DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 43. Honderd en tiende jaargang. 1908 DONDERDAG 20 FEBRUARI. Hinderwet. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Verordeningen op het heffen en invorde ren van rechten voor diensten door den gemeente-reinigingsdienst bewezen, welke verordeningen, heden afgekondigd, gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing zijn nedergelegd en aldaar tegen betaling van f 0.10 in afdruk zijn verkrijgbaar gesteld. Minister Idenburg. Minister Kraus en de posterijen. Kamerverkiezing voor Tietjerksteradeel. Vacature Rheden. Teraardebestelling oud-minister Six. Vrije Universiteit en Gereformeerde Kerken. Bond van lichamelijke opvoeding. Mr. A. F. de Savornin Lohman. Mludenstandsvertegenwoordiging. Bestrijding van den woeker. Tuinbouw en Plantkunde. Vreemd geval. Een schadepost. Een oude stakker 1 Een inval. Uit de diamantnijverheid. Uit Beemster. ALKMAARSCHE COURANT. LHiaVÜ Telefoonnummer 3. HINDERWET. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van A1 k- m a a r brengen, ter algemeene kennis, dat zij bij be sluit van 15 dezer, hunne beslissing op het verzoek van B. J. SMIT, aldaar, tot het oprichten van een herstelplaats voor rijwielen met moffeloven, hebben verdaagd, omdat deze zaak nog niet voldoende is voorbereid. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 18 Febr. 1908. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennisdat in het Gemeenteblad van Alkmaar, No. 251, is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 2 Oc tober 1907, waarbij zijn vastgesteld Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar G. RIPPING, Voorzitter. 19 Febr. 1908. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van J. KORVERaldaar, om vergunning tot het op richten van eene vleeschrookerij, achter het perceel St. Annastraat, Wijk C, No. 11. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Woensdag 4 Maart e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die be zwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 19 Febr. 1908. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 20 Februari. Een groote strijd tusschen Kapitaal en Arbeid is er thans ontbrand in Engeland, in het scheepsbouwbedrijf aan de Noord-Oost-kust. Ook in dit bedrijf heerscht sinds eenigen tijd slapte vaii werk. De bestellingen waren schaarsch en dien tengevolge zagen de directies zie.i genoodzaakt de loo- nen van hare werklieden te verlagen en wel met 1.20 per weekloon en 5 procent van het stukloon. De hout bewerkers wilden van die verlaging niet weten: zij leg den het werk neer. De directies waren hiermede niet tevreden en zij ver klaarden dat zij tot e£n algemeene uitsluiting zouden overgaan, zoo niet de vierduizend stakers weder den arbeid hervatten. Maar de nog arbeidende werklieden verklaarden dat ook zT] zouden staken, indien de moge lijkheid van een uitsluiting bestend, vóórdat de onder handelingen waren afgeloopen. Tusschen de machine- werkers en de directies werd n.l. nog altijd onderhan deld. Dit geschiedde door een te Londen gevestigde commissie, welke bestaat uit vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers en welke heeft te beslissen over geschillen die moeielijk plaatselijk op te lossen zijn. De werkgevers hadden do loonsverlaging ver minderd tot de helft, maar de vertegenwoordigers der werklieden konden zich hiermede niet vereenigen en zij besloten daarom aan de machine, werkers de beslissing- te laten, of deze de loonsverlaging met een werkstaking wilden beantwoorden. Met 6140 tegen 1307 stemmen werd besloten tot staking over te gaan. Gisteren is de staking begonnen. Zij zal waarschijnlijk gevolgd wor den door een uitsluiting van alle werklieden, die in dit district op de scheepswerven, de machinefabrieken en de herstelplaatsen voor schepen verbonden zijn. In nor male omstandigheden bedraagt het aantal van dezen ■50.000 man. In verband