STADSNIEUWS. Uit „De Egmonden". Uit Schagen. Uit De Ryp. Uit Heer Hugowaard. Uit Oterleek. Een lijk herkend. Laatste Berichten LANDBOUWVERGADERING. HET KONINKLIJK ECHTPAAR AAN EEN GEVAAR ONTSNAPT. INGEZONDEN STUKKEN. Weer terug. Opening Gemeente.-slachthuis. Een balkhaven. Het aantal kiezers in Egmond aan Zee is belangrijk vermeerderd, circa 200 personen zijn door de alhier bestaande kiesvereenigingen bijeenverzameld. Jammer echter dat het zoo weinig resultaat zal opleveren, tenzij een tusschentijdsche verkiezing noodig mocht zijn, daar de meeste kiezers, van beroep visschers, op den tijd der verkiezingen meestal in zee zijn. Gisteren is alhier een proeftocht gehouden met de alhier gestationeerde Keddingboot der Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij. Er was een ste vige noordwesten wind, de zee was tengevolge van den jongsten storm nog voldoende in zijn element om den bootsman en roeiers tot krachtsinspanning te nopen. De tocht mag als goed geslaagd worden beschouwd. Boot en inrichting verkeerden in goeden staat en de bemanning kweet zich goed van zijn taak. Bij Kon. besluit is benoemd tot kantonrechter alhier, mr. S. Meihuizen, thans griffier bij het kantongerecht te Oirschot. De „Maatschappij tot bevordering van Nijverheid" te De Rijp zal aan de gezamenlijke vennooten over 1907 een winst fuitkeeren van f 6660 of 21/2% van het Maatschappelijk kapitaal. Tot predikant bij de Evang. Luth. gemeente alhier, is beroepen de heer H. C. Zwakler, predikant te Doesburg. Het bouwboerbedrijf van den heer C. Heijnis alhier, bestaande uit boerenwoning met koolschuur, benevens een arbeiderswoning met erven, boomgaard en lande rijen te zamen groot 7 H.A. 41 A 40 c.A. werd in publieke veiling gekocht voor f 11686 door den heer C. Langedijk te Noord-Scharwoude. Dinsdagavond heeft de Rederijkerskamer „Eensge zindheid" hare tweede openbare vergadering gehouden in dit seizoen. Yoor de kunstlievende leden werden opgevoerd „De twee ringen," tooneelspel in drie be drijven, door A. Ruysch en „de Verloving," blijspel in één bedrijf, door W. de Haan, en dit werd lang niet onverdienstelijk gedaan. Vooral het eerste stuk werd met aandacht gevolgd en deed weer uitkomen hoe goed de rollen waren verdeeld en met hoeveel ijver de leider der repetitiën bij de jongelieden, uit spraak en voordracht heeft beschaafd, terwijl, ook bij de opvoering van 't nastukje, de rol vastheid uitkwam, vooral bij hen, die zich geheel konden wijden aan het goede spel. De opkomst van 't publiek was groot, 't Was een gezellige avond. Het aan den Hoek van Holland aangespoelde lijk, afkomstig van de Berlin, is herkend als dat van den heer B. Themans uit Enschede. Heden vergaderde te Warmenhuizen ten huize van den heer O. de Geus de Naamlooze Landbouw- en Han- delsvereeniging „Langedijk en Omstreken." Deze al gemeene vergadering werd voorgezeten door den heer A. Nobel van St. Pancras. Secretaris was de heer S. Zeeman. De vergadering was goed bezocht. De voorzitter opende de vergadering op de gebruike lijke wijze, allen een welkom toeroepend en hopende dat de vergadering een goed verloop mocht hebben. Aller belangen zullen weer behartigd worden. Heb ben we, zei spr., de laatste jaren als „Naamlooze" een enkele veer moeten verliezen, de vereeniging bestaat toch nog. Spr. hoopte dat deze vergadering weer moge bijdragen tot meerderen bloei van de vereeniging. Spr. hoopte voorts, dat allen zullen blijven samenwerken. Als er algemeene samenwerking is, ook met de Zus- tervereenigingen, dan eerst kan men sterk zijn. Door de samenwerking zal men ten slotte komen, wenschte spr., tot een flinke organisatie van tuinbouwers, wat zoo noodig is. In het bijzonder heette spr. welkom de vertegenwoordigers van de vereenigingen „Groenten- cultuur" en „Landbouwbelang" en een eerelid, die ge volg hebben gegeven aan de uitnoodiging om hier te genwoordig te zijn. De notulen werden daarna