DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en tiende jaargang. WOENSDAG 26 FEBRUARI. BINNENLAND. No. 48. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Ned. Rundveestamboek. Ned. Hervormde Kerk. Moord. RECHTZAKEN. Arrondlssements-Rechtbank te Alkmaar. Dood door schuld. Hoog water. Gezonken. Ongelukken. Een vroege lente meer in jagende houding op dat land had daar over, daar hij op weg was naar ALKMAARSCH COURANT. ALKMAAR, 26 Februari. Alweer zullen we het heden moeten hebben over een procesditmaal over het Italiaansche, dat gevoerd werd tegen den oud-minister Nasi. Wij hebben reeds dik wijls over het proces en den beschuldigde gesproken, maar nu het vonnis is geveld, is het niet kwaad, heden nog het een en ander omtrent beide mede te deelen. Nunzio Nasi is zeven en vijftig jaar oud. Hij werd op Sicilië geboren en werd in 1886 in Trapani, zijn ge boortestad, tot afgevaardigde gekozen. Nadat hij reeds in 1898 minister van de posterijen en de telegra fie was geweest, kreeg hij in Februari 1901 de porte feuille voor onderwijs, welke hij heeft behouden tot 1903. Twee maanden na zijn aftreden beschuldigde men hem, staatsgelden te hebben gebruikt tot aankoop van kunstvoorwerpen, kostbare reizen te hebben ge maakt, boeken en schilderijen uit het ministerie te heb ben weggehaald om er zijn villa in Trapani mede te versieren. Zelfs klokken, fietsen, een tafel en een kachel had hij meegenomen, terwijl hij op een schande- j i Een lastige konijnendelver. gen acht uur bekend door een telegram, dat de burge- rijksveldwachters Gerrit Blok- meester in het openbaar voorlas. Hij maande daarbij en jjerman Vanderink den lOden Januari in do aan kalm te blijven. Nadat de menigte aan haar ge- duinen onder Egmond Binnen liepen, zagen zij op eeni- (,-oel met, de noodige kreten had lucht gegeven, ging gen afstand een paar mannen met een hond bezig ko nijnen te delven. Dat zaakje is niet pluis, dachten ze, zij uiteen. Voor het voorkomen van verdere wanordelijkheden zal de overheid wel zorg dragen. De zaak-Nasi zal dan zeker spoedig geheel tot het verleden behooren. Maar de veroordeeling van dezen oud-minister zal een waar schuwing zijn voor de hooggeplaatste staatsambtena ren, zal hen hebben geleerd, dat er nog rechters zijn te Rome, ook al behoorde hij, die misdeed, tot de aanzien lijkste kringen en al had hij een groot deel der bevol king tot beschermers. En aan den anderen kant heeft dit vonnis bewezen, dat ook in Italië het recht kan ze gevieren en dat de wet voor allen gelijk is. en zij gingen op de stroopers af. De konijnendelvers ko zen echter het hazenpad, ieder een kant op. D. G., een van de schuldigen, vluchtte naar het strand. Hier ge lakte het de beide surveilleerenden hem in te sluiten. De een kwam van den Noordkant, de ander van den Zuidkant naar het strand, terwijl G. tusschen hen in was. Dicht bij het strand loste een van hen een schot daar hij zijn collega niet zag en deze van zijn nabijheid wilde blijk geven. G. zag dat er aan ontkomen niet meening dat de heer Polak meer heeft gedaan dan waartoe hij het recht had en vroeg vrijspraak voor den beklaagde. Diefstal. Het gezin W. te Koegras, gem. Helder, heeft het niet al te ruim. De verdiensten zijn niet groot, zoodat man en vrouw dikwijls in groote moeilijkheid verkee- ren. Den 6den Januari was dit weer het geval. Er moesten betalingen gedaan worden, doch er was