DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. No. 57. Honderd en tiende jaargang. 1908 ZATERDAG 7 MAART. Uit den Raad. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Tweede Kamer. Congres der S. D. A. P. Rijks-Verzekeringsbank. De Grondwetsherziening. Goed afgeloopen. Speelhuiswee. Staking. Uit De|Rijp. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Raad Woens dag besloten een openbare handelsschool met 3-jarigen cursus op te richten ziedaar een verblijdend feit, verblijdend niet alleen om de eenstemmigheid, waarme de dit belangrijke besluit werd genomen, maar ook om de vlugge wijze, waarop de beslissing is voorbereid, om de belofte die hierin voor de allernaaste toekomst ligt. Nog prijzenswaardiger zou ons het votum zijn voorge komen, indien men zich niet had gebonden aan de voorwaarde., dat de jaarlijksche kosten voor de gemeen te niet hooger mogen komen dan 3500. Natuurlijk moet een dergelijke bepaling altijd met het bekende Latijnsche korreltje zout worden genomen, maar het lijkt ons minstens toch wel een beetje vreemd, dat de Raad een besluit neemt, waarop hij binnen korten tijd zonder twijfel zal moeten terugkomen. Men bedenke dat er het eerste jaar reeds alleen uit Alkmaar 24 can- didaten zijn, dat er uit de omgeving leerlingen zullen komen, dat er ook meisjes zullen worden toegelaten, dat eindelijk iedere klasse het op zich zelf reeds groote aantal van 30 leerlingen mag bevatten. Rekening houdende met al deze omstandigheden, be hoeft men geenszins overdreven optimistische-verwach tingen van deze nieuwe onderwijsinrichting te koeste ren, wanneer men voorspelt, dat een parallelklasse niet lang kan uitblijven, waardoor de onkosten aanzienlijk zullen worden vermeerderd, zoodat men meerderen steun zal moeten voteeren. Zou de Raad Woensdag, bang geworden na een onaangename ervaring, niet een beetje aan struisvogelpolitiek hebben gedaan, zich heb ben weggestopt achter een bepaling om zich te dekken, vreezend het spook der kostenvermeerdering in de oogen te zien, te doen alsof het niet bestond? Wel mopperde de heer Glinderman met steeds on verstaanbaarder wordende stem en interruppeerde hij op vrij vinnige wijze den voorzitter, maar stemming over de voordracht wenschte hij tenslotte niet. Bedenking ontmoette een onderdeel van het vierle dige voorstel van B. en W. slechts bij den heer Yan Buijsen, die op sympathieke wijze erkende op zijn vroe gere meening te zijn teruggekomen nu het onderzoek der middenstanders had geleerd, dat een handelsschool met driejarigen cursus hier wèl recht van bestaan heeft. Die bedenking gold het onder-dak-brengen van de nieuwe instelling in het ijkkantoor en de voorzitter erkende het ronduit: we zouden haar daar niet vesti gen, als aan dat gebouw een andere bestemming kon worden gegeven, maar nu dit niet het geval is en het met 2500 te verbouwen is, meenen we dat het wel een jaar of tien voor de handelsschool te gebruiken is. Grappig volgde hierop een betoog van den heer Boel mans ter Spill, die den hem eigen resoluten toon ge heel liet varen en aarzelend opmerkte, dat het zou kunnen gebeuren, maar het was nog heel vaag, dat er mogelijk nog een andere bestemming zou kunnen worden gegeven aan het Ijkkantoor. Hij kon er in één adem aan toevoegen, dat hij er niets meer aan toevoegen kon. De voorzitter sloot zich onmiddel lijk hierbij aan en de Raad besloot „behoudens onvoor ziene (dat wil dus zeggen de door den heer B. ter S. wèl voorzieneomstandigheden, het Ijkkantoor voor de vestiging der handelsschool aan te wijzen zonder ook