STADSNIEUWS. Vrouwenkiesrecht. Nieuws uit Hoorn. II. Daar sommige personen meenen een middel te gen „vallers," en „draaiharten" te hebben, doch zeker heid willen hebben bij voldoening van het middel, een premie te zullen ontvangen, acht de afdeeling het ge- wenscht om meerdere zekerheid dat het doel zal tref fen het middel door deskundigen te laten beoordeelen en het door, door hen aan te wijzen personen, onder goedkeuring van het Hoofdbestuur, te laten toepassen. Het Hoofdbestuur achtte aanneming van het eerste voorstel gewenscht en stelt omtrent het tweede voor de premie te stellen op 2000, indien het middel na drie jaar beproefd en doeltreffend blijkt te zijn en uit voerbaar is; de beoordeeling hiervan op te dragen aan bepaald aan te wijzen deskundigen. Het eerste voorst* 1 werd goedgekeurd zonder veel discussie. Geheel anders was dat met het tweede. Dit is een zeer belangrijke kwestie voor de bouwers. Het middel waarvan gezegd wordt, dat het de kracht heeft hetzij de dranihartigheid, hetzij het vallen met succes te bestrijden, zal als volgt beproefd worden. Door enkele vertrouwde bouwers in verschillende af- deelingen zal het worden toegepast op zieken grond. Drie jaar zullen proeven genomen worden en blijkt dan steeds, dat het werkelijk helpt, zoo zal den u<t- vinder een premie worden uitgekeerd. Als dit even wel niet blijkt, dan krijgt degene, die het middel op geeft, niets. Deze vooi waarden zullen uitvoerig worden omschreven. De vraag werd gedaan maar als men nu eens op geeft als goed middel wisselbouw? of iets dergelijks dat, zooals reeds bleek, dikwijls geeft tegen de ziekte. Men moet echter een afdoend middel hebben en dat is wisselbouw niet. Do heer J. Madderom van St. Pancras vroeg du het woord en deelde mee dat hij een middel heeft tegen de vallers. Om het uit te voeren kost weinig of niets, zelf heeft hij er prachtige resultaten mee. Yoor dit middel vroeg hij echter f 6000. Dat is nog al wat anders dan f 20'lü, zooals werd voorgesteld. Men wo g of de h-er M dderom het middel niet voor f 2000 wilde ia pro. f' geven. Doch daar wilde deze niet v n ho >ren. O s'elde men den heer Madderom vo r oiu .Ie f 6000 die hij bedingt, als het middel deug lelijk blijkt na 3 jvar. uit te tietalen in 3 drie- j lijksche termijnen v n f 2000. Doch ook hiervan verklaar e de heer M idderom ni- t gediend te zijn. Negen jaar is naar zijn zin te lang. De vergadering bleek niet geneigd f 6000 i n d>-. heer Madderom toe te zegget Amgenoui u vv r daarop htt voorstel II van Zuidacharwoude en <1 premie voor het middel werd overeenkomstig het praeadvies van het hoofdbestuur met 675 tegen 40 stemmen bepaald op f 2000. De afdeeling Warmenhuizen stelt voor: om bij veiling van groenten, de gelegenheid te geven direct na lossing der verkocht© producten geld te kun nen ontvangen. Het Hoofdbestuur, overtuigd van de welwillendheid der betaalmeesters, achtte vaststelling bij reglement niet noodzakelijk. Tot nu toe is de betaalmeester tot betalingen tus- schen den middag niet verplicht. Hij doet het af en toe, doch als een welwillendheid. Warmenhuizen wilde dit nu verplichtend gesteld zien. De secretaris wees er op, dat het den betaalmeester op die manier niet gemakkelijker wordt gemaakt. Als het personen van ver af betreft, zal de betaalmeester steeds bereid gevonden worden betaling te doen op tij den, waarin hij eigenlijk niet verplicht is dat werk te verrichten. Het voorstel van Warmemhuizen werd echter toch aangenomen. De commissie van beheer zal dus nu verzocht worden dit in haar reglement op te nemen. Het Hoofdbestuur wenschte machtiging: le. Om in medewerking met andere organisaties te verkrijgen een rijksmerk op gewicht en een plaatselijk merk op keur en sorteering der uien. 2e. Tot gezamenlijken aankoop van Eolpmeststof- fen op coöperatieven grondslag. 