DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en tiende jaargang. 1908 DINSDAG 18 FEBRUARI. BINNENLAND. No. 41. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Onbestelbare Brieven en Briefkaarten. De Kamervacature voor Tietjerksteradeel. Kamervacature Rheden. Kamerverkiezingen. Verzekering tegen werkloosheid. Een nieuwe Havenarbeidersbond. Vrouwenkiesrecht. Dr. Kuyper niet naar de Tweede Kamer. Grondgebruik en veestapel. RECHTZAKEN. Hf De zaak Walters-Richter. GEMENGD NIEUWS. Bordeauxsche pap. AARSC POSTKANTOOR TE ALKMAAR. LIJST van de aan dit kantoor en de daaronder be- hoorende hulpkantoren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de ge adresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. le Helft der maand Februari 1908. Brieven. Chr. Kriegel-, Amsterdam. Mej. H. Acksendorf, Kramer Co., Dir. Administratiegebouw, Alkmaar. J. Groen, Hoorn. J. Buisman, Rotterdam. J. van Zonneveld, Voorschoten. Brief kVa r t e'n. Jac. Groot, Haringkarspel Buitenl and. Geene. Aan de afzenders wordt aanbevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. ALKMAAR, 18 Februari. Wij hebben de vorige week melding gemaakt van de -.eroordeeling van Von Veltheim ,de man, die indertijd president Kruger „omver werpen'' wilde, en die latei- een zekeren Solly Joel telkens dreigbrieven zond en deswege Woensdag té* Londen werd veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Er werden thans pogingen aangewend om die straf verminderd te krijgen, maar alvorens hierop nader in te gaan, willen we nog even stilstaan bij den wonder- baarlijk-avontuurlijken levensloop van dezen beklaagde, nog wat meer bijzonderheden geven, dan tot dusverre werden vermeld. Hij heet eigenlijk Karei Kurt en werd in Brunswijk ge boren. Toen hij 13 jaar was overleed zijn vader. Hij bezocht eerst de school in Blankenberg, werd vervol gens in een weeshuis te Brunswrjk geplaatst en toen hij ook hier niet wilde oppassen, werd hij op een Duit- sche stoomboot gebracht. Hij schijnt al heel gauw weggeloopen te zijn en zich verhuurd te hebben bij den kapitein van een Duitsch zeilschip. In 1879 hij was inmiddels twee en twintig jaar geworden bevond hij zich onder den naam Woerder op een Engelsch zeil schip. Het volgende jaar was hij ter vervulling van zijn dienstplicht in Duitschland, maar deserteerde het zelfde jaar, van zijn kapitein van Veltheim stelend diens naam en diens horloge. Van 18831886 was hij op verschillende Engelsche schepen matroos, doch in laatstgenoemd jaar nam hij den naam Oliver Jackson aan, gaf zich uit voor scheepskapitein, en ging naar Australië. In Perth huwde hij, maar spoedig verliet hij zijn vrouw weer en begaf zich naar Kaapstad. Toen bij vernam dat zijn vrouw op weg naar Londen betrek kingen had aangeknoopt met een heer, trachtte hij intusschen ook naar Londen vertrokken dezen geld af te persen. In 1888 reisde Kurt naar Amerika en kreeg te New-Orleans een betrekking bij de Colombo- maatschappij, die hem later als agent naar Santa Mar ts zond. -Hij bezocht van daaruit Europa en ging, of schoon hij deserteur was, ook naar Duitschland. Of schoon getrouwd, liet hij een huwelijksadvertentie plaatsen, waarop een dame schreef, met wie hij naar Santa Marta trok, waar hij consulair agent der Veree- nigde Staten werd. In 1895 keerde hij met 3000 dollars, welke hij een brouwerij had ontfutseld, naar Engeland terug, in gezelschap van een vrouw^ met wie hij in het hotel Metropool te Londen logeerde. «Het volgende jaar maakte hij een uitstapje naar den Hatz, leerde daar een juffrouw Schiffer kennen, vroeg om haar hand, doch de vader begeerde hem niet tot schoonzoon. Hij verdween met het meisje, dat 10.000 mark meenam, en trouwde met haar in Londen, den naam v. Veltheim op gevende. Maar zij vernam weldra, dat hij reeds ge huwd was en het huwelijk werd door het gerecht ongel dig verklaard. Intusschen had Veltheim alweer een andere juffrouw leeren kennen, mej. Maurogardato, met wie hij in Fe bruari 1897 in het huwelijk trad. Doch ook zij