Uit Hof- en Hoofdstad. STADSNIEUWS. Uit Schagen. Langs een omweg. Geen lokaal voor politiek. Echte Lemster bokking! Een eigenaardige verkiezing. Een advertentie. Een „run" op een bank. Voetbal. „Trouw moet blijken." Tentoonstelling „Aves." voor het dienstjaar 1907, in verband met een gewij zigde boekhouding, ingetrokken. UIT DE PERS. De Cadettenschool. De Amsterdammer, het Weekblad voor Nederland bevat een artikel over de Cadettenschool. De schrijver, die zich soldenier teekent, betoogt aan de hand van gegevens, ontleend aan een artikel in het tijdschrift de Militaire Gids dat er aan deze instelling zwaar gestraft wordt. Hij voegt er aan toe „gevallen van niet wettig geconstateerde dronkenschap komen zeer veel voor. Het z.g. „scharrelen" is, vooral 's zomers een geliefkoosde uitspanning dezer jongens. Hij laakt het, dat de Cadettenschool „uit eene zeer ruime beurs gebouwd" is, vindt de weelde terug in alles wat de inwendige huishouding betreft." „Behalve den hoofdofficier-directeur met zijn adju dant, tellen wij alleen voor den inwendigen dienst, kapitein compagnies-commandant, benevens niet minder dan vier luitenants. Een dezer laatsten woont in het gebouwkeurige kamers zijn daartoe beschikbaar. Verder treffen wij, ten behoeve van het onderwijs aan nog geen honderd cadetten, niet minder dan 2 hoofden van onderwijs, 5 officieren en 7 burgerleeraren aan. Onder de laatsten zijn er die 12 wekelijksche les- uren hebben en eene jaarlijksche bezoldiging van f 2800 genieten. Het tractement der hoofden van onderwijs, waarvan er een nota bene den hooger- on ierwijstitel van „lector" voert, stijgt tot f 3200 persoonlijk geven zij daarvoor 12 lesuren per week in slechts één vakl Men ziet, dat de vette baantjes de wereld nog niet uit zijn Al de aan die mooie, dure Cadettenschool verbonden officieren-leeraren en zij, die met de militaire opleiding zijn belast, genieten toelagen." Practisch bestaat de technisch-militaire opleiding in enkele gesloten exercitiën, militaire wandelingen en wat schieten." De schrijver zegt dat de jongelieden, die uit de burgermaatschappij cadet' zijn geworden te Breda in twee dagen „de zoo hoog aangeslagen militaire op leiding wordt verstrekt, die door de andere te Alk maar wordt genoten en „ondanks dat zwaarwichtige „inleven" van den militairen geest onderscheiden de cadets, afkomstig van de Hoogere Burgerscholen zich zeer zeker niet in ongunstigen zin van hunne Alkmaarsche collega'shet omgekeerde valt eer te constateeren." „Dat aan de Cadettenschool voor de cadets het beste nog niet goed genoeg wordt geacht, mogen wij veronderstellen van algemeene bekendheid te zijn." „Telkenjare rijzen uit den boezem der Volksverte- woordiging bezwaren tegen het voortbestaan der Ca dettenschool. Blijkens de Memorie van Antwoord naar aanleiding der jongste oorlogsbegrooting werden de tegen die inrichting ontwikkelde bezwaren thans zelfs in algemeenen zin door den Minister gedeeld Het ge drag der leerlingen niet beduidend te zijn verbeterd. Dat was dan ook waarlijk wél noodig. Enkele cadets zijn intusschen moeten worden verwijderd. De voor malige Directeur, die zijn paedagogische kennis voor het grootste deel in de nabijgelegen hoofdstad des lands scheen te willen opdoen, werd „afgebroken," wierp er terstond het bijltje bij neer en een nieuwe titularis verscheen. „Nu, wij kennen allen hit spreekwoord van den