STADSNIEUWS. Prins Hendrik naar Terschelling. Uit Graft. Uit Westgraftdijk. Uit^Oudcarspel. Loodwit-commissie. Een waagstuk. Een nieuwe boot. Laatste Berichten Uit Geestmer-Ambacht. Uit Schagen. Uit Heer-Hugowaard. Uit Veenhuizen. Van den Langedijk. Dienstbodenplaag. Staatspensionneering. Het Wüllner-concert. Gezondheidscommissie. De Hagespelers. De vergadering duu t voort. Dr. wüllner en coenraad bos. EEN LADELICHTER OP HEETEKDAAD BETRAPT. wat ze zullen zeggen, eischt tegen beklaagde, wegens mishandeling f 8 boete, subsidiair 8 dagen hechtenis. Beklaagde zeide gedacht te hebben, dat het wel iets minder zou zijn. Germent D. ex-buurman van M. van Lil, had de schut ting, die zijn tuin scheidde van dien van zijntoenmaligen buurman en welke door van Lil met matten verhoogd was, omdat zijn kippen in den tuin van D. vlogen, vernield. Beklaagde verklaarde dit gedaan te hebben om het gevaar. De getuigen van Lil en van Reijswoud hebben D. de matten er uit vernielzucht af zien rukken. ..jat» De officier van justitie, die niet kan inzien, dat D. om het gevaar de matten heeft afgerukt en dit praatjes van beklaagde vindt, eischt f 7 boete, subsidiair 7 dagen hechtenis. Jan van D. te Enkhuizen had zich schuldig ge maakt aan het feit, dat hij modder had gebaggerd te Enkhuizen, zonder daarvoor toestemming te hebben verkregen. Getuige Oppenhuizen, agent van politie te Enkhuizen, die proces-verbaal tegen hem heeft op gemaakt, had van D. met een schuit modder zien baggeren, en vertrekken, toen hij O. had zien aan komen. De tweede getuige, G. Honijk, gemeente architect te Enkhuizen, verklaarde getuige geen toe stemming tot baggeren te hebben gegeven. De officier van justitie eischte f 5 boete, subsidiair 4 dagen hechtenis. De laatste beklaagde P. te Grootebroek woonachtig had op 18 Jan. 1908 een hond mishandeld. Zijn zaak werd uitgesteld daar niet alle getuigen aanwezig waren. In alle zaken uitspraak over 8 dagen. den vergeven zullen worden, die ik toen sprak. Maar tegenover u lezers durf ik ze, nu ik weer wat ge kalmeerd ben, niet herhalen. Bij de commissie van plaatselijk bestuur der Noord en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij te Terschel ling, is het bericht ontvangen, dat de rijkscommissie, waarvan Z. K. II. de Prins der Nederlanden eere voorzitter is, de reddingsmiddelen op de verschillende stations van Terschelling zal komen nazien en wel op 25, 26 en 27 dezer. Ook de Prins zal bij die ge legenheid het eiland bezoeken. GEMENGD NIEUWS. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de openba re lagere school te Graft zijn geplaatst de dames: J. Bakker, tijdelijk onderwijzeres te Graft; J. v. d. Meu- len, onderwijzeres te Warns en G. Plaatsman, onder wijzeres te Losser. De voordracht voor onderwijzeres te West-Graftdijk bestaat uit de damesJ. v. d. Meuten te WamsJ. A. Swantje te Den Helder en G. Plaatsman te Losser. Aan de raden der gemeenten Oudkarspel, Noord- Scharwoude, Zuid-Scharwoude en Broek op Langedijk is door den heer T. O. Bakker te Helder verzocht, hem voor den tijd van zes maanden eene voorloopige con cessie te verleenen voor aanleg en exploitatie eener waterleiding. De bedoeling van den heer Bakker is, om bij gunsti ge beschikking op zijn verzoek, gedurende den tijd der concessie te onderzoeken, op welke wijze de aanslag eener waterleiding zal kunnen geschieden. Na afloop van dat onderzoek en vóór het einde der voorloopige concessie, zal mededeeling worden ge daan op welke voorwaarden eene eventueele definitie ve concessie kan worden aanvaard. Naar aanleiding van de kritiek, welke het in Octo ber 1906 aan den vorigen minister van landbouw door de Loodwit-commissie uitgebrachte Yoorloopig