STADSNIEUW S~ Gemeenteraad van Alkmaar, Uit Heerhugowaard. Uit St. Pancras. Uit „de Egmonden". Hollands Noorderkwartier. Nederiandsch Gymnastiekverbond. Geen ijs meer. De Haarlemmer Hout bedreigd. Dikke paling. Terecht. Niet vlug, Valsche munter. Mr. P. J. Troelstra. Excelsior. Alkmaarsche Winkeliersvereeniglng Witte Kruis. VERGADERING van den op Woensdag, 4 Maart 1908, 's-nam. 1 uur. 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Benoeming van een onderwijzer aan de Vierde Gemeenteschool. 3. Oprichting van een gemeentelijke handels school met drie-jarigen cursus. d< kleurlooae middenstof moet voor links gewonnen v-oi'den. Om te kunnen samengaan is noodig' dat ieder wat water in zijn wijn doet. Van de sociaal-democra ten is dit natuurlijk niet te verwachten. Van de vrij zinnig-democraten en de liberale unie echter wel. Wat de unie betreft, ten aanzien van het ldesrechtvraag- stuk zal vooral na de vergadering, waarin een program ma over dit vraagstuk is vastgesteld, wel oneemgheid heerschen. Doch, toch zal men zich moeten vereeni gen. Spr. ging hierna na wat de hoofdpunten zullen zpn, waarover de verkiezingsstrijd in 1909 zal loopen. Het is alweer niet zeker te zeggen, maar vrij zeker is dat het kiesrechtvraagstuk op den voorgrond geschoven zal worden. Spr. gaat, wat dit vraagstuk betreft, niet met. de vrijzinnig-democraten mee en ook niet geheel met de liberale unie. Ilij is er n.l. tegen het kiesrecht te geven aan wanbetalers in de belasting. Tot op ze kere hoogte acht hij het noodig dat kiezers belasting betalen. Nieuwe wetten vragen nieuwe onkosten, dus lioogere belastingen. Spr. vindt het niet rechtvaardig dat de belastingontduikers en wanbetalers nu wèl van die wetten zullen profiteeren doch niet in de onkosten bijdragen. Dan moeten wanbetalers ook niet het recht van meewerken aan zulke wetten hebben, n.l. door het stemmen voor die candidaten die die wetten helpen tot stand komen. Spr. wees daarbij op het feit dat steeds maar moer bijdragen van de staatskas worden gevraagd, terwijl als het belastingbiljet thuis komt, ieder moppert. Het is gemakkelijk te zeggen, die rij ker zijn moeten meer betalen; men vergeet het gezegde ,.een zwaan heeft z'n veeren evengoed noodig als een musch." Legt men dengenen die veel bezitten hooge lasten op, dan bestaat er bovendien nog het gevaar dat dezen, daarvan niet gediend, het land zullen^ ver laten en zich in het buitenland vestigen waar minder hooge belastingen zijn. Er wordt wel gezegd de Nederlandsclie natie roept en verlangt naar een algemeen kiesrecht. Doch spr. is van meening dat dit verlangen niet zooveel te beteeke- nen heeft. Spr. haalde ter illustreering daarvan een staaltje aan van eênige personen die te Heiloo gewel dig meegedaan hadden bij een demonstratie voor kies recht met vaandels en muziek. Terwijl nu een spre ker het kiesrecht verheerlijkte, gingên zij kalm ergens een biertje pakken, zeggende tegen elkander „laat hem maar praten." Zoo is het gelooft spr. bij velen. DL groote drang naar kiesrecht is maar oppervlakkig. Reeds nu kost het al vreeselijk veel moeite de kiezers ter stembus te drijven. Wat zou er wel van een ver kiezing terecht komen als or niet zoo gewerkt werd Zeker niet veel goeds. Spr. gelooft dat het beginsel-programma van den bond van vrije liberalen vrij wel geeft wat in de behoef te zal voorzien; wanbetalers van belasting en bedeel den moeten worden uitgesloten. Bij die wanbetalers zullen er zeker wel zijn die in finantiëele moeilijkheden verkeeren en onmogelijk kunnen betalen, doch de frau de op dit gebied is groot, vooral in de steden. Wat het voorstel 'betreft om het kiesrecht in kies plicht te veranderen, dit vindt spr. zeer ongewenscht. Tegen vrouwenkiesrecht heeft spr. niet zoo