STADSNIEUWS. Uit Nieuwe Nledorp. Uit Bergen. Uit Veenhuizen. Uit Purmerend. Om cokes te zoeken. Vermist. Verwachting van opstootjes. „Eigenwerkmaken" verboden. Een paardenmiddel. Kras. Valsch bankpapier. Het conflict te Krommenie. Een politieke prent. Een aardbeving Door onoplettendheid. Een rumoerige zoon. Ongelukken. Brand. Ijs. Overtreding loterijwet Een oude urn opgegraven. Een* conflict tusschen gemeenteraad en burgemeester. Provinciale Huisvlijt-Tentoonsteiling. Twee zeelieden verdronken. Door een hond. Van een agent, een haas en een klomp. Kippendieven. Een kleine vergissing. Algemeen Nederlandsch Verbond. Te Nieuwe Niedorp is de jonge dochter A. Timmer mans, die aan de vaart zat te boenen, voorover ge vallen en verdronken. Een jaarlijks terugkeerend vermaak voor de kinderen in deze gemeente, is het z.g. „bekene" of vuurtjes- stoken. Deze gewoonte (wij ontleenen een en ander aan het boekwerkje „De heerlijkheid Bergen in Woord en Beeld", door Mevrouw van ReenenVölter) is een overblijfsel uit den tijd onzer voorvaderen, der Ger manen, die het begin van de lente vierden met het ontsteken van vuren. Volgens het oud-Friesch woorden boek van Wierda beteekent „beken", meervoud „bec- num" vuur, dat aangestoken werd om het volk bijeen te roepen. Dezelfde beteekenis heeft het midden- Engelsch woord „bekene" en het Angel-Saksisch woord be&cen. Ook de bewoners, waaronder ook FriezeD, van het eiland Sylt (Sleeswijk) vieren elk jaar op 21 Februari het z.g. btiken. Zaterdagavond zal het „bekene" voor huize „Kranen- burgh" in de Hofiaan alhier plaats hebben. Alles wat brandbaar is, vooral hei, wordt door de jeugd bijeen verzameld. Reeds weken te voren begint de pret. Van huis tot huis gaan de kinderen om boke-stroo te bedelen, zingende: Ikkietikkie too Boer mag ik wat stroo Ikkietikkie tarwe Dan mag je je kome warme Ikkietikkie tocht Al op de Molenkrocht. Met het oog op de openbare orde en veiligheid wordt de laatste jaren slechts op één plaats gebekend. Ver makelijk is het te zien hoe de kinderen om het vuur zingen en springen, ja, er soms in hun dartelheid door heen loopen. Een kijkje is het zeker wasrd. Te Utrecht zijn voor het examen, nuttige handwer ken geslaagd, mej. S. F. Adema en mej. G. M. Bleeker te Bergen. De heer J. Daalder, onderwijzer aan de school alhier, staat no. 1 op de voordracht voor onder wijzei- te Zandvoort. Bij de aanbesteding voor het verbouwen van de R.C, Zusterschool was minste inschrijver P. T. Brink man, aannemer alhier voor f 8176. Het werk is aan den minsten inschrijver gegund. De uitvoering zal geschieden onder toezicht van den architect H. P. van den Aardweg. Door de Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken, werd op voorstel van het Bestuur met 45 van de 49 stemmen beslo'en tot het stichten van een veilingslokaal met electrisch toestel voor het af mijnen en automaat om aan te wijzen door wien, en hoe hoog geboden is. De kosten van een en ander worden geraamd op f 2000. Het voornemen is dit gebouw aan den Beemster- burgwal te plaatsen. Uit De Rijp. In een vergadering van de leden van de Tuinbouw - vereeniging „Rijp en Omstreken" zijn tot bestuursleden herkozen de heeren M. Eggers en K. de Vries en is ge kozen de heer F. van Straten inplaats van den heer P. Oudejans, die als voorzitter moetende aftreden, voor een herbenoeming niet meer in aanmerking wenschte te komen. Op voorstel van een der leden werd de heer Oudejans tot eerelid der vereeniging benoemd. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten over 1907 bedroegen 612.635 en de uitgaven 523.995, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van 88.64. De levering van de voor dit jaar benoodigdc manden werd gegund aan den heer J. Vis te Harderwijk en van de zakken aan den heer F. Visser te De Rijp. Tot afgevaardigden naar de verga dering der Nederl. Tuinbouwfederatie werden benoemd de heeren J. Visser en F. van Straten. Er werd besloten dit jaar geen tentoonstelling te houden, doch een uitstapje te maken naar een streek, waar het Tuinbouwbedrijf de hoofdzaak is. Bedreiging van Minister Van Rappard. Het O. M. bij de rechtbank te Leeuwarden eisclite gister tegen K. A. P. te Zwaagwcsteinde wegens bedrei ging van den oud-minister van oorlog 1 jaar gevange nisstraf. In de allerkoudste dagen ontving een onderwijzer het volgende briefje van een moeder van een zijner leerlin gen: Mijnheer! Duid u het mij niet ten kwade, dat Jan gisteren niet op school is geweest; daar het zoo ver schrikkelijk koud in huis was voor de kleine kinderen, daar wij al in geen acht weken een cent verdiend hebben, is -Jan aan de Staatsspoor cokes wezen zoe ken. De terugslag van de werkloosheid op de school (De Schoolbode.) Sedert Zondagnacht wordt uit de echtelijke woning, aan den Glacisweg, te Maastricht, vermist, de vrouw van den bakker S. Vermoedelijk heeft zij het huis in een aanval van kraamvrouwenkoorts verlaten; men vreest, dat haar een ongeluk is overkomen. Gisteren is in het Kanaal, onder St.-Pieter, door de politie ge dregd, echter zonder resultaat. (L. K.) Gisteren zijn van Breda, op verzoek van den burge meester, naar Klundert vertrokken één sergeant en een sectie soldaten, omdat men daar, in verband met de maatregelen tegen het mond- en klauwzeer onder het ree, opstootjes verwacht. In het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam had gisterenavond een huishoudelijke vergadering plaats van den Alg. Ned. Diamantbewerkerabond, alleen toe gankelijk voor werklieden in de brillantbranche, waarin liet voorstel werd besproken om het „eigen werkmaken" te verbieden voor allen, die nk 1 Januari 1907 eigenwerkmaker zijn geworden. De vergadering, geleid door den bondsvoorzitter Henri Polak, werd door ongeveer 3000 personen bij gewoond. Na afloop deelde men het volgende mede „De oppositie tegen het voorstel was betrekkelijk gering, en hoewel de uitslag van de stemming nog niet bekend is, kunnen wij toch wel reeds mededee- len dat het voorstel er met eenige honderden stemmen tegen zal doorgaan." Dat het hier inderdaad een zeer belangrijk besluit geldt, moge blijken uit het feit, dat er ongeveer 1000 S, 1200 eigenwerkmakers door getroffen zullen worden. Volgens den heer Polak zijn er echter velen onder dezen, die zich zeer goed met het besluit kunnen vereenigen. De Sint Jacobstraat te Leeuwarden was Dinsdag avond het tooneel van een buitengewone drukte. Voor al de winkel van den heer D. A. Hettema had veel be kijk. Oorzaak hiervan was de handeling van den 75- Jarigen polderwerker H. van H., die, zeker geen ander middel wetende om met de politie in aanraking te ko men en opnieuw plaatsing in een Rijkswerkinrichting- te krijgen, waaruit hij niet lang geleden is ontslagen, roet een steen de groote spiegelruit vau bovengenoem- den winkel verbrijzelde. Een in de nabijheid zijnde agent van politie bracht den man naar het bekende bureau, waar tevens bleek, dat hij uit de etalage van den heer II. een zilveren horlo ge had ontvreemd. Hij zal nu zeker wel spoedig zijn verlangen bevredigd zien, daar hij ter beschikking dei .justitie wordt gesteld. Men vraagt zich dikwijls af hoe het mogelijk is, dat brieven met. geheel onvolledige adressen toch aan de i.estemde personen bezorgd kunnen worden. Een kras staaltje hiervan is het volgende: Een brief