Rapport heeft uitgelokt, is door de commissie e< tweede rapport samengesteld, waarin eenige aanvan kelijk verkregen resultaten van haren arbeid worden medegedeeld en overigens aan de bedoelde kritiek voor zooveel noodig aandacht wordt geschonken. Hoewel ook thans nog geen eindoordeel kan worden uitgesproken, is de tegenwoordige minister van land bouw met de commissie van oordeel, dat het zijn nut kan hebben ook de in haar tweede rapport vervatte beschouwingen te publiceeren, voordat het eindrapport het licht ziet. Dit tweede voorloopig rapport is thans verschenen. Bij een in aanbouw zijnd heerenhuis te Bolsward zag een metselaar zich opeens dorr een losschuivende steenmassa bedreigd. Zonder zijn tegenwoordigheid van geest te verliezen, waagde hij den vreeselijken sprong van een 12 M. hooge stelling, met het gunstig gevolg, dat niets gebroken werd, en een rust van enkele weken volkomen herstelling kan aanbrengen. Het nieuwe station te Haarlem. Naar de Tel., verneemt zal de gemeente Haarlem er niet af zijn met de f 500,000, die zij toestond voor den verbouw van het station, doch zal die som nog met een belangrijk bedrag worden overschreden. Uit Harenkarspel. Maandagmiddag, tusschen de schooltijden, ontstond een begin van brand in de openbare lagere school te Waarland. De brand bleek te zijn ontstaan door een gebrek aan den schoorsteen en had zich reeds meege deeld aan het plafond. Door het kordaat optreden van het hoofd der school was de brand spoedig gebluscht. Van helling no. 4 van de werf der Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij is te water gelaten het sta len salonscliroefstoomschip „Ozaar Peter," bet eerste van twee in aanbouw zijnde schepen voor de N. V. Maatschappij „Alkmaar-Packet" voor haren dienst Amsterdam—Zaandam. Het vaartuig is uitsluitend ingericht voor het ver voer van passagiers. Het vaartuig zal totaal ongeveer 1500 personen kun nen vervoeren. De machines zullen het schip eene snelheid van min stens 11 knoopen per uur verleenen. De gebruikelijke doopplechtigheid geschiedde door Mevrouw J. M. BosmanWaalewijn, echtgenoote van den heer Mr. J. P. Bosman, Directeur der N. V. Maat schappij „Alkmaar-Packet." BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN IN NOORD HOLLAND. HOORN, 11 Maart. Hedenmorgen 10 uur werd in „de Witte Engel" alhier de algemeene vergadering van bovengenoemden bond gehouden. De voorzitter, de heer J. Boekei, opende de vergadering met zijn leedwe zen uit te spreken, dat betrekkelijk zoo weinigen aan wezig zijn. De agenda bevat een punt van ingrijpend belang voor alle fabriekmatige zuivelbereiders. De lauwheid, die in Noord-Holland heerscht, alsmede de Jan Saliegeest, die houdt van afkijken en afwachten zal wel weer de oorzaak zijn. Hij hoopte, dat de ver gadering voor de toekomst vele goede vruchten zal af werpen. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Als gewone leden traden toe de fabrieken „Wil- helmina" te Beemster en „Concordia" te Berkhout, terwijl 11 buitengewone leden toetraden. Aan het verslag over het afgeloopen jaar, uitge bracht door den secretaris, den heer G. Nobel ontlee- we het volgende kaaskeurin Door het bestuur van den polder Geestmer-Ambacht (Oosterdijk en Molengeersen) is aan den Machinist C. Voerman te Zuid-Scharwoude voor zijn 40-jarige trouwen dienst bij den polder een goud remontoir hor loge met inscriptie cadeau gedaan. Maandagmiddag werd in tegenwoordigheid van eeni ge aandeelhouders en heel wat oud en jong publiek de eerste spade gestoken voor het maken van Schagens ijsbaan. De voorzitter van de ijsclub, de heer J. Merz, sprak vooraf eenige woorden van hulde aan hen, die al voor jaren getracht hadden hier een ijsbaan