geen geld. De vrouw, T. de W. ging daarop naar het café von A. Noot, maakte daar een praatje en op een oogen- blik toen geen acht op haar werd geslagen, nam zij een portemonnaie weg, waarin ongeveer 6 was. De diefstal werd bemerkt en een aanklacht volgde. De getuigen A. Noot en G. Mooi vertelden de toedracht De 35ste buitengewone algemeene vergadering der ïii vereeniging „Het Nederlandsch Rundvee-stamboek' lijke wijze het fonds voor behoeftige onderwijzers had W0rd gistermiddag ?te" Amsterdam gehouden, onder geplunderd. De socialisten sloegen het eerst alarm. leiding,-!van den voorzitter, mr. W. J. baron van De- Er werd een commissie van onderzoek benoemd en dem, te Nieuw-Leusden. Tot de aanwezigen behoorde deze besloot, aan de Kamer Nasi's aanhouding te vra- I de "inspecteur van den landbouw, de heer Löhnis. gen. Den dag, vóór dit verzoek in behandeling kwam, De voorzitter wijdde bij 1bet begin de.-™£dering e i,i I een woord van hulde aan de,nagedachtenis van wijlen ging de oud-minister op de vlucht en memand heelt den oud.voorzitter. jhr. Repelaer. Spr. wees er op, dat ooit geweten waar hij gezeten heeft. diens dood voor den Nederlandschen landbouw en Toen begon een langdurige strijd over de vraag voor I het 8tamboek:e6n"groot verlies was en ^jhr I polder^m IHiLT'zomLr^oestTmm^ welke rechters Nasi moest terechtstaan. De rechtbank overtuiging uit, dat men de jtt. {let huurcontract van Bakker die het land heeft ge- te Rome verklaarde zich bevoegd, maar Nasi, die in 't ael ie. 68 6 Vinnlsiisl I buurd van de vereeniging „Het Huis van zessen te i tot den bloei derfvereeniging. (Applaus), geheim naar Rome was gekomen, teekende verzet aan Vervolgens werd overgegaan tot behandeling der tegen dit arrest en in Juli 1907 verklaarde het Hof begrooting over 1908.|Geraamdfworden o. m. aan ont- van Cassatie de gewone rechtspraak onbevoegd, óver den oud-minister-afgevaardigde te vonnissen. Te Tra pani vierde men deze beslissing met vreugdevuren en optochten. Men geloofde daar in Nasi. Men heeft hem eenige vangsten de volgende bedragen :^batig saldo f 2000, contributies f 1125, inschrijving van runderen f1100, rijkssubsidie f 15000, enz., totaal f 20.125. te denken viel, hij trad op Blokker toe en sloeg vall de zaak en beklaagde bekende. Gebrek is het ge- i weegt dat haar tot deze daad bracht. De O. v. J. meende dat het moeilijk is, met het oog op de armoe van dit gezin, een geldboete op te leggen Daarom vroeg hij 1 week gevangenisstraf. Diefstal. In het café van Hoekstra te Urk waren den 9den Dec. eenige jongens in vroolijke stemming bijeen. Ter wijl een zestal naar buiten was gegaan en daar stond te praten, was zekere H. de Kr. even achtergebleven. Hij voegde zich daarna bij hen en vertoonde een flescli met brandewijn, door hem uit het buffet weggenomen. In het café was de diefstal ondertusschen reeds bemerkt en W. Hoekstra kwam naar buiten en vroeg of een van allen daar ook wat van wist. De flesch was echter nergens meer te zien. Even later had de Kr. haar op den stoep geplaatst waar zij werd gevonden. Tegen de Kr., die al spoedig als den dader werd aangewezen, volgde een aanklacht. Heden werd voor deze diefstal geëischt 6 boete of 12 dagen hechtenis. GEMENGD NIEUWS. Een postbus aan boord. Ten dienste van het reizend publiek, dat gaarne den overtocht benut voor het voeren van noodzakelijke correspondentie, is er op de veerbooten in