ontdekte spoedig, dat haar echtgenoot reeds gehuwd was en trachtte een echtscheiding te krijgen. Met 3000 gulden verdween hij. Even later wist hij een baantje te krijgen bij de bereden politie te Kaapstad, zijn vroeger leven werd evenwel bekend en hij moest dientengevolge den dienst verlaten. Toen begon de afpersing van de ge broeders Joel, waarbij Veltheim Woolf Joel naar hij zeide om zich zelf te verdedigen tegen een overval doodschoot. Hij werd te Johannesburg vrijgesproken on de vreugde over dit vonnis was groot want de Bai- nato's en de Joels waren verschrikkelijk gehaat. Velt heim werd later wegens afpersing gearresteerd en uit de Transvaal verbannen. In October 1900 was hij te Triest, waar hij zich uit gaf voor de eenige, die wist waar Krugers befaamde mil- Üoenen zouden zijn geborgen. Hij wist een half milli- *W1 kronen bij elkaar te krijgen, naar het heette om de sc-hat op te delven. Hij trok vervolgens naar Na pels, leerde daar een gehuwde dame kennen, die met hem naar Genève vertrok, waar hij haar al heel spoedig in den steek liet. Met een andere dame uit Napels reisde hij vervolgens naar de Sioux-watervalleu in Amerika. Maar ook hier duurde zijn verblijf slechts kort. Hij ging naar Parijs, leerde daar een jonge da me kennen, er werd een schijnhuwelijk voltrokken in de kerk, waarbij een vriend van Vcltheim de rol van priester vervulde. In 1905 is Veltheim in Neustadt, waar hij een "rijke weduwe het hof maakt en zich uitgeeft voor een eige naar van mijnen in Amerika. Hij wist haar een half millioen mark afhandig te maken en ging vervolgens naar Bazel waar hij het geld met volle handen weg smeet. Vervolgens trok hij naar Antwerpen en met een meisje vandaar naar Parijs, waar hij in hechtenis genomen werd. Toen de rijke weduwe dit hoorde, pleegde zij zelfmoord. Zóó is in het kort de geschiedenis van dezen vijftigjarigen avonturier, die het einde van zijn leven zal moeten doorbrengen in de gevangenis. In Londen wil men een verzoekschrift bij den minister van bin- nenlandsche- zaken indienen, om de straf voor von Veltheim verminderd te krijgen. Er moet druk op het verzoekschrift geteekend worden, want men vindt twin tig jaar een veel te hooge straf voor het schrijven van dreigbrieven aan de Joels, die zelf ook geen besten zijn. Blijkbaar heeft de Engelsche rechter aangenomen, dat Veltheim indertijd Woolf Joel heeft vermoord, maar dat mocht hij niet aannemen, aangezien de rech ter in Zuid-Afrika destijds besliste of althans de mo gelijkheid toegaf, dat hij uit zelfverdediging had ge handeld. Dan keurt men 't ten zeerste af, dat tusschen de uitspraak van de jury en het vonnis de politie haar verhaal van Veltheim's schuldig leven mocht voorlezen. Daardoor was de verdediging overrompeld. Al mocht deze poging tot vermindering van straf iets uitwerken, von Veltheim zal zij niet baten. Immers wegens zijn laatste oplichterijen in Neustadt heeft Duitschland zijn uitlevering gevraagd, zoodra hij zijn straf heeft uitgezeten. En het zal den man wel totaal onverschillig zijn of hij zich in een Engelsche of in een Duitsche gevangenis bevindt. Naar de N. Ct. verneemt is er geen sprake van, dat de minister van landbouw, N. en H., de heer Talma, bereid zou bevonden worden een candidatuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden. - Als mogelijke candidaten voor den Kamerzetel van Rheden worden thans ook genoemd de heeren H. C. A. de Block, kapitein der grenadiers te 's-Gravenhage en J. L. Pauwen te Pannerden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, blij kens aankondiging in de Stct. no. 41, omdat de heeren mr. Th. Heemskerk, mr. M. J. C. M. Kolkman en A. S. Talma ingevolge art. 96 der Grondwet van rechtswege het lidmaatschap van de Tweede- Kamer der Staten- Generaal hebben verloren, en derhalve eene verkiezing voor een lid van die Kamer moet plaats hebben in de kiesdistricten Sliedrecht, Rheden jui Tietjerksteradeel, bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Dins dag 3 Maart e.k., de stemming, zoo