DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. T' No. 45. Honderd en tiende jaargang. 1908 ZATERDAG 22 FEBRUARI. Vakonderwijs. BINNENLAND. Uitbreiding der leervakken aan de Ambachtsschool te Alkmaar Tweede Kamer. Kamerverkiezing te Sliedrecht. Kamerverkiezing te Tietjerksteradeel. Soembawa. Bond R. K. Kiesvereenigingen. Pensionneering van gemeente-ambtenaren. Salarisregeling van Onderwijzers. Uit St. Pancras. COURANT. (Ingezonden.) In verband met het in deze courant ingezonden stuk van den heer N. G. Alleman alhier, reeds ten deele me de in deze courant beantwoord door den heer J. O. Spoore, wil ik gaarne aan het verzoek van eerstgenoem de voldoen, door een antwoord te geven op de vraag „of er in het kleermakersvak nog meer vaklieden nood zakelijk zijn" omdat ik daardoor tevens de gelegenheid heb om de belanghebbenden bij het onderwijs aan de school, aan wier hoofd ik de eer heb te staan, meer be kend te maken met het doel van het onderwijs aan de ambachtsscholen, en met het streven om die inrichtin gen van onderwijs geleidelijk uit te breiden tot vak- 6 c h o 1 e n, als een dringende eisch des tijds. Toen nu omstreeks 16 jaren geleden de Minister Mr. Tak van Poortvliet in de 2e Kamer der Staten-Gene- raal had verkondigd „dat Ambaehtsonderwijs een daad van sociale rechtvaardigheid was en dat de regeering dit financiëel wilde steunen" hebben eenige ingezete nen van Alkmaar van die goede gezindheid der Re- geering gebruik gemaakt om voor de door hen op te lichten ambachtsschool, van dien Minister de toezeg ging te verkrijgen van een jaarlijksche Rijksbijdrage van zes duizend gulden. Door hen werd de vereeniging „de Ambachtsschool voor Alkmaar en Om streken" opgericht, tot welker lidmaatschap, tegen eene jaarlijksche contributie van 5 vele personen toetra den, waarna de gemelde Rijkssubsidie aan die vereeni ging werd verleend. Op een daartoe gedaan verzoek aan de Staten der Provincie Noord-Holland, verleenden deze aan die vereeniging eene jaarlijksche subsidie van 2000.en het Gemeentebestuur van Alkmaar dat steeds bereid is bevonden om aan he't onderwijs in deze gemeente belangrijke offers te brengen, liet een geheel nieuwe Ambachtsschool en Burgeravondschool bouwen, die een uitgaaf van 32000 vereischte, terwijl zij daarenboven aan die vereeniging eene jaarlijksche subsidie verleende van 3000. Onder de leiding van den door de vereeniging tot di recteur aangestelden Heer H. J. de Groot werd met bet onderwijs in vier ambachten n.l. het timmeren, het smeden en machinebankwerken, het meubelmaken en het schilderen een aanvang gemaakt. Dit onderwijs werd zoowel theoretisch als practisch gegeven. De Am bachtsschool was toen ingericht voor honderd leerlingen maar de toeloop was zoo groot, dat zij na verloop van een paar jaren, moest worden uitgebreid tot een school van honderd v ij ftig leerlingen, waartoe eene belangrijke verbouwing van de school noo dig was en verhooging van de Rijks- en de Provinciale subsidie. Zoo heeft deze school nu omstreeks 15 jaren gewerkt met, .bijna al dien tijd door, volle klassen. Wel ten bewijs dat het aan die school gegeven onderwijs wordt hooggeacht en op prijs gesteld door zoovele ouders, die hunne zonen voor den ambachtsstand be stemmen. En geen wonder! Want op de school wordt metho disch onderwijs gegeven. De leerlingen vangen aan met het allereenvoudigste en gaan dan geleidelijk over tot het meer moeielijke en eindelijk volgens feen goed overwogen leerplan, tot het, hun leeftijd in aan merking genomen, meest moeielijke. Hierin nu ligt de kracht van de school, want dit me thodisch onderwijs, belichaamd in het weldoordachte en streng doorgevoerde leerplan, kan slechts gegeven worden aan de school en verdient verreweg de voorkeur boven alle andeTe wijzen, waarop een leerling in meerdere of-mindere mate ker.nis van het door hem gekozen ambacht kan krijgen. Een groot voordeel van het methodisch onderwijs aan de Ambachtsschool is