uit Londen, waarvan het adres slechts bevatte de woor den: Messrs De Kuyper Holland, werd bezorgd aan de bestemmingLeeuwarder Stoom-Cartonfabriek (voorheen J. G. Kuipers Oo.) te Leeuwarden. (L. Ot.) Door de Provinciale Bank te 's Hertogenbosch werd bij den commissaris van politie gedeponeerd een valsch bankbiljet van 10 gulden. Eerst bij aandachtige beschouwing viel het verschil met de echte op; het vermoeden van valschheid werd gewekt door eenig verschil in tint en nader bevestigd door verschillende' afwijkingen in de bewerking. (,,'s-Hert. Ot.") Woensdagavond had de politie alle zijwegen van de hoofdstraat afgezet, zoodat de straat als het ware was schoongeveegd, toen de werkende drukkers onder poli- liegeleide naar huis gingen. Het was dan ook bizon- jtltr kalm op straat en er viel niets bizonders voor. De Werkmansbode van het Alg. Ned. Werk liedenverbond heeft een plaat. In een ministerieel bu reau ziet men een groep oude arbeiders staan. Minister Kuyper is de deur al uit, minister Veegens is gereed im heen té gaan en daaronder „De verplichte verzekering tegen de gevolgen van Nekte, invaliditeit en ouderdom worden voorbereid." (Troonrede 1901, ministerie-Kuyper.) „Aan uw oordeel zullen worden onderworpen rege- ling van de verplichte invaliditeits- en ouderdomsver- zekoring." (Troonrede 1905, ministerie-De Meester.) Dinsdagmiddag tusschen 3 en 4 uur is op verschil lende, tamelijk ver uit elkander gelegen plaatsen van Kampen, een eigenaardig geripkel van ruiten waar genomen, dat deed denken aan een lichte aardbeving of aan een ontploffing op grooten afstand. Het ver schijnsel had tweemaal plaats, met ongeveer een kwartier tussehenruimte. Men is er benieuwd naar of ook in andere plaatsen iets dergelijks is opgemerkt. Te Nunspeet werd gistermorgen een paard van den scharenslijper J. Schild, die met zijn woonwagen in de zg. „Pluizegaten" stond, hetwelk onbeheerd op deD spoorweg liep, door den goederentrein overreden en gedcod. Het paard schijnt, zonder dat de eigenaar het bemerkte, van den woonwagen, waaraan het be vestigd was, te zijn losgebroken. De dienstbode van den landbouwer J. Dijk ver wijderde zich gistermorgen even van haar melkwagen en liet deze onbeheerd in de Thomas Kempisstraai te Zwolle op de tramlijn staan op het oogenblik, dat een tram in aantocht was. De man, welke met de bel vooruit liep, trachtte nog bijtijds den wagen te verwijderen, Dat gelukte hem echter niet, met het gevolg, dat de wagen ernstig aan wielen en bak werd beschadigd en ook eenige melkbussen schade bekwamen Gisterenavond werd de hulp der politie te Haarlem ingeroepen door de weduwe S., wonende Houtmarkt, tegen haar zoon, die den boel aldaar op stelten zette. Door de politie werd hij tot kalmte gebracht. Overleden aan brandwonden. De in zoo'n jammerlijken toestand, te Haarlem half verbrand in een schip gevonden W. Bottu, schoor steenveger van beroep, is thans in het gasthuis aldaar overleden. Zekere v. S,, werkzaam bij den aanleg van de nieuwe rioleering te Ylissingen, kreeg gistermiddag een kipkar, welke uit de rails reed, op den rechter voet, met het treurig gevolg, dat dit lichaamsdeel tot boven den enkel van het been werd gescheiden. De toestand van den man is zorgelijk. Met 't binnengekomen stoomschip „Juno", van Bristol, is te IJmuiden aangebracht loods J. de G., die het schip beloodste en door een stortzee zoodanig tegen het dek werd geslingerd, dat een viertal ribben werden gebroken. Verdronken. Te Meulenwerf bij Nieuwe-Schans (Gr.) is gister middag een zesjarig zoontje van den heer Hilfers verdronken. Gistermorgen is do vrouw van den landman J. K., in den polder Zuiderbraak (N.