met de heerschende slapte wordt het aantal thans op 83.000 man geraamd. Men negrijpt welk een groote beteekenis deze strijd tusschen Kapitaal en Arbeid heeft, welk ten schatten er èn aan kapitaal èn aan arbeid verloren zullen gaan. Het is geenszins onmogelijk dat de strijd niet beperkt blijft tot het Noord-Oostelijk Tynedistrict, maar ook overslaat tot andere districten, bijv. in het Noord-Westelijk dis trict van de rivier de Clyde, waar de directies en de werkliedenvereenigingen in September een overeen komst sloten, volgens welke er in de eerste zes maan den die nu welhaast zijn verstreken geen veran dering in de loonen zou worden gebracht. De werkliedenvereenigingen hebben goede weer- standskassen. De organisatie der machinewerkers heeft 9.720.000 gulden in kas en ook de kassen der an dere werkliedenvereenigingen moeten er goed voor staan. Maar dat mag ook welzoowel in het machine als in het scheepsbouwbedrijf heerscht vrij wat werk loosheids Als een typisch staaltje van dit laatste werd dezer dagen gemeld, dat te Sunderland het gemeente bestuur den aanvoer van electrieiteit afsneed, omdat de firma, wegens gebrek aan werk en daardoor ont staan te kort in kas, niet in staat was de electrici- tcitsrekening te voldoen! Hieruit kan blijken, dat aan vele patroons de alge- hecle stilstand van het werk niet ongelegen komt. Zij zullen liever niet dan met schade werken. Dit maakt de kans der werklieden om de loonsverlaging te keeren, natuurlijk niet grooter. En aan den anderen kant zul len de weerstandskassen niet alleen voor de stakers en uitgc-slotenen maar zeker ook voor de werkloozen wor den aangesproken. Met spanning zal de afloop van dezen reuzenstrijd, zooals er na 1896 in Engeland niet is voorgekomen in deze industrie worden verwacht. Moge hij met kalm gemoed aan weerszijden worden gestreden! Bij Kon. Besl. van 18 dezer is aan den heer A. W. F. Idenburg, Gouverneur van Suriname, met ingang van den dag waarop hij de kolonie zal verlaten, wegens redenen van gezondheid, buitenlandsch verlof verleend tot 20 Mei e.k. De minister Kraus achtte het, naar wij vernemen, den laatsten tijd van zijn bewind gewenscht, ambtenaren van post en telegrafie bij zich te ontbieden ter inlichting, buiten den directeur-generaal om. Enkele weken geleden werd aan alle ambtenaren van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie door den directeur-generaal een gedrukte door hem onder- teekende circulaire uitgereikt, waarin hun werd gelast, van zulk een ontbieding bij den minister onmiddellijk aan den directeur-generaal kennis te geven en na afloop van het onderhoud onmiddellijk verslag te komen doen. Een kwartier nadat de circulaires waren rondge bracht werden zij alle zorgvuldig weder teruggehaald. Land en Volk.) Het grostal der candidaten van de S. D. A. P. in het district Tietjerksteradeel bestaat uit de heeren A. H. Gerhard te Amsterdam, ds. Van der Heide te Britswerd, mr. Mendels te Utrecht en W. H. Vliegen te Amsterdam. Zooals reeds gemeld, heeft mr. Mendels bedankt ook ds. Van der Heide moet geen candidatuur wenschen. In de gisteren gehouden vergadering der R. K. kiesvereeniging te Didam, onder presidium van den heer B. Welling, is met algemeene stemmen tot can did aat uitgeroepen voor de Tweede Kamer, jhr J. W. J. C. M. van Nispen tot Sevenaer te 's-Gravenhage. (Centrum). Groot was gisteren het aantal belangstellenden bij de ter aarde bestelling te Den Haag van jhr. M. W. Six, oud-minister van Binnenlandsche Zaken. Nadat de kist in den grafkelder was neergelaten, voldeed een broeder van den ontslapene aan diens uit- drukkelijken wensch, schriftelijk nagelaten, en las eenige aanhalingen voor uit den Bijbel, door den overledene uit het hem zoo dierbare boek zelf opge- teekend en bracht hem, namens de nagelaten betrek kingen, een afscheidsgroet, waarbij zich aansloot een der zoons, die ook namens de hoogbejaarde moeder on verdere