DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN No. 59 Honderd en tiende jaargang 1908 DINSDAG 10 MAART. Hinderwet. Huishoud- en Industrieschool. ALKIAA R. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. HINDERWET. Verhooging Hoofdstuk Justitie 1907. Eindexamens Hoogere" Burgerscholen In Noord-Holland. Mislukte proeven. Stop gezet. Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van J. W. SPEUDEL .om vergunning tot het oprichten van een zuiggasmotor van 20 P.K. voor het in be weging brengen van 2 maalsteenen, ten behoeve eener graanmalerij in het perceel Luttik-Oudorp, Wijk 0, No. 96. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Maandag 23 Maart e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die be zwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 9 Maart 1908. DONATH. Secretaris. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen, ingevolge art. 8 der Hinderwet ter algemeene kennis, dat zij bij besluit van 5 Maart 1.1. vergunning hebben verleend aan A. RUITER aldaar, tot het oprichten van een moffeloven in het perceel Koningsweg Wijk B No. 58. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 9 Maart 1908. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen, ingevolge art. 8 der Hinderwet, tel algemeene kennis, dat zij bij besluit van heden onder voorwaarden vergunning hebben verleend aan A. F. THOMSEN aldaar, tot het verplaatsen van den bestaanden gasmotor van 1 P.K. en kookketels, ten behoeve zijner honingzoetfabriek, naar den te maken bijbouw achter het perceel Luttik-Oudorp, wijk C, Nos. 44-45 H. A. A. DE GROOT te Gouda, tot het oprichten van een gasmotor van 8 P.K., in het perceel Verdron- kenoord, wijk D, No. 48. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter, 10 Maart 1908. DONATH, Secretaris. AANGIFTE van LEERLINGEN voor den nieuwen CURSUS, aanvangende Mei 1908, opiederen werk dag van 9—4 uur, gedurende de maand Maart en April De leeftijd van 12 jaar moet bereikt zijn. Schoolgeld, Huishoudklasse f 15 per jaar, en Industrieklasse f 25 Onvermogenden kosteloos. Nadere inlichtingen geeft gaarne de Directrice M. W. ARBEITER. ALKMAAR, 10 Maart. Zooals men weet heeft het Engelsche Jingoblad de „Times" dezer dagen een proefbalonnetje opgelaten. De Duitsche Keizer zou zich bemoeid hebben met de Engelsche marinepolitiek. Hij had een brief geschre- ven aan lord Tweedmouth, het hoofd van het Engel sche ministerie van marine. De Times, of liever haar militaire medewerker vernam van het bestaan van dien brief en daar ging het Times-ballonnetje de hoogte in. Door welken Koning wordt Engeland eigenlijk gere geerd? Wat heeft de Duitsche Keizer zich te bemoeien niet de Engelsche aangelegenheden? Waarom is de zaak tot heden zoo geheim gehouden? Vooruit, voor den dag er mee, openbaar maken heeren van de regee- ringstafel. En nauwelijks hadden verschillende Engel sche bladen dit Times-balonnetje zien zweven of zij begonnen zoo krachtig mogelijk mee te blazen, Daily News, Daily Chronicle, Morning Post, Standard, Dai ly Express zij allen riepen: openbaarmaking. Heel zwak werd deze ballontocht tegengewerkt door bladen als Daily Telegraph en Daily Mail, en natuurlijk de liberale bladen. De Duitsche pers zei niet zoo heel veel. Bladen, die hun orders in den regel direct uit het ministerie van buitenlandsche zaken ontvangen zwegen, schreven dat ze den inhoud van den brief des Keizers en het ant woord van lord Tweedmouth niet kenden. De opposi tie-bladen mopperden. Wat weerga, waarom liet de heer Von Bülow den Keizer toch altijd maar schrijven! Particuliere correspondentie van den Keizer? Maar de Keizer is geen particulier, wanneer hij zich in buiten landsche aangelegenheden moeit. Men denke maar eens aan