-H.) van den walstoep gevallen en verdronken in dé Ringvaart. Zij leed aan toevallen. Men meldde gisteren uit Helmond aan de 's-H. Ct. Hedennamiddag omstreeks half 5 brak brand uit. vermoedelijk door 't heetloopen eener as, in de maga zijnen van de hooipers nabij sluis 8 alhier. Om 8 ure des avonds waren 5 loodsen met pakken geperst hooi opgestapeld, een prooi der vlammen geworden. In de andere loodsen woedt de brand nog voort, liet nabijgelegen café van M. van Btrgen hoopt mei. te kunnen behouden, althans wanneer de wind, dit nu gunstig is, niet van richting verandert. De brand weer werkt nut 3 spuiten onverpoosd en zal den ge- heelen nacht nog druk werk hebben. Men meldt uit Lemmer aan de L. Ct. Door den stormachtigen noordewind is de ijsmassa voor de haven in den afgeloopen nacht naar open zee gedreven. De haven is thans weer voor de scheep vaart geopend. IJs is niet meer te zien. Men meldt aan de Tel. Voor eenigen tijd adverteerde te Hengelo, een firma in manufacturen, dat zij het bij haar op een bepaalden datum bestede geld aan de koopers zou terugbetalen. Die datum was alleen aan de firma bekend en in een verzegeld couvert bij een notaris gedeponeerd. Op den van tevoren bepaalden dag opende deze de enveloppe, waarna de gelukkige koopers van den toen bekenden datum hun geld kregen terugbetaald. Hierin zag de burgemeester der gemeente een overtreding der loterij- wet, en nu zijn de firma en een uitgever, die in zijn blad de betr. ffende advertentie opnam, gedagvaard voor het kantongerecht te Enschedé. Te Erica is door twee arbeiders in het Oostersche- veld een prachtige urn ongeschonden, opgegraven. De urn is 23 cM. hoog en van boven 181/2 cM. in doorsne de en voor de helft gevuld met de overblijfselen van menschelijke lichamen. Het voorwerp is aangekocht door de heeren Beuker en Alting. Ten huize van otrstgenoemden staat het voorwerp ter bezichtiging. In den koop was begrepen een mede opgegraven meer bekervormig aarden potje van 21/a cM. hoogte bij een doorsnede van 7 cM. De arbeiders maakten een goed daggeld. Een eigenaardig conflict is in de gemeente Uithuizen gerezen. Ged. Staten van Groningen hebben dezer da gen hunne goedkeuring onthouden aan het besluit van den gemeenteraad van Uithuizen om het voormalige fabrieksgebouw van den heer A. Dam onderhands te verkoopen, op grond dat deze onderhandsche verkoop niet geacht kan worden in het financieel belang der gemeente te zijn. Zeer terecht, meent de eene partij, waartoe de burgemeester en een der wethouders be hoort. Absoluut onjuist, zegt de andere, die wordt ge- -ormd door 7 raadsleden, want dc gemeente had het be doelde perceel niet gekocht, was dus geen eigenares, kon dus niet verkoopen. Die bewering nu wordt door den burgemeester met de notulen in de hand betwist. Wat toch is het geval? Toen onlangs de fabriek (voormalige openbare lagere school) met de daarnaast- gelegen onderwijzerswoning publiek onder den hamer zou komen, werd door de raadsleden op voorstel vau den burgemeester besloten, die gebouwen, die in een 1 erceel volgens de advertentie zouden worden gepresen teerd, als ze niet te duur kwameu, te koopen voor den gemeente-timmerman en als bergplaats voor allerlei ge meente-materiaal; en de onderwijzerswoning later weer voor den kostenden prijs over te doen aan een liefheb ber. Daardoor zou, meenden allen, de gemeente voor een koopje een geschikt gebouw krijgen. Op de verkooping werden de beide gebouwen echter afzonderlijk onder den hamer gebracht. De onderwij zerswoning viel ten deel aan den heer Bos, terwijl de burgemeester de fabriek liet koopen voor 2275, een bedrag dat hooger was