nieuwen, o zoo schoon vegenden bezem 1" De schrijver vindt tenslotte de Cadettenschool Philantropie ten koste van belastingpenningen en als zoodanig héél misplaatst. Hij hoopt tenslotte „dat thans de dure Alkmaarsche instelling eens voor goed ten doode zal worden opgeschreven en dat Minister Sabron met kracht en voortvarendheid de hand zal slaan aan eene totale reorganisatie van de opleiding tot officier." De Haagsche Torenwachter van de Middelb. Courant schrijft over het ongeluk, dat H. M. de Koningin en Prins Hendrik Woensdag j.l. overkomen is en dat zoo gelukkig afliep, het volgende„Van iemand, die er toevallig getuige van was, vernam ik dat de Koningin zich kranig gedroeg en zelfs geen beweging heeft ge maakt om uit het rijtuig te springen, zooals menigeen in die hachelijke omstandigheden zou gedaan hebben. Zij hield zich stevig aan den rand van het spatbord vast en toonde niet de minste teekenen van ontdaan te zijn, toen zij uit het rijtuig werd geholpen. Het was een aller ongelukkigste samenloop van omstan digheden, waarbij eigenlijk niemand als de schuldige kon worden aangemerkt. En de Prins én de wagen bestuurder van de tram deden wat zij doen konden. Noch de tram noch de Prins reden te hard, en wat nog zeer sympathiek is, is dat de Prins dadelijk alle „schuld" op zich heeft genomen. De bedoeling was blijkbaar om te voorkomen, dat de wagenbestuurder „slachtoffer" zou worden. Deze houding is werkelijk zeer in hem te prijzen. Hij sprak op het juiste moment het juiste woord. Hoeveel personen in zijn hcoge positie doen hem dit na Politicus, de Haagsche medewerker van de „Opr. Haarlemsche Courant," geeft eene beschouwing naar aanleiding van een foto van den eersten ministerraad. Wij ontleenen daaraan het volgende: „Wel, premier Heemskerk zit daar in zoo'n genoege- lfike, prettige pose, dat 't is of hij zich gereed maakt om een van z'n vermaarde schalksch-ironische ontboe zemingen te uiten Soms doet de expressie van zijn nog-jeugdig gelaat, door de nog glanzende blonde krullen gekroond en met 't zwierig-mondaine blonde kneveltje, denken aan iets van mr. Van Tienho- ven's doen uit vroeger dagen. Maar toch is 't, bij mr. Heemskerk, zoo heel anders. Bij den heer van T. speelscli vernuft genoeg, maar getemperd telkens door zekeren drang naar het statig-deftigebij mr. H. meer telkens vooropdringen van iets spotziek pedantesks, dat men, althans wat uiterlijk doen aangaat, bij eerst genoemde geheel miste. Maar wij weten, overigens, uit den Asasterdamschen Raad, hoe mr. Heemskerk de gave bezit om eene ver gadering op frissche, onvermoeibare wijze bezig te hou den Het debat te leiden met ware virtuositeit en te pareeren de aanvallen ook van geoefende tegenstan ders met 'n élan, met 'n behendigheid, waarin men tel- kius-weêr herkent het bloed van den aartshandigen minister Heemskerk Azn.._. En verder, bij dit achttal van het ministerieele „kiekjeNou-ja, Z.Exc, Talma, in keurig zwartlaken gehuld en wonderwel-passend in den sierlijk-deftigen. fauteuil, dien hij vult, kijkt nu èrg-strak. De guitig- studentikoze trekken op zijn gezicht zijn haast wegge doezeld. Geen nood! Indien gij, lezer, een blauwert Maandag tot het illustre ambt van „raadsman dei' Kroon" waart verkoren en ge liet u voor 't allereerst als echte-Excellentie, „kieken".Mijn vriend, ge zoudt even deftig doe/i! Geen nood de heer Tabna zal, ook aan de groene