het befaamde Kruger-telegram. Als de ge schiedenis er- is om uit haar lessen voor het heden te trekken, dan had de verantwoordelijke staatsman het tot zijn plicht moeten rekenen kennis te nemen van de correspondentie van den Keizer met den eersten lord der Britsche admiraliteit, en moeten onderzoeken of die correspondentie wel in overeenstemming was met de belangen van het Duitsche rijk. Overigens betoogden de Duitsche bladen en zeer terecht dat het de anti-Duitsche pers in Engeland erom te doen was, den sluimerenden haat tegen alles wat Duitseh is opnieuw aan te wakkeren. Bovendien hoopte de „Times" de liberale Engelsche regeering ee.i Slag te kunnen toebrengen. Een dubbele speculatie derhalve op het licht ontvankelijke gemoed van den patriottischen Engelschman. Vandaar dat het blad hetwelk naar men beweert een foto van de brieven in zijn bezit had aandrong op bespreking in het En gelsche parlement. Die bespreking heeft gisteren plaats gehad en heeft naar was te voorzien, niets opge leverd. Tot openbaarmaking van ©en brief is vergun ning noodig van den afzender zoowel als van den ont vanger en door geen van beiden was in dit geval ver gunning gegeven, wijl er in de brieven een paar per soonlijkheden voorkwamen aan het adres van een En gelsch staatsman, lord Esher, die zich nog al vaak met openbare aangelegenheden bemoeit en van wien, volgens een bericht, de Duitsche Keizer moet hebben geschreven dat hij beter deed zich bezig te houden met de waterleiding van het kasteel Windsor dan met ma rinezaken. In het Hoogerhuis antwoordde lord Tweedmouth zelf. Hij zeide een brief van den Keizer te hebben ontvangen en dezen te hebben beantwoord en voegde hieraan toe Ik verzoek het Huis de verzekering te mogen geven, dat ik vast g-eloof, dat de door mij gevolgde weg goed was en dat die er toe moest leiden, te bereiken, wat wij allen zoo innig wenschen, n.l. alles wat in ons vermo gen is te doen om de goede verstandhouding tusschen het Duitsche rijk en ons te versterken.'' De oppositie was nog al kalm. Zij kwam aan het woord bij monde van lord Lansdowne die verklaarde dat men lord Tweedmouth niet wilde dwingen af te wijken van zijn voornemen om de briefwisseling irit t openbaar te maken. Allen, die wenschten, even ernstig als lord Tweed mouth dit wenschte, dat de betrekkingen tusschen E i- geland en Duitschland van zoo vriendschappelijk mo gelijken aard zijn, moeten, zeide hij, het in hooge mate betreuren, dat dit voorval er toe geleid heeft de open bare meening te prikkelen en te verontrusten. De op positie aldus ging hij voort wenschte niets to doen noch te zeggen om die geprikkeldheid te vererge ren of de verlegenheid, waarin deze gebeurtenis de re geering moet hebben gebracht, te vermeerderen. Vervolgens kwam lord Roseberry den spot drijven met de Times-beweging en daarmede was de zaak in het Hoogerhuis afgedaan. In het Lagerhuis verklaarde de heer Asquitli als minister-president optredend, dat Tweedmouth onmid dellijk toen hij 's Keizers brief ontvangen had en voor dien te beantwoorden, dien brief aan Sir Edward Grey had laten zien, die 't met lord Tweedmouth eens was, dat die brief geen officiëel karakter droeg en behan deld moest worden als een particuliere mededeeling. En hiermede was ook in dit lichaam de zaak afge handeld. Het proefballonnetje van de Times is dus niet opgegaan. Arme Times! En het zwak-staande blad zou juist in zijn financi- ëele-krisis-dagen zoo goed een succesje kunnen hebben gebruiken. Berichten uit Indië. De correspondent van de N. R. C. te Batavia seint aan dat blad Stafkapitein Baerveldt is met 4 brigades marechaus sees naar Nias vertrokken ter verkenning en pacificatie." Nias is een groot eiland ten Westen van Sumatra's