3e. Tot het instellen van een onderzoek naar d( toepassing en de uitwerking van het rijksserum tot ver delging der ratten. 4e. Tot het doen van stappen om te komen tot het aanleggen van proeftuinen. 5e. De Koninklijke goedkeuring aan te vragen op verschillende wijzigingen door hem voorgesteld in de Statuten en het Huishoudelijk Reglement. Zonder discussie werd het gevraagde onder lo bij acclamatie toegestaan. Bij het 2de werd meegedeeld ciat twee brochures zijn ingekomen, één van het Cen traal bureau tot aankoop van meststoffen en één van den heer Melchers te Alkmaar, ook over aankoop van meststoffen. Het schijnt dat de meststoffen nog goed- kooper gekregen kunnen worden dan door inschrijving op de wijze zooals het vorig jaar is geschied. Het hoofdbestuur wil daarom wel eens raad vragen bji bet Centraal bureau, om zoo, in overleg met de commissie voor edn coöperatieven aankoop, de goedkoopste wijze van aankoop te vinden. Het gevraagde werd bij accla matie goedgekeurd. fiver het 3e punt werd, na alles wat daarover reeds gezegd is, niet meer gesproken en de machtiging bij acclamatie verleend. Wat punt 4 aangaat, was reeds een plan tot aanleg gereed. In overleg met den heer Hazeloop zullen de tuinen worden aangelegd. In een vergadering met de besturen der zustervereenigingen, werden wijzigingen in het plan gevraagd. Een nieuw plan zal nu worden gemaakt en besproken en vastgesteld op een vergade ring met de zustervereenigingen zoo spoedig mogelijk. De directeur van den landbouw voelt veel voor de plan nen en heeft rijkssteun toegezegd. Het is van groot belang nieuwe cultures te vinden. Door den tegen spoed, den strijd met de vallers en draaiharten, wordt het bestaan der koolbouwers ernstig bedreigd. Er moet wat anders gevonden wordén men moet daarvoor vat over hebben en niet tegen de kosten opzien, daar voor is de zaak te belangrijk. Goedgevonden werd dat het hoofdbestuur die stap pen doet die het noodig oordeelt. Punt 5 lokte nog weer heel wat discussie uit. Door de voorgestelde wijzigingen zal de vereeniging niet meer heeten ,,Naamlooze landbouw- en handelsvereeni- ging Langedijk en Omstreken", doch „Tuinbouw en Ilandelsvereeniging Langedijk en Omstreken." Het is met het oog op de komende Ongevallenwet voor den landbouw n.l. voordeeliger in de rubriek Tuinbouw dan in Landbouw geplaatst te zijn. De concept statuten werden zonder bespreking goed gekeurd. Het ontwerp huishoudelijk reglement werd echter arti- kelsgewijze nagegaan en hier en daar gewijzigd. De afdeeling Harenkarspel stelde voor I om artikel al. la van het Huishoudelijk reglement der vereeni ging te laten luiden: iedere afdeeling is verplicht jaarlijks „een volledige opgaaf in duplo van het aantal en de namen harer leden en donateurs in te sturen." II. aan Art. 6 van het Huishoudelijk Reglement toe te voegen; „van de toetreding van nieuwe leden, wordt door de "Heeling binnen drie dagen mededeeling gedaan aan ftc-t Hoofdbestuur." Ter toelichting werd hierbij gezegd wat I betreft, se- rt de instelling der betaalkantoren, voor den onder- an-lschen verkoop, wordt jaarlijks aan de afdeelingei. verzocht, de ledenlijst in duplo in te zenden. Het komt de Afdeeling beter voor, de verplichting daartoe in het Huishoudelijk Reglement voor te schrijven. En wat H aangaat werd gezegd: met het -oog op de betaalkantoren voor don onderhandschen verkoop ia het noodig, dat het Hoofdbestuur wete, wie leden der vereeniging zijn; 't zou anders mogelijk zijn, dat van ten lid, wiens naam niet op de oorspronkelijke leden lijst voorkomt, eene hoogere korting gevorderd werd, terwijl iemand, die (in strijd met de waarheid) ver klaard lid te zijn, als zoodanig behandeld werd. Door het hoofdbestuur wordt een dergelijke wijziging in Art. 6 .van het Huishoudelijk Reglement voorge steld. Dit artikel werd goedgekeurd. Art. 12 bepaalt o.a. dat de vergoeding voor het bij wonen van elke vergadering voor de hoofdbestuursle den 1.50 bedraagt. Den afgevaardigden voor de al- gemeene vergaderingen wordt deze vergoeding even eens toegekend. Na discussie werd besloten dit als volgt te lezen: „Aan de afgevaardigden voor de algemeene en tevens voor de bestuursvergaderingen wordt deze vergoeding eveneens toegekend, mits zij de presentielijst een half uur na de opening der vergadering geteekend hebben." Aan art. 15 bepalende o.a. dat de leden verplicht zijn hunne groenten, welke niet geveild worden over de be taalmeesters te verkoopen, werd door Warmenhuizen voorgesteld toe te voegen „sneezenkool niet voor di- recten handel bestemd wordt vrijgelaten." Ha veel discussie werd dit voorstel verworpen en het artikel zooals het er staat goedgekeurd. Het nieuwe art. 16 bepalende dat de leden bij niet nakomen der besluiten gestraft kunnen worden met een boete van 10, werd op voorstel van den heer Zee man Jr. belangrijk gewijzigd, zoodat het nu luidt: Le den en betaalmeesters, die zich niet houden aan de be sluiten der vereeniging kunnen worden gestraft met een boete, den eersten keer van 5, den tweeden keer van 10 enz. tot den vijfden keer met 25, te innen door den betaalmeester voor de vereeniging. Het reglement werd aldus goedgekeurd. Wat het nieuwe art. 16 betreft werd er nog op gewezen dat er v/el „kunnen" staat, doch dat de toepassing van het ar tikel streng zal zijn als stond er „zullen." Het is voor al met den handel op contract dat de bepalingen ver waarloosd worden, daar zal nu streng op gelet worden. Bij de nu volgende rondvraag merkte de heer De Geus van Koedijk, nogmaals over de keuring sprekende, op, dat de keuring ontdoken wordt door het afmaken. Er moet meer toezicht zijn om dat kwaad te voorko men. Men was van meening dat art. 16 hierin wel verbetering zal brengen. De afdeeling St. Maartei. vroeg of als er goed afgekeurd is, dan evengoed nog mag worden uitgeschoten? Dit mag niet, werd geant woord, zoo noodig kan men zich tot de commissie van beheer wenden. De heer Kloosterboer van St. Pancras wees er op, dat bij het veilen als op de bordjes op de groente staat „niet naar Noord-Scharwoude," dan toch dikwijls het goed door een Noord-Seharwouder wordt gekocht. De verkooper is dan verplicht in Noord-Scharwoude te los sen en heeft onkosten van 2.50. Spr. vroeg verplich tend te stellen, dat de koopman dan die onkosten be taalt, anders lijdt de verkooper er onder. Nog werd meegedeeld dat den 16den Maart 's avonds om 7 uur te Warmenhuizen in de kolfbaan van den heer De Geus, de heer Hazeloop een lezing zal houden over „kunstmest." Een flink bezoek is zeer gewenscht. Ook werd nogmaals met kracht er op aangedrongen om in groote getale de lezing van dr. Quanjer in het café van den heer Buckman te Oudkarspel 5 Maart 's middags om 2 uur te komen bijwonen. Er zijn veel onkosten aan verbonden, en de zaak is van groot be lang. Daarna sloot de voorzitter om ruim vijf uur de ver gadering op de gebruikelijke wijze, nogmaals opwek kende tot algemeene samenwerking. GEMENGD NIEUWS. Uit Schagen. Den 25sten vergaderde alhier de voltallige raad der gemeente. Van heeren Gedeputeerde Staten was goed keuring ingekomen op den verkoop van een aantal hoornen en op de ruiling van grond met het Weeshuis. Van de commissiën tot wering van schoolverzuim en het toezicht op het lager onderwijs werden de ingeko men jaarverslagen voorgelezen. In dat van de laatste commissie werd ernstig geklaagd over den toestand van het plein bij de gemeenteschool. De heer Feisser vroeg om verbetering van dien toestand. Op het adres van den heer Schreuder om voor de demping gebruik te mogen maken van het aangekochte land door de ijsclub, werd na eenig debat welwillend beschikt. Het adres van het Witte Kruis, afdeeling Schagen, om 450 subsidie voor het stichten van een 2©genbak werd gerenvoyeerd naar B. en W. om advies. Naar aanleiding van het adres van de afd. Waard en Groet der Hollandsche Maatschappij van Landbouw betreffende oprichting eener stierenmarkt te Schagen, verd besloten den laatsten Donderdag der maand April voortaan speciaal voor stierenmarkt te bestemmen. Na dat het adres van de afdeelingen fèchagen van Bond en Genootschap betreffende uitkeering aan de onderwijzers van de verhoogde rijksbijdrage de inwilliging van den Baad niet had kunnen verwerven, werd de nieuwe ver ordening tot regeling der onderwijzersjaarwedden met eene kleine wijziging vastgesteld zooals B. en W. haar voorstelden. De gemeente profiteert nu van de ver- liooging eenige honderden guldens. De oude verorde ning luidde 3 jaar 600, 3 jaar 650, 3 jaar 700 en "verder 750. De nieuwe is daaraan gelijk, maar geeft na 15 jaar 787xft en na 20 jaar het door het rijk ver goede minimum van 825. Bij ziekte wordt het salaris der onderwijzers een vol jaar geheel uitbetaald. Tot lid der plaatselijke school- cimmissie werd benoemd de heer C. L. v. d. Bergh uit oe alphabetische voordrachten v. d. Bergh, Root en Vla ming. Besloten werd het brandriool aan de Nieuwe Laagzijde aan het einde der demping aan te brengen en niet, om de te hoog geachte eischen, door de aan een [.articulier behoorende Noordersteeg te gaan. De sup- jlfctoire begrooting 1908 werd vastgesteld op een be drag van J 238491/2- Aan den rijksveldwachter alhier zal eene gratificatie van 25 worden gegeven. Het ko hier hondenbelasting 1908 werd vastgesteld op een be drag van 282. Bij de rondvraag bedankte de heer C. Bijpost als lid der commissie voor het Rietbosch. De openbare vergadering gesloten zijnde, ging de raad in comité ter behandeling van een reclame hoofdelijken omslag en ter behandeling kohier hoofdelijken omslag 1908. Stroopers en dieven. De politie te Bergen-op-Zoom beeft een bende be ruchte stroopers en dieven ingerekend, die de omstre ken in den laatsten tjjd onveilig maakte. Zij hadden het gemunt op kippen en konijnen, waarvan in de afgeloopen nachten dozijnen werden gestolen. De hoofddaders, benevens ,de opkoopers, zijn gevankelijk naar Breda vervoerd. Smokkelaars. Gisteren zijn door