DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 42. Honderd en tiende jaargang. 1908 WOENSDAG 19 FEBRUARI. BINNENLAN D. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10, Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Verordeningen op het heffen en invorde ren van rechten voor diensten door den gemeente-reinigingsdienst bewezen, welke verordeningen, heden afgekondigd, gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing zijn nedergelegd en aldaar tegen betaling van f 0.10 in afdruk zijn verkrijgbaar gesteld. Tweede Kamer. Mr. Van Zinnicq Bergmann. Het Kamerlid mr. Hennequin. Tietjerksteradeel en Sliedrecht. Dr. Kuyper. Oud-Bussum. 'Een ontslagquaestie te Sliedrecht. Afschaffing van den nachtarbeid. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. GEMENGD NIEUWS. jhr. Le Fèvre de Monti *ny. Spaarduitjes gestolen. Geen wonder. Sigarendieven. Ijs. Uit de diamantindustrie. Verbrand. Een proef. De tuchtschool te Velsen. ALKMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennisdat in het Gemeenteblad van Alkmaar, No. 251, is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 2 Oc tober 1907, waarbij zijn vastgesteld Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar G. RIPPING, Voorzitter. 19 Febr. 1908. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 19 Februari. Er wordt in de telegrammen van de ochtendbladen heden een uitdrukking- gebruikt, welke, na het congres van Berlijn in 1878 nog al vaak werd gehoord, doch welke in den laatsten tijd in onbrnik is geraakt. Zij luidt „het Europeesche concert." Er was vroeger cenigszins reden om die woorden te gebruiken: de groote mogendheden Engeland, Rusland, Duitschland en Oostenrijk-Hongarije waren aan de Spree bijeen gekomen en hadden de wereld verbaasd doen staan, wijl ze in volmaakte harmonie samenwerkten. Sedert :s er veel verandering gekomen. Het Europeesche concert is geen concert meer. De opstelling der execu tanten is een andere geworden, er bestaat veel naijver en oneenigheid, er worden veel wanklanken gehoord. Hier strijden er twee om het orkestmeesterschap, daar wordt er met volhardingen zeer luidruchtig gekibbeld over de vraag, wie de eerste viool zal spelen, elders iserstrijd over het bezit van de Turksche trom. Ja over die Turksche trom vooral is tegenwoordig veel te doen. Zij brengt in de laatste dagen menigen wanklank voort! Liepen er zelfs dezer dagen ..iet onrustbarende ge ruchten over een dreigenden tweeden Russisch-Turk- schen oorlog? Er zou in Rusland weer een oorlogszuchtige partij aan het opruien zijn, die om de aandacht van de bin- nenlandsche wanorde af te leiden, buitenlandsche ver wikkelingen zou willen verwekken. Maar Turkije >zal wel oppassen al is Rusland zv-ak, het Turksche rijk is nog zwakker. Ook de Russische regeering zal wel voorzichtiger zijn geworden. Intusschen dreigt de Ma- cadonische kwestie een bron van verwikkelingen, een zuiver-Europeesche Marokkaansche kwestie te worden, Er is thans een groot, internationaal krakeel ontstaan over den aanleg van een spoorweg tusschen een paar plaatsen, welke Oostenrijk wil aanleggen voor de ver binding met Saloniki. Nu meende Rusland dat Oosten rijk geen vergunning aan Turkije mocht vragen zonder Rusland erin te kennen. Maar volgens artikel 25 van het Berlijnsche verdrag heeft Oostenrijk wel degelijk het recht „militaire en handelswegen" aan te leggen in den Sandsjak Novibazar, terwijl het zich het recht wist voor te behouden deze wegen door te trekken tot Mitro- witza. Formeel is er tegen het thans ontworpen Oos- tenrijksche .plan niets te zeggen. Maar het eigenaar dige is, dat het eerst thans wordt uitgevoerd, dat Oostenrijk dertig jaar lang van zijn rechten geen ge bruik heeft gemaakt en dat nu plotseling gaat doen. Bovendien meende men in Rusland, dat sedert het be staande program van Mürzsteg, waarbij Rusland en Oostenrijk tot voogden over het sinarte-kindje Mace donië werden benoemd, de