den dienst StavorenEnkhuizen een postbus aangebracht, in de naar deze met beide vuisten. Proces-verbaal volgde wegens stropperij, wederspannigheid en mishande ling. Heden ontkende de beklaagde geslagen te heb ben. Ook voerde hij aan dat het schot, gelast volgens de verklaring der getuigen, ter waarschuwing, op hem gericht was. Hij had den kogel zelfs over het water zien gaan. De getuigen verzekerden echter dat het een schot los kruit was. De O. v. J. vroeg tegen deze beklaagde 3 weken ge vangenisstraf. Jachtwetovertreding. Door den Kantonrechter is den 7den Januari J. v. d T. van Akersloot wegens overtreding der jachtwet ver oordeeld tot 2 boete of 2 dagen hechtenis, v. d. T. is daarom in hooger beroep gegaan en heden diende deze zaak voor de rechtbank. V. d. T. heeft volgens de dag vaarding gejaagd, is althans in jagende houding ge- Alkmaar, staat dat het jachtrecht op het land door de vereeniging afzonderlijk wordt verhuurd, zoodat Bak ker niet het recht heeft iemand toe te staan op dit land te gaan jagen. Beklaagde kwam echter heden met een briefje voor den dag waarin Bakker verklaard had dat hij daar mag jagen. Bakker zei dat hij een V,. u fi,,i, TT.'f^cron" I had dat hij daar mag jagen, maimer zei uai hjj ecu i F"-"""-' Bd de- behandelingen het hoofdstuk ^Uitgav dergelijk briefje niet heeft afgegeven, dit moet dus onmiddellijke nabijheid van het apartement van den werd op voorstöl v&n don hoer xioodft [uroniDgGD] dö ut i 1 e, 1 i i.ni I *\Aai-/i a» u ahv /iio Kul o af ia maf ^avon ang telkens ongeldig verklaard werd. Men heeft zelfs cent het exemplaar,mits elke^a.fdeelin^ op^e^t^boe- een loflied op hem gemaakt en dit op muziek gezet. Aanvankelijk scheen het, dat er van het proces niets zou komen, maar de Kamer verwees de zaak naar den Senaat als Hooggerechtshof. 5 November begon het proces en in de eerste zitting verklaarde Nasi dat hij onschuldig was en dat de Kamercommissie op een dwaalspoor was gebracht. Wel was hij een „dure" mi- n gelooide daar m aasi. men neeit nem eemge sioten de afleveringen van het stamboek voor leden bek'laagde gezegd> doch hij heeft nieuwen postdienst, malen als afgevaardigde herkozen, ofschoon de verkie- beschikbaar te stellen tegen een maximum van ju niet bepaald permissie gegeven. Beklaagde zei cent het exemplaar, mits elke afdeeling opgeett, hoe- f veel zijj ervan hebben wil. Tot de uitgaven, welke voorts dat j geraamd worden, behooren controle op kalveren f 1500. Egmond Binn6n "en er hier een pad is. Zijn geweer technisch beheer f 9100, administratief beheer f 3i„5, dienstdoenden postconducteur, die belast is met dezen De geheele begrooting werd goedgekeurd. Daarna sloot de voorzitter de'vergadering. had hij echter op den rug, en dit was bovendien ongela den. Dit werd tegengesproken door den getuige Eliza de Vries, die beklaagde heeft zien loopen zooals deze al tijd doet als hij jaagt. Beklaagde bleef dit ontkennen, liij jaagde niet en bovendien al had hij dit gedaan, dan zou hij daar het recht toe gehad hebben, omdat hij im mers een briefje van Bakker had met vergunning tot jagen. De O. v. J. wees op de quaestie van dit briefje, die Gebrek aan turf. In de veenkolonie Haulerwijk (Fr.) is in menig gezin gebrek aan turf. Er is verleden herfst zooveel verscheept, dat er geen voorraad meer is. Op 1 Januari 11. waren bij de Ned. Herv. kerk 126 predikautsplaatsen vacant, tegen 135 in 