DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Openbare Verkooping Afd. Un der Boll, Maats#. v. Landbouw. lo de Centraal-Apotheek en Drogisterij, de Natuur Vollen [Ondergoederen Iste Hypotheek beschikbaar. Algemeene Vergadering 10 No. 45 Honderd en tiende jaargang 1908 ZATERDAG 22 FEBRUARI. BINNENLAND. STADSNIEUWS. ADVERTENTIE N. Openbare Verkooping L. TOP ^notaris'3te' Bergen, te Bergen. Houfveiling te Bei*gen3 Wij bert Pastilles, Poncelet Pastilles, (téraudel Pastilles, tegen Hoest Verkoudheid. Zit- en Slaapkamer, Stroo. Stroo. Aanstaanden Vrijdag in lossing met puik Tarwe- en Haverstroo, Schipper S. KOOIMAN. J. de Lange Corns. Johs.zn., op Donderdag 27 Februari 1908, 's namiddags 2 uur, J. A. van den Bosch Zonen. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. GEMENGD NIEUWS. Taalkunde in advertenties. Aardschokken. Autoinobielclub. Ds. Talma's kennis betwijfeld. Een gevaarlijk beroep. Uit Purmerend. Van den Langedijk. Nederlandsch Rundveestambock. te Alkmaar. Wegens sterfgeval het HEERENHUIS, ingericht tot PENSION, Dépendance, Tuinhuis, Wagenhuis en Tuin, 60 70 parken HAKHOUT, MIENT 9, ALKMAAR. 2 3 gemeubileerde KAMERS tegen f 10.50 pl.m IOOO pand. Kassier en Commissionair in Effecten, Fabnêks ^^FPJEZ£NVE£N,. FLANELLEN, HEMDEN, BORSTROKKEN, PANTALONS, SOKKEN, TAILLES, KNIEWARMERS, Gezondhoids-eordels. Rokken Kousen. Door tusschenkomst van Particulier bij J. KOK te Rustenburg. slechts 40 cent vervangt fijne Na tuurboter. Doet uw voordeel. OVERAL VERKRIJGBAAR. ALKMAARSCHE COURANT. s^Riavj Uit een Predikbeurtenblad „Aangeboden een slaap kamertje, met hangkast voor een dame". En uit „De Werkende Vrouw" „Wordt gevraagd een keuken meid, loon eerste jaar 500 francs en een meisje voor de eetzaal". Men meldt aan de Tel. uit Stavoren, d.d. 20 Febr Naar aanleiding van een bericht uit Kampen, aan de Zwolsche Courant, inhoudende, dat aldaar jj. Dinsdag- tweemaal, met een kwartier tusschenpoos, een eigen aardig gerinkel van ruiten werd waargenomen, wat men meende te moeten toeschrijven aan een lichten aardschok of aan een ontploffing, zij opgemerkt, dat hier ter plaatse vrijwel gedurende den geheelen dag af en toe hetzelfde is waargenomen en wel in zeer beduidende mate, zoodat aan sommige gebouwen lichte schuddingen werden waargenomen. Men heeft hier een en ander toegeschi even aan het afvuren van kanonnen te Helder, maar zeker is het, dat genoemde verschijn selen in veel sterkere mate voorkwamen, dan anders wel het geval is bij het houden van schietoefeningen, G istermiddag werd te Utrecht onder leiding van den heer jhr. mr. R. Sandberg tot Essenburg van Colm- schate een buitengewone algemeene vergadering ge houden van de Nederlandsehe Automobielclub. De voorzitter deelde mede dat was ingekomen een motie van den heer Catz, houdende het voorstel dat de ver gadering van de Nederlandsehe Automobielclub aan de verkoopers van automobielbenoodigdheden zal verzoeken het Nederlandsch landschap niet te ontsieren met reclames. De voorzitter gaf als zijne meening te kennen dat deze motie thuis behoort bij de Vereeniging voor Rijwiel- en Automobielindustrie. Na eenige discussie werd besloten het verzoek ter kennis van deze vereeniging te brengen. De vergadering vereenigde zich met een bestuurs voorstel betreffende