Noordkust gelegen. Het terrein is voor militair op treden niet gunstig, daar het eiland vele steile heuvels heeft en ook voor een goed deel bergachtig is. Het wegennet is niet al te goed in orde, maar den laat- sten tijd is krachtig naar verbetering gestreefd. In 1669 sloot de Oost-Indische Compagnie reeds een ver bond met de hoofden van 33 dorpen, een verbond, dat in 1693. werd bekrachtigd en door de toetreding van de overige dorpen werd uitgebreid. In 1825 vernieuw den de Niassers hun contracten met het Nederlandsche gouvernemet. De vijandige houding, door de Niassers in 1846 aangenomen was de naaste aanleiding tot een militaire expeditie naar Lagoendi onder bevel van luitenant-kolonel Van der Hart. In Februari 1856 ging er onder bevel van luitenant A. W. F. Heijligers weder een expeditie heen en in 1857 werd Nias door het Ned. gouvernement in bezit genomen. De laatste jaren bepaalde ons optreden zich hoofd zakelijk tot bemiddeling bij de veelvuldige onderlinge oorlogjes. Bij Gouvernementsbesluit van 1 December 1906 No. 1 werd de residentie Tapanoeli, waaronder Nias ressorteert opnienw ingedeeld. Nias werd toen een afdeeling dier residentie onder een controleur met Goenoeng Sitoli als standplaats. In het begin van de vorige maand bleek uit een rapport van den controleur van Nias, dat bij het doortrekken van Sifalage, het centrum der koppen snellers, tegenstand werd geboden. De flinke houding van de pradjoerits redde den toestand, en een goed gelukte omtrekking maakte aan het verzet een einde zonder verliezen onzerzijds. Het zal echter gebleken zijn, dat zonder militaire hulp de zaken op Nias niet in het reine zijn te brengen, weshalve thans de kapitein van den generalen staf J. F. Baerveldt, chef van den gewestelijken staf te Padang, met 4 brigades marechaussees derwaarts is gezonden. Do correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint verder „Luitenant van Loenen is met 4 brigades mare chaussees naar de Mentaweieilanden vertrokken." Het verzet, dat men hier te breken heeft, schijnt ernstiger te zijn dan men aanvankelijk vermoedde, zoodat versterking moest worden gezonden. Door de nu gezonden vier brigades marechaussees beschikt men op de Mentawei-eilanden thans over een 150 man. Ten slotte seinde dezelfde correspondent te Batavia aan het blad: „Eerst gisterennacht is een bende van 60 man ons etablissement te Idi binnengedrongen om wapens te rooven. De bende liet 4 dooden en 4 gewonden achter. Wij leden geen verliezen." Het op de Oostkust gelegen Idi, waar de staf en een detachement van het 3e garnizoensbataljon van Atjeh en Onderhoorigheden, ter sterkte van 4 officie ren en 74 man, is gelegerd, achtte men te behooren tot de vrij wel rustige streken. Wel zijn daar nog eenige bendehoofden aan het werk, maar de bevolking begon reeds tot die benden behoorende personen uit te leveren. Het stukje door de bende, waai van dit telegram spreekt, uitgehaald, is dus een leelijke tegen valler. Prov. Staten van Noord-Holland. Gisteren had te Weesp de verkiezing plaats voor een lid van de Prov. Sta' en (vacature mr. Th. Heems kerk). Candidaat werden gesteld de heeren D. J. van Houten (lib.), V. H. Rutgers (ant.