STADSNIEUWS. BUITENLAND. Uit Oost-Oraftdijk. Uit Schagen. Uit Heerhugowaard. Voetbal. Het Nederlandsch Verbond. Laatste Berichte n Vereeniging voor Gezinsverpleging. De boomen op de Laat. De markt op het Hof. kei overgegaan, en de oude naam is vervangen door Coöperatieve Zuivelfabriek „Welgelegen," terwijl de coöperatieve vereeniging is opgericht bij akte van 16 Januari 1908. Tot kaasmaker van genoemde fabriek is benoemd P. Molenaar te Wieringen. Uit het verslag van commissarissen van het begra fenisfonds „Oost-Graftdijk en Omstreken" blijkt, dat in 1907 aan contributiën is ontvangen 316 87 en aan rente 46.63, terwijl het kasgeld op 1 Januari 190S bedroeg 444.38. Op dat tijdstip was op de Rijkspost spaarbank ingeschreven 852.42 en bedroeg de in schrijving op het Grootboek der Ned. Werkel. schuld 1518.47. Met nog 3 obligatiën a 200 bedroeg het bezit van het fonds 3778.77. De uitgaven in 1907 be droegen: aan 4 uitkeeringen bij overlijden 50200 en aan administratiekosten en bodeloon 64, alzoo een totale uitgaaf van 264, zoodat de rekening een batig saldo van 3514.77 aanwees. De Naamlooze Vennootschap Schager kaashandel alhier bepaalde het dividend over 1907 op 13.06 per aandeel, d. i. ruim 5 De vennootschap breidt hare zaken telkenjare meer uit. Onder vele blijken van belangstelling en waardee ring heeft de hr. S. Brugman den dag mogen herden ken, waarop hij vóór 25 jaar zijn functie aanvaardde aan school no. 3 alhier. Reeds den dag voor het feest boden de leerlingen der school hem een keurigen rust stoel aan. Namens een 125 tal oud-leerlingen bood een comm. van vier jongelui hem een prachtige schrijf tafel aan, terwijl het onderwijzend personeel der ge meente hem een zilveren penhouder aanbood met een half dozijn theelepels. Op den dag der herdenking wapperden van vele woningen de driekleur, terwijl hier en daar kindervlagjes waren geplant. Den geheelen dag' was er druk bezoek, waarbij den jubilaris menig hartelijke wensch werd toegevoegd. oensdag was het feest voor de schooljeugd Onder het gebruik van chocolade en koek, waren de uren voor het pretje bestemd spoedig voorbij, vooral ook door de aangename afwisseling, welke een vertooning met de tooverlantaam verschafte. De eerste week van Maart 1908 zal den hr. Brug man stellig lang in aangename herinnering blijven. Tot tijdelijk onderwijzer aan school no. 1 alhier werd aangesteld de heer Rienderhof te Warder. De zoo belangrijke, laatste competitiewedstrijd van Alcmaria ietrix tegen T. O. G. zal morgenmiddag, in plaats van in Amsterdam, hier ter stede, op het veld aan de Zandersloot plaats hebben. De veenachtige Amsterdamsche terreinen toch schij nen de regens van de laatste weken maar niet te kun nen verwerkenevenals het Amstelterrein verkeert tenminste het veld van T. O. G. in zulk een onbe- speelbaren toestand, dat deze vereeniging nadat reeds tweemaal de ontmoeting te Amsterdam zou plaats heb ben, voorgesteld heeft de match T. O. G. Alcmaria Victrix maar in Alkmaar te doen plaats hebben op het veld van Alcmaria, dat bijna onder alle omstandighe den te bespelen is. Ken buitenkansje voorwaar voor de Alkmaarsche voetballiefhebbers, die thans in staat worden gesteld getuige te zijn van dezen wedstrijd, van welks resul taat zoo veel voor de Alkmaarsche vereeniging afhangt en die een van de meest spannende en meest interres- sante ontmoetingen van het seizoen 1907—1908 be looft te zullen worden. T. O. G. immers is het eenige elftal dat voor de competitie onze stadgenooten heeft weten te verslaan. Den zesden October is het geweest, dat op eigen ter rein Alcmaria Victrix met 4—2 door deze Amsterdam mers werd overwonnen, een feit, waardoor twee pun ten te loor gingen en Holland de groote concurrent, reeds bij de eerste wedstrijden een flinken voorsprong verkreeg. Door groote krachtsinspanning in alle latere wed strijden die bijna alle gewonnen werden