groot be zwaar. Om het kiesrecht onvoorwaardelijk aan allen te geven, lijkt hem echter verkeerd. Doch vele vrouwen zijn evengoed ja misschien beter in staat goed te stem men dan vele mannen. Enkele uitzonderingen zullen er gemaakt moeten worden, evenals voor den man. Een ander punt waarover wel veel gestreden zal worden is de vraag vrijhandel of protectie? De rech terzijde is sterk voor protectie, vooral is men dit in Brabant en Limburg. Spr. is overtuigd dat, wanneer er een protectionistisch tarief zou worden ingevoerd, dat voor Nederland een groote slag zou zijn. Hoe zal men ooit één cathegorie kunnen bevoordeelen zonder één of zelfs vele anderen te benadeelen? Nederland leeft voornamelijk van den handel. De handel zal door een tarief van protectie in de eerste plaats worden ge troffen. 't Voordeel wordt verdrongen door het groote nadeel dat wordt toegebracht aan het afzetgebied. Dit toch wordt kleiner. Wie zal het slachtoffer zijn van de nadeelen der protectie? De kleine ambtenaar en de kleine middenstander. Spr. begrijpt niet waarom zoo veel buitenlandsche goederen worden gekocht, die hier in Nederland toch ook worden gemaakt, soms zelfs goedkooper. Men schijnt erg veel te voelen voor die buitenlandsche namen en zaken. In Engeland is dat geheel anders. Spr. stelde hierna nog de vraag of te verwachten is, dat het cement der rechterzijde wat los ser wordt. Hij gelooft van wel. Het zijn vooral de christelijk-historischen die zich van de anderen willen losmaken. Voor de a.s. verkiezing is, zoo eindigde spreker zijn rede, het volgende te doenkrachtig propageeren voor de liberale beginselen, hoogheffen de vaan van die par tij, doch deze vrij te houden van al te roode kleur. Wordt dit overal flink gedaan dan zal er in 1909 geen gevaar zijn voor een overheersehing van rechts. Laat niet ieder zijn eigen beginsel geheel willen doordrijven anders is er gevaar voor verdeeling van kracht. Spre ker hoopte dat ook de vrijzinnige kiesvereeniging in Haringkarspel flink zal propageeren voor hare begin selen. Applaus volgde op deze rede. Na een kleine pauze werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. De heer E. Meijer Drees kwam terug op hetgeen de spreker gezegd heeft over het doen van water in den wijn door de linksche groepen. De spreker heeft dit wel gezegd van vrijzinnig-democraten en unie-libera len doch niet van de oud-liberalen. Zullen die dit ook niet moeten doen? Zullen die niet wat meer naar links moeten gaan? De debater herinnerde er aan hoe indertijd ook met zorg werd gesproken over de grond wetsherziening van minister Torbecke, hoe men met angst uitriep: ,.maar als dat er door komt krijgen we een Tweede Kamer op klompen." De wijziging kwam toch tot stand en heeft zeker veel goeds gebracht. Zou ditzelfde niet het geval kunnen zijn met uitbreiding van het kiesrecht, een grootere uitbreiding dan de oud-liberalen willen? De debater zou het weikelijk niet zoo kwaad vinden als het volk wat meer invloed kreeg. Het mag waar zijn dat de volksmannen, de so ciaal-democraten opposant zijn in de Kamer, doch zijn zii een element dat zoo verkeerd heeft gewerkt? De de bater gelooft van niet. Wat belastingverhooging be treft is hij er voor dat ieder naar zijn krachten betaalt en wie om zijn belastingplicht te ontkomen naar het buitenland gaat toont zich al een zeer slecht patriot. De heer van Foreest, antwoordende, meende dat hij do oud-liberalen ook reeds had genoemd bij degenen die wat water in hun wijn zullen moeten doen. De oud liberalen zijn geenszins tegen kiesrechtuitbreiding mits eenige oude bepalingen gehandhaafd blijven. Wat verhooging van belasting betreft als gevolg van de sociale wetten, verklaarde spr. dat de oud-libe ralen niet tegen die sociale wetten zijn. De