STADSNIEUWS. BUITENLAND. Uit Edam. Nieuw Leven, Heerhugowaard. Uit. Oterleek. Uit Oudkarspel. Van den Langedijk. Uit Schermerhorn. Uit Berkhout. Uit Winkel. Uit Schagen. Uit Stompetoren. De moord te Zeist. Paaschtentoonstelling te Zaandam. De ware mensch. Het conflict te Krommenie. Bestrijding van den lupus. Een duur haantje. Oorlogschepen op non-actief. Zondagsrust voor slagers. Benoemd. Alkmaarsche Tooneelvereeniging. Militairen gymnastiek en tooneelvereeniging. Een paard de tong uit den bek getrokken. Dr. Wüllner te Alkmaar De Spaansche schatgraver. ting. En er omheen een uitgestrekt terrein, voor tuin bouw geschikt. Wanneer de school zal worden in gebruik genomen staat nog niet vast. Wel is de directeur op 1 Februari reeds in dienst getreden. In de gisteren alhier gehouden Raadszitting werd het besluit genomen, opnieuw grond aan te koopen, in het tot de gemeente behoorende visschersdorp Volendam, met het vertrouwen dat het particulier initiatief daardoor moge worden aangemoedigd, om tot den bouw van nieuwe woningen, aldaar, over te gaan. Tot onderwijzeres aan de burgerschool werd, met algemeene stemmen, benoemdmej. H. A. A. Hiskemuller, thans als zoodanigte Landsmeer werkzaam. Algemeene vergadering gehouden Maandag 17 Fe bruari ten huize van den heer Bakkum nabij het stati on Noord-Schar woudöT Aanwezig 55 leden en eenige der leden, die door het Bestuur waren geroyeerd. De voorzitter verklaart met zeer gemengde gevoelens deze eerste algemeene verga dering in het tiende levensjaar der vereeniging te ope nen. Spreker wijst op de veranderde toestanden ten aanzien van het marktwezen, op het optreden der ver eeniging ter zake de spoorverbinding Noord-Scharwou- de dorp-station, op de adresseering aan gemeente- en polderbestuur. Spr. brengt in herinnering hoe de voor gelezen adressen door de vergadering' werden aanvaard met algemeene stemmen en deelt vervolgens mee, hoe door een aantal leden, waarvan sommigen op de be wuste vergadering aanwezig, een adres is gepresenteerd vierkant m strijd met het genomen besluit. Een spoed- eisehende vergadering werd door het Bestuur gehou den, waarin werd besloten de onderteekenaars van dit tcgenadres op te sporen en vervolgens op te zoeken, teneinde hun te wijzen op de verkeerde manier van op treden tegen de vereeniging en hen tevens in de gele genheid te stellen deze daad ongedaan te maken. Het bleek hierbij aan het Bestuur, dat men erkende ver keerd te hebben gehandeld, doch op een paar uitzonde ringen na, verkoos men niet terug te treden. Als ge volg dezer handeling meende het Bestuur volgens een desbetreffende bepaling in de statuten, deze leden ruim 30 in getal, te moeten royeeren, wat hun per aangetee- kende briefkaart is gemeld, tevens er op wijzende, dat voor hen beroep op de algemeene vergadering open stond. Hoewel dat beroep niet direct bij het bestuur was ingekomen, werd hiervan toch melding gemankt op het convocaat hetgeen aan de geroyeerden is bekend gemaakt. Spreker herinnert er nog aan, dat bij een vroegere gelegenheid mede onderteekenaars van het adres ge toond hadden heel goed den weg te weten, die hun openstond, n.l. het aanvragen eener buitengewone alge meene vergadering, tevens was aan de bestuursleden gebleken, dat verschillende personen geheel verkeerd waren ingelicht. Door persoonlek bezoek aan de Raadsleden door een commissie uit het Bestuur is het gemeentebestuur omtrent het marktwezen en wat hier mede in verband staat ingelicht, wat er zeker toe bij gedragen heeft om de adresbeweging aan te honden. Ka ©enig debat over de hangende kwestie, waarbij het al tamelijk warm toegaat, bekomt de secretaris ge legenheid tot hét lezen der notulen, waarin het besluit tot adresseering als met algemeene stemmen was op- geteekend. Tegen deze notulen rijzen