niet slechts dat de theorie en de practijk der ambachten zóó wordt onderwezen dat het eene grijpt in het andere en dat beiden elkander aan vullen, maar daarenboven dat alleen dit onderwijs het spoedigst leidt naar het beoogde doel, het verkrijgen van kennis en vaardigheid. Daar waar de leerling zich de kennis van zijn am bacht maar moet trachten eigen te maken zonder leer plan, zonder oordeelkundig en geregeld onderwijs is het voor dien leerling een lange en zeer moeielijke weg, die leidt naar hetzelfde doel, dat de leerling der school gemakkelijker en in kort e rent ij d bereikt. De gunstige resultaten van het onderwijs in de bouwvakken aan de Ambachtsscholen, deden de behoef te ontstaan, om ook diezelfde methode van onderwijs toe te passen op andere ambachten of vakken die daar toe geëigend waren en zich daaitoe leenden. Aan het ontstaan dier behoefte werd reeds, uiting gegeven door het oprichten van cursussen of bijzondere vak scholen tot het aanleeren van andere ambachten dan de bouwvakken. Gok de Ambachtsscholen begonnen die vakken tot zich te trekken, geüjk dit te Utrqeht, den Haag, V inschoten, Arnhem, Dordrecht enz. het geval Ja. En als nu in een voorname gemeente als Utrecht, waar tal van gegoede personen altijd bereid gevonden worden, om voor goed gemaakte kleederen veel geld te betalen, de klachten over het verval van het kleerma kersvak zoo luide werden uitgesproken, dat de Bond van patroons in dat vak besloot om zelf een volledige vakschool op te richten tot vorming biimen den kortst mogelijken tijd van bekwame kleermakers, dan is dit teekenend. Dan mogen wij op het gezag dier Patroons in een groote stad, ook als het niet van algemeene be- bendheid was, aannemen dat het aantal van kundige en bekwame vakmannen in het kleermakersvak in den togenwoordigen tijd zeer is afgenomen, dat het vak nieer.en meer in het verval geraakt en dat de tijd ge komen is om de oude, platgetreden banen te verlaten en de nieuwe wegen te begaan, die men voor den am bachtsman opspoort en tracht te effenen, niet in ons vaderland alleen, maar allerwege in geheel Europa. En nu, na dit alles voorop gezet te hebben, wat noodzakelijk was om de heer N. G. Alleman een ant woord te geven op zijn nuchtere vraag: „of er nog meer vaklieden noodig zijn," moet het antwoord daarop luiden: dat onze maatschappij behoefte heeft aan vele mannen, die werkelijk vakmannen zijn en haar belang medebrengt dat het getal van hen die meenen daarvoor te kunnen doorgaan, maar in het wezen der zaak niet cnders bezitten dan eenige technische vaardigheid en teneenenmale onbekend zijn met de grondbeginselen van hun vak, ja daarvan zelfs nooit hebben gehoord, geleidelijk moge afnemen door de vervanging van vele onbekwame en onbruikbare zoogenaamde „vakmannen,'' door ervaren en kundige werklieden, die den goeden naam van hun vak hoog houden en die er een sieraad van zijn en geroepen zijn, om mede te werken tot het herstel en de verheffing van het in diep verval zijnde vak. De Ambachtsschool te Alkmaar wil ook harerzijds dit doel bevorderen, waarmede de Rijksregeering Hare volle ingenomenheid heeft betuigd. Immers om de on- derwijsvakken aan de school met vier vakken uit te breiden is eene som van 4250 per jaar meer noodig, dan nu reeds uitgegeven wordt en die jaarlijksche Rijksbijdrage is nu, weinige maanden geleden, op het verzoek van de bestuurders der vereeniging toegestaan en op de Rijksbegrooting gebracht, zoodat het Rijk voortaan in de kosten van instandhouding der school eene som van 13935.50 per jaar zal bijdragen. Dit geldt slechts de school te Alkmaar, maar overal elders, waar in ons land ambachtsscholen zijn opgericht, wordt dit onderwijs met onbekrompen hand door de Rijksre geering, door de Staten der Provinciën en de Gemeen tebesturen, gesteund. Tonnen gouds worden in ons land op die wijze ten bate van den ambachtsstand, jaar lijks besteed, en tal van bekwame en verlichte mannen deskundigen in de