verwanten, zijn diepgevoelde erkentelijkheid betuigde aan de ter plaatse aanwezigen voor de stille hulde aan zijn dierbaren vader betoond. Het N. v. d. D. meldt, dat het onlangs vermelde rapport over het verband der theologische faculteit aan de Vrije Universiteit met de Gereformeerde Kerken in Nederland te behandelen op de Generale Synode te Amsterdam ook gunstig ontvangen is door de voorstanders van de Theologische School te Kampen. Zij noemen het rapport juist, doch zouden tot geen prijs willen dat hunne school zou opgaan in de theologische faculteit der Vrije Universiteit. De commissie die met zooveel succes de jongste militaire gymnastiek- en sportwedstrijden te Breda heeft georganiseerd, heeft zich geconstitueerd tot een voorloopig hoofdbestuur van een „Nederlandsche Mi litaire Bond voor Lichamelijke opvoeding". De Bond is ontstaan uit het bewijstzijn dat de licha melijk ontwikkeling van de Nederlandsche jongeling schap veel, zeer veel te wenschen laat en stelt zich blijkens art. 8 der ontwerp-statuten ten doel, „de lichamelijke opvoeding van het volk in al zijn lagen te helpen bevorderen" door (art. 4) „a. het bevorderen van lichaamsoefeningen b. het houden van wedstrij den in lichaamsoefeningenc. het verbreiden door woord en geschrift van gezonde begrippen omtrent de lichamelijke opvoeding". In de „Vrije Socialist" komt een ingezonden stuk voor van den heer A. F. de Savornin Lohman, naar aanleiding van het verslag dat genoemd blad gaf van de rede des Heeren Lohman, te Almelo dezer dagen gehouden. De volgende zinsneden zijn daaraan ontleend „Ik heb, door gebruik te maken van de mij door den Schepper verleende talenten, mes gewerkt om het lijden van honger door anderen te voorkomen, en ik had dat in veel mindere mate kunnen doen, indien ik, inplaats van die talenten te gebruiken, mijn geld had afgestaan aan anderen, en mij daardoor in de noodzakelijkheid had gebracht, door handenarbeid in het onderhoud van mij en de mijnen te voorzien. Iets verdienstelijks steekt niet in dien door mij ten bate van anderen verrichten arbeid, omdat het slechts de vervulling is van de door mijnen Schepper opgelegde verplichtingen. Is er eenige verdienste, dan alleen deze, dat ik mij liever gevoegd heb naar de mij gestelde verordening, dan in hoogmoed en eigenwaan de wereldsche ordening op andere grondslagen te willen grondvesten." De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft, blijkens de N. Ii. Ct., een schrijven gericht tot de commissarissen der Koningin in de provincies, met de bedoeling, meer maatregelen te nemen, ten einde te onderzoeken hoeveel personen,ij onder *de kiezers voor de Kamers van Koophandel, moeten geacht^wor den te behooren tot den middenstand. Het bestuur van de Nationale Vereeniging/tot be strijding van den woeker, heeft van het departement van Binnenlandsche Zaken een door tusschenkomst van het departement van Buitenlandsche Zaken bij eengebrachte zeer volledige verzameling ontvangen van gegevens omtrent wettelijke bepalingen|tot be strijding van den woeker en regeling van het bedrijf der pandjes-huishouders in de vei schillende* landen, ten behoeve van de door genoemde vereenigingvnder- nomen studie van het vraagstuk eener zoodanige wet geving voor Nederland. De"„Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde" hield te Utrecht gisteren'onder leiding van den onder-voorzitter, Jhr. G. F. van Tets, uit Zeist, eene buitengewone algemeene vergadering,* bepaaldelijk be legd tot het verkiezen van een voorzitter. De heer Van Tets opende de bij eenkomst "met een warm woord van hulde aan den heer Wentholt, den afgetreden voorzitter. Spreker betreurde het ten zeerste, dat de heer Wentholt-door/een ernstige on gesteldheid genoodzaakt, is geweest zijn functie neder te leggen. Met groote idealen heeft de heer Wentholt een jaar geleden het voorzitterschap aanvaard. Als onvermoeid werker en overtuigd optimist zou hij