strekking cr van keuren zij goed. Zij vreezen echter dat indien de staat dit alles moet regelen, de kosten te hoog zul len worden. Steeds meer staatsambtenaren zullen noo dig zijn, inspecteurs enz., die allen gesalarieerd moe ten. De oud-liberalen achten beter dat door particu lier initiatief worde voorzien in verschillende behoef ten als pensioen, ongevallenverzekering enz. Waar men zijn verplichtingen niet na komt zal de staat dan moeten ingrijpen. De oud-liberalen zullen echter ook wel wat water in hun wijn willen doen. De heer L. Reuvers is het opgevallen dat de spreker tegen kiesplicht is doch voor dienstplicht en belastingplicht en vroeg eenige opheldering daarvan» Dc heer van Foreest zei- tegen kiesplicht te zijn om dat dit veel te lastig wordt. Er zijn heel wat men sehen die niet wenschen te stemmen. Bovendien wie zal moeten uitmaken wat gegronde redenen zijn om niet te stemmen? Vrij moet het Nederlandsche volk ook in dezen blijven. Na nog eenige gedachtenwisseling ging de voorzit ter over tot sluiting der vergadering. Hij bracht dank aan den spreker en sprak een woord tot den oud-voor zitter der kiesvereeniging, wiens plaats hij heeft inge wonnen. Hij bracht dezen, den heer Kuiper, hulde voor de wijze waarop hij de kiesvereeniging als voorzit ter heeft geleid. Spr. waarschuwde er tegen om voor al de politieke actie niet door godsdienstige gevoelens te doen overheerschen, zooals bij de Katholieken en wekte tenslotte op het vaandel der vrijzinnigen hoog. te houden. Uit Schagen. Het aantal sollicitanten naar de betrekking van on derwijzer aan de O. L. school alhier is acht. Met ingang van 1 Juni wordt de besteller der H. IJ. S. M. alhier Frans Raap, wegens het bereiken van den daarvoor gevorderden leeftijd, door zijne maat schappij gepensionneerd. Door zes der onderwijzers aan de O. L. School al hier is aan Gedeputeerde Staten het verzoek gericht de nieuwe salarisverordering door den raad onlangs aan genomen en waarbij de gemeente f 900 van de ver hoogde rijksbijdrage niet aan de onderwijzers uitkeert, niet goed te keuren. Uit Wieringerwaard. Mej. A. A. S. Houwing alhier is benoemd tot onder wijzeres aan een bijzondere school te Amsterdam. Voor de verkiezing van twee Hoofdingelanden voor den polder op 14 Maart a.s. zijn de periodiek aftre dende leden, de heeren K. Ursem en W. van Slooten door de R. C. Kiesvereeniging „Recht en Orde" opnieuw candidaat gesteld. Deze winter is door de armvoogdij van St. Pancras een tweede buitengewone bedeeling uitgereikt, een 40-tal gezinnen werd voorzien van kruideniei swaren en brandstoffen, Met de verzending van kool gaat het aan de laad plaats te Broek op Langendijk nog niet vlug, in Februari 1907 werden 762 wagons groenten verzon den, terwijl in Februari van dit jaar slechts 594 wagonladingen werden verzonden. Gisterenavond gaf de „Alkmaarsche Tooneelvereeni- ging" eene opvoering van „Edel Metaal" in de zaal van den heer Halff te Egmond aan Zae. De opkomst van 't publiek was zeer matig te noemen. Da afwe zigen hebben werkelijk veel gemist. Deze tooneel- vereeniging toch speelde dat zware tooneelspel op eene wijze, die boven de middelmaat uitstak. Max was een zeer mooi figuur, èn zijn gestalte én zijn sonoor geluid leende zich uitstekend voor dezen zedelij k- krachtigen mensch. Ook Leo was heel goed, doch 't beste leek ons Marie. Zij beeldde haar moeilijken rol zeer goed uit en gaf in sommige passage's zeer mooi samenspel met Max te genieten. Moest er eene op merking over 't geheel worden gemaakt, dan zou 't deze zijnHet spel van allen was te sterk ingehou den, een beetje meer hartstocht bij de spelenden was natuurlijker geweest. De bankier van Straten was wel wat te veel 't hoofdmodel der typen hoewel wij die figuur zelf