aandacht van onze criminalisten en wetgevers verdient, zeer zeker niet in mindere mate dan het veel genoemde Elmira-stelsel. Want gevangenissen afschaffen is toch altijd in ieder opzicht nog mooier dan gevangenissen volmaken en vol houden. Naar de Bes. bode verneemt, heeft ds. D. G. Postma te Voorburg, de hem van antirev. zijde in het district Tietjerksteradeel aangeboden candidaatstelling in de vacature-Talma voor de Tweede Kamer aangenomen. Naar wij nader vernemen, wordt behalve jhr. J. W. van Nispen tot Sevenaer, die allereerst in aanmerking komt, ook genoemd als candidaat voor de vacature Tweedy. Kamer in het district Rheden, jhr. Alting von Geusau, kapitein der grenadiers te 's Gravenhage. (Tijd.) Enkele bladen hebben zich aan beschouwingen ge waagd over de vraag, of het nieuwe Kabinet het defen sievraagstuk ter hand zal nemen, dan wel het kalm la ten liggen, tot tijd en wijle de politieke omstandigheden gunstiger zijn, om het weer op te vatten. Wie daar naar vraagt, ziet over het hoofd, dat mr. Heemskerk zelf het antwoord reeds heeft gegeven, officiëel in de Tweede Kamer, op 19 April j.l. Men vindt het op bladz. 1478 der Handelingen „Ik zou," aldus mr. Heemskerk „wanneer ik geroepen werd het bewind te aanvaarden,. Ik mag deze veronderstelling in dit debat (het crisis-debat) uitspreken. Ik heb mij er waarlijk niet belust op ge toond, oii eenige heeren hebben zich beijverd door het land te verspreiden, dat het zoo was, terwijl het niet zoo was. „Ik maak in dit verband deze veronderstelling opzet telijk, omdat men hier, als men eischen aan de regee ring stelt, altijd bedenken moet, of zij ook billijk zijn, of men ze zelf zou kunnen verwezenlijken. Welnu, in dit geval, zou men zich rekenschap geven van de bui tengewone moeilijkheid van de taak en van een vraag stuk als dit in het bijzonder; ik zou moest ik optre den moeten pogen te overwegen, in hoever ik er in zou kunnen slagen, om het defensie-vraagstuk iets ver der te brengen, en om duidelijk te zeggen, wat ik wilde en meende te kunnen bereiken." De vraag, die wij boven aanstipten, is dus geen vraag meer. (N. R. Ct.) Verschenen is aflevering 1 (jaar 1908) van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Uit het overzicht van den stand der arbeidsmarkt gedurende December 1907, naar de inlichtingen van de Kamérs van Arbeid en als vervolg op hetgeen daarom trent over de maand November in aflevering 12 werd bekend gemaakt, blijkt o.m., dat de toestand in de bouwvakken nog slechts in enkele gemeenten bevredi gend was. Nagenoeg overal namen slapte en werkloosheid grootere verhoudingen aan, thans mede veroorzaakt door de ingevallen vorst. Ook in de aan 't bouwvak verwante bedrijven heerschte vrij algemeen slapte. Opgenomen is in deze aflevering een voorloopig over zicht van in 1907 uitgebroken stakingen en uitsluitin gen, waaraan het volgende is ontleend: In 1907 braken 139 stakingen uit. Het aantal sta kers is pl. m. 11092 (bij 135 geschillen), het aantal be trokken ondernemingen bedroeg pl.m. 470 bij 138 sta kingen. Betreffende de eischen kan worden medege deeld, dat in 135 stakingen 82 eischen tot loonsverhoo- ging werden gesteld (37.27 pCt.), 11 tegen loonsverla ging (6 pCt.), 22 andere looneischen (10 pCt.), 15 be treffende den arbeidsduur (6.82 pCt.), 5 tot erkenning der organisatie (2.27 pCt.), 27 tot weder indienstne ming van ontslagenen (12.27 pCt.), 13 tot regeling van het werk (5.91 pCt.), en 41andere eischen (18.64 pCt.) Van 4 stakingen bleven de eischen nog onbekend (1.82 pCt.) In 1907 begonnen 