on getwijfeld veel tot stand hebben kunnen brengen. Met diep leedwezen zegt spreker hebben wij den heer Wentholt zien vertrekken, en het is zeker de wensch van de algemeene vergadering, dat de af getreden voorzitter spoedig en volledig herstelle. (Luid applaus). Nadat hij den heer J. C. de Lange, uit Rotterdam, gelukgewenscht had met diens 25-jarig jubileum, ver klaarde de voorzitter de vergadering geopend. Allereerst kwam aan de orde het voorstel van het hoofdbestuur „De algemeene vergadering machtige het hoofdbe stuur toe te treden tot eene te stichten centrale tuin- bouw-organisatie, welker statuten de algeheele zelf standigheid der Maatschappij waarborgen, en welke zich uitsluitend bezig zal houden met algemeene tuin- bouwbelangen, zonder te treden op het terrein der Maatschappij, terWijl de te betalen contributie de krachten der Maatschappij niet te boven zal gaan." Na eenige bespreking werd dit voorstel mbt alge meene stemmen aangenomen. Intusschen was de stemming voor een voorzitter gehouden. De uitslag daarvan was, dat tot voorzitter is gekozen de heer G. baron de Sen^rclens de Grancy, uit Vucht, oud-voorzitter, en wel met algemeene (124) stemmen. De heer De Grancy, ter vergadering aanwezig, ver klaarde, onder luid applaus, de benoeming aan te nemen. Hierna werd pauze gehouden. In de middagvergadering sprak allereerst de heer P. van Hoek, inspecteur van het Landbouwonderwijs. Spr. deed uitkomen, Jat het landbouwerslag aanleiding gaf te veronderstellen, dat de tuinbouw niet veel beteeken- de, wat door een graphische voorstelling werd duidelijk gemaakt. De tuinbouw is echter van grooten invloed. Hij levert J/7 van den uitvoer. .Eerst in den laatsten tijd heeft men begrepen, dat de tuinbouw wat beteeken- de. Spr. lichtte met een aantal voorbeelden toe, hoe hoog noodig goed onderwijs voor den tuinbouw is. Spr. ging in den breede na de organisatie van het tumbouw- onderwijs. Spr. deed verschillende mededcelingen over het getal en het bezoek op de verschillende scholen en lichtte een en ander met interessante graphische voorstellingen toe, welke ter vergadering aanwe. ig waren. Uit het medegedeelde bleek dat er op tuinbouwonder- wijs nog veel ia te doen. Spr. zegt dat het tuinbouw onderwijs wordt gegeven door 54 onderwijzers en 56 er varen practici. Spr. ried aan, kalm door te gaan op den ingeslagen weg. Wat is echter op 't oogenblik noodig? Spr. zegt een wettelijke regeling van ons land- en tuinbouwonderwijs, opdat dit stabiel worde. Dan kan ook gezorgd worden, nat er altijd personeel is. Het is een wensch van spr., dat onze hoogste schooi worde een Hoogeschool; het getal tuinbouwwintercur- sussen moet worden uitgebreid, minstens een in het bloembollendistrict. Ook moeten voor de vakonderwij zers cursussen worden opgericht, terwijl het getal tuin- bouwleeraren moet worden uitgebreid. Ook moet voor lien die de wiutercursussen bezoeken, voor beter voor bereidend onderwijs gezorgd worden, zoodat zij het toch zoo eenvoudige onderwijs kunnen volgen. Spr. riep den steun in van de vereenigingen en de Maatschappij, op dat zij door het oprichten van commissies, voor het tuinbouwonderwijs kunnen werken. De afgevaardigde van Groningen, de heer Meijer, bepleitte de noodzakelijkheid van het hebben van een i.uiiibouwleeraar te Groningen. De heer J. G. Hazeloop, Rij k3 tui nbo u wieera ar voor Noord-Holland, sprak hierna over „De uitvoer van on ze tuinbouwproducten." Spr. deelt mede dat in 1905 aan groenten 160 millioen Kg. werden uitgevoerd. Voor aardappelen was dit 200 millioen Kg., voor vruchten 285 millioen Kg., voor levende planten 121/3 millioen Kg., voor bloembollen 11V2 millioen Kg. Tegenwoordig is de jaarlijksche uitvoer van onze minbouwartikelen te zamen 20 millioen gulden. Eén tak van den tuinbouw, n.l. de blcembollenkweekerij, is voor den uitvoer van geen beteekenis. Wat zijn hiervan de oorzaken? Hiertoe heeft bijgedragen