STADSNIEUW Uit Schagen. De kus. Ruw weder. Ongelukken. Nieuws uit Hoorn. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Werkloozenverzekering. Aanbesteding. Voetbal. Cadetten naar een schermconcours. jaarlijks 5 gratificatie te geven, wordt algemeen goedgevonden, alsmede het voorstel om voor 'tafgeloópen jaar nog 2.50 belooning te geven, waarna de raad na sluiting der openbare zitting overging in geheime, tot behandeling reclame Hoofd. Omslag. Gistermiddag ontstond er op de Nes alhier, waar schijnlijk door het te fel branden van een kachel, brand in het woonhuis van den heer S. v. d H. Alles werd in den asch gelegdslechts weinig kon worden gered. Verzekering dekt de schade. Uit „De Egmonden". In den gisteravond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Egmond aan Zee, die door alle le den werd bijgewoond, werd voor kennisgeving aangeno men a. een briefje van Eis v. d. Glas, inhoudende het ver zoek hem te gedenken, als er weer eens een gemeente- banatje moet vergeven worden; b. door den heer Boom, onderwijzer aan de O. L. school wordt, wegens zijne benoeming als onderwijzer te Amsterdam, eervol ontslag aangevraagd tegen 15 April a.s. Ingekomen was voorts een adres van de directie van het Kurhaus, ondersteund door het Bestuur van 't Va- vantiekoloniehuis „Kerdijk," inhoudende het verzoek rc stitutie te mogen ontvangen op de kosten van de ge heel voor eigen rekening aangelegde binnenleiding. Adressanten gronden hun verzoek op het feit, dat de meeste perceelen kosteloos den geheelen aanleg hebben gekregen. Na een uitvoerige discussie, waaraan werd deelge- Pel, van Hall en Zwaan, werd dit verzoek met 5 tegen nomen door den voorzitter en de heeren Conijn, van 2 blancostemmen gewezen van de hand. Daarna bracht de voorzitter het in de vorige verga dering aangehouden verzoek van den gemeente-ontvan ger ter tafel. Dit verzoek om meer salaris was geren- voyeerd naar B. en W. om advies. Deze adviseerden den ontvanger voor zijne meerdere erkzaamheden een verhooging te geven van 125 per jaar, zoodat dan het salaris zou komen op 350. De voorzitter lichtte het voorstel van B. en W. breedvoerig toe met cijfers van salarissen en begrootin gen van andere gemeenten. De heer Zwaan vond de verhooging toch te gering, vooral om de meerdere werkzaamheden die de ontvan ger gekregen heeft door de gasfabriek. De voorzitter antwoordde hierop, dat dit feitelijk maar voor betrekkelijk korten tijd is. De verantwoor delijkheid gaat als eenmaal de gasfabriek-zaken volle dig geregeld zijn, op den directeur over. De heer van Hall vond, dat dan de borgstelling van 1000, van den directeur geëischt, wel wat te gering is. De voorzitter meende, dat zij thans meer dan vol doende is. Tevens maakte hij den heer Zwaan er at tent op, dat de geldmiddelen der gemeente werkelijk geen grootere verhooging mogelijk maken, waarop de heer Zwaan zich bij 't voorstel van B. en W. neerlegde, hetwelk, in stemming gebracht, met algemeene stem- uten werd aangenomen. Vervolgens komt ter tafel een adres van de af dee ling „De Drie Egmonden" van B. V. N. O., inhou dende het verzoek om eene nieuwe sahfrisregeling. Adressanten verzochten hierin a. verhooging van het minimum b. de periodieke verhoogingen niet om de vijf, maar om de drie jaren; c. voor hoofdacte 200; d. de nieuwe regeling te doen ingaan op 1 Januari 1908. Eene breedvoerige memorie van toelichting vergezel de dit adres. De voorzitter lichtte ook dit adres breed voerig toe. Hij zeide, dat de wet eischt, in dit jaar eene nieuwe salarisregeling te maken. Wat betreft het ingaan op 1 Januari 1908, dat be hoefde niet gevraagd te worden, dat moet reeds volgens de wet. Hij stelde voor, eerst over 't aanvangssalaris te spre ken, daar dit het uitgangspunt dient te zijn. Hij ver klaarde te zijn voor een