te stich ten, inzonderheid tot den aanwezigen oud-voorzitter der ijsclub, den heer H. Feisser, roerhde de groote wel willendheid van den heer S. Keet, betoond bij het ver koopen van het land en sprak verder eenige waardee- rende woorden tot den aannemer der demping alhier, den heer Schreuder van Alkmaar, die de baan in orde zalbrengen. Daarna overreikte hij den heer J. Vader, den man, die de ijsclub attent had gemaakt op de mo gelijkheid nu van het verkrijgen eener ijsbaan, een spade, waarmee de eerste steek gronds door dezen on der luid hoerageroep der aanwezigen werd uitgegra ven. In het lokaal van den heer Vader werd daarna nog een poosje aangenaam doorgebracht. Den lOden had alhier de eerste premiekeuring in N. Holland plaats. Aangeboden werden 6 3-jarige en oudere hengsten, waarvan aan slechts één, Sultan van de heeren Bruin en Bundema te Bemmel een subsidie van 250 werd toegekend. Van de 4 tweejarige heng sten werd aan Welkom van de heeren J. Breebaart Kz. en Co. te Winkel een aanhoudingspremie van 150 toegekend. De heeren Goossen, Oudijk, Kruimel en Welt vormden de keuringscommissie. Bij de verkiezing van twee Hoofdingelanden voor den polder, den lOden Maart gehouden, zijn de beidt aftredende heeren K. Ursem en W. van Slooten met groote meerderheid van stemmen herkozen. De heer Daalder onderwijzer alhier, ontving dezer dagen kennisgeving van zijne benoeming tot onder wijzer te Zandvoort. De Langedijker koolhandel blijft met dit natte on gunstige weer traag, algemeen wordt in dit seizoen anders de bewaarkool onderhands verkocht, doch daar de weersgesteldheid zoo ongunstig werkt op de bewaring van het product, wordt nu veel aan de veilingen aan gevoerd. Aan de afslagmarkt te Broek op Langedijk bedroeg de aanvoer van roode, gele en wittekool in de maand Februari zelfs 473000 stuks. „Arie" te Amsterdam schrijft aan de Tel. We waren 's ochtends vroeg opgestaan en vonden dat onze dienstmeisjes (nog vroeger) waren wegge- loopen. De besteedster zond een noodhulp, maar mijn vrouw zond haar weg, omdat ze staleen andere kwam, maar ook die moest het tijdelijke (bij-ons-zijn) met het eeuwige (wegblijven) verwisselen, omdat ze te veel haren en te weinig kennis van koken, bij het eten gebruikte. Toen kwam een oud familiestuk ons althans over dag helpen maar ze was getrouwd en moest dus vroeg naar huis. Mijn vrouw en ik zaten 's avonds alleen thuiser werd wéér gescheldhet was mijn beurt om open te maken. Een juffrouw stond op de stoep. „Mag ik het dienstmeisje even spreken Ik, op een toon, waarin alle ellende der laatste dagen was opgesloten: „Wat wou u?" Zij: „Ik wil haar het weekblaadje „Dienstbodenreeht" verkoopen" Er is in den hemel zeker vergeving te vinden voor den zondaar, die in een opwelling van drift handelde, en ik heb dus kans, dat mij éénmaal de harde woor- Donderdagavond a.s. wordt door de afdeeling Alk maar van den bond van Staatspensionneering een openbare vergadering gehouden in de „Harmonie." Als spreker treedt dan op de heer D. de Clercq van Bloemendaal. Er zullen ook lichtbeelden vertoond worden. Zooals men weet, wordt getracht de beide groote kunstenaars Wüllner en Bos hier terstede te doen optreden. Wie nog niet de artistieke beteekenis van dit tweetal mocht kennen, kan haar vernemen uit de beoordeelingen in de Amsterdamsche bladen over het concert dat eergisteravond in de hoofdstad is ge houden. De Tel. schrijft o.a.