DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 56. Honderd en tiende jaargang. 1908 V R IJ D A G 6 MAART. RUILHANDEL. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Grondwetsherziening. De griffiersbenoeming in Overijsel. In den drank gestikt. Lafhartige aanval. Op hol. Eigenaardige opvatting. Het conflict te Krommenie. Floris Vos. Een ontsporing. Werklooze diamantbewerkers. Een vreemd briefje. Een politieke straat. Honden. Vijf-en-negentig jaar als normale leeftijd. Een uitvaart. Een kalf van honderd pond. Molienvangen. Miltvuur. Alleen den weg gevonden. In de war. Brutale botervervalsching. Uit St. Pancras. Uit Den Helder. Uit Edam. MAARSCHG HAVi Wij hebben handelsdaden op het oog, die men ook met weinig commercieëlen zin en een minder goed gespekte beurs kan verrichten. Het is slechts noodig, dat gij als handelsartikel uzelf, uw jongeren broer of zuster, uw blonde lievelingen, uw heele gezin wilt gebruiken en dat gij er een klein weinig moeite en niet al te veel geld voor over hebt. De handel wordt aldus gedreven De lente is op komst. Soms voelt gij reeds daar buiten het ontwakende nieuwe leven. Groene blaadjec zijn er nog weinig, doch in de lage boomen is al een teer en warm bruin. En nu ontwaakt ook in het menschdom de lust tot naar buiten gaan, tot leven in die nieuwe natuur, tot verandering en verademing na de vermoeiende een tonigheid van het drukke, dagelijksche leven. Voordat die lust in daden zal worden omgezet, moeten er vacantie en vacantiekaarten en lange dagen zijn. Doch in afwachting daarvan begint men dan nu reeds plannen te maken. Dat heeft weinig bezwaren als men zichzelf een nagenoeg onbeperkt crediet kan openen. Doch be zwaarlijker wordt die plannenmakerij, indien men met beperkte middelen moet werken. Bovendien is de kunst om voor weinig geld veel te zien en te genieten verre van algemeen. Men maakt dus plannen, die veelal boven den levensstandaard gaan of men komt tot de conclusie, dat men van plannen maken moet afzien. Het een is even onjuist als het ander. Tegen het eerste bezwaar kan men zich wapenen door beter te informeeren. Want men weet nog lang niet algemeen genoeg voor hoe weinig men een behoorlijk onderdak met pension kan krijgen. Zoo hebben wij verleden jaar kunnen constatoeren dat een drietal dames uit het Noorden van Nederland 14 dagen hebben doorgebracht in een prachtige streek niet ver van de Zuid-Ooste lijke grens van Nederland voor de somma van f 40 per hoofd, alle reis- en verblijfkosten en extraatjes meegerekend. Wij zijn zelfs bereid om de rekening nog eens over te leggen aan wie daarin belang stelt. Doch het is mogelijk nóg goedkooper te genieten van een nieuwe mooie streek, frische indrukken op te doen en zich nog heel wat te ontwikkolen op den koop toe. En dat wel door middel van bovenbedoelden ruilhandel, die niet nieuw is maar nog veel te weinig in praktijk wordt gebracht. De eenvoudigste weg is hier deze. Men plaatst een advertentie in een blad van de plaats waar men zelf heen wil of zijn kinderen wil doen verblijven. In lichtingen omtrent zulk een blad kan men aan elk dagbladbureau van zijn woonplaats krijgen. In die advertentie roept men liefhebbers voor dezen ruil handel op. Uit de ingekomen brieven kiest men degene, welke het best zijn. Men informeert nauw keurig, kiest de beste familie eruit en stuurt nu in de vacantie zijn eigen kind naar die familie in ruil voor het aanbieden van logies aan een kind uit die familie, hetzij dadelijk, hetzij zóó, dat de beide kleine logeergasten elkaar gezelschap kunnen houden. De methode beveelt zichzelf aan. Er is nagenoeg niets tegen en heel veel voor, mits men natuurlijk maar goed informeert. Ook ten aanzien van het buitenland kan deze methode uitstekende resultaten opleveren, gelijk ons uit