1906, n.l. in nister geweest, maar het geld had hij besteed ten bate Gelderland 11, Zuid-Holland 19, Noord-Holland 19, van de regeering dus van het land. Spoedig werd het Zeeland 13, Utrecht 2, Friesland 20, Overpsel 11, u v d weea op ue qLUU,stiu vau ulu ullCJJCj ^BU UUU8» proces geschorst: de advocaten van Nasi legden hun Groningen 18, Noord-Brabant 8, Limburg 2 en ren e orde kan zjjn. Z. E. A. vroeg vernietiging van I openbare verkoop werd daar ter terechtzitting der Eergisteravond is te Vught zekere P. vermoord het lijk is op de tramrails gelegdhet hoofd was van de romp gescheiden. De daders zijn onbekend. Een zeldzaam voorkomende openbare verkoop. Een te 's-Gravenhage hoogst zeldzaam voorkomende taak neer. Later weigerden achtereenvolgens twee heeren het voorzitterschap van het Hooggerechtshof langer te voeren. Deze vertraging, gevoegd bij de roe righeid der Sicilianen, deed velen gelooven, dat het proces nooit zou eindigen. Zij hebben het mis gehad. Nasi is schuldig verklaard aan verduistering van open bare gelden onder aanneming van verzachtende omstan digheden. Hij werd tot elf maanden en twintig dagen gevangenisstraf, een geldboete van 141 en de zeer hooge kosten van het proces veroordeeld. Het verbod tot het bekleeden van openbare ambten strekt zich uit over een tijd van vier jaren en zes maanden. Van half tien 's ochtends tot zeven uur 's avonds heeft het Hooggerechtshof overwogen, alvorens het von nis uit te spreken. Honderd en twee senatoren waren daarbij tegenwoordig. 73 moeten voor „schuldig," 28 voor „onschuldig" hebben gestemd. (Lombardo, Nasi's kabinetchef, werd met 101 stemmen vrijgesproken.) Te Rome hadden geen buitensporigheden plaats toen het vonnis door extra-bladen bekend was geworden. Wel waren er Sicilianen, maar hun poging, om opstootjes te verwekken, mislukten. Te Palermo heerschte evenwel groote opgewonden heid. De menschen rukten elkaar de speciale nummers der bladen uit de handen. Men las en besprak het be richt met luider stem. Toen begonnen kreten te weer galmen: Leve Nasi! Weg met de Senaat! Weg met premier GiolittiLeve de martelaar Een paar honderd betoogers trokken naar het thea ter Bellini en trachtten te verkrijgen dat de voorstel ling gestaakt werd, ten teeken van rouw. Toen de di recteur weigerde, scheurde het publiek de aanplakbil jetten af en verbrijzelde eenige vensterglazen. Een hon derdtal drong de vestibule binnen maar werd door de politie terstond verdreven. Daarop begaven de mani festanten zich naar een anderen schouwburg; maar vóór zij die bereikten werd de troep door de politie zonder moeite uiteengedreven. Alle winkels sloten uit vrees voor schade, maar hoewel den heelen avond de straten vol waren van een ontzaglijke menigte, hadden geen verdere wanordelijkheden plaats. Tegen 11 uur sprong voor de prefectuur een bom of patroon zonder schade aan te richten. Te Catania en Messina liepen de betoogingen zonder ongeval af. T» Trapani, Nasi'# geboortestad waad het vonnis ra- 3 plaatsen. den Kantonrechter, schuldig verklaring van G. en zijn veroordeeling tot 3 boete of 2 dagen hechtenis. Verzet tegen de politie. De agent van politie Pieter B. de Jongh te Hoorn trof in den nacht van 12 op 13 Januari aldaar op straat aan J. v. d. Z„ geen onbekende voor de politie, die dronken was. Hij wilde hem meenemen naar het Zitting van Dinsdag 25 Februari Vernieling. Hoe de drift iemand