„Wüllner sleept ons mee, desnoods tegen onzen zin. Daaraan herkent men den grooten kunstenaar. Wüllner is een geweldig, buiten sporig artist, wiens buitensporigheden geweldig en wiens geweldigheden artistiek zijn. Een aandikken van den humor als in „Weil die Weiber, Weiber sind", „Epiphanias", „Zur Warnung", en „Abschied", zou bij ieder ander onuitstaanbaar zijn, bij Wüllner is het geniaal. En wij allen, het geheele publiek, hebben van dien fonkelenden geest genoten Men laat ons zoo zelden in de concertzaal lachen en het is toch zoo'n heerlijke ontspanning. Te lachen om waarlijk fijnen humor, als Wolf ons in deze lie deren heeft geopenbaard. Maar ook in de andere genres was de avond één rijkdom. Een geweldige passie heeft Wüllner doen branden in „Liebesglück", van Wolf, en vol rijke variaties heeft hij de ballades, van Löwe, en de meer dramatisch getinte liederen van Wolf gezongen Brahms met diens koele beschouwingen en rustige lyriek ligt minder in zijn gave, maar als geheel oen prachtig rijk, afwisselend en met fijnen smaak opge steld en uitgevoerd programma. En dat alles gesteund door Bos' fijn-tintelende, parelende en stijlvolle bege leidingen. Geen wonder, dat het talrijk publiek in verrukking was en ondanks de 27 liederen, nög een toegiftje ver langde. Het „N. v. d. D." zegt er o.a. het volgende van: „Hoe zal men in woorden uitdrukken wat het hart heeft doorleefd onder de suggestie van het genie, dat den naam heeft van Wüllner? Het zou een vergeef- sche poging zijn hiernaar te trachten. Wie weten wil wat Wüllner te beteekenen heeft, moet zelf komen, moet zelf hooren, moet zelf zich overgeven aan dien man, opdat hij voor zijn verder leven iets medeneme van dat onuitsprekelijke, dat uit Wlillner's geniale wezen doordringt in het denken en voelen van den toehoorder. Als voordrachtskunstenaar staat deze man boven alle anderen. Hij vereenigt in zich alles. Zijn uit drukkingsvermogen is ontzaglijk groot. Niet alleen luistert men naar de klanken, die de stem in onuit sprekelijke verscheidenheid weet voort te brengen neen, het zien van de gelaatsuitdrukkingen, welker verscheidenheid niet minder groot is dan die der stembuigingen, onderstrepen voortdurend de gewaar wordingen van het lieddicht, dat de kunstenaar voor onze verbeelding doet oprijzen." En verder: „maar waartoe langer uitwijden? Wie weten wil, wat hooge, alles-omvattende kunst vermag, wie beseffen wil, waarom den mensch kunst gegeven is, ga Wüllner hooren en alle ongeloovigen zullen be keerd zijn. Mag nu Wüllner beschouwd, bewonderd en gehul digd worden als een woordkunstgenie, niet minder mag men bewonderen zijn talent om den man te we ten te kiezen, die hem aan 't klavier ondersteunt, die hem draagt; die hem aanvult." Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen dat de vergadering van de gezondheidscommissie Vrijdag ter vaststelling van het jaarverslag 's avonds om uur zal gehouden worden ten stadhuize. De Hagespelers onder leiding van Eduard Verkade die een tournée door het land maken, zullen Woensdag 18 Maart in de „Harmonie" alhier een uitvoering ge ven. Opgevoerd zullen worden „Candida" een myste rie" in drie bedrijven uit het Engelsch van Bernard Shan en „Paraselsus," een versspel in één bedrijf naar het Duitsch van Arthur Schnitzler, door J. J. Bruna. In het vorige jaar werden twee gen gehouden. Afgaande, op de bijna algemeene deelname, n.l. 30 van de 32 aangesloten fabrieken, kan reeds geconstateerd worden, dat deze keuringen een zekere sympathie genieten. liet beoogde doel is dan ook belangrijk genoeg, om de instemming van alle zuivelbereiders te mogen ont vangen, n.l. lo het nagaan in hoeverre fabriekskaas bewaard kan worden en 2e het verzamelen van allerlei gegevens omtrent de bereiding. Wat het le punt aangaat, kan reeds nu vermeld worden, dat de kaas gedurende de bewaring steeds in kwaliteit is vooruitgegaan. De keuringen geschiedden op vorm, korst, kleur (inwendig) algemeen voorkomen op de boor en op de