STADSlsJïEU WS" Keuringsdienst te Zaandam. Uit Bergen. Uit Beemster. Uit „De Egmonden". Een bijzondere tentoonstelling. Storing van een voordrachtavond. Buren-oorlog. Gezonde inrichting van woningen. Tram ontspoord. Overreden. Een Barometerplant. Onverdraagzaam. Een handige kip. Nieuws uit Hoorn. Predikbeurten. Doopsgezinde Kerk. Aanbesteding. Tentoonstelling „Aves." Dit wordt uitvoerig uiteengezel. Adressanten sluiten zich uit volle overtuiging aan bij de motie, die door de „Vereeniging van Nederlandsehe Werkgevers" in hare vergadering van 28 November 1907 is genomen en wenden zich eveneens tot den mi nister met het eerbiedig verzoek, het daarheen te wil len leiden, dat een commissie worde benoemd van on partijdige deskundigen buiten het bestuur van de R. V. B., ten einde een onderzoek in te stellen naar de uit voering en de werking der geheele Ongevallenwet en op grond van den uitslag van dat onderzoek aan den minister voorstellen te doen tot verbetering van alles wat in de praktijk verkeerd is gebelken. De in 1907 ingevoerde keuringsdienst in de gemeente Zaandam begint aanleiding tot klachten te geven. Een der hoofdgrieven is, dat een winkelier wiens winkel waren worden gekeurd, daarvoor aan den keurmeester een zeker bedrag, wel is waar niet hoog, 25 h 50 ct. heeft te betalen. Yoor een enkelen keer gaat dit, doch, indien de keurmeester verscheidene malen komt kijken, wordt dit voor de kleine winkeliers een nieuwe zeer zware belasting. Vooral mag de betaling daarvan onbillijk heeten, indien de keurmeester alles in orde vindt. De heer Van Pelt achtte het daarom gewenscht, over deze kwestie B. en W. te interpelleeren, doch veel resultaat had hij daarmede niet, want B. en W. verklaarden, dat zij voorloopig geen wijzigingen in de verordening op den keuringsdienst zullen voorstellen. GEMENGD NIEUWS. Uit Heiloo Gisterenavond gaf het fanfarecorps „Eensgezind heid" alhier onder leiding van zijn bekwamen en ijverigen directeur, den heer J. Soomer uit Alkmaar, voor kunstlievende leden en genoodigden in het lokaal van den heer T. Helder eene uitvoering, die als goed geslaagd kan "worden vermeld en alleszins bijval vond bjj de in grooten getale opgekomen be langstellenden. De nummers van het programma werden keurig uitgevoerd, terwijl de komische voor drachten „Het Koksgilde", „Een stel toffe Jongens", „Onderling Kunstgenot" en „De Gemeenteraadszitting van Wauweldam" aller lachlust in hooge mate op wekten. Gisteravond hield de vereeniging „Nut en Genoe gen" in het lokaal van den heer Veenhuijsen eene tweede bijeenkomst van hare leden, waarin optrad de heer Ph. Lambers Jr. uit Amsterdam. Het program ma, dat aan verscheidenheid van humoristische voor drachten niets te wenschen overliet, werd door den heer Lamberts op alleszins loffelijke wijze uitgevoerd. Na afloop hiervan trok men, in tegenstelling met de vorige bijeenkomst, welke met eenige dansmuziek eindigde, met stille trom huiswaarts. Tot gemeente-ontvanger te Lochem is benoemd de heer Huidekooper te Beemster. Donderdagavond hield de pas gestichte onderafdee- ling der V. P. N. haar constitueerende vergadering in 't café van den heer M. Ruiter te Egmond aan den Hoef. Na opening en lezing der notulen ging men over tot het verkiezen van een definitief bestuur. Als leden daarvan werden gekozen de heeren C. Roo- sloot, J. Wittebrood en J. A. Nieuwenhuijzen, respec tievelijk als voorzitter, secretaris en penningmeester. Hierna passeerden de concept-statuten de revue, welke na eenige wijzigingen werden aangenomen en getee- kend. Voor het verkrijgen van broedeieren a 5 cent per stuk werden door het bestuur verschillende adres sen opgegeven. Besloten werd, geen kippm meer aan opkoopers te verkoopen, waarna de voorzitter de vergadering