aanvangssalaris van 650, wat ook door de heeren gevraagd wordt. De heer van Hall was het hiermede eens. Ook kon hij meegaan met de periodieke verhoogingen om de drie jaar te stellen, echter dan in dier voege, dat de salarisregeling een spoorslag voor de jonge onderwij zers zij, om zich toe te leggen op de studie voor de hoofdacte. De heer Zwaan vroeg, of de voorzitter de aanvangs salarissen kent van andere gemeenten. De voorzitter antwoordde hierop: „neen, dat weet ik niet, doch wil len wij bij vacatures sollicitanten krijgen, dan moeten we 't aanvangssalaris verhoogen. Dat blijkt ook thans weer. De heer van Hall merkte op, dat men den hier gel denden levensstandaard niet mag vergeten. De heer Zwaan zeide, dat men deze zoo hoog kan opvoeren als men wil. Andere menschen als b. v. sto kers aan de gasfabriek moeten ook leven. De heer van Hall meende, dat deze vergelijking niet pgaat. Een onderwijzer is geen stoker aan een gasfabriek. Hij heeft heel wat edeler taak. Hij stelt voor, in deze zitting slechts het aanvangssalaris vast te stellen om dan in de volgende vergadering verder de zaak af te handelen. De Raad ging hiermede accoord en stelt het mini mum salaris vast op 650. t oorstel der gascommissie omtrent de voorwaar den waarop muntgasmeters ter beschikking worden ge steld, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een langere discussie lokte, de verordening uit, rege lende de voorwaarden voor *t leveren van gas. De quaestie is hier vooral, voor wiens rekening de reparatie's zijn, daar de gemeente eigenaar der leiding blijft. Do heer Zwaan en van Bel meenden voor rekening der gemeente, de heer Conijn van niet. Ten slotte werd besloten de verordening zoo te laten, doch te notuleeren dat de kleinere reparatie's voorloo- pig voor rekening van de gemeente zijn. Hierna kwam het in eene vorige vergadering aange houden uitbreidingsplan ter tafel. De heer Conijn meende, dat dit plan hoofdzakelijk moet zijn een woningplan, opdat er niet, zooals thans, maar in 't wilde rondgebouwd wordt, zoodat de Raad feitelijk niet weet, wat er komt, wat betreft aan te leg gen wegen en straten. Er moet hierin meer systeem komen. In dat plan konden mede een rioleeringsplan worden opgenomen. Men zou dan een deskundige moeten raadplegen. De heer van Pel was wel wat huiverig voor een der gelijk plan. Het kost zooveel geld. Nog veel werd er dienaangaande opgemerkt, totdat er ten slotte besloten verd een commissie van drie leden te benoemen. Be noemd werden de heeren van Hall, Conijn en Zwaan, welke alle drie deze benoeming aanvaardden. Voor het opmaken van het kohier voor den H. O. werden benoemd de heeren de Graaff, Middelkamp en van Hall. Nadat bij de rondvraag nog een en ander omtrent de gasfabriek was opgemerkt, sloot de voorzitter de ver gadering. Dr. J. R. Koopmans van Boekeren een zoon van den bekenden schrijver heeft in een vergadering van de afdeeling Groningen van den Bond van Ned. Onderwijzers over bovenstaand onderwerp gesproken. De Prov. Gron. Ct. geeft het volgende overzicht van 't geen de spreker vertelde. Spr. wees er zijn hoorders op dat de kus eigenlijk, hoeveel beschreven, nog nooit wetenschappelijk is be handeld, wel zijn er hier en daar werken over de kus als sociaal verschijnsel uitgegeven. In de wereldlitte ratuur is de kus echter niet stiefmoederlijk bedeeld. Zij speelt een rol in ons maatschappelijk leven, be hoort tot ons dagelijksch brood en beklagenswaardig is de mensch die in dat opzicht honger heeft geleden. Iedereen doet het, maar van de vraag, wat eigenlijk een kus is, heeft nog nooit iemand een goede definitie kunnen geven. De natuurkundige zal het noemen een vereeniging van twee tegenovergestelde polen, bij de aanraking van welke electrische vonken springende technicus zal zeggen het is een zuigpomp