doorsnede, vet op 't gevoel, reuk en smaak. De toege kende cijfers werden voor vorm en korst met één, kleur, algemeen voorkomen op boor en snede en reuk met 2 en die voor vet' en smaak met 4 vermenigvul digd. Punten werden gegeven van 1 tot Voor de gegevens der bereiding werden de volgende maatregelen genomen: aan alle deelnemende fabrieken werd op den dag van het maken der kazen een monster melk genomen uit de kaasbak, 't geen gezonden werd het zuivelconsulentschap, waar het onderzoek op S. G. en vetgehalte plaats vond. Na de eerste keuring werd van elke fabriek een kaas onderzocht op vete en vochtgehalte aan het kaascontrólestation en het Rijks landbouwproefstation. Bij dit onderzoek is gebleken, dat slechts één fabriek iets beneden 40 vet in de droge stof in de kaas had, een resultaat, dat pleit voor het juist gekozen zijn van het vastgestelde minimum vet in de droge stof door het K. O. St. Omtrent de bereiding en de bewaring der kaas wer den uitvoerige vragenlijsten beantwoord; de aldus ver kregen gegevens werden in verzamelstaten bijeen ge bracht. De uitvoering van de verschillende werkzaamheden n de kaaskeuring vereischt veel zorg. In het verslag wordt evenwel een woord van waardeering gesproken voor de ondervonden medewerking, in het bijzonder tot de heeren: zuivelconsulent, directeuren van K. O. S. Rijkslandbouwproefstation en de juryleden. Deze tak der werkzaamheden moge veel tijd gevor derd hebben 't schijnt mij toe, zegt de heer Nobel, dat juist deze zaak: „te trachten om de bereiding der kaas zoo goed mogelijk te maken," er een is, die de aandacht van alle zuivelbereiders meer dan waard is. Een belangrijk deel der werkzaamheden maakte ook uit, het pogen de wik- en weegloonen te verlagen. Algemeen is het gevoelen, dat de verschillende ge meenten wik- en weegloonen niet zullen verlagen, ten zij zij door minder aanvoer genoodzaakt worden, om de verkoopers van kaas door lagere heffingen aan hun markten te binden. Door het oprichten der Schager kaasmarkt en het aanvankelijk slagen dier onderneming, hebben de land bouwers ontegenzeggelijk dank te betuigen aan hen, die zich voor deze zaak interesseerden en de bekende verlaging hebben bewerkt. Wederom had deze zaak de aandacht getrokken van de voormannen op dit gebied, wijl door de toegevend heid van Alkmaar, Schagen noodwendig achteruitging, eensdeels omdat het verschil in wik- en weegloonen verminderd is en anderdeels, omdat blijkt, dat de han del meer en meer centralisatie wenscht. Ons streven om aan Schagens Kaasmarkt meerderen bloei te be zorgen, is dan ook niet mogen gelukken èn om de re denen, die aan Alkmaar een voorsprong geven, èn om dat de producenten in deze niet genoeg georganiseerd zijn, om aan kant te doen, wat nu eenmaal niet als goed kan worden aangemerkt. Het ingestelde onderzoek, betreffende het o p monster verkoopen van kaas, was zeker wel de aandacht waard, al kan geconstateerd worden, dat de idee nog niet direct voor verwezenlijking vatbaar is, omdat met tal van factoren rekening moet worden gehouden bij de toepassing. Het mag evenwel gezegd worden, dat de zaak zoowel bij heeren handelaren als producenten met meer dan gewone aandacht is behandeld en dat hier bij voorzich tig voorwaarts gaan in de toekomst een ruim en goed arbeidsveld open ligt, dat met succes is te bewerken. Onder de handelaren zijn voorstanders, die bij een goe de uitvoering terecht voor den handelaar en den pro ducent belangrijke voordeelen in deze zaak zien. De producenten verklaarden zich bijna zonder uit zondering als voorstanders van het idee, al weet men direct nog geen tot in bizonderheden omschreven ge dragslijn in deze, toch werd vrij algemeen de conclusie