noodig, op Donder dag 12 Maart e.k. en de herstemming, zoo noodig, Dinsdag, 24 Maart e.k. f>P Nu meer en meer de behoefte aan verzekering tegen werkloosheid zich doet gevoelen, heeft ook de Gemeen teraad van Bussum deze zaak ter hand genomen. Voor eenigen tijd benoemde hij uit zijn midden eene commissie, die een onderzoek zou doen naar wat in de ze door de gemeente kon gedaan worden. Deze commissie, bestaande uit de heeren Groenen, Küler en Oldigs, heeft in overleg met de besturen van de werklieden- en patroonsvereenigingen besloten den Raad voor te stellen over te gaan tot stichting van een 1 onds of bevordering van verzekering tegen de gelde lijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid in de ge meente. Dit fonds, dat zijn middelen wil putten uit subsidies uit de gemeentekas, makingen en schenkingen, beoogt een bijslag te geven bij de uitkeeringen, die de aange sloten vereenigingen van werklieden in geval van werkloosheid aan hare leden doet. Die bijslag zal niet meer dan 100 per hoofd en por dag niet meer dan 50 ct. mogen bedragen. Om tot dit fonds toegelaten te kunnen worden, moet eene vereeniging o. m. zijn eene werklieden-vereeniging ot eene vereeniging van werklieden-vakgenooten daarover is men het nog niet geheel eens een werk- loozenkas bezitten, waaraan alle leden deelnemen en waarin elk lid wekelijks minstens 10 ct. stort. Ile-t fonds zal beheerd worden door een bestuur van 3 ledën, te benoemen door den Gemeenteraad en waar van 2 lid van den Raad moeten zijn, terwijl het derde bestuurslid gekozen wordt uit de besturen der toegela ten vereenigingen. In den Haagschen gemeenteraad is gisteren een voorstel van B. en W. in zake de werkloosheid ver zekering, in beginsel aangenomen. Het Noorsche stelsel is daarmee door den Haagschen raad aanvaard. Aanvaard met 27 tegen 9 stemmen, dus met flinke meerderheid. Onder de tegenstemmers waren 3 liberalen, 3 katholieken, 2 sociaal-democraten en 1 vrijzinnig-democraat. Alle amendementen, die tegen de voorstellen van B. en W. ingingen, waren te voren verworpen het amendement Ter Laan (alleen steun van vak- en beroeps-vereenigingen, zonder in voering van het Noorsche stelsel beoogend,) hracht het nog het verst10 raadsleden gaven daaraan hun stem Maar bijna driemaal zooveel (27) stemden tegen. Zondag is definitief opgericht de Algemeene Neder- landsche Bond van Arbeiders in het Havenbedrijf. Als lid kunnen toetredenboot- en scheepswerkers, expeditie- en veemarbeiders, wegers en meters, contro leurs, ophouders en vrijheden, dekpersoneel van rivier en binnenvaartuigen, schuitenvoerders en soortgelijke categorieën van arbeiders. De vorm der organisatie is aldus vastgesteld, dat in elke plaats slechts één afdeeling kan bestaan, die in tusschen in onderafdeelingen verdeeld kan worden. Het voorloopig dagelijksch bestuur bestaat uit Mo lendijk, Kalter en Verhulst. Plet definitieve bestuur wordt eerst over een paar maanden gekozen, omdat nog op de definitieve toetreding van eenige vereenigingen gewacht wordt. In den loop der week verschijnt het eerste nummer van het veertiendaagscli orgaan „De Havenwerker." („Het Volk.") JgOmtrent het dit jaar van 15 tot 20 Juni te Am sterdam te houden internationale congres voor vrou wenkiesrecht deelt men ons nader het volgende mede In de openbare vergadering van Dinsdag 18 Juni zal de vraag„Wat heeft vrouwenkiesrecht uitge werkt in de landen waar het reeds bestaat worden beantwoord door afgevaardigden uit Finland, Noor wegen, Australië en de 4 Stalen van Noord-Amerika, waar de vrouw het kiesrecht reeds bezit. Voor den Woensdagavond is aan de orde gesteld de vraag: „Waarom behooren jn landen, waar een representa tieve jregeeringsvorm bestaat, de vrouwen te worden ontvoogd Op den Donderdagavond zal worden ge handeld over de vraag": „Waarom behoeven^de huis vrouw, de huismoeder en zij, die in den huisarbeid werkzaam zijn, het kiesrecht?" en op den Vrijdag avond: „Waarom is het kiesrecht noodzakelijk voor de arbeidster, de philanthropiste, de