dan het vooraf door de raadsle den vastgestelde. De koopacte werd gesteld ten name van den burgemeester, omdat de raad natuurlijk het be sluit tot aankoop nog moest sancfioneeren. De genoem de acht raadsleden vonden echter het bedrag te hoog en zij besloten wat zeer zeker te prijzen is om den burgemeester niet onaangenaam te zijn, hem dit oordeel in geheime vergadering mee te deelen en in middels een kooper voor het gebouw te zoeken, opdat noch de burgemeester noch de gemeente nadeel van het geval zou ondervinden. De kooper werd gevonden in genoemden heer Bos en in een voorvergadering besloten die heeren den burge meester voor te stellen het gebouw aan den heer Bos over te dragen. Als in de koopacte de naam van den burgemeester werd doorgehaald en die van den kooper er boven gezet, zooals immers zoo vaak op boeldagen ook voorkomt -zoo redeneerden zij was de zaak in orde. De raadsvergadering kwam en met deze begint de kwestie, klaarblijkelijk omdat men elkaar niet ge heel begrepen heeft, want van een bepaalde oppositie tegen 's burgemeesters handelingen kan hoegenaamd geen sprake zijn, integendeel, het streven der raadsle den was, naar enkelen hunner ons verzekerden, den bur gemeester ter wille te zijn. De burgemeester opende de beraadslagingen over het punt „aankoop voormalige openbare lagere school," en deelde mee, dat zich inmiddels een kooper voor het ge bouw had aangemeld, die het voor den koopprijs wilde overnemen, n.l. de heer Bos. Deze mededeeling werd mot ingenomenheid door de raadsleden ontvangen en zij verklaarden dat het gebouw dan h. i. maar dadelijk aan den heer Bos moest worden overgedaan. Wel raadde de burgemeester aan niet dadelijk zoo hard van stal te loopen,' omdat de gemeente z. i. wel eenige winst met den aan- en verkoop zou kunnen behalen; hij zelf wilde liet onmiddellijk reeds wel voor 2400 houden en dB bod een half jaar gestand doen, maar de heeren wilden niet en zoo viel daarna het besluit om het gebouw aan den heer Bos over te doen en dus de gemeente er bui ten te laten. Dat alles geschiedde naar de bewering der raadsle den, zonder dat een besluit tot aankoop was genomen. Men had in het besluit tot overdracht alleen willen te kennen geven, dat de gemeente van de zaak af moest zijn. Dit laatste nu wordt door den burgemeester be twist. Wel degelijk is vooraf hot besluit tot aankoop gevallen, beweert deze. Hoe dit kan zonder dat de ïaadsleden het zelf weten, lijkt wel een beetje zonder ling voor hem die nooit eens plattelands-gemeente- iaadsvergaderingen heeft meegemaakt. Het geschiedde aldus, althans volgens de notulen, die, dit moet gezegd, nog niet aan den raad zijn voor gelezen en goedgekeurd. De voorzitter verzocht den secretaris het concept-be sluit tot aankoop te willen voorlezen. Aldus geschiedde. Wenscht een van de heeren ook nog het woord?. Niemand?. Dan is alzoo besloten. Daarna is gevolgd de discussie omtrent de overdracht aan den heer S. Bos. Waarom de genoemde acht raadsleden het dezen liever wilden overdoen, dan het zelf nog een half jaar te houden, zooals de voorzitter voorstelde met het oog op de voor de gemeente gemak kelijk te maken winst, ligt volgens de eene partij aan het feit dat de heeren in hun voorvergadering hadden besloten liet den heer Bos te verkoopen en zij van dat besluit niet wilden terugkomen. Volgens de andere partij echter (en dat blijkt ook uit de concept-notulen) omdat zij van meening waren, dat voor de kans op een luttele paar honderd gulden winst, de gemeente zich niet mag steken in speculatie ve zaken, welke winst bovendien grootendeels te loor zou gaan, daar de gemeente een geldleening voor den koop