maar te vragen waar die school zou moeten ko men indien het Ijkkantoor eens een andere bestem ming kreeg. Zou het wellicht gebeurlijk zijn, dat er kan worden gedacht aan de mogelijkheid eventueel een gymnastieklokaal misschien te vestigen in het IJkkantoor Wij spraken bijna een jaar geleden den wensch uit, dat de middenstandsvereenigingen hare stemmen zou den doen hooren en dat hiermede rekening zou worden gehouden bij de beslissing, welke de Raad zou nemen. In September, na een onderzoek, waarvoor wij gaarne aan de betrokken personen hulde brengen, werden die stemmen gehoord. Zij hieven een klaaglied aan over den toestand van den middenstand vroegen den Raad een handelsschool en verklaarden zelfs „dat nooit be ter werk aan beter handen kon worden toevertrouwd." Men stelle tegenover deze houding die welke de heer Fortuin, woordvoerder der middenstandsvereenigingen heeft aangenomen. Hij heeft aan de ouders b e 1 o o f d, dat de handelsschool in September 1908 zou worden geopend, gaf Woensdag de zekerheid, dat de leeraren van het gymnasium tot leeraren van de handelsschool zouden worden benoemd en dat ze deze benoemingen zouden aannemen. Toen de kwestie van het-onder-dak-brengen der instelling ter sprake kwam en er bezwaar werd gemaakt tegen het ijkkantoor zei- de hij„w ij stellen aan het gebouw geen meerdere eisehen. ergo. En bij de rondvraag was het een teekenende verspre king, toen hij zeide dat de middenstandsvereeniging den vorigen avond had besloten, B. en W. op te dragen een onderzoek in te stellen, welke uitdruk king hij na interruptie verbeterde in „te verzoeken." We hebben gemeend krachtig te moeten protes teeren tegen het plan des heeren Portuin om van de handelsschool een filiaal van het gymnasium te ma ken. Wij vreezen geenszins, dat de meerderheid van den Raad van meening zou zijn, dat iemand, omdat hij leeraar Hooger onderwijs is, per se zonder voorberei ding geschikt zal zijn tot het geven van practisch on derwijs, dat in verband met de bijzondere eisehen, wel ke aan de beroepen van koopman of handelaar worden gesteld, een bijzonder karakter moet dragen. Wel vree zen we echter, dat de woorden van den heer Fortuin, bleven ze onbesproken, buiten Alkmaar den indruk zouden kunnen vestigen, dat er reeds in de betrekkin gen was voorzien en dat, wanneer er later een oproe ping voor leeraren wordt gedaan, dit slechts voor den vorm geschiedt. 1 April zal dus het slachthuis worden geopend. Tien jaren heeft het in status nascendi verkeerd. Geen won der dat het zich in dien tijd wat al te krachtig heeft ontwikkeld en heel wat meer zal kosten, dan men zich aanvankelijk heeft voorgesteld. Tien jaren! Welk een papierenberg van adressen, praeadviezen, rapporten, voordrachten, missives, moties, artikelen, ingezonden stukken is er in dien tijd verrezen! Wat een zee van tijd is er verloren gegaan met onderzoekingen, commis sie-vergaderingen, subcomm.-verg., B. en W.- en raadsvergaderingen, slagersvergaderingen, slachthuis vergaderingen! Welk een dam van chicanes en tegen werkingen is er opgeworpen door raadsleden, andere gemeentenaren, andere Nederlanders, door het Rijk, de Gedeputeerde Staten (zoowaar tot het laatste oogenblik, de geldleening toe), de spoorwegmaatschap pij, de machinefabriek! In December 1897 en Januari 1898 bereikten tal van adressen den Raad met het verzoek „tot de s p o e.d i- g e oprichting" van een gemeentelijk slachthuis te willen overgaan, 23 April 1898 gaven B. en W. den Raad in overweging dat zij „door den Raad zouden worden gemachtigd om ten spoedigste