geen bedenkin gen, wat de voorzitter aanleiding geeft er op te wijzen, boe dwaas toch feitelijk door sommige onderteekenaars van het tegenadres is gehandeld. Gaarne wil het bestuur in deze zaak Vernemen, wat het oordeel der leden is. Door den heer K. Molenaar wordt meegedeeld ook te zijn aangezocht voor z'n handteekening op het tegen- adres. Spr. had er op gewezen, dat dit toch niet de weg was, die bewandeld moest u orden en had in over weging gegeven om nog eens uitvoerig met de leden, die reeds hadden geteekend, de zaak te bespreken Dit was blijkbaar niet geschied, wat door spreker wordt betreurd, terwijl hij tevens als zijn meening te kennen geeft, dat het bestuur ongetwijfeld recht had op een dusdanig optreden. Een andere vraag is het fchter voor spr. of een minlijke schikking niet zou zijn te treffen, waardoor het mogelijk werd de gegchraptc leden weder toe to laten. Van verschillende zijden wordt nu over de aanhangi ge zaak het woord gevoerd. Sommigen der otiderteeke- naars verklaren daarbij verkeerd te hebben gehandeld, doch men toont zich niet geneigd op den ingeslagen weg terug te komen. Ka een kleine pauize deelt de voorzitter mee, dat het Bestuur eenparig van oordeel !B» dat leden, die op zulk een wijze optraden, niet ge handhaafd mogen blijven, aangezien er dan geen ver- eenigingsleven mogelijk is. Ten slotte geeft het Be stuur de beslissing aan de vergadering. De stemming hierover gehouden, heeft tot lAtslagj daê het royement gehandhaafd blijft. Inmiddels was met deze kwestie reeds meer dan twee uur zoek gebracht. Het "bestuur stelde daarom voor verder alleen de zaken ai- te doen, die geen uitstel kun nen leiden. De heeret» A. Groenland, J. Oudeman en A. Leegwater worde® aitgenoodigd bij den Penning meester aan huis dfe. 'rekening met hare bescheiden te villen nazien oirs iin,, de volgende vergadering daarovter rapport uit te óro-iygen. Bij de gehouden verkiezing van Bestuursleden wor den de aftredende heeren J. Akkerman, S. Brugman, S, Tesaehmr- en I'. Liefhebber met groote meerderheid herkozen. De drie ee.ustgenoemdcn verklaren de be noeming te aanvaarden, terwijl de heer Liefhebber met z'n herbenoeming in kennis zal worden gesteld. Tot Bestuursleden voor den Koorder Marktbond wor den gekozen de heeren S. Br ngman en P. Meereboer, beiden lid der voorloopige commissie. De rondvraag levert niets op, waarna de verloting wordt gehouden van eenige landbouwgereedschappen. Winnaar werden de heeren C. Bijman, K. Pool, A. eldman, O. Kooy, A. Gr oenland, A. Plak en P. Mol. Hierna sluiting der vergp4dering. Door den koopman to slachter II. ter Hoeve worden wekelijks circa 1000 moHenvellen gezonden naar Rot terdam vanwaar ze, door een groothandelaar in deze huidjes, naar Leipzig worden vervoerd ter bereiding van pelswerk. Uit vele plaatsen in den omtrek wordt door de mollenvangers aan ter H. geleverd. Het slach ten dezer diertjes, het opspannen en drogen der huid jes vereischt handigheid en wordt wel beloond. De mollenvangers ontvangen van den opkooper tegenwoor dig 5 a6 cents per stuk. In de op heden gehouden Raadsvergadering werd het kohier van den Hoofdelijken Omsiag dienst 1908 vast gesteld tot een bedrag van 3058.66 en van de Hon denbelasting op 94. Tot commissieleden voor de mondelinge bezwaren in zake Hoofdelijken Omslag werden benoemd de heeren F. de Boer Pz., B. Kroon Pz. en J. Butter Cz. Ten behoeve van de wagendiensten van Oudkarspel naar 't station Broek op Langedijk, ondernemer Z. de Boer te Zuidscharwoude en aan de ondernemers A. van Opham, C. Wester en W. Zut te Haringkarspel vanaf 't station tot 't dorp Koordscharwoude worden veratrekt voor ieder eene jaarlijk.ehe subsidie van 25 tet wederopzegging toe. Voorts werd een schrijven van het onderwijzend per soneel ter kennis