onderwezen wordende vakken, of in het administratief beleid der vereenigingen, stellen hunne bekwaamheden en hun vrijen tijd in dienst van de ontwikkeling van het vakonderwijs en de verheffing der ambachten. Te midden van het geroep door het geheele land om vakonderwijs, als een onafwijsbaren eisch des tijds. wordt ook de stem van den heer N. G. Alleman verno men, vragende„of er nog meer vaklieden noodig zijn." Die vraag vindt hare beantwoording in hetgeen ik hier boven schreef, waaraan ik dit toevoeg: Ook mij is het zeer goed bekend dat er vele kleerma kers in het confectievak en kleermakersgezellen zijn, die minder loon verdienen, dan iemand, die het vuil van de huizen ophaalt. Maar ook dit weet ik, dat de kundigste werklieden nog altijd overal terecht kun nen en niet van een hongerloon behoeven te leven, om dat ook hier de regel geldt, dat hoe hooger een werk man staat in kennis en vaardigheid in zijn vak en hoe beter hij daarin onderlegd is, hoe hooger loon hij zal kunnen bedingen. Aan die kundige werklieden bestaat groote behoefte, ten blijke waarvan ik de oprichting cener kleermakers-vakschool door den Bond van Pa- tTOons te Utrecht, Arnhem en den Haag aanvoerde, maar daartegenover staan een menigte werklieden, die hun vak niet verstaan, zooals het behoort. De oorzaak hiervan ligt, volgens het oordeel van de meest bevoegde deskundigen, in de opleiding van den knaap tot werkman, en welke opleiding zoo onoor deelkundig is, dat daarvan geene goede vruchten kun nen verwacht worden. En wanneer die verkeerde opleiding zal hebben plaats gemaakt voor de oordeelkundige en methodische oplei ding aan de vakschool, volgens een vast leerplan, is het te voorzien, dat die verbeterde opleiding niet tot ge volg zal hebben eene vermeerdering in het getal der vaklieden, maar een verbetering in hun toestand, om dat zij dan inderdaad het recht verkrijgen om hooger loon te bedingen voor uitstekend werk. De Ambachtsschool te Alkmaar moge het hare er toe bijdragen om tot dien gewenschten toestand te gera ken. Het doel van de Ambachtsschool in het algemeen is niet, volleerde werklieden te vormen, maar bij kna pen een degelijken grondslag te leggen tot het vormen van bekwame ambachtslieden. Zooals reeds gezegd, is, van de oprichting af der school, behalve in de practi- sche vakken timmeren, machine-bankwerken en sme den, meubelmaken en "schilderen ook met de theorie van die vakken onderwijs gegeven o. a. in: rechtlijnig- en vakteekenen, hand- en vakhandteekenen, beginselen, van de natuur- en werktuigkunde, stoomwerktuigkun de, materialenkennis, constructieleer, rondschrift, wis kunde, Ned. taal en bij het begin van het jaar 1907 is de gymnastiek ook als leervak aan de school opgeno men. Met het oog op het groote succes dat het Bestuur der school heeft gehad met het in het leven roepen de zer inrichting en de gunstige resultaten die het on derwijs in dat tijdperk heeft afgeworpen, meent het Bestuur nog verder te moeten gaan, om van de inrich ting zoo geleidelijk mogelijk te maken een vak school in den uitgebreidsten zin van het woord. Daarom zal met den aanvang van den nieuwen cur sus, de gelegenheid worden geopend, ook aan metse laars- en kleermakersleerlingen eene degelijke oplei ding te verstrekken, zooals reeds in de vorengenoemde vakken met het meeste succes geschiedt. Het onderwijs zal niet alleen bestaan in de practijk van het metselen en kleermaken, maar ook het theore tisch onderwijs dat daarmede hand aan hand moei gaan, zal eene aanzienlijke plaats innemen. Daarenboven bestaat nog het voornemen, te begin nen met September 1908 tot het laatst van Maart 1909, een vvinteravondcursus te openen in het schoen maken, behangen en stoffeeren, en voor gezellen, in de theoretische behandeling van het kleermakersvak. Voor al deze vakken (behalve de winteravondcursus) loopt de cursus over een tijdperk van drie leerjaren. Het leerjaar begint in April en eindigt in het laatst van