de noo- dige voorstellen te doen tot onderwijlde oplich ting van een openbaar slachthuis." Eindelijk zal dan 1 April de inrichting worden geo pend, die in de eerste plaats onze gezondheid zal be vorderen, en die alsnog hare populariteit zal moeten verwerven. Een goed middel daartoe is zeker door den heer de Groot aan de hand gedaan: de inrichting vóór de opening voor het publiek ter bezichtiging te stel len. En wanneer de instelling eenmaal in werking is en heilzaam blijkt te zijn, zal de thans bestaande an tipathie wel verdwijnen. Het nageslacht dat niet weet van de lijdensgeschiedenis, welke aan de oprichting is vooraf gegaan, zal dankbaar zijn, en wanneer ande re steden door de overheid zullen worden gedwongen een dergelijke inrichting te maken, zal de stedentrota zich luide doen hooren en zal er worden uitgeroepen: wat u thans opgelegd wordt, deed Alkmaar reeds lang, te voren vrijwillig. In een langdurige geheime zitting werd gesproken over den aankoop van grond in verband met het maken van een balkhaven. Waarom zoo lang in het geheim vergaderd? Waarom een openbare zaak niet in het openbaar behandeld? Het is ons niet recht duidelijk geworden, want na de heropening vernamen we slechts uit den mond van den heer van den Bosch een pluimp je aan het college van B. en W., dat zoowel het belang van de gemeente als dat van de firma Baan had ge diend. Meer niet. Wij erkennen natuurlijk ten volle, dat de Raad in sommige gevallen niet-openbare dis cussies moet houden. Maar waar B. en W. absoluut geen bezwaar tegen openbare behandeling van de on derhavige zaak hadden, waar bovendien de heer Uiten- bosch verklaarde, dat dit eigenlijk ook bij hem niet het geval was, is het ons een raadsel gebleven, waarom het dan toch geschiedde. Wij koesteren hetzij uitdruk kelijk geconstateerd niet den minsten argwaan, maar toch meenen we dat het vooral bij dergelijke transacties wenschelijk is, dat de Raad zoo weinig mo gelijk met gesloten deuren behandelt, te meer wijl er een adres van den eenen contractant was ingekomen, waarin op wijziging der voorwaarden was aangedron gen. De verklaring van den heer van den Bosch al léén was niet voldoende. Even zij gereleveerd de strijd voornamelijk tusschen de heeren Uitenboseh en Melchers bij de verjaarde vor dering. Zooals men weet heeft een poging van den heer van Eist, die het getij had laten verloopen, om een rekening alsnog in behouden haven binnen te brengen, schipbreuk geleden. Nu wilde (je heer ITitenbosch, dat B. en W. de hoofden der takken van dienst officiéél zouden aanschrijven, dat deze de leveranciers moesten waarschuwen indien de rekeningen niet tijdig waren ingeleverd. De heer Melchers kwam daartegen krach tig op en verweet zich daarbij regelrecht richtende tot den heer Fortuin den middenstand zwakheid, waar het 't indienen van vorderingen betreft, waarop de heer Fortuin den heer Melchers ter snede naar de middenstandsvergadering venvees. Toen de heer Boelmans ter Spill den heer Uitenboseh er op opmerk zaam maakte, dat bij verzuim de directeur van een tak van dienst aansprakelijk zou worden gesteld, zei de heer Uitenboseh dat die opdracht dan maar officieus moest zijn alsof daardoor niet juist de gelegenheid tot aansprakelijk-stellen werd vergroot! Yan de ingekomen adressen werd dadelijk behan deld een schrijven van den heer W. Nederkoorn, om een boekje, vermeldende de aanslagen op het kohier van den hoofdelijken omslag te mogen drukken en uit geven. Hij grondde zijn verzoek o.a. op het feit, dat er, nu er een boekje is verschenen