DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. No. 47 Honderd en tiende jaargang. 1908 DINSDA G 25 FEBRUARI. Ontwerp - Zomerdienstregelin- gen op de Spoorwegen. Bevolking. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon-, en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Tentoonstelling opvoeding van het kind. De staking te Krommenie. Een afschuwelijk gevecht. Een slachtoffer van de „Berlin" Verzekering tegen werkloosheid. De rieten-stoelen-industrie. Brand. 56000 francs gestolen. Uit Den Helder. Uit St. Pancras. Uit Schermerhorn. ALKMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat van heden af ter secretarie der gemeente voor belanghebbenden ter inzage zijn nedergelegd a. een exemplaar van het door de Maatsshappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen aan den Minister van Waterstaat ingezonden ontwerp van de zomer dienstregeling 1908; b. een idem van de door de Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij en de Nederlandsche Centraal Spoor wegmaatschappij aan denzelfden Minister ingezonden gelijke ontwerpen. Éventueele opmerkingen betreffende deze ontwerp- dienstregelingen kunnen vóór of op 5 Maart a.s. recht streeks aan het Departement van Waterstaat worden ingezonden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 24 Februari 1908. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat volgens artikel 14 der verordening, houdende bepalingen omtrent het verdeelen der gemeente in wijken en het opmaken van volledige staten der bevolking en hare huizing, ingevolge art. 140 der germentewet (Gemeenteblad no. 90 van 1898), van elke verhuizing binnnen de gemeente binnen acht dagen kennis moet worden gegeven ter secretarie der gemeente bij verhuizing van een gezin door het hoofd van het gezin afzonderlijk levende personen door henzelven inwonende dienst- en werkboden, door henzelven. Zij noodigen de ingezetenen uit aan deze verplich ting steeds zoo spoedig mogelijk te willen voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. Februari 1908. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 25 Februari. Hebben wij gisteren gesproken over een tweetal mi litaire processen, heden willen wo de aandacht vragen voor een Parijsch antimilitaristenproces. Men herin nert zich ongetwijfeld nog den opstand der wijnbouwers m het Zuiden van Frankrijk, de troebelen die plaats hadden en het dienstweigeren door militairen. In dien tijd verscheen er een manifest met dezen aanhef: „re geering van moordenaars" en o.a. bevattende den vol genden zin: „Soldaten van het 17e, gij hebt geheel uw plicht ge daan toen gij weigerde broedermoordenaars te worden, hetgeen u door den bourgeoisstaat geboden werd. Uw edele en moedige houding wekt de bewondering van heel het proletariaat." Zeven en zeventig personen hadden dit manifest on derteekend, allen behoorende tot den „Algemeenen Bond van den Arbeid." Hiervan zijn er twaalf ver volgd. Waarom 12? De antimilitaristen hadden ge dreigd een aanplakbiljet met 2000 handteekeningen de wereld in te zenden, waardoor, naar ze meenden, ver volging onmogelijk zou worden. Maar het parket en de regeering verklaarden, dat slechts de hoofdschuldi gen vervolgd zouden wordenen de twaalf beklaagden waren uit de 77 gezocht. Zooals de advocaat-generaal zeidewij pakken de groote visschen en laten het klein goed zwemmen. Over deze laatste uitdrukking, die niet erg gelukkig gekozen was, is in de Kamer gedebatteerd. Het was voor minister Briand geen aangenaam debat. Van hem kan met recht gezegd worden, dat hij oogst was hij gezaaid heeft. De oud-propagandist der anti-militaris ten Briand toch is thans minister van justitie en zijn volgelingen van toen zaten nu op de bank der beschul digden. Ja een der laatsten sprak zelfs van zijn „vroe- geren medewerker