Maart. Alleen bij den aanvang van het leerjaar worden leer lingen toegelaten. In bijzondere gevallen, ter beoordee hng van het Bestuur der school, kan van deze bepaling worden afgeweken. Als leerlingen voor de laagste klasse kunnen worden aangenomen jongens, die den leeftijd van ten minste twaalf jaren hebben bereikt en door het afleggen van een examen hebben bewezen,- met vrucht lager onder wijs in het lezen, schrijven, rekenen en de Nederland- sehe taal te hebben genoten. De aangifte voor den nieuwen cursus moet plaats hebben in de maand Februari eiken Donderdag, Vrij dag en Zaterdag van des morgens 912 uur en des na middags van U/a—4 uur in het gebouw der Ambachts school, hoek Doelenstraat Ged. Nieuwesloot B. 20. Het toelatingsexamen voor alle leerlingen wordt in het midden van de maand Maart afgenomen. Aan onvermogenden wordt het onderwijs kosteloos gegeven. Van niet-onvermogenden wordt naar gelang der gegoedheid van de ouders en ter beslissing van het Be stuur een schoolgeld van 6, 12, 18, 24, 30 of j 36 voor iederen leerling per jaar geheven, voor elk kwartaal te betalen in de eerste week van dat kwartaal. Voor meerdere leerlingen uit hetzelfde gezin zal de helft van het schoolgeld per leerling worden geheven. Leermiddelen en gereedschappen worden kosteloos aan de leerlingen ten gebruike verstrekt. Dje door de leerlingen op de school vervaardigde voorwerpen zijn en blijven het eigendom van de veree niging. Naar het volgende beknopte leerplan, voor zoover het kleermaken betreft, zal het onderwijs ongeveer worden ingericht Behoorlijke houding bij het zitten op den krukstoel en op de tafel, de behandeling der naald, het leggen van' een goeden steek, het naaien van een rechte naad, het pikeeren, het uitteren, stoffeeren, strossen, stop pen en zoomen, het aannaaien en het maken van klep pen, binnen- en buitenzakken en van trekkers en gul pen voor pantalons. Het maken van 'knoopsgaten, buitenborstzak en het booren; van de pantalons: het in zetten van zakken zoowel dwars als recht; voering in pantalons naaien en binnengulp inzetten. Het maken van een voorpand van een veston met zakken, zoowel met strooken paspoils als met kleppen, het leggen van een paslintje in de kant, niet geperst het onder linnen brengen, het afnaaien der sugons, het aannaaien der voering, het maken van een mouw, de behandeling van het persijzer en zoo noodig verstel werk leeren maken. De bewerking van het ijzer bij en het samenstel len van de pantalons; het maken van kraag en re vers, het vervaardigen van een voorpand van een ja- quette geboord, met buitenborstzak en binnenzak, plastrons en watten op den schouder, mouwen met open splitten en knoopsgaten en knoopen aanzetten. Het zoo mogelijk vervaardigen van een jaquette, ves ton, zomer- en winteroverjas, geboord of gestikt, het overtrekken van een fluweelen kraag enz., alles met de hand gemaakt. Tevens zal den leerlingen het teekenen worden on derwezen van de onderdeden der kleedingstukken, die zij vervaardigen. Voor zoover noodig zal bovendien onderwijs worden gegeven in den anatomischen bouw van het menschelijk lichaam, handteekenen, rekenen, Nederlandsche taal enz. enz. De leerlingen van het 2e en 3e jaar m het kleermakers vak, daarbij lettende op de bijzondere omstandigheden der leerlingen, zullen in aanmerking komen voor eene weke- lijksche vergoeding, mits vorderingen, vlijt en gedrag en de financieele toestand van den leerling, daartoe aanlei ding gevenwaarvan het bedrag jaarlijks door het Bestuur wordt bepaald. Daar ik mij overigens niet in een twistgeschrijf met den heer Alleman, of wien ook, wensch te begeven, ver klaar ik mijnerzijds aan uitnoodigingen tot schriftelijk debat, in het bijzonder met mij geheel onbekende per sonen, niet verder te zullen voldoen. Ik acht mijn tijd te kerstbaar om dien te besteden aan de beantwoording in een dagblad van interpellaties aan mij als Directeur der Ambachtsschool gedaan door personen, die met de