voor geluk en zalig heid de chemicus vindt het het uitpersen van de citroen in het slappe mineraalwater des levens de koelbloedige ziet er niets anders in dan een aestethische wijze van afvegen enz. Vervolgens ging spr. de kus van een wijsgeerig standpunt beschouwen, om daarna te komen tot de behandeling van een nieuw probleemwaarom heb ben de menschen de kus gekozen. Volgens den een is de kus iets dat in de natuur zelf wortelt, volgens Darwin is ze een aangeleerd iets. Ze is onbekend op Polinesiëop Madagascarbij enkele Afrikaansche volken, de Eskimo's en in Finland. De Maleiers kussen elkaar door eikaars neuzen tegen elkaar aan te wrijven en daarbij een zacht geknor te doen liooren. Oorspronkelijk is de kus een uiting van liefde ge weest, nu is het een gewoon genotmiddel en een be leefdheidsvorm geworden. Men kan drie soorten onderscheiden, al naar gelang van het geluid dat ze veroorzaken, de minste van de drie is de ekelhafter Smatz, die het geluid maakt als dat van een vliegenklapper of zooals een iemand het smalend uitdrukte als een koepoot, die uit de modder wordt opgetrokken. Een ander probleem is weer waar moet met kussen. Men mag aannemen „op den mond", omdat die alleen de kus kan beantwoorden De vraag hoeveel men er moet geven is moeilijker te beantwoorden. Hoeveel er dage lijks gegeven worden is een vraag die statistisch zelfs is vastgelegd. Die statistiek spreekt van 150 millioen per dag, maar daarbij is Nederland nog niet mee gerekend. Kussen is gezond voor het gemoed, beweren de dichters en dan zal het ook wel zoo zijn, meende spr. Anderen zijn er daarentegen die bepaald tegen het kussen zijn. In de Middeleeuwsche mysteries, in het bijgeloof en de sprookjes speelt de kus een groote rol, voor namelijk om de betoovering op te heffen. Spr. herin nert hierbij o.a. aan sneeuwwitje. De kus sleept soms noodlottige gevolgen na zich zij wakkert altijd het verlangen aan naar meer zij wordt veel behandeld, bestudeerd en in praktijk ge bracht maar het gaat met het kussen als met het pianospelen, velen zijn geroepen, weinigen uitverkoren. Het kan niet goed toegepast, leiden tot scheiding en menig engagement is „helaas" reeds afgekomen, omdat de eene helft niet kuste naar den juisten smaak van de andere. Na de pauze behandelde spr. de geschiedenis van de kus en de gebruiken. Achtereenvolgens besprak de heer Van Boekeren daarbij de vredekus, de verzoe- ningskus, de heulkus, de handkus, het kushandje, de judaskus, de gestolen kus, de kus bij het dansen, het kissogram, om ten slotte te komen tot de afscheids kus, die spr., zooals voor de hand lag tot het laatst had bewaard. Tengevolge van den hevigen storm, Zaterdagavond, zijn in het noordelijk en oostelijk stadsgedeelte van Rotterdam een 25-tal spiegelruiten ingewaaid. Te Delfshaven werd een geheele stelling voor een in aanbouw zijnd pand omvergeworpen. Op de rivier de Maas is een tros van 7 Rijnschepen van de ankers geslagen en stroomopwaarts gedreven. Door de ankers te laten vallen konden verdere onge lukken voorkomen worden. Zondagmorgen werd de slagersknecht P. R. op den hoek van de Kippenmarkt en Torensteeg te Arnhem door den hevigen rukwind gegrepen en tegen een ruit van de tapperij van I. aldaar gedrukt. De ruit werd hiervan verbrijzeld, terwijl R., er zelf ge lukkig zonder letsel afkwam. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn in de Middachterallee twee dikke beukeboomen omge waaid, waarvan er een over den Rijksweg was gevallen en de telefoonleiding had verbroken. Gisternamiddag omstreeks half drie waren werk lieden bezig met het vellen van een boom aan den Wilhelminasingel te Nijmegen, waarbij eenige groote takken neerkwamen op de in de nabijheid aanwezige telefoondraden, met het gevolg dat door de zwaarte de aldaar staande telefoonpaal aan den grond afbrak. Het 7-jarig zoontje van den spoorwegarbeider M., woonachtig in de Graafsche dwarsstraat, die op dat oogenblik met een 11-jarig meisje van den sergeant Westra aldaar juist passeerde, had het ongeluk den paal op het hoofd te krijgen, waardoor hij een hersen schudding bekwam en naar het R.