de politie op de Leuvehaven te Rotterdam aangehouden twee zeer „zwaarlijvige" boot werkers. Naar het bureau van de rivierpolitie gebracht, bleken zij voorzien te zijn van z.g. „smokkelvesten", vesten welke in verschillende vakken verdeeld zijn. Deze bleken gevuld te ziju met ruim 20 kilo rijst, afkomsiig van de lading van het s.s. „City of Madrid", liggende in de Rijnhaven, waarop zij gewerkt hadden. Gisteravond werd in de Unie door de afdeeling Alle rnaar der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht een „ge zellige bijeenkomst" gehouden. Betere naam had er voorzeker niet gekozen kunnen worden, want gezellig was het alleszins te noemen. Aan kleine tafeltjes, waarop vaasjes met bloemen prijkten, zaten de leden en hare introducées, ook de wanden waren versierd en in de pauze werd door jonge dames thee met koekjes gepresenteerd. Daar de presidente reeds eenigen tijd buiten functie is, werd deze bijeenkomst geopend door mevrouw Dr. J. Overduin, die den aanwezigen welkom heette, uitleg de, dat de toestand van de vrouw zooals die is, niet be stendigd mag worden en dat het doel van dezen propa- ganda-avond was velen op te wekken de kwestie te overdenken. Daarna gaf zij het woord aan de spreek ster van dien avond, mejuffrouw Johanna Naber van Amsterdam over het onderwerp: „De vrouwenkiesrecht beweging en haar internationaal karakter." Spreekster meende, dat aller wenschen op het ge bied van de vrouwenbeweging waren samen te vatten in de volgende 3 punten: Eenheid van zedenwet; vrij heid van arbeid en -opleiding; politieke ontvoogding. Zoo dikwijls stuit men bij openstelling van inrichtin gen van onderwijs en vele andere zaken, op de machte loosheid der vrouw. De vrouw moest leeren begrijpen, hoe onmondig zij altijd nog is. Hst heeft lang geduurd eer de vrouw ging beseffen, dat men maar over aange legenheden haar betreffende, over haren arbeid, beslis te, zonder haar. Geleidelijk is zij zich daarvan bewust geworden en is zij zich gaan verdiepen in sociale kwes ties. Sedert verschillende vrouwenvereenigingen zijn op gericht is gebleken dat het noodzakelijk is te worste len tegen de verschillende sociale gebreken. Thans wordt de vrouw reeds geroepen tot verschillende betrek kingen en komt zij in aanraking met onze sociale wet geving. Nu de staat tal van zaken tot zich trekt, ziet de vrouw in, dat zij directen invloed op de staatscolle ges niet mag missen. De geschiedenis der 19e eeuw kenmerkt zich door een gemeenschappelijken band van belang; de scherpe na tionale afscheidingen houden op te bestaan. Sedert den val van Napoleon is er een algemeene Europeesche ontwikkeling ontstaan, ook Amerika is in dat verband betrokken. De vrouwenbeweging is tamelijk gelijkma tig in de verschillende landen op den voorgrond getre den en er wordt gestreefd naar internationale eenheid. Internationaal moet de strijd worden gemaakt. Sedert 1902 heeft de beweging een internationaal karakter aangenomen, toen het initiatief werd genomen tot den wereldbond, welke in New-York werd opgericht. Hij heeft ten doel politieke ontvoogding der vrouw van alle naties. Om de 5 jaar moet deze bond vergaderen; doch ook tusschentijds kan hij congressen beleggen, het eer ste daarvan had plaats in Kopenhagen, waar besloten werd een tijdschrift uit te geven. Het eerstvolgende congres zal gehouden worden van 15—20 Juni te Am sterdam. Bij de oprichting van den Boud traden toe: Engeland, Duitschland, Nederland, Zwitserland, de Vereenigde Staten, later Noorwegen en Denemarken, nog later Australië, Canada, Finland, Hongarije, Italië en Rusland. In 4 jaar was dit dus een snelle uitbreiding. Spreekster sprak daar in verschillende landen inneemt en wekte de Neder- lundsche vrouwen op ook schouder aan schouder te staan bij den grooten strijd om het vrouwenkiesrecht, „want," zeide spr., „een klein volk kan groot zijn in za ken, die ook voor andere volkeren rijk gezegende gevol gen kunnen hebben." Na de pauze werd een mooi muziekprogramma ten gehoore gebracht, waaraan de heer en mevrouw Leo pold-Draper (viool, piano) mejuffrouw M. Helmers (zang) en de heer F. H. Maschhaupt (violoncel) hunne welwillende medewerking verleenden. Trio's voor vi ool, violoncel en piano, solo's voor zang, voor violoncel en voor piano werden ten beste gegeven en een dank baar applaus loonde de uitvoerenden na ieder nummer. „Friso" Men schrijft ons: Zondag a.s. organiseert de Friesche Vereeniging „Friso" wederom een feestavond op de bovenzaal van „de Graanhandel," aan de Zaadmarkt. Door de invallende Vasten en met het oog op de ka tholieke leden van „Friso" volgt deze „bütengewoane gearkomste" zoo spoedig mogelijk op de vorige, waarin de heer de Zee van Deinum optrad. Het is voor het bestuur van het „Selskip" te hopen, dat de leden door een flinke opkomst zullen toonen, dat zj waardeeren wat er voor „Friso" gedaan wordt. Het belooft ditmaal een aangename, gezellige avond te worden. Eenige leden zullen een tweetal blijspel letjes opvoeren, namelijk „Yn de Froulju fortiisd" van A. Struiksma en „De jeloerske Boerinne" van Velstra. De Friezen kunnen dus nu weer eens een echt-gezel- lige „joun" doorbrengen. Orgelbouw. Wederom heeft de heer Vermeulen in zijn orgel- fabriek voorheen firma IJpma een orgel gereid, bestemd voor de gemeente Hoogmad# (Z.-Holland). Sedert het optreden van den tegenwoordigen fii mant, hebben wij 15 nieuwe orgels in de fabriek bezichtigd, en telkens werden ons nieuwe vindingen gewezen. Ook dit orgel heeft iets nieuws en behalve dat is het ook praktisch, terwijl wij buiten vermelding laten de eigenschappen die aan een pneumatisch orgel boven een mechanisch instrument den voorrang geven omdat wij daarop vroeger meermalen gewezen hebben. De bedoelde nieuwe vinding is een automatische regeling van het pedaal, waardoor de geluidsterkte altijd in evenredigheid staat tusschen pedaal en hoofd manuaal of bovenklavier. Ieder organist zal dit een groot voordeel noemen, want het registmeren bij af wisselend spel op hoofd- en tweede manuaal wordt nu geheel onnoodig. Tot en met 1 Maart a.s. is het orgel voor belang stellenden ter bezichtiging gesteld. Een bezoek aan deze inrichting kunnen wij zeer aanbevelen omdat men er met belangrijke verbeteringen en nieuwe vindingen op het gebied van orgelbouw zal kennis maken. Afdeeling Alkmaar en aangrenzende gemeenten van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis". Bovenstaande vereeniging hield gisteravond in „de Unie" haar algemeene vergadering. Het verslag over het magazijn en over de rekening en verantwoording van den magazijnmeester werd goed gekeurd. Er is over 1907 een batig saldo van 374.005. Aan den magazijnmeester werd 50 meer salaris ge geven. Vervolgens werd uitgebracht het verslag van de com missie, benoemd tot het nazien der rekening van den penningmeester. Daarbij werd den heer H. J. Vonk dank gebracht voor zijn