mede-werking tot de oprichting van een algemeen secretariaat van alle automobielclubs te Parijs. Door den voorzitter werd medegedeeld dat er tusschen den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond en de Nederlandsehe Automobielclub een regeling is getroffen in zake het plaatsen van palen met waar schuwingsborden op gevaarlijke punten van den weg. Op plaatsen die zoowel voor auto's als voor rijwielen gevaarlijk zijn, zullen voor gemeenschappelijke rekening borden geplaatst worden met de teekens der beide vereenigingenop plaatsen alleen gevaarlijk voor auto's, blijven de borden der N. A C. voor hare reke ning staan, terwijl op plaatsen alleen gevaarlijk voor rijwielen de borden van den A. N. W. B. voor diens rekening gehandhaafd blijven. In beginsel vereenigde de vergadering zich met deze regeling en werd de wensch uitgesproken dat ook op andere punten samen werking tot stand kome tusschen beide vereenigingen. Het onderstaande rijmelarijtje is dezer dagen, vol gens het Hdbl., gevonden in de Vragenbus van de „Hollandsche Maatschappij van Landbouw", afdeeling Diemen en Watergraafsmeer Het lijkt mij erg sinister Ds. Talma als landbouwminister Nu hij zich zoo te noemen durft, Wat weet hij dan vanSchapenschurft, En wat van Varkensfokkerij Weet hij het niet, vertelt U 't mij. Gisternacht waren de marechaussées Schut en Dis- selveld van Apeldoorn op surveillance onder Beek bergen en troffen daar een onbekend man aan, dien zij aanriepen. Deze loste als antwoord eenige schoten op hen, waardoor Schut met 5 en Disselveld met 25 hagelkorrels in 't been verwond werden. De dader verdween daarop in de duisternis. Bjj vonnis van het kantongerecht te Purmerend van 20 Febr. j.L, zijn de directeuren der kaasfabrieken „de Vlijt en „Bamestra" te Beemster, wegens overtreding der IJkwet, betreffende het meten van melk in een ton, waarin was bevestigd een drijver met stang en losse brug, veroordeeld tot f 1 boete, subsidiair 1 dag hechtenis met verbeurdverklaring van d? beslag genomen overtuigings-stukken en ver nietiging van deze. De heer Mr. Kraakman van Alkmaar trad als verdediger op. Dat de aanvoer aan de afslagmarkt te Broek op Langedijk van eenige beteekenis is, blijkt wel, daar er van 1 December 1906 tot 1 December 1907 aldaar werd aangevoerd 2,834,380 stuks bloemkool, 4,870,640 st. roode kool, 1,508,690 st. gele kool, 1,140,740 st. witte kool, 14 wagons witte kool 4 10.000 K.G., 8,900 st. koolrapen, 130,400 st. bieten, 6,900 st. rammenas, 2,890,000 bos wortelen, 3,490 baal wortelen, 4 50 K.G., 35,780 zak aardappelen a 35 K.G., 15,670 baal uien 4 50 K.G. en 11,970 baal nep 4 50 K.G. Aardbeien. Onze landbouwkundige medewerker schrijft: Wie het geluk heeft een tuin te bezitten heeft beslist «en paar bedden met aardbeien beplant. Deze heerlij- saprijke vrucht wil dan ook vrij goed op alle gronden tieren. Is echter de grond te laag en te yochtig met een slechte stuctuur, dan zal men zijn vingers niet moe plukken. Ook hooge zandgronden, die niet diep losge maakt zijn zullen weinig vrucht geven. Maar al is de grond ook uitstekend, toch valt bij velen de oogst niet mee. Dit is niet te verwonderen, daar de meesten, is de laatste aardbei geplukt, niet meer naar de bedden omzien. En toch vraagt de aardbei een goede verzor ging. Langer