16 uitsluitingen, met pl. m. 3192 uitgeslotenen (bij 15 geschillen.) Voorts wordt een overzicht gegeven van de verrich tingen der arbeidsbeurzen in December 1907, en van de opgaven der plaatsingsbureaux betreffende het tijdvak 1 Juli 19071 Jan. 1908. De commissie benoemd om vanwege de Nationale Vereeniging tot Bestrijding van den Woeker een onder zoek in te stellen naar de werking der Voorschotban ken enz. heeft besloten, zich voorloopig alleen bezig te houden met een onderzoek naar de werking dier onder nemingen te 's Gravenhage. Zij verzamelt daartoe thans adressen van bestaande Voorschotbanken en par ticuliere geldschieters, met het doel daarna een meer speciaal onderzoek in te stellen naar de wijze van wer ken dezer instellingen en personen. Een dienstorder? Land en Volk verbetert zijn bericht omtrent de veel besproken dienstorder van den directeur-generaal der posterijen en telegraphie aldus „Op last van den directeur-generaal is door de inspecteurs tot de directeuren een geheime aanschrijving gericht van een inhoud als wij hebben vermeld." Naar aan het N. v. d. D. wordt bericht, heeft de Pruisische minister van Landbouw bevolen, dat wegens het mond- en klauwzeer hier te lande, alle vee, dat tegen het verbod in, Pruisen wordt ingevoerd, terstond afgemaakt zal worden. Men schrijft ons Ter gelegenheid van de groote openbare uitvoering van het Ned. Gymnastiek Verbond en de daaraan ver bonden nationale en internationale wedstrijden, welke zooals reeds is meegedeeld van 619 Juni a.s. te Am sterdam zullen worden gehouden, zal ook eene Interna tionale tentoonstelling worden gehouden van alles wat op de lichamelijke ontwikkeling in den vorm van gym nastiek en spel betrekking heeft. De commissie, die de opdracht ontving deze ten toonstelling voor te bereiden, heeft het plan ontwor pen, dat indien men van de medewerking van H.H. fa brikanten verzekerd is en dus kan worden uitgevoerd, zeer interessant belooft te worden. Men heeft het plan deze tentoonstelling te houden in de zalen van het feestgebouw „Bellevue" van 312 Juni, een tijd waar in vele binnen- en buitenlandsche turners en liefheb bers van spel en sport in onze stad zullen vertoeven. In drie groote groepen wil men deze tentoonstelling verdeelen, in de eerste afdeeling „Praktijk" heeft men het voornemen alle soorten van gymnastiektoestellen en hand gereedschappen te vereenigen, vervolgens spel- benoodigdlieden, schermgereedschappen, kleeding voor turners en spelers, toestellen en gereedschappen voor heilgymnastiek, verbandleer enz. In de tweede afd. hoopt men van alles ten aanschouwe te geven wat op „Theoretisch gebied" over gymnastiek en spel bestaat, zooals ontwerpen van gymnastieklokalen en speelplaat sen, literatuur op het gebied van hygiëne, Physiolo- gisch, Anatomie, Verbandleer, Geschiedenis der gym nastiek, Metodiek, Orthopaedie, Paedagogiek, Archie ven, zoowel van personen als van vereenigingen, ver slagen, jaarboeken enz. Ten slotte zal er ook plaats gereserveerd blijven als derde afdeeling voor het tentoonstellen van vaandels, diploma's, insignes, medailles en andere kunstvoorwer pen. Zooals reeds is gezegd, hoopt de commissie op veler medewerking te mogen rekenen, en daar zij zoo spoedig mogelijk een meer gedetailleerd plan wenscht -te ont werpen, is spoedige aanmelding tot deelneming ten zeerste gewenscht. Tot het geven van alle gewenschte inlichtingen heeft de commissie, bestaan de uit de hee ren J. Zeeman en R. M. Roemer, leeraren in de gym nastiek, en den heer Ed. Lutomirski, secretaris, Rokin 