tafel, zijn joligheid niet verlie zen zn soms-gezellig doordraven, spottend ook wel met logica en rustige consequentie, maar altijd aantrekkelijk, pikant-interessantStudent-predi- kant-minister.Iets héél bijzonders voor vele Haag sche dames, die zich vooral ijselijk voor „de politiek' interesseeren, als er een ministertje, die 't aanzien waard is, een staatsman, die haast „bel homme" mgv waard is, een staatsman, die héést „bel homme" mag heeten, kan gelorgneerd vanuit loge of gereserveerde- tnbune. En verder. Ik zal niet lang verwijlen bij 't wat droog- 11 kende, beenig-smnlle gezicht van generaal Sabron schoon hij heusch een momentje do vraag bij me deed rijzen of.Z.Exc. tot de „droog komieken" behoort.... Een Dorbeen in ministers-gala 't Zal me benieu wen, of deze minister van Oorlog de Kamer niet zoo „nuchter" als-ie er mag uitzien weet te boeien I En dan de heer Kolkman, de grappicus uit Kamer en ITaagsclien RaadDe „humoristbij uitne mendheid, zwevend tusschen fijnere kwinkslagen van een Van der Linde of een Farncombe Sanders en d; plattige grofheden en snakerijen van een Hoffmans. De heer Kolkman kijkt op 't „kiekje" dunkt me - ook al wat strak, maar eer deze minister van Fi nanciën z'n onbedwingbare zucht voor grappen zou ver liezen, moest er toch, in Nederland, heel wat meer nog gebeuren dan een ministerieele crisis Dan hebben we op de „kiek" den leuken, oolij- ken admiraal Wentholt, die de Kamer al heeft geamu- I seerd, zooals geen zijner voorgangers 't vermocht, een Ellis incluis (Men stelle zich eens voor den geest een Taalman Kip of een Jansen, en denke dan aan den leukiglossi- gen Wentholt?) Een Wentholt, die de zeemans-rondheid en ru- wige openhartigheid brengt^ mèt het goed humeur van den zeerob, in de Kamer. Van den heer Marees van Swinderen weten we slechts dat de Amerikaansche lucht bij hem wel wat van de harkig-stijve Europeesche diplomaten-manieren zal hebben doen afstuiven. Minister Melissen ziet er ook al plezierig-gemoede lijk uit, zoo op t eerste gezichtHeelemaal geen justitieele grimmigheid. En van mr. Bevers weten wij dat hij, nu ja, geen schalksch en spelend vernuft heeft maar what-you- call saai, vervelend, taai.. Weineen, daar is deze uit Zuidelijk-Nederiandsch bloed ontsproten ex-advocaat uit het Haagje veel te levendig voor, ondanks z'n grij ze haren Moet nog komen, minister Idenburg. Hij is geen „grappenmaker," maar zijn kloek-man nelijk, eerlijk, trouwhartig gelaat stemt u dadelijk piettig; en wij weten hoezeer hij de gave heeft van het krachtige, frisch-klinkende woord 1 Hij zal allerminst de „spelbreker" zijn in de „at mospheer van dezen illustren kring. Ik blijf erbij: t lijkt me afgescheiden van al 't „andere' en „verdere" een gezellig ministerie, dat in I ebruari 1908 t levenslicht aanschouwde-. GEMENGD NIEUWS. Van Texel. In het schoolgebouw te De Waal is in den loop dezer week tweemaal ingebroken. Werden bij het eerste bezoek de wandkaarten met inkt bemorst, den tweeden keer werden boeken, leien, enz. in een put geworpen. De politie doet ijverig onderzoek naar de daders. Met welwillende medewerking van den heer A Kooger uit Alkmaar, die „Matrozenlied" uit „De Vlie gende Hollander" van R. Hol zeer verdiestelijk begeleid de en het Schager Symphonieorkest, dat een viertal num mers ter afwisseling ten gehoore bracht, gaf het man nenkoor Euterpe den lsten een concert in het