gebracht, waarin dit den Raad zijn dank betuigd voor de gunstige salarisregeling. Over de maand Januari werden aan het telephoon- kantoor 20 telegrammen ontvangen. Kiets meer te behandelen zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. Aan de afslagmarkt te Broek op Langedijk werd van 1 Januari tot 31 December 1907 omgezet een be drag van 701.622.77, terwijl in hetzelfde tijdperk in 1906 werd omgezet 754.088.25. Wegens het optreden der verschillende ziekten in de kool, wil de Naamlooze Landbouw- en Ilandelsvereeni- ging „Langedijk en Omstreken" gezamenlijk met de Zustervereenigingen aldaar, komen tot het aanleggen van proeftuinen tot onderzoek naar andere cultures. Aan de betaalkantoren te Broek op Langendijk en Koordscharwoude, werd in de maand Januari aan on derhands verkochte producten omgezet voor een som van 145043.05. De Koordh. Tramweg Maatsch., welke dezen win ter eenige proefnemingen maakte door een paar rijtui gen met acyteleengas te verlichten, heeft hiervan weder afgezien. Wel voldeed het licht veel beter dan de wel wat sobere petroleumverlichting, maar de verschillen de bestanddeelen kon men niet -voor bevriezen vrijwa ren. üs. R. Oort- heeft toezegging van beroep ontvangen •naar de Ked. Herv. Gemeente te Ruurlo (Geld.) Uit Wieringerwaard. Tot leden van de Naamlooze Vennootschap der tram WieringenSchagen zijn gekozen de heerenJ. L. T. Groneman, Jb. Zijp Hzbeiden te Wieringerwaard, D. C. Rezelman te Anna Paulowna, P. Buis te Schagen en K. Breebaart te Winkel. Kaar we vernemen is bij het Polderbestuur alhier een voorstel ingediend, om eigenaars van putten voor brongas in de polderlasten te doen (jeelen, daar de vele gasbronnen oorzaak zijn, dat het stoomgemaal vaker dan voorheen moet werken en alzoo het kolen- verbruik aanmerkelijk grooter is geworden. Een inwoner dezer gemeente, zekeren A. de Wit, verkeerde reeds geruimen tijd in een beklagenswaar- digen toestandziekelijk van gestel, vertoonde hij bovendien nog verschijnselen van krankzinnigheid, welke in den laatsten tijd zoo toenamen, dat hij voor zijn omgeving gevaarlijk werd, en op last van den burgemeester, onder verzekerd toezicht moest worden gesteld, die zijn overbrenging naar Meerenberg ge lastte, waar hij na een observatie van pl.m. 10 dagen in voortdurende verpleging is opgenomen. Den 18den had in het N.-H. koffiehuis alhier eene buitengewone voorstelling plaats door het gezelschap v. Lier met mevr. Julia v. LierCuypers als Sherley Rossmore in den hoofdrol van het gelijknamige too- neelstuk. De zaal van den heer Vader was geheel bezet met een aandachtig luisterend pulbiek, dat na elk bedrijf om het uitstekende spel hartelijk applau disseerde. Door kunstvrienden werden aan mevr. v. Lier voor de pauze ter huldiging bij gelegenheid van haar 25-jarige tooneelloopbaan een drietal prachtige bloem stukken aangeboden. Een gezellig bal besloot den avond. Zooals reeds in dit blad is medegedeel 1 heeft Maan dagavond in ons kerkgebouw eene uitvoering plaats gehad van gewijde muziek door een gezelschap, be staande uit den heer Secrève, organist, den Haag (orgel), Mevr. Secrèvevan Emminckhoven (zang) en den heer J. C. Manifarges (viool) uit Keulen. Het programma dat werd uitgevoerd was met zorg gekozen en de uitvoering liet niets te wenschen over. Hoewel de weersgesteldheid minder gunstig was, kon de opkomst bevredigend worden genoemd en werden de verschillende nummers met eerbiedige aandacht aangehoord. Wij, plattelandbewoners, die zoo zelden in de gelegenheid zijn om op dit gebied iets goeds te hooren, wij hebben veel genoten van dit kunstenaarstrio, wier talenten bij ons een diepen indruk hebben gemaakt. Liefhebbers van muziek en zang, die elders in de gelegenheid worden gesteld deze kunstenaars te hooren, wordt aanbevolen deze