S TAD S NIEUWS. BU1TENLAN Uit Purmerend. Uit Schagen. Uit Heiioo. Poging tot doodslag. Een Hollandsch meisje te Antwerpen vermoord? Uit de school. Voor controle. Van het eiland Urk. Bond van R. K. Openbare Onderwijzers. Diefstallen. Zonderling. Een grens-incident. Een lastig onderwerp. Een koppig paard. Veel konijnen. Weekbladen. Statuten goedgekeurd. Prijzen voor het kegelconcours. Kunst zij ons doel. Predikbeurten. Evangelische Unie. Nieuw; Leven. Gemengde Mededeelingen. uiterlijk. Toen werd besloten, dat de beide commissi on alle 100 dieren zou keuren, de eene zou 10 schoon heidsprijzen toewijzen, de andere melkopbrengat en liet gehalte der melk tot grondslag nemende, 10 deugdprij- zen. En welk zeer eigenaardig geval deed zich hierbij voor? dit, dat geen enkel dier tweemaal bekroond werd. We hebben ons ten aanzien dezer lezing zeer beperkt, om aan ons verslag geen al te groote uitgebreidheid te geven, doch we wenschen aan het bovenstaande nog toe te voegen, dat men algemeen zeer voldaan was over de ze hoogst nuttige lezing. Zeer werd het betreurd, dat ze niet door een groot aantal veehouders werd aange boord. Spr. mocht het genoegen smaken, dat met alge- meene stemmen werd besloten een bedrag beschikbaar te stellen voor het doen drukken en verspreiden zijner lezing. Met het oog op den tijd werd de gebruikelijke vra- genbus ditmaal achterwege gelaten. Onder dankzegging aan de aanwezigen en inzonder heid aan den heer van Slooten voor zijn lezing, sloot de loco-voorzitter de vergadering. Bij vonnis van het kantongerecht alhier is heden M. Richter, zich noemende Mee, Dentist, wonende te Amsterdam, Ferdinand Bolstraat no. 81, wegens het ongeoorloofd uitoefenen van tandheelkunde, op grond van art. 436 van het Wetboek van Strafrecht veroor deeld tot f 15 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. Tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Schagen, is benoemd de heer M. Th. Mijnlieff, ont vanger der registratie en domeinen te Schagen. j|fDeu 20sten had in het N.-H. koffiehuis alhier eene buitengewone vergadering plaats van de Schager IJs club ter bespreking van de stichting eener ijsbaan. Na breede bespreking werd het bestuur gemachtigd een stuk land te koopen voor f 6000, het benoodigde geld daarvoor te vinden door het nemen van een hypo theek, en het tekort te plaatsen in aandeelen varx f 25 en in te gaan op het voorstel van den aannemer der slootdemping alhier, die het bedoelde land wil af graven en geschikt maken voor ijsbaan tegen betaling bovendien van f 700 voor den afgegraven grond, dien hij voo) demping wil gebruiken. Het land ligt slechts weinige meters van de te dempen gracht. Men hoopt dat de raad toestemming zal geven met bedoelden grond te dempen. Staande de vergadering werden 25 aandeelen geplaatst. Wanneer het plan gelukt zal onze gemeente den volgenden winter een prachtige |ijsbaan bezitten, direct bij den kom der gemeente, waarvan de buitenbaan ongeveer 500 Meter in omtrek zal zijn. Gisterenavond werd in het locaal van den heer T. Helder door bet „Heiloër Mannenkoor" onder lei ding van zijn ijverigen directeur, den heer J. J. Beerda, eene openbare uitvoering gegeven, die, blijkens het aanhoudend applaudisseeren van de in groote getale opgekomen belangstellenden, alleszins voldeed. Niet alleen de op het programma vermelde zang nummers werden keurig uitgevoerd, maar ook de voordrachten „Eene fijne familie", „Het voorbereidend militair onderricht" en „Weddenschap," (kluchtspelen) vielen zeer in den smaak. Een woord van lof èn aan den directeur èn aan de werkende leden is hier zeer zeker op zijn plaats voor de aangename oogenblikken dien avond geschonken. Als men door deze gemeente wandelt, ziet men al- lerwege de bewijzen dat de