dan 5 jaar moet men geen bed aanhou den. Van Juli tot het eind van Augustus is het tijd voor het aanleggen van nieuwe bedden. Neem daarvoor bedden van 1 M. breedte en zet de rijen en ook de plan ten een 40 a 50 cM. van elkaar. Zoo krijgt men op ieder bed twee rijen en behoeft men dus niet bij het plukken tusschen de planten te loopen. Dat tegen den avond of op een regenachtig dag ge plant wordt is duidelijk. Zorg echter, dat de plant niet te diep weggestopt wordt. Ook mag ze niet te hoog gezet worden, de kroon der aardbeiplant moet ge lijk zijn met de oppervlakte van 't bed. Wie goed wil planten, zorge er voor, dat de wortels zich naar alle kanten uitspreiden. Wie dan ook een kuiltje maakt, de plant er in stopt en met de klomp aantrapt krijgt de wortels niet regel matig in den grond, maar meer in een bosje samenge drukt. De meeste aardbeien plukt men als de grond in uitstekende conditie verkeert. En ruime stalbemes- ting en een diep losmaken van den grond moet het aan leggen van nieuwe bedden voorafgaan. Toch moet mèn bedenken, dat één flinke bemesting niet voldoende is voor volgende jaren. Neen! ieder jaar moet bemest worden. Daar het natuurlijk moeilijk gaat op een flink bezet bed stalmest onder te brengen, wordt wei-gier gegeven. Dit is echter niet voldoende, daar gier wel voldoende stikstof bevat maar te weinig kali en phosphorzuur. Men moet daarom bij een gierbemes- ting superpliosphaat en patentkali toegeven. Alleen kunstmest strooien is gemakkelijk en werkt uitstekend. Men geve dan superphosphaat-patentkali en chilisalpeter. Neme men een bed van 10 M2. dan heeft men daar voor noodig. 11/2 Kg. superphosphaat en x/2 Kg. patent kali, wat men vroeg in 't voorjaar uitstrooit en verder nog een half pond chili, 't weik men in 2 keer uit strooit, de helft in 't begin van April, de rest half Ju ni. Ts het plukken gedaan dan moet men de bedden goed los maken en schoonhouden cn ook de ranken tel kens afsnijden. De bladeren afsnijden, mag niet. Ze nemen uog voedsel uit de lucht op om het in de plant neer te leggen en krachtig te maken. In October de aardbeien met wat lange paardemest te bedekken is aan te bevelen. In 't voorjaar harkt men het stroo weg en strooit wat aarde tusschen de planten, daar ze bij haar groei zich wat naar boven verlengd hebben en de kroon dus niet meer met de oppervlakte van den grond gelijk blijft. De afdeeling Noord-Holland van het Nederlandsch Rundveestamboek, vergaderde gistermiddag in café „Central." Voorzitter was de heer A. Zijp, secretaris de heer Willinge. De secretaris deelde mee, dat ingekomen waren: a. een schrijven van het hoofdbureau, waarin o. a. wordt meegedeeld, dat in de laatste vergadering van het Dagelijksch bestuur besloten werd nog eens te over wegen of evenals vroegere jaren, de vereeniging haar afdeelingen financiëelen steun zal verstrekken voor Let bijhouden der melklijsten, en dat: subsidies voor dit doel meer op den weg liggen van de provinciale veever- beteringscommissies en niet op dien van het Ned. Rundvee-Stamboek. Verschillende ondergeschikte zaken worden in dit schrijven verder ter kennis gebracht; b. dat voor inspecteur voor de afdeeling Noord-Hol land in 1908 is benoemd de heer W. Bakker te Beem ster. Nog wordt als inspecteur door het hoofdbestuur