STADSNIEUWS. BUITENLAN ö7" Uit Schermerhorn. Werkloosheid. Twist. Uit „de Egmonden". Uit Bergen. Uit Enkhuizen. Nieuwe uniform. Een geschiedenis van een bok. Van Texel. Wie Is een oor kwijt? Een jubllé. Automobielongeluk. Een Oranje-klant. Een tooneelwedstrijd. Tentoonstelling „Aves." Stemlokalen. Gezinsverpleging. Gemengde Mededeelingen. Het album is een kunstwerk op caligrafisch gebied, van den' heer Roovers, te/s-Gravenhage. Op wit lederen band prijkt aan de voorzijde het wapen van den Prins. De opdracht is renaissance stijl op kalfsvel fraai in kleuren gecaligrafeerd. De op dracht en verschillende photografische afbeeldingen betrekking hebbende op de ramp, volgen. De volgende bladzijden bevatten de handteekeningen van ruim" tienduizend personen, die aan de hulde deelnamen. Aan den Prins werden drie, aan de Koningin en de Koningin-Moeder drie exemplaren van de medaille aangeboden. In onze gemeente is wederom mond- en klauwzeer geconstateerd en wel bij den veehouder PMeijer in de Schermeer. een tooneelwedstrijd uitgeschreven in de maanden October, November en December van dit jaar uit sluitend voor blijspelen in één bedrijf. In het sigarenmakersbedrijf te Amsterdam open baart zich de werkloosheidzóó zelfs dat op het oogenblik een 300 k 400 sigarenmakers rondloopen. Een en ander vindt natuurlijk zijn daling van de productie. oorzaak in een Een arbeider Dammer uit Midwolda, die ongeveer drie weken geleden bij een ruzie aldaar, een slag op het hoofd ontving, en wiens opneming in het zieken huis te Groningen noodzakelijk werd geacht, is daar gisteren overleden. (Pr. Gr. Ct.) 't Was hier gisteravond een avond van uitvoeringen. Men oordeeleDe O. K. Tooneelvereeniging „Ons Genoegen" werkte een aardig programmetje af in de zaal van den heer J. Apeldoorn te Egmond-binnen, de gemengde zangvereeniging „Zang en Vriendschap" deed haar lustige zingstemmen hooren in de zaal van den heer Jb. Halff te Egmond aan Zee en de har moniekapel „Lamoraal van Egmond" gaf eene volks uitvoering in de zaal van den heer Riegen te Egmond aan den Hoef. Er was dus voor elk wat wils. Als ge woonlijk speelde „Lamoraal" correct zijn programma af. Onder de voordrachten was die van „De trek" 't succes van [den avond, waarlijk deze werd zeer goed uitgebeeld; ook „De Kermisreizigers" voldeed uitstekend Voor een gering aantal bezoekers werd Zondagavond door de Tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" in café Duinvermaak alhier opgevoerd „Louise" of „de dochter van den rijken pachter." De rollen werden over het algemeen zeer goed vervuld. Enkelen vol deden o. i. wat spel en voordracht betreft, uitstekend. Jammer dat de vereeniging~zicli niet in een drukker opkomst mocht verheugen, te meer daar zij dezen keer de entrée voor gehuwden voor een klein bedrag had opengesteld. Niettemin werd een zeer genotvollen avond bezorgd, welkejjmet een gezellig bal beëindigd werd. de op de Uit Harenkarspel. Mej. B. E. Hoogbruin, onderwijzeres te in deze gemeente, is met ingang van 1 benoemd als zoodanig aan een der o. 1. IJmuiden. W Kerkbuurt April a.s. scholen te Bij gemeenteraadsbesluit werd in 1862 het beheer over het Weeshuis alhier opgedragen aan den kerke- raad van de Ned. Herv. Gemeente. Deze is thans orthodox. De regenten van het weeshuis zijn modern. De laatste worden benoemd uit een voordracht door henzelf opgemaakt. De voordracht bestond steeds uit modernen. Teneinde gelegenheid te hebben, lieden van orthod jxe richting te benoemen, gaf de kerkeraad aan regenten te kennen, dat deze voortaan instede van een voordracht een aanbeveling zouden opmaken. De gemeenteraad, welks meerderheid liberaal is, besloot onlangs het raadsbesluit van 1862 in zake het beheer over