waarvan de juist heid der namen en der getallen te wenschen overlaat, behoefte is aan een uitgegeven kohier dat correct is. Hij verzocht zoo spoedig mogelijk antwoord 'om bij tijds een hoeveelheid papier te kunnen inslaanAdres sant is een grappenmaker -men kent hem uit onze advertentiekolommen. Maar de Raad nam het adre voor kennisgeving aan en de heer Nederkoorn mist zijn reuzendebiet. Bij de rondvraag bracht de heer Fortuin, sprekende namens de middenstandsvereeniging een belangrijk punt te berde: de stalletjeskwestie, welke in Schagen zoovele gemoederen en pennen in beweging- heeft ge bracht en welke dat ook hier wel zal doen. Uit naam van genoemde vereeniging verzocht de heer Fortuin B. en \V. maatregelen te nemen, waar door de déloyale concurrentie, welke die stalletjes- jooplieden den Alkmaarschen middenstand, wiens goe den naam zij door het verkoopen van slechte waar bo vendien heeten te benadeelen, aandoen wordt geweerd door öf een andere plaats aan te wijzen öf het staan geld te verhoogen. Dat de naam van de Alkmaarsehe winkeliers zou worden benadeeld door slechte waar, welke op de markt is gekocht, lijkt ons niet aannemelijk. Wie zal het in zijn hoofd krijgen den Alkmaarschen doctorenstand te veroordeelen, wanneer hij een slechte ervaring heeft opgedaan hij een kwakzalver op de Alkmaarsehe markt Het moreele argument achten we dus van weinig waarde. Thans het financiëele. De winkeliers, die zich met een adres tot den Baad zullen wenden, komen op en men mag hen deswege niet hard vallen voor hun eigen belangen. Doch zij vereenzelvigen het al- gomeene belang stilzwijgend met hun eigen belang d. w. z. met het eigen belang van de meerder heid, want ook onder de middenstanders zijn tegenstanders van de voorgestelde wijziging en zij komen evengoed als de meerderheid voor hun eigen belang op en wenschen bestendiging van den huidigen toestand. Wat nu stelt de meerderheid der Alkmaarsehe win- keliersvereeniging voor? Verhooging van het staan geld, om „deloyale concurrentie" (hoe kwa mde Alk maarsehe middenstandsvereeniging toch aan cijfers als 200 ontvangen en 50 horloges verkocht op één dag?) te weren. Maar dit staangeld wordt niet gehe ven om concurrentie te weren, ihaar om in de gemeen tekas te worden gestort. Het heeft een zuiver fiscaal karakter. Dit nu willen de middenstanders er aan ont nemen en een beschermend er aan geven. Zij willen het staangeld zoo hoog opvoeren dat de handel van de op de markt verkocht wordende artikelen wordt tegen gegaan. Zij zullen daardoor zich zelf ten goede, maar in precies dezelfde mate den koopers ten kwade komen. En het is dunkt ons niet moeielijk uit te maken, op welk standpunt de gemeente, die het algemeen belang heeft te behartigen, zich moet plaatsen. Zij kan het staangeld verhoogen door het heffen van een billijk bedrag, dat, gegeven de verdiensten van de marktver- koopers met redelijkheid mag worden geëischt en dat bijv. als bij de kermissen zou kunnen worden be paald bij inschrijving door vrije concurrentie, waaraan dus een ieder kan meedoen. Maar zij mag niet ten voordeele van enkelen een prijs heffen, waardoor met een stelsel wordt gebroken, dat in het algemeene belang moet worden geacht. En hetzelfde geldt ten opzichte van de plaats der markt, welke o.i. alleen zou mogen worden gewijzigd indien het verkeer hinder ondervond of indien er een andere algemeene reden was aan te geven. Voor de belangen van den middenstand vreezen we, maar voor heit algemeene belang hopen we dan ook, dat de Baad niet zal overgaan tot het nemen van een