sloot. In de groots zaal van het Gebouw van den Haag- schen Kunstkring aan de Heerengracht te 's-Graven- hage, is gistermiddag, in tegenwoordigheid van da mes- en heeren-genoodigden, onder wie o. a. de Com missaris der Koningin, mr. Patijn, eene tentoonstel ling geopend, tot dusverre eenig in haar soort, niet slechts voor de residentie of ons land, maar ook ver buiten onze grenzen. Het is n.l. eene expositie van kunstvoorwerpen, vervaardigd van tramkaartjes en be stemd als prijzen voor de verloting welke zal strekken ten bate van de 's-Gravenhaagsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose. De expositie is een bezoek ten volle waard. Men treft er aan tal van voorwerpen als schilderijen, ver sierde kamerschutten, toiletspiegels enz., kunstig ver vaardigd van tramkaartjes. Om uit het vele ten toon gestelde slechts eenige voorwerpen te noemen, ziet men er het portret van H. M. de Koningin, schilderij en voorstellende een lighal, de St. Bavo te Haarlem, landschappen enz. Men schrijft aan de N. Ct. uit Brabant Meldden wjj onlangs hoe in Zevenbergen op last van Zevenbergen's „Edelachtbare" een vergadering van het Nut verbeeldt u, nog wel een onschuldig Nutje werd gestoord door het optreden van den veldwachter, die het sluitingsuur aankondigde, deze week trad „Zijn Edelachtbare" voor de tweede maal op een dergelijke wijze op den voorgrond. Thans gold het mevrouw HoltropVan Gelder nauwelijks had de torenklok haar elf slagen door de lucht geda verd, of daar daverde de brave dienaar van den H. Hermandad binnen en legde mevrouw HoltropVan Gelder het zwijgen op. „Zijn Edelachtbare" vreesde waarschijnlijk „ernstige onregelmatigheden", althans vóór het vergaderlokaal was Zevenbergen's gansche politiemacht gestationeerd, de nachtwaker incluisHet liep echter alles zonder bloedvergieten af en „Zijn Edelachtbare" behoefde den staat van beleg voor Zevenbergen voorshands niet af te kondigen. De families G. en B., beiden te Nulland, een gehucht bjj Kerkrade, woonachtig, leven sedert eenigen tijd op minder vriendschappelijken voet, schrijft de L. K. Eenige dagen geleden was de strijd wederom in vollen gang. Er waren eenige scheldwoorden gevallen naar aanleiding waarvan de echtgenoot» van B. een steen opraapte en daarmee een der ruiten van het venster raam van buurmans woning stuk sloeg. B. zelfs vond dit nog niet genoeg, doch sloeg met eenzelfde voor werp de 3 overige ruiten aan stukken. Vrouw J. (familie van C.) werd door B. op eenige stevige oor vegen onthaald, terwijl de moeder dezer dame door hem werd uitgescholden en getracteerd op een steen worp, die haar een opgezwollen been bezorg Vrouw C( liet zich evenmin onbetuigd zij nam etn steen en wierp B. daarmee, zoodat deze een hevig bloedende wonde aan het achterhoofd bekwam. Weder in huis, nam zij een schop gloeiende kolen en wierp deze door het door B. verbrijzelde raam naar buiten, in de richting van B. en diens vrouw, die echter niet geraakt werden. Woedend over dezen mislukten aanval nam zij daarna een ketel kokend water en gooide er mede in de richting van B., •venwel zonder hem te treffen. De politie, die in middels ter plaatse verscheen, maakte een einde aan de burenruzie. Zij maakte proces-verbaal op wegens vernieling en mishandeling tegen de huisvrouw van C. Het bestuur der Tuberculose-vereeniging te Lochem heeft een schrijven gezonden aan aannemers enz., de wenschelijkheid bepleitende van het bouwen van slaap kamers op het Zuiden, in geen geval op het Noorden. „Kan dit, zegt het bestuur o.a., voor den gezonde een waarborg zijn om gezond te blijven, bij ziekte behoort het naast geneeskundige Behandeling en goede voeding tot een der eerste voorwaarden Om te her stellen en zoo de kans daarop is buitengesloten, tot veraangenaming