uitgesproken, dat 2 a 4 kazen per 100 kazen en per bak, als een goede maatstaf werd aangenomen. Met zorg uitgevoerde proeven moeten worden geno men als hulpmiddel om te komen tot een goede basis. Er zijn redenen te over, om er voor te zorgen, dat men tot het verlangde resultaat komt. Geen last van do zonnewarmte op de onbeschutte markten, meerdere vrijheid van handelen, het teniet doen der nog steeds te hooge wik- en weegloonen en centralisatie van den geheelen kaashandel voor de provincie op een plaats De zaak wordt in aller belang aanbevolen en tot het nemen van een proef wordt opgewekt. Van Bondswege werd ingezonden met Edammer, commissie en middelbare kaas op de internationale tentoonstelling. Voor Edammerkaas werd aan de in zending een gouden medaille toegekend, met daarne vens een zilveren medaille van H. M. de Koningin. Voor commissie- en middelbare kaas werd een bronzen en zilveren medaille behaald. De fabrieken aan wie de eer te beurt viel dus in te zenden, waren voor Edammers Warmenhuizen" en voor middelbare en commissie „Flevo" te Anna Pau- lowna. Weegwerktuigen. Hieromtrent werd bij de aangesloten fabrieken een nauwkeurig onderzoek ingesteld, waarover voor korten tijd een rapport is uitgegeven. Men hoopt hiervan veel voordeelen te zien, want een snelle melkleverantie, de mogelijkheid om nauwkeurig en vlug monster te ne men, dat zijn zeer belangrijke zaken, die in onze Pro vincie nog te veel veronachtzaamd worden. In ver band met het onderzoek naar de weegwerktuigen is ook bij den Bond aanhangig gemaakt een verzoek tot, vrijstelling van rechtsvervolging van eenige fabrieken in de Beemster, die wegens het gebruik van bij de ijk- wet onbekende meetwerktuigen waren geverbaliseerd. Genoemd verzoek is vanwege het bestuur namens den Bond gericht aan den minister van justitie, met daar nevens het verzoek tot wijziging van de ijkwet. Al zijn de fabrieken in kwestie veroordeeld, niet onwaar schijnlijk is het, dat onze informatiën goeden invloed hebben uitgeoefend op het verkrijgen van een zeer zacht vonnis. Ook aan den min. van Landbouw werd een verzoek gericht om bij wijziging van de ijkwet te willen letten op de belangen van den landbouw. Ge vraagd is: te willen toestaan het gebruik van houten cilindrische meetwerktuigen met drijvende schaal, in houdende 150 L. In overeenstemming met een verzoek der Groninger Maatschappij van Landbouw en Nijver heid is ook verzocht een geregeld en algemeen toezicht op de weegwerktuigen bij de wet voor te schrijven. Onderzoek melkverzorging. Bij verschillende fabrieken werden inlichtingen in gewonnen omtrent de resultaten, verkregen met het afkoelen der melk. Behoudens een enkele uitzonde ring, waren de resultaten zeer gunstig te noemen, zoo dat het voor alle fabrieken aanbeveling verdient om deze belangrijke zaak ernstig te overwegen en zoo mo gelijk in toepassing te brengen. Een nauwkeurige be- drijfscontróle zal niet dan uitstekend kunnen werken. De kaasproef werd gehouden, om na te gaan, of met weinig bewerken en hoog nawarmen hetzelfde resultaat is te verkrijgen als op de gewone bereidings wijze in Noord-Holland veelal toegepast. De uitkomsten der proefneming waren zeer bevre digend, want het bleek, dat de kaas, van de melk, die het kortst was bewerkt en het hoogst nagewarmd, de beste was. De proef heeft geleerd, dat met hoog nawarmen en kort bewerken goede resultaten bereikt kunnen wor den. Men moet evenwel voorzichtig zijn, daar met de ze methode wel eens taaie kaas wordt verkregen. Voor korte kaas werd er op gewezen, dat men, om dit te voorkomen, de wrongel rijper moet maken, door meer te bewerken, hooger na te warmen of beide. Verschil lende toelichtingen omtrent de