MARKTTREIN 605 „Penkala" Yulpotlooden Uitgebreide Voorjaarsdienst. aanvangende 1 Hart 1908. BLOOKER'S DAALDERS CACAO, Leiding gevraagd bij studie Ü9 PRIJS en KWALITEIT blijven steeds dezelfde. Êm VAM MIEUWKUYKs Schoen- en Laarzenmagazijn, Hoottii 18. Hollandsclie Spoorweg. (Maandags) C. KAAIJ, Sigarenfabriek „de Concurrent," Kooltuin 7, „Schrift en Belijdenis/' Openbare Vergadering Dr. H. SCHOKKING, N.Y. HERMs. COSTEB ZOON, a 60 cent. Het goedkoopste adres van Gesmolten Koevet en Reuzel. Stooinbootdienst „Alkmaar Packet" langs de Zaan. Goedkoope 3*>daagscbe retours Blooker's Cacaofabriek te Amsterdam. Stroo. Stroo. Aanstaanden Vrijdag in lossing met puik Tarwe- en Haver stroo, Schipper S. KOOIMAN. SABSOÜ 1908. Aannemen. Trouwen. DRAlSltlAvAN-VALKEMBURG'S-- LEVERTRAAl Dames en Heeren O. HULST; Teekent in bij NV. HERMs. COSTER ZOON LOUWERSE Verhalen uit de Vaderlandsche Geschiedenis. DIENSTBODE, Examen Wiskunde M.O. (K I). Steeds voorradig. FEUILLETON. HERFSTSTORM. AMSTERDAM C.S. vertrek 5 uur 5 minuten voormiddag, ALKMAAR aankomst 6 uur 13 minuten voormid dag, (Greenwichtijd) zal met ingang van Maandag 2 Maart a.s. weder ge regeld des Maandags loopen. Alkmaar. op DONDERDAG 27 FEBRUARI a.s. 's avonds 8 uur, in „WAAKT en BIDT" aan de Laat. Pred. te 's Gravenhage. Onderwerp: Naar zijnen aard." TOEGANG VRIJ. HET BESTUUR. Voordam C 9. Telef. Interc. No. 3. C. BROMMER; Houttilstraat. DAGELIJKS van ALKMAAR 6.8.— 10.2.— 6.— uur van AMSTERDAM 6 30 9.30 2.30 4.— 6 uur. AlkmaarAmsterdam v.v. Ie kajuit f 0.60, 2e kajuit f 0.40. GOEDERENVERVOER SNEL en GOEDKOOP. Mocht uw leverancier bovengenoemd artikel niet voorradig hebben, vraag dan adressen aan tegen f 10.50 plm ÏOOO pond. Huis van vertrouwen. Solide waar. Reëele bediening. Elegante modellen. Gemakkelijke pasvorm. Billijke prijzen. MTli'Wyr-f Nu wordt het tijd uw RIJWIEL te laten lakken en nikkelen. Denkt aan het aloude adres Voordam C 9, Telef. No. 3, Compleet in 16 afleveringen a 15 cent. m wJm Él miw/i De N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h IIERMs. COSTER ZOON te Alkmaar vraagt om direct fn dienst te treden een Sigaren rooken is een zaak, Die velen trekt tot een vermaak. Maar wil men daar bij goede rooken, Het wordt reeds meer en meer bekend, Dat merken van de Concurrent, In de Kooltuin 7 bij den Dijk, De beste zijn van heel het Rijk. En 't dient er dan ook bij vermeld, Voor zoo'n bagatel van geld. Zie eens op onderstaande prijzen: Neem proef op dat ik 't kan bewijzen f 1.—, f 1.10, f 1.20, f 1.30, f 1.35, f 1.50, f 1.60, f 1.80, f 2.00, f 2.50 enz. Spreker: KANTOORBOEKHANDEL, VOORHANDEN: N.B. De goederen worden ook afgehaald. :-: Telefoon 42. VAN T.— LEEUWARDEN Te Alkmaar uitsluitend verkrijgbaar bij A. H. TELJER, Apotheker. voorheen H. ST1KKEL, HOF B 13. OP Mevrouw BöLGER vraagt met 1 Mei eene v. v. g. g. Zich aan te melden 's avonds tusschen 71/2 en 8I/2 uur. Br. met prijsopgave lett. G 65, bureau dezer courant. Probleem No. 112. G. I. Slater (f). lste prijs „Nashville American" 1887. abcde f gh Mat in 2 zetten. Oplossing van Probleem No. 109 (Marin). 