zijn onze stad genooten er in geslaagd den achterstand bij Holland in te halen en zelfs een kleinen voorsprong te nemen. De wedstrijd van morgen heeft een dubbele beteeke- nis gekregen in de eerste plaats zal Alcmaria Victrix hier een poging wagen haar eenige nederlaag in de competitie te wreken, ten tweede en dat is voor het oogenblik nog wel het voornaamste zal deze ontmoe ting- het Alkmaarsche elftal gelegenheid geven de laat ste hand te leggen aan hun fraaie verrichtingen in de ze competitie. Wel zal door een overwinning het kam pioenschap nog niet definitief gewonnen zijn, doch den grooten tegenstander Holland zou het daardoor zeer lastig gemaakt worden om nog hetzelfde aantal punten te behalen. Alcmaria Victrix zal morgenmid dag haar sterkste elftal in het veld zenden j wat niet belet, dat er duchtig gewerkt zal moeten worden In Amsterdam ontvangt Holland de Machinisten. Swift wordt hier echter niet in staat geacht zich tegen de stevige Holland-combinatie te handhaven. Gisteravond werd in „de Unie" een ledenvergadering gehouden door de afdeeling Alkmaar en omstreken van het Nederlandsch Verbond. Na opening door den Voorzitter, den hter J. W. Wicherink, werden de notulen door de tweede secretaresse, mej. A. C. Keg, gelezeD, die onder dankzegging onveranderd werden goedgekeurd. {'?Mededeeling~werd vervolgens gedaan van de ingeko men en uitgegane stukken. Ingekomen was een schrjjven van het groepsbestuur te Dordrecht, waarin het volgende werd gezegd. In de groepsbestuurverga deringen is herhaaldelijk ter sprake gekomen, dat er bij de gestadige uitbreiding van het Verbond ernstig overwogen dient te worden op welke wijze meer dan tot nu toe een bestendige samenwerking zou kunnen worden gevonden en bewaard tusschen het geheel van de groep en hare deelen. De Verbondsmachine werkt nog niet zooals gewenscht is. Daarom vindt het groeps bestuur wenschelijk om nu en dan samen te komen met de voorzitters of met één der bestuursleden van de afdeelingen, om allerlei zaken te bespreken. Ook kan het vraagstuk worden overwogen op welke wijze er voortdurend niet dus in enkele bijeenkomsten alleen, voeling kan bestaan tusschen geheel en deelen. Het groepsbestuur vraagt nu het oordeel der afdee lingen over deze zaak. De voorzitter deelde mede dat het bestuur over deze zaak reeds heeft gesproken en veel voelt voor een dergelijke verbetering. Het plan is een schrijven aan het groepsbestuur te richten waarin uitvoerig zal worden uiteengezet dat de afdeeling van oordeel is dat door deze meerdere voeling van de afdeelingen met het groepsbestuur op allerlei belangrijke punten de aandacht kan gevestigd worden. Zoo zou het be stuur zeer gewenscht vinden dat besprekingen werden gehouden over a. propaganda op het plattelandb. het vaststellen van een lijst van personen genegen om voor de afdeelingen op te treden als sprekers, voordragers, ■ausici e.d., leden van de vereeniging dus, bereid om tegen zeer geringe kosten in vergaderingen der af deelingen hun gave ten beste te geven, wat goedkooper zou zijn dan het laten overkomen van beroepskunste naars en de vergaderingen aantrekkelijker zou maken c. verandering van het tijdschrift Neerlandici, zoodat daarin meer verscheidenheid van lectuur komtd. de wijze van propageeren in het algemeen, naar aanleiding van de klachten over onvoldoende propaganda e. het instellen van een verbondsherkenningsteeken; f. het verkrijgen van voordeelen voor de leden van het A. N. V. in hotels in het buitenland enz. door bijv. overleg met consuls te plegen. Voorts waren ingekomen enkele exemplaren van een boekje „Verschijnselen der tuchteloosheid", waarin aller lei vereenigingen haar oordeel geven over het vraagstuk der tuchteloosheid. Het boekje staat in verband met een vergadering welke den 14 Maart a. s. te Utrecht gehouden zal worden onder leiding van den heer C. van Son en waarin getracht