verschillende gevallen bekend is. Immers het is de beste methode om in een ge geven mooie streek te verkeeren, de taal van het land beter aan te leeren en zich tegelijkertijd in zelf standigheid en flinkheid te oefenen. Bovendien is ten slotte deze methode ook daarom aanbevelenswaard tegenover het hotelgereis, omdat zij ons in staat stelt in aanraking te komen met het familieleven van een gegeven land, omdat zij dus veel meer opvoedende kracht heeft dan de gewone methode. Nu hebben wij niet zelden gehoord, dat men bij het toepassen van deze methode stuit op de overwe ging, dat men in de landen van de groote talen zoo weinig prijs stelt op een verblijf in ons land. Doch is dit wel inderdaad het geval? Wij kennen veel voorbeelden van het tegendeel. En het spreekt toch ook wel vanzelf dat al is hier natuurlijk wel een bezwaar dit toch niet afdoend is. Velen zullen eerder naar een groot land willen. Doch waar de aanbiedingen in deze handelswaar nog niet zoo groot zijn, dat de vraag krijgen kan wat zij hebben wil, spreekt het wel vanzelf, dat velen een ruil met een Nederlandsche familie zullen prefereeren boven heeleinaal niets. En indien het nu eens niet mogelijk ware voor zijn ruilwaar plaats te vinden in een groot land, zou het dan zoo'n overgroot bezwaar zijn om die in België, om ze zelfs in Denemarken of Zuidelijk Zweden ge plaatst te krijgen. Men denke eens wat ook daaruit groote voordeelen zouden kunnen voortvloeien. Hoe gemakkelijk en goedkoop zoude uit een dergelijke relatie de kennis van een taal worden opgekweekt, die men anders niet zoo licht leert. En wat een les m zelfstandigheid en eigen hulp, dat bezoek van een Nederlandschen jongen aan een Deensche familie waar hij er zich de eerste tijden op een lang niet ge makkelijke wijze zal moeten doorslaan en een les over de noodzakelijkheid van taalstudie zal krijgen als maar weinigen onzer gehad hebben. Bovendien is er ook niet een geheel eigen be koring aan die nadere kennismaking. Met de bewoners van de andere kleine staten, die noodzakelijkerwijs in zooveel opzichten op ons als kleinlanders gelijken moeten. Kan het nietj een zaak van beteekenis zijn, dat de bewoners van die kleine landen o.a. door deze methode nadere aanraking met elkaar krijgen. En kan men niet zoo, werkend ten eigen bate, tevens werken ten bate van de toenadering tusschen de be woners der kleine landen die van welke staatkun dige richting men ook zij voor ieder denkend mensch een zaak van groot gewicht moet zijn. Wij hopen dan ook, dat als men tot dan ruilhandel overgaat, (men ^Denemarken, Zweden, Noorwegen en België om van Zwitserland maar niet te spreken niet zal vergeten en dat men van den door ons aangeprezen ruilhandel groote voordeelen zal mogen hebben. Door den Minister van binnenlandsche zaken zijn, ingevolge Koninklijke machtiging, ingetrokken de door de vorige regeering verleden jaar ingediende wetsont werpen betreffende de Grondwetsherziening. Men meldt aan de Zwolsche O t. Bij beschikking van den Minister van Binnenland sche Zaken is, krachtens machtiging an de Koningin, op het adres van mr. J. van Setten en andere leden van de Prov. Staten van Overijsel, om vernietiging van het besluit der Staten tot renvooi van de voor dracht voor de griffiersbenoeming, te kennen gegeven, dat er geen termen zijn om aan het verzoek te voldoen. GEMENGD NIEUWS. Een havenmeesterskwestie te Beverwijk. De heeren 0. A. Zwager en J. J. W. van Water schoot van der Gracht, hebben ontslag genomen als ge meenteraadslid. Nu heeft ook het Katholieke raads lid, de heer G. Poel, voor het lidmaatschap van den Raad bedankt. Hoewel onmiddellijk verband houdende met een ha venmeesterskwestie (actie van de Katholieke kiesver- eeniging tegen de benoeming van een Protestantschen havenmeester) wordt