1 P et c5 enz. Goede oplossingen ontvingen wij van de heeren P. J. Boom, J. Borsjes, F. Böttger O. Bramer, C. Brouwer, G. van Dort, G. Imhülsen, G. Nobel, P. Ooykaas, Mr. J. Verdam en C. Visser, allen te Alkmaar; Ds. H. Groeneveld te Vlijmen, Mr. Ch. Enschedé te Haarlem, C. C. J. de Ridder te Ede, P. Bakker en H. Weenink te Amsterdam, S. te S., „Schaaklust" te Koedijk, O. Boomsma te Kampen, G. Fijth Jr. en C. J. Strick van Linschoten te Bunnik. Verbetering. Zooals onze lezers reeds in de Alkm. Ct. van 20 dezer hebben kunnen lezen moet er in Probleem 111 nog een zwarte pion op g3 bijgevoegd worden ten einde eene nevencplossing te verijdelen. Deze tweede oplossing heeft ons verrastNiet zoo zeer om het feit op zichzelf wantzelfs zonnen hebben vlekken En behalve datwij weten het bij ondervinding hoe licht een nevenoplossing opduikt in problemen waarin een weinig royaal met het witte materiaal wordt omgesprongen. Doch het is de mat- stelling der nevenoplossing die ons zoo getroffen heeft. Immers 1 P f6 -f- k f 4 2 g3 +11 Is liet nu niet curieus dat de nevenoplossing hier ons het bindings thema laat zien Of een thema dat in een correct probleem den oplosser nog schier altijd bekoort, hoe vaak hij het ook gezien heeft De namen der bekroonden in het jongste 2zetters- tornooi van „British Chess Magazine" zijn bekend geworden. De eerste prijs (No. 109) verwierf d'? be roemde Spaansche componist Valentin Marin te Bar celona*). De 2de eervolle vermelding (No. 110) werd behaald door onzen landgenoot F. II. Jos. Ortmans te Vaals, wien wij met dit succes van harte geluk- wenschen. De volgende week dus bij de bekend-, making der oplossing van No. 110 hopen wij het een en ander uit het jury-rapport betreffende deze beide 2zetten te vermelden. Onder No. 112 geven wij een der vele prijzen dooi den beroemden Engelschen probleemcomponist G. J. Slater behaald en wij kozen er een dat ruim 20 jaar oud was, omdat wij verwachten dat verscheidene onzer lezers met belangstelling zullen kennis nemen van een 2zet, die in dien tijd zoo hoog gesteld werd. Ons dunkt zij zullen wel getroffen worden door de handige, om niet te zeggen moderne constructie. Immers het maakt nu nog altijd een bijzonder aangenamen indruk wanneer een zwarte officier twee varianten schept, niet waar 'P Welnu in no. 112 geoft èn de 1 èn het p aanleiding tot 2 verschillende matstellingen. In Maart 1853 geboren, overleed de heer Slater in December van het vorige jaar. In een Engelsch blad lazen wij hoe hij reeds op 13-jarigen leeftijd begon te componeeren en hoe hij ongeveer 700 onderschei dingen had behaald. Of dit een record is, is ons on bekend. Toch wagen wij het vermoeden uit te spreken, dat het er niet ver van verwijderd zal zijn. In ieder geval een hoogst respectabel aantal Die zicb dus blijkbaar noch door bommen, noch door water laat afleiden Hulpmeststoffen. T urfstrooisel. 2 ROMAN door IDA BOY-ED. vertaling van S. S. 46) Hij stond toe, dat zij zich tegen hem aanvlijde en haar tranen rijkelijk liet vloeien, want hij was de eeni- ge op de gansche wereld in wiens tegenwoordigheid zij dit kon doen. Een gevoel van verlichting kwam' over haar; evenals wanneer de zon opgaat en de duisternis verjaagt, Hoe weldadig was zijn stilzwijgen, kalmte keerde we der. zij gevoelde groote vereering voor den man, wiens hulp koninklijk te noemen was. Zij sloeg glimlachend de oogen op. „Ja," hernam zij, „zulk een man als u, is er maar een op de wereld. Maar