uitstekend vonden. In elk geval heeft ons de „Alkmaarsche Tooneelvereeniging" een genot vollen avond verschaft en hopen wij haar, na deze mooie reclame, spoedig weer eens terug te zien. De Vereeniging tot Ontwikkeling van den Land bouw in Hollands Noorderkwartier houdt haar voor jaarsvergadering op Woensdag 18 Maart 1908, des voormiddags 10l/2 ure, in het „Heerenhuis" te Midden- Beemster. Op den beschrijvingsbrief komen o.a. de volgende punten voor Jaarverslag der Vereeniging; rapport der financieels Commissie betreffen e de rekening en verantwoording over 1907verslag van de werkzaamheden van den zuivelconsulent over 1907, uit te brengen door den heer Dr. L. T. C. Scheij benoeming van drie leden van het bestuur, wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1909 van de heeren P. Kaan Dz., A. J. Peeck en J. Zeilemakerbepaling van de plaats waar de algemeens vergadering in November 1908 zal gehouden worden. Voordracht van het bestuur Zvandam. Voor stellen van het Bestuur a. tot het opleiden van vee verloskundigen. In te leiden door den heer A. J. Peeck. b. tot het bevorderen van goed melken, In te leiden door den heer dr. L. T. C. Scheij. c. tot voortkweeken van verbeterde variëteiten van zaai granen. Ia te leiden door den Voorzitter, d. tot het eventueel nemen van een proef omtrent de vraag of de droge stof van volle melk met laag gehalte even veel waarde bezit voor de kaasbereiding als de droge stof van volle melk van hoog gehalte. Ia te leiden door den heer C. Nobel. e. tot het bevorderen van geregelde boekhouding in het landbouwbedrijf. In te leiden door den heer G. Nobel. f. tot beproeving van eene rechtstroo-, bind- en pers-dorschmachine. In te leiden door den heer P. Kaan Dz. g. tot het bevor deren van cursussen in veekennis. In te leiden door den heer Jb. Knan Kz. h. tot het instellen van een onderzoek omtrent de meest gewenschte inrichting van eene Noordhollandsche boerderij. In te leiden door den heer H. Steketee, Rijkslandbouwingenieur, i. tot het voortzetten van het onderzoek naar de oorzaken van de z. g. Boekelscheurtjes in de kaas. In te leiden door den heer dr. L. T. C. Scheij. 9. Begrooting 1908. Door het gewest Noord-Holland van het Neder landsch Gymnastiek-Verbond, zal op de a.s. bondsfees- ten worden opgetreden met een nummer klassikaal brug voor turners en een nummer vrije oefeningen»voor turnsters. Aan deze vrije oefeningen zal vermoedelijk door 250 dames worden deelgenomen. Aan het brug- nummer wordt deelgenomen door 160 heeren, en wel zóó, dat iedere oefening door 32 turners gelijktijdig wordt uitgevoerd aan een even groot aantal bruggen. Ter voorbereiding van dit optreden, zullen maande lijks eenige bijeenkomsten worden gehouden, welke voor Maart werden vastgesteld. Voor de heeren: 8 Maart a.s., Zaandam, in het gem. gymnastiek-lokaal. 15 Maart a.s., Schagen, in het lo kaal Ceres. Voor de dames: 29 Maart a.s., Wormerveer, in de Nieuwe Sociëteit. De leiding van deze nummers is opgedragen aan mej. De Jong, voor de dames, en den heer Verlaan voor de heeren, beiden uit Amsterdam. Thans is ook de stoombootdienst van Blokzijl op Amsterdam hervat, wijl aldaar het ijs nagenoeg ver dwenen was. Sedert Zaterdag is, na vijf weker: dooi, de geheele Zuiderzee weder voor het eerst bevaarbaar. Het vorige jaar bleven Vollenhove, Kuinre, enz. tot 29 Maart door het ijs gesloten (3 maanden) in dezen winter gedurende ruim 2 maanden. De veranderingen aan den Haarlemmerhout en de plantsoenen aldaar, zooals die onder leiding van den heer L. A. Springer worden uitgevoerd, zijn opnieuw, ooor het onlangs vermelde schrijven daartegen van den heer Bolderdijk aan den Gemeenteraad en het daarop gegeven advies van B. en W. om dat schrijven voor kennisgeving aan te nemen