zal worden een „tuchtj bond" op te richten. Gevraagd is daarheen een af gevaardigde te willen zenden. Verder werd nog mee gedeeld dat het reglement thans geheel in orde is. Door mej. A. C. Keg werd vervolgens het jaarver slag over 1907 uitgebracht. Het jaar 1907 begon met een teleurstellirg. Veel had men zich voorgesteld van de uitvoering te geven door het damespropaganda koor voor het Peter Benoltfonds. De uitvoering was echter een leelijke tegenvaller. Later in het jaar hield dr. van Everdingen een lezing voor de afdeeling over het werk der boekencommissie, waarbij de zangver eeniging „Nieuw Leven" eenige nummers ten beste gaf. Deze avond slaagde beter en had zelfs ten gevolge dat enkele leden der afdeeling zicli bereid verklaarden een vaste jaarlijksche bijdrage te schenken. Nog later werd onze stad bezocht door den vacantieleergang van vreemde studenten. Onder leiding van eenige leden werd de stad bezichtigd en een bezoek aan Bergen gebracht. Welgeslaagd mag ook heeten de uitvoering van het Rompelkwartet. De finantiën zijn in niet erg rooskleurigen toestand. Het ledental was in het begin van 1907 58, het vermin derde door vertrek enz. tot 51, doch op 31 December j.l. was het weer gestegen tot 68. Het bestuur onderging een belangrijke wijziging en bestaat thans uitden heer J. W. Wicherink, voorzitter, den heer J. A. Vor der Hake, lsten secretaris, mej. A. C. Keg, 2de secre taresse, den heer P. H. Krekelberg, lsten penning meester, en mej. J. J. E. Feith, 2de penningmeesteresse. Onder dankzegging aan de secretaresse werd het verslag goedgekeurd. De penningmeester, de heer Krekelberg, las daarna zijn jaarverslag en rekening en verantwoording voor, De ontvangsten bedroegen f 647.54, de uitgaven f 753.40, zoodat er een nadeelig saldo is van f 105.86. Een minder bemoedigend feit dus een flinke toename van leden kan hier alleen verbetering in brengen De rekening werd nagezien door twee leden en in orde bevonden. Als bestuursleden moesten aftreden de heer Krekel berg en mej. Keg. Beiden werden herkozen en name de benoeming aan. Hierna volgde de bespreking van de dagorde van de groepsvergadering, welke 28 Maart in Amsterdam zal gehouden worden. Bij de voor stellen is er eene van de afdeeling Alkmaar, waarover reeds besprekingen zijn gevoerd, (in een vorig nummer vermeldden wij dit voorstel.) De afdeeling Haarlem en Omstreken wenscht a. bespreking van de mogelijkheid van meer propaganda op het platteland, de wijze waarop overlatende aan het groepsbestuur; en b. geeft in overweging na te gaan of het wenschelijk en mogelijk is vanwege het verbond aan alle leden ter bestrijding van het gebruik van bas taardwoorden te verstrekken het boekje „De kleine Zuiveraar." Het groepsbestuur meent, wat het laat ste voorstel (b.) betreft, dat moet worden afgewacht den uitslag der werkzaamheden van de vreemde-woor- den-commissie, in de vorige jaarvergadering benoemd. Na eenige bespreking werd besloten dat de afge vaardigde voor de afdeeling Alkmaar op de algemeene vergadering zich voor het eerste voorstel (a.) zal ver klaren, doch zich, wat b. betreft bij het praeadvies van het groepsbestuur zal aansluiten. Op de agenda van de algemeene vergadering komt verder o.a. voor een punt verkiezing van twee verte genwoordigers van groep Nederland in het Hoofdbe stuur. Besloten werd dat de afgevaardigde zijn stem zal uitbrengen op no. 1 van de beide opgemaakte dub beltallen, de aftredende heeren mr. W. Dicke te Dord recht en Dr. H. F. R. Hubrecht te Amsterdam. Er zullen voorts vier leden voor het groepsbestuur geko zen moeten worden. Op nommer 3 der dubbeltallen komt als tweede voor Dr. Wicherink, de voorzitter. Bij eerste stemming werd uitgemaakt dat de afgevaardig de op dr. Wicherink zal stemmen. Deze bedankte ech ter. De afgevaardigde zal daarom stemmen op de eer sten der vier dubbeltallen n.l. op de aftredende heeren