Aristide Briand." En ook de mi nister-president Clémenceau was voorheen een bekend anti-militarist. In de Kamer zoowel als in de recht zaal is dan ook nog eens uitdrukkelijk geconstateerd dat de heeren Clémenceau en Briand als inteekenaren voorkwamen op een lijst van bijdragen ter bekostiging van een eenige jaren geleden te Amsterdam gehouden congres van anti-militaristen. De knappe socialisti sche verdedigers wisten met groote handigheid van de ze en andere omstandigheden gebruik te maken zij deden bijv. ook nog uitkomen, dat het aanplakbiljet niet ten doel had de militairen tot muiterij op te hit sen, doch slechts een oordeel over een voldongen feit in hield en het slot is geweest dat de tbeklaagden wer den vrijgesproken. Wanneer voortaan in alle anti-militaristen-processen m Frankrijk de vroegere meeningen van de beide ge noemde ministers opgeld moeten doen, ziet het er met de maatschappelijke orde in de republiek slecht uit. Men kan zeggen dat zulke manifesten weinig invloed hebben maar dat meent men niet. Meende men het wèl, dan zou men ze immers eenvoudig achterwege kun nen laten. Die manifesten hebben invloed en waar de ze van noodlottigen aard kan zijn is het goed ze te voorkomen, hetgeen blijkbaar» alleen door een vervol ging kan geschieden. Maar wat moet een regeering doen, die door het revolutionnair verleden van enkele harer leden met handen en voeten gebonden is? Want dit beteekent nog iets meer dan stellingen opdiepen, die door ministers werden verdedigd in den tijd toen ze nog student waren en misschien wel een lief vers maakten. En niet alleen voor anti-militaristen maar ook voor politici biedt hetgeen de heer Clémenceau en wel licht ook de heer Briand nog niet zoo heel lang ge leden heeft gedaan gelegenheid om den minister te vangen en vleugellam te maken. Dat maakt de positie der Fransche regeering in vele opzichten hachelijk. Kamerverkiezing Tietjerksteradeel. Men méldt uit Drachten aan het V a d., dat het gros tal van candidaten ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer, door de Vrijzinnige Kiesvereeniging Smallingerland gesteld, in alphabetische orde bestaat bit de heeren mr. Th. M. Th. van Weideren baron Ren- gers te Oenkerk, den oud-minister van binnenlandschc zaken mr. F. Rink en den schoolopziener van het dis- tiict Heerenveen den heer O. A. Zelvelder. Uit dit grostal zal tot het stellen van een definitieven. eandi daat a.s. Vrijdag worden overgegaan. Door de afdeelingen der S. D. A. P. in dat district is voor de Tweede Kamer definitief eandidaat gesteld de heer W. II. Vliegen. (Vad.) Aan de L e e u w. C t. wordt ook nog als eandi daat opgegeven voor het lidmaatschap der Tweede Ka mer, mr. J. Woltman, lid der Prov. Staten, te Heeren veen. Kamerverkiezing Sliedrecht. Door de afdeeling- Sliedrecht der S. D. A. P. zijn op dc groslijst geplaatst mr. M. Mcnuels en de heer L. M. Hermans. De afdeeling Vianen stelde den heer Spiek man eandidaat. (Vad.) De interpellatie in de Tweede Kamer. Het Volk meldt, dat het Kamerlid Hugenholtz den voorzitter van de Tweede Kamer verzocht heeft den Minister van Justitie de volgende vragen toe te zenden Is de Minister van Justitie bereid lo. een gestreng en onpartijdig onderzoek uit te lokken aangaande de ter terechtzitting van het Ge rechtshof te 's-Gravenhage op 20 Februari j.l. door een aantal getuigen medegedeelde ernstige mishande lingen, welke zouden zijn gepleegd door de politie te Papendrecht 2o. daarvan mededeeling te doen aan de Kamer? Te 's-Gravenhage zal in Augustus van dit jaar een tentoonstelling „Opvoeding van het kind" gehouden worden door de volgende vereenigingen of haar Haag- sche afdeelingen: Ver. van Hoofden van openb. lagere scholen; Ned. Onderw. Genootschap; Bond v. Ned. Onderwijzers; Volksonderwijs I; Volksonderwijs II; Ver. t. b. v. h. Onderwijs in Handen arbeid in Neder land; Museum ten b. v. h. Onderwijs; Ver. v. Onder wijzeressen in handwerken, te 's-Gravenhage; 's-Grav. Ver. v. Gymnastiekonderwijzers; Afd. t. b. v. h. Vreem delingenverkeer der Ver. v. Handel. Nijverheid en Ge meentebelangen; Bond. v. Onderwijzeressen bij het Fröbelonderwijs; Vereen, voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs; Afd. 