door den secretaris ge lezen en goedgekeurd door de vergadering. Hierna volgden eenige mededeelingen. Ingekomen waren dan: a. een schrijven van den directeur-generaal van den landbouw, den heer Lovink, houdende dankbetuiging voor de toezending van het jaarboekje en de uitnoodi ging voor deze algemeene vergadering. De heer Lo vink is echter verhinderd de vergadering bij te wonen. In zijn plaats zal echter de heer Hazeloop, rijkstuin- bouwleeraar voor Noord-Holland aanwezig zijn. De voorzitter deelde mee dat de heer Hazeloop in de vergadering aanwezig was »b. een schrijven met gelijke dankbetuiging en ken nisgeving van verhindering van den heer J. W. C. Kroon, burgemeester van Zuid-Scharwoude; c. een schrijven van den heer Buckman, caféhouder te Oudkarspel, dat hij voor de vereeniging zijn zaal beschikbaar heeft voor de vergadering op 5 Maart te houden, waar zal spreken de heer dr. Quanjes over „nuttige en schadelijke insecten." Naar aanleiding hiervan werd besloten dat de vergadering op genoem den datum en plaats zal gehouden worden 's middags om 2 uur. Zijn er personen die op die vergadering vra gen willen doen, zoo worden deze verzocht hun vragen voor de vergadering te zenden aan den secretaris, den heer Zeeman, die ze dan aan den heer Quanjer zal over sturen. Allen werden opgewekt om ter vergadering te komen, het zal een belangrijke vergadering zijn; d. een schrijven van prof. Ritsema Bos, die daarin vraagt om voordat men de proeven om middelen te vin den voor rattenverdelging begint, een proef in het klein te willen helpen nemen. Die proef in het klein zal genomen worden door den directeur van de rijks-se ruminrichting te Rotterdam. De directeur heeft er voor noodig waterratten, dus kleine, zwarte, kortstaar- tige ratten. Verzocht wordt er eenige levend naai Rotterdam te willenopzenden, wat het best zal gaan in kleine kooitjes, waarin zij afzonderlijk moeten zitten Na bespreking werd besloten met het vangen en zen den van ratten te wachten tot naden 5den Maart. Eerst kan over deze zaak dan nog eens met prof. Bos worden gecorrespondeerd en op de vergadering van 5 Maart met dr. Quanjes gesproken worden. Misschien zouden die proeven in 't klein dan niet noodig zijn. Voorgesteld werd nog om als er ratten noodig zijn, een premie op het leveren ervan te stellen van 0.25 of 0.50. Daarvoor voelde men echter niet veel. In elk Seval zal gewacht worden tot nil 5 Maart; e. meegedeeld werd dat tot hoofdbestuursleden her benoemd zijn de heeren D. Kuiper van St. Maarten, J. Slot van Haringkarspel en P. Erans van Warmenhui zen. Aan de orde was vervolgens het jaarverslag over 1907. Uit hetgeen de secretaris daarin mededeelt, vei1 stelden wij het volgende: het af^eloopeu jaar weed doorgedaan met de proefnemingen om koolziekten te bestrijden, deelgeno men werd aan het invoeren van verkoopen op contract, het coöperatief aankoopen van kunstmest, het meedoen aan tentoonstellingen en het voorbereiden van de op richting van proeftuinen voor nieuwe cultures. Wat de proeven tegen de ziekten aangaat blijft de regeering haar steun verleenen aan de vereeniging. De invoering van een bonstelsel of iets dergelijks dat meerdere rechtszekerheid geeft bij den verkoop van groenten, waarover op de vorige algemeene vergadering was ge sproken, bleek voorloopig nog niet verkrijgbaar. Een reglement werd samengesteld voor den verkoop op con tract. Het verkoopen op contract werd daarna aange nomen door de besturen der vereenigingen „De Koop handel," „Groentecultuur," „Landbouwbelang," „Een dracht," „Nieuw Leven," „Waarland" en de „Naam looze." Verschillende leden hebben zich echter niet ge houden aan het uitvoeren van dit besluit, wat zeer be treurd wordt. De coöperatieve aankoop van kunstmest lieeft reeds gunstig gewerkt. Een voordeel van 18 of 261.76 op oen bedrag van 1427.616 werd behaald. Op de Haagsche tentoonstelling werd goed voor den dag gekomen. Een collectieve