het bedanken van deze heeren ook beschouwd als een protest tegen den candidaat voor den Raad van de Katholieke kiesvereeniging .Recht en Plicht," den heer J. Eijking. Het gerucht loopt, indien de heer Eijking mocht ge kozen worden, ook de overige raadsleden, de heeren Breukelaar, Yeldhuijzen, Van Zanten, Oornelissen, Langendijk en Braun, niet langer wenschen zitting te nemen. Men meldt uit 's-Heerenberg aan de Geld. De Vastenavondpret eischte hier weer een offer. Op den zgn. Wal werd hij lijk gevonden van een sedert kortelings hier woonachtig werkman. De ongelukkige was in den drank gestikt. Men meldt uit Maaseyk aan de 's-Hert. Cou rant": Toen de bankier, de heer Meeuwissen, naar huis te rugkeerde, werd hij op de Groote Markt plotseling door twee dronken mannen besprongen. De heer Meeuwis sen trachtte hen van zich af te duwen, doch één der aanvallers bracht den bankier met zijn wandelstok eenige geweldige slagen op het hoofd toe, zoodat de grijsaard bewusteloos ineenzakte. Toen namen de woestaards de vlucht. Voorbijgangers droegen den gewonde naar huis. Door het op hol gaan van het paard werd gisteren de voerman M. v. H., van Valkenswaard, nab ijLeend van zijn kar geslingerd. Hij bezweek na eenige oogen- blikken. In de gemeente Westellingwerf werd voor eenigen tijd een bed,[waarop een lijder aan tuberculose overleden was, publiek verkocht. Een raadslid wees daarop in de raadsvergadering, z.i. was dit de besmetting in de hand werken. De burgemeester antwoordde, dat tuberculose niet in de wet onder de besmettelijke ziekten wordt genoemd. (V. Ct.) Gistermorgen was aanwezig de districtscommandant der rijksveldwacht die voornemens is streng op te treden tegen allen die den werkwilligen last veroor zaken of door schreeuwen hun afkeuring kenbaar maken. De majoor der rijksveldwacht van Zaandam is vertrokken en vervangen door den brigadier uit Alkmaar, terwijl ook de aanwezige huzaren naar Am sterdam zijn teruggekeerd en door andere zijn ver vangen. Volgens de „N. Gooi- en Eemlander" is door of ten behoeve van Floris Vos aan II. M. de Koningin gratie gevraagd. De stoomtram die om 4.45 Greenwichtijd naar Am sterdam vertrekt ontspoorde even voorbij de barrière te Watergraafsmeer. Persoonlijke ongelukken zijn er niet te betreuren en de materieele schade zal naar het zich liet aanzien niet zoo heel groot zijn. Het treinverkeer ondervindt geen belemmering, aangezien het ongeluk gebeurde juist toen de rails gepasseerd waren. De tram, welke even later van Amsterdam ter plaatse kwam, zag zich den weg versperd. De reizigers voor Watergraafsmeer moesten hun weg te voet vervolgen. Het aantal werklooze diamantbewerkers te Amster dam is in de week 2329 Februari wederom geklom men van 4529 op 4825. Uitkeering geschiedde aan 3789 personen, tot een totaal bedrag van 20,600.50. Ter secretarie der gemeente Exlo werd een schrijven ontvangen, luidende als volgt: „Waarde wrient! Ik wat de pet op hom hu heen le der de schewen wan neer kan.koomen de haan slagen laat het laanger wagden wrient sgreewt de priew kaart maar haanwaan neer dat ik kcomen kan sgreewt spoetig drog gegroet." De bedoeling van den schrijver was te weten te ko men, wanneer hij in ondertrouw kon worden opgeno men. (N. V. Ot.) Men schrijft aan de N. Ct. Sinds de verkiezing van baron Van Voorst tot Voorst te Den Haag tot lid van de Eerste en van jhr. Van Nispen tot Sevenaer tot lid van de Tweede Kamer wordt de Qaendelsstraat meer en meer een politieke straat. Behalve beide genoemde heeren wonen nog in die straat de Minister van Waterstaat de heer Bevers en naast baron Van Voorst het lid der Eerste Kamer Havelaar. In de algemeene jaarlijksche vergadering der Nederl. St. Bernhard-Club, gehouden te Amsterdam, bleek, dat de vereeniging 74 gewone leden en 