der laatste levensdagen". De uit Middelburg vertrekkende stoomtram is Woens- avond op den Koningsweg te Vlissingen vermoedelijk door kwaadwilligheid ontspoord, althans een groote straatkei werd naast en tegen de rail gevonden. Loco motief, bagagewagen en twee personenrijtuigen zijn ontspoord. De materieele schade is belangrijk. Daar heel den nacht werd gewerkt, was hedenmorgen de baan weer vrij. Onder Steenderen is het dertienjarig dochtertje van denlandbouwer Dietz uit Drempt door de tram Zut- phenEmmerik overreden. Zij was onmiddellijk dood. Verminkt. Te Oude-Pokelak werd gisternacht den 18-jarigen Goert Akkerman in de cartonfabriek „Astroom" de rechterhand bij den pols afgesneden in de stroosnij- machine. Werkloosheid. Het totaal der bijdragen en behoeve van de werk- loozen te Amsterdam is volgens de laatste opgave, gestegen tot ruim f 190,000. Aanstaanden Maandag zal nu een algemeene collecte aan de huizen en op straat gehou 'en worden. De Alg. Ned. Diamantbewerkersbond keerde in de afgeloopen week aan 3394 werklooze leden een totaal bedrag van f 18,432,50 uit. Er waren 4529 weikloozen, tegen 4731 volgens de vorige opgave. In Haarlem en omstreken loopt volgens het N.v.d.D. een man rond, die huis aan huis een plantje te koop aanbiedt, dat wonderdadige eigenschappen bezit. Elk dezer plantjes is vastgelijmd in een schelpje. De man haalt daarmee vele dubbeltjes op, want bijna alle huismoeders worden vei lokt door de fraaie beschrij ving, die er bij wordt aangeboden. Deze tekst luidt woordelijk aldus „Elicatus" de Barometerplant. Men legt het plantje in een glas of fleschje met water, laat er tusschen duim en vinger wat zout in vallen en binnen korten tijd geeft de plant het weèr aan. Bij verwachting van mooi, zonnig weèr staat het plantje zuiver groen, bij bedompt weêr zet de plant zich vol kleine zilveren kralen, bij regen zet de plant zich vol groote kralen, zoo groot als kleine knikkers, en bij storm en onweer komt het plantje boven drijven. Deze eigenaardige verschijning geschiedt altijd een dag voordat het weêr komt. De naam Elicatus is in de botanie natuurlijk niet bekend en het geheimzinnige plantje is niet anders dan een stukje gewoon boommos dat overal voorkomt. Het was altijd gewoonte in de gemeente Putten o.d. Veluwe, dat de zangvereeniging „De Harmonie" haar jaarlijksche uitvoering gaf in het gebouw der Christelijk Jongelingsvereeniging. Hiervoor was de toestemming noodig van den kerkeraad. Dit jaar is voor het eerst deze toestemming geweigerd en moet de uitvoering gegeven worden in een koetshuis. De heer Moll, reeds veertig jaar directeur, is hoofd der openbare school. Verleden jaar is een bijzondere school gesticht. Commentaar overbodig('t Vad). Die was raak. Een trambestuurder, zekere traditie van zijn gilde willende volgen om voorbijgangers, die niet snel ge noeg yoor zijn wagen opzij gaan, geestigheden toe te voegen, riep tot eenige lieden, die met hun woonwa gen op zijn rails reden: „Hé, waar is jullie aap?" Snel en kort kwam het antwoord: „Verhuurd als koetsier op een tram." Men schrijft aan de L. Crt.Een kip had zich ver slikt. Welke draaiingen, wendingen, keeringen, schud- en schokbewegingen, het arme dier maakte, niets baatte. Doch zie daar krijgt een andere kip haar in het oog, begrijpt het gevaar (hier was toch geen eigenbaat in 't spel snelt toe en met een welgerichte chirurgischen snavelgreep is de weerbarstige bivk ver wijderd en verdwijnt in een ander keelgat, waar ruimte was. Gezondheidscommissie, gez€>teld te Hoorn. Aan het verslag van bovengenoemde commissie ont- leenen we het volgende. Op 1 Januari 1907 was de sa menstelling als volgt: Dr. A. L. Veenenbos, Hoorn, Dr. A. H. v. d. Berg, Midwoud; T. W. J. Boekhout, Hoorn; Jb. LIartog, Hoogwoud; Mr. K. N. Hengeveld, Medemblik; G. H. van