lente in aantocht is en merkt men het streven der bewoners om alles weder in gereedheid te brengen voor den zaai- en planttijd. Er worden dit voorjaar verscheidene nieuwe wonin gen gebouwd en woest liggende stukken land in vrucht baren bouwgrond herschapen, alle krachtige teekenen van leven en streven naar meerdere welvaart. Het gehucht Overhoven bij Sittard, is reeds sedert eenigen tijd getuige van een steeds heviger worden den familietwist. Eenige dagen geleden werd W. C., toen hij zijn deur uitkwam, wederom verrast door B. T., die hem met een geladen revolver bedreigde en drie schoten in zijne richting loste, zonder hem echter te treffen. T. werd door de marechaussees aangehouden, doch na verhoor weder op vrije voeten gesteld. De oorzaak van dezen twist moet gezocht worden in broodnijd, aangezien beide personen naast elkaar wonen en beiden een winkel hebben. (L. K.) Men meldt uit Antwerpen aan de 's-H. Ct. Ongeveer drie weken geleden werd in dit blad medegedeeld, dat de 25-jarige Antoinette Krijnen, uit Roermond, die in de rue d'Argile alhier als dienstbode in betrekking was geweest, vermist werd. Aan den oever van den vijver in het Park vond men eenige doozen met verschillende voorwerpen, die door de zuster van hit vermiste meisje werden herkend. Er werd in den vijver gedregd, doch zonder resultaat. Gisteren heeft men echter het lijk van het meisje uit den vijver opgehaald. Aan den hals vertoonde zich een groote snede. Is hier misdaad in het spel Deze vraag zal de justitie trachten te beantwoorden, die onmiddellijk een onderzoek heeft geopend en eene lijkschouwing heeft gelast. In eon klas der openbare lagere school heeft de onderwijzeres den kinderen het begrip „belangheb bend voorwerp" verklaard. Onderwijzeres „En, Jantje, noem jij nu eens een zin met een belanghebbend voorwerp." Jantje: „Het kind van den buurman is ziek." Onderwijzeres„Maar jongen, wat is dan het be langhebbend voorwerp?" Jantje: „De dokter, juffrouw!" Hdlbl Te Amsterdam is men thans bezig met op verschil lende punten van het tramnet palen te plaatsen met een klok er boven, 't Zijn precies lantaarnpalen, waarbij de lantaarn door een klok is vervangen. Zij moeten dienen om te controleeren of er door de wagenbestuurders regelmatig op tijd gereden wordt, waarvoor 't natuurlijk noodig is hier en daar langs de ljjn den officieelen tijd te hebben. (N. v. d. D.) Verzoek om gratie. Ten behoeve van den ontslagen notaris Bland v. d. Berg, directeur der Zuid-Hollandsche Hypotheekbank, die thans te Rotterdam zijn straf ondergaat, is, wegens voortdurende ziekte, aan H. M. de Koningin gratie gevraagd. Men meldt aan het N. v. d. D. van Urk Door den vreeselrjken storm in den nacht van 6 op 7 Maart 1883 werd, zooals menigeen zich waarschijn lijk nog wel herinneren zal, op onze Noordzeekust de Ürker visschersvloot deerlijk getroffen, tegelijk met die van Paesens en Moddergat. Vele vaartuigen zijn toen met man en muis vergaan, waardoor 17 wedu wen met 52 kinderen van hunne kostwinners beroofd werden. Om leniging in dien nood te brengen, vormde zich toen te Urk eene commissie, welke zich niet te vergeefs tot het Nederlandsche volk om hulp wendde uit het geheele land, zelfs van buiten onze grenzen, werden gelden toegezonden, te zamen ongeveer f 58,000. Dit kapitaal, vastgezet op het Grootboek, verminderde aanvankelijk zeer, doch steeg later aan merkelijk in waarde, zoodüt thans de jaarlijksche rente nog ongeveer f 1420 bedraagt, terwijl het nog overige kapitaal onaangetast mo>-t blijven. Sedert -zijn van deze weduwen eenigen overleden anderen zijn hertrouwd, die daardoor haar recht op ondersteuning verloren, evenals de jongens, die den 15-jarigen, of meisjes die den 17-jarigen leeftijd be reikt hadden. Door eene