's-Gravenhage v. d. Ned. Ver. t. b. v. h. Schoonheidsbeginsel in het Onderwijs en de Ned Ver. t. b. v. h. Schoonheidsbeginsel in het Onderwijs. Het doel van de tentoonstelling is: a. een beeld te geven van de opvoeding van het kind van 314 jaar; b. een overzicht te geven van oude en nieuwe leermid delen, en inrichting en versiering van schoolgebouwen; e. een volledige, gezonde, harmonische opvoeding te be- orderend. aan te moedigen, onze leermiddelen en schoolgebouwen te doen beantwoorden aan de eischen van practijk en schoonheid. GEMENGD NIEUWS. Omtrent de dreigende werkstaking aan de blikfa- briek der firma Woud Schaap te Krommenie kan nader worden gemeld, dat de arbeider, om wien het hoofdzakelijk gaat, Zaterdagavond zijn excuus heeft aangeboden en intrekking van het ontslag heeft gevraagd. De directie neemt dit in ernstige overweging en zal Zaterdag 29 Februari een beslissing nemen. Er bestaat zeer veel kans, dat het antwoord gunstig zal zijn en dan zal dus een conflict voorkomen worden. Met het oog op de bijna 300 arbeiders en hun ge zinnen de beste oplossing. Geen morphine. Na onderzoek is gebleken, dat de heer R. v. d. B. te Ochten, die volgens geruchten, waarvan ook in dit blad melding werd gemaakt, door het gebruik van morphine overleden zou zijn, een natuurlijken dood gestorven is. De drank. Een inwoner van 's-Gravenhage kwam Zondagmid dag met de stoomtram te Delft in aanraking. De man, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, werd aan den arm en aan de hand zoodanig verwond, dat zijn opname in het gesticht Bethel noodig was. Een afschuwelijk gevecht heeft te Emmer-Compas- cuum, onder invloed van Schiedammer plaats gehad. Een tiental personen namen er aan deelmet blanke messen. Een van hen T. B., werd zoodanig gewond, dat twee dokters hem moesten verbinden. Nog vier werden zwaar gekwetst. De hoofddaders zijn over de grenzen ontvlucht. Druivencultuur. Evenals elders in Holland's Noorderkwartier wil men ook te Benningbroek en te Zwaagdijk een aanvang maken met Westlandsche druivencultuur. Reeds zijn er kassen in aanbouw. Zondagavond spoelde aan het zeestrand nabij het Noorderhoofd te Hoek van Holland het lijk aan van een man, in verregaanden staat van ontbinding ver- keerend. Het lichaam was nog in zijn geheelaan de voeten bevonden zich nog kousen. Dit is waar schijnlijk nog een slachtoffer van de „Berlin". Het lijk werd naar de begraafplaats te 's-Graven- zande overgebracht. De gemeenteraad van 's-Gravenhage nam met 33 tegen 2 stemmen de verordening aan tot verzekering tegen werkloosheid. De fabrikanten van de rietenstoelen te Noordwolde (Fr.) vreesden in den vorigen herfst, dat Frankrijk weer tot verhooging der invoerrechten zou overgaan, zoodat zij genoodzaakt waren het loon der knechts per stoel met 5 ets. te verlagen. Het blijkt nu, dat die vrees ongegrond is geweest. Dagelijks worden weer groote hoeveelheden rieten stoelen naar Frankrijk ver zonden en de knechts hebben de 5 ets. weer bij hun loon gekregen. Kwajongensstreken. Zondag zijn te Amsterdam door een beambte der Holl. IJzeren Spoorweg-Mij. vierjongens aangehouden, die in de Rietlanden van drie Spoorwegwaggons de zegels hadden verbroken, uit een dier waggons een mand, waarin eenige flesschen jenever, hadden wegge haald, geopend en van den inhoud van een dier flesschen hadden geproefd. Aan een der knapen was het goed merkbaar, dat hij