-K. Ziekenhuis moest worden overgebracht, terwijl het meisje slechts eenige niet ernstige ontvellingen opliep. Onderwijzers-examen. Tot deskundigen bij de Examen-commissie voor de akte van onderwijzer, te Amsterdam, zijn o. a. be noemd de heeren J. van Dissel, voor zang, en N. H. Bruins voor Nederl. taal en lezen. „W est-Friesl and." De Land- en Tuinbouwvereeniging „West-Friesland" vergaderde gister bij den heer Boot. De vice-voorzit- ter, de heer D. Pels van Wognum, hopende, dat de voorzitter, de heer G. Wonder, spoedig zal mogen her stellen, opent de vergadering met den wensch, dat de beraadslagingen zullen strekken tot belang van den af slag. De notulen werden daarna door den heer W. Balk gelezen en door de vergadering goedgekeurd. Ingekomen was een missive van het ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel, meldende dat be vorderd zal worden aan den tuinbouwwintercursus een subsidie te verleencn van 265.95, evenzoo van de ge meente Hoorn, betreffende een subsidie van 25. Naar aanleiding van een circulaire van het perma nent comité voor landbouwongevallenverzekering wordt aangedrongen in deze zaak een afwachtende houding 8 an te nemen en, indien verzekering plicht geworden is, over te gaan tot een zuiver onderlinge. Verder wa- ïen ingekomen verschillende boekwerken en brochures. Hierna deed de secretaris eenige mededeelingen, be treffende den Nederl. Tuinbouwbond. Subsidie is ge vraagd aan de regeering, terwijl de minister niet onge negen is een subsidie te verleenen, indien de twee groo te tuinbouwbonden, de Ned. Maatsch. van tuin- en plantkunde en den Ned. tuinbouwbond, zich vereeni gen. Nu zijn benoemd 3 afgevaardigden uit eiken bond, die tot voorzitter kozen den heer Lovink, directeur-ge neraal. Alle hoop is er, dat de nieuwe organisatie zal 'ot stand komen. TJit het jaarverslag omtrent 1907 ontleenen we het volgende: Het jaar 1907 is voor de vereeniging financiëel zeer goed geweest. Het ledental is een weinig vooruitge gaan, het bedraagt thans 175. De aanvoer van aardappelen is in 1907 minder ge weest dan in 1906. Toen was ze 23.2021/s half mud en in 1907 slechts 16.882V2 half mud. De oorzaak hiervan moet worden gezocht in het op richten van meer afslagmarkten. Een verdeeling van koopkrachten is nicft in het belang van den prijs der producten. Centralisatie in de groenten- en vruchten- markten is een behoefte van onzen tijd. De prijzen van de aardappelen waren zeer goed. Waren deze op een naburige markt 1.58, op onze markt waren ze gemid deld 1.68. De aanvoer van vruchten is vooruitgegaan. Aange voerd werden: 93121/a half mud peren en 1827 half mud appelen. TJit de hand werden nog verkocht 2751/2 half mud peren 601/, mud appelen en 288 half mud aardap pelen. Er is in 1907 op 100 dagen markt gehouden. De bruto opbrengst van de in 1907 verkochte artike len was 41.796.58 en in het vorige jaar 33.693.07. Het verslag werd onder dankzegging goedgekeurd. De rekening en verantwoording werd met een woord van dank aan de heeren Over en Balk goedgekeurd, ten bedrage van 1360.37 in ontvang en 1259.87 in uit gaaf. Tot bestuursleden werden gekozen voor Wognum, de heer D. Pels, voor Zwaag, de heer Kooiman, voor Ben- ningbroek de heer Wijnker. Bij acclamatie werd tot secretaris-penningmeester herkozen de heer W. Balk Wz. te Hoorn. Deze neemt zijn benoeming aan, daarbij een woord van dank brengende aan den heer Over, plaatsvervan- gend-marktmeester voor zijn gehouden administratie. De kosten van afslag voor 