dingen kan laten doen, die hij I bureau van politie, waartegen Z. zich aanvankelijk niet I in bod gebracht op f 3000, werd door onderscheiden rechtbank gehouden. Een huis in de Anna Paulowna- straat aldaar „hecht en weldoortimmerd" zou ter executie van een schuld van den eigenaar door den procureur van den crediteur worden geveild en daarna gegund. Eerst las de griffier de koopvoorwaarden voor, ver volgens trad de deurwaarder als afslager ophet huis, anders niet zou doen, is den 5den Januari te St. Maar ten weder gebleken. Zekere J. S. liet zich daardoor n. 1. zoo ver voeren dat hij met zijn klomp een ruit ingooide bij Dirk Schei merhorn. Wat de aanleiding daartoe was? Een bedee- lingskwestie. S. behoort tot degenen te St. Maarten die bedeeld worden. Nu drijft hij af en toe een weinig handel en onlangs heeft hij zich laten ontvallen een uitdrukking als: 'k heb geld genoeg, en heb dat geld van St. Maarten niet noodig. Dit kwam den armvoogd D. Scherinerhorn ter oore en deze meende daarop dat het noodig was daarvan eens iets te zeggen. Doch dit stond S. blijkbaar slecht aan, en in zijn verbolgenheid kwam hij tot het plegen van de hier boven genoemde daad. Jacob Ambuul was getuige in de zaak en ook hij meende dat S. in zeer zenuwachtigen toestand was dien dag. De officier van justitie eischte 3 boete of 3 dagen hechtenis tegen den beklaagde S. Opzettelijke misha njd e'l i n g. Den Sden Januari was er een feestelijke avond in het café Duinvermaak te Bergen. Den ganschen avond was men genoeglijk samengeweest, doch aan 't eind viel er iets minder aangenaams voor. Er ontstond een woordenwisseling tusschen eenige jongens en zekere T J. W. vooral was zeer lastig. De beide politiedienaren Joh. v. d. Kerk, gemeenteveldwachter en Teunis Jacob Briefjes, onbezoldigd Rijksveldwachter, die in het café tegenwoordig waren, kwamen er bij en maanden W aan kalm te zijn, op straffe van uit het café te worden verwijderd. Nu, van kalm-zijn kwam niet veel en de lastige jongeling werd daarom aangegrepen en uit het café gezet. Maar dat ging niet gemakkelijk, 't Werd een hevige worsteling en W. sloeg er als een razende op los. Van der Kerk kreeg een gevoeligen slag tegen het gelaat, zoo zelfs, dat hij bloedde uit het tandvleesch. Maar met vereende krachten gelukte het dan toch om den weerspannige naar buiten te krijgen. Toen nu later na afloop van de danspartij de beide genoemde veldwachters naar huis gingen, kwamen ze W. tegen. Er ontstond eenige woordenwisseling door dat W. de mannen lastig viel en gaf toen den Rijks veldwachter een slag met een hard voorwerp, die nog al aankwam. Proces-verbaal volgde en heden ter terechtzitting- kwam de zaak aan de orde. Wegens opzettelijke mis handeling twee maal gepleegd, eischte het O. M. een gevangenisstraf van 14 dagen. verzette. Doch, reeds dicht bij het bureau, begon de beklaagde tegen te stribbelen en vroeg waarom de Jongh hem niet liever naar zijn woning wilde brengen. Doch de Jongh had hier bezwaar tegen, vreezende dat de vader van Z. dezen toch niet in huis zou toelaten, dat er in elk geval daar dan onaangenaamheden zou den ontstaan. Toen weigerde Z. verder gewillig mee te loopen en begon een krachtdadig verzet, zich hevig werende met vuisten en beenen. 