wijziging in de statuten, in 1894, kunnen nu ook nagelatenen van zeerampen na 1883 ondersteund worden. Thans genieten, behalve de 5 weduwen van 1883, nog 25 weduwen met kinderen eene wekelijksche uit- keering, of tegen den winter een gift ineens om brand stoffen, enz., in te slaan- Deze week is de 25ste jaarvergadering der „Ver- eeniging tot ondersteuning van in zee verongelukte visschers te Urk" gehouden, onder voorzitterschap van den burgemeester, Jhr. Van Suchtelen van de Haare. Bij die gelegenheid zijn den penningmeester, den heer E. J. Hakvoort, die nu 25 jaren lang met onvermoeiden ijver de belangen van het fonds behartigd heeft, en in dien tijd bijna al de medeop richters der vereeniging door den dood zag wegge nomen namens de tegenwoordige 22 leden der commissie, de gemeenteraadsleden en de burgerij, eenige fraaie geschenken aangeboden. In 't café van den heer Ilazes hield gisteravond de af'deeling van den „B. O. O. B." (Bond van R. K. Openbare Onderwijzers), hare constitueerende vergade ring. Na eene ampele bespreking werd het reglement vastgesteld. Tot bestuursleden werdGn gekozen de heeren B.Veltman van Heiioo, A. J. Bosch van Haren karspel en C. D. Baas van Zijdewind, respectievelijk als voorzitter, secretaris en penningmeester. Alle gekozenen namen hunne benoeming aan. Besloten werd om de 2 maanden te vergaderen en wel den derden Donderdag van de maand. De dieven hebben Dinsdagnacht te Eerde weer ter dege van zich doen hooren. Bij den landbouwer J. de J. werd het heele bakhuis met een vollen oven brood, benevens een hoop klein waschgoed van de kinderen, leeggeplunderd. Bij een ander brood en een zakje meel, bij een derde appelen, bij een vierde pootsel, enz. De dief kwam ook een bezoek brengen bij den landbouwer v. d. O., maar ontmoette in den stal den zoon, die den ongenooden gast zulke flinke opstoppers met een emmer toediende, dat hij overhaastig de vlucht nam, en al het gestokne in den steek liet. Dit werd op een hoop in een weiland gevonden. De eigenaars konden het gestolen goed weer verdeelen. Naar nader wordt gemeld, zijn twee personen, als verdacht van deze diefstallen, gearresteerd. In den nacht van Maandag op Dinsdag werden bij den landbouwer W., in den Vlashoek te Oss, twee varkens ontvreemd. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de varkens Dinsdag aan de Export slagerij verkocht zijn. De politie denkt den dader op 't spoor te zijn. Te Hopel Kerkrads vierde het echtpaar Frischen.- Ritzen Zaterdag onder feestelijke deelneming der gansche gemeente zijn gouden bruiloft. Nu Dinsdag zoo meldt de L. K. zijn beide echtgenooten overleden, de man 's morgens, de vrouw 's middags. Een drietal rijks-ambtenaren waren even over de Belgische grens onder de gemeente Rozendaal, toen plots een met een jachtgeweer gewapend persoon op hen toetrad en hen aanmaande direct terug de grens over te gaan. Om meer kracht bij zijn woorden te zetteD, loste hij een schot, gelukkig zonder een hunner te treffen. De ambtenaren, die ongewapend waren spoedden zich op Nederlandsch gebied, niet echter nadat de onbekende nogmaals had g< schoten. Een streng onderzoek is naar dit geval ingesteld. J. L. P. schrijft in het Hdbl. Een lastig onderwerp van bespreking voor een on- securen debater, is onbewoonbaarverklaring Getuige de volgende redevoering „En nu wil men bewoonbaar verklaren een perceel met een deur wijdte van nog geen meter. Meneer de voorzitter, daar kom ik niet in" (Gelach. De spreker doet verwonderd.) „De deuren en ven sters wijken er uit het lood en het tocht er vreeselijk. Meneer de voorzitter, daar durf ik me niet bij neer te leggen". (Gelach en interrupties. Spr. vraagt aan zijn buurman „Is er wat .