1908, de contributie voor J909, alsmede de salarissen van diverse bestuursleden worden vastgesteld op die van het vorig jaar. Besloten wordt aan den tuinbouwwintercursus een subsidie te verleenen van 10. Daar het vorig jaar veel hinder is veroorzaakt van de afdragers, is men genoodzaakt geweest 3 andere personen aan te stellen. Ter betere handhaving van de orde ook en om onaangenaamheden verder te voorko men, stelt het bestuur bij monde van den heer C. Over voor, in het vervolg voor- kleine aanvoerders 1 c. per mand en voor grootere 1/2 c. per mand te heffen voor kosten van het afdragen. De heer Paarlberg stelt voor 1 c. per zak te heffen en zij, die daaraan niet willen voldoen, te ontzeggen het recht om gebruik te maken van onze knechts. De heer W. Balk vult het bestuursvoorstel aan met to zeggen, dat de vrachtrijders door deze regeling 1/2 ct. zullen te betalen hebben. Bovendien ligt het in de be doeling het fooienstelsel geheel af te schaffen. Het be stuursvoorstel wordt aangenomen. Bij de rondvraag geeft de heer W. Balk nog eenige inlichtingen omtrent den tuinbouwcursus. Deze werd gevolgd door 9 leerlingen en 1 toehoorder; in het laat ste jaar bestond de cursus in een herhalingsklasse van het 2e cursusjaar, zoodat hij dus 3 jaar heeft geduurd. Daar bij zeer geringen aanvoer, wat kan voorkomen els de afslagmarkt pas geopend is, de prijzen gedrukt worden, verklaarde het bestuur zich bereid op verzoek van de aanvoerders, hun goederen naar de Amsterdam- sche markt te zenden. Na nog eenige besprekingen van huishoudelijken aard, sloot de voorzitter de vergadering. Ui tspraken va n heden. Arie D., West-Graftdijk, geen aangifte gedaan van een dienstbode, voor de. belasting 1907, f 15 boete of 3 dagen hechtenis. David S., Alkmaar, niet naar waarheid invullen van het biljet, voor de personeele belasting f 25 boete of 5 dagen hechtenis. Jan K., Alkmaar, niet terugzenden van zijn beschrij vingsbiljet voor de belasting, f 10 boete of 2 dagen hechtenis. Van welwillende zijde schrijft men ons Men kan in den laatsten tijd bijna geen courant in handen nemen, waarin niet over het bovenstaande onderwerp hetgeen of ander wordt medegedeeld. En m.i. terecht, want het vraagstuk der werkloozenver zekering is zoo belangrijk, dat zij de openbare belangstelling ten volle waard is. Het is echter niet mijne bedoeling 'omtrent deze bij uitstek sympathieke zaak eenige beschouwingen te leveren, of de verschil lende stelsels en denkbeelden aan eene bespreking te onderwerpen. Zulks laat rik gaarne over aan terzake meer bevoegden. De gelegenheid heeft mij trouwens tot 'heden ontbroken^ eenige bijzondere studie van dit vraagstuk te maken. Mijn doel hiermede is slechts eene opwekking te doenhoojen aan belanghebbenden, om, zonder draleD, immers de tijd dringt, maatregelen te nemen opdat ook in deze gemeente deze materie, zoo mogelijk vóór het eerstvolgende winterseizoen, afdoende geregeld is. In den, naar wij willen hopen, afgeloopen winter, is èn door het gemeentebestuur èn door particulieren op werkelijk lofwaardige wijze getracht te voorzien in den nood, ontstaan door de ook hier heerschende werkloosheid. Op ruime schaal kwamen voor dB doel bij het betrokken comité giften in, zoodat een aantal huisgezinnen en eenloopende personen konden worden gesteund en zoodoende voor gebrek gevrijwaard. Ook hield de gemeente gedurende dezen winter geregeld van 40 tot 70 personen' aan het werk, door het doen verrichten van productieven arbeid. Zulks gaat echter wel éénmaal en misschien het volgende jaar nog wel eens, hoewel de belangstelling dan wel eenigszins zal zijn geluwd, doch dan geloof ik, zal men tot de overtuiging zijn gekomen, dat de thans ingeslagen weg niet geschikt is om in dit telkens wederkeerend euvel te voorzien. Eene blijvende" verbetering in