Prof. dr. P. J. Blok te Leiden, Mare. Emants, Den Haag, 1 h. Nolen, Rotterdam en Prof. dr. J. Woltjer, Amsterdam. Tot afgevaardigde werd benoemd de heer dr. Wiche rink en tot diens plaatsvervanger de heer Vor der Hake. De rondvraag leverde niets op, zoodat de voorzitter hierna tot sluiting kon overgaan. Hij wees er daarbij op dat in navolging van verschillende andere plaatsen ook hier ter stede binnenkort waarschijnlijk zal worden opgericht een jongelieden-afdeeling van het Neder landsch Verbond. Dit zal te danken zijn aan den heer or der Hake, die de jongelui daartoe krachtig heeft opgewekt. De Voorzitter hoopte dat velen zich daar bij zullen aansluiten, daar een dergelijke vereeniging van veel nut kan zijn. van niet zoozeer hebben ingezien, misschien het bezit er van niet hoog gewaardeerd hebben, erkend moet echter alweer bij deze aangelegenheid, dat een Raads lid uit den middenstand, tot die functie geroepen, en voor algemeene èn voor groepsbelangen in onze da gen een noodzakelijkheid is geworden. Dat wij hier een vertegenwoordiger in den Raad hebben, in den persoon van den heer Fortuin, die behalve voor die algemeene belangen, niet schroomt, op te komen bij tijd en wijle voor het welzijn der middelklasse, we mogen zulks hoo- gelijk waardeeren en een klein woordje van hulde mag hem in verband hiermede niet worden onthouden. Komende echter tot de quaestie, betreffende welke hij de opdracht op zich nam, in de Raad de aandacht te vestigen n.l. de deloyale concurrentie op het Hof des Zaterdags gevoerd ten schade van het groote deel der winkeliers, moet men toegeven dat dezelve, minder oppervlakkig beschouwd, niet zoo eenvoudig is op te lossen. Wij zien tenminste, dat er geen eenstemmig heid heerscht in de gelederen, en er dus geen algemeen gedeelde wensch in deze is uitgesproken. Een adres van de caféhouders van juist tegenover gestelde strekking heeft het Stadhuis reeds bereikt, en een tweede dergelijk request, in circulaire gebracht door een lid? der A. W. V., zal vermoedelijk volgen of is misschien ook reeds bij B. en W. ingekomen. Het verloop van heel de „Marktbeweging" is dus m. i. Ie dat de winkeliers van Alkmaar door middel van hun vereeniging verzoeken aan het stadsbestuur ontslagen te worden van menschen die hun wekelijks schade aan doen, en 2e dat een groepje toevallig voordeel trekken de caféhouders, en een clubje winkeliers, die, trots de schade toegebracht aan het geheel, alleen hun toeval lig voordeel op het oog hebben, aan de stadsregeering verzoeken den loop hunner toevallige baten niet te stuiten. V ant de laatste beide combinatiën zouden geen request hebben ingezonden, indien het toeval, geleid door de omstandigheden, de Zaterdagsche markt b. v. op de Paardenmarkt had geplaatst. liet geheel vraagt alzoo ontheffing van lasten, een klein gedeelte vraagt bestendiging van onwillekeurige bevoorrechting. Ik geloof echter niet dat die bevoorrechting ook maar eenigszins zoude zijn aangevallen, indien de Hofmarkt zich vooral in den laatsten tijd niet had om gezet in een complex van kleine winkeltjes, waar even goed ook courantartikelen worden verkocht. Had die markt zijn oorspronkelijk karakter behouden van „rommelmarkt", waar oud roest, oude boeken, de uitdragerijstellaadjes gezelschap hielden, in één woord, waar verkocht werden goederen, die een geregelde winkel niet na kan en wil houden, geen winke- liersvereeniging zou zich met dergelijk gedoe bemoeid hebben. Nu we echter langzamerhand vereerd worden met de tegenwoordigheid van drie a vier sigarenzaken, twee a drie fietsenwinkels, een goed gesorteerde ijzer affaire, ja nu zelfs in den laatsten tijd een horlogerie met annex reperatie-inriehting zijn tent op het Hof heeft opgeslagen, nu mag men niet meer spreken van rommelmarkt, ook niet van kippenmarkt, want de kip pen worden gaandeweg in een hoekje geduwd, doch be gint het Hof