maatregel welken wij in strijd achten met het wel begrepen belang der gemeente. Intusschen wenschen wij gaarne in ons blad de gele genheid open te stellen, deze zaak te bespreken en het zou aanbeveling verdienen, indien voor- zóówel als te genstanders aan het woord komen en hun argumenten verkondigen opdat de verschillende meeningen aan el kaar getoetst kunnen worden. Naar men verneemt, zullen na afloop van de in de volgende week te houden openbare vergadering van de Tweede Kamer, behalve de reeds genoemde wets ontwerpen o. a. nog in de afdeelingen worden onder zocht het wetsontwerp tot bekrachtiging van een overeenkomst met de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, betreffende den aanleg en de ex ploitatie van een spoorweg van Heerlen naar Valken burg het wetsontwerp tot verhooging en aanvulling der waterstaatsbegrooting voor 1907 (voor het aan stellen van een nieuw te benoemen hoofdingenieur voor de spoorwegen enz.)het wetsontwerp tot aan vulling en verhooging van hoofdstuk II der Staatsbe- grooting 1907 (voor aankoop en herstelling van deco- ratiën)het wetsontwerp betreffende het overbrengen van den rijksweg VelsenIJmuiden in beheer en on derhoud bij de gemeente Velsenhet wetsontwerp voor de onteigening ten behoove van de verbreeding van openbare verbindingswegen in de gemeente Stad-Al melohet wetsontwerp betreffende wijziging van de credietwet voor oorlog (betrekkelijk het onder de wa penen roepen van de derde ploeg bij de onbereden korpsen). Op het 14de congres der Soc.-Dem. Arbeiderspartij, te houden te Arnhem op Zondag 19, Maandag 20 en Dinsdag 21 April, zullen voorstellen in behandeling komen betreffende de volgende onderwerpenredactie van Het Volk, exploitatie van Het Volk, brochuren- handel, Veieeniging van soc.-dem. gemeenteraadsleden, propaganda, uit te geven maandschrift, handboek voor kiezers, brochure over de scheiding tusschen Kerk en Staat in Frankrijk, anti-militaristische propaganda, vergoeding van kosten der afgevaardigden voor het congres, commissie van geschillen, stedelijke federaties, recht der minderheid om voorstellen op den beschrij vingsbrief te plaatsen, partij-financiën, contributie- regeling der afdeelingen, verkiezingsfonds, oprichting van soc.-dem. bladen, sociale verzekering, pensionnee ring, Ongevallenwet, kiesrechtactie, vrouwenkiesrecht, vrouwenarbeid, kinderarbeid, achturendag, gemeente program, opleiding van krachten voor de propaganda soc.-dem. vrouwenorganisatie, onderwijs, coöperatie, S. D. A. P. en geheelonthouding, partij en bestuur dersbonden, vakbeweging, insigne, tijd van het congres, plaats van het congres. Gemeld wordt dat het in het voornemen van mi nister Talma ligt, weldra een omstandig onderzoek in te stellen naar de inrichting en werking van de Rijks- V erzekeringsbank. Gisteren is medegedeeld dat de voorstellen tot Grondwetsherziening, door de vorige regeering inge diend, thans zijn ingetrokken. Dit was te verwachten, zegt het Hdbl. Met de voor stellen der voorgaande regeering, die beoogden uitslui tend het derde en vierde hoofdstuk van de Grondwet en de additioneele artikelen te herzien, konden de kerkelijke partijen zich niet vereenigen. Het feit dat de regeering deze voorstellen heeft inge trokken, houdt echter geenszins in, dat De Tijd on juist was ingelicht toen zij mededeelde dat ook deze regeering voornemens was grondwetsherziening voor te stellen. Is het blad goed ingelicht geweest, dan zijn nadere voorstellen te verwachten, waarin meer rekening zal gehouden worden met de adviezen van de