het weeshuis te vernietigen en zich zelf met het toezicht te belasten. De kerkeraad heeft nu in een*; schrijven medegedeeld, [te protesteeren tegen het raadsbesluit en zich alle rechten betreffende het weeshuis voor te, behouden. Inmiddels heeft de meenteraad reeds een regent en eene regentes benoemd. De Rijksveldwacht krijgt een gewijzigde uniform Daarbij worden de halssnoeren met kwasten en bandjes om den mouw, vervangen door knoopjes den kraag, die van een lichter blauw zal zijn dan tegenwoordige. Uit Amsterdam wordt aan het U. D. gemeld. „Nu ga ik u vertellen van een bok. Die van drie hoog waren de eigenaars, t Beest graasde in 't alkoof, of, beter gezegd graasde daar niet. Want als 't daar gegraasd had, dan was 't niet noodig geweest hem nu en dan en villegiature te zen den beneden in ,,'t huis." Ge moet weten hoe een Amsterdamsch huis is inge richt. ,,'t Huis" dat is het huis. Ik bedoel de bene 'denwoning. Die welke op den beganen grond staat en tevens beschikt over den „tuin, het bleekje, het of de snijding' die 't huis van andere huizen scheidt. Daar boven stapelen zich éénhoog, tweehoog, driehoog en verdere hoogen, al of niet in vóór en achter verdeeld. Welnu, de bok van driehoog werd dus af en toe de trap af geleid naar de bleek van 't huis. Tot tijd en wijle daar ruzie kwam. 'k Wil er af zijn waarover, 't Mag een verstopte gootsteen geweest zijn, of 'n neer- gesmakte bloempot, of 'n rookerige schoorsteen of iets anders. De ruzie was tusschen éénhoog en driehoog. Op 'n dag nu, dat de bok z'n luchtje en z'n grasje ging nemen in zijn sanatorium beneden, en de trap af daalde 't beest had met grootsteedsch aanpas singsvermogen een verbijsterende vaardigheid in t trappen op-en-af klimmen gekregen grepen hem de wraakgierige bewoners van éénhoog beet en wierpen hem zondebok zijner rampzalige eigenaars wree- diglijk de trappen af. Vier gebroken pooten, ruzie, de politie, bokkesoep, bokkeboutjes en andere bokkedelicatessen. Die van driehoog waren geen vegetariërs, als de bok. De commissaris der zooveelste sectie had het uit pluizen. Eenhoog verklaarde zich onschuldig wegens lidmaatschap van de Dierenbescherming. Welk bewijs door driehoog werd weerlegd met de aantijging dat éénhoog nog onlangs de kat heeft opgehangen. Sinds is de verhouding tusschen éénhoog en drie hoog bokkiger dan ooit. Het programma is verschenen van de groote land bouwtentoonstelling, welke van 913 Sept. 1908 op Texel zal worden gehouden. Het bevat, behalve eenige mededeelingen betreffende de samenstelling der com- missiën, de voorwaarden voor mededinging, de festi- teiten, enz. de 17 versehillende' afdeelingen der ten toonstelling, verdeeld in 137 rubrieken.; Die afdeelin- gen zijn 1 wolvee, 2 rundvee, 3jpaarden, 4™aangespannen paarden (concours hippique) 5 varkens, 6 pluimvee, 7 konijnen, 8 bijenteelt, 9 zuivelbereiding, 10 akker bouw, 11 knol- en wortelgewassen, 12 tuinbouw, 13 vruchtenteelt, 14 [bloemisterij, 15 bloembollen, 16 werktuigen, 17 landbouwonderwijs. Ter opluistering kunnen worden ingezonden verzamelingen van in 't wild groeiende planten vanVTexels bodem, verder vogels, eieren enz. De programma's zijn verkrijgbaar 'gesteld bij de secretarissen der afd. „Texel" en „Eierland" van de Holl. Maatschappij van Landbouw, de heeren Jb. Kikkert Nz. te Den Burg en D. C. Dros te|Eierland. So Sal So En Te Nieuw Lekkerland is een sigarenkistje komen aandrijven inhoudendeeen menschenoor. (N. Ct.) Ongelukken. Te Groningen is de werkman Westra in d© fabriek van de firma Kraft en Co. op den rug in een pot met kokend water gevallen en aan brandwonden overleden. De 18-jarige dienstbode D. Couwenberg, te Over- angel, is bij het doen van boodschappen, verdronken op een zoo ondiepe plek, dat men zich niet kan be grijpen, dat zij zich niet heeft weten te redden. Donderdag a. s. herdenkt de heer W. van der Snel den dag, waarop hij 25 jaar geleden ter zetterij van de N. V. voorheen Herm. Coster en Zn. in dienst trad. Zondagmiddag omstreeks twaalf uur reed te Yelp bij Nederhagen de automobiel van den heer H. Ph. G. uit Oldenzaal in volle vaart tegen een boom. De chauffeur kwam terecht in de scherven van de voorste dikke spiegelruit en kreeg ^daardoor'verschillende sneden over hoofd, nek, armen en handen, doch geen van alle gevaarlijk. De heer G. werd door het midden schot van zeildoek en mica geslingerd, maar kwam vrijwel met den schrik vrij. De auto was erg bescha digd en kon niet meer gebruikt worden het bleek dat de stuurstang aan den onderkant was afgebroken en het ongeluk dus niet aan onvoorzichtigheid te wijten was. Krankzinnigenkliniek. Het hoofdbestuur der Vereeniging voor Christelijke verzorging van krankzinnigen stelt voor een leening aan te gaan groot f 250,000, voor het bouwen van een kliniek voor 68 krankzinnigen op een terrein aan den Overtoom te Amsterdam. Werd eenige maanden geleden uit de plassen nabij Nieuwkoop, een oude koperen tabaksdoos met in- criptie en inhoudende eenige zilveren en koperen munten opgebaggerd, thans is uit de wateren aan de oostzijde der gemeente Nieuwkoop met baggeren weder ©en oude koperen tabaksdoos opgehaald, nadat deze ongeveer anderhalve eeuw rustig in den modderigen bodem der veenplassen had veitoefd. De doos is daar uitstekend geconserveerd gebleven. Op de eene zijde zijn de portretten van stadhouder Willem V en zijn gemalin gegraveerd, terwijl op de andere zijde van den doos het volgende vers te lezen is, dat die dagen van feilen strijd tusschen patriotten en prinsgezinden zoo juist karakteriseert „Oranje door gods kragt, geeft eendragt, vreede en magt, lang als son en maan sal aan den hemel schijnen, nooyt de Oranje-couleur verwelken of ver dwijnen, lang Jehova godt gedenkt aan sijn verbond sijne boog vertoond aan dit benederondt, So lang er schepsels sijn, die haare Maaker looven, So lang de wereld staat, blijft nog Orranje booven." De directie van het Brongebouw te Haarlem heeft (Vervolg.) Wij zijn nu met ons overzicht genaderd tot de too rnen hoenders, waarvan ongeveer een 60-tal nommers waren ingezonden. Tiet zou ons wel wat te ver voeren zoo wij hier hetzelfde stelsel volgden als wij bij de en kele dieren deden, omdat wij bij de vergelijking tus schen de verschillende prijswinners niet alleen zouden moeten aangeven de fouten van een enkel dier, maar van de -vijf exemplaren, 1 haan en 4 hennen, die in de toomklassen bijeen zijn, want hierbij komt ook nog de beoordeeling in aanmerking of alle dieren gelijkwaai dig zijn en een passend geheel vormen. Men begrijpt dus dat wij alle 5 dieren uit een kooi zouden moeten stellen tegenover 5. andere dieren van hetzelfde ras, en dit zou ons verslag een onnoodige uitbreiding geven. Wij meenen te kunnen volstaan met eenige grepen te doen uit den overvloed van stof, die zich hier aan ons voordoet. De Holl. hoenders waren in de toomklassen ruim en door zeer goede stellen vertegenwoordigd, waar ook de inzenders in de enkele klassen weer scherp tegen el kander in 't krijt traden; de heeren Bakhuis, Nier op, Bennink, Piek, Teuteling, Pool, v. Reenen, v. d. Ililst, Poortman, Snocck, hoenderpark „Victrix" en „Zelden- rust", de heeren Kuiper en Bregman zagen al hun die ren met verschillende prijzen, eereprijzen en E. V. en Z. E. V. bekroond. Van deze toornen werden er verscheidene, en niet de minste, voor de verloting aangekocht, o. a. twee too rnen zeer fraaie Zilverpellen, Haudans, Licht Brah ma's, Orpingtons, Patrijs