bereiding bij de proef nemingen werden nog gegeven. De proefneming zal nu in het groot worden her haald aan de kaasfabriek te Hoogkarspel, om daardoor met meerdere zekerheid te kunnen oordeelen over de juistheid der verkregen resultaten. Een woord van dank wordt gebracht aan de leden der commissie en de heeren Dr. Schey, J. Boekei en C. J. van Over- aan zee. Kaasopmakers. Op de voorjaarsvergadering stelde de heer O. Kui per de leden in de gelegenheid om een door hem, aan de fabriek te Twisk gebruikten vorm voor het opmaken van de kaas te bezien. Eenige proeven zijn genomen, doch mislukt. Model-statuten. Door een speciale commissie werd een model-statu ten voor een coöp. fabriek samengesteld, waarvan een der leden bij de reorganisatie der vereeniging reeds een vruchtbaar gebruik maakte. De commissie zet haar arbeid voort, door meerdere reglementen samen te stellen. Door het bestuur werd overwogen in hoeverre de Bond samen kan werken met den bond van kaasma kers. Hoewel samenwerking wenschelijk werd geacht, kwam men tot de conclusie, dat zulks met het oog op de vele werkzaamheden van den bond, die dringend af doening vereischen, en de geringe financiëele draag kracht van heden niet toelaten, genoemden bond te steunen. Van de gelegenheid om de zuivelcourant van Cupe rus te lezen, werd door 22 leden gebruik gemaakt. De bond telde bij het begin van 't jaar 29 en op 't einde 32 gewone leden. De fabrieken: de Eendracht te Z. Schermer. Welgelegen te Grosthuizen, Ons Belang te Middelie en Vita Nova te Beets traden toe, terwijl de fabriek te Veenhuizen bedankte. Buitengewone leden had de Bond er in het begin van het jaar 20 en op het einde 38. EEN FLESSCIIENTREKKER! AMSTERDAM, 11 Maart. Door een rijwielhande laar te dezer stede werd gisteren bij de politie aangif te gedaan, van vermoedelijke verduistering van een rij wiel. Hij had dit rijwiel eergisteren verhuurd aan een persoon, die zich v. Laar noemde en voorgaf te wonen in de Kleine Kattenburgerstraat, terwijl bij onderzoek bleek, dat de huurder aan het opgegeven adres niet woonachtig is. STROOPERS GEVONNISD. AMSTERDAM, 11 Maart. Door het Hof werden van de drie stroopers die in een jachtveld met zwart gemaakte gezichten zich verzetten tegen de veldwach ters, twee veroordeeld tot twee maanden een één die een veldwachter in den duim gebeten had tot zes maanden gevangenisstraf. De Utrechtsche rechtbank had veroordeeld de eersten tot een maand, de laatste tot drie maanden. WERKLOOZEN VERG ADERING S. D. A. P. AMSTERDAM, 11 Maart. Hedenmiddag half twee had vanwege de S. D. A. P. in „Plancius" de tweede werklooze vergadering plaats. Als spreker trad nu op de heer Mr. M. Mendels, lid van den Utrechtschen ge meenteraad, welke ook nu weer het werkloozenvraag- stuk uit sociaal-democratisch oogpunt bezien, uiteen zette. AMSTERDAM, 11 Maart. Wij vernemen dat de be kende declamator Dr. Ludwig Wüllner en de heer Coenraad Bos, welke met zooveel succes hier optreden en nog verschillende plaatsen van ons land zullen be zoeken, zich binnenkort naar Amerika zullen begeven, teneinde door de Vereenigde Staten een tournée te maken. ZONDE 1 AMSTERDAM, 11 Maart. In de Ferdinand Bol straat ontstond gistermorgen een botsing' tusschen twee melkkarren, waardoor alle flesschen braken en circa 50 liter melk verloren ging. AMSTERDAM, 11 Maart. De beruchte 57-jarige recidivist H. B. werd gisteravond op heeterdaad be trapt toen hij zijn hand stak in de toonbanklade van den sigarenwinkelier den heer Ridderhof, Korstjes- poortsteeg 18. De man meende dat de winkel verlaten was, doch werd juist toen hij het terrein wilde verla ten achterhaald en gegrepen.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2