Staatscommissie tot herziening van de Grondwet, welke adviezen door de voorgaande regeering niet ge bruikt zijn. GEMENGD NIEUWS. Een dienstorder. Land en Volk weet weer mee te deelen, dat door den directeur-generaal der Posterijen en Telegeafie aan het personeel het volgende is gemeld. „Voor zooveel noodig wordt den ambtenaren in herinnering gebracht, dat zij aan personen, vreemd aan den dienst, geen inzage mogen geven of mede- deelingen doen van stukken of bescheiden, welke ambtshalve te hunner kennis komen." Te Delft had een loodgieter, werkzaam aan een in aanbouw zijnd huis aan de Brabantsche Turfmarkt, het ongeluk van het dak op de straat te vallen. Men dacht niet anders of de man was dood, doch de in middels geroepen geneeskundige constateerde dat de man naar zijn woning kon worden vervoerd en zich niet verwond had. Dezer dagen werd gemeld, dat het speelhuis in de Amstelstraat (hoek Binnen-Amstel) te Amsterdam was verdwenen, en de ondernemers met onbekende be stemming vertrokken waren. Thans blijktdat zij hunne onderneming op denzelfden voet voortzetten in perceel Vrouwensteeg 2 (de Vrouwensteeg is eene verbinding van Nieuwendijk en Damrak, ter hoogte der Beurs). De gordijnen van het huis zijn steeds neergelaten, en de deur wordt zorgvuldig gesloten ge houden maar toch is waargenomen, dat een groot formaat speeltafel in gebruik is. Sedert enkele dagen hebben acht steenhouwers, die te Delft werkzaam waren aan het in aanbouw zijnde gebouw voor werktuig- en scheepsbouwkunde, den arbeid neergelegd en worden zij door den aannemer van het werk geacht te zijn ontslagen. De oorzaak hiervan ligt nog eenige dagen vroeger. Toen werd een steenhouwer wegens slecht werk on derhouden en stelde de man zich zoo aan, dat ontslag volgde. De vakorganisatie te Botterdam wist te be werken, dat de ontslagene weer werd aangenomen. Tegelijk met dit zaakje openbaarden de vorige steenhouwers enkele grieven, welke de aannemer be reid was te doen onderzoeken door een commissie, bestaande uit vier steenhouwerstwee aan te wijzen door de werklieden en twee door den patroon. Hangende dit onderzoek legden Dinsdagmorgen acht den arbeid neer, waarop de patroon hun ontslag aan zegde. Uit Schermerhorn. In de vergadering van de Tuinb. ver. „Schermerhorn en Omstr,", Donderdag j.l. gehouden, werd medegedeeld, dat op een schrijven aan den Rijkstuinbouwleeraar voor N.-H. om inlichtingen aangaande besproeiing met carbolineum, de gevraagde inlichtingen werden verschaft. De levering van manden werd opgedragen aan den heer Van Velden te Hoorn, die van zakken aan den heer S. Visser, te De Rijp, tegen 9 ets. per stuk. Besloten werd op de in Sept. te houden tentoonstelling ook niet-leden in de gelegenheid te stellen in te zenden. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren P. de Boorder en C. Bakker, terwijl de voorzitter, de heer K. J. Govers, mededeelde wegens drukke werkzaam heden als voorzitter te moeten bedanken. Door den Raad der gemeente de Rijp is met alge meene stemmen afwijzend beschikt op het verzoek der af deeling „Volksweerbaarheid" aldaar om subsidie voor 't oprichten van een gymnastiek-cursus. Door 't bestuur der Tuinbouwvereeniging „Rijp en Omstreken" is benoemd tot voorzitter, tevens le secre taris de heer M. van der Meulen; tot vice-voorzitter de heer T. van Stralen en tot 2e secretaris en penning meester de heer J. Maarsse. Uit Winkel. Na zeer veel onderhandelen en bespreken, is men destijds tot reorganisatie der kaasfabriek te Lutjewin-

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1