had moeten sluiten. Een bezwaar echter, dat de i oorzitter, alweer volgens de concept notulen niet zoo heel groot vond, omdat men, als het gebouw v. eer werd verkocht, het vrijkomende bedrag weer zou kunnen gebruiken voor aflossing van oude leeningen. Zoo staat volgens de Prov. Gron. Ct. waaraan boven staande is verleend, dus de kweslie, waarvan het ver volg zal worden afgespeeld in de eerstkomende raads vergadering. Men meldt ons De Provinciale Huisvlijt-Tentoonstelling, die, waar schijnlijk in de maand juli, te Zaandam zal worden gehouden, belooft in alle opzichten zeer belangrijk te worden. Uit vele plaatsen der provincie Noordholland zijn reeds belangwekkende inzendingen toegezegd. De inzending staat open voor jongens en meisjes van 8 tot en met 12 jaar, voor jongens en meisjes van 18 tot en met 17 jaar, voor amateurs (niet-vak- lieden) boven 17 jaar, vak-leerjongens van 13 tot en met 17 jaar en vaklieden boven 17 jaar. De volgende afdeelingen zullen ieder op zich zelve staan en afzonderlijk worden beoordeeldNuttige Handwerken, Fraaie Handwerken, Teekenkunst, Schil derkunst, Boetseerwerk, Houtbewerking (Figuurzagen, Houtsnijden, Brandschilderwerk enz.), Schrijnwerk, Metaalarbeid, Cartonnage, Amateur-photografie, Knut- selarbeid en divers. Bovendien wordt aan de tentoon stelling verbonden eene historische afdeeling en eene afdeeling van Buitenlandsehe versieringskunst. Het heeft Z.Ex. Mr. G. van Tienhoven, Commissaris der Koningin in Noordholland, behaagd het Bescherm heerschap dezer Tentoonstelling op zich te nemen. De correspondent te Rome van de N. II. Ct. d.d. 17 Februari De Messagero van hedenochtend ontvangt het bericht uit Civitavecchia, dat daar gisteren, drie Hollandsche zeelieden van de stoomboot Louise uit zeilen gingen in een sloep, met het noodlottig gevolg, dat twee ver dronken. Door de hooge zee en den sterken wind sloeg het vaartuig om. Een der opvarenden, Willem Jonker, wist zich zwemmende boven te houden en kl m op de kiel van de omgeslagen boot. Een half uur hield hij het in diep benarden toestand uit, eer de booten, door de inmiddels gewaarschuwde haven meesters uitgezonden, hem konden bereiken en redden. De anderen waren onmiddellijk door de zee verzwol gen. Willem Jonker had het ook geen oogenblik meer kunnen uithouden. Zijne reddersdie, te oordeelen naar den lof, hun door de havenautoriteiten gegeven, blijkbaar een gevaarlijk werk verricht hebben, kwamen nog juist bijtijds om hem te redden. Nader verneemt de N. R. Ct. Volgens een brief van den gezagvoerder van hit s.s. Louise, had hij geen verlof gegeven om met de werkboot te gaan zeilen. Waren de zeelieden echter binnen de haven gebleven, dan had er spoediger hulp kunnen verleend worden, doch zij zijn buiten het breekwater gegaan en aldaar sloeg de boot door de hooge zeeën om. Modder en groote waterplassen, vijvers en poelen, zijn op het Kenauplein te Haarlem, waar deze historie zich gisteravond afspeelde, even zooveel bewijzen van de onvoldoendheid Onzer bestratingsmethode. We zullen het dan toch waarlijk eens met mr. Thijssen's recept met inwateren moeten probeeren Want hoor, tot wat incidenten dat droge leggen van de bestrating als 't later nat wordt en er water genoeg overheen komt, helpt 't blijkbaar niet meer kan leiden. Een net juffrouwtje, type strijkstertje, trippelde en hippelde over en langs de vijvertjes en modderpoelen van 't Kenaupark. 'n Parapluie, óp, in de hand, een groote mand onder den arm. Daar schiet, uit een voortuintje van een der villa's, een nijdige hond uit. Blaffend en bassend rent hij het hek uit. 