Leghorns, Wit- en Patrijs Bantams enz. enz., alle bekroonde dieren en in dei) catalogus voor 25, 20 en overeenkomstige prijzen te koop aangeboden. De inzendingen Duiven waren dit jaar zeer talrijk. Ongeveer 150 nommers, waarvan evenwel enkele niet waren ingekomen, wat te meer te betreuren was, nu wij de zoo fraaie Pauwstaarten en Raadsheeren van den heer Beerentzen moesten missen, evenals de Eng. Kroppers. Onze stadgenoot, de heer Mulder, had een zeer uitgebreide en fraaie collectie ingezonden, zoome de de heeren Wilson van 's-Gravenhage, Peek te Arn hem en Bijmolt te Groningen. Tusschen deze vier, die allen bekende liefhebbers zijn, was de concurrentie groot. Dé heer Mulder had mooie Chin. Meeuwen in verschillende kleuren en een paar mooie Turbits; van den heer Wilson fraaie zwarte en blauwe Engelsche Eksters en opmerkelijke Show Homers, waarvan hij do eenige inzender was. Van den heer van Reenen zagen wij een mooie duif oud Holl. Tuimelaar Zwartewit- pen, van den heer Bijmolt een aardigen Witten Doffer van hetzelfde ras; deze beiden behaalden ook de le en 2e prijzen in de Hagenaars. Van de heeren Spruit Gouda en Wilson zeer mooie carriers en van den heer Boom, alhier, een niet onverdienstelijke Pagadet. De heer van de Wetering te Amsterdam had een paar mooie zwarte Kipduiven en de heer Braam van Wil- dervank een paar blauwe, die evenwel in de figuur wel wat plat waren om tegen de zwarte te kunnen opme ten, zoodat hij den 2en, de eerstgenoemde den len prijs bekwam. De heer Bijmolt kwam nog uit met Nonnen, Trommelduiven, Krulduiven en Goudvinken, die, be- .oudelis een ben allen met len prijs bekroond werden In de koppels Sierduiven kreeg de heer v. d. Hilst den len prijs met Zilv. Chin. Meeuwen, de heer N. Kuiper den 2en en met BI. Chin. Meeuwen, terwijl de heer Bregman den 3en verwierf voor een paar Huhn- schecken, een Duitsch ras dat in ons land weinig ge fokt wordt. Jammer dat de eigenaardige teekening van dit ras. dat onder de Kipduiven gerekend wordt, niet correct genoeg was om aan deze inzending een Jioogere bekro ning te doen toekennen. Postduiven waren niet druk ingezonden, maar wat er -was scheen, op 't oog, zeer goed te zijn. „Op 't oog," want men begrijpt wel dat postduiven, van welke men in de eerste plaats snel en aanhoudend vliegen verwacht, niet naar kleur kunnen beoordeeld worden, maar volgens een geheel anderen maatstaf, waarover wij echter niet zullen uitwijden. Te oordeelen naar de type en den lichaamsbouw waren het goede dieren en zoo heeft de keurmeester ze ook bij zijn nauwkeurig onderzoek bevonden en ze op een enkele uitzondering na, die den 3en verkreeg, met len en 2en prijs bekroond. De grootste inzender was de heer v. d. K aniervan Alkmaar, die in 't krijt trad met den heer Heiligers van Delft, verder waren nog een paar nommers inge zonden door de heeren Boom en Pieket. Een paar Pauwen van 't hoenderpark „Victrix en zeer fraai, twee paar witte Parelhoenders, waarvan een paar voor de verloting is aangekocht, toebehoorendc aan den heer Bakhuis; Goud- Zilver- en Boschfazan ten, respectievelijk toebehoorende aan de heeren Breg man, Bakhuis en van Reenen, alle met len en de eerst genoemde nog met E. P. bekroond, completeerden het parkgevogelte. De watervogels vinden betrekkelijk weinig liefheb bers, wat zich wel laat verklaren door de omstandigheid dat de meeste menschen gelooven dat men aan een groot water moet wonen om zich daaraan te kunnen wijden, wat vóór zeer veel rassen en soorten geenszins het geval ismet een kuip of tobbe kan men al heel wat doen. .Trouwens ook daarin zal wel verandering komen nu zich een club heeft gevormd waarvan de le den zich de teelt van watervogels ten doel stellen. Op