armverzorgster, de opvoedster, de onderwijzeres Donderdagmiddag zal het vrouwenkitsrechtvraagstuk van christelijk standpuntHvorden toegelicht. Jhr. mr. W. Six. f In den ouderdom van 78 jaar is gisteren in Den Haag, zooals wij in een deel der vorige oplage reeds mededeelden, overleden jhr. mr. Willem Six, oud minister van Binnenlandsche Zaken in het kabinet van Lijnden-Modderman. De heer Six, te Utrecht geboren, promoveerde aldaar in 1851 tot doctor in de beide rechten. Aanvankelijk commies bij het departement van Binnenlandsche Zaken, later referendaris bij het departement van Koloniën, was hij van 1868 tot 1876 secretaris der gemeente 's-Gravenhage, van 1876 tot 1879 commis saris des Konings in Zeeland en van 1879 tot 1882 minister van Binnenlandsche Zaken. Jhr. mr. Six was oud raadslid en wethouder van 's Gravenhage, lid van de Eerste Kamer van 1888 tot 1893 en sedert 1893 Rijkscommissaris bij de Staatsspoorwegen en bij de H. IJ. S. M. De overledene was tevens mede directeur der Eerste Ned. Verzekeringmij. op het leven, tegen invaliditeit en ongelukken. De Standaard, die allereerst een besliste tegenspraak geeft van allerlei geruchten omtrent dr. Kuypers weigering om eenige portefeuille in hot nieuwe kabinet te aanvaarden, bevestigt daarna dat dr. Kuyper geen candidatuur bij de komende aanvullingsverkiezingen zal aanvaarden. „De Standaard" schrijft „Voor deze loopende legislatieve periode hield dr. Kuyper zich opzettelijk buiten de actieve politiek, en zal dan ook, naar hij reeds meldde, noch te Sliedrecht, noch in Tietjerksteradeel een candidatuur, mocht die hem worden aangeboden, aanvaarden. Maar is het dan billijk, iemand die zich zóó verre van de actieve politiek houdt, toch keer op keer in het heetst van die politiek te mengen? Gelijk we in ons artikel„Het derde Kabinet van Rechts", het uitdrukten, mr. Heemskerk en hij alleen was de man van het oogenblik, en het is volkomen correct, dat hem de opdracht verleend is, en dat hij die aanvaard heeften we mogen er ons in verblijden, dat hij zich van die opdracht, in de formatie van een sterk kabinet, zoo gelukkig wist te kwijten." Mr. Van Zinnicq Bergmann. Uit het opschrift in het nummer van gisteren boven het bericht onder de telegrammen van mr. Zinnicq Bergmann, Eerste Kamerlid voor Noord-Brabant, zou men kunnen afleiden dat deze reeds overleden was. Dit is niet het geval. Zijn toestand is echter, zooals uit het bericht trouwens bleek, zeer zorgwekkend. Volgens de groote bladen was de toestand gisteravond iets beter. Uit 's-Gravenhage meldt men, dat het bjj de regee ring een punt van overweging uitmaakt, gelden aan e vragen ten behoeve van een in 1909 te houden telling van het grondgebruik en den veestapel en dat, naar aanleiding daarvandoor den nu afgetreden Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, een schrijven is ge.zonden aan de Ged. Staten der onder scheidene provhiciënom door hun tusschenkomst hierover het gevoelen te vernemen van eenige burge meesters in hun provincie, die, naar hun meening, het meest tot oordeelen bevoegd zijn. Een viertal punten is'hiertoe aangegeven. Later zou dan over de zaak een vergadering worden gehouden van den direc teur-generaal van den Landbouw met de bedoelde burgemeesters. Voor den Iloogen Raad is behandeld de zaak Wal ters-Richter. De rechtbank te Alkmaar en het gerechtshof te Am sterdam hadden te beslissen over de eenzelvigheid van een achterhaalde, krachtens art. 269 strafvordering. II. J. W. C. Richter, schrijnwerker, geboren te Hallo aan de Saaie, op 2 December 1878, was door de recht bank te Alkmaar veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf wegens diefstal met braak en in de ge vangenis te Utrecht opgesloten. Doch op 29 November 1904 was hij uit die gevange nis uitgebroken. Op 12 Juli 1907 werd nu te Castri- cum iemand aangehouden, die door den veldwachter en den officier van justitie herkend werd als Richter. De bedoelde persoon, die ook aanvankelijk bekende, Rich ter te zijn, gaf echter later