't Gaf hem niet -veel hij moest mee naar 't bureau en kreeg boven dien proces-verbaal. Heden verklaarde Z„ als beklaag de terecht staande, zoo dronken geweest te zijn dien nacht, dat hij zich van het gebeurde niets meer herin nert. De eijieh luidde: 21 dagen gevangenisstraf. Rustverstoring op een bal. De eigenaar van het Casinogebouw te Den Helder, de heer Mozes Polak, heeft het niet erg begrepen op den koetsier P. A. E. T. Yan dien aard zijn zijn ge voelens tegen T. zelfs dat hij dezen den toegang tot het gebouw heeft verboden. Het gebeurde nu den llden Januari dat er 's avonds een feestavond was in het Casinogebouw. Een dansclub had de zaal afgehuurd en toegang hadden leden en geïntroduceerden. T„ hoe wel geen lid en ook niet geïntroduceerd, doch niet ge heel op de hoogte met deze bepalingen, ging ook naar het feest. Nauwelijks was hij echter in de zaal of de beer Polak gaf hem te kennen dat hij heen moest gaan. Dit bevel kwam echter niet van het bestuur der club, die dezen avond de beschikking had over de zaal en T. meende daarom dat het niet noodig was heen te gaan. De heer Polak liet het daar echter niet bij en met de hulp van eenige clubleden werd T. uit de zaal verwij derd, waarmede deze echter geen genoegen nam. De politie was intusschen reeds gewaarschuwd en spoedig kwamen er een paar agenten die T. gelastten het ge bouw te verlaten, wat deze daarna gewillig deed. De heer Polak liet het daar niet bij, doch zorgde er voor dat proces-verbaal werd opgemaakt. De vraag werd heden ter terechtzitting in hoofdzaak behandeld, of de heer Polak het recht had T. dezen avond de zaal te verbieden, daar het bestuur der vereeniging T. mis schien niet lastig gevallen zou zijn. Na de getuigenverklaring van Cornelis Dekker, de portier van „Casino," J. Botter, bestuurslid van de betrokken dansclub en de agenten J. Noot en Fr. Ileijkoof, nam de O. v. J. requisitoir. Z. E, A. was van procureurs telkens f 100 verhooging opgeboden tot f 3700. Alsnu beval de president dat tot het afmijnen zou worden overgegaantoen de deurwaarder van f 15,000 tot f 12,800 was gedaald werd het, ook door door een procureur „gemijnd". Vrij veel belangstel lenden waren tegenwoordig, die evenwel alleen door een procureurof notaris hun stem konden doen hooren. De Hooge Raad deed gisteren uitspraak in de zaak van den chauffeur J. P. Boudier te 's-Gravenhage, door Rechtbank en Hof aldaar veroordeeld tot 6 maan den hechtenis wegens het aan zijn schuld den dood van een ander te wijten hebben (het bekende ongeval bij de Atjehstraat op 15 December 1907, waarvan een jonge vrouw het slachtoffer werd). Het cassatieberoep werd verworpen. Door den aanhoudenden westenwind is het boezem water in Friesland zoo opgestuwd, dat aan beide zijden van de spoorlijn tusschen Oudeschoot en Wolvega de landen een zee gelijken. De Emmeriksche stoomveerboot „Johann", eigenaar de heer Wanders, is ten gevolge van aanvaring met de sleepboot „Niagara" gezonken. Het volk is gered. Gistermorgen is de voerman G. van K„ wonende in de Oranjeboomstraat te Rotterdam toen hij bezig was een vat bier neder te laten in den kelder van een pand aan den Oostzeedijk, plotseling op de st^at ineengezakt en dood gebleven. Zijn lijk is naar de woning der weduwe vervoerd. Te Eemnes is een landbouwer, die boomen uit het water haalde, voorover gevallen en verdronken. De man, die een weduwe met kinderen nalaat, leed aan toevallen. Onder 's-Gravenzande staan de eerste tulpen in bloei. Een vroege lente dus

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1