gelegenheid niet te verzuimen. Thans kunnen wij weder nieuws uit de Zeister moord zaak mededeelen, nieuws, dat ons al weken was be kend, maar door ons om verschillende redenen in ver band met het onderzoek werd verzwegen, aldus meldt het „U tr. D g b 1." „Men weet, dat bij Van Vaalen, een der verdachten in deze moordzaak, voor eenige maanden verschijnselen van krankzinnigheid werden geconstateerd. Wel be stond reeds dadelijk eenig vermoeden aan simulatie, doch dit werd gaandeweg minder waarschijnlijk geacht, waar de man schier overtuigende sporen van werkelijke verstandsverbijstering vertoonde. Van Vaalen zat we zenloos voor zich uit te staren, deed of hij niets be greep en blikte met groote oogen teder aan, die bij hem kwam, om dan weer in elkaar te zakken, als was hij aan volslagen waanzin ten prooi. De justitie belastte eenige doktoren met het geneeskundige onderzoek, waarmede aanstonds werd aangevangen, maar dat den eersten tijd niet vermocht te ontdekken of men hier met bedrog dan wel met waarheid had te maken. Dit duurde vele weken voort. Van Vaalen kreeg zijn zuster en vader bij zich welke laatste trachten wilde hem tot bedaren en kalm nadenken te bewegen maar ook dezen gingen heen met de vaste overtuiging, dat de verdachte inderdaad in zijn verstandelijke ver- mogens was gestoord. Dit was trouwens niet onmoge lijk, waar Van Vaalen vóór het misdrijf werd gepleegd, gewoon was veel sterken drank te drinken en vooral in de laatste dagen, die den mo<jrd voorafgingen, in zeer zcnuwachtigen toestand had verkeerd. Thans is echter uitgekomen, dat de man geheei en al beeft gesimuleerd en dat vam krankzinnigheid geen sprake is geweest. Wel zeer eigenaardig is dit aan den dag getreden. Van Vaalen werd namelijk in het Huis van Bewaring bewaakt door eenige landloopers; het personeel in dit Huis van Bewaring is niet zoo talrijk, dat men eenigo personen afzonderlijk kan belasten met het bewaken van een krankzinnige en daarom werden eenige van de meest betrouwbare landloopers, die hier te Utrecht voorloopig waren opgesloten in afwachting van hun vonnis tot opzending naar de kolonie te Veenhuizen, aangewezen om van Vaalen des nachts te bewaken. Wat wilde nu echter het geval zijn? Onder de drie landloopers, die hem voortdurend moesten gadeslaan, bevond zich ook een oud-verpleger van Medernblik, die uitnemend met de behandeling, van krankzinnigen was bekend. Van Vaalen wist dezen man in het vertrou wen te nemen en deelde hem mede dat hij simuleerde. -Zijn bewaker, oud-verpleger van Medernblik, beloofde hem strenge geheimhouding en zei zelfs medewerking toe. Zoo kreeg Van Vaalen in het huis van bewaring onderricht in het voorwenden van krankzinnigheid; hij behoefde zich volstrekt niet woest aan te stellen, dat was geen noodzakelijk symptoom, van gestoorde denk vermogens, hij moest maar met groote wezenlooze oogen zitten staren, en zich bovenal suf houden, wat hij dan ook regelmatig heeft gedaan. Van Vaalen volg- do de voorschriften getrouw op, oefende zich wellicht in stilte, en gaf aan een ieder volkomen den indruk wer kelijk krankzinnig te zijn. Dat ging langen tijd goed. Maar de leermeester van Van Vaalen kreeg zijn von nis en zag zich voor drie jaren naar Veenhuizen verwe zen. De man vertrok en Van Vaalen moest hert zon der hem stellen. Doch deze landlooper-ex-ziekenoppas- ser van Medernblik dacht nu z'n slag te slaan; als hij de justitie het geheim van Van Vaalen verried, dan zóu dit mogelijk een reden kunnen zijn om hem (den lnndlooper) vermindering van straf toe te staan. Eu in die hoop wendde Van Vaalen's leermeester zich tot de rechterlijke autoriteiten en verklapte het groo te geheim: Van Vaalen is niet krankzinnig maar si muleert en ik heb hem bij die simulatie geholpen door te zeggen hoe hij doen moest om