„Het water staat er 'n palm hoog in de kelderkamer. Dat loopt toch de spuigaten uit, meneer de voorzitter(Interrupties en gelach. De spreker tracht te zien of al zijn klee- dingstukken wel Vorschriftsmassig" zijn dichtge knoopt) „En dan niet doorloopende privaten. Daar moer worden ingegrepen, meneer de voorzitter". (Bul derend gelach. De sprek gaat verbijsterd zitten). Een vrou 'elijke inbreker. A:;n een 23-jarige dienstbode uit het hotel Muller te Enschedé, die eergisteren haren dienst ging verlaten, werd, daar vermoed werd dat zij goederen, welke kaar niet toebehoorden, had ingepakt en haar pakken niet v\ ilde laten onderzoeken, belet deze mede te nemen. Gisternacht heeft zij door inbraak toegang tot het hotel lerschaft en de pakken medegenomen. Zij is door de politie aangehouden. Bij onderzoek bleek, dat ver schillende goederen uit het hots! in haar bezit waren .Meer dan een half uur had men eergisteravond te Leeuwarden op de veelading noodig om een van de keuring terugkeerende hengst iii den wagen te laden. Als razend verdedigde het dier zich, sloeg en trapte naar alle kanten en het was een gevaarlijk werkje aan de inlading te helpen. Negen man waren ten slotte noodig, om het dier in den wagen te krijgen. Terwijl drie man uit alle macht bij den kop trokken, hadden de overige een touw achter langs het paard gespannen, waaraan aan beide zijden door drie man getrokken werd. Te Oldeberkoop moeten zich veel konijnen ophouden. Ten bewijze hiervan meldt de Leeuw. Gt. dat in deze en de vorige maand, dus na de sluiting der jacht, door den jachtopziener Hielkema, met medewerking \an jagers, circa 200 stuks zijn geschoten. Hierbij ge voegd de gevallenen in het jachtseizoen en de enkele exemplaren, door stroopers gekaapt, komt men tot ten respectabel getalletje. Zijn de jagers blij met die opruiming, wijl de hazen voor de konijnen het veld rui men, ook is die verdelging in het belang van de land bouwers, die heel wat nadeel van die schadelijke bees tjes ondervinden. Echter men meene niet, dat de konijnen nu hier verdwenen zijn. Er huppelen nog heel wat meer rond dan er weggevangen zijn. En daar deze diertjes zich sterk vermenigvuldigen, vragen velen zieh af, of het niet wenschelijk zou zijn, dat aan meer dere personen machtiging werd verleend tot het dooden van schadelijk wild. In „de Prins" van deze week komt voor o.a. prof. Dr. 3. C. Kapteijn, kiekjes van dames-studenten aan het in etituut voor a. s. scheikundigen te Dessau; de grootste particuliere tuin binnen Amsterdam; de eerste bijeen komst van het nieuwe kabinet; de antiek gemeubileerde eetzaal in het pension „Holland" te Bergen; voornaam Atjeher met echtg'enootede Amsterdamsche Protes- (antsche werkverschaffing te Amsterdam; enz. In het laatste nummer van „Eigen Haard" komt een artikel voor over Scheveningen als badplaats in liet begin der vorige eeuw, waarbij zes afbeeldingen naar oude prenten. Dit artikel zal bij hen, die Sche- eningen kennen, zooals het nu is, zeker in den smaak vallen: de vergelijking tusschen oud en nieuw is aller- ardigst. Dit nummer geeft trouwens tal van mooie en inte ressante afbeeldingenmen vindt er een photo van den eersten ministerraad, portretten o. a. van Ds. Iloe- demaker, van Heyermans als vagebond in Berlijn, van wijlen Dr. van Tienen; verder ziet men er de prijswin naars van de Ornis-Tentoonstelling vereeuwigd, en wordt men getroffen door de mooie photographiën, die van boomen kunnen gemaakt worden. Branden. Te Erica is de woning van den heer H. Prins afge brand; oorzaak vonken uit een kookpot. Een gedeelte van den inboedel werd gered. Alles was verzekerd. Gisteravond ontstond brand in de onbewoonde, gemeubileerde villa „Mignon" aan de Oranjelaan to Hilversum, toebehoorende aan den heer Kardoes. De brand, die zich in den beginne