Hoolwerff, Hoorn; E. Kluyver, Winkel; V. J. P. de Blocq van Kuffeler, Hoorn; D. Kuiknau, N. Niedorp; A. C. G. Post, Heer-IIugo- waardMr. A. A. Iluizenga, Hoorn, (lid en secretaris.) De heeren Van Hoolwerff en Post moesten aftreden. De eerst wenschte niet opnieuw zitting te nemen en werd vervangen door den heer Taverne te Hoorn en de 2e werd herbenoemd. De sub-commissies waren 31 Dec. samengesteld als volgt a. sub-comm. voor de zaken betreffende de volks huisvesting: de heeren Kuilman, Hengeveld en Van Kuffeler b. idem betreffende voeding- genot- en gebruiks middelen de heeren Hartog en Taverne c. idem betreffende hygiëne van bodem, water en lucht en besmettelijke ziekten, de heeren: Kluyver, Post, Boekhout en v. d. Berg. Er zijn in het geheel gehouden 12 gewone en 2 bui tengewone vergaderingen. Wat den algemeenen toestand der volksgezondheid binnen haar gebied betreft, meent de commissie ook op het afgeloopen jaar met tevredenheid te kunnen terug zien, vooral ook waar, bij nagenoeg even hooge cijfers aan typhus- en roodvonkgevdlen, het aantal gevallen van diphtheritis aanmerkelük lager was dan over 1906. Het afgeloopen jaar z weder menigen misstand op het gebied der volksgezondheid verdwijnen en ge gronde hoop mag worden gekoesterd, dat in het ioopen- de jaar vele aangelegenheden, welke tot dusver op een oplossing moeten wachten, haar beëindiging zullen be reiken. Mocht «enerzijds met genoegen geconstateerd wor den, dat de werkzaamheid der commissie allengs meer waardeering van de zijde der gemeentebesturen onder vond, toch bleef in sommige gevallen haar zelfs zeer bescheiden verlangen geheel onverhoord. De groote verontreiniging van eenige slooten aan den Koepoortsweg te Hoorn was oorzaak, dat aan som mige leden werd opgedragen zich in verbinding te stel len met het bestuur der banne. Deze zaak is nog aan hangig. Het gemeentebestuur van Midwoud deed toezegging in den toestand van eenige slooten aldaar, afdoende verbeteringen aan te brengen. Besloten werd nog aan B. en W. van N. Niedorp het verzoek te richten, op te treden tegen de verontreiniging eener sloot achter de begraafplaats, waarin de privaten eener school uitlie pen. De commissie constateerde met genoegen, dat in den toestand der waterplaats aan de Stadswaag te Hoorn, ingevolge haar verzoek, een ingrijpende verbetering was aangebracht. Zij schonk haar aandacht aan de ver nieling op sommige tijden van een gedeelte van het grasgëwas aan den Westerdijk te Hoorn. Ten aanzien eener om advies in haar handen gestelde aanvraag om vergunning tot oprichting eener export slachterij te Twisk, stelde de commissie aan het ge meentebestuur onderscheidene voorwaarden voor, aan de eventueel te verleenen vergunning, opdat de lucht verontreiniging zooveel mogelijk zou worden beperkt. De algemeene toestand der volkshuisvesting binnen het ressort gaf geen aanleiding tot opmerkingen. Al leen werd gewezen op het gemis, vooral ten plattelan- de, van een goede drinkwatervoorziening. Zeer veel heeft de commissie gedaan ten einde maat regelen te treffen tot verbetering van woningen. Mel ding wordt gemaakt van het „Menfiistenhofje" te Hoorn. Verschillende verbeteringen werden den eige naren opgelegd en ook tot stand gebracht. Minder gelukkig was de commissie in haar pogingen tot verbetering van eenige woningen te Sijbekarspel en Wognum. Voorts vestigde de commissie de aandacht op den toestand van vele woningen, n.l. op een groot aantal te Aartswoud, 5 te Winkel, 7 te Obdam, 6 te Spanbroek, 2 te Hoorn, 4 te Opmeer, 3 te H. H. waard en verschil lende te Oude Niedorp. Onbewoonbaar werden verklaard 3 woningen te Hensbroek, 1 te H. H. waard, 3 te Winkel, 11 te Hoorn, terwijl omtrent 5 andere door