den toestand kan alleen verkregen worden door het in het leven roepen eener werkloozenverzekering, zooals trouwers in een aantal gemeenten van ons land reeds werd ingezien. Bij de behandeling der gemeente-begrooting voor 1908 werd ook in onzen gemeenteraad deze zaak inge leid en door Burgemeester en Wethouders toegezegd het vraagstuk in studie te zullen nemen. Zonder op deze studie vooruit te loopen, wil het mij echter voorkomen, dat door andere gemeenten reeds de richting wordt aangegeven, waarin de werkloozenverzekering zich ook in deze gemeente zal hebben te bewegen. Het geven, onder zekere voorwaarden, van een bij slag, uit een door de gemeente te stichten fonds, aan vakvereenigingen, die ter zake een afzonderlijke kas hebben, of aan vereenigingen, die uitsluitend voor dit doel zijn in het leven geroepen, op elke uitkeering door deze vereenigingen aan hunne werklooze leden te verstrekken, is m. i. het meest aanbevelenswaardige stelsel en wordt, naar ik meen te weten, ook te Haar lem gevolgd. Mocht de gemeenteraad in deze richting besluiten, dan zullen de bestaande vakvereenigingen onverwijld, wil men voor den aanstaanden winter eenigszins ge wapend zijn, naast de gewone vereenigingskas, een afzonderlijke kas hebben te vormen, met eene op zich zelf staande administratie, waaruit de eventueele uit- keeringen aan de werkloozen zullen moeten geschieden, op welke uitkeeringen uit het eventueel te stichten fonds der gemeente dan een bijslag zal worden gegeven. Het bezwaar is echter, dat nog tal van vakarbeiders niet georganiseerd zijn, en zich ook, om bijzondere redenen, niet zouden wenschen aan te sluiten bij de bestaan le vakvereenigingen. Hoe deze personen te be reiken en tot één, of, hetgeen nog beter zou zijn, met het oog op contröle enz., tot verschillende vereeni gingen, verdeeld naar de onderscheidene vakken, bijeen te brengen? Deze vereeniging of vereenigingen zullen zich uit sluitend ten doel behooren te stellen het vormen van een kas, waaruit, ingeval van werkloosheid, de even tueel te geven uitkeeringen aan de leden zullen kunnen worden gedaan, met bijslag uit het eventueel te stich ten gemeentelijk werkloozenfonds. Mijn oogmerk is belanghebbenden op' te wekken onverwijld de noodige stappen te doen om tot het stichten der bovenbedoelde afzonderlijke kassen of vereenigingen over te gaan. Dat zulks in de eerste plaats van de belanghebbenden zeiven moet uitgaan behoeft geen nader betoog. Men houde zich echter overtuigd, dat men "daarbij niet te vergeefs een beroep zal doen op de voorlich ting van personen die zich reeds meer'van het vraag stuk der werkloozenverzekering op de hoogte hebben gesteld. Het bouwen van de boerderij aan de Noordervaart in de Schermer voor den heer C. Kramer Pz., archi tect E. Kalverboer, gegund aan den laagsten inschrijver, gebroeders A. en K. Groot, aannemers te Woude, gemeente Akersloot, die hebben verzocht daarvan ontslagen te worden, is thans opgedragen aan de firma Bruin en Burgering, aannemers te Alkmaar. Alcmaria Victrix Cadetten F. 0. (15). Was hier een mooie, gelijke strijd verwacht met fraai spël van beide zijden evenals de beide vorige malen, er kan niet anders gezegd worden dan dat het geheel zeer tegengevallen is. Verschillende omstandigheden zijn daarvan oorzaak geweest: allereerst natuurlijk de hevige Zuid-Westen wind, die dwars over het veld stond en goed spel ten eenenmale onmogelijk maakte; in de tweede plaats de onvolledigheid van het elftal van Alcmaria Victrix. Wel ging, tenminste voor de rust en het eerste kwar tier daarna het spel vrijwel gelijk, doch van een kamp, waarin beide partijen met bezieling al hun krachten geven, kon ditmaal geen sprake zijn. Een groot aantal personen had den kouden wind ge trotseerd en stond langs de zijlijnen geschaard toen even