voorgedragen, de heer Koster van Schellinkhout, te vens inspecteur van de provinciale verbeteringscom missie; c. dat een circulaire van de afdeeling Groningen is ontvangen, waarin in den breede wordt betoogd, dat ge- wenscht islo. dat op de locale keuringen van rundvee in Groningen de gelegenheid wordt verschaft stieren en koeien in 't Stamboek te kunnen doen opnemen en bij eventueele opname aanstonds te doen branden; 2o. dat de puntenschaal, ingevoerd door den hoofdinspec teur, worde vervangen door de puntenschaal, gebruikt op de keuringen van de Provinciale vereeniging; 3o. dat bepaald worde dat hij, wiens dieren na aangifte op genomen worden in het N. R. S., daardoor lid wordt van het N. R. S.; 4o. dat de inspecteurs altijd voorzien moeten zijn van blanco aanvragen ter opneming van die dieren, die hun door de veefokkers worden aange boden; 5o. dat, indien een koe meermalen wordt be sprongen, op het sprongbewijs den datum of de datums waarop de koe is besprongen, moeten worden ingevuld 6o. dat verder door het Hoofdbestuur die maatregelen worden genomen, die een normale ontwikkeling van het N. R. S. in Groningen kunnen bevorderen. In deze circulaire wordt o. a. geklaagd over onvoldoende samen werking. Meegedeeld werd, dat het Dagelijksch bestuur van de vereeniging deze belangrijke circulaire zal bespreken en daarna met een rapport er over zal komen. Later komt deze zaak dus nog weer aan de orde. Meegedeeld werd voorts dat de begrooting voor 1908 en de rekening over 1907 eerst in de volgende vergade ring zullen behandeld worden. In die vergadering zal ook de contributie nader worden vastgesteld. Als afgevaardigden naar de algemeene vergadering der 25sten dezer in Amsterdam werden benoemd de secretaris, de heer Willinge van Hensbroek en de heer J. Koopman van Beemster. Als plaats, waar de volgende algemeene vergadering zal worden gehouden, werd aangewezen Amsterdam niet 9 stemmen tegen 8 op Alkmaar. Als commissieleden om de rekening na te zien, wer den benoemd de heeren O. Visser Rz. te Beemster, H. Kramer te Koedijk en P. Scheak Dz. te Wieringer- waard. De voorzitter zei daarna dat het afdeelingsbestuur voorstelt de contributie voor leden van het stamboek cp 1.50 en voor leden van fokvereenigingen op 0.50 per jaar te bepalen. De vergadering keurde dit voorstel goed. Het punt verkiezing van leden van het bestuur, werd van de agenda gevoerd. Eerst het volgende jaar zal een verkiezing moeten plaats hebben. Overgegaan werd daarna tot de behandeling van de agenda voor de algemeene vergadering te Amsterdam. Op de begrooting van de vereeniging, die werd nage gaan en sluit met een bedrag van 20125, werden geen belangrijke aanmerkingen gemaakt. Gevraagd werd o. a. wat de vaste inspecteur, die naast den hoofdinspecteur is gesteld, eigenlijk voor ar beid heeft Geantwoord werd, dat deze inspecteur zich in hoofdzaak zal moeten bezighouden met inspec ties op ongeregelde tijden. Tevens zou deze inspecteur de zaak van de fokvereenigingen en het Stamboek kun nen bevorderen. Deze vaste inspecteur zou 's winters op het bureau werkzaarh kunnen zijn en in Den Haag moeten wonen. De begrooting werd goedgekeurd. De rondvraag, die hierna gehouden werd, leverde niets op, zoodat de sluiting der vergadering volgde. zal op Woensdag 11 Maart 1908 bij opbod, en op Woensdag 18 Maart 1908 bij afslag, telkens 's avonds 61 '2 uur, in het Café van den heer H. VAN DER SLEESEN te Alkmaar, in het openbaar ver- koopen 1. Het goed onderhouden Heerenhuis met Berg plaats en Erf aan den Geesterweg, met prachtig uitzicht in den Bergerhout te Alkmaar, No. 17, groot 1 are 59 centiaren. 