prijs werd hier behaald; in Mannheim werden ook vele prijzen behaald. De werkzaamheden in zake het onderzoek of een ïijksmerk op gewicht en keur van uien uitvoerbaar is, zijn nog niet geëindigd. Voorts werd medegewerkt een organisatie tot stand te brengen, die den geheelen Nederlandschen tuinbouw omvat en deed het Hoofd bestuur stappen om tot oprichting van proeftuinen voor nieuwe cultures te geraken. Een begrooting is daarvoor reeds opgemaakt en rijkssteun aangevraagd. Het ledental bleef dit jaar vrijwel gelijk. Door de uittreding van de afdeeling Noord-Schar- woude moest de markt volgens contract worden overge dragen aan de gemeente Noord-Scharwoude. Het vei lingsgebouw ging toen aan die gemeente over voor .1 205. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn verslag. Na dit verslag was aan de orde dat van den pen ningmeester, de heer Jb. Keeman van Koedijk. Hieruit bleek dat de proefvelden voor de zieke kool grooter nadeelig saldo hebben dan het vorige jaar. Het tekort was 203.14. Dit wordt gedekt door de leden van de „Naamlooze," „Groentecultuur," „de Een dracht" en „Landbouwbelang" (1150,) die daarvoor al len 0.18 hebben bij te dragen, totaal dus 207. Dit maakt dus een voordeel van 3.86. De markt te St. Pancras gaf de volgende resultaten: ontvangst aan procenten der geveilde producten en en treegelden 62, uitgaaf 86.34, nadeelig saldo dus j 24.34. Wat de „Naamlooze" betreft, deze ging ook een weinig achteruit. De ontvangst was 1501.941/ï, de uitgaaf 1156.82, voordeel alzoo 345.121/s, waarbij de 205 zijn van de overname door Noord-Scharwoude. Onder dankzegging werd dit verslag goedgekeurd, nadat door een der leden van de commissie die de re kening heeft nagezien, had meegedeeld, dat deze reke ning in orde was bevonden. Aan de orde was daarna het verslag van de werkzaamheden der commissie van beheer en van den toestand van de markt te Broek op Langedijk over 1907. Door de commissie werd weder nagegaan of de beambten hun plicht deden, geschillen tusschen koo- pers en verkoopers werden minnelijk geschikt, de boe ken maandelijks nagezien en de veilingsuren geregeld. Slechts 38 maal moest boete na keuring volgen. Om gezet werd van 31 Dec. 1906 tot 31 Dec. 1907 een be drag van 701.622.77. In 1907 is voor 52465.48 min der vermarkt dan in 1906. De aanvoer van aardappe len is meer dan verdubbeld, doch die van de andere 1 roducten is verminderd. Door den heer de Geus werd een aanmerking ge maakt op dit verslag in verband met hetgeen daarin staat over den keurmeester. Het keuren is een moeilijk werk, doch spreker heeft gezien dat de keurmeester niet altijd blijk van zaken kennis geeft. Als veldwachter heeft de keurmeester niet voldoende kennis van groente. De secretaris van de commissie van beheer, de heer Zeeman, kwam op tegen deze voorstelling. De keur meester was als kind reeds in de groente werkzaam en als schipper kwam hij er ook vaak mee in aanraking, zoodat hij thans wel degelijk kennis van groente heeft. Het is zeer moeilijk dit keuren, doch de klachten zijn toch zeer weinige, 8, 7, 5 keurboeten en minder per maand op een getal van 5000. Het is voorts moeilijk een goeden keurmeester te vin den voor het kleine tractement dat er op deze betrek king staat. De keurmeester doet was hij kan, maar vergist zich natuurlijk wel eens, zooals alle menschen. Zijn er echter gegronde klachten over hem, laat dan de klagers bij de commissie van beheer komen. Een uitvoerige discussie volgde. Gezegd werd o.a. dat de keurmeester niet geheel onafhankelijk is van de groote. kooplui, en daarom werd voorgesteld tegen een wat hooger tractement een onafhankelijk persoon aan te stellen. Voorts werd in overweging gegeven de boe te te verhoogen. Men bleef erbij, dat, als er klachten zijn, de commis sie van beheer daarin gemoeid moet worden. Daarna werd het verslag goedgekeurd. Vervolgens ging men over tot de benoeming van (wee leden in de