succes te hebben. Een nader zeer gestreng onderzoek, waarbij ook de overige landloopers-bewakers werden gehoord, bracht inderdaad aan het licht dat Van Vaalen allen óm den tuin had geleid en volstrekt niet krankzinnig was. Hij had werkelijk gesimuleerd. Deze omstandigheid doet een spoedig einde van do instructie verwachten. Het rapport van de genees kundigen, die Van Vaalen moesten onderzoeken, is nog wel niet officieel gekomen, maar waar nu vast staat, dat Van Vaalen heeft gesimuleerd, maakte dit rapport geen stuk van groot belang meer uit in het dossier, dat intusschen tot grooten omvang is aange groeid. Uit deze geheele historie, die een zeer vermakelijke zijde heeft, blijkt echter weer, hoe dringend noodig het is gevangenen, die sporen van krankzinnigheid vertoo- nen, welke een onderzoek vereischen, uit hun omgeving van afzondering te verwijderen en over te brengen naar een plaats, die doelmatig voor een geneeskundig onder zoek is ingericht". De Paaschtentoonstelling te Zaandam van vet- en fokvee, varkens, schapen enz. zal gehouden worden op Donderdag 9 April e. k. Een onzer lezers deelt ons het volgende staaltje van Chineesch zelfgevoel mede uit een school in Oost-Azië Onderwijzer: Welke kleur heeft een neger? Chineesch knaapjeZwart. Onderw.Een Europeaan KnaapjeWit. Onderw.Een Chinees Knaapje De kleur van den mensch. N. Ct De Dinsdagavond is kalm voorbijgegaan. Wel was er veel meer volk op de been dan vorige avonden, vooral in verband met de nieuw aangekomen drukker, die ook over den weg moest, omdat hij bij den chef-drukker Sondaal, wonende op het Arinkplcin, gehuisvest is. De j/olitie had den maatregel genomen om allen bij het Wormerveerpad tegen te houden, toen de drukkers, be geleid door rijksveldwachters, moesten passeeren. Op den hoek van genoemd pad en bij de Wilhelminastraat moest de menigte door de politie wcxrden teruggedre ven, maar tot daden kwam het niet, al werd hier en daar de politie uitgejouwd. Kadat tweie rijksveldwach ters den drukker naar Assendelft hadden gebracht, ver zamelde zich een groote menigte in de Vlietsend, die onmiddellijk werd aangemaand op haar schreden terug te keeren. Het bleef nog lang woelig langs den weg. Te Kijmegen is in tegenwoordigheid van verschil lende autoriteiten, een Finsen-Instituut geopend, het vijfde in ons land. De mooiste haan van de tentoonstelling te Zutphen, van den heer Kairac uit Lochem, is voor f 125 ver kocht aan het hoenderpark „de Leghorn" te Eefde. (Z. Crt.) Naar het N. v. d. D. verneemt, zullen Hr. Ms. pant- serdekschepen „De Ruijter" en „Zeeland" op 28 Febr. a.s. te Willemsoord buiten dienst gesteld worden. Men meldt ons uit Amsterdam Wij vernemen dat eerstdaags een vergadering zal wor den gehouden van de „Yleeschhouwers-patroonsver- eeniging" waarin deactie voor Zondagsrust zal ter sprake komen. Het bestuur zal aan de ledenvergadering voorstellen te besluiten als proef de komende 4 zomermaanden des Zondags van 8 tot 12 uur open te blijven en in de wintermaanden des Zondags geheel te sluiten. Valt deze proef goed uit, dan zal men het geheele jaar Zondags gesloten blijven. Een moeielijkheid is echter het sluiten op Zondag van Christenpatreons, wonende in Israëlitische wijken. Een zelfde soort kwestie dus als met de vervroegde winkelsluiting. Mocht het bestuursvoorstel worden aangenomen, dan kan de patroonsvereeniging op krachtigen steun rekenen van de slagersgezellen. Tot scheikundige aan de gem. gasfabriek en drink waterleiding te Enschedé is benoemd de heer J. W. Blaauw, technoloog alhier. Voor gisteravond had de Alkmaarsche Tooneelver eeniging een groot tooneelspel ingestudeerd, waarvan de uitvoering in de „Harmonie" den geheelen avond tot bij twaalven in beslag nam. Het stuk zoowel als het spel van deze dilettanten had meer