N.H. Koffiehuis alhier. Euterpe zong een viertal nummers waarvan „Beati Mortui van F. Mendelssohn Bartholdy aan het publiek blijkbaar het best mocht bevallen. „De Heemlen roemen des Eeuwigen eere" van Beet' hoven zong Euterpe als vijfde nummer met begelei ding van het Symphonieorkest. Ook dit nummer ver wierf veel applaus. Een gezellig bal besloot den avond. De zaal was vrij goed bezet. Een mooie prentbriefkaart, die, zegt de N. Gron. Ct., als een baud tusschen twee liefhebbende harten te Groningen dienst moest doen en daarom op een vlugge bediening recht had, maakte van daar een reisje naar Menton in Zuid-Frankrijk om van het zonnige Zuiden weer naar Groningen terug te komen. En zoo gebeurde het door de schuld der post, dat Dirk zelf eerder bij zijn Jantje kwam dan zijn geïllusteerde liefdesgroet De Duitsche socialist Paul Hug, candidaat voor den Duitschen Rijksdag in het district Norden, zal te Nieuweschans, dus op Nederlandsch gebied, een poli tieke rede houden, omdat hij in Pruisen geen lokaal kan krijgen. Geregeld worden van uit Ostende wagons haringen naar Heerenveen vervoerd. Daar wordt die haring met schoppen, anders gaat het niet in open tram wagens naar Temmer overgeladen, om daar gerookt te worden. Den volgenden dag komt de haring ge rookt terug en wordt dan weer naar België verzonden. Misschien wordt ze daar wel verkocht als echte Lemster bokking. Zeilen. Het comité voor zeilwedstrijden met voorgift te Amsterdam, is voornemens, op Woensdag en Donder dag 27 en 28 Mei (Hemelvaartsdag) een zeilwedstrijd te houden van Amsterdam naar Hoorn terug. Inbraak. In de „Breeraap", nabij Beverwijk, werd ingebroken bij den landbouwer Warmenhoven, tijdens hij met zijn gezin naar de kerk was. Juist had de man geld ge beurd van verkochte varkens, en dit hebben de aan vankelijk verborgen gebleven dieven waarschijnlijk geweten. Het is de politie thans gelukt, de hand te leggen op twee aankomende Beverwijksche jongens, Maks en Brakenhof, van wie blijkt, dat zij zich verdekt hadden opgesteld en hun slag sloegen toen de man was uit gegaan. Het gestolene werd gedeeld. B. moest zich met het kleine geld tevreden stellen, terwijl Maks het groot© geld in bezit nam. De ongelijke verdeeling had ten gevolge, dat D. aan het kloppen ging, en de politie beiden arresteerde. Te Eindhoven kregen twee candidaten voor den ge meenteraad evenveel (318) stemmen. Geen van beiden had de volstrekte meerderheid die 319 was, zoodat er thans een herstemming moet plaats hebben. „Bij A. A. Pbleeker, gevraagd een flinke jongen of meisje, om op te hangen." De Eindhovensche Bank is bestormd. Naar de 's-Hert. Ct. vernam, vonden de praatjes die de „run" veroorzaakten, hun aanleiding in een lasterlijke waar schuwing aan een van de cliënten der Bank. Het doel, dat daarbij ongetwijfeld voorzat, de bank in moeilijkheden te brengen, is geenszins bereikt. De „run" had wel is waar plaats, doch de Bank was in staat alle opgevraagde deposito's onmiddellijk, zonder uitstel, terug te geven, zoodat zij in de laatste dagen niet minder dan ruim vier-honderd-duizend gulden aan de inleggers heeft terugbetaald. De Bank heeft de vuurproef dus glansrijk doorstaan. Naar het blad verder vernam is het ook aan de krachtige positie der Eindhovensche Bankvereeniging te danken, dat zij de noodige maatregelen heeft kunnen treffen, om ook aan alle eventueels verdere aanvragen te