nauwkeurig beheer. Het verslag van den toestand der afdeeling in 1907, uitgebracht door den heer G. Looman was zeer opge wekt, gelijk reeds bleek uit den aanhef„onze afdeeling verkeert in een bloeienden toestand, vooruitgang in le denaantal is steeds te eonstateerende schuld voor het badhuis aangegaan wordt in afzienbaren tijd gedelgd en niet onaanzienlijke bedragen kunnen tot verschillen de doeleinden besteed worden." Het jaar 1906 eindigde met 639 leden, terwijl in 1907 dit getal is geklommen tot 733. De vooruitgang is dus 94 leden, die hoofdzakelijk gewonnen werden in Bergen en Sehoorl. Waar men in eerstgenoemde plaat» denkt over het stichten eener afzonderlijke afdeeling, zullen er krachtige pogingen in het werk gesteld moe ten worden om in 1908 in ledental niet achteruit te gaan. De verslaggever memoreert o.a. dat de heer Vonk, de penningmeester, in Juni een familiefeest herdacht en waar dit bestuurslid door zijn voorzichtig beheer de af deeling financiëel sterk heeft gemaakt, werden bij bo vengenoemde gelegenheid door den heer Potgieser als waarnemend voorzitter hartelijke woorden gesproken en een tweetal fraaie gravures aangeboden. Gereleveerd wordt een klacht van den magazijnmees ter over de ruwe behandeling der uitgeleende voorwer pen en het noodeloos lang achterhouden daarvan. Nog maals wordt een beroep gedaan op de geneesheeren. In 1907 werden aan 847 aanvragers 1060 voorwerpen verstrekt (in 1906 waren deze getalen 868 en 1004), 350.655 werd aan het magazijn ten koste gelegd. Ze ven herstellende zieken werden voor rekening der af deeling naar Heideheuvel gezonden. Behalve een twee tal tuberculose-lijderessen die achteruitgegaan zijn, kwamen de overige patiënten veel verbeterd terug. 744 porties ijs werden afgegeven tegen 893 in 1906. Wat het badhuis betreft, wordt medegedeeld, dat er werden genomen 3546 kuipbaden 4159 regenbaden le kl. en 7562 regc-nbaden 2e kl. te zamen 15267, tegen resp. 3206, 3995, 6953, 14462 in 1906. Tusschen 1902 en 1907 bedraagt de vooruitgang 3781 baden. Er werd een winst gemaakt van 380.04, een nog nimmer be reikt bedrag. In een vorige algemeene vergadering werd gesproken over de wensehelijkheid om hier ter plaatse een gele genheid ter bestrijding der Tuberculose te krijgen, Daartoe werd de afdeeling lid van het Ned. Centraal comité en zou door bemiddeling der afdeeling een ver gadering uitgeschreven worden met geneeskundigen tot verdere bespreking en regeling dezer zaak. Daar middelerwijl de geneesheeren de zaak zelve on derhanden genomen hebben, bleef elk verder initiatief der afdeeling achterwege en leefde zij in afwachting. De verslaggever uit de vrees, dat er nog lang op een resultaat gewacht kan worden. Onder dankzegging werd ook dit verslag goedge keurd. Uitgeloot werd 1 aandeel 50 in de 3 obligatie- leening van het Badhuis en wel no. 19. Tot bestuurslid werd herkozen de heer H. J. Vonk en in plaats van den heer J. G. Potgieser, die niet her kiesbaar was, gekozen de heer mr. W. F. A. Verhoeff. Den heer Potgieser werd een woord van dank gebracht voor het vele dat hij heeft gedaan en hem werd een hartelijk „tot weerziens" toegeroepen. Daarna werd de vergadering gesloten. Witte kruis tentoonstelling. Het tentoonstellingscomité voor de a.s. Witte kruis tentoonstelling heeft zijn taak aanvaard en zich ver deeld in een fiuancieële commissie, bestaande uit de heeren Ten Zeldam, Dibbits, N. Groot Pz., H. W. Frese en C. Jz. Wondereen