92 te Amsterdam, zich beleid verklaard. In de Woensdag 19 dezer te houden zitting van de arrondissements-rechtbank te Leeuwarden zal worden behandeld een zaak tegen den 31-jarigen lossen werk man K. de P., die eenigen tijd geleden door de Leeuwarder gemeente-politie werd aangehouden en, na verhoor vcor den rechter-commissaris, in het huis van bewaring werd opgesloten. Hij heeft in December den oud-minister van oorlog, W. P. ridder van Rap- pard, met moord bedreigd. Hij zond uit Amsterdam een brief aan genoemden heer van Rappard, [waarin hij schreef, dat, wanneer de minister hem geen toestemming gaf om voor Indië dienst te mogen nemen, hij in den Haag zou komen en wraak nemen. Beklaagde kon niet bij het Ned-Indisch leger dienst nemen, tengevolge van een vrijheidsstraf, ..oor hem wegens een misdrijf ondergaan. Drie getuigen, de bedreigde, de raadsadviseur A. J. Doorman en de ^kamerbewaarder J. C. Feun zulllen worden gehoord. Mr. G. J. de Kempenaer zal als raadsman van be klaagde optreden. (L. Ct.) In het laatst van December kreeg een onderwijzer te Amsterdam een oproeping, om zich ten stadhuize te vervoegen, kamer zooveel. Zoodra hij gelegenheid had, nam hij een „pasje" de man woont in een der buitenwijken tramde naar hét Prinsenhof en spoedde zich naar de bewuste afdee ling. Aan een der klerken reikte hij zijn oproeping over en weldra daagde er iemand op, met een dik boek on der den arm en een glimlach om de lippen. „Meneer," zei deze, „ik heb u de blijde mededee- ling te doen, dat u van het Rijk der Nederlanden een dubbeltje ontvangt." Een glans van geluk verscheen natuurlijk op het ge laat van den aangesprokene. „En mag ik vragen," stotterde hij, „waaraan ik dat buitenkansje te danken heb 1" „U heeft in 1899 een dubbeltje te veel aan het pensioenfonds bijgedragen. Wil u maar even teeke nen"; en tegelijk schoof de spreker den opgewonden op voeder der jeugd het boek toe. Met een gevoel van vol doening over zooveel eerlijkheid zette de laatste zijn naam en wachtte. „Ja, ziet u," vervolgde de bureauman, „die mi nister van financiën zal het u toekomend bedrag opstu ren aan den rijksbetaalmeester te Utrecht. Of het van daag u per postwissel gezonden zal worden, of dat u het ten kantore moet afhalen, is mij onbekend. Doch u zult er bepaald nader van hooren." De gelukkige is nog steeds wachtende. Wat zou dat dubbeltje aan hat rijk wel kosten! (Sbld.) De werkstaking, welke 10 weken heeft geduurd in de afdeeling handdamastweverij der firma Van Dijk Co. te Eindhoven, is geëindigd; de werkzaamheden werden heden hervat. In de gevraagde loonsverhooging is de firma gedeeltelijk tegemoet gekomen; zij is niet inge gaan op den eisch van loonverzekering bij eventueelen brand, daar een dergelijke bepaling of belofte haar in ziens het brandgevaar maar zou verhoogen; ook heeft zij niet een schriftelijk arbeidscontract met den R.-K. Textiel-Arbeidersbond willen aangaan. Volgens ver klaring der firma betaalt zij nu het hoogste weefloon, vergeleken bij de tarieven van andere fabrikanten van gelijksoortig werk, welke door het bestuur van den R. K. T. A. B. werden overgelegd. De gemoederen waren gisteren kalmer. Er was lang zooveel volk niet op de been, hoewel op de hoeken van de zijstraten heel wat menschen stonden. Het volk. dat achter de stakers liep, begon wel te fluiten, doch de politie behoefde niet handelend op te treden. Ook gis termiddag was alles rustig. In een Woensdag te Leeuwarden gehouden provin ciale vergadering van den Bond van afdeelingen van Patrimonium in Friesland