commissie van toezicht over de be- taalkantoren en uitvoering der verkoopcontracten voor den onderhandschen verkoop van groenten. Benoemd werden de heeren S. Zeeman en A. Nobel, die deze benoeming aanvaardden. De vergoeding voor de leden dier commissie werd vastgesteld op 1.50. Voor twee leden in de commissie van beheer over de Broekermarkt werden, overeenkomstig het reglement van orde van die commissie, benoemd de heeren S. Zee man en Jb. Keeman, die de benoeming aannamen. Verscheiden voorstellen waren hierna aan de orde. De afdeeling Schoorldam stelde voor het aanvangen der Broeker middagveiling een uur te vervroegen, dus tan 5 op 4 uur te stellen. Ter toelichting zegt de afdeeling hierbij dat met het oog op den verren afstand van Schoorldam, Krabben dam, Zijpersluis en Burgerbrug-en de late thuiskomst der aanvoerders, vervroegd beginnen noodzakelijk is. Het Hoofdbestuur acht het ook gewenscht bij de C. v. Beheer der Broeker markt op vervroeging aan te dringen. Er werd besloten de markt te vervroegen tot 4 uur, doch in de maanden dat dit nog niet noodig is aan 5 uur vast te houden. De afdeeling Koedijk stelde het volgende voor De Algemeene Vergadering, het belang inziende van centrale vertegenwoordiging van den tuinbouw, draagt het Hoofdbestuur op al zijn invloed, als lid van den tuinbouwbond aan te wenden, om het daar heen te lei den dat de 1 uinbouwbond en de Maatschappij van 1 uinbouw en Plantenkunde zich oplossen in één ver eeniging, daar dit is een schrede in de richting van een entralen Tuinbouwbond en besluit, indien zoodanige t ereeniging niet tot stand komt, haar lidmaatschap van den Tuinbouwbond voor 1909 tijdig op te zeggen. De toelichting bij dit voorstel luidt: Bij de behandeling van de begrooting van Landbouw in de Tweede Kamer is duidelijk gebleken, dat de Re geering en de Volksvertegenwoordiging prijs zouden stellen op de tot stand koming eener Centrale vertegen woordiging van den tuinbouw. Op de tuinbouwvereenigingen rust alzoo de zedelijke verplichting om naar hare krachten mede te werken aan de spoedige tot stand koming van die organisatie. Het Hoofdbestuur acht behandeling niet noodig, daar een Commissie reeds werkzaam is deze samenstel ling te verkrijgen. Door den heer Zeeman werd een en ander meege deeld over hetgeen deze commissie reeds heeft bereikt. Men is thans reeds zoover dat etn statutenwijziging, ten doel hebbende de ineensmelting der genoemde ver eenigingen, gereed is. Op een vergadering vóór April zal de zaak door de betrokken lichamen geregeld wor den. Over de aanvragen van een rijkssubsidie kan dan ook beslist worden. Een der heeren vond nog gewenscht dat als voor 1909 nog niets tot stand was gekomen, dat de Naamlooze dan haar lidmaatschap toch opzegde, doch hiertegen werden bezwaren geopperd. Er wordt hard gewerkt en voor 1909 is er zeker al wat goed gekomen. De afdeeling Koedijk legde zich daarbij neer en trok haar voorstel in. De afdeeling Sint Pancras stelde voor: la. De algemeene vergadering besluit, een schrij ven te richten aan de vereeniging „De Koophandel" cat de aangevoerde producten van de markten moeten gelost zijn in wagon, vaartuig of anderszins, uiterlijk 's middags 12 uur. Tb. Aan de Commissie van Beheer der Broeker markt en de vereeniging „Landbouwbelang" te Noordschar- woude wordt gevraagd, voorgaande in hare reglemen ten op te nemen. II. De algemeene vergadering besluit, dat de aan gevoerde producten aan de Broeker veiling, niet anders zullen worden gelost dan in de gemeente Broek op Lan gedijk. Witte kool, voor de fabriek bestemd, uitgezon derd. Het Hoofdbestuur acht het eerste voorstel gewenscht, doch ontraadt ten ernstigste het tweede aan te nemen. Het eerst werd gediscusseerd over het eerste gedeelte van het voorstel la en lb. Het Hoofdbestuur stelde voor deze twee ineen te doen smelten en het voorstel als volgt te doen luiden: „Aan de commissie van beheer der Broeker