des Zaterdags meer en meer te gelijken op 't zij dan in primitieven vorm, een winkelgalerij, en nu mogen de heeren uit de Schapensteeg en Nieuwe sloot zeggen, dat zij er slechts voordeel van hebben, dan meen ik te kunnen beweren dat zij de schade ook hun toegebracht alleen niet voelen, aangezien deze genihilleerd wordt doordentoevalligenenkunstmatigen trek van het publiek naar hun omgeving, waardoor die winkeliers onwillekeurig bevoorrrecht worden boven hunne, medeburgers. Die bevoorrechting echter ware hun van harte gegund, indien zij anderzijds geen scha de toebracht. Daarom heeft m. i. de heer Fortuin een goed werk verricht met zijn interpellatie, en is het te hopen dat de A. W. V. een in extenso uitgewerkt request bij den Raad inzende, opdat we tenminste in de toekomst mogen verschoond blijven van (hoewel 't zoo niet is be doeld) als 't ware gepatenteerde oneerlijke concurren tie. EEN WINKELIER. Een rare weddenschap. Een rare weddenschap heeft een handelsreiziger in Oostenrijk gewonnen. Hij heeft een jaar lang, dag en nacht, het traject Weenen—LinzSalsburgInnsbrück op en neer gespoord. Een jaar dus geleefd in den spoortrein en daarmee 24.000 gulden verdiend. Een lawine. In het dal van de Doebrawa heeft, naar uit Boeda pest wordt gemeld, een lawine zes arbeiders gedood, terwijl vier zwaar en twee licht gewond werden. Zonderlinge lev e*n sloop. Thomas Rice ging als metselaar op twintigjarigen leeftijd van Liverpool (Engeland) naar Adelarde (Australië). Hij metselde goed. Bovendien was hij matig, ijverig, vlug-leersch. Zoo metselde hij zijn carrière. Van secretaris eener vakvereeniging werd hij Austa- lisch parlementslid van gewoon lid werd hij leider der Arbeiderspartij. Toen werd hij president van den staat Zuid-Austra lië en de eerste man in het gebouw, waarvan hij zelf de muren had gemetseld. De Fransche Kamer heeft aangenomen een tweetal artikelen van het desbetreffende wetsont werp, waardoor de grondbelasting op bebouwde en on bebouwde eigendommen, de belastingen op personeel meubilair, deuren en vensters en het patentrecht worden afgeschaft en wordt ingesteld een algemeene belasting op de inkomsten van elkenaard, waaraan wordt toegevoegd een aanvullende belasting op alle inkomsten van het gezinshoofd. Benoemd. Bij Kon. besl. van 6 dezer is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Alkmaar, ter standplaats de gemeente Grootebroek, C. Th. Pool, candidaat-no- taris aldaar. In de maand Februari bezochten de zusters 34 pa tiënten. Zij brachten daartoe 654 bezoeken. INGEZONDEN STUKKEN. Aan de Reda<tie der Alkmaarsche Courant. M.l Ondergeteekenden stellen er prijs op te verklaren, dat zij zich met de strekking en inhoud van het inge zonden stuk, onderteekend door Laatbewoners, niet kunnen vereenigendat zij het zelfs betreuren dat het boompje, voor hun winkel geplaatst, niet zoo groot is om met succes de goederen in de étalage te be waren voor verkleuren. H. S. CLOECK. J. CLOECK. Mijnheer de Redacteur, Bij het lezen van het verhandelde bij de rondvraag in de Gemeenteraadsvergadering op 4 Maart 1.1. trok als winkelier bijzonder mijn aandacht natuurlijk „De markt op het Hof." Ik verzoek u dus beleefd, naar aanleiding van die bespreking in den Raad, mij eeni ge plaatsruimte in uw blad voor het hier volgende te willen afstaan. Men mag in onzen stand voorheen het belang daar- De verhouding tusschen Engeland en üuitschland begon den laatsten tijd zoo goed te worden. En daar komt op eens de „Times" een knuppel in het hoenderhok gooien zoodat er te Berlijn zoowel als te Londen een algemeen gekakel is ont staan en de stille rust geheel en al is verstoord. De militaire medewerker van het Engelsche Jingo- blad - dat zwak staat en dus graag een sensationeel nieuwtje kan gebruiken dat bovendien door en door anti-Duitsch is schreef een briefje waarin hij zegt, dat het zijn plicht is het Engelsche