ernstig liet aanzien, bleef beperkt tot een kamer der bovenverdieping. De schade wordt door verzekering gedekt. Oorzaak onbe kend. Met no. 33 der St. Ct. zijn verzonden de Statuten van de Alkmaar-.che spaarzegelvereeniging „De Voor zorg" te Alkmaar, waarvan wij reeds hadden gemeld dat ze goedgekeurd waren. De prijzen voor het aanstaande kegelconcours van Alcmaria Victrix, dat in Diligentia zal worden ge houden, waarbij o. m. eene medaille aangeboden door II. M. de Koningin, zijn van heden af te bezichtigen in de uitstalkast van den heer A. Englander in de Schapensteeg. Wij vestigen de aandacht van de leden van „Kunst zij ons doel" op de tentoonstelling van kunstwerken uit de portefeuille Kunstliefde van Utrecht op de bovenzalen van „de Unie", hedenavond van 710 uur. 23 Februari 1908. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Verwaal. Evangelische Unie. Avond 7l/2 uur, Dr. C. J. Nie- meyer, Herv. pred. te Bolsward. Kapel, 10 uur, Ds. Guldenarm. Avond 6 uur, Ds. Vinke, Cat. Zond. 34. Woensdagavond 6 uur, Ds. Verwaal. Evang.-Luth. Kerk, 10!/2 uur, Ds. Ternooy Apèl. Onderwerp Een Buddha-legende. Doopsgezinde Kerk, 101/2 uur, Ds. Glasz. 1 uur, godsdienstoefening voor jongelieden door ds. Natzijl van Bergen. Rem.-Geref. Kerk, 101 /2 uur, Ds. de Regt. Gereform. Kerk, 10 uur, Ds. Wechgelaer. Avond 6 uur, Ds. Wechgelaer, catech. Zondag 35. Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg. Voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur Dr. P. J. M. de Bruin, Hoogleeraar der Theol. school te Rijswijk. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6. Voorm. 10 uur en avond 5 uur en Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag van 31/25 uur, Vergadering van de Christel. Jongelings- vereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 51 /27 uur Vergadering van de Christel. Knapenvereeniging „Timotheüs", voor knapen van 1216 jaar. Hervormde Gemeente te Oudorp, voormiddag 10 uur, Ds. Pool. Herv. Gem. te Bergen, 10 uurDs. J. M. Natzijl. Herv. Gem. te Stompetoren, 9!/2 uur, Ds. Werner. Zondag 23 Februari a.s. 's avonds om 7l/2 uur zal voor de vereeniging van Vrijzinnig Hervormden „Evangelische Unie" in de Groote Kerk spreken dr. C. J. Niemeijer, predikant van Bolsward. Dat de uitvoering der gemengde zangvereeniging „Nieuw Leven" reeds nü gegeven werd, is het gevolg van den aanstaanden Zangwedsfrijd in Amsterdam, waarin deze vereeniging in Mei, in de eerste afdeeling, zal mededingen. In dien korten tijd, tusschen de eerste vinteruitvoering en dit concert liggende, is er hard ge werkt en deze uitvoering heeft het bewijs daarvan ge geven. Het eerste nummer „Motet" van Mendelssohn deed ue goede kwaliteiten van het Koor al uitkomen. IOank, zuivere stemming, voordracht, duidelijke uitspraak. Het slót „Ehre sei dein Vater, enz. was machtig; verheven liet „amen. Van de volgende Koornummers dit: van „een Woudbloempje" van Loots, zeer mooi het begin ïan het tweede couplet „Vrome, die in needriglieid." „In der Marienkirche" van Löwe, keurig gezongen, en daarna kwam „het nummer" „Ilarpzangh" van Loots. Dit werk, geschreven voor '11 concours, bevat zeer groote moeilijkheden, maar ook talrijke schoone 1 lomenten. Het grootste gedeelte van den tekst, van Vondel, is door den componist in Palestrinastijl getoon zet, zeer polyphoon dus. Elke stem is even belangrijk, gaat haar eigen weg, en vormt op zich zelf eene melo die; de laatste zes regels zijn door den heer L. in ko- raalvorm geschreven. Veel studie heeft men er voor over geluld, maar de uitvoering er van heeft de dames en heeren daarvoor ook beloond. De inzet van de teno ren „Ay zie, hoe goed, en lieflijek is 't", was zeer geluk kig. Vervolgens halen wij nog aan de plaats „dat le ven rieckt