regelingcommissie, be staande uit de heeren C. G. J. Maas, P. Stapel, B. S. H. Stieler, P. Donker en Jb. Tensen Wz.en een versieringscommissie bestaande uit de heerenH. Galis, J. Poen, P. Boot on Dr. Carol. De tentoonsttl- ling zal in het Park worden gehouden, waarschijnlijk van 26 tot en met 30 Aug. a.s. INGEZONDEN STUKKEN. Aan het bestuur der afd. Alkmaar van „De Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht" Geachte dames, Thuisgekomen van het door U georganiseerd avondje in „de Unie", had 'k verbazend „'t land.0 Velen met mij zal het een teleurstelling zijn geweest, dat niet één, na afloop, het woord vroeg om U dank te zeggen voor wat gij ons deedt genieten. „Waarom ondergeteekende 't dan niet deed zou deze of gene kunnen zeggen. Mijn antwoord zou dan dit wezen'k deed het niet èn omdat 'k pas in de pauze kon komen èn om te ontgaan een „die dominé's moeteD toch altijd praten Voortaan echter zal 'k mij door de laatste overweging niet meer laten weerhouden om te spreken, waar ge sproken moet worden, als alle anderen zwijgen. Had 'k het woord gevraagd en gekregen, dan zou 'k ongeveer dit hebben gezegd „Geachte dames, bestuur dezer afdeeling van de vereeniging voor vrouwenkiesrecht, al zal een avond als deze was, weinig invloed uitoefenen op de zaak van 't vrouwenkiesrecht, dit neemt niet weg dat wij U dank zeggen willen en hulde brengen voor wat wij door Uwe zorgen mochten genieten. Dank ook voor de wijze waarop dit avondje is ingericht 1 't Was ge zellig, vriendelijk, huiselijk. Uit naam van ons allen worde U onze hartelijke dank gebracht 1" J. F. T. A. [Velen vonden 't met mij zéér jammer dat de begaafde zangeresse, mej. Helmers van Beverwijk, niet voor een tweede maal optrad. We hadden zoo gaarne wat méér genoten ook van hare kunst.] Amsterdam, 25 Febr. 1908. WelEd. Heer Redacteur der Alkm. Ilourant WelEd. Heer I In het verslag van den feestavond der Alkm. han- delsreizigers-vereeniging zijn een paar onjuistheden geslopen, welke u zeker wel in het eerstvolgend num mer zult willen verbeteren. Uw verslagger laat mij o. a. zeggen: „Ook verbe teringen van algemeenen aard kwamen er door de be moeiingen der Vereeniging, zooals betere loketten in het Station H. IJ. Spoor alhier en een trein nog vroeger dan de eerste, waardoor enz. enz." Er is door mij echter gezegd, dat door de bemoeirngen onzer Vereeniging eene verbetering gekomen is, hoewel nog niet zooals het behoort in de bediening aan de loketten in het Spoorwegstation alhier en dat er door de directie der H. IJ. S. M. aan onze Vereeni ging toezegging is gedaan tot inlegging van een trein vroeger dan den tegenwoordigen eersten trein. Zoodra Station Haarlem gereed is, door welke gelegenheid wij directe aansluiting zullen verkrijgen met alle deelen des lands. Ook komt er in het verslag voor, dat de opbrengst van de tombola ten goede is gekomen aan de onkos- tenrekening. Dit is ook onjuist. De opbrengst der tombola is ten goede gekomen aan ons ondersteunings fonds. U bjj voorbaat dankzeggend voor de opname van genoemde verbeteringen. Hoogachtend, Uw dnr., P. HEKKET, Voorzitter Alkm. Handelsr.vereeniging. BURGERLIJKESTAND. GEBOREN 27 Febr. Wilhelmus, z. van Simon Bruin en Wilhel. mina Terluin. OVERLEDEN 26 Febr. Wilhelmina Metscher, echtgen. van Jan van Drunen, 37 j. 27 Pieter Groen, 59 j. Maria de Wit, echtg. van Martinus Cornelis Roskam, 25 j.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2