't Juffrouwtje schrikt, trippelde niet dóór een modderplas, maar stapt 'r mid denin, ze struikeltdaar ligt ze languit in modder en nat, en de mand keert haar inhoud net in een an deren poel om Gestreken overhemden, nette linnen boordjes, glanzende manchetten om te huilen Wat 't juffrouwtje ook deed! Bewogen zijn we weggestapt, nadat een hulpvaardige politieagent 't strijkstertje weer recht had gezet en de druipend-zwarte overhemden en kraagjes had bijeen geraapt Nóg eens wasschen, dat strijkgoed, w&t En inwateren bij 't straten leggen, inwateren Hdbld Er was verdenking tegen hem gerezen vanwege de haasjes. Er werd op hem geloerd vanwege de haasjes. En dat had hij vernomenHij zon op wraak. Op zekeren avond wandelt de verdachte doodbedaard door het dorp, met een geheimzinnigen zak bij zich. De agent, die hem ontmoet, houdt hem dadelijk staande om een onderzoek in te stellen naar den verdachte. Maar hij weigert verontwaardigd elk onderzoek. Hij is geen strooper, hij mag niet verdacht worden, hij heeft geen haas De agent houdt aan de verdachte weigert totde menschenhoop groot genoeg is. Dan neemt hij triomfantelijk den zak, schudt hem leeg en een oude klomp valt met een harden slag op de keien. De omstanders gieren het uit De handeling heeft plaats te Naaldwijk. (D. Ct.). Te Nistelrode (N. Br.) hebben kipppendieven hun slag weer geslagen. Bij C. v. d. V. aldaar werden niet minder dan een veertigtal kippen en twee eenden gestolen, waartoe een slot der schuur met inbrekers werktuigen werd geforceerd. Alles toont dat de dieven met kalmte en overleg zijn te werk gegaan. De beestjes schijnen onmiddellijk gedood te zijn, want in de schuur lagen verscheidene koppen. Te Gouda werd gistermiddag aanbesteed het bouwen van een Ziekenhuis. De hoogste inschrijver had in geschreven voor f 152,500, de laagste voor f 47,000. Ten aanzien van deze laatste inschrijving vermoedt men, dat inschrijver zich een ton vergist heeft. Naar wij vernemen zal op de jaarvergadering van Groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Veibond, welke 28 Maart te Amsterdam gehouden zal worden in het American-Hoiel, o. a. aan de orde komen de verkiezing van twee vertegenwoordigers van Groep Nederland in het Hoofdbestuur. Op een der dubbeltallen komt o. a. voor dr. J. W. Wicherink, Alkmaar. Van de afdeeling Alkmaar en omstreken is het volgende voorstel ingekomen „De Groepsvergadering, overwegende het groote be lang van een betere kennismaking en een daarop vol gend beter begrijpen van en hooger waardeeren dei- drie groote deelen van den Nederlandschen Stam on derling (het Noordnederlandsche, het Zuidnederland- sche en het Zuidafrikaansche deel), de hoofdvoorwaarde voor een vértrouwens- en hoopvolle samenwerking overwegende, dat de toekomst van den Nederland schen Stam berust in handen van Jong]Nederland, in Noord en Zuid en in Afrika; spreekt de wenschelijkheid uit van een streven naar meer toenadering tusschen de Noord-nederlandsche, Belgische en Zuidafrikaansche jeugd." De Groepsvergadering meent, dat deze toenadering practisch het best kan worden tot stand gebracht, aller eerst door het in de han '.werken eener briefwisseling tusschen jonge Noordnederlanders, Vlamingen en Afri kaners, later door het inrichten van wederkeerige be zoeken. De verschillende Afdeelingen van het A N. V., welke zich here d verklaren in deze richting te werken, zullen met betrekking tot een en ander (voorbereiding, leiding, toezicht) onderling regelingen moeten treffen. De Groepsvergadering draagt het Bestuur van Groep Nederland op, het bovenstaande ter kennis te brengen van het Hoofdbestuur, met verzoek zorg te dragen,

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2