beide keizerrijken gezamenlijk zouden optreden en in Macedonië niets zonder elkaar zouden doen. In verschillende landen heeft men in dit geschil par tij gekozen. In Frankrijk was men natuurlijk op de hand van Rusland, den bondgenoot, in Italië vond men don spoorweg verre van aangenaam, in Turkije be moeide men zich niet met de kwestie, in Duitschland zweeg men, in Engeland eveneens. Het Engelsche zwijgen is thans verbroken. liet nieuwsagentschap Reu ter zond hedennacht 'n belangrijk telegram uit Londen, uat zeer sterk officieus getint is, en waarin officiëelc kringen blijkbaar aan het woord zijn en het volgends aoor hun spreekbuis zeggen: „Wat Oostenrijks spoorweg-politiek aangaat gevoelt men, dat ofschoon deze stap op zichzelf een rechtmati ge ontwikkeling is van de Oostenrijksche politiek wel ke bij het verdrag van Berlijn werd ingewijd, het te genwoordige oogenblik niet gunstig- is om het plan te behandelen, aangezien de mogendheden bezig zijn, de forte aan te sporen tot het invoeren van rechterlijke hervormingen in Macedonië. Daar tegen het Oosten rijksche spoorwegvoorstel geen bezwaren bestaan, be hoeft men het niet noodzakelijk als vaststaand te be schouwen, dat het Europeesche concert ten opzichte van Macedonië uiteengevallen is." Hier is dus de in den aanhef bedoelde uitdrukking. Zooals wij reeds zeiden, het Europeesche concert be stond niet meer. Maar thans heeft het allen schijn, dat het ook met de samenwerking tusschen de mogend heden ten opzichte van Macedonië gedaan is. Het program van Mürzsteg, dat aan Rusland en Oosten rijk uit naam van alle mogendheden opdroeg, in Ma cedonië hervormingen in te voeren, is scheurpapier ge worden. Men is in de dertig jaren sedert het congres van Berlijn niet alleen niets opgeschoten, maar zelfs achteruitgegaan. De Balkanstatcn zelf steken den kop op de samenwerking der machthebbers ont breekt. Het Europeesche concert is verdwenen maar in stede daarvan rommelt er boven den Balkan Je gevaarlijke politieke of revoluticnnaire donder. En de Europeesche politie komt meer dan ooit te staan in het onheilspellende teeken van de Macedoni sche kwestie. Het Hdbl. verneemt dat het in het voornemen van den Voorzitter ligt om de Tweede Kamer niet voor Dinsdag 10 Maart bijeen te doen komen. Naar de 's Hert. Ct. verneemt, is de toestand van den heer mr. E. van Zinnicq Bergmann van wiens ernstige ongesteldheid wij melding maakten naar omstandigheden vrij gunstig. Naar aanleiding van~het bericht van De Tijd, dat in het district Oostburg"hardnekkige geruchten loopen, dat mr. P. C. J. Hennequin zijn Kamerlidmaatschap ter beschikking zijner kiezers zal stellen, deelt de N. ff. Ct. mee uit de~meest vertrouwbare bron dat deze geruchten voorbarig zijn. Naar wij vernemen heeft mr. M. Mendels, te Utrecht, bedankt voor de hem aangeboden Kamercandidaturen voor Tietjerksteradeel en Sliedrecht. JJtr. Dbl. In tegenstelling met het bericht in de „N. R. Ct." als zou reeds spoedig nadat aan den heer Heemskerk de Kabinetsformatie was opgedragen door het partijbe stuur in het district met dezen afgevaardigde en dr. Kuyper overleg zijn gepleegd ol de laatstgenoemde weer bereid zou worden bevondeij een eventueele candi- datuur te aanvaarden en dat reeds toen met de meeste beslistheid die vraag ontkennend moet beantwoord zijn, meldt men ons met zekerheid uit Dordrecht, dat dr. Kuyper noch officieel noch officieus over eene candi- datuur gepolst is. De berichtgever te Bussum van het H b 1 d. meldt Gisteren is door den rechter-commissaris, in overleg met curatoren in het faillissement van Oud-Bussum last gegeven Oud-Bussum publiek in veiling te bren gen. Door den grooten omvang der zaak zullen de voorbereidende maatregelen daartoe ongeveer acht we ken in beslag nemen. Een belangrijk bod is reeds ge daan, doch is niet aangenomen. De geruchten, dat Oud-Bussum gekocht zou zijn door een combinatie, waarvan de heer Floris Vos deel uit maakt, zijn