2. Het goed onderhouden Heerenhuis genaamd „Clifford" met Erf, aan den Stationsweg te Alk maar No. 1, groot 1 are 59 centiaren. 3. Het goed onderhouden Heerenhuis genaamd „Almenum" met Erf, aan den Stationsweg te Alkmaar No. 3, groot 1 are 52 centiaren. 4. Het goed onderhouden Heerenhuis met Erf, aan den Bergerweg te Alkmaar No. 4, groot 1 are 33 centiaren met het recht van uitgang in eene steeg. Behoorende de perceelen 1 tot en met '3 aan de erven van mevrouw de wed. G. BOUMA en perceel 4 aaa den heer J. R. VAN ARNHEM, zijn te aan vaarden op 1 Mei 1908, en te bezichtigen op 11 en 18 Maart 1908, van 1 tot 4 uur. Inlichtingen verstrekt de Notaris. L. TOP, Notaris te Bergen, zal op Woensdag 11 Maart 1908 bij opbod en op Woensdag 18 Maart 1908 bij afslag, telkens 's middags 12i/2 uur, in het café „De Rustende Jager" te Bergen, in het openbaar verkoopen genaamd „Beaulieu" met gelegen aan den Heeren- en Duinweg te Bergen nabij de Bosschen, Duinen en Stoomtram, groot 15 aren, 26 centiaren. Het perceel bevat 15 Beneden- en Bovenkamers, Badkamer, Bodenkamer, Keuken en Kelder. Behoorende aan de Erven van Mevrouw de Wed. G. BOUMA en te aanvaarden bij de betaling. Te bezichtigen Dinsdag 10 en 17 Maart 1908 van 10 tot 4 uur. Inlichtingen verstrekt de Notaris. om CONTANT GELD, op DONDERDAG 27 FEBRUARI 1908, 's morgens 10 uur, van liggende gehakt langs de Eeuwige laan en in Duin langs den Uilenvangersweg. De veiling begint bij de Mosselenbuurt. Bij exploit van mij deurwaarder bij de Arrondis- sements Rechtbank te Alkmaar van den een-en-twin- tigsten Februari negentien honderd en acht, is ten verzoeke van ARENDJE VUIL, zonder beroep, wonende te Egmond aan Zee, Opgeroepen PIETER GLAS, laatst gewoond hebbende te Eg- mond aan Zee, doch thans afwezig en zonder bekende woonplaats, om op Donderdag den zevenden Mei aan staande, des voormiddags ten ÏO1/^ ure, te verschij nen ter Raadkamer van gemelde Rechtbank, ten einde te worden gehoord op een door requirante gedaan ver zoek om kosteloos te procedeeren tot het bekomen van verklaring van rechtsvermoeden van overlijden van haren echtgenoot en verlof tot het aangaan van een nieuw huwelijk. G. S. AMOUREUS, Deurw., Alkmaar. Terstond gevraagd te ALKMAAR op goeden stand (met gas) zonder pension, voor tijdelijk. Br. fr. lett. H aan T H IJ S E N's Boekhandel BUREN (Geld.) Gemeubileerde zonder pension aangeboden. MIENT. Bevragen bureau dezer Courant. belast zich met het koopen en verkoopen van effec ten, inwisselen van coupons, het incasseeren van wissels op het binnen- en buitenland, neemt gelden a déposito, opent rekening-courant met rente vergoeding enz. Kantoor: PASTOORSTEEG. iyn verkrygbaar by- Steeds voorhanden Br. fr. onder lett. Q 60, bureau dezer courant. Onderwerp Kaascontrole, door den Heer OVERZEE, Directeur van het Kaascontröle-station te Hoorn. Toegang vrij. Debat gewenscht. IÉ m De Fabrikanten

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 9