Markt en de vereeniging „Landbouwbelang" te Noord-Schar woude worde gevraagd in haar reglementen op te ne men dat de aangevoerde producten voor de markten moeten gelost zijn in wagon, vaartuig of anderszins, uiterlijk 's middags 12 uur. Velen vonden deze bepaling erg streng. Gewezen werd er op dat de lasten in hoofdzaak het gevolg zijn van de tekortkomingen van een koopman. Anderen wilden om 10 uur houden. Er werd op gewezen dat noo dig is dat er een boete op de niet-nakoming van de be paling wordt gesteld, anders geeft het niets. Ten slotte werd dit gewijzigde voorstel met algemee ne stemmen aangenomen en de boete bij niet nakoming bepaald op 1.50 voor den kooper. Opgewekt werd zich streng aan deze bepaling te hou den. Hierna werd pauze gehouden. 's GRAVENHAGE, 26 Februari. Het Koninklijk rijtuig waarin de Koningin en de Prins en door den Prins bestuurd werd, is hedenmiddag in de Parkstraat aangereden door een electrisch tramrijtuig. De schok was zeer hevig; het voorstel en een der achterwielen werd afgerukt van het koninklijk rijtuig. Het Konink lijk echtpaar bleef als door een wonder geheel onge deerd. De Koningin begaf zich kort daarna te voet naar de Koningin-moeder, om haar gerust te stellen De trambestuurder had geen schuld aan het ongeval. Blijkens nadere inlichtingen was de oorzaak van het ongeval met het Koninklijk rijtuig, het vastraken van een der wielen in de rails. De prins hield dadelijk na het ongeval, na zich overtuigd te hebben dat de Ko ningin niets deerde, de paarden bij den teugel vast, om weghollen van het tweespan te voorkomen. Kort na het ongeval vervoegde zich de burgemeester ten palei ze, tot wien de Koningin zeidehet is goed afgeloopen en wij gaan 't dadelijk aan moeder vertellen, die, wan neer zij 't hoort, wel ongerust zal zijn. De menschen van de tram hebben geen schuld aan 't ongeval. DE PRINS GEHULDIGD. AMSTERDAM, 26 Februari. Maandag wordt in het paleis te den Haag aan Prins Hendrik een penning en album, betrekking hebbende op de ramp der „Berlin" overhandigd door den heer van der Horst en het Hoofd bestuur der Oranjevereeniging „Wat ook val trouw staat pal." R. K. DIAMANTBEWERKERSBOND. AMSTERDAM, 26 Februari. In de gehouden leden vergadering van St. Eduardus is het voorstel van het bestuur om alsnog een bedrag van 50 op de begroo ting 1908 te plaatsen tot steun van diverse stakingen aangenomen. Ook het voorstel van het bestuur werd aangenomen om de post „uitkeering bij werkstaking" te verhoogen met 250 en de werkstakersuitkeering vcorloopig te verminderen op 4.50 per week plus 0.30 voor ieder kind beneden 16 jaar. Inzake de eigenwerk makerij werd besloten, dat die eigenwerkmakers zal verboden worden verder te arbeiden die niet aan de voorwaarden voldoen, ongeacht in welk jaar zij zich als eigenwerkmakers gevestigd hebben. DROEVE ZAAK. AMSTERDAM, 26 Februari. Onder aftrek van het voorarrest veroordeelde de rechtbank tot 4 maanden ge vangenisstraf de 3 jonge moeders die hun kort te voren geboren kinderen op verschillende dagen in November 1907 op den openbaren weg te vondeling hadden gelegd. MOORD? TIEL, 26 Februari. Het blijkt dat de vermoorde vrouw te Beesd aan het station opgewacht is door haar gescheiden echtgenoot, die een eindweegs met haar op wandelde. AL WEER EEN MOORD. 's-HERTOGENBOSCH, 26 Febr. Gisteravond is te Megen bij een vechtpartij een zekere Van de Koolwijk zoo ernstig mishandeld, dat hij hedenmorgen is over leden. De vermoedelijke dader van de W. genaamd, is gearresteerd. De justitie is van hier naar Megen vertrokken. BRAND. ZAANDAM, 26 Februari. Vannacht is brand ont staan in bet Koffiehuis „Eensgezindheid" in de Vinken- straat. De zolder is totaal de benedenverdieping ge deeltelijk uitgebrand. De schade is vrij groot. Zij wordt door verzekering gedekt. EEN AANSLAG OP EEN RIJKSVELDWACHTER. MAASTRICHT, 26 Februari. Gisternamiddag wilde de rijksveldwachter Dorran een gewezen