belangstelling verdiend. De zaal toch was nog niet voor de helft gevuld. Toch lieten de spelers zich daardoor niet ont moedigen. Het stuk „Edel Metaal" is met belangstel ling gevolgd en vooral de laatste bedrijven wekten ontroering. De schrijver Mr. van Scherichaven heeft erin enkele nobele karakters geplaatst tegenover klein- egoistische. De hoofdpersoon is de zichzelf opofferende mensch, de edele natuur die alles offert, zijn gezond heid, zijn kunstenaarsgevoel, zijn liefde, om anderen gelukkig te maken en zorgen te sparen. Het was een zware rol, in de eerste bedrijven die van een zieke- lijken man, overspannen en uitgeput omdat hij ter wille van zijn moeder en broeder ander werk doet dan dat waartoe zijn natuur hem roept, in de laatste bedrijven van een mensch die weer idealen heeft, welke wreed moeten worden prijsgegeven. Dit alles werd zeer goed en vaak met veel gevoel weergegeven. Mooi spel gaf vooral Marie, de vrouw, die toenadering A. - JC 4 tot den man zoekt met wie zjj wel gehuwd, doch niet door liefde verbonden is. Leo, die door zijn broeder zoo edelmoedig geholpen en voor schande bewaard wordt, die zich schuldig maakt aan den lagen diefstal van zijn broeders let terkundig werk dat hij als het zijne uitgeeft, speelde goed zijn rol eerst eigenzinnig mensch, die zich zelf een groot artist waant, daarna iemand, die lijdt onder het door hem uit laffe zwakheid misdreven kwaad. De oude moeder speelde, wel wat ;\1 te koud. Vooral in het op een na laatste bedrijf. Jan Bront, de kantoorlooper, moest wél een gebro ken man uitbeelden, doch een karakter als het zijne zou wel met wat meer leven en uitdrukking kunnen worden weergegeven. De overige spelers waren ook zeer verdienstelijk. De bankier Van Straaten was dit vooral, hij typeerde goed den man, die vóór alles wil worden aangezien voor een mensch, die „correct" handelt. Resumeerende meenen wij, dat de Tooneelvereeni ging het moeielijke stuk voor dilettanten zeer goed heeft opgevoerd. Door de Alkmaarsche militairen gymnastiek, scherm en tooneelvereeniging „Trouw moet blijken" zal een eerste openbare uitvoering gegeven worden Zaterdag avond 29 Februari a.s. in „Diligentia". Het program ma vermeldt gymnastiekstanden en athletiek, een partij schermen, colonne geweer. Na de pauze zal op gevoerd worden „Roode Sander" van Justus van Mam-ik' Het gebeurt wol eens dat menschen die veel met kop pige, onwillige paarden omgaan, het beest bij de tong grijpen, om het tot voortgaan te dwingen. Hoe gevaarlijk deze methode is,- is hier ter stede ge bleken en ter waarschuwing zij hier het geval vermeld. Een eigenaar van een paard, dat den geheelen dag gewerkt had, verbaasde zich er over, toen hij 's avonds in den stal nog even kwam kijken, dat het beest noch gegeten noch gedronken had en dat het zoo suf voor de ruif stond. Hij zond een briefje naar den man, die hot paard gebruikt had. Die man was niet thuis, maar den volgenden ochtend reeds stond hij voor de deur van den eigenaar en vertelde het volgende Het paard was op de thuisreis koppig geweest. Na dat hij allerlei middelen had toegepast om het in be- veging te krijgen, greep hij het hij de tong. Het paard steigerde en de man hield de tong van het beest in de hand. Men kan zich zijn schrik voorstellen. Wat te doen? Het paard bloedde niet aan het'beest zou men het dus niet dadelijk merken, dat het zijn tong miste. De tong werd begraven en daarna werd het paard, ihans zeer gedwee, op stal gebracht. Maar de man had 's nachts niet kunnen slapen en daarom was hij zoo vroeg naar den eigenaar gegaan om dien het gebeurde te vertellen. Natuurlijk moest het paard onmiddellijk worden af gemaakt. Door de commissie, welke reeds eenige malen met succes concerten hier ter stede organiseerde, wordt thans geprobeerd dr. Wüllner