B. en W. het oordeel der commissie werd ingewonnen, 2 te Oude Niedorp, 1 te Aartswoud (omtrent 2 andere woningen, mede door dc commissie voorgesteld is zij in hooger beroep gegaan.) De gemeente Hensbroek werd door een bijdrage van het Rijk in staat gesteld, in de huisvesting van de be woners eener onbewoonbaar verklaarde woning te voor zien. De te Hoorn gevestigde woningvereeniging „Ar beidersbelang" zag zich in haar verwachtingen in hoo ge mate teleurgesteld, doordat aan haar bouwplan van 32 woningen aan de Veenenlaan de goedkeuring is ont houden, omdat de wijze van afvoer van het menagewa- ter werd afgekeurd. Het aantal gevallen van febris typhoïdea bedroeg 24 (23 in 't vorig jaar), diphtheritis 6 (tegen 13 in het vorige jaar), roodvonk 20 (tegen 19.) Te Wognum deed zich een geval van meningitis met doodelijken af loop voor. Een kwaadaardige typhus heerschte in de buurtschap 't Veld, blijkbaar veroorzaakt door het gebruik van wa ter uit de zich daar bevindende ringsloot. De inspec teur Dr. Hamburger werd onmiddellijk gewaarschuwd en deze nam maatregelen, waardoor de ziekte geen voortgang maakte. Ook werd de tusschenkomst van dezen inspecteur ingeroepen in zake eenige gevallen van keelaandoening onder de leerlingen der O. S. te Lutjewinkel. Een begin werd gemaakt met het meten van de re genbakken in verschillende werkmanswijken te Hoorn. Eenige woningen, werden door de gebrekkige water voorziening ter verbetering voorgedragen aan het ge meentebestuur, dat evenwel met het oog op de waar schijnlijkheid van het tot stand komen van een water leiding binnen afzienbaren tijd geen termen vond hier dadelijk in te grijpen. Concours. Het hoofdbestuur van den Prov. Bond van Harmo nie- en Fanfarecorpsen in Noord-Holland heeft beslo ten, dat door de opheffing der Beverwijksche Harmo niekapel dit jaar het te Beverwijk uitgeschreven con cours niet aldaar zal plaats hebben, maar gedurende de beide Pinksterdagen te Hoorn zal worden gehouden. Aan de vereeniging „Apollo" een pluimpje voor haar ijverige bemoeiingen, om dit besluit uit te lokken. Bond van Zuivelfabrieken. De algemeene vergadering van den Bond van Zuivel fabrieken in N. H. zal Woensdag 11 Maart alhier wor den gehouden. Zeer belangrijke punten worden aan de orde gesteld, o.a. het bestuursvoorstel: „het bevorde ren van de toetreding van zuivelfabrieken tot het kaas contróle-station Noord-Holland. Na ernstige bespreking is het bestuur er toe geko men om dit belangrijk punt op de agenda te plaatsen, in de hoop, dat meer en meer de wenschelijkheid tot toetreding wordt ingezien en op de vergadering van 11 Maart, afgescheiden van de Bondsaangelegenheden, het ledental van het kaascontróle-station aanmerkelijk mag worden versterkt. Om de zaak voor de algemeene vergadering goed voor te bereiden, heeft het bestuur van den Bond geconfereerd mot het bestuur van het kaascontróle- station, waaromtrent men voor een toekomstige te volgen gedragslijn, het volgende wenschelijk oordeel de: „Het merken van de gecontroleerde kaas moet in de toekomst doel zijn." De leden moeten tijdelijk, hetzij door bedrijfsstoor- nis of anderzins, vrijheid kunnen verkrijgen van an dere kaas, met lager dan 40 vet in de droge stof te maken, evenwel met dien verstande, dat de eventueele stempels direct moeten worden ingeleverd bij het con trole-station, wanneer die toestand zal intreden. Zoo danige kaas valt daardoor direct onder gewone kaas, waaromtrent men geen zekerheid heeft wat betreft het vetgehalte. De wenschelijk geoordeelde vrijheid zal ongetwijfeld de toetreding veel vergemakkelijken, omdat zich gevallen kunnen voordoen, waarin men om overwegende redenen moeilijk of niet aan zijn ver plichtingen kan voldoen. Ook heeft het bestuur zich gewend tot de handela ren