waerachtigh" en de daarna komende verhef fing „Gelijck de geur, die 't hait verblijt," het begin van het koraal „Zoo koomt de daen van Ilermon neer," en de climax bij de woorden „Met zijnen segenrijeken geest." Genoeg reeds om te doen uitkomen dat dit stuk kunstwaardig is vertolkt. Directeur Lindeboom is iemand die veel houdt van een elastisch tempo. De ballade „Trouw" van Ver hulst werd daardoor veel genietbaarder, dan wanneer men dit nummer weergeven zou stipt volgens de aan wijzingen, die, enkele trouwens, in de partituur staan. Met „de Winter" gedicht van Staring, muziek alweer van den heer Loots werd dit druk bezocht concert uit stekend besloten. Alle koornummers waren a capella. Als soliste deed zich hooren mejuffrouw Annie W. Kramer, sopraan uit Enkhuizen, 't Is eene verdienste lijke dilettante, met 'n lief klinkende stem. Eén harer liederen „Good Bye" van Tosti was met begeleiding van klavier en viool, die vioolpartij werd door mej. Gouwe gespeeld. Een toegift werd verlangd en daar voor zong mej. K. 'n schalksch liedje van Cath. van Rennes. Een groote aantrekkelijkheid aan dit concert gaf het optreden van het kinderkoor, leerlingen van den heer Lindeboom. Die reine kinderzang, waarbij eenige stuk jes met korte solo's en die natuurlijke, eenvoudige, maar juist daardoor zoo boeiende voordracht, is altijd iets dat succes heeft. Zoo ook nu. Van hooggeachte zijde verzocht men ons er op te wijzen, dat er veel te weinig gebruik gemaakt was van de gereserveerde plaatsen T11 den F r a n s c li e 11 senaat is de Marokko- kwestie ter sprake gekomen en daarbij is hulde ge bracht aan de troepen. Minister Picquart zeide in antwoord op een inter pellatie dat hij zich gelukkig achtte te kunnen spreken over het landingscorps in Marokko en de gekleurde me- dedeelingen te kunnen wederleggen, door welke een verkeerde uitleg is gegeven aan de gelukkigste, de best tverdachte en de schitterendst uitgevoerde bewegingen dier troepen. De minister bracht in herinnering de aanleiding tot de ontscheping, de bezetting van Casa blanca en de eerst operaties en besprak het incident van kolonel De Frotay, die gestraft werd door generaal Drude. Deze straf was niet van Parijs uit door de re geering voorgeschreven. Daarna wees hij op het uithou dingsvermogen der troepen, wier gezondheidstoestand bevredigend is en voegde daaraan toe, dat de buitenge wone beweeglijkheid van generaal d'Amada grooten in druk maakt op de stammen. De heer Poincaré stelde een motie voor, waarin hulde wordt gebracht aan de dapperheid der troepen en het vertrouwen wordt uitgesproken, dat de regeering in Marokko de verdediging der rechten en belangen van Frankrijk zal weten te verzekeren. Het eerste gedeelte werd met algemeene stemmen aangenomen en daarna werd ook het tweede gedeelte en het geheel goedgekeurd. In het bekendee Italiaan sche proces zijn de pleidooien gehouden. De verdediger van Lombardo trachtte te betoogen, dat deze slechts een werktuig in de handen van Nasi was geweest en verklaarde over tuigd te zijn, dat het Hooggerechtshof zijn cliënt zou vrijspreken. Nasi's advocaat schreef de beschuldiging tegen den oud-minister toe aan haat en nijd en ontken de, dat een man die zijn geheele leven lang bewijzen van eerlijkheid had gegeven, schuldig kon zijn aan het geen hem thans ten laste werd gelegd. De advocaat wilde voor deze bewering bewijzen aan halen, maar toen ging plotseling het electrisch licht uit en daar de zitting niet in het donker kon plaats hebben, werd zij onder groote vroolijkheid van het publiek ver daagd. Het bekende proces in Rusland is geëindigd In het proces tegen generaal Stössel werd gisteren uitspraak gedaan. Generaal Stössel werd ter dood veroordeeld zonder verlies van eer; generaal Fock