DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. No 63 Honderd en tiende jaargang. 1908 ZATERDAG 14 MAART. Stemming maken. BINNENLAND, Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. II (Slot De toestand der zeevisscherij. Snoepzucht. Een zonderling heerschap. Van den Langedijk. Uit Bergen. Op het punt van stemming' maken nu kunnen wij werkelijk nog veel van het buitenland loeren. En een heel mooi voorbeeld vinden wij b. v. in de Duitscho Vlootvereeniging. Die vereerd ging wil in Duitschland de vloot popu- lair maken. Uitgaand van de meening, dat Duitsch land voor üijn buitenlandsche politiek een groote vloot noodig had, heeft die vereeniging de taak aanvaard om in een volk, dat in zijn geheel '«iet een zeevarend volk is, belangstelling voor de vloot te wekken, meele- ve met. de vloot, trots op haar inrichting, eerbied voor haar prestaties. Hoe moest die propaganda gemaakt worden* Onze bovenbedoelde briefschrijver zou gezegd heb ben: door colleges te geven over het zeewezen en de geschiedenis der marine. Door nauwkeurige bizonder- heden te publiceeren en boeken over marine-taktiek en marine-strategie te verspreiden. De Duitsche vereeniging heeft het anders en beter begrepen. Zij heeft veel comité's opgericht en veel populaire plaatsjes en boekjes verspreid. En zij heeft modellen van de booten verspreid, zij heeft het met beneden zich geacht de leveranciers van kinderspeel goed in den arm te nemen en zij heeft op vijvers spie gelgevechten laten houden, die in het klein een getron we copie van werkelijke zeeslagen waren. Deze midde len hebben uitstekend succes gehad. Vooral de resul taten van die spiegelgevechten waren enorm. En zoo heeft de vereeniging met echte reclamemiddelen be reikt, wat zij met „geleerde voordrachten" en „belang wekkende monografieën" nooit had kunnen bereiken, dat de vlóot in Duitschland op weg is bijna even popu lair te worden als het leger. Welnu iets dergelijks staat ons voor den geest ten aanzien van onze koloniën. Het moge den echten Indiër vreemd in de ooren klinken, wie de kaart van ons land werkelijk kent (en niet uitsluitend den Haag, Amsterdam en een paar mooie buitensteden) zal moe ten toegeven, dat er aan de belangstelling in de Indi sche zaken nog heel wat ontbreekt. Dagelijks kan men ervaren, dat de groote massa stof, die enkele groote bladen over Indiö brengen, alleen voor oud-Indiërs eenige waarde heeft. Vlugge, opgewekte beschrijvin gen van Indië zijn er maar heel weinig. Wat men uit Indië hoort, het zijn krakeelstemmen, ellenlange be schouwingen over regeersystemen, een massa persoon lijkheden en eindelooze rapporten over actie hier en actie daar. En geen wonder. Het zou het budget van de mees te van onze bladen in het algemeen verre overschrij den, indien zij beroeps journalisten of beroepspublicis ten naar Indië wilden zenden om het land en het leven enz. te beschrijven. Men moet het dus doen met nu eens een occasional, dan met iemand die op een plaats vast zit en weinig voeling heeft met zijn lezers en dan weer met Indische journalisten, die er ook een zeer bizondere manier van schrijven op na houden, welke in ons land niet zeer wordt gegouteerd. In deze verhouding zou alleen verbetering, kunn.n komen, indien de inkomsten der verschillende bladen eens plotseling met groote bedragen toenamen. Dan zou men er over kunnen gaan denken om den be- schaafdsten verslaggever, wiens verslagen door het pu bliek gaarne gelezen werden, naar Indië te doen gaan met de opdracht in een honderdtal brieven zijn indruk ken over land, volk en regeering in een aangenamen vorm mede te deelen. Doch het is niet denkbaar, dat aan een, laat staan verscheiden dