De Lange en de Moraaz, KOOPEN IS GEEN KUNST N.V. liet Landbouwkantoor „Noordholland" N.V. v.h. Herms. Coster Zoon. Inrichting voor kleurendruk. Materiaal voor Gemeente-, Polder- en Kerkbesturen. DIENSTBODE, Tegen Jicht Rheumatïek Ischias en Neuralgia e Levering van alle soorten Steendrukwerk, m m FEUILLETON. neme men IÜOOFORM. Voordam O 9 tegenover* de Kaasmarkt. EUFSTSTMU. Utrechtsche Algemeene Brand waarborg-Maatschappij, Verzekeren tegen BRANDSCHADE. (Orthooxybenzoëzuurmetylenacetaat). Verkrijgbaar bij de Apothekers: A. H. TELJER, Firma A. CONIJN Az., (C. M. B. Wanna), H.J.F. WANNA, Ritsevoort, C. L^ MOLENAAR, B. H. J. SCHOUTEN. maar weten waar men tegen de gunstigste prijzen en voorwaarden de beste waar kan krijgen W ie dat nog niet weet vrage eens prijzen en voorwaarden bij de te Alkmaar waar men tegen concurreerende prijzen en aannemelijke voorwaarden alle kan krijgen Superphosphaat, in het bekende merk „ALBATROS", Peru-Guano, Patentkali, Chilisalpeter, Zwavelzure Ammoniak enz. enz. Men wende zich tot onze agenten of tot onze vertegenwoordigers ter' markt, die men steeds kan vinden VrVJL^te ^LKMAAR in de „Graanhandel" bij WAGENAAR en daarna in de „Tabakshandel' bij SCHERMERHORN. Zaterdag s in „de Tabakshandel" te ALKMAAR en in „de Witte Engel" te HOORN. Don d e r d a g's te SCHAGEN bij BROERE en in „de Beurs". Aanbevelend, G W. MELCHERS, Directeur. H. VAN TWUIVER, Adj.-Directeur. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 3. - - i Probleem No. 111. Correspondenten van de Dames KONING, Schildereind, Texel, vragen een bekwame, gezonde en fatsoenlijke zacht van humeur, van den P. G niet beneden 25 jaar, uiterst zindelijk en netjes, tevens vlug en practisch, ook goed bekwaam om het dagelijksch naai- en brei werk netjes te kunnen bijhouden; in klein gezin, zon der kinderen, geen affaire, geen boerenwerk en wasch buitenshuis. Loon f 175 per jaar met een jaarlijksche verhooging van f 25, tot een maximum van f 250 per jaar. Buitengewone resultaten ook bij verouderde gevallen. Heeft hoegenaamd geen schadelijke gevolgen. Vele dankbetuigingen als: „Ik zeg u hartelijk dank voor uw Indoform, die ik met groot succes aangewend heb." oorhanden in alle apotheken in glazen buisjes a f 0.75 en f 1.50. Verklaringen van doctoren, attesten worden gratis toegezonden op aanvrage. Fabrikant: FRITS SCHULZ, Chem.Fabriek te Leipzig. Bij vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Alk maar d.d. 13 Februari 1908, is ontbonden verklaard door echtscheiding het huwelijk gesloten tusschen ARIAANTJE ARZBACH, zonder beroep, wonende te Alkmaar en JAN WILLEM NIJBOER, kleermaker, wonende aldaar. Almaar, De procureur v. d. eischeresse, 15 Febr. 1908. Mr. P. A. OFFERS. Kinadruppels v* Vorbandstoffen Minerale Wateren, Emser Zout, Emser Pastilles. s&wsdtsxKSH'zcAiaKBwssBiiBMa'Ess.ïBffi&axeKesasvïSï#.: STOOM DRUKKERIJ. 39) ROMAN door IDA B O Y - E D. vertaling van S. S. Zijne .moeder had hij hem afgenomen.... de beste jaren van zijn jeugd waren hem door dezen man ver gald. de helft van zijn erfdeel door hem verloren. nu zou hij zich ook nog zijn tehuis laten rooven Neen, neen, neen. "fiat kan niet uw laatste woord zijn," zei hij op hef- tigen^ toon, „dat zou te onrechtvaardig zijn." „Waarom onrechtvaardig? De uren, waarin ik het meeste tot stand heb gebracht, heb ik hier gehaÜ." „Er is overal inkt en papier." Bij het hooren van deze woorden fonkelden de oogen van den auteur van toorn. „Wat weet gij daarvan!" zeide hij verachtelijk. „Wat weet gjj er van, hoe dierbaar mij daarom dit plekske grond geworden is?" „Daarom! Daarom? liet is dus lüet het graf mijner moeder „Neen." Zij stonden een paar seconden sprakeloos tegenover elkaar. De verontwaardiging aan beide zijden was zoo buitengewoon groot, dat zij er in het eerste oogenblik met haastig genoeg partij van konden trekken. Door dat koude, harde „neen" was de een getroffen, en voor den anderen was het eene voldoening, dat hij het had uitgesproken. Al de goede gevoelens, waarmede zij in den laatsten J tegenover elkander bezield Waren geweest, waren nu m dit eene oogenblik weer verdwenen. -X J \da" nl6t het graf mb'ner moeder is, waar door deze bezitting voor u van waarde wordt," sprak f./'.01' lu'df1 en b°ozen toon „dan houdt voor mij o v -lke pieteit op. Mijn beroep is mij evenveel waard ids u liet uwe is. En ik koester ook den wensch, dit hier uit te oefenen." I Hagen keek hem vijandig en uit de hoogte aan. j „De zaak is doodeenvoudig, mijn waarde: Ik zou u j verkoopsvoorwaarden stellen, die gij toch niet zoudt kunnen vervullen. Ik daarentegen kan u dadelijk uit betalen een cheque een onderteekeningen klaar is het." „Zoo, ook wanneer u geld in Iserndorf steekt?" vroeg André. Hagen beet zich op de lippen. Hij schrikte. Hij was blijkbaar. Hij kreeg een hoogroode kleur. In razende snelheid gingen er allerlei berekeningen en overleggingen door zijn hoofd. N og was het niet te overzien, hoe groot de offers kon den worden, die hij moest brengen om aan de beminde eJke vernedering te sparen. Wat, indien zij zoo groot werden, dat hij financieel niet meer vrij was? De vij andige stiefzoon was slechts te overwinnen en te. verwijderen, wanneer hij hem dadelijk ten volle uitbe taalde. En weg moest hij, weg. „Roode Heide" speelde nu niet meer de hoofdrol, ook kwamen niet meer in aanmerking de zalige uren, die hij daar in ongestoorde bezigheid had gesleten. André moest weg weg. Hij mocht noch als pach ter op Iserndorf noch als eigenaar van „Roode Heide" in dei nabijheid van het paradijs wonen. Het was heter dat het maar tot een breuk kwam ter- wille van Brita. de haven wachtte haar immers iiij behoefde zijne armen maar te openen hij had maar te zeggen: kom, hier zijt gij geborgen. Maar dit, juist dit was het waarschijnlijk, wat de .jongeman te voren gedacht had, toen hij zoo verstandig en als een huisvader zoo nuchter sprak Daar kwam hij met zijn gansche ziel tegen op. En toch merkte André, dat hij talmde met zijn ant woord en nog voor het kwam, riep hij triomfantelijk uit„Ziet u wel u kunt het niet." Daarop zeide Hagen met gemaakten trots: „Het zal wel terecht komen. Ook wanneer ik geld in Iserndorf stepk, blijf ik financieel je meerdere." „Een jammerlijke meerderheid! Als dat het eenige isriep André uit. Hij ging naar de deur, vatte de kruk en op het punt ran weg te gaan, riep hij hem uog toe: „Misschien maakt liet gerecht wel uit, dat mij nog iets meer toe komt En dit zeggende ging- hij weg en sloeg de deur toe toen deze nu zoo hard in hut slot viel, klonk hem dit in de ooren als een bekrachtiging van het ondeu gende, vijandige woord, dat bij mannen evenveel be duidt als een oorlogsverklaring bij volken. Ilagen stond op en keek naar de deur, die met zulk een geweld was dichtgeslagen. „Gerecht!" dacht hij „Gerecht!" En hij gevoelde al het vernederende daarvan. „Maar wanneer de hartstocht iemand naar den rech ter drijft, kan er dan nog wel sprake daarvan zijn?" dacht Hagen. Is het niet veeleer een gevolg daarvan?. Haat, die in hatelijkheid, in verbitterdheid is overge slagen. Haat doodt misschien, verbitterdheid gaat naar den rechter. Doch hij begreep ook wel, dat André dit woord in zijn toornige drift had uitgesproken, want hij dacht nog niet door over alles en begreep evenmin de gevolgen. Ei bleek uit, dat hij nog jong was en dat het zijn jeug dige overmoed was, welke nog .steeds niet beteugeld was. Bij de gedachte aan dit alles gevoelde hij zich weer de meerdere van hem, en deed hij zich de vraag, of An dré wel ooit een of ander woord gesproken had, dat van zelfstandig denken getuigenis gaf, ooit een daad verricht had, waardoor hij hetzij ten goede of ten kwa de had uitgemunt. En moest men niet, om de liefde van Brita waardig' te zijn, door woord of daad of door beide hoog boven het gros uitsteken? Zijn gelaat straalde van blijdschap, hoe langer zoo meer. Dat conflict had tenminste één ding aan het licht gebracht, dit n.l., dat André niet meer gelooven moest, dat hij, de man in de kracht van zijn leven en nog zoo in staat om te werken, nog steeds weende aan dat graf. Dit wist deze nu. FBöttger te Alkmaar. (Eerste Publicatie). abcde f gh Mat in 2 zetten. Oplossing van Probleem N0AIO8 1 T e4 el enz. Goede oplossingen ontvingen wij van de heeren P. J. Boom, J. Borsjes, F. Böttger O. Bramer, C. Brouwer, G. van Dort, G. Imhülsen, G. Nobel, P. Ooykaas en C. Visser, allen te Alkmaa%; Ds. H. Groeneveld te Vlijmen, Mr. Ch. Enschedé te Haarlem, C. C. J. de Ridder te Ede, P. Bakker en H. Weenink te Amsterdam, S. te S„ „Schaaklust" te Koedijk, O. Boomsma te Kampen, G. Pijth Jr. en C. J. Strick van Linschoten te Bunnik. Wij kennen slechts luttel problemen, die met een dergelijken sleutolzet aanvangen als No. Ill 1). Wij kunnen ons trouwens heel goed voorstellen, dat er weinige bestaan al erkennen wij onmiddellijk, dat dit volstrekt niet behoeft te volgen uit hetgeen wij in de eerste zinsnede nederschreven. Doch het komt ons voor, dat de componist zich door de keuze van den sleutel zet de handen zeer bindt. Dit werkt hier o. i. nog wel zoo belemmerend als bij het componeeren van een probleem, waarbij het maximum van het aantal stukken bepaald is waaruii het mag bestaan, gelijk in den jongsten wedstrijd van het „British Chess Magazine" het geval was. Daaruit zou dan weder volgen, dat slechts een enkel componist zich aan het componeeren zet van een probleem met een dergelijken sleutelzet. Bovendien wij vermeenen dat het werkelijk niet zoo eenvoudig is, aan dien sleutelzet een voldoend aantal varianten te verbinden. In het laatste opzicht is No. 111 beslist goed ge slaagd waar het ons zes verschillende varianten aan biedt. Hoewel het wel wat overladen schijnt zoo zal de lezer weldra bemerken, dat er geen enkel stuk ge mist kan worden. Trouwens wij gelooven, dat het niet wel doenlijk is een dergelijk probleem in economisch reinen stijl te bewerken, tenzij men zich met 2 a 3 varianten. Wij vertrouwen dan ook dat onze lezers, evenals wij, den arbeid van onzen stadgenoot als goed geslaagd zullen beschouwen. Vermelden wij ten slotte nog, dat de heer Alain C. White voornemens is een werk samen te stellen, dat een dergelijk soort problemen bevat. Hierin zullen dan niet alleen problemen voorkomen, welke de eigenaar digheid bij den sleutelzet vertoonen, doch ook die waarin deze in de afwikkeling te voorschijn treedt. Van de laatste soort zijn ons verscheidene voorbeelden bekend. VerbeteringTen onrechte stond boven probleem No. 110 (Motto „Gulpen II") vermeld dat het den 2d e n prijs had behaald in den wedstrijd van het „British Chess Magazine." Want gelijk trouwens in de tekst werd vermeld dit probleem verwierf de 2de Eervolle Vermelding in dien wed strijd. De stand van den 2den prijs B. C. M. (Motto „Rêve charmant) is aldus: K h8, D c4, T g7, L g4, P f5 en h5 ke5, ta3, lc5 en hl, pc8, pi a7. Gelijk wij reeds mededeelden, verscheen deze 2zet in de „Telegraaf", vóórdat wij den lsten prijs (No. 109) publiceerden. Later zagen wij het probleem nog in het weekblad „De Amsterdammer." CorrespondentieR. F. Jr. te B. Zooals u uit het bovenstaande zal ontwaren was uw vermoeden juist 1) In Nederlandsche Schaakproblemen" vonden wij er geen enkel voorbeeld van. I11 hel Zweedsche pro- blemenboek zagen wij er onder de (100) 2zetters slechts één. En al de uitwendige quaesties, al dat geharrewar, wie de bezitter zou zij 11, zouden opgelost zijn, wanneer maar eerst de geheele waarheid gezegd kon worden. Andre zelf zou niet meer hier willen blijven, wan neer hij de aangebedene als vrouw van zijn stiefvader zou moeten begroeten Hagen ging 11a, hoeveel moeite hem dit zou kosten en kreeg medelijden met het jongmensch. Zeker, dit jeugdig hart zou er onder lijden zooals dat in die jaren het geval pleegt te zijn doch maar een beetje. Denkt men ook al in de eerste «ogenblikken, dat het der waanhoop ten prooi zal worden ach, hoe spoedig maakt ook hier de vloed plaats voor de kalme ebbe Misschien zou André een paar dagen met gedachten aan zelfmoord rondloopen. Maar dat is geen lief de. neen, maar een caricatuur er van .En nu ging hij nog eens 11a, hoe het hern in zijn leven gegaan was. Maar was het vroeger de kunst geweest, die toen gesproken had, nu niet meer, thans sprak het hart. Hij beminde, zooals hij nog nooit bemind had. Hij gevoelde behoefte aan de eenzaamheid. Noch het licht dat hem bescheen, noch de kamer, waarin hij zich bevond, mochten getuige zijn van hetgeen zijn binnen ste vervulde en hem nu zoo in geestdrift bracht. Daarom: naar buiten naar buiten. De storm loeide, en hij moest er tegen vechten. Het was priemdonker, zoodat men niet zeker was van zijn gang en men geen handbreed voor zich uit kon zien. En in deze duisternis huilde en woedde de storm be stendig door. lu gebogen houding worstelde hij er tegen in. Steeds verder, totdat hij gevoelde, dat het losse zand onder zijn voeten uitgleed, en hij hoorde, dat het geraas der golven, die het strand beukten nog geweldig'er was van kracht, dan de huilende storm boven zijn hoofd. Hij vond het heerlijk getuige te zijn van het woeden der elementen in deze duisterniswant deze éénc gedachte verliet hem nietmorgen zie ik haar En deze zekerheid was wel de moeite waard om een leven te aanvaarden, waarin evenzeer zou moeten ge worsteld worden,'als hier in dit nachtelijk uur de ele menten deden. (Wordt vervolgd,)

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 4