is op voorstel van de afdee ling Midlum besloten, aan den Bond den wensch te kennen te geven zich te doen uitspreken voor het we der invoeren van de doodstraf, en dit punt te brengen op de agenda van de eerstvolgende vergadering van den Nationalen Bond. Zooals indertijd bericht werd, waren op de Veluw# een vader en zoon, die de nachten van dezen strengen winter doorbrachten in een soort stolp, gemaakt van een paar staken en zakken. Thans behoeft de politie hun primitieve woningen niet meer af te breken. Ze zijn het zomerseizoen reeds begonnen en overnachten thans onder den blooten hemel. („Het Vad.") In het dorpje Neeritter bij Roermond hebben giste ren een paar werklieden, die bezig waren met het uit roeien van hout, een aarden kruik gevonden, inhouden de 116 stuks gouden munten, meest alle dagteekenend uit de 15e en 16e eeuw. Onder 's-Gravenzande zijn gisternacht meer dan 800 kippen bij drie verschillende tuinders gestolen. Van de daders was anders niets te ontdekken, dan dat de dief stal per schuit had plaats gehad. De heer L., voorzitter van den Frieschen Hotel- en Caféhoudersbond, restaurateur in een station der Ne- derlandsche Tramweg-Mij., is geverbaliseerd wegens overtreding der drankwet, op grond dat hij geen zet- kastelein is in dienst der Tramwegmaatschappij, aan wie het vergunningsrecht toebehoort. De heer L. pacht n.l. de buffetten in het tramstation. De commissie uit de burgerij te Amsterdam ten be hoeve van de werkloozen aldaar heeft tot nog toe een bedrag van bijna 179.000 ontvangen. In de afgeloopen week heeft de Alg. Ned. Diamant- bewerkersbond te Amsterdam aan 3120 werklooze leden 16.955 uitgekeerd. Het getal werkloozen is 4487 te- 4500 in de vorige week. Volgens de door de directie van den landbouw uitge geven statistiek der ziekten over de maand Januari is het aantal gevallen van mond- en klauwzeer reeds ge daald tot 1170, waarvan in Zuid-Holland 562, in Noord- Holland 224, in Utrecht 118, in Gelderland 142, in Friesland 102 en in Overijsel 22 gevallen voorkomen. Zeeland, Groningen, Drente en Limburg zijn geheel vrij: Van de overige ziekten zijn de enkele gevallen niet noemenswaard. Uit Amsterdam meldt men aan de N. Ct. Naar wij vernemen, heeft tusschen de besturen van de Amsterdamsche Juweliersvereeniging en van den Alg. Nederl. Diamantbewerkersbond een bespreking plaats gehad over het geheel stopzetten van de brillant- branche. Reeds vroeger is er van de zijde van de A. J. V. een voorstel in die richting gedaan, doch er werd daarop toen niet ingegaan door den A. N. D. B. Thans moet het wenschelijk zijn gebleken om tot een dergelijken maatregel over te gaan, daar er door tal van werklieden eigen werk wordt gemaakt, dat wordt verkocht ver beneden den geldenden koers zoodat het een niet gering gevaar voor de industrie zou opleveren, wanneer hieraan niet paal en perk zou worden gesteld. Bij het hier binnenkomen van Hr. Ms. pantserschip „De Ruyter" is een ongeluk gebeurd, dat echter betrek kelijk nog goed is afgeloopen. Terwijl men bezig was het schip in de buitenhaven aan den wal te meren, is een strakgespannen zware manillatros van de meerpaal geslipt, waardoor vele toeschouwers, volwassenen en kinderen, die in de nabijheid stonden, werden getrof fen. Zij werden door den tros van de been geworpen en sommigen bekwamen vrij ernstig letsel. Echter in 't oog houdende wat de gevolgen wel hadden kunnen zijn, is het ongeral nog gelukkig afgeloopen, daar nie mand levensgevaarlijk verwond werd.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1