van den drank had gedronken. Tienurendag. Het partijbestuur van de S. D. A. P. heeft besloten om in samenwerking met het N. V. V. op Hemel vaartsdag te Amsterdam een betooging te organiseeren in den vorm eener groote meeting. Het te amoveeren winkelhuis van R. Hill te Nieuw- Vennep is gisteravond met den geheelen inhoud ver brand. Misdaad Onder zeer verdachte omstandigheden moet Zondag de dienstmeid van den landbouwer R. te Wolling- huizen (Gr.) zijn gestorven. Het geval moet in ver band staan met een haar door den landbouwer gedane huwelijksbelofte. Nadere bijzonderheden ontbreken. De justitie doet onderzoek. Brutale inbraak. Dezer dagen is ingebroken bij den 74-jarigen win kelier en kastelein G. Yromans, te Zegge, S.-Br. Op brutale wijze hebben de dieven daar huis gehouden. In de deur hebben ze eerst een gat gesneden om ze langs binnen te openen, doch daar die met een paar sluitpennen was afgesloten, hebben ze de deur met een hout zoodanig verwrongen, dat die pennen geheel verbogen werden. Toen ze zich zoo toegang hadden verschaft, tot het vertrek, waar de echtelieden sliepen, werden deze wakker door het gerucht, doch een dei- bandieten sloot toen vlug de deur der slaapstee, zoodat Vr. niets kon uitrichten om de dieven te verjagen. Op eens dacht hij echter aan z'n revolver, die hij bij zich op het bedplankje had liggen en schoot toen dwars door de deurtjes der bedstee in de kamer, waarop de dieven de vlucht namen, evenwel met medeneming van een lade der secretaire, waarin, behalve ongeveer honderd gulden aan geld, nog wel voor circa honderd gulden aan sieraden geborgen waren. De horloges, die ook in de secretaire lagen, lieten ze liggen. Nog namen ze mede een karaf met jenever uit de herberg. De hond, overigens een goede waker, lag onder de kachel en heeft geen geluid gegeven, wat zeker vreemd mag heeten. De zoon was dezen nacht, wegens werk zaamheden, niet thuis. Deze laatste feiten zouden doen vermoeden, dat de dieven geen onbekenden zijn. Gr. IV. Aan een onbekende is het gelukt in den avond van Zaterdag een som van 56,000 francs te stelen uit een postzak, die om 6 uur 26 uit Hulst (Z.) verzonden werd met den trein voor Hons. Het geld 56424 francs verzonden door een groote firma te Hulst aan de Banque du Hainaut te Mons, bevond zich een grooten zak het zilvergeld los in dien zak, het papieren geld, 56 biljetten van 1000 francs, in een kleineren zak, die in den grooten was ingesloten. De trein stopte om 8 uur 12 te Mechelen en miste de aansluiting met den trein van 8 uur 16. Daarom werd alleen de be wuste postzak naar den trein van 8 uur 42 overge bracht. Nauwelijks had deze trein zich echter in be weging gesteld of de hoofdconducteur bemerkte den diefstal. De zegels waren niet verbroken, doch in den zak was een groote snede gemaakt, waardoor het kleinere zakje met de bankbiljetten is getrokken. Dat moet geschied zijn op het station te Mechelen, gedu rende het oponthoud van 26 minuten. De justitie is aanstonds met haar onderzoek begonnen, dat evenwel nog geen resultaat heeft opgeleverd. 's-Hert. Ci. Te Helder heeft de uitreiking plaats gehad van de zilveren medailles, door de Noord- en Zuid-IIollandsche Reddingmaatschappij toegekend aan de redders der schipbreukelingen van de in de Haaksgronden veron gelukte stoomschepen „Nunian Paton" en „Turbo". Aan elk der mannen werd de medaille met een harte lijke toespraak overhandigd. De schipper der redding boot, Th. Rijkers, ontving ook de zilveren medaille van de Koningin-moeder, ingesteld voor heldenmoed en naastenliefde. Het stormweer van Zaterdagavond heeft te St. Pancras nog al eenige schade aangebracht, bij ver schillende tuinders zijn in 4meer of mindere mate broeiramen stukgewaaid. Maandag vergaderde onze Raad in voltallige zit ting. NaVipening en voorlezing