gemeenteveld wachter arresteeren wegens openbare dronkenschap. De man verzette zich, zijn zoon kwam hem te hulp, haalde een revolver uit zijn zak, waarmede hij den rijksveldwachter dreigde. Er ontstond een schermutse ling, waarbij de rijksveldwachter aan het hoofd werd verwond. De dader is gearresteerd. GROOTE DIEFSTAL. ROERMOND, 25 Februari. Ten huize van dr. II. aihier werden in den laatsten tijd diamanten, gouden en zilveren voorwerpen van groote waarde vermist. Men had verdenking op de twee dienstmeisjes gezusters II. van 16 en 21 jarigen leeftijd en uit Beegden afkom- stig. De marecheussees stelden een onderzoek ten ha ren huize in en vonden op den zolder de ontvreemde voorwerpen, horloges, ringen, kettingen en kleeding- stukken. De beide meisjes zijn in arrest gesteld. SPOORWEGONGEVAL. ROERMOND, 25 Februari. Hedenmorgen had in de nabijheid een treurig ongeval plaats. De werkman N. wilde zich naar Vlodrop begeven, miste den trein, sprong op een goederentrein, viel er van af en geraakte onder den trein. Zijn linkerhand werd geheel afgere den en hij bekwam ernstige verwondingen. In zorg- j wekkende toestand is hij naar het Ziekenhuis getrans porteerd. Mijnheer de Redacteur, In verband met het eenigszins onjuist bericht, dat door de pers is gegaan over het wegloopen van eenige opvoedelingen tijdens hunne gewone Zondagmiddag wandeling en welk bericht kennelijk van een corres pondentie-bureau afkomstig is meen ik aan de ver slaggevers hier ter plaatse wel een vriendelijk verzoek te mogen doen. Ik vertrouw tevens, dat ze daarop prijs zullen stellen, omdat dit verzoek ten goede zal komen aan de meerzijdige beoordeeling van de gemelde publi catie, waardoor weer de algemeene zaak zal worden bevorderd en de pers hare publieke verplichtingen kan verhoogen. Het gevolg van zoo'n bericht is n.l. iets, waarop ver moedelijk geen der correspondenten bedacht zal zijn geweest en dat toch wel in de overwegingen mag me detellen. Ik bedoel de groote ongerustheid, die er bij de ouders onzer verpleegden gewekt wordt te grooter, vanneer het bericht eenigszins onjuist is -en het werk, dat daaruit weer voor het gesticht voortvloeit. Reeds met den eersten post hedenochtend ontving ik dan ook brieven, waarvan de kortste aldus luidt: „Tot onzen schrik lazen wij hedenochtend in de cou rant, dat er uit Uw gesticht eenige jongens waren „ontsnapt op de wandeling. Ik geloof niet, dat mijn „zoon daaronder is geweest, maar UEd. begrijpt, dat „we toch niet gerust zijn. Als het niet te veel verlangd „is, zouden we graag gerust gesteld worden. Met de „meeste achting enz." Natuurlijk is dit niet te veel verlangd (integendeel zelfs), maar 't zou voor de ouders toch aangenamer zijn geweest, indien ze van deze ongerustheid gespaard waren gebleven, en voor ons, die toch al reeds met ar- 1 eid zijn overladen, zou het gemakkelijker geweest zijn. Eerlijk gezegd, gaat de journalistieke beteekenis de zer publicaties mij dan ook eenigszins voorbij. En dat wel op grond van het volgende: lo. deze zoogenaamde ontvluchtingen zijn voor den ieeftijd in kwestie geenszins ongewoon, zoodat ze dan ook overal voorkomen niet het minst in particuliere opvoedingsgestichten. Dit is geenszins eene depreciatie van die gestichten, omdat ik volkomen de meening deel van den Duitschen gestichtsarts, die ten vorigen ja re op eene vergadering van den Duitschen Bond voor kinderbescherming deze woorden uitsprak, dat een op voedingsgesticht, waar de meeste ontvluchtingen voor komen, daarom nog niet het slechtste opvoedingsge sticht is; 2o. het echter geene journalistieke gewoonte is, om melding te maken van de zoogenaamde ontvluchtingen uit een particulier opvoedingsgesticht, waartoe dan ook de pensionaten en de kostscholen gerekend kunnen worden 3o. door dit laatste standpunt onderscheid gemaakt wordt tusschen opvoedingsgestichten en gevangenissen, v-elk standpunt volkomen juist is ook wat de