4 donateurs telt. Het batig saldo bedroeg f 160.70. Er werd besloten in vereeniging met de Club Beige du St. Bernh. en den Verein Contin. Bernh. Freunde een clubtentoon stelling te geven, in aansluiting met de tentoonstel ling van Nimrod Cynophilia, in Mei a.s. te Amsterdam De voorzitter, dr. Th. Lange, stelde zich niet her kiesbaar. Het bestuur bestaat thans uit de heeren P Attema Dz., te Leeuwarden, voorzitterTh. Schmalz, te Schagen, secretarisJ. T. v. d. Oord, te Alkmaar, penningmeesterB. Reitsma, te Alkmaar, en K. J. W. Loran, te Utrecht. De mensch behoort, volgens een oud Fransch versje, 95 jaar oud te worden, ongelukken natuurlijk uitge sloten. Dit versje, vele jaren geleden in het oorspron kelijke in ons blad opgenomen, zoude vrij bewerkt, al dus kunnen luiden: Men verslaapt het derde deel32 (Is dat nu niet wel wat veel?) Voor 't verblijf in tram en trein, Voor processen, ongevallen, Telt men zoowat twee dozijn.24 Voor het dagelijksch werk, getallen Die voor ieder anders zijn; Rekent men op 't traagste slag Komt er acht jaar voor den dag..8 Verder moet men voor de ruzie, Ergernis en desillusie, Minstens 16 jaren stellen16 (Dit geldt voor de jonggezellen, Voor getrouwden men 't getal Soms wel dubbel stellen zal!) Nu het denken over zaken 't Zal een tweetal jaren maken.2 liet toilet, de baard en haren Eischen wel een vijftal jaren.... 5 Daar men vijf kwartier per dag Zeker hiervoor stellen mag. (Bij de dames tweemaal vijf. Heeren! zegt, of 'k overdrijf En ten slotte niet vergeten 't Drinken, snoepen en het eten, Hiervoor twee uur te besteden Stelt uw maag en hoofd tevreden. Acht jaar geeft dit op 't budget.8 Dat daarmee is stop gezet. 95 Men kan nu naar eigen inzicht of ervaring, hierin zooveel wijzigingen brengen als men maar wil mits men zorgtop 95 jaar te komen (Mbld. t. Verv.) Diefstal van draad. Namens de Telefoon-Maatschappij is bij de politie te Schiedam aangifte gedaan dat twee dagen achter elkaar uit den Dief hoek telefoondraad is ontvreemd te samen circa 250 M. De politie slaagde erin den dader, M. v. d. B. alhier, aan te houden, die na ver hoor en opgemaakt proces-verbaal weder is ontslagen. Hij had het gestolene bij een opkooper daar ter stede verkocht, bijj-wien het ook is in beslag genomen. De uitvaart van den laatsten houten tonnenwagen te Zutphen heeft met bescheidene plechtigheid plaats gehad. Niet echter met leedbetoon eer met iets vroolijks in den afscheidsgroet. Want de allerlaatste houten wagen kwam met vlaggen getooid de mest- plaats binnenrijden. En niet ongaarne zag het perso neel deze overblijfselen van een voorhistorische reini gingsdienst verdwijnen. Bij den heer J. Stammes te Hensbroek is een zeld zaam zwaar kalf geborenhet beest weegt maar eventjes honderd pond. (E. Ct.) Met de vangst van mollen is het thans erg druk |n het land van Altena. Dagelijks worden ze bij honderden bemachtigd. Tal van arbeiders verdienen hiermede een flink weekgeld. Door den gemeente-veearts te Heerenveen, den heer J. Plet, is miltvuur geconstateerd onder het vee van den veehouder L. Hoekstra te 't Meer. Het aange taste dier is gestorven en het cadaver verbrand. Gisternacht omstreeks 4 uur kwam de politie op den Hengeloschen overweg bij Enschedé een meubel wagen bespannen met 3 paarden zonder geleide tegen. Daar de wagen bleek toe te behooren aan den stal houder Beunk werd deze opgeklopt en deelde hij mede, dat zijn knecht ter B. gisteren met den wagen naar Deventer was vertrokken. Daar vermoed werd, dat de voerman een ongeluk was overkomen werd dooi den heer Beunk eenige personen op onderzoek uitge zonden, die ter B. ongedeerd tusschen Hengelo en Delden aantroffen. VolgeDS zijn beweren was hij van den bok gevallen en hadden de paarden alleen den weg naar Enschede gevonden. Baldadigheid. De