nu vertelt u eens alles precies, nietwaar, en willen wij tezamen overleggen, wat ik aan papa zal telegrafeeren." Een uur later gingen Hagen en de advocaat Berthold te voet van Iserndorf naar den weg, waarlangs men van het kasteel den straatweg kon bereiken. Hagen had den chauffeur opgedragen een eindje vooruit te rijden en te wachten daar, waar men op den slraatweg kwam. De twee mannen moesten nog gauw een en ander bespreken, voor zij afscheid namen. Bovendien gevoel de Hagen behoefte aan lichamelijke beweging. Hij hield van een wandeling, wanneer hij heftig bewogen was. Maar Berthold moest dadelijk naar de stad en zou van de auto gebruik maken. De advocaat deed hem allerlei voorstellen, maar hij hoorde ze ternauwernood aan. Wel echter dacht Hagen, toen zij den ouden molen passeerden, aan den dag, waarop hij Brita in het lila- costuum daar voor het eerst gezien had, en hij luisterde slechts onverschillig naar de woordenbetalen, betalen, termijnen, termijnen, renten, hypotheken. En hij zei, dat, zooals Berthold het deed, hem alles goed was. Als „die daar" maar geen voet op Iserndorf zette. Een paar schreden voor hen uit ging n.l. de deur waarder Vos, die zijn rijtuig in het dorp had gelaten en nu ook op weg daarheen was. Maar nu kwam er nog een rijtuig aan, dat de twee dadelijk erkendenhet was n.l. de landauer van Brugge, uit den „Erfgroothertog." Vos groette beleefd tegen de persoon, die in het rij tuig zat. „O wee," zei Berthold, „misschien nog een condole- antie-visite." Reeds zagen zij uit het rechter raam een schouder, daarna een hoofd te voorschijn komen. „Horiep een damesstem, „ho." De deur van het rijtuig werd van binnen geopend, en mevrouw Marya Keszler stapte er uit, diep in den rouw, en met een kleur van plezier vanwege de ontmoe ting. „Mijne heeren," zeide zij, den eenen de linker, den anderen de rechter hand toestekende, „wat een geluk, dat ik u hier ontmoet. Ik zag daareven reeds de auto.... toen dacht ik.... Maar, was dat daar Vos niet? Zeg me toch even, Berthold: Is het zoo gesteld op Iserndorf? Kan men dan eigenlijk nog wel visite n.aken? Ik wilde gaan condoleeren, moet je weten. Daar wacht ik altijd mede, tot de begrafenis voorbij is. Ik zet nooit een voet in een huis, waar een doode in is. Maar men kan toch ook geen bezoek meer brenge in een huis, waar Vos moet wezen! Neen, ik ga er voor geen geld ter wereld heen, neen, dan ga ik maar liever weer naar huis. Het besef van de meerdere te zijn, dat de eene helfi van het menschdom ten allen tijde tegenover de ande re gevoelt, was voor haar gelegen in deze gedachte „Ik ben rijk, maar zij is arm!" „Mevrouw," hernam Berthold, haar met zijn donkere oogen scherp aanziende, „ik kan u geruststellen: In dien u de eer te beurt valt, door mejuffrouw von Ben- ïath ontvangen te worden, dan zult u daar zitten, op stoelen, waarop geen beslag is gelegd." Mevrouw Keszler maakte met haar zwart geganteer- de hand een afwijzend gebaar, zeggende: „Ik laat mij niets op den mouw spelden! Vos heeft geen tijd om buitenpartijen bij te wonen. Er is dus iemand bereid geweest, om hier tusschenbeide te komen?" Zij gevoelde, hoe de toornige blikken van Hagen op haar rustten. Zij had sinds die soiré de zekerheid, dat haar zaak toch hopeloos stond. En nu smaakte zij