-rev.) en A. N. Veen, gesteld door de nieuwe partij der erfgooiers. Kath. Sociale Week. Naar de Maasbode meldt, zal de dit jaar te Rotter dam te houden Sociale Week uitsluitend gewijd zijn aan de behandeling der „Sociale Gemeente-politiek" welk vraagstuk door diverse sprekers in al zijn onder- deelen zal worden beschouwd. Ingediend is een wetsontwerp tot verhooging der posten subsidiën aan vereenigen, stichtingen of in stellingen, die van regeeringswege zijn belast met de verpleging van ter beschikking der regeering gestelde minderjarigen of met de voogd\j zijn belast over min- derjar gen, wier ouders beiden of een van beiden van de ouderlijke macht of van de voogdij zijn ontheven of ontzeten de toelage aan de voogdijraden ter be strijding van de uitgaven door hen te doen, benevens reis- en verblijfkosten der leden en secretarissen en jaarwedden van laatstgenoemden. De eene post wordt verhoogd met f 75000 en de andere met f 10000. Steeds toenemend toch zijn de bedragen der van regeeringswege toegekende subsidiën, waar steeds meer vereenigingen zich voor de verpleging van minderjari gen, ingevolge de Kinderwetten, aangeven. Met de vermeerdering van uitgaven wegens subsi diën houdt die der voogdijraden gelijken tred. De komende regeeringsverklaring. De speciale Haagsche correspondent van de „Leeuw. Ct." schrijft Naar ik heden, van doorgaans welingelichte zijde verneem, zou het nieuwe Kabinet bij het eerste ont moeten der Kamer in hare verklaring zich principieel zuiver aanmelden als een rechts Kabinet, zonder echter voor de nog loopende zittingsperiode een zekere concentratie-politiek den weg af te snijden. Grondwetsherziening zal in uitzicht worden gesteld met huismanskiesrecht als grondslag. Wetsvoorstellen, waarin een en ander geformuleerd, zouden de Kamer eerst tegen het afloopen der 4-jarige periode bereiken en den feitelijken inzet vormen voor de „groote" verkiezingen. Tot dat tijdstip zou het Kabinet haar taak afbakenen tot arbeid, welke een conciliante samenwerking der velschillende partijgroepen niet onmogelijk maakt, en het regeeringsprogram van een rechts Kabinet niet in het gedrang kan worden ge bracht. Midden Europeesche tijd. De Nederlandsche Bond van Vereenigingen van den Handeldrij venden en Industrieelen Middenstand, ge vestigd te Utrechtheeft een adres gericht aan de verschillende Kamers van Koophandel in Nederland, verzoekende adhaesiebetuiging op een adres aan de regeering tot invoering van den Midden-Europeeschen tijd, waarvan volgens den Bond de voordeelen van geldelijken, liygiënischen en socialen aard ook voor Nederland onbetwistbaar zijn. Middenstandsbanken. De benoemde commissie tot oprichting van een centrale credietinstelling voor den middenstand in de noordelijke provinciën, heeft besloten op verschillende plaatsen in het noorden van Friesland, te beginnen met Leeuwarden, Sneek en Heerenveen, coöperatieve hulpbanken op te richten. Handels- en Kantoorbedienden. Door het hoofdbestuur van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" zal op de algemeene bondsvergadering, 4 April te Utrecht te houden, het volgende werkprogram worden voor gesteld a. enquête naar den maatschappelijken staat der leden, ter samenstelling van een statistisch bureau en ter voorbereiding van een verzekering tegen wer keloosheid van handels- en kantoorbedienden b. uitvoering der instelling van registers van goede en slechte kantoren in de afdeelingen van den Bond c. actie ter verkrijging van een algemeene invoering eener jaarlijksche vacantie van minstens 8 achtereen volgende dagen d. uitgave en doelmatige verspreiding van het rap port der commissie tot het ontwerpen eener model arbeidsovereenkomst van handels- en kantoorbedien den. In verband met dit punt zal het bondsbestuur voorstellen, dat de 'afdeelingen, voor zoover noodig, oprichten een bureau voor arbeidsrecht, terwijl hetzelf een zoodanige instelling in het leven roepe, in 't bij zonder ten behoeve der~algemeene leden. Verkiezing~voor Tietjerksteradeel. Kerkvoogden der Herv. Gemeente te Nijega (district Tietjerksteradeel) hebben besloten het kerkgebouw aldaar, met het oog op de verkiezing voor de Tweede Kamer, voor sprekers der verschillende politieke par tijen open te stellen, mits met'behoorlijk vrij debat en de