voldoen. In der zake kundige kringen is de verontwaardiging over de unifaire handelwijze, die de „run" veroorzaakte groot. Alcmaria Victrix Amstel (81). Niemand zal waarschijnlijk wel zulk een beslissende victorie der Alkmaarsche club verwacht hebben. Ainstels succes tegen het sterke Holland had een lieftigen gelijken strijd doen verwachten. Gedurende het grootste gedeelte van den strijd wist echter Alc maria Victrix haar groote meerderheid te bewijzen, wat trouwens, ook in de cijfers is uitgedrukt. In Amsterdam werd A. V. V.'s veld afgekeurd, zoo dat de match A. V. V. Holland niet plaats kon heb ben. De beslissing betreffende het kampioenschap is dus weer één of meer Zondagen Verschoven. De spanning is er niet minder door geworden. De stand der leidende clubs is thans als volgt: Gesp. Gew. Gel. Verl. Pun- Goals ten voor tegen Alcm. Victrix 11 8 2 1 18 53—13 Holland 9 6 2 1 14 34—5 Het Alkmaarsche elftal rest thans nog slechts één wedstrijd, die vermoedelijk voor a. s. Zondag zal vast gesteld worden. In Amsterdam zal dan T. O. G. de laatste tegenstander zijn. Wordt ook dezen laatsten wed strijd gewonnen, zoo staat A. V. vrij vast enzalHolland om kampioen te kunnen worden, zijn laatste drie wed strijden alle moeten winnen. Spelen de Amsterdam mers nog maar eenmaal gelijk, zoo zal het kampioen schap in handen van het Alkmaarsche elftal zijn. Reeds om twaalf uur werd gisteren aangevangen met den wedstrijd Alcmaria Victrix II D. E. O. II (Amst.) Veel belangstelling trok deze strijd niet. Het verschil in spelkwaliteit tusschen Alcmaria II en 1 is daartoe dit seizoen te groot. Voor de rust ging het spel vrijwel gelijk op; D. E. O. II scoorde ééns, terwijl Alcmaria II het niet tot doelpunten kon brengen, hoe wel zich eenige mooie kansen daartoe voordeden. Het eerste kwartier na de doelverwisseling was Alc maria II de sterkere. Toen echter bij een hunner uit vallen de D. E. C'ers op eenigszins gelukkige wijze hun leiding wisten te vergrooten kwam er plotseling een omkeer in den strijd en met 50 voor D. E. O. kwam ten slotte het einde. Al heel spoedig, nadat de roode en witte shirts uit hot veld waren verdwenen, verschenen de groenzwarte Amstelspelers, weldra door het Alcmaria-elftal ge volgd. Het publiek was intusschen reeds wat talrijker gewordenhet meerendeel der toeschouwers echter had waarschijnlijk het overdrijven van de dreigende regen wolken afgewacht en kwam, toen de strijd reeds in vol len gang* was. Het was al kwartier over tweeën eer scheidsrechter Mes het sein tot aanvangen gaf. Zooals gewoonlijk eerst „three cheers" voor beid; vereenigingen en daarna trapte de Amstelvoorhoed. af. Reeds dadelijk bemachtigde echter de Alcmaria- voorhoede den bal om met een snellen aanval in de richting van Amstel's doel te debuteeren. Al heel gauw bleek, hoe het Alkmaarsche elftal na Amstels 11 tegen Holland duchtig voor deze tegenstanders op zijn hoede was. Allen, zoowel de voorhoede als de achterhoede werkten zeer hard en het gevolg was, dat do bal bijna voortdurend op de helft der Amsterdam mers bleef. De Alcmaria-voorhoede, hoewel niet geheel volledig, speelde goed samen. Amstel verdedigde ech ter krampachtig, wat niet verhinderde, dat tal van schoten op hun doel werden afgezonden; meestentijds ging de bal evenwel over of naast de palen. Af en toe trachtte de Amstel-voorhoede met een harden trap naar voren de Alkmaarsche