het genoegen hem te kunnen slaan, ja te geeselen met haar woorden. En het was haar er om te doen hem te treffen, zijn geluk te verwoesten „Denkt u dat?" vroeg Berthold, een inderdaad naïef gezicht zettende, „ik denk eerder, dat de oude dame veel te zenuwachtig was, om haar zaken goed in orde te kunnen houden. Dat alles echter zeer goed terecht zal komen, en juffrouw von Benrath de toekomst met gerustheid tegemoet zien kan." Zij lachte maar. „Dat geloof ik nu zelf ook wel," hernam zij, „het meisje zal den eersten den besten rijken man nemen, die om hare hand vraagt. Mooi is zij en er zal wel een of ander gek te vinden zijn, die er tevreden mede is, wanneer hij maar mooie costuums voor haar mag aanschaffen,.... Waarom ook niet? Dat kan ik haar ook niet kwalijk nemenZoo gaat het nu eenmaal in het levenDus als je dat denkt Berthold Hagen hoorde dat alles aan.En niettegenstaan de den spotachtigen glimlach, die er op zijn gezicht kwam, gevoelde hij, dat zijn hart sneller klopte. Hij wist maar al te goed, hoe weinig hetgeen deze vrouw zeide, beteekende. Én toch. gingen hare woorden niet langs hem voorbij, integendeel, hij nam zo in zich op, en zij waren gelijk zaadkorrels, die wortel schieten in een daartoe maar al te zeer toebereiden bo dem. Zij stapte weder in het rijtuig, en terwijl zij reeds plaats genomen had, keerde zij zich nog even om, ten einde Hagen aan te zien. „Waarde mijnheer Hagen, u was weer eens al heel weinig spraakzaam," zeide zij, „maar bij zoo iemand als u, wil dit toch veel zeggen Vooruit," riep ze daarna tegen den koetsier. „Mevrouw," hernam Hagen, ik moet u zeggen dat ik mij verbaas over de benijdenswaardig practische levens opvatting, die u hebt." Zij liet nog even inhouden, om hem de verzekering te geven, dat zij deze bezat, en daarna riep zij op 011- geduldigen toon„Doorrijden, bonjour heeren bon jour. De twee mannen keken zonder een woord te zeggen het rijtuig na, welks wielen met een dikke laag .modder omkorst waren. HOOFDSTUK vfll. Burgemeester Mandach gevoelde zich op het toppunt van zijn glorie. Ilij liep nog trotscher dan ooit te vo ren. En de kantonrechter Dr. Haldenwang, vroeg, of bij ook gelijk gehad had of niet? Want deze, toen hij indertijd in het geheim de keuze van Mandach met al len aandrang had voorgestaan, hoewel er nog zes en dertig andere candidaten voor den burgemeesterszetel varen, hij wist maar al te goed, dat zulk een man uit een stuk als Mandach eenvoudig niet nog eens kon sol- Li citeeren. Er was geen "terrein te noemen, waarop Mandach niet terstond thuis was. Er kon geen oecono- mische quaestie worden aangeroerd, waarvan Mandach niet onmiddellijk de oplossing bij de hand had. Hij was een geboren heerscher. Wanneer de omstandigheden er maar toe bijgedragen hadden, was hij misschien wel minister geworden. Alles wist hij, kon hij, pakte hij op zijne praktische manier aan, uitgezonderd natuur lijk, gelijk wij weten, zijn eigen geldzaken. En nu was het hem gelukt met een haast, nog nooit te voren vertoond, de maatschappij „Nieuw-Wacliow" op te richten en de zaak dermate te bespoedigen, dat reeds vier weken, nadat de eerste gedachte daarvan ter sprake was gekomen, men met de grondwerken had kunnen beginnen. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 4