op te zijn Rudolf Comellv Walters, monteur. De officier van justitie bij de rechtbank te Alkmaar verzocht daarom te beslissen, dat deze persoon is Richter. Op grond van verschillende getuigenverklaringen nam de rechtbank zoodanige beslissing. Dit vonnis werd echter vernietigd, omdat de recht bank geen beslissing had genomen op het verzoek van den achterhaalde, om hem alsnog te meten. Opnieuw recht doende, besliste het Ilof, dat de eenzelvigheid van den achterhaalde met den persoon, die op 13 September 1904 werd veroordeeld, wegens diefstal, en op 29 No vember daaraanvolgende uit de gevangenis te Utrecht uitbrak, vaststond. De officier van justitie werd ech ter nie-t-ontvankelijk verklaard in zijn vordering, om te beslissen, dat deze persoon inderdaad Richter is ge naamd. Van deze uitspraak was „Walters" in cassatie geko men. Middelen waren niet voorgesteld, maar adv.- gen. jhr. mr. Van der Does de Willebois wees er op, dat het Hof.'t vonnis vernietigd had, omdat de recht bank verzuimd had, te beslissen op het verzoek van Walters, om nog eens te worden gebertillonneerd, doch dat het Hof zelf verzuimd had, op dit verzoek eene be slissing te nemen. Hij concludeerde dus ambtshalve tot vernietiging van het vonnis en verwijzing de» zaak naar een aan grenzend gerechtshof. De heer Ritzema Bos schrijft aan het Hbld. In den vorigen zomer zijn in enkele streken van ons land de bladeren of de vruchten of bladeren en vruch ten beide van sommige appel-, en pereboomen na be spuiting van deze met Bordeauxsche pap beschadigd of afgevallen, waardoor hier en daar schade is teweegge bracht. Ten einde vingerwijzigingen te hebben, bij een onderzoek, dat ik mij voorstel naar de oorzaak van dit verschijnsel in te stellen, zond ik in December j.l. tot de Rijks Landbouw- en Rijks Tuinbouwleeraren, tot ver schillende andere deskundigen op 't gebied der ooft- teelt, eene serie vragen betreffende het voorkomen van de bedoelde beschadiging na de aanwending van Bor deauxsche pap, betreffende de omstandigheden, waai'- onder deze werd waargenomen, betreffende de variëtei ten, welke er door werden getroffen, enz. enz. Ook in verschillende vakbladen en in andere couranten werden deze vragen opgenomen. Van verschillende kanten ontving ik mededeelingen in antwoord op de door mij gedane vragen: mededee lingen, die wel is waar de oorzaak der voorgekomen be schadiging' nog niet tot klaarheid brengen, maar toch bij een later in te stellen onderzoek van veel nut kun nen zijn. Maar van meer dan eene zijde ook vernam ik, dat onderscheiden personen, die sedert kortereri of lange- ren tijd gewoon zijn hunne ooftboomen ieder jaar gere geld te bespuiten, of die zich juist hadden voorgeno men, daarmee te beginnen, nu bang zijn geworden voor beschadiging, en aarzelen, in 't voorjaar de Bordeaux sche pap weer aan te wenden. Ik zou het betreuren, wanneer de ruchtbaarheid, die door mij geheel onwillekeurig, door 't stellen van de bo venbedoelde vragen, werd gegeven aan de schade, voor gekomen na de aanwending van Bordeauxsche pap, ten gevolge zou hebben, dat het aantal personen, die dit heilzame middel aanwenden, verminderde. Mijne bedoeling was in 't geheel niet, het gebruik van Bordeauxsche pap te ontradenmij, die ook nog in den vorigen zomer zoo tallooze voorbeelden heb gezien van het enorm groote nut van deze pap bij de bestrijding van schurft en andere ziekten van de ooft boomen en het ooft. De door mij ingestelde enquête heeft mij geleerd, dat eenigszins belangrijke beschadiging sommige boomer, leden, toch door de meerdere opbrengst van hunne an dere vruchtboomen nog veel meer en veel beter fruit oogstten, dan zij, door Bordeauxsche pap slechts in en kele jaren voorkomt, en dan nog maar zeer plaatselijk, en bij sommige boomen, terwijl ook die fruittelers, wien het ongeluk trof, niettegenstaande het verlies, dat zij bij die geen Bordeauxsche pap hadden aangewend. Met name de eerste en belangrijkste bespuiting, n.l.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1