rijks opvoedingsgestichten betreft; en 4o. het tegenovergestelde standpunt de gelijkstel ling met gevangenissen bevorderen zou, hetgeen in strijd is, niet alleen met de wettelijke bedoelingen, maar ook met de paedagogische verplichtingen, die wij als gestichtsleiders bezitten. Aan beide laatste punten kan ik nog toevoegen, dat lang niet alle regeeringskinderen in rijksopvoedingsge stichten geplaatst zijn, een groot deel ervan zich zelfs in particuliere gestichten bevindt, zoodat er daardoor in ieder geval eene laat mij zeggen journalistieke on gelijkheid begaan wordt ten aanzien van de regeerings kinderen. Hoe weinig onze inrichting eene gevangenis is, kan bovendien nog blijken uit het feit, dat in 't be gin der volgende maand eenige onzer verpleegden naar een ander gesticht zullen overgaan, namelijk naar dc kazerne, vanwaar ze na volbrachten diensttijd weer in 't gesticht alhier kunnen terugkeeren. Ik vermoed, dat ook dit wel een ander licht op de zoogenaamde ont vluchtingen zal schenken. Ten slotte is mijn verzoek dit: Zouden de correspon denten bovenbedoeld bij hunne publicaties niet vooraf mij even om inlichtingen kunnen vragen? Ik meen, dat dit vrij algemeen de gewoonte is en kan dan ook met genoegen constateeren, dat een paar der corresponden ten zich aan deze gewoonte gehouden hebben. Wan neer ook nog de anderen dat zouden willen doen, dan beloof ik hun van mijn kant gaarne, dat ik met da grootste welwillendheid al die inlichtingen zal verstrek ken, welke voor de knapen, voor hunne ouders en voor de algemeene zaak het meest gewenscht zijn. Met beleefde dank voor de plaatsing J. KLOOTSEMA, Dir. R. O. G. Vakwedstrijd. Naar wij vernemen heeft het bestuur van den Vakwedstrijd" de volgende missive ontvangen van den heer J. B. Vorstman, gepen. kapt. gren. en jagers, secretaris van H. M. de Koningin-Moeder. „Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Ko ningin-Moeder heb ik de eer ter kennis te brengen van het bestuur en de commissie tot voorbereiding van een wedstrijd voor Handwerkslieden en leerlingen uit Alkmaar en omliggende Gemeenten, samengesteld op initiatief van het Departement Alkmaar van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, in antwoord op het aan Hare Majesteit gericht schrijven van dat Bestuur van den 20sten Februari j.l., dat Hare Majes teit, met het oog op het zeer groot aantal wedstrijden en tentoonstellingen, die op elk gebied gehouden wor den, tot Hoogstderzelver leedwezen bezwaar moet maken eene bijdrage beschikbaar te stellen in de kosten van voormelden wedstrijd, of van de daaraan verbonden tentoonstelling. Voorts heeft Hare Majesteit mij opgedragen aan het bestuur en de commissie hierbij te doen toekomen eene zilveren medaille geslagen op den stem pel van Hare Majesteit bestemd om te dienen als prijs bij meergemelden wedstrijd." Zooals men weet, was één van de verpleegden van het Rijks-Opvoedingsgesticht, die Zondag tjjdens een wandeling wegliepen, nog niet weer terug. Naar wij vernemen is hjj heden te Delft aange houden, vanwaar hij naar hier zal worden gebracht. B. en W. stellen den Raad voor het gemeente slachthuis op Woensdag 1 April 1908 voor het ge bruik open te stellen. B. en Whebben het stuk land, toebehoorende aan de heeren S. Bregman en mr. A. P. H. de Lange, gelegen in de nabijheid van den molen „de Simson", in handen voor f 12000. Zij stellen den Raad voor dit land te koopen, er ter plaatse een balkhaven te maken ter grootte van 7808 vierkante meter, deze, gereed zijnde, behoudens de beschoeiing, welke door en voor rekening van de firma Baan en Zoon zal worden gemaakt, aan genoemde firma over te dragen voor f 12.415.10, waardoor de gemeente den noodigen grond verkrijgt tot ophooging van haar bouwterrein ter plaatse en bovendien een alleszins voldoenden toe gang tot dat terrein door Karnemelksbuurt naar het i Kanaal.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2