meest élémentaire beginselen van Ambachts- en Vakonderwijs, blijken onbekend te zijn. II. VAN DER HEIJ. Directeur van de Ambachtsschool, te ALKMAAR. In verband met een gerucht, als zou de Tweede Kamer reeds in de eerste dagen van Maart worden bijeengeroepen, verneemt het Centrum uit de beste bron, dat zulks zeker niet vóór 10 Maart zal geschie den en zeer waarschijnlijk eerst later. Men schrijft aan de N. E. Ct. uit het district Sliedrecht Zonder vooruit te loopen op de besprekingen, welke de besturen der liberale kiesvereenigingen in het district Sliedrecht dezer dagen zullen houden, kunnen we met zekerheid mededeelen, dat van verschillende zijden met den meesten aandrang de candidatuur zal bepleit worden van jhr. mr. H. Smissaert, te 's-Gravenhage, sedert de laatste verkiezing in ons district een zoo goede bekende, dat zelfs voorloopig aan geen andere candidatuur wordt gedacht. De afdeeling Sliedrecht der S. D. A. P. stelde voor de Tweede Kamer als voorloopige candidaten Spiekman en Bergmeijer. (Het Volk). Door de vrijzinnige kiesvereeniging Smallingerland zijn als candidaten op. het grostal geplaatst de heeren Staal, oud-minister van Oorlog, Schaafsma, oud- Kamerlid te Bergum, en Zelvelder te Sneek. t Blijkens een uit Nederlandsch-Indië bij het depar tement van koloniën ontvangen telegram zijn bij de vermeestering van kampong Ngali op Soembawa ge sneuveld één officier, één Europeesche militair en 4 Amboineesche militairen, allen beneden den rang van officier. De vijand bekwam 65 dooden, waaronder hoofden van het verzet. Naar aanleiding van dit regeeringstelegram teekent de N. R. Ct. aan, dat het op Soembawa, het ten Oosten van Lombok gelegen eiland, al eenigen tijd roerig was. De berichten meldden, dat daar in het binnenland de bevolking en enkele hoofden weigerden belasting te betalen. Het eerst ging de luitenant-ko lonel W. H. B. van der Zwaan, commandant van het garnizoens-bataljon van Celebes, Menado en Timor, er heen om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Deze hoofdofficier keerde wegens gebrek aan troepen van daar terug, en het was al dadelijk te verwachten, dat de enkele hoofden ep de bevolking in het bin nenland niet vanzelf tot inkeer zouden komen. Op het einde van het vorige jaar werd het dan ook noodig geacht van Makasser 2 brigades marechaussee naar Soembawa te zenden, ten einde onze eischen wat meer kracht bij te zetten. Het is waarschijnlijk dit troepje, dat bij kampong Ngali op zwaar verzet is gestuit, met het treurig gevolg, dat de officier-commandant, één Europeesch militair beneden den rang van offi cier en 4 AmboneescJie militairen sneuvelden, en 3 Amboineesche militairen gewond werden. Aan 's vijands zijde sneuvelden niet minder dan 65 man, waaronder enkele hoofden van het verzet. Versterking zal nu wel naar Soembawa gezonden moeten worden, zoodat we weer staan voor een tuchtigingsexpeditie, welke, naar we hopen en verwachten, spoedig zal zijn afge- loopen. Naar wij vernemen, zal de Alg. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland zijn jaarlijksche alge meene vergadering houden op Maandag 18 Mei a. s., 's middags halféén, in het „Kasteel van Antwerpen" te Utrecht. Behalve het kiesrecht, waarover een vra genlijst werd rondgezonden, zooals men weet, en dat op deze vergadering dus vermoedelijk zal behandeld worden, komen aan de orde voorstellen, die door de aangesloten vereenigingen binnen een maand na heden worden ingediend bij den secretaris, baron Van Lams- weerde, Parkstraat 35, Arnhem. (Res. bode) Naar wij zijn ingelicht schrijft het Weekblad v. d. Ned. bond v. gemeenteambtenaren is men in den Haag druk aan den arbeid voor de voorbereiding van het in te stellen wiskundig onderzoek naar de finan cieele lasten aan de pensionneering van de gemeente ambtenaren en hunne weduwen en weezen verbonden. Vermoedelijk zal begin Maart de toezending van de vragenlijsten aan de gemeentebesturen kunnen plaats