der notulen wordt me dedeeling gedaan Dat God. Staten hebben goedgekeurd het kohier tot heffing van hondenbelasting, alsmede de begrooting voor 1908. Dat ijb de kasverificatie bij den Gemeente-Ontvanger alles in de beste orde is bevonden en aanwezig was een kassaldo van 3409.09. Dat is gebleken dat de kaart van den legger der we gen in deze gemeente niet juist is en herziening eischt. Aan den heer van der Stern te Alkmaar zal eene op gave worden gevraagd van de kosten, om genoemden kaart in orde te brengen. Is ingekomen een schrijven van de commissie tot wering van schoolverzuim, dat is benoemd tot secreta ris dier commissie de heer R. de Boer. Een schrijven van den heer Y. Schoen, waarin wordt medegedeeld, dat niet zijn hond lastig is voor fietsrij ders, en eene ontvangen waarschuwing van den ge meenteveldwachter daaromtrent onverdiend was. Een schrijven van de yereeniging „Schermerhorns Belang," waarin wordt verzocht tot wederaanplanting van boomen op het Kerkplein, en hiervoor eenige fi- nanciëele steun van de gemeente te erlangen, aange zien het strekt tot verfraaiing van de dorpsstraat. Al gemeen is men er voor deze aanplanting toe te staan, tn het opbreken en weder in orde brengen van de straat te nemen voor rekening van de gemeente. Is aan de orde de salarisregeling van het onderwijzend personeel. De jaarwedde van den onderwijzer de Jong, en de on derwijzeres Mej. van Nienes worden volgens het mini mum van de nieuwe regeling vastgesteld op 825 en J 675. Bij de vaststelling van het salaris van den heer Kuil man, hoofd der school, ontspon zich eene discussie. Burgem. en Weth. stelden voor dit tractement volgens het minimum der regeling te brengen op 1050. Aan gezien het salaris van den heer Kuilman steeds 50 boven het minimum is geweest, kan de heer Alblas wei met deze regeling medegaan, als de gemeente hiervoor geen meerdere Rijksvergoeding krijgt. Hij zou niet gaarne willen zien, dat de gemeente zich gelden van die Rijksvergoeding voor tractementen toe ging eigenen. Ook vond hij de behandeling, den heer Kuilman eenige jaren geleden aangedaan door zijn vergoeding voor het geven van herhalingsonderwijs, dat 100 bedroeg, te brengen op 60 cents per lesuur, waardoor de gemeente zich enkele guldens bevoordeel de, ver van behoorlijk. De voorz. antwoordt hierop, dat de regeering zelve deze regeling aangeeft, en van het herhalingsonderwijs zeer weinig gebruik wordt ge maakt. De heer G overs stelt voor het salaris van den heer Kuilman te verhoogen met 100 en te brengen op 1100. In stemming gebracht, wordt dit voorstel met 5 tegen 1 stem (die van den heer Govers) verworpen. (.De heer Alblas hield zich buiten stemming.) Daarna kwam in behandeling een voorstel van Burg. en Weth. tot aanstelling van een gemeente-opzichter. De voorz. geeft den Raad in overweging, dat steeds meerdere uitgaven de gemeente drukken, en hij een gemeenteopzichter niet noodig acht. De Raad deelt deze meening niet; algemeen was men er voor een gemeente-opzichter aan te stellen. Bij de vaststelling der jaarwedde 75 of 60 staakten de stemmen, zoodat de verdere regeling, omtrent de be noeming uitgesteld werd tot de volgende vergadering. De heeren J. Kalverboer te Alkmaar en T. Nierop al hier hebben hunne diensten als opzichter reeds aange boden. Tot lid van het Burg. Armbest. werd met algemeene stemmen herbenoemd de periodiek aftredende, de heer G. Moerbeek. Algemeen werd goedgevonden de Rijksveldwachters voor gedane diensten voor de gemeente wederom een gratificatie te verleenen. Bij de rondvraag vestigde de heer Alblas de aan dacht op het steeds in zindelijken staat houden van de dorpsstraat door P. Ton, die steeds alle mest en vuil verzamelt. Een voorstel van den heer de Goede hem daarvoor

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1