volk een zaak van hoogen ernst mede te deelen. Het is te zijner kennis gekomen dat Z. M. de Duitsche Keizer kort geleden een vertrouwelijken brief aan lord Tweedmouth, den Engelschen minister van Marine, heeft geschreven over de Engelsche en Duitsche vlootpolitiek, en dat die brief een poging inhield om in het belang van Duitscli- land invloed te oefenen op den minister, die verant woordelijk is voor de (Britsche) begrooting van mari ne. De brief bestaat zonder twijfel en er is een ant woord op gezonden. Een aantal menschen weten het. dus zal de zaak niet lang geheim kunnen blijven, en di arom behooren brief en antwoord onverwijld in het Parlement ter tafel te worden gelegd." De „Times" wijdt dadelijk een hoofdartikel aan het geval. De Duitsche Keizer wordt geducht onder han den genomen: „Ai is hij eere-admiraal der Engelsche vloot, daarom mag hij zich nog niet in onze binnen- landsche zaken mengen met in het geheim een verzoek te doen aan het hoofd van een ministerie, waarvan 's_ lands veiligheid afhangt. Anders moest 't spoedig uit wezen met die benoemingen als dynastieke beleefd" heden!" Natuurlijk liet de Duitsche pers dit niet op zich zitten. Het gold hier, zeide zij, een particulier briefje en hoeveel van zulke briefjes zou de Koning van En geland wel niet hebben geschreven aan staatslieden in frankrijk, Spanje, Portugal, Noorwegen enz.? Gis teren heeft de fungeerende premier in het Lagerhuis verklaard dat lord Tweedmouth inderdaad een briefje van den Keizer had ontvangen, dat echter een zuivere particuliere mededeeling was, in vriendschappelijken geest gesteld en evenzoo was het met het antwoord, zoodat het kabinet er geheel buiten is gehouden En invloed op de marinebegrooting, die toen reeds vastge steld was, had deze briefwisseling niet gehad. Met luid applaus werd deze mededeeling ontvangen. De poging van de „Times" om een aanval te doen op de liberale regeering en beperking der vlootuitbrei- ding te voorkomen heeft dus fiasco geleden. Gemengde Mededeellngen. Speelholen gesloten. Ook in de bekende Belgische badplaats Spa zijnde speelholen op bevel van den mintster van justie ge sloten. EEN RIJW1ELDIEF GESNAPT. HAARLEM, 7 Maart. De zwerver D. J. van der Beek, thans gedetineerd te Zutphen is gebleken de da der te zijn van de rijwieldiefstallen de laatste maanden te Utrecht, Nijmegen, Arnhem en Amsterdam me- pleegd. Hij zette de rijwielen te Haarlem van de hand, waar hij daarvoor onder een gefingeerde» naam Ber- tholt een pakhuis had gehuurd. PRINS HENDRIK. VL1SS1NGEN, 7 Maart. Prins Hendrik komt Don derdag 19 dezer te Vlissingen ter bijwoning van het af- loopen van de „Tabanan" van de Maatschappij „de Schelde." INBRAAK. SCHIEDAM, 7 Maart. De inbrekers die de vorige week te vergeefs het kantoor van de firma Van der Eist en Co. bezochten, hebben hedennacht weer inge broken en hebben de brandkast naar het achtervertrek gesjouwd. De brandkast hebben zij tweemaal aange- bcord tot op de pantserplaat echter zonder succes. Zij zijn daarop vertrokken. De daders zijn nog steeds on bekend. STAKING TE DEVENTER. DEVENTER, 7 Maart. De stakers aan de Deven ter katoenmaatschappij gaven den strijd op. De direc tie antwoordde dat een aantal personen niet meer i.i de fabriek worden toegelaten. BRAND. HENGELO, 7 Maart. Alhier is uitgebrand de siga renwinkel van den heer Ro'kamp. Een aangrenzende scheersalon kreeg veel waterschade. PROV. STATEN NOORD-HOLLAND. BUSSUM, 7 Maart. In de gisteravond te Bussum gehouden vergadering van de Vrijzinnige Centrale Kiesvereeniging is met algemeene stemmen de heer D. J. van Houten te Weesp candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Provinciale Staten voor het district Weesp. DE CHEF VAN DEN GENERALEN STAF. AMSTERDAM, 7 Maart. Naar wij met zekerheid vernemen komt generaal-majoor F. N. Thiange, sous chef van den generalen staf op het oogenblik het ernstigst