STADSNIEUWS. BUITENLAND. Uit Oterleek. Geheel-onthouding St.-Pancras. Speelhuizen. De staking te Almelo. Gewond. Verdronken. Verzakking postkantoor Bovenkarspel. Dierenliefde. Een bezuiniging. De relletjes te Krommenie. Kath. Sociale week. Een spookhistorie. Nieuwe! Arbeidersvoorv/aarden op de Nederlandsche fabriek. Gebruik van loodwit-houdende verfstoffen. Voetbal. De Halter. Selskip „Friso." In „Diligentia." Karpergroeivijvers. Droevig. Klachten over losse deuren. Gemengde Mededeelingen. Residentie-brief schrijver van het N. v. d. Dag nog, twee aardige staaltjes van de leuke manier, waarop on ze Burgemeester uit den hoek kan komen. 't Eene: Wethouder De Wilde is aan een betoog, dat aan Raadslid Hoejenbos (soc.-dem.), gebruikelijkerwijs, niet bevalt. Telkens interrupties van dat lid, die de wet houder opvangt en terugkaatst. De Burgemeester op 'n oogenblik, invallende: „Mijn heer De Wilde, luister nu toch niet naar mijnheer Hoe jenbos I" Gelach. 't Tweede: De heer B. Jause Johz„In dit geval betreur ik dit, daar hier de zuinigheid de wijsheid wel eens zou kunnen bedriegen.; ik zou dit wel met een voorbeeld duidelijk willen maken, maar dan vrees ik, de bil te zul len branden De Burgemeester: „Wat brandt u, mijnhc-er Jan- se?" Gelach. De heer Janse: „Nog niets, mijnheer de voorzitter!" De Amstërdamsche briefschrijver van de „Prov. Gron. Ct." heeft het over de beide journalisten Pisuis- se en Blokzeyl, die dezen zomer als straatmuzikanten uittrokken en sedert eenige malen als zoodanig in be sloten kring of voor een liefdadig doel optraden. „Maar daar blijft het niet bij: zij hebben rondgeloo- pen met het plan om in het Panopticum op te treden voor geld, en naar zijzelf verklaard hebben is hun door hunne directie vergund om te Berlijn bewijzen van hun gaven als straatzanger f te leggen in een of under publiek ontspanningslokaal voor geld. Dat nu gaat m. i. te ver. Daarmede bederven zij niet enkel hun eigen reputatie, wat dan nog enkel hunzelven aangaat, maar zij werpen een smet op de Nederlandsche journalistiek. Willen zij café chantant-zangers worden, dan moeten zij het zelf maar weten, maar dat baantje te combineeren met den werkkring van journalist, me dewerker aan een honorabel dagblad, dat gaat niet aan. Als zij dat niet gevoelen, dan blijkt daaruit alleen, dat zij missen het gevoel voor wat past en niet past, en ik kan me dan ook absoluut niet begrijpen, dat de directie van het „Handelsblad," welke anders haar wapen nog al hoog houdt, zoo iets zou kunnen gedoogen. Nu, we zullen zien; voor de toekomst van de beide heeren zelf hoop ik, dat zij een stokje zal steken voor de plannen." „Valerius" vertelt in de „Opr. Haarl. Ct." van een groepje jonge Amsterdamscke journalisten, die, uit sluitend in dienst der liefdadigheid, af en toe op de planken komen. Hun doorluchtig gezelschap heet: „Wie bindt de kat den bel aan?" „Allen spelen komedie alsof het ouwe tooneelrotten zijn. Enkelen onder hen hebben tooneeldireeteurs in ver rukking- gebracht. Een hunner moet zelfs naar men zegt een aanbieding, van een operette-directeur ge had hebben, en een ander van de gebroeders v. Lier, die hun voor drieduizend gulden wilden engageeren. Het laatste aanbod berust niet op een praatje, maar is volkomen ernstig gemeend. Deze week heeft de begeerde journalist-komediant bij de laatste liefdadigheids-voorstelling in het Grand- Théatre A. v. Lier, de geheele zaal onbedaarlijk doen lachen door eene benijdbare vis comica, en een meester schap in het karakteriseeren. In zijn rol maakte hij allerlei toespelingen op den Gemeenteraad en op het nieuwe Ministerie, die allen insloegen. Want dit is het eigenaardige van de journalisten-acteurs, dat zij precies als in sommige Italiaansche gezelschappen en in de oude Hansworst-komedies te Weenen, zich niet strikt aan den tekst houden, maar die, al spelende ma ken, aanvullen en uitbreiden in betrekking tot de dage- lijksche gebeurtenissen, zooals vroeger Judels in de Salon des Variétés 's avonds een liedje zong op wat daags gebeurd was." GEMENGD NIEUWS. Uit Akersloot. Herkozen als Hoofdingelanden van het Waterschap Starnmeer en Kamerhop de heeren P. Groot Jnz. te Starnmeer, gemeente Akersloot en J. Koster Jz. te Oosthuizen. Van den Langedijk. De Commissie der Naamlooze Landbouw- en Han- delsvereeniging „Langedijk en Omstreken" voor geza menlijke n aankoop van hulpmeststoffen voor de leden, heeft Zaterdag in het café Central te Alkmaar de eerste aanbesteding voor de voorjaarsbemesting ge houden. Aan de firma Joh. F. Morra te Alkmaar werd ge gund de levering van 800 K.G. chloorkali f 9.60 per 100 K.G. 10700 patentkali k f 5.78 500 thomasphosphaat a f 2.25 per 100 K.G- 11300 chili salpeter f 13.55 Aan de firma Keizer te Texel werd gegund de leve ring van 12700 K.G. zwavelzure ammoniak a f 15.20 per 100 K.G, 31000 superphosphaat 400 peru guano 2.57 2500 kdk a 8,20 a 0.90 Een tweede vooijaarsbestelling kan bij de commis sieleden worden gedaan tot 13 Maart 'a.s., waarvan de aanbesteding zal plaats hebben op 28 Maart a.s. De aflevering van het Zaterdag 1.1. aanbestede zal geschieden begin Maart, terwijl van de tweede aanbe steding de eer-,te levering van 6 tot 12 April en de tweede levering daarvan begin Mei zal geschieden. Alles wordt geleverd franco Alkmaar. De opvoering van het bekende tooneelspel van Van Riemsdijk en Cyriel Buysse „se non vero (als het niet waar is is het goedgevonden) door de tooneelvereenigirg „Aurora" viel in vele opzichten zeer te roemen. Het moeielijke stuk werd over het geheel heel goed gegeven, terwijl enkele rollen voor; treffelijk werden vertolkt. In het bijzonder mogen genoemd worden het echtpaar Castro, hun dochter Dora, de schilder Dual en Sientje, maar ook bijna alle anderen waren in hun rol. Het blijspelletje „Drie vrouwen voor één man" viel uitstekend in den smaak en vooral is er hartelijk gelachen om den oolijken kruidenier Godivet. De afdeeling St. Pancras van den Alg, Ned. Geh. Onth. Bond, heeft Vrijdagavond in het lokaal van den heer P. Greeuw aldaar, eene openbaren feestavond ge houden, waarbij medewerking werd verleend door de tconeelvereeniging ,,'t Blauwe Bloempje." De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter, den heer II. Gerritsen, door wieu in herinnering werd gebracht het driejarig bestaan der afdeeling, in welker tijdstip 30 gewone en 8 openbare vergaderingen wer den gehouden, benevens 3 openlurhtmeetingen. Daarna werd door den heer N. J. C. Schermerhom een openingsrede gehouden, en het vaandel ingewijd. Door twee jeugdige leden der afdeeling was dit keu rig afgewerkte vaandel gemaakt. Hierna werden door t Blauwe Bloempje" opgevoerd een blijspel in één bedrijf, getiteld „De drie werksta kers, of de raven brengen geen brood." Na de pauze werden nog opgevoerd „Vaders jaar dag, dramatische schets in één bedrijf en „Ja, zoo zon ze!", kluchtspel in één bedrijf. De dames- en heeren uitvoerders hebben dit alles naar hun beste vermogens en krachten ten tooneele gebracht en de opgekomen belangstellenden een aangenameu avond bezorgd. Als gewoonlijk werd de uitvoering gevolgd door een danspartijtje, dat de jongelui nog eenigen tijd gezellig bij elkaar deed blijven! Het speelhuis in de Amstelstraat is officieel ver dwenen. Gisteravond tegen acht uur hebben een paar kruiers den inboedel van den sigarenwinkel, onder toezicht van een paar agenten, die de talrijke belang stellenden op een afstand hielden, op een kar geladen volgens met witte verf bestreken. De deur geslo ten. Naar wij vernemen, is de huur nog niet ge en zijn er mede vertrokkon. De ruiten werden ver eindigd en men beweert, dat de vrienden er even goed als te voren samenkomen. De politiepost is intusschen ingetrokken. N. v. N. Het hoofdbestuur van den textielbond de Eendracht heeft, zooals wij reeds meldden, besloten, alleen steun uit de bondskas te verleenen aan die stakers van de textielfabriek, die lid van den bond zijn. Het hoofdbestuur, dat blijkbaar niet sympathiseert met deze z.g.n. directe-actie-staking, verbond daaraan de voorwaarde, dat degenen, die gesteund worden, geen lid van het stakingscomité mogen zijn. Twee leden die deel uitmaken van dat comité, zullen dus daarvoor moeten bedanken, willen zij gesteund worden. De directie van de textielfabriek neemt, naar wij vernemen, alle noodige maatregelen om de fabriek voorloopig voor goed stop te zetten. De velgende week zullen door het vaste personeel de stukken, die op de getouwen zitten, worden afgeweven. Gisteravond was de gemeenteveldwachter te Stave- nisse, tevens onbezoldigd rijksveldwachter J. Stoel met zijn collega J. Klippel op surveillance, toen hij onverwacht door een schot getroffen op den grond viel. Op zijn hulp geroep kwam K., die zich op eenigen afstand bevond toesnellen. S. was boven den enkel getroffen door een schot, uit een zoogenaamd revolverkanon, dat daar was geplaatst, tot het langen van hazen en konijnen. Op het daartoe gespannen touw had S. getrapt en het schot was afgegaan. Op een kruiwagen werd S. door K. thuis gebracht. Heden zou getracht worden de hagelkorrels uit den voet te verwijderen. Het kanon netje bevindt zich in het bezit der politie. Te 't Veld is bij het boenen aan den wal te water gevallen en verdronken de 18-jarige dienstbode T. Timmerman. Het nieuwe postkantoor te Bovenkarspel, dat zonder heien werd opgetrokken, begint, nu het nog niet eens geheel voltooid is, reeds aanmerkelijk te verzakken Nu tracht men door heien verder zakken te voorkomen, maar daarbij is nu weer een gedeelte muur ingestort, Men meldt aan de Tel. uit Doetinchem Als een bewijs, hoeveel liefde dieren voor elkander gevoelen, kan dienen, dat een wilde duif, die na door een stootvogel ernstig mishandeld te zijn, op een uit stekend stuk muurwerk van de Luthersche kerk alhier bezweken is, daar geregeld door den doffer wordt opgezocht die haar door allerlei liefkozingen tracht over te halen, weer met hem mee te gaan. Het is duidelijk merkbaar, dat het hemHeed doet, dat zijn moeite vergeefs is. De bereden brigadiers van de koninklijke mare- chaussee in de 3 noordelijke provinciën zullen gere formeerd worden tot gemengde brigades (te paard en te voet) wat jaarlijks een flinke bezuiniging zal geven. Elke brigade krijgt dan twee rijwielen voor den dienst. De laatste twee dagen zijn kalm en ordelijk voor bijgegaan. Tot handhaving der"orde en om mogelijke relletjes te voorkomen heeft de burgemeester het echter noo- dig geoordeeld om de bestaande politiemacht te doen versterken met een zevental bereden manschappen, welke in den loop van den dag worden verwacht. Van het Centraal Bureau der K. S. A. wordt medegedeeld Met goedkeuring van den bisschop van Haarlem, zal dit jaar de Sociale Week gehouden worden te Rotterdam. (O.) Teleurstelling. Ten stadhuize te Montfoort vervoegde zich Zater dagmiddag een jeugdig paartje, dat gaarne door de landen des huwelijks verbonden vilde worden. Edoch, ambtenaren van den Burgerlijken Stand waren momen teel niet voorradig. Twee lagen op bed met, nr. 3 was op reis zonder influenza. Per saldo: uitstel der trouw plechtigheid tot influenza benadering der ambtenaren van den Burgerlijken Stand gedoogt. (Tijd.) Volgens het Haagsche Weekblad „spook te" het onlangs aan het departement van oorlog. Hoe den werden voor petten verwisseld en omgekeerd. Spi- onnage- en politiedienst kon niets aan 't licht bren gen. Thans zou volgens het blad gebleken zijn, dat de afgetreden minister yan Oorlog met een en ander op de hoogte is geweest en den dader kende. Vernuftig. In een der bladen vinden wij het volgende lijstje van de namen der nieuwe ministers. Van Swinderen KoLkinan TAlma Van SwindEren KolkmAn IdenbUrg Idenburg HeemsKerk Sabron NElisse WenTholt 5 f Bevers BEvers SabrOn NeLisse WEntholt TaLma Oplossing Zonder Heemskerk Saai stel. Met Leuke boel. De werklieden der Nederlandsche fabriek van stoom werktuigen en spoorwegmateriecl hielden te Amster dam gisteren, Zondag, 'n vergadering over eene voor gestelde veranderde regeling der werktijden op deze fa briek. De T e 1. heeft zich, naar aanleiding van deze aan gekondigde vergadering, tot de directie gewend, die meedeelde, dat men inderdaad de werktijden wil wijzi gen, wijl reeds sedert eenigen tijd verzocht was, om, ge lijk in Engeland gebruikelijk is, den vrijen Zaterdag middag in te voeren. Vandaar dat de directie eene zoodanige regeling voorstelt, dat men in het geheel 54 uren per week ar beidt, tegen thans 57 uren. Een 9 uren-arbeidsdag, ter wijl gedurende 9 maanden van het jaar 's Zaterdags ge werkt wordt van 71V2 uur. Het aangename van den vrijen Zaterdagmiddag zou men echter koopen, ten koste van het thans bestaande schaftkwartiertje van 81/283/4 uur, dat in dit geval zou vervallen. Men heeft deze regeling door aanplakking in de werkplaatsen bekend laten maken. Liet werkvolk zal zelf te beslissen hebben, of men er mee accoord gaat, of dat men den ouden toestand wenscht te bestendigen. Het eenige bezwaar is, het gemis van het dagelijksch schaftkwartiertje. Doch dit wordt opgewogen èn dooi de vrije Zaterdagmiddagen èn door eene verhooging der uurloonen, zoodat de mindere arbeidstijd geen vermin dering der inkomsten met zich zal brengen. In de vergadering der arbeiders is o. a. gisteren voor gesteld om de directie een cent loonsverhooging per uur te vragen. Want, zei men, het is'een groot voordeel voor de directie, dat ze het werk thans in 54, in plaats van 57 uur klaar krijgt. Veel debat is er over de voorstellen gevoerd. De werklieden zullen Woensdag over de zaak bij stemming beslissen. B. en W. geven den Raad in overwegingaan de afd. Alkmaar van den Nederlandschen schildersgezellen - bond (adres den heer II. J. Jansen, Voorzitter), aan het bestuur van de sociaal-technische vereeniging van democratische ingenieurs en architecten (adres den heev Van Manen, secretaris, Kanaalweg 3, Schevenin- gen), aan het bestuur van den Alkmaarschen Bestuur- dersbond (adres den heer Van Riet, voorzitter), aan de firma G. Greve, loodwitfabrikante te Utrecht, aan de firma Wed. Hondorff Block en Braet te Schoonhoven c.s. naar aanleiding van hunne aan deze vergadering in gezonden adressen, te berichten, dat tegen het verbie den van het gebruik van loodwit-houdende verven bij het verfwerk 't welk door de gemeente in eigen beheer wordt uitgevoerd of dat door haar wordt aanbesteed, voorshands bezwaar bestaat; dat echter bij het uitvoe ren van dergelijke gemeentewerken als eisch zal worden gesteld, dat alleen loodwit in olie gebruikt mag worden, welke slechts in dien vorm op het werk zal mogen aan wezig zijn. De oogst was gisteren vrij schraal. De Amsterdam sche velden bleken opnieuw den regen van Zaterdag niet te hebben kunnen verwerken, zoodat Alcmaria Victrix I die tegen T. O. G. zou spelen afgeseind werd, terwijl A. V. V. in Krommenie wel een bespeelbaar veld, doch geen scheidsrechter vond. Er werd nu een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld, waarbij A. V. V. de K. V.V. met 53 wist te verslaan, doch ook deze wed strijd zal voor de competitie nogmaals vastgesteld moe ten worden. De derde wedstrijd, die hier ter stede werd gespeeld, gaf een eenigszins verrassenden uitslag. Er was tamelijk veel publieke belangstelling, toen om twee uur onder de hoede van scheidsrechter Berg meijer het vrijwel volledige Alkmaarsche elftal en het Zaanlandsche negental zich opstelden. Alcmaria II, die met den vrij stevigen wind in den rug speelde, begon reeds dadelijk met eenige flinke aanvallen. Het samenspel was soms heel goed, doch het schieten liet nog veel te wenschen over. Het Alk maarsche elftal bleef overwegend sterker. Toch duur de het vrij lang eer er. werd gescoord. Na pl. m. een half uur kwam ten slotte de eerste goal met een goed schot van den linksbinnen. Wel drong daarna Z. V. V. wat meer op, doch de Alcmaria-verdediging wist al hunne pogingen te verijdelen. De middenvoor bracht voor Alcmaria den stand op 20 en 1 seconde vóór de rust kwam uit een strafschop no. 3. Rust 30. Poen na de hervatting de Zaanlanders den wind mee kregen en zij onmiddellijk een paar hevige aanval len ondernamen, scheen de overwinning nog lang niet zeker. Zij werden echter teruggedrongen en spoedig kwam de vierde goal. Alcmaria bleef veel sterker. Zij doel puntte nog 3 maal en toen het einde kwam, had zij tvclverdiend met 70 overwonnen. Ter gelegenheid van haar negenjarig bestaan gaf bovengenoemde Gymnastiek-Vereeniging onder leiding van den heer F. J. W. Lambert Zaterdag in de Harmo nie weder eene uitvoering. Na een paar orcliestnummers werden de goed opge komen bezoekers door den voorzitter welkom geheeten tin werd de wensch geuit, dat deze avond aan allen mocht voldoen en tevens mocht bijdragen tot bevorde ring van het doel, n.l. bevordering der Turnkunst. Dc toegeeflijkheid werd, zoo noodig, ingeroepen om dat men door een onaangenaam incident der laatste re petitiën, meestal zóó hoog noodig, slechts in der haast dat men door een onaangenaam incident de laatste re- had kunnen houden. Juist daarom werden de Turners leden van de Halter, tot inspanning aangespoord en werd hun in vol vertrouwen dank gebracht voor de toe wijding welke vooral gewekt wer! door den wakkeren directeur, wiens voorbeeld door allen, ook hier blijk baar werd nagestreefd. Het programma, rijk aan af wisseling, werd vlug afgewerkt en gaf in vele nummers aanleiding tot een applaus als bewijs van waardeoring. -Als de directeur mede werkte, kon men dit ook hier gewaar worden door daverende toejuiching. In twee afdeelingen werden met staafoefeningen, aan hoog- en laagrek, vaak bewijzen geleverd van ernstige oefening on ambitie. De aspiranten vormden voor den toeschouwer eene zeer anrdige afwisseling. In hun Vrije oefeningen, Biug- en Ringturnen, bewonderde men vele kranige toekomstige gymnasten, ook bij het Bokspringen, waar eindelijk, toen de bok op al te hooge pooten ging staan, menige guit door missprong of onderdoorkruipen het publiek deed schateren van 't lachen. De eerste afdeeling had iets nieuws, waarbij rek en harren tegelijk gebruikt werden en over de standen, met behulp van de twee bruggen en opgeluisterd door de aspiranten par terre, was men vol lof. ken daverend applaus getuigde dan ook van waar- aeering- bij 't zakken van 't doek. Een komische spektakel-scène: „Voorbereidend Mili tair onderricht" en het daarop gevolgd bal onder di rectie van den heer Joh. Vestdijk, zullen zeker na dezen welgeslaagden avond, het gezellig samenzijn nog lang hebben doen voortduren. Gisterenavond hield het Selskip „Friso" eene winter- jounenocht op de bovenzaal van „de Graanhandel." Een nieuw bestuur zat aan de tafel en bij monde van den voorzitter, den heer v. d. Pol, werd den opgekomenen een hartelijk welkom toegeroepen. Als spreker voor dezen avond trad on de Friesche schrijver en voordrager Sjouke de Zee van Deinum. Met een geschiedkundig overzicht van verschillende strijders voor de Friesche taal, liet hij in het bijzonder het licht vallen op Harmen Sijtstra en eindigde deze beschouwing met enkele zijner gedichten voor te dragen. Hierbij kwam tevens de gave van voordragen tot zijn recht en het bleek al spoedig dat „Friso" met dezen spreker voor 't voetlicht te brengen eene uit stekende keuze had gedaan. Als Friezen bijeen zijn dan kan de zang niet uit blijven. Reeds bij den aanvang werd het Friesche Volkslied aangeheven en telkens tusschen de voor drachten in werden verschillende liedjes en wijsjes lustig-op gezongen. Zoo werd op recht gezellige wijze den avond ge kort en was het half twaalf voor het programma was afgewerkt, dat met onverdeelden aandacht werd aan gehoord. De hulde door den voorzitter aan spreker gebracht vond bij de aanwezigen ten volle instem ming en zeker is het te betreuren, dat zoovele Friezen hier ter stede, die van zoo'n feestavond konden pro- fiteeren, niet waren opgekomen. Aan het nieuwe bestuur past hier een woord van lof voor de wijze waarop het Tracht het „selskip" hoog te houden, doch als de leden niet "wat flinker opkomen dan blijft het, al is men nog zoo voldaan over den geslaagden winterjounenocht, een ondank baar werk. Galeoto, het bekende drama in drie bedrijven en een voorspel werd hier meermalen gegeven. Gister avond werd het weder in „Diligentia" opgevoerd dooi de sociaal-democratische Tooneelclub „Kunst naar kracht." Het was de eerste openbare uitvoering en het is te hopen, dat de vereeniging in het vervolg gelukkiger zal zijn. „Kunsf naar kracht" is een heele mooie spreuk, maar wanneer men afging op de voor stelling van gisteren, zou meD, waar de kunst totaal ontbrak, tot de conclusie moeten komen, dat het ge zelschap krachteloos was, terwijl alle leden op één na vroeger reeds bewezen op de planken goede krachten te zijn. In gemoede raden we deze vereeniging dan ook aan, niet zoo hard van stapel te loopen en in den eersten tijd vooral te doen alsof de leuze was „Tracht naar kunst" of „Kunst nh kracht." In het vorig nummer konden wij in een deel der oplage nog mededeelen, dat de vergadering in „De Nachtegaal" van verschillende afgevaardigden van en kele Afdeelingen van de Ned. Heide-Mij. Hoofdafd. Zoetwatervisscherij na besprekingen over het aanleg gen en onderhouden van broed- en strekvijvers voor edelkarpers en misschien nog andere soorten van visch, besloot dit jaar nog niet tot het aanleggen dier vijvers over te gaan, tenminste niet door de Afdeelingen gezamenlijk. De zaak zal echter worden gaande ge houden en zoo mogelijk het volgende jaar met den aanleg worden begonnen. Een commissie werd be noemd om de zaak nader te onderzoeken en voor te bereiden. Voor 1 Aug. zal die commissie dienaan gaande voorstellen doen aan de Afdeelingen. Tot leden dier commissie werden benoemd de H.H.Vlug, Baas en Verdonk, de Net(visschers) en Peock, Van dei- Meer en De Geus. De Directie der Ned. Heide-Mij. zal verzocht wor den om adviseerend op te willen treden. Aanbesteding. 5 Door den Architect P. N. Leguit is namens de heeren H. J. Vonk en Zoon bij onderhandsche aanbesteding het bouwen van een steenkoolpakhuis met kantoor lokalen aan de Paardensteeg en Kanaalkade, opge dragen aan' den laagsten inschrijver, den heer L. C. Oudt, aannemer alhier. Vrijdagavond werd zekere S. de J. plotseling krank zinnig. De politie is te hulp geroepen en twee agenten hebben hem 's nachts bewaakt. Zaterdag is de onge lukkige naar Meerenberg*vervoerd. Dronkenschap. Zaterdagavond werd een man zwaar bschonken op het politiebureau gebracht. Hij had de kapitale som van f 1440 aan munt- en bankbiljetten en ruim f 9 aan ander geld bij zich. Hij had een huis verkocht en was daardoor blijkbaar in wat te vroolijke stem ming. Verwonding. In een café aan de Wildemansstraat is Zaterdag nacht bij een oneenigheid zekere J. Hoekmeyer door zekeren A. D. met een scherp(voorwerp* bloedend ver wond. Door de politie is gec mstateerd dat er 's nachts weer tal van' deuren niet of onvoldoende zijn gesloten. Men lette daar eens op. Brandje. In de Overdiestraat heeft een schoorsteenbrandje plaats gehad bij zekeren H. K. De schade is gering Proces-verbaal. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen den bierhuishouder S., ter zake van het te laat hebben van personen in zijn café. Mishandeling. In het Klein Nieuwland heeft een vechtpartij plaats gehad. Zekere P. M. mishandelde J. Romp daarbij, sloeg dezen op het hoofd en beet hem in den vinger. Een oploopje was het gevolg van den twist. De politie kwam tusschen beiden. Door Romp is een aanklacht tegen M. ingediend. Gevaarlijk. Vannacht ontdekte een agent van politie dat er om drie uur nog licht brandde -in de kantoordeur van het station H. IJ. 8. M. Bij onderzoek bleek hem dat het kantoor los was. Niemand was in het kantoor. De agent heeft iemand van het personeel gehaald "en deze heeft onderzocht of er ook iets van het kantoor gemist werd. Dit bleek niet het geval te zijn. Een brandkast bevond zich o.a. in het kantoor. Mishandeling van varkens. Een varken is vanmorgen op de markt dood ge vonden in zijn hok. Het dier is van benauwdheid ge storven. Dr. Stuurman directeur van het abattoir, werd gewaarschuwd, die constateerde dat het vleesch nog goed voor de konsumptie was. Een ongeluk. Zaterdagmiddag heeft er een ernstig ongeluk plaats gehad aan de Alkmaarsche IJzer- en Metaalgieterij. De werkman P. Schepers kwam bij het schoon maken van de draaibank met de linkerhand tusschen de stelplaat. Goud en n ij verheid. Het is gebleken, dat er in Amerika in 1905 twee maal zooveel goud in de nijverheid is gebruikt als in 1890, in Duitschland anderhalf maal zooveel. In het geheel werd er op aarde in 1890 verbruikt voor 144.000 milli- oen gulden, in 1905 204.000 millioen. Achteruitgegaan is het gebruik van goud in de nijverheid in Zwitser land, Oostonrijk-Hongarije, Belgio en.... Nederland.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2