de wijze waarop 't kweeken geschied. Een gevolg daarvan is, dat daardoor de maatschappelijke beteekenis van het bloemkweekersvak van geringere beteekenis is, dan de overige van de tuinbouwvakken. Allereerst wordt geconstateerd dat wij onder den in vloed van de export meer en meer daarvan afhankelijk worden. Er wordt echter door Je tuinbouwers te wei nig aandacht aan den export geschonken, zooals spr. aantoonde. Vervolgens sprak de heer Jac. P. Thijsse over het vo gel vraagstuk voor den tuinbouw. Spreker zette in een interessante voordracht de wenschelijkheid uiteen van lescherming onzer in het wild levende vogels. Spreker is voor bescherming der vogels en acht een betere wet dan de tegenwoordige wenschelijk en wel een waarbij alle vogels beschermd worden, met dien ver stande, dat de autoriteiten voor zekere gevallen onthef fing kunnen vérleenen. Baron Snouckaert van Schauburg, voorzitter der Or nithologische Vereeniging, acht de tegenwoordige wet i oldoende en hoopt dat deze niet verscherpt zal wor den. Prof. dr. Ritzema Bos meende dat algeheel verbod wel aanbeveling zou verdienen, natuurlijk echter met de bepaling, dat de bevoegde autoriteiten bij noodzake- 'iikheid daarvan ontheffing van het verbod kunnen ver- Ie enen. De heer G. Steen van Amsterdam besprak daarna de wenschelijkheid van meerdere samenwerking tusschen patroons en leeraren ten opzichte van de tuinbouwwin- tercursussen. De vergadering werd hierop gesloten. GEMENGD NIEUWS. Vreesdijk leven. In de gemeente Leeuwarderadeel huist sedert No vember een ruim 30jarig man in een schapenhok, dat op het open veld staat. Ook bij de strenge vorst in dezen winter vertoefde hij er. Uit een officieele dagvaarding: „ter zake, dat hij zoo luidkeels op een mondharmonica heeft gespeeld, dat de nachtrust der aldaar in de nabijheid wonende kon verstoord worden." N. v. d. D. Bij de firma Joh. Enschedé en Zoon te Haarlem is ontdekt dat een speciegieter sedert 2!/2 jaar tot een belangrijk bedrag aan tinnen staven ontvreemd heeft en ook geknoeid heeft met de door hem gegoten specie, waardoor letters van minder gehalte gemaakt zijn. Sedert 20 October werd te Arnhem vermist een 81-jarige man, die als oppasser van eenige paarden naar Duitschland was gereisd en sedert dien niet meer van zich had laten hooren. Groot was de vreugde van zijn echtgenoote, met wien hij reeds 45 jaren gehuwd is, toen hij gisteren te Arnhem terugkeerde. De man moet als armlastige eerst een tijd in de gevangenis en daarna ten gevolge van ziekte in een gasthuis in Duitschland eenigen tijd doorgebracht hebben. Door de rijksveldwacht te Maastricht is een inval gedaan in een woning in de Stokstraat, waar twee broeders een winkel hielden van louter gestolen goe deren, voornamelijk paardentuig, zweepen, fietsbanden en lederwaren. Verder werd nog in beslag genomen een nieuwe hondenkar en een aantal inbrekerswerk tuigen. De beide houders van den winkel zij n gearres teerd. Het zijn do gebroeders P., die verdacht worden zich zoowel in Nederland als in België aan diefstallen te hebben schuldig gemaakt. In het gebouw d'Geelvinck werd gistermiddag, zoo als wij gisteren reeds meldden, een vergadering ge houden van diamantbewerkers, leden van den A. N. D. B., die wegens twee weken contributieschuld van de werkloozenuitkeering zijn uitgesloten. Van de ongeveer duizend werklieden, die in dat geval ver keerden, waren er slechts een honderdtal opgekomen. Door den heer Goubitz werd voorgesteld zich tot het bondsbestuur te wenden met verzoek, alsnog op het besluit terug te komen. De voorzitter gaf in overweging zich te richten tot de Amsterdamsche Juweliersvereeniging. Besloten werd een commissie van vijf leden te benoemen, welke zich allereerst zal wenden tot den Bond. Tot hoofdingelanden van het waterschap Beemster zijn gekozen de heeren R. A. Laan, P. Hartog en B. C. van Merlen.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1