achterhoede te verschal ken. Deze bleek echter op haar hoede en zond telken male het leder weer naar de eigen aanvalslinie, die dan weer goed samenspelend het Amsteldoel naderde. Na een twintigtal minuten ontstond de eerste goal Een hard schot kreeg door de aanraking van een Am- stel-achterspeler een fatale afwijking en buiten het bereik van den doelwachter vloog de bal in het Am- stel-doel ('10.) Alcmaria bleef meestentijds aanvallen de partij. Van tijd tot tijd ondernam de Amsterdam sche voorhoede een vinnigen uitval. De witgehemde achterhoede bleef echter hecht. Een keer evenwel kreeg Amstel een mooie kans om te scoren, welke onbenut bleef. Vrij spoedig na de eerste goal wist Alcmaria's linksbinnen door een goeden inzet de leiding te ver grooten (20.) Amstel verdedigde verder zoo hard nekkig, dat de Alkmaarsche voorhoede voor de rust geen succes meer had. De zeer verdienstelijk spelende rechtsbinnen was intusschen uitgevallen; Amsterdam stond een invaller toe, die dadelijk in het veld ver scheen. Bij het verstrijken der eerste drie kwartier stond het nog steeds 2-9 voor Alcmaria Victrix. Het spel was tot nog toe vrij spannend van karakter geweest en ook gedurende de tweede speelhelft werd het dusdanig verwacht. Toen na een vijftal minuten rust de strijd werd hervat, kwam echter het onverwachtede Alkmaar sche voorhoede speelde met een feu sacró een betere zaak waardig. In minder dan een kwartier tijd was de stand 70 geworden; vijf goals in vijftien minuten alle na uitstekend samenspel en goed schieten, mee- rendeels door den middenvoor gemaakt. Daarbij bleef het echter voorloopig, het schieten werd minder succesvol en Amstel hield goed vol. Ook haar voorhoede begon zich thans weer in den strijd te mengen. Toch bleef Alcmaria sterker. Een kwartier voor het einde werd door den middenvoor uit een strafschap de achtste goal gescoord (80.)Het laatste kwartier kenmerkte zich door een flink optreden van Amstel, dat het de Alkmaarsche achterhoede duchtig lastig begon te maken. Toen hun linkervleugel een oogenblik werd losgelaten, scoorde de middenvoor na een goeden voorzet hun eenige goal (81) een welver diend succes. Daarbij bleef het en Alcmaria Victrix behaalde een ruimschoots verdiende 81 overwinning. Zaterdagavond woonden wij de eerste openbare uitvoering der Alkmaarsche Militairen Gymnas tiek-, Scherm- en Tooneelvereeniging „Trouw moet blij ken" bij, eene uitvoering die zich mocht verheugen in veel belangstelling, zoowel van militairen en oud-mili tairen als van burgers. Even na achten werd de avond geopend door den voorzitter, den heer S. Hellingman, die in eene korte maar krachtige rede aanstipte dat het eene pas opge richte vereeniging was, verder allen welkom heette, en in het bijzonder een woordje richtte tot de H.H. officieren en burgerleeraren, tot den beschermheer der vereeniging, den len Luitenant P. Halberstadt, en tot den leider, den Sergeant J. Grégoire. Daarna werdgovergegaan tot de uitvoering van het programma. In de"eerste plaats kregen wij eenige aardige gym nastische standen" te zien daarna halter heffen met verstelbaren halteren ten slotte een zeer mooien groepenstand. Het volgende nummer gaf eene eere-partij op den* degen van de heeren Grégoire en v. Lathum. Beide heeren gaven blijk het wapen meester te zijn, hunne bewegingen waren vlug en kort, hunne stelling was mooi. De partij werd voorafgegaan door en ein digde met het z.g. groote saluut, waarin de 3 voor* naamste steken en weringen worden uitgevoerd. Het laatste nummer voor de pauze was colonne geweer. Dit nummer werd zeer net uitgevoerd, en toonde ons de vele ambitie der leden. In de pauze werd met een toepasselijk woordje een cadeau, bestaande uit 2 tegeltableaux, overhandigd aan mej. v. d. Burch, voor betoonde hulp. Na de pauze werd opgevoerd „Riode Sander," klucht spel met zang in één bedrijf door Justus van Maurik, dat naar hartelust zoo nu en dan deed lachen. De leden gaven blijk hunne rollen goed te hebben begrepen terwijl ook het ensemble goed was. Na de uitvoering werden op het tooneel gebracht 2 cadeaux, het. eene bestaande uit een Japansche doos, bestemd voor Mej. E. Ruijs, die in „Roode Sander" de rol van Trine (en niet onverdienstelijk) had ver- vervuld het andere was een leuningstoel, door de leden aangeboden aan hunnen leider. De woorden, gesproken bij het uitreiken, en waarmede de heer Grégoire bedankte, getuigden van de goede ver standhouding die er onderling met den instructeur bestaat. De avond werd besloten met een bal, en uit den gezelligen toon, die er heerschte gedurende de uitvoe ring, meenen wij wel te mogen opmaken, dat het er vroolijk toegegaan zal zijn, en het wel geduurd zal hebben tot den vroegen morgen. Meststoffen-handelaren onder contröle der Rijkslandbouwproefstations. De volgende handelaren in meststoffen hebben zich onder openbare contröle der Rijkslandbouwproefstations gesteld Firma Joh. F. Morra, AlkmaarN. Y. „Het Land- bouwkantoor Noord-Holland", Alkmaar. „Friso." 't Was een „noflike joun" gisterenavond door „Friso" weer georganiseerd. De heer van de Poll opende deze „winterjounenocht" van dit seizoen en zeide, „dat de „pong" niet veel kan lijden, 't moest zuinigjes aan, doch met vereende krachten was 't voor elkaar gekomen. Alles was reeds betaald, zooals hij mededeelde, er was nog H/2 cent, die hij triomphantelijk omhoog hield, over. Zelfs de muzikant deed het zeer billijk, waar voor hem dank werd gebracht en toegezegd dat hij in betere dagen ook royaler zou worden beloond. Ge lukkig hield „Friso" het hoofd boven water. Er waren in de laatste dagen weer nieuwe leden bijgekomen en de opkomst bleek dezen keer heel wat flinker dan den vorigen. De geheele bovenzaal van hetjeafé „de Graan handel" was bezet. Er moesten zelfs nog stoelen wor den aangebracht. Men moest nu dezen avond de verwachting niet te hoog spannen. Ieder vogeltje zingt zooals het gebekt is of van den tongriem gesneden is. Was de vorige keer een spreker aan 't woord die gelijk een leeuwe rik zong en hoog boven alles uitvloog, 't was nu maar een zwerm kivieten die neerstreek op de planken en hunne krachten ten beste zouden geven. Er waren beproefde krachten onder, oude bekenden, doch ook nieuwelingen, die voor 't eerst hun best deden." Toen spreker geëindigd had, werd uit volle borst het Frie- sche Volkslied gezongen, dat gevolgd werd door het „Friso-selskiplied". Opgevoerd werden: „Indefroulju fortiisd", blijspel yn ien ütkomste fen A. Struiksma en na de „skoft" „De jeloerske Boerinne," klugtspil yn ien bidriuw fen Velstra. Beide stukken werden vlot gespeeld en menigmaal werd er hartelijk gelachen, ook de grime, die uitgevoerd was door den heer van der Aa, was uitstekend. Nog werden twee voor drachten ten beste gegeven „Land- en Stadsmeisje" en „Saar en Piet". Drie nieuwe leden voor het Selskip gaven zich gisteravond op. Op schrikkeldag- Schrikkeldag aldus wil de volksmond is de dag voor het vrouwelijk geslacht. Dat dit niet precies opgaat bleek in het huisgezin P. Verweel, Stuart- straat, hier ter stede, waar drie jongens op dien dag werden geboren. Een buitenkansje is het zeker dat het drietal om de vier jaar verjaart! (Vervolg.) De Minorca's zijn altijd nogal gewild, maar vele zijn ter keuring gezonden, maar weinige uitverkoren. Een mooie haan van den heer Piek, met mooien kam, fraaie groenen metaalglans op de veeren en vorm die weinig té wenschen overliet ontving de le prijs; minder groot, ten weinig minder glans in het gevederte kenmerkte den 2cn prijswinnaar van den heer O. Poortman, Lut- jeharms had no. 3 met een weinig minderwaardig dier, mevr. Misset, Jie anders gewoonlijk met wat goeds voor den dag komt, moest zich vergenoegen met Z. E. V. Van den heer Planten zagen wij een zeer mooie hen die den E. P. en den le prijs glansrijk op de con currenten won; goed was ook de hen van den he© 1 ick en de 3e prijswinner van Kors, alle zwarte varië teit, de witte «nn den heer de Boer had te veel leg horn-bloed om in aanmerking te kannen komen. In de zilver Braekels, een Belgisch ras, dat voor nuthoen goed staat aangeschreven, waren slechts 2 nummers ingezonden door den heer Henstra van Enk huizen, die 2 tweede prijzen behaalde. De dieren ston den ons goed aan, vooral de haan. De Houdans, in Frankrijk vooral zeer gezocht als vleeschhoen en als goede legster van zeer groote eie ren, schijnen bij ons maar niet het burgerrecht te kun nen verkrijgen; zij hebben den naam voor ons klimaat te gevoelig te zijn; de haan van den heer Bakhuis wa ti zwart, de witte teekening ontbrak geheel, maar zijn hen was goed en met le prijs bekroond. Dezelfde on derscheiding viel te beurt aan de haan van den heer Sroeck van Bergen; de kam was goed en vertoond?' vrijwel den vlindervorm, de kleur had beter kunnen zijn, het c a i Io u t kwam te weinig tot zijn recht. Twee flink ontwikkelde mechelsche koekoeken, met goed verdeelde cn zuivere koekoekteekening en zonder rood in den mantel, wat nog al eens voorkomt, aan den heer Hannik toebehoorende hebben hun le prijzen wel verdiend. De buff orpingtons vertoonden, op enkele uitzonde ringen na geen goede egale kleur, de le prijswinner van den heer Nooteboom had dit gebrek minder, de 2e prijswinner meer en ook de 3e. Over het algemeen worden de kammen naar onze meening te groot. Bij de hennen kroeg het hoenderpark „Prins" te Roskanje 1 en 2 prijzen met vrij goede dieren en bovendien Z. E. V. De heer Kamper 3e prijs, wat er van door kon. De hen van 't hoenderpark „Victrix" was te bleek, zooook het dier van den heer Zaalberg, beiden kregen Jt. V. Zeer fraai waren de haan en hen zwart orpington van den heer Broosvermunt van Roosendaal, die hun lo en E. P. wel verdienden. De tweede prijswinster, di; hen van den hr. van Reenen was te weinig compact van vorm .overigens goed van kleur. Mooi was ontegenzeggelijk de plymouth roek-haan an mevr. Misset van Haarlem, met le en E. P. be kroond, terwijl de hen, le prijswinster an het Hoen derpark „Prinste Roskanje daarvan een waardig' pendant was, de heer Henstra had ook een aardig dier ingezonden, dat zijn 2e prijs niet te geef had.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2