met het verzoek, of zij genegen zijn om gemerkte kaas in hun handel op te nemen. Alle antwoorden zijn nog niet binnen gekomen. Van hen, die hun oordeel kenbaar maakten, kan ge zegd worden, dat sommigen er zich beslist tegen ver klaarden, anderen achten de controle zeer goed, doch wenschen niet te merken, terwijl weer anderen gene gen zijn, om de gemerkte kazen te verhandelen. Met veel belangstelling wordt de beslissing betref fende deze kwestie te gemoet gezien. Het al of niet aannemen zal van zeer belangrijken invloed zijn op het kaascontróle-station. Gedurende de vergadering zal een tentoonstelling v/orden gehouden van de kaas der 3e kaaskeuring. Verder kunnen we nog mededeelen, dat 112 fabrie ken zijn uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen. Bevorderd. Aan de Universiteit te Utrecht is bevorderd tot doctor in de Nederlandsche letterkunde, op proefschrift: „De aanspreekvormen in 't Nederlandsch, I De Mid deleeuwen", de heer J. A. Vorder Hake, leeraar aan het Gymfiasium. 1 Maart 1908. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Vinke. Kapel, 10 uur, Ds. Guldenarm, 2 uur, Ds. van Leeuwen, Bediening van den H. Doop, Avond 6 uur, Ds. van Leeuwen, Cat. Zond. 35. Woensdagavond 6 uur, Ds. Vinke. Evang.-Luth. Kerk, 101/2 uur, Ds. Ternooy Apèl. Onderwerp Groote verantwoordelijkheid. Doopsgezinde Kerk, 10 uur, Ds. Glasz. Rem.-Geref. Kerk, 101/2 Uur, Ds. de Regt. Gereform. Kerk, 10 uur, Ds. Wechgelaer. Avond 6 uur, Ds. Wechgelaer, catech. Zondag 36. Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg. Voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur godsdienst oefening. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6. Voorm. 10 uur en avond 5 uur en Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag van 31/25 uur, Vergadering van de Christel. Jongelings- vereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar, Zondagmiddag 51/2—7 uur Vergadering van de Christel. Knapenvereeniging „Timotheüs", voor knapen van 1216 jaar. Hervormde Gemeente te Oudorp, geen dienst we gens vacature. Herv. Gem. te Stompetoren, 9!/2 uur, Ds. Pool. pred. te Oudorp. TT Men verzoekt ons te melden, dat vanaf Zondag 1 Maart de godsdienstoefeningen in de Doopsgezinde Kerk wederom zullen aanvangen 's morgens te 10 uur. Door het gemeentebestuur werd gisteren ten stadhuize aanbesteed het leveren van bouwmaterialen voor den dienst 1908, in vier perceelen, De uitslag was als volgt Houtwaren: J. Eecen te Alkmaar, f 759,17; H. Simons Zn. te Zaandam, f 876,32 en Ambagts- heer en Van der Meulen te Amsterdam,] f 946,44. Gegund aan J. Eecen. Metselmaterialen: N. V. Bouwstoffen v. h. P. Messelaar te Alkmaar, f 435.50 en firma W. F. Stoel Zn. te Alkmaar, f 482,50. Gegund aan I de N. V. Bouwstoffen v. h. P. Messelaar. IJ z e r w a r e n N. V. Hollands IJzermagazijn v. h. M. de Wild te Alkmaar, f 337,516 en R. van Ree te Alkmaar, f 352,47. Gegund aan N. V. Hollands IJzermagazijn v. h. M. de Wild. Verfwaren: G. Groot te Alkmaar, f 345,03 Gebrs. Molenaar te Alkmaar, f 348.70 en P. J. Revet Zonen te Gouda, f 406,395. Gegund aan G. Groot. Hedenmorgen heeft de Vereeniging „Aves" voor de 5e maal hare tentoonstelling geopend. Wij zullen, evenals vorige jaren, in enkele artikelen een breed overzicht geven van hetgeen is tentoongesteld. Er zijn in alle klassen prachtige en kostbare dieren inge zonden, zoodat wij een bezoek gerustelijk kunnen aan bevelen. De opening had hedenochtend omstreeks half elf plaats in tegenwoordigheid van eenige autori teiten burgemeester en secretaris der gemeente, enkele raadsleden en belangstellenden. De voor zitter, de heer A. Nuijens hield een openingsrede. Spr. had gehoopt evenals de vorige jaren van een Semper Crescendo, een gedurige vermeerde ring te