hierdoor dan geheel gelogenstraft. De Raad van Sliedrecht heeft gisteravond zijn ge meente-ontvanger ontslag gegeven, zonder dat deze daarom had gevraagd. Het Hbld. schrijft hierover nader: De bedoelde ontvanger werd 2L jaar geleden aange steld op een salaris van 600, 7 jaar later verhoogd tot 800, terwijl de man na 20 jaar dienst 1000 ontving. Dat de Gemeenteraad zelf het onvoldoende van zulk een wedde heeft ingezien, mag hieruit worden afgeleid, dat hij den man vergunning gaf om naast zijn ambt van gemeenteontvanger ook het bedrijf van commissi- onnair in effecten uit te oefenen. Dit laatste werd den functionaris noodlottig. De geweldige fondsenda ling veroorzaakte dat ook hij zich niet kon staande houden en zijn faillissement had aan te vragen als com missionair. Daags te voren leverde hij aan B. en W. van Sliedrecht evenwel een kassaldo af van ongeveer J 6 mille, zoodat zijn administratie als gemeente-ont vanger volkomen in orde was. Het kassaldo werd door B. en W. geaccepteerd en ook behouden, toen den vol genden dag het faillissement bleek. Dit is nog een moment in de quaestie geworden, om dat de curator in het faillissement deze 6000 heeft opgeëisoht voor den boedel, bewerende dat B. en W. ge weten moeten hebben, dat de financiëele toestand van den ontvanger tot een faillissement zou moeten leiden. Onder cede voor de Dordtsche Re< htbank gehoord, heb ben zij dit evenwel ontkend, volgens de verdedigers van den ontvanger daarmede ook tegelijkertijd erkend, dat hij 21 jaar jegens de gemeente eerlijk en trouw is ge weest en voor haar onvermengd de kas heeft bewaard. De crediteuren van den ontvanger namen genoegen niet een accoord, ten behoeve waarvan diens familie leden een zeker bedrag bijstortten en hetwelk door de Rechtbank werd gehomologeerd. Intusschen stelden B. en W. van Sliedrecht toch den Iïaad voor om den ontvanger te outslaan. Dit heeft in de gemeente aanleiding tot strijd gege ven, waarin ook de rechtsgeleerde raadsman van den ontvanger, mr. B. Denekamp te Rotterdam, zich heeft gemengd. Gisteravond werd te Amsterdam een slechts matig bezochte openbare vergadering gehouden, uitgeschreven door het Nationaal comité voor afschaffing van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf. De volgende motie word door de vergadering aan genomen „De vergadering spreekt als hare meening uit, dat het de roeping der regeering is om door wettelijke regeling den nooöeloozen nachtarbeid in dat bedrijf ten spoedigste te doen ophouden, het verbod, zoowel voor patroons als gezellen te bepalen." De vergadering besloot deze uitspraak ter kennis te brengen van den Minister van landbouw, nijverheid en handel. RECHTZAKEN. Zitting van Dinsdag 18 Februari. Belastingzaken. Heden werden een drietal belastingzaken in be handeling genomen. De eerste beklaagde, die zich te verantwoorden had, was Arie D. van West-graftdijk. Beklaagde, welke niet verschenen was, werd ervan beschuldigd zijn dienstbode Johanna Jacoba Kooijman n;et aangegeven te hebben voor de belasting voor 1907. Als getuige was gedagvaard Jan Eijkman, com mies der directe belastingen, welke de zaak onder zocht en gesurveilleerd heefthij zag, dat Johanna Kooijman verschillende huiselijke bezigheden ver richtte voor de familie D. De tweede getuige was Johanna Kooyman, die verklaarde verleden jaar 1 Mei bij D. in dienst te zijn gekomen en verschillende huishoudelijke bezigheden in zijn dienst verrichtte. De rijks-advocaat mr. Mouthaan van Amsterdam was van meening, dat het feit wettig en overtuigend bewezen was en eischte tegen beklaagde, die steeds een hardnekkig stilzwijgen bewaard had, ook na de bekeuring, welke einde Juni plaats vond, f 20 boete, bij niet betaling binnen 2 maanden, te vervangen door een door de rechtbank te bepalen aantal hechtenisdagen. De tweede beklaagde was David 8. Hij had zich te verantwoorden voor het feit, dat hij, het biljet van de personeele belasting niet naar waarheid