hier te krijgen. Deze groote zanger-voordrager die, begeleid door onzen be kenden landgenoot Bos, overal waar hij komt schitte rende artistieke lauweren behaalt, bezoekt anders ge woonlijk slechts groote steden. Het concert zou dau ook alleen kunnen doorgaan, indien niet slechts uit Alkmaar, doch ook uit nabijgelegen plaatsen (bijv. Schagen, Hoorn, den Helder) bezoekers komen die voor een toegangsprijs van 1.50 a 2 een dergelijk muzi kaal genot zouden willen smaken. Vindt het streven der commissie voldoenden steun, dan zal het concert begin April plaats hebben, terwijl het volgende rijke programma zal worden uitgevoerd: I. Der Wandrer, Der Doppelgiinger, Erlkönig, van Schubert. II. Mozart. Klaviersonate. III. Die Forelle, Eifersucht und Stolz, Alinde, Lied im Qrünen, Der Musensohn, van Schubert. IV. Verrat, Auf dem Kirchhof, van Brahms. Verschwiegene Liebe, Der Gartner, van Hugo Wolf. Lied des Steinklopfers, Cecilie, van Rich. Strauss. V. Klaviersoli. VI. Mit Myrthen und Rosen, Waldesge- sprach, Der Soldat, Die beiden Grenadiere, van Schu mann. Mej. A. B. II. Weber alhier zal gaarne aan belang stellenden nadere inlichtingen verschaffen. De bekende Spaansche schatgraver schijnt weer te veel tijd en te veel postzegels te hebben. Hij heeft thans weer een stadgenoot, den heer D. Bregman uitge- noodigd even in Madrid te komen, om 's mans bezit tingen, waarop beslag gelegd is, in te lossen. De man zit n.l. nog altijd in de gevangenis en nog altijd moet zijn schat van 800.000 francs gered worden. Voor steun bij dit reddingswerk krijgt men 1/8 der som. Ge lukkig heeft de man ook nog een cheque van 40.000 francs, zoodat de totaal-som deelbaar is door drie. De Hollanders zijn waarschijnlijk te verstandig, om in dezen Spaanschen peper te bijten en dqp. mond te branden. Maar zeker zullen er heel wat zijn die op de een of andere wijze erin vliegen. Waarom zou de man anders maar doorgaan met brieven te schrijven en te francee- ren In Hongarije kwam gisteren de Kamer van af gevaardigden na drie weken rust weer bijeen. De mi nister-president stelde voor deelneming te betuigen aan Portugal. De heer Gabriel Ugron, vice-president van de onafhankelijkheidspartij protesteerde hiertegen. Hon garije was een onderdrukte natie, zeide hij, welke geen deelneming kon betuigen aan een monarch, die de grondwet van zijn land met de toeten had betreden, graaf Apponyi betoogde, dat Hongarije wèl zijn deel neming moest betuigen, waartoe de meerderheid dei- Kamer daarna besloot. Het viel op dat niet, zooals gewoonlijk, de president van den Rijksdag maar de minister-president het voor stel deed. Een voor Rusland veelzeggend proces heeft te Wadowice (Galicië) plaats gehad. Terecht moest staan een jonge vrouw, Wanda Dobrodzicka, die inder tijd een aanslag pleegde op den gouverneur Skalon te Moskou. De beklaagde legde de volgende verklaring af: Gouverneur Skalon heeft in Russisch-Polen een waar schrikbewind ingevoerd. Teen de Tsaar in zijn manifest een grondwet had belooid, werd er een dank- processie gehouden. Skalon liet de processie door wil de Kozakken opjagen, waarbij honderden menschen ge- dood'werden. Ook organiseerde hij jodenmoorden, en beschuldigde hij later de Polen deze veroorzaakt te hebben, alleen met het doel om een opstand uit te lok ken. De Poolsche strijdpartij besloot daarom, dat Ska lon uit den weg zou worden geruimd. Beklaagde bood zich vrijwillig aan om het plan uit te voeren. Zij be kende den bom te hebben geslingerd, maar verklaarde zich evenmin schuldig te gevoelen, als een soldaat, die cc-n vijand doodt. De gezworenen verklaarden, dat de beklaagde niet schuldig was aan sluipmoord en ook niet de wet op ont plofbare stoffen had overtreden. De rechtbank sprak

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2