de tentoonstelling zagen wij een mooi koppel Rouaan- eenden, en ik zou meenen dat, als onze eendenhouders met dat ras hun kleine eendjes wat zwaarder en beter van vleesch maakten, zij er geen nadeel van zouden on dervinden; hetzelfde kunnen zij ook doen met de Pe- kingeenden, die hier in enkele goede paren vertegen woordigd waren. Verder was een koppel mooie Berg eenden door den heer v. d. Hilst ingezonden en door denzelfde ook een paar Pauwganzen. Met de Ind. loopeenden, die nog niet genoeg naar waarde worden geschat, de Guinea-Ganzen van den heer van Reenen en de Ital. Ganzen van den heer Hannik is deze klasse besproken. Alleen zij vermeld dat de heer Hoogerduin te Helder nog buiten mededinging enkele mooie water vogels inzond; o.a. een paar van de zoo uiterst fraaie en sierlijke Carolina-eenden, Vosganzen enz. enz. Morgen zullen wij ons overzicht besluiten met de bespreking van de uiterst fraaie en belangrijke inzen ding konijnen, de in- en uitlandsche kamer- en volière- V. gels en wat verder nog aanwezig was. B. en W. stellen den Raad voor over te gaan tot de vaststelling van een verordening, houdende verdeeling van het eerste kiesdistrict vcor de verkiezing van le den van den Gemeenteraad in twee stemdistricten. Hierin wordt bepaald, dat het eerste kiesdistrict voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad ver deeld wordt in de volgende twee stemdistricten: le stemdistrictwijlt A. 2e stemdistrictoverig deel. Het hoofdstembureau heeft zitting in het eerste stemdistrict. Deze verordening treedt in werking op 15 Mei 1908 Voorts stellen B. en W. den Raad voor vast te stel len een verordening tot aanwijzing der stemlokalen voor de verkiezingen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad. Deze verordening bepaalt dat voor het eerste stem district voor de Tweede Kamer en de Provinciale Sta ten en het eerste stemdistrict van het eerste kiesdis trict voor den Gemeenteraad, binnen welke het hoofd stembureau is gevestigd, als stemlokaal aangewezen wordt de zoogenaamde: Besognekamer in het Stad huis. Voor het tweede stemdistrict voor de Tweede Kamer de Provinciale Staten en voor het tweede kiesdis trict voor den Gemeenteraad, wordt als stemlokaal aangewezen een lokaal van de Derde Gemeenteschool gelegen aan den Koningsweg, hoek Lombardsteeg. Voor het derde stemdistrict voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten en voor het derde kiesdistrict voor den Gemeenteraad wordt als stemlokaal aangewe zen een lokaal van de Tweede Gemeenteschool, gele gen aan de Oudegracht, tegenover het Wildemans hofje. Voor het vierde stemdistrict voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten en voor het tweede stemdis trict van het eerste kiesdistrict voor den Gemeente raad wordt als stemlokaal aangewezen een lokaal van de Huishoud- en Industrieschool. Deze verordening treedt in werking op 15 Mei 1908 B. en W. stellen verder voor aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken een schrijven te richten; waarin Zijn Excellentie beleefdelijk ver zoekt, om, gelijk ten aanizen der gemeenten Amster dam, Beemster, Haarlem, Heerhugowaard, Nieuwer- Amstel, Sloten, Velsen en Zijpe is bepaald, te willen goedvinden, dat ook in de gemeente Alkmaar voor de verkiezingen van leden van den Gemeenteraad de zit ting van het hoofdstembureau tot het vaststellen van den uitslag der verkiezing gehouden worde onmiddel lijk na afloop van de werkzaamheden, bedoeld in art. 92, eerste zinsnede der Kieswet, luidende „Het proces verbaal der stemming wordt door alle leden van het stembureau geteekend." Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op de algemeen© vergadering voor gezinsverpleging, welke morgen (Woensdag)avond om 81/2 uur gehouden zal worden in café Central. De Duitsche Keizer heeft zesduizend gul den geschonken aan de inwoners van het Spaansche Malaga, die door de overstroomingen schade hebben geleden. De Keizer wilde door deze aanzienlijke gift zijn dankbaarheid doen blijken voor den steun, die de stad heeft verleend aan de bemanning van het Duit sche sclioolschip „Gneisenau" dat in den winter van 1900 is vergaan. In Italië doet zich een zonderling geval voor, Te St. Petersburg is iemand ter dood veroordeeld, die zeide de Italiaan Calvino te zijn. Bij nader onderzoek is gebleken, dat hij niet Calvino heet en ook niet Ita lia ansch onderdaan is. Er werd op hem wel een pas gevonden, die behoorde aan den professor in de land bouwkunde Mario Calvino te San Remo, die zich op het oogenblik op het landbouwkundig congres te Rome bevindt. Professor Mario Calvino is nooit in Rusland ge weest, maar hij had onlangs van een Rus vernomen, dat een maatschappij, die landgoederen in Rusland be zit, een bekwaam landbouwkundige zocht. Hij Had zich toen, op raad van den Rus, een pas laten geven, maar deze was hij op onverklaarbare wijze kwijt ge raakt. De politie te Rome is van meening, dat de ge waande Calvino een zekere Wsewold Lebedinzef uit Odessa was, een student in de sterrenkunde, die uitste kend Italiaansch sprak. De politie zal zijn portret naar St. Petersburg opzenden hoewel de man reeds terechtgesteld is. Intusschen wordt de hoogleeraar nauwkeurig be- akt hij mag zijn kamer in het hotel niet verlaten. Waarom dit geschiedt is niet duidelijk en verscheiden afgevaardigden hebben hiertegen dan ook geprotes teerd. De houding van Engeland in de Kongokwestie wordt niet al te goed vertrouwt. De aandacht ver dient daarom, wat de te Brussel verschijnende „Ma- tin" wier uitgave in verband met likwidatie een tijdje is gestaakt hedenochtend schrijft: Men verzekert ons dat de Kongostaat, de mogelijk beid van een Engelsch krachtdadig ingrijpen voorzien de, zich van de eventueele diensten verzekerde van schepen onder Engelsche en Eransche vlag. De Kongostaat is verzekerd van de besliste hulp van Duitschland tegen Engelsche aanspraken; de meest formeele verzekeringen zijn gegeven ten aanzien van den werkdadigen steun der Duitsche regeering en van volkomen overeenstemming met den Onnfhankelij- ken Kongostaat over de uitlegging van de Acte van Berlijn aangaande de handelsvrijheid. „De Onafhankelijke Kongostaat bereidt een ant woord voor op het Engelsche witboek, dat ontzettende misvattingen inhoudt." De Polen beginnen reeds verzet aan te teekenen tegen de wet, welke het Pruisische Heerenhuis heeft aangenomen en waardoor 70.000 hectaren grond in Polen door de Pruisische regeering zal worden ont eigend. Alle Pruisische onderdanen die in Dombrowo in Russisch Polen wonen ontvingen dreigbrieven van het Poolsch nationale arbeidersverbond met de aan maning, om onverwijld het koninkrijk Polen te ver laten. „Wij kunnen niet gelooven, schrijven de Polen, dat onze broeders gemarteld worden en tot honger en gebrek komen, terwijl de zonen van de booswichten zich met het bloed en het zweet van ons arme Pool- sche volk vetmesten." De toestand in' P o r t ug a 1 wordt door den corres pondent der Berl. Lok. Anz. te Lissabon aldus ge schetst De toestand ist hans, evenals te voren, slecht en verward. Het schijnt echter dat er binnenkort een beslissing moet komen, zal het land economisch niet geheel te gronde gaan. Sedert September liggen de zaken hier bijna geheel stil. Het geld is na den aanslag voor het grootste deel van de Banken terug gehaald en het komt er nu slechts langzaam terug, Daarbij komt, dat de tarweoogst in de laatste jaren mislukte, zoodat er ingevoerd moest worden, hetgeen de prijzen deed stijgen. De wijnoogst was daarentegen buitengewoon groot, maar de verbouwers kunnen geen voldoenden afzet krijgen en missen daardoor een aan zienlijke bron van inkomsten. Men houdt het er bier voor, dat er een ernstige crisis in den handel voor de deur staat en volgens mijn meening zal de oplos sing der politieke vraagstukken de schrijver be doelt koninkrijk of republiek een algemeene ver betering brengen. De vrees voor een burgeroorlog is ongegrond. De meerderheid der Portugeezen is repu- blikeinsch en de tegenwoordige regeering is te zeer overtuigd van hare zwakte, dan dat ze het op een kracht en geweldproef durfde laten aankomen, waarbij zij hoogstens te verliezen, maar nooit te winnen zou hebben. Het presidentschap der Vereenigde Staten van Amerika is geen gemakkelijk baantje.De echtgenoote van president Roosevelt heeft tenminste alles gedaan was zij kon doen om haar man te bewegen niet weer een candidatuur te aanvaarden, daar ze hem ook wel eens thuis wilde hebbenBovendien hield ze niet van de representatieve verplichtingen en van het drukke leven in Washington. Het zal in Amerika ook wel zijn, zooals de vrouw wil, zoo gebeurt het en daarom zegt president Roosevelt dat hij regeerings- moede is De verraadzaak. De Oostenrijker Krumholz, die beschuldigd werd van spionnage in zake bestuurbare luchtballons te Parijs, zal met zijn vrouw uit Frankrijk worden ver bannen. Een waaghals. Te Hamburg is iemand van de hooge Elberbrugaf in het water gesprongen. De brug ligt 14 M. boven den waterspiegel. Deze waaghalzerij was het gevolg van een weddenschap. Door eenige schippers werd de waaghals gered. De uitvinder Edison. Blijkens berichten uit New-York is Edison's gezond heidstoestand aanmerkelijk verbeterd, zoodat het ge vaar geweken is. Een trein ingesneeuwd. Nabij Glasgow is Zondagnacht een trein ingesneeuwd, Daar de centrale verwarming in orde was en de spoor wegbeambten eetwaren brachten, leden de passagiers geen gebrek of ontbering. Hetgrafindezee. Aan boord van de stoomboot „Lucania" strooide een dame in volle zee uit een kruikje asch over boord, Zij vroeg van den kapitein een schriftelijk bewi)S hiervan, met vermelding van lengte- en breedtegraad, waarop het plaats had. De asch was het stoffelijk overschot van een koopman te New-York, wiens lievelingsboot de „Lucania" was geweest en in wiens testament deze begrafenis was aangegeven. Terzelfder- tijd hadden te New-York de rouwplechtigheden plaats. Delawine. In het plaatsje Goppenstein (Walles) heeft, zooals wij gisteren reeds meldden, een sneeuwval in den Lotschbergtunnel groote schade aangericht en o.a een hotel vernield. Het hooger personeel van den tunnel zou juist aan tafel gaan in het onlangs voor hen nieuwgebouwde hotel. Plotseling hoorde men een hevig geraas en twee kinderen kwamen ademloos binnenloopen, roepende „Een lawine, een lawine Het reddingwerk, dat dadelijk door de werklieden en de bewoners van Göppenstein werd aangevangen, duurde den geheelen nacht door tot den volgenden middag. Te 9 uur werd het laatste lijk onder de puinhoopen weggehaald en te één uur de laatste g«' wonde. De beide kinderen, die gewaarschuwd hadden moesten die daad met den dood bekoopen. De tunnel zelf is niet beschadigd, maar het werk zal toch gedurende eenigen tijd stil moeten blijven liggen. Een millioen dollar b ij eengevochten1 J. L. Sullivan, de beroemde Amerikaansche bokser, nu rustende op zijn lauweren, heeft aan een verslag gever gezegd „Ik geloof, dat ik iets heb gedaan, waarop weinig menschen in de Vereenigde Staten zich kunnen he roemen„ik heb op eerlijke manier een milhoen d ollars verdiend.'

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2