had ingevuld. Beklaagde, welke 2 perceelen in huur heeft, het eene staande Achterstraat 22, het andere Payglop 13, had op het biljet ingevuld, dat hij beide perceelen huurde voor f 300 'sjaars. Voor het perceel in de Achterstraat betaalt de heer S. evenwel f 624. Beklaagde erkent een onjuiste invulling gedaan te hebben maar zegt dat dit abusievelijk is geschied geheel zonder moedwil. „Ook had ik", zegt hij, „per ongeluk achter beide het andere bedrag in kunnen vullen. Ik heb de f 15 boete, welke ik kreeg, niet betaald, omdat ik dacht nog wel eon aanmaning te zullen krijgen. Ik heli getracht door mij tot hooge autoriteiten te wenden de zaak uit de wereld te helpen, maar dit is mij niet gelukt." Als getuigen werden gehoord de heer de Bruin, commies der directe belastingen, Gerrit Engelander en Floris Willem Roodewijn, welke de huur ophaalt voor den eigenaar van het perceel Achterstraat, bovengen. Heer G. Engelauder. Mr. Mouthaan kon niet aannemen, dat beklaagde niet met opzet het laagste bedrag tweemaal ingevuld heeft, daar het perceel Payglop hit eerste staat. Be klaagde beweert alle mogelijke moeite gedaan te heb ben om de zaak uit de wereld te helpen, maar dit heeft hij te laat gedaan. In Mei 1907 had hij dit kunnen doen. Toen heeft hij de hem opgelegde boete van f 15 niet betaald. Een boete van f 25 wordt door mr. Mouthaan geëischt, te vervangen door een door de rechtbank le bepalen hechtenis bij niet-voldoening binnen 2 maanden, na den dag waarop het vonnis ten uitvoer kan worden gelegd. De laatste beklaagde, Jan K., directeur der brood fabriek alhier, had zijn beschrijvingsbiljet van de belasting, dat hem den 22 Jan. 1907 gebracht was, niet mede teruggegeven, toen het gehaald werd en ook niet aan den ontvanger teruggezonden. Getuige De Bruin, die II Febr. en 26 Febr. om het biljet is geweest, kreeg dit niet mee. Beklaagde bekent dit en zegt zijn hospes later te hebben opgedragen er voor te zorgen. Mr. Mouthaan vindt, dat beklaagde een groote mate van onverschilligheid aan den dag legt door zelf niet even naar den ontvanger te loopen en zijn hospes dat op te dragen. Beklaagde hoorde tegen zich eischen een boete van f 10 bij niet voldoening binnen 2 maanden, te ver vangen door een door de rechtbank te bepalen hech- tenistijd. Naar de Tel. meldt, is jhr. Le Fèvre de Montigny in de strafgevangenis ta Utrecht lijdende aan diabetis, (suikerziekte). Een misrekening. Van de te Neeritter gevonden gouden munten zijn er te Roermond reeds 30 verkocht, die evenwel alle op last van de justitie in beslag zijn genomen. Te Heithuijsen had Z. H. zijn spaarpenningen, c.a. f 200, in den grond geborgen. In den nacht van Zondag op Maandag hebben gedienstige handen het opgegraven en meegenomen. Opgaven voor het zgn. Klein-ambtenaars-examen in Indië Breng in zinnen de woorden verspreid, verbitteren, kortswijl. Onder de antwoorden waren deze zinnen „Jan lag verspreid in den tuin; zijn moeder zeide dat hij niet zoo slordig zijn moest." „Mijn vader verbittert een halve flesch per dag." „Batavia ligt kortswijl van Soerabaja". De geëxamineerde zakte. (Hdbl.) In de sigarenfabriek der firma gebr. Majoor, te Be verwijk, werd reeds langen tijd tabak en sigaren ver mist, zonder dat men kon ontdekken, waar deze bleven. Maandag werden daarom vóór het verlaten van de fabriek, allen gefouilleerd en werden bij tien sigaren makers sigaren gevonden. Het proces-verbaal is in handen gesteld van den Officier van Justitie te Haarlem. Uit de Lemmer meldt' men Is elders het ijs reeds geheel verdwenen, langs onze en een deel van de Overijselsche kust is het, hoe zonderling het ook moge schijnen, nog volop winter. Onafzienbare ijsvelden strekken zich zuid- en oostwaarts uit. Dank zij vooral den aanhoudenden zuiden- en zuidwestenwind is de toegang tot de haven alhier nog steeds door een ijsmassa, welke nu eens breeder, dan weer smaller, doch meermalen zoo compact is dat het voor stoombooten zelfs moeilijk is er door te breken, afgesloten. Onze visschersvloot, het wachten moede, is reeds naar Stavoren vertrokken om van daaruit zee te kiezen. Met groot verlangen wordt hier naar een krachtigen noordenwind, rondloopend naar oost, uitgezien, wijl daardoor het ijs spoedig naar open zee gedreven zou worden. De Bondsraad van den A. N. D. B. heeft het noodig geoordeeld het eigenwerk maken in de briljanten branche tegen te gaan, door een verbod geldende voor allen, die na 1 Januari 1907 met eigenwerkmaken begonnen zijn. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden door de besturen van den A. N. D. B. en de A. J. V. onderhandelingen werden gevoerd over een inkrimping van de briljantnijverheid. Het bovenbedoelde voorstel van den Bondsraad staat echter, naar gemeldt wordt, tot deze onderhandelingen, welke inmiddels zijn afge broken, in geenerlei verband. Golden deze onderhandelingen een beperking van de briljantmarkt, het Bondsraadsvoorstel, dat heden in behandeling komt bij de vakgroepsvergadering, beoogt het verscherpen der controle op briljantslij pers en -verstellers loontarieven, welke controle werd bemoei lijkt door het toenemende aantal eigenwerkmakers in die branche. Men meldt aan de N. Ct. uit Haarlem Eenige weken geleden, het vroor, zoch een werk- looze schoorsteenveger te Haarlem een schuilplaats in een roef van een zandschuit. Hij nam een pot gloeiende turfkolen mee. In den vroegen morgen zagen voorbij gangers rook uit bet roefje komen en bij onderzoek werd de man gevonden bewusteloos met verkoolde beenen. Hij werd naar het gasthuis overgebracht, schijnbaar stervendtoch heeft zijn lijden lang geduurd bijna 4 weken. Gisteren is de ongelukkige bezweken. Door bemidddeling van de Arbeidsbeurs te 's Gra- venhage vertrokken gisteren een viertal gezinnen naar Heerlen. De mannen zijn daar geplaatst als mijn werkers bij de staatsmijn. Het heeft moeite gekost liefhebbers te vinden. Voor goede woningen, uitrusting enz. is gezorgd. Men wil aldus een proef nemen met het te werk stellen van Haagsche werldoozen in de staatsmijnen. Mocht blijken, dat hier menschen zijn te vinden, die voor dat werk g schikt zijn, zoo zou het wellicht een volgende mnal minder moeilijk vallen gegadigden te vinden, dezen aan een goede broodwinning en de staatsmijnen aan arbeidskrachten geholpen zijn. De bouw van de tuchtschool te Velsen nadert zijn einde. Eigenlijk was het gebouw voor eenige weken reeds gereed, maar daar het te klein bleek voor de behoefte waaraan moet worden voldaan, is men thans begonnen er aan de achterzijde nog een vleugel bij te bouwen. Even voorbij de katholieke kerk te Driehuis den Zee weg- inslaande, ligt het gebouw drar op, door baron van Tuyll van Serooskerke aan het rijk afgestane gronden, zooal niet in een der mooiste, dan tech in een der meest geschikte en gezondste deelen van de Heide, die naar IJmuiden leidt. Het gebouw heeft een zeer vrien delijk aanzien. Van opsmuk geen sprake. Het geheele gebouw is opgetrokken van baksteen, hier en daar een hardsteenen rand daar tusschen, al leen in den hoofdgevel eenige zandsteen en in profiel- steen naam en jaartal van bouw. Het bestaat uit een hoofdgebouw, waarop twee gan gen loodrecht zijn uitgebouwd en aan het einde van die gangen zijn twee flinke woningen, waarvan een voor den directeur en de andere voor het personeel. Binnen in het hoofdgebouw cn overal elders de grootst mogelijke eenvoud. Aan de achterzijde van het hoofdgebouw een aantal vertrekken voor de verpleeg den. Al die vertrekken zijn geheel door glas omgeven, behalve aan de zijde, die het eene van het andere scheidt. Daarboven de slaapvertrekken met ijzergazen omwandingen. Verder: keukens, wasch- en schoolloka len, ook straflokalen, enz. Overal centrale verwarming en, zeker in verband met de te Velsen te bouwen gas fabriek, de buisleidingen daarvoor in de geheele inrich-

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1