vinden. Het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onder wijzers heeft aan Gedep. Staten een van een memorie van toelichting vergezeld adres gezonden, waarin wordt te kennen gegeven dat de jongste wijziging van art. 26 der Wet op 't Lager Onderwijs, volgens de duidelijk uitgesproken bedoeling van Kamer en Regeering, tot stand kwam, enkel en alleen, ten einde verbetering te brengen in den treurigen financieelen toestand der onderwijzers, dat allerminst bij deze wijziging heeft voorgezeten, verbetering te brengen in de financiën van sommige gemeenten, dat integendeel als plicht werd erkend, dat de ge meentebesturen, naast de meerdere subsidie, die zij tengevolge dezer wijziging, zullen ontvangen, ook nog zooveel mogelijk uit eigen middelen bijpassen, ten einde de salarissen der onderwijzers op een eenigszins behoorlijk peil te brengen, dat echter gebleken is, dat er gemeenten zijn, die hoewel ze in vroeger aangenomen verordeningen gin gen boven 't toen geldend wettelijk minimum, nu het meerdere subsidie, blijkens reeds gemaakte regelingen geheel of gedeeltelijk ten eigen bate wenschen aan te wenden, redenen waarom adressanten, onder verwijzing naar bijgaande Memorie van Toelichting, Ged. Staten dringend verzoeken, verordeningen op de salarissen der onderwijzers niet goed te keuren, indien deze niet in overeenstemming zijn, Jnet de eischen, die men aan bepaalde gemeenten stellen mag, en in ieder geval niet, wanneer niet minstens het meerdere sub sidie, dat de betrokken gemeenten tengevolge van bedoelde wijziging ontvangen" geheel ten goede komt aan de onderwijzers, en wanneer niet de aanvangs salarissen worden vastgesteld ten minste op een be drag van f 600. GEMENGD NIEUWS. De afdeeling St. Pancras van de Naamlooze Land bouw- en Handelsvereeniging „Langedijk en Omstre ken" heeft Vrijdagavond in het lokaal van den heer D. Stammes eene algemeene ledenvergadering gehou den. De vergadering was nog al goed bèzocht, 50 leden waren opgekomen. Door den voorzitter, den heer A. Nobel, werd aan allen een hartelijk welkom toegeroe pen, waarna de sdbretaris, de heer P. Gootjes, de notu len van de vorige bijeenkomst voorlas, welke onveran derd werden goedgekeurd. Als mededeeling gaf de voorzitter eenige voorbeelden van met goede resultaten aanhoudend gebruik van hulpmeststoffen. Hierna kwam aan de orde het benoemen van afge vaardigden voor de op 26 dezer te houden algemeene vergadering te Warmenhuizen. De vier bestuursleden werden in de eerste plaats hiervoor bij acclamatie benoemd. Hieraan moesten nu bij stemming nog 6 leden wor den toegevoegd, na drie stemmingen werden als afge vaardigden verkozen de heeren LI. Nol, A. Verduin, C. Kloosterboer, P.. Keizer, S. Nol en A. Booy, terwijl als eventueele plaatsvervangers werden benoemd de heeren <1. de Vries en A. Bakker. Punt drie van de agenda was bespreking van den be schrijvingsbrief voor de algemeene vergadering. Na vele, soms uitgebreide besprekingen konden de voorstellen in meerdere of mindere mate de goedkeu ring van de vergadering wegdragen, waarbij de voor zitter de afgevaardigden vooral aanbeval het gesproke nt: te onthouden om op de algemeene vergadering den geest van deze afdeelingsvergadering goed voor te staan. Verder werd nog bepaald dat de leden, welke de af- deelingsvergaderingen bezochten, tien' cent^ presentie geld zou worden uitgekeerd, doch na afloop der verga dering, en dat zij, die een half uur na de oproeping ter vergadering kwamen, dit precentiegeld hadden jer- beurd. Bij de rondvraag werd door den heer D. Kloosterboer een fleschje met vloeistof aangeboden, hetwelk een mid del zou blijken te zijn tegen de kankerstronken in de kool; als aangetaste stronken daarmede ingesmeerd worden, zou de ziekte tot staan gebracht worden. De heer P. Groothuizen zou dit middel op zijn dorschkool in toepassing brengen en de resultaten later aan de vergadering mededeelen.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1