kreeg een berisping, de generaals Reiss en Smirnof werden vrijgesproken. Het gerechtshof zal den Keizer verzoeken StÖssel's -traf te veranderen in 10 jaar vestingstraf, in aanmer king nemende de door hem betoonden heldenmoed bij de verdediging der onder zijn opperbevel staande bezet ting, alsmede zijn persoonlijke dapperheid. Generaal Stössel heeft zijn eigen verdediging voorge dragen. Hij betoogde, dat Port Arthur op het oogenblik der capitulatie feitelijk geen vsting meer was, doch slechts een puinhoop, en zich hoogstens nog een paar dagen had kunnen houden. De vesting had aan haar doel be antwoord, en de commandant meende gerechtigd te zijn een bloedbad in de straten, dat hij onvermijdelijk achtte, te voorkomen. De krijgsraad behoefde tegen over hem geen clementie te gebruiken, als hij schuldig wordt bevondenmaar hij is zichzelf van geen schuld bewust. Het gebeurt niet dikwijls, dat een stad zich overgeeft en in alle tijden werd de overgave van vestingen aan den vijand streng gestraft. Ook de moderne krijgsge- gescliiedenis heeft daarvan voorbeelden. De Veldmaar schalk Mack, die de schuld van do capitulatie van Ulm op 17 October 1805, werd voor een krijgsraad gebracht die hem uit al zijn ambten en waardigheden ontzette en hem tot acht jaar vestingstraf veroordeelde, welke straf door Keizer Franz I tot twee jaar werd vermin derd. In 1819 werd Mack door den keizer weder tot Veldmaarschalk benoemd en kreeg hij het kruis der Maria Theresia-orde terug, dat hij bij Belgradi had verworven; bovendien werd hem een pensioen toege kend. Keizer Napoleon III die de capitulatie van Sedan volvoerde, gaf op het slagveld zijn degen over aan den Duitschen Keizer; de legercommandant, maarschalk Mac Mahon, was in den slag gewond, zoodat aan zijn plaatsvervanger, generaal De Wimpfen, het lot te beurt viel de capitulatie te moeten onderteekenen. Voor dit feit werd De Wimpfen niet vervolgd, wijl de over gave der vesting viel onder de algemeene capitulatie 11 keizer Napoleon daartoe het bevel had gegeven. Op 24 October 1870 gaf maarschalk Bazaine de ves ting Metz met 173.000 man aan prins Friedrich Kar] over. De maarschalk en het geheele leger werden krijgsgevangen gemaakt. I11 f873 werd Bazaine dooi den krijgsraad te Trianon voor dit feit ter dood veroor deeld. Thiers veranderde deze straf in 20 jaren ge vangenisstraf, te ondergaan op het eiland St. Margué- tie. Bazaine ontvluchtte, met behulp zijner vrouw, en stierf te Madrid. Generaal Trochu droeg, toen de overgave van Parijs onvermijdelijk bleek, het bevel over aan generaal Vi- noy. De overgave van Parijs had gelijktijdig plaats met het sluiten van een wapenstilstand, die door Jules Favre op 18 Januari 1871 te Versailles onderteekend werd. Daar de hoofdstad capituleerde wegens volko men gebrek aan levensmiddelen, werd niemand voor de c vergave verantwoordelijk gesteld. De vesting Belfort, welles commandant Denfert-Ro- chereau, zich met roem bedekte, capituleerde eerst 13 Februari 1871, met toestemming van de Fransche re geering. De Duitsche Keizer stond toen aan de be zetting vrijen uittocht toe, met krijgsmanseer. Den- lert-Rochereau had de vesting verdedigd, zoo lang hij kon; de capitulatie was alleen het gevolg van de-aange knoopte onderhandelingen over den vrede. De griep te Londen. De Daily Express verzekert dat er te Londen en in de voorsteden, naar schatting, 200.000 menschen de griep hebben. Zij kenmerkt zich daar vooral door aan doeningen van de ademhalingsorganen. De apotheken leveren in groote hoeveelheden kinine, staalmiddelen e. d. af. Een reusachtige staking. De Manchester Guardian verneemt uitWashingto», dat een reusachtige werkstaking dreigt in d© Ver. Sta-

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2