in aanmerking voor de benoeming tot chef van den generalen staf. De benoeming is eerstdaags te verwachten. DAT IS KRAS! AMSTERDAM, 7 Maart. De rijwielen brachten de rijwieldieven in de wereld en de beste politiemaatrege len mochten de rijwieldieven niet uit de wereld en in de kast helpen, waarom de rijwieldief weder het beroep van rijwielbewaker in het leven riep. Of met alle rij wielbewakers daarom de rijwieldiefstallen tot het ver leden behooren Men oordeele zelf! Een handige oplichter heeft gistermiddag kans ge zien van het onder voortdurende bewaking staande fietsenrek in de vestibule van het postkantoor een rijwiel te ontvreemden! EEN SCHADEPOST. AMSTERDAM, 7 Maart. Wel een groote schade post moest de veehouder de Ruyter in de Amsterdam sche polder lijden. De heer De Ruyter voedert zijn beesten o.a. met afval van meel, dat hij geregeld van eenige kooplieden betrok. Dit afval bestond n.l. zoo deelde men ons mede uit aanveegsel afkomstig uit de schepen van de Holland-Amerikalijn. Het schijnt dat de laatste 4 zakken aanveegsels door 3 lui aan hem verkocht, vergiftigd waren, althans gistermiddag zijn niet minder dan zeven prachtige koebeesten onder de hevigste pijnen gestorven. De politie heeft de zaak in handen. De cadavers worden na justitieel onderzoek van rijks wege vernietigd. EEN ONAANGENAME KWESTIE. AMSTERDAM, 7 Maart. Ds. Le R. te V. werd de zer dagen door den heer T. Lid van den kerkeraad al daar beschuldigd een gift den dominé door een dame, schoonzuster van den heer T. voor het Ned. Zendings- Genootschap ter hand gesteld niet te hebben afgedra gen, althans te hebben achtergehouden. In het voorjaar 1905 werd bedoeld bedrag den predikant door de dame ter hand gesteld, maar bij latere informatie aan het Zendings-Genootschap kwam aan het licht, dat daar van een dergelijke gift niets bekend was. Hierop, volgde natuurlijk een correspondentie tusschen Ds. Le R. en het bestuur van het Genootschap met het gevolg dat Ds. Le R. in 1906 de som van 200 terugbetaald heeft. Een en ander was aan enkele ingezetenen van het dorp bekend en niemand zou over de zaak ooit meer gesproken hebben indien niet de heer T. lid van den Kerkeraad te V. in de hitte van het debat op een vergadering inzake den schoolstrijd de zaak had op gehaald en openbaar had gemaakt. Ds. Le R. heeft nu een aanklacht wegens laster bij de justitie tegen den heer T. ingesteld. Wij hebben ons tot Ds. Le R. gewend met het verzoek ons nadere inlichtingen in het belang eener juiste voorstelling der feiten te verschaf f'en. Ds. Le R. deelde ons mede dat hij 3 jaar geleden 200 voor de zending ontving. Hij gaf daarvan aan een agent van het Ned. Zendings-Genootschap ken nis. Daar de geefster gekrenkt was in haar verstan delijke vermogens leek het hun, beter nog even te wach ten met het overdragen van het geld. Daar deze dame echter op haar stuit bleef staan werd het geld eenigen tijd later aan den agent afgedragen. Ds. Le R. heeft den heer J. herhaaldelijk verzocht zijn woorden open lijk terug te nemen, waarop een weigerend antwoord kwam. Op verzoek en aandrang van eenige gemeen-, teleden en van den agent van het Zendings-Genoot schap heeft Ds. Le R. daarna den aanklacht tegen den heer T. ingediend. Nog deelt Ds. Le R. ons mede, dat uit de verklaringen van den heer H. den bewusten „gent en uit de maandberichten van het genootschap blijkt, dat de gelden reeds ongeveer 3 jaar door Ds. Le R. zijn afgedragen. KEIZER WILHELM EN LORD TWEEDMOUTH LONDEN, t Maart. Alle ochtendbladen bespreken den brief van den Duitschen Keizer aan lord Tweed mouth. De „Daily Mail' en de „Telegraph" schrijven dat de aard van den brief in zekere kringen algemeen bekend was, doordat de „Times" daarvan bericht ont- ving en zij die hem gelezen hebben, hebben gelachen over de beweging die de „Times" daarover maakt.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2