noodige orde. Men meldt aanghet Hbld., dat mr. P. Rink in de drie hoofdplaatsen van het district spreekt en dat zijn candidatuur verder verdedigd wordt door de hee ren A. Roodhuyzen, D. de Klerk, H. Smeenge en Van Santen. Van liberale zijde zijn 14 vergaderingen belegd, van antirevolutionaire zijde 6. Ongevallenwet. De Amsterdamsche Expediteursvereeniging, de Ver eeniging van werkgevers op scheepvaartgebied, de Vereeniging van werkgevers in het veembedrijf en de Schuitenvoerders-patroonsvereeniging, allen te Am sterdam, hebben zich, in aansluiting bij de bekende motie der Vereeniging van Nederlandsche werkgevers, bij uitvoerig adres gewend tot den minister van land bouw met het verzoek een commissie te,.benoemen van onpartijdige desdundigen buiten het bestuur der Rijksverzekeringbank, ten einde een onderzoek in te stellen naar de uitvoering en werking der geheele Ongevallenwet en op grond van den uitslag"van dat onderzoek voorstellen te doen tot verbetering]van alles wat in de practijk verkeerd is gebleken. De eindexamens der H.B.S. met 5-jarigen cursus zullen in deze provincie dit jaar worden gehouden te Haarlem en te Zaandam. De Westelijke commissie te Haarlem zal hebben te examineeren de candidaten af komstig van H.B.S. te Haarlem, te Alkmaar, te Hoorn en te Den Helder en de Oostelijke commissie te Zaandam die, afkomstig van de H. B. S. te Amster dam, te Zaandam en te Hilversum. De candidaten, die niet het volledig onderwijs aan een H. B. S. met 5-jarigen cursus in deze provincie hebben gevolgd, zullen zich hebben aan te melden bij den voorzitter der Oostelijke commissie te Zaandam. In de commissie te Haarlem zijn benoemd a. tot voorzitter, tevens lid der commissie, dr. H. Brongersma, directeur der gemeentelijke H.B.S. te Haarlem b. tot ledendr. G. Nolst Trenité, leeraar aan de H. B. S. te Haarlem, H. T. van Goor, te idem, A. H. Günther, te idem, en H. J. de Vries, te idem, dr. H. A. Naber, leeraar aan de H. B. S. te Hoorn, dr. W. 0. L. Bronsveld, directeur der H. B. S. te idem, dr. D. A. Kerkhoff, directeur der Rijks H. B. S. te Den Helder, I. G. de la Fontaine Verwey, leeraar aan de H. B. S. te idem, H. L. Bouwman, leeraar aan de H. B. S. te idem, dr. J. J. Hallo, leeraar aan de gemeente H. B. S. te 's-Gravenhage, dr. A. C. Antusch, directeur der Rijks H. B. S. te Alkmaar, H. Selle- mans, E. M. van Soest en H. L. Ziek, leeraren aan de Rijks H. B. S. te Alkmaar en G. M. de Jongh Schiffer, leeraar aan de gemeente H. B. S. te Hoorn. GEMENGD NIEUWS. Onder toezicht van eenige waterstaatsautoriteiten heeft men te Hoek van Holland met de stoomredding- boot een proef genomen met oliestorting bij boei No. 2, binnen het Noorder hoofd. Behalve een flink met olie gevulde tank had men ook nog eenige bussen olie meegenomen. Hoewel men al de olie stortte, behaalde men toch niet het verlangde succes, daar de zee niet ruw ge noeg was en al de olie in zee dreef. Een kippendief gevat. Een sluwe kippendief, zekere J. K., uit Losser, bijgenaamd Blauwbaard, is door de maréchaussées te Glanerbrugge aangehouden en naar Almelo overge bracht. Deze maakte er werk van in de omliggende plaatsen kippen te stelen, verkocht ze dan aan parti culieren, waarbij hij de inrichting der hokken meteen naging en stal ze dan weer terug. Vergiftiging van drinkwater. Te Winschoten is gevankelijkbinnengebracht de 23-jarige wees Helena Johanna Pragt, van Weerdin- germond (Gron.), verdacht van het vergiftigen van twee waterputten aldaar. Beklaagde heeft bekend. Gistermiddag is de machinale stoomtimmerfabriek De Snelheid, van de firma Van Wijngaarden en Co. te Weesp stop gezet, waardoor weder een 50 werklieden werkloos zijn. JUAV

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1