over tweeën scheidsrechter W. Rauch de partijen liet beginnen. Zooals gezegd trad het Alcmaria-elftal zeer onvolle dig in het veld. De linksbuiten, de middenvoor en do rechtsbinnen werden in de voorhoede gemist, waardoor deze anders zoo sterke linie zeer verzwakt werd; het Cadetten-elftal was vrij wel volledig. Alcmaria Victrix speelde voor de rust met den wind eenigszins in haar voordeel. Over het algemeen ging het spel gelijk op; misschien vertoefde de bal nog het meest op de cadetten-helft. Al spoedig bleek echter, hoe weinig verband er was in deze geheel niet aan elkaar gewende voorhoedelinie van Alcmaria. Toch nam Alcmaria de leiding na ongeveer een kwar tier, na eenig geharrewar voor het cadettendoel door een zacht schot van rechts (10,) terwijl even daarna hetzelfde doel ternauwernood aan een tweede doorbo ring ontsnapte, daar de bal via den onderkant van de dwarslat in het veld terugsprong. Daarna kwam er een tijdperk, waarin een klein over wicht der militairen kon geconstateerd worden. Bij een hunner aanvallen maakte na een prachtige rush de rechtervleugel gelijk (11). Weinige oogen ic ikken daarna werd een strafschop op fraaie wijze door den Alcmari a-keeper onschadelijk gemaakt. Zoodoende kwam de rust met 11. Onmiddellijk na de hervatting begonnen de cadetten, geholpen door den wind, met eenige flinke aanvallen, die teruggeslagen werden. Daarna ging het weer een tijdlang gelijk op, waarbij beide doelverdedigers de handen uit den mouw moesten steken. Vooral nu bleek echter het verschil tusschen beide elftallen. De beide verdedigingen waren van ongeveer gelijke kracht en speelden beide goed, doch de cadet ten-voorhoede was aanmerkelijk beter dan dezelfde li nie bij Alcmaria, waarin door onderlinge onbekend heid der spelers bijna geen verband of samenspel te be speuren viel. Gedurende het laatste half uur waren de cadetten de sterkeren. Hun voorhoede speelde goed sa men; doch ook hier was het schieten niet fraai te noe men. Na twintig minuten wisten ze eindelijk de lei ding te verkrijgen (21,) terwijl kort daarna op eenigszins gelukkige wijze de score tot 3—1 werd ver hoogd. Hoewel er thans een paar veranderingen in de Alc- maria-aanvalslinie werden aangebracht, bleef deze be trekkelijk weinig presteeren en tot doelpunten kon ze het dan ook niet brengen. Daarentegen slaagde de cadetten-voorhoede er nog tweemaal in den Alcmaria keeper te passeeren. Zoo doende kwam ten laatste het einde dezer vriendschap pelijke ontmoeting met een welverdiende 51 overwin ning voor de cadetten. Ondanks deze nederlaag was het toch een goede dag voor Alcmaria Victrix, daar in Amsterdam haar groote tegenstander voor het kampioenschap Holland een punt vcyloor door het tegen Amstel niet verder te kunnen brengen dan een gelijk spel. Alcmaria Victrix neemt daardoor thans weer de eer ste plaats harer competitie in. A. V. V. V. V. V. II (Amsterdam) 60. A. V. V. speelde Zondag op het rechtsche veld voor de rust tegen wind. De partijen wogen aanvankelijk vrij wel tegen elkaar op, de beide doelwachters wer den beurtelings bezocht, doch het gelukte vóór de rest geen van beide vereenigingen een doelpunt te maken. Kort na de 'rust viel A. V. V. een strafschop ten deel, welke in een doelpunt werd omgezet. Dit bracht meer vuur in de gelederen, V, V. V. voor de gelijkmaker, die evenwel uitbleef, A. V. V. voor het vergrooten van haar voorsprong. Het duurde niet lang of het geluk was aan A. V. V.'s kant, het 2e doelpunt werd gemaakt. Thans was het met de bezoekers gedaan, zij werden geheel ingesloten, en A. V. V. wist de score geleidelijk tot 6 op te voereD. Morgen zullen een aantal cadetten zich naar Den Haag begeven om aan een schermconcours, dat aldaar zal worden gehouden, deel te nemen.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2