kunnen gewagen, maar dit jaar bleef het getal inzendingen beneden dat van het vorige jaar. Spr. hoopte dat men deze uitlating niet zou beschouwen als een bewijs van teleurstelling of ontmoediging. Daartoe bestaat niet de minste reden, want verschillende oor zaken kunnen medewerken dat enkele getrouwe inzen ders achterwege bleven, zooals o. a. spreker zich zelf tot voorbeeld kan stellen. Spreker verklaarde met groot genoegen gisteravond van de keurmeesters de mededeeling te hebben ge hoord dat zij zelden, zelfs niet op veel grootere ten toonstellingen zulke goede kwaliteiten in een derge lijke hoeveelheid en van zulk een voortreffelijkheid hebben ontmoet. Tot groote tevredenheid stemde het spreker dat de vereeniging „A v e s" hoe langer zoo meer waardeering en belangstelling ondervindt in de kringen van liefheb bers buiten onze omgeving en zoo mogen wij dan op deze tentoonstelling dieren zien van de beste en voor naamste liefhebbers, wier namen niet alleen een goe den klank hebben in ons land, maar ook ver buiten zijn grenzen. Er worden dan ook prijzen gevraagd die me nigeen overdreven zullen schijnen. Evenwel, als men in aanmerking neemt wat geduld, moeite, studie, opoffe ring van tijd en geld gevraagd worden om een goed fokdier te verkrijgen, dan zal men zeker van zijn verba zing eenigszins bekomen. Spr. wees verder op de wetenschappelijke zijde van de vogel teelt en herinnerde er aan dat deornitologische wetenschap zeer veel te danken had aan de vogellief hebberij en luisterde dit door eenige voorbeelden op. Omgekeerd kan de pluimveeteelt het al weer niet stellen zonder de navorschingen en gegevens der we tenschap. Wel heeft de ondervinding en de waarne ming ons eenige zaken leeren kennen, maar het „waar om," het „hoe" bleef onbekend, zoodat men zeer dik wijls tegenover de zonderlingste en minst begeerde re sultaten stond. Ook hiervan haalde spr. eenige zeer aardige voorbeel- I den aan. Al die teleurstellingen kan men in 't vervolg voorkomen als men volgens de wet van Mendel handelt, die ons leert welke hybridiseering de kleuren kan ge ven, die men bij zijn dieren verlangt. De kleuren van veeren, haar enz. komen voort uit pigmentcellen, het geen door microscopisch en chemisch onderzoek geble ken is. Maar die verschillende kleurpigmenten hebben niet alle dezelfde kracht, men onderscheidt ze in domi- neerende en regressieve pigmenten en deze laatsten moeten altijd wijken voor de hoogere. Ook dit lichtte spr. door eenige voorbeelden toe. Sprekers doel was niet een breede uiteenzetting van de wet-Mendel, maar alleen om er op te wijzen dat de pluimveeteelt nog iets meer is dan een liefhebberij, waarvan de resultaten van het toeval afhangen, maar dat zij een studie, een wetenschap is, die te rade moet gaan bij de resultaten van de nieuwere vorschingen der n a tuur wetenschappen Na verder den dank der vereeniging betuigd te heb ben aan allen die op eeniger wijze bijgedragen hebben tot het welslagen der tentoonstelling, verklaarde de voorzitter deze voor geopend. Als men zoo door de verschillende zalen wandelt, be speurt men niet dat er minder is dan de vorige jaren, alles" was goed bezet en in de volmaakste orde, zindelijk en aan alles merkt men dat met de grootste toewij ding voor alles gezorgd wordt. Onze wandeling bij de hoenders beginnende, valt ons terstond op dat de zoo prachtige zwarte witkuiven, die het vorig jaar zoo veel waren ingezonden, dit jaar slechts vertegenwoordigd zijn door een enkele hen; daarentegen had onze stadgenoot de heer van der Hilst gezorgd voor mooie blauwe en koekoek witkui ven, waarvan vooral de eerste variëteit zoowel bij ha nen als bij hennen zeer goed was en dan ook den lsten prijs verwierf.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2