ergerlijkste baldadigheden worden te Mill her haaldelijk gepleegd, vooral in de Meeren, aan de huizen van P. Ebbenn en Adriaan Hermens. Al dikwijls zijn daar bij die weerlooze en goede menschen de ruiten ingeslagenhun buitenstaand hooi vernield, hun kippen gestolen, enz. Dat de vogels ook niet altijd goede weerprofeten zijn, kan uit 't volgende blijken. Door een jongen werd te Rijssen (O.) gisteren in een haag het nest van een basterd-nachtegaal gevonden met 4 jongen. De diertjes waren evenwel alle bezweken, zeker tengevolge van de koude der Maartsche buien. De redactie van het Mdbl. t. Verv. had dezer dagen gelegenheid een botervervalsching te constatoeren zóó brutaal, als nog nimmer in onze praktijk voorgekomen is, n.l. met 39.25 O/q water. De vervalschers „industrie" nadert derhalve werkelijk tot de benaming aan het hoofd van dit stuk geplaatst. Het is inderdaad te hopen, dat het rijkstoezicht deze nieuwe knoeierij eens ter dege onderhanden neemt, daar de boterwet op de meest schaamtelooze wijze door dergelijke handelingen ontdoken wordt. Het botervet bleek ons zuivere natuurboter te zijn, doch het spreekt van zelf, dat de kooper toch schromelijk bedrogen wordt waar buiten dien reeds een (o.i. veel te hoog) maximum van 16% water toegelaten wordt. Het is duidelijk, dat bij het smelten van de boter het bedrog onmiddellijk te voorschijn komt, doch bij het besmeren van brood valt dit niet zoo in het oog. Men zij juist bij de tegen woordige hooge boterprijzen op zijn hoede tegen per sonen die ver onder de markt verkoopen en tegen ventende „boterboertjes", en koope slechts bij degelijke firma's, die onder de noodige waarborgen leveren. Het Harmoniecorps „Concordia" te St. Pancras, heeft Woensdagavond in het lokaal van den heer J. Ruys hare tweede openbare uitvoering gegeven. Ér werden negen muziekstukken ten gehoore ge bracht, welke allen met de meeste aandacht werden aangehoord. Hiertusschen werden opgevoerd ten eerste „De Pianostemmer", blijspel in één bedrijf, ten tweede de komische scène „Ster op het Politiebureau", uit gevoerd door drie heeren, tot slot nogmaals een komische scène „De Dorpskomiek", voordracht voor een heer. Ook hiermede hadden de dames en heeren uitvoer ders eer van hun werk, het publiek gaf door applaus zijn volle instemming te kennen. De avond werd als gewoonlijk met een danspartijtje besloten. Uit Westgraftdijk. Bij kon. besluit is aan J. Leuntjes alhier een pen sioen verleend van f 276. Bij de Geref. Kerk te Reeuwijk-Sluipwijk, is be roepen de heer M. Stadig, candidaat te Den Helder. De hoofdingelanden van het waterschap „De Pur- mer" kozen gisteren alhier tot heemraad den heer J. Molenaar (vacature J. Heijnis), terwijl als zoodanig werd herkozen de heer D. Uitentuis. Ongelukken. Gisternamiddag viel te Leeuwarden het 14-jarige loodgietersknechtje Johannes D., van een tusschen - goot (krimp) van de stoomt-immerfabriek te Schenken schans op een betonvloer in die fabriek. De dakgoot ligt 4 a 5 M. boven den grond. Zwaar gekneusd aan het hoofd werd de knaap op ,ist van een geneesheer naar het Diaconessenhuis ge bracht, waar hij eenigen tijd later overleed. Dat men zeer voorzichtig moet zijn met het roe keloos wegwerpen van steenen of andere voorwerpen bleek ook te Bollingwolde weer duidelijk. Een leerling- timmerman trof een meisje van 12 jaar met een hand vol weeke kalk in 't oog. Het kind stampvoette van pijn. Ijlings werd de dokter ontboden, die alle moeite aanwendde om het oog te behouden. Maar dit had reeds zoo geleden, dat hij vreesde, dat het oog verlo ren was. Joh. van de Lee, mandenmaker, te Vlijmen, die de vorige week Donderdag getroffen werd door een schot uit een geweer, dat zijn broeder bij het wegdra-

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1