een onderwerp van algemeene belangstelling geworden. Thans heeft ook het Tweede Kamerlid Reijne in een uitvoerig ingezon den stuk in de plaatselijke bladen zijn leedwezen over die veranderingen uitgesproken en over het voortdu rend kappen van boómen en boomgroepen, zooals dezer dagen weer geschied is met de fraaie boomgroep op den heuvel naast de Schoterbrug, bij het Kennemer- plein. Een zanderige hoogte met daarin geplante „dennetakken" heeft daar de boomgroep vervangen. Het betoog van den heer Reijne tegen het beleid en de leiding van den heer Springer komt hierop neer, dat lo het karakter van den Hout langzaam maar ze ker gewijzigd wordt; 2o. bij de Bolwerken en begroei de; wegen veel te veel geofferd wordt aan de mode van aen dag; -3o. in de techniek van den aanleg en de reorganisatie der beplantingen vele en grove fouten schuilen. De Raad zal de zaak Woensdagmiddag behandelen. N. v. d. I). Afscheid van Busto. Morgen zal in het circus Carré een afscheids-gala- voorstelling gegeven worden ter benefice van den ge- vierden clown Gregorio Busto, die voor deze gelegen heid een reuzentaart van 1.50 M. diameter vervaar digen en deze onder het publiek verdeelen zal. Deze taart bevat500 eieren, 25 pond boter, 25 pond marmelade, 20 pond suiker, 20 pond meel en 25 pond marcepein. Te Brielle werd aangebracht een zeepaling welke de buitengewone lengte van 2 meter had en 70 pond woog. Het kolossale dier was door een visscher des morgens in den mond der Maas in zijn netten gevangen. Bij aankomst had het dier veel bekijks de Visscherman trachtte dadelijk nog een winstje er uit te slaan, door het dier voor 5 cent te kijk te stellen. De 19-jarige J. v. R., die sinds Zaterdag te Hilversum zoek was, is te Utrecht door de politie gevonden, toen hij op straat een zenuwtoeval had. Hij is toen naar het gasthuis aldaar vervoerd. Dierenkwelling. Te Delft is proces-verbaal opgemaakt tegen 2 stu denten die aan de Voorstraat met flobertbuksen op katten schoten. Twee doode en een gekwetste kat waren het gevolg dezer ook voor de omwonenden niet zonder gevaar zijnde sport. Den 28en Februari is te Doetinchem aangekomen en aan den geadresseerde overhandigd een briefkaart, die 3 Juli 1885 uit Amsterdam verzonden is. Uit de stempels blijkt, dat de kaart den 4en Juli d.a.v. reeds aangekomen, doch op onverklaarbare wijze toen ver dwenen is. Zij is 27 Februari 1908 te Marburg ge stempeld en naar hier gezonden uit Klagenfiirth. De kaart is dus bijna 23 jaar onderweg geweest. Ontslagen. Te Hilvarenbeek zijn 16 schoenmakers, die zich bij de R.-K. vak vereeniging van leerbewerkers hadden aangesl jten, ontslagen. Er zijn arbeiders onder, die reeds 20 jaar bij hun patroon gewerkt hadden. In Leiden zijn den laatsten tijd valsche guldens in omloop gebracht. Thans is het de politie gelukt den uitgever daarvan te arresteeren. Daar de politie de onvoorzichtigheid had hein vrij heid te geven zich naar de W. C. te begeven voor men hem had gefouilleerd, vond men in het privaat zeven valsche guldens. Men meldt ons dat Vrijdagavond 20 Maart in de Harmonie voor de afdeeling S. D. A. P. alhier zal spreken de heer mr. P. J. Troelstra over den Kiesrechtstrijd. Juist op Vastenavond was de laatste uitvoering in dit concert saizoen van het Mannenkoor „Excelsior" directeur de heer J. F. de Haas. Afgaande op het applaus heeft het zeer talrijke pu bliek dat de zaal „Diligentia" van voor tot achter vulde, veel genoten. Verschillende koornummers wij kwamen binnen toen nummer drie gezongen was werden zooals altijd afgewisseld door solo', duo's en kwartetten. Van die kwartetten waren er twee die indertijd voor een wedstrijd werden gecomponeerd, n. m.„Aan den nacht" van Kools, en „Bekeerd" van Verhallen. Onder de door ons gehoorde koornummers kwam er één voor, waarin een gedeelte voor tenor en 'n trekje bariton solo. Dit nummer had vooral veel succes, maar ook de solo's voor bas werden weder zeer gewaardeerd. „Excelsior" ruimt op haar programma nog al eens 'n plaatsje voor het humoristische in. Ook nu bevatte het twee nummers in dit genre „Mirliton-marsch" van Dubois, waarin behalve gezongen door sommige leden braaf „getootert" werd en „die Drillinge", 'n komisch trio. M»j. M., die bij deze concerten steeds de klavier begeleiding van verschillende stukken speelt, werd met bloemen gehuldigd. Op de Algemeene Vergadering der Alkmaarsche Winkeliersvereniging gisteravond in het lokaal van den heer Schermerhom gehouden, waren tegenwoordig 56 leden. Na voorlezing en goedkeuring der notulen der vorige vergadering, werd overgegaan tot ballotage. Aangenomen werden als leden der vereeniging de heeren O, de Waal, J. Huiberts, A. Bruin, J. C. Hammes, G. van Til, J. Schouten, G. W. de Munk Pzn., Th. J. Water en P. Admiraal. Ter sprake kwam het credietwezen. Ook werd nog maals besproken den verkoop op de markt op het Hof welk punt verder behandeld werd. Na rondvraag, werd, nadat eerst aan ieder lid een zoogenaamd Zwart boekje werd uitgereikt, door den voorzitter de vergadering. In de week van 24 tot 29 Februari zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 60 Kuipbaden 79 regenbaden le kl. en 133 regen- baden 2e kl., te zamen 272 baden. Voorzitter, de heer G. Ripping, Burgemeester. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heeren de Lange en Dorbeck met kennisgeving. Secretaris de heer C. D. Donath. De notulen der twee vorige vergaderingen worden onveranderd vastgesteld. a. Dat de gemeente op 29 Januari 1.1. eigenares is geworden van den tuin, gelegen aan het Ropjeskuil, sectie E, No. 752, groot 57 a, 30 c.a., voor de som van f 6005. Voor kennisgeving aangenomen. b. Dat'is ingekomen het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1907. Gevoegd bij het verslag over den- toestand der ge meente over 1907. c. Alsvoren, een schrijven van S. H. van Drunen, houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot marktmeester. Voor kennisgeving aangenomen. d. Alsvoren, een schrijven van Mej. D. N. Manheim, houdende dankbetuiging voor hare benoeming tot stads- vroedvrouw. Alsvoren. e. Alsvoren, een schrijven d.d. 17 Februari 1.1. vau Mevr. Verdam-Diephuis, houdende bericht der aan neming harer benoeming tot lid der Commissie voor het toezicht op het handwerkonderwijs. Alsvoren. f. Alsvoren, een schrijven d.d. 5/10 Februari 1.1. No. 67 van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van een uittreksel uit het Kon. Besluit van 27 Januari 1.1., No. 11, tot goedkeuring van 's raadsbesluit van 2 October 1907 No. 9, waarbij is vastgesteld eene ver ordening op het heffen van rechten voor diensten dooi den gemeentereinigingsdienst bewezen. Alsvoren. g. Alsvoren, een schrijven d.d. 12/14 Februari 1.1. No. 27, van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit d.d. 29 Januari 1.1. No. 9, betreffende verkoop van de z.g. oude Zandersloot aan de Alkmaarsche Exploitatie Maatschappij. Alsvoren. h. Alsvoren, een schrijven d.d. 12/14 Februari 1.1. No. 25 van Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 29 Januari 1.1. No. 1 tot aankoop van een stuk tuingrond aan Ropjeskuil Sectie E No. 762. Alsvoren. i. Alsvoren, een schrijven d.d. 12 Februari 1.1. No. 76 van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van een uittreksol uit het Kon. Besluit van 5 Februari 1.1. No. 9, waarbij is goedgekeurd 's raadbesluit van 18 December 1.1. No. 5 tot vaststelling eener verordening op het heffen van opcenten op de hoofdsom der per- soneele belasting. Alsvoren. j. Alsvoren, een adres d.d. 5 Februari 1.1. van P. Bijl, houdende het verzoek om te mogen bouwen op een terrein aan den Bergerweg, welk verzoek bij B. en W. bezwaren heeft ontmoet. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. k. Alsvoren, een schrijven d.d. 26 Februari 1.1. No. 49, van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 29 Januari 1.1. No. 8 tot aankoop van een huisje, behoorende tot de nalatenschap van Mej. de Wed. de Munk, Ritsevoort A, No. 20. Voor kennisgeving aangenomen. 1. Alsvoren, een adres van W. Nederkoorn, om een boekje, vermeldende de aanslagen op het kohier van den hoofdelijken omslag, voor eigen rekening te mogen drukken en uitgeven. Na voorlezing voor kennisgeving aangenomen. m. Een adres d.d. 2 Maart 1.1. van P. Kroon c.s., nieuw aangestelde werklieden der gemeente, houdende het verzoek om hun door eene tegemoetkoming uit de gemeentekas, het betalen van de verschuldigden stortingen in het pensioenfonds, te vergemakkelijken. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. Ter vervulling der vacature aan de Vierde Gemeen te school, ontstaan door het aan den heer J. N. Kroo- ne verleend eervol ontslag is de volgende voordracht opgemaakt 1. A. Tonneman, onderwijzer te Wormerveer. 2. L. Hospers, idem te Notter (gem. Wierden). 3. J. de Wit, idem te Koedijk. Benoemd de heer A. Tonneman met algemeene stemmen. Indertijd werd door de beide Alkmaarsche Midden- standsverecnigingen een adres gericht aan den raad, waarin werd gevraagd de oprichting van een Gemeen telijke Handelsschool met 3-jarigen cursus. Bij het adres was gevoegd een kosten-berekening, waarop het jaarlijksch aandeel der kosten voor de gemeente werd geraamd op 4990. B. en W. hebben het oordeel van den inspecteur van het M. O. dr. P. Fockens gevraagd, die zich bereid ver klaarde de oprichting van een Handelsschool, zooals deze door de adressanten werd gewenscht, te zullen steunen. In de kostenberekening dienden evenwel wij zigingen te worden gemaakt en de bijdrage van de ge meente werd geraamd, in de onderstelling dat de pro vincie 3000 subsidie zal verstrekken, op 3315. De gemeente heeft evenwel ook voor de oprichtings kosten te zorgen. B. en W. hebben te dezen aanzien den Inspecteur voorgelegd twee door den directeur der gemeentewer ken ontworpen plannen van verbouwing van het te genwoordige IJkkantoor, 't welk door de gemeente voor het beoogde doel zou worden beschikbaar gesteld, daar het tegen 1 Juli a. s. voor het tegenwoordig doel niet meer zal noodig zijn. Met die plannen kon de In specteur zich verecnigen. Nochtans gaf hij de voor keur aan het plan B., waarvan de kosten, blijkens een door den genoemden directeur opgemaakte berekening, zijn geraamd op 2550. Voegt men hierbij de kosten van eerste aanschaffing van meubelen, leermiddelen en schoolbehoeften, minstens op 3450 te stellen, dan zouden de kosten van oprichting op 6000 kunnen wor den gesteld. Wat B. en W. aangaat, zij meenen, dat de oprichting cener Handelsschool in deze gemeente een bij uitstele nuttige zaak en een groot offer waard is. Is ook de raad die meening toegedaan, dan zal het aanbeveling verdienen te besluiten: lo. Er zal in deze gemeente eene Handelsschool met driejarigen cursus worden opgelicht, mits de kosten van oprichting een bedrag van 6000 niet overschrij den en de jaarlijksche kosten voor de gemeente niet hooger komen dan 3500. 2o. Een adres te richten tot H. M. de Koningin, in houdende het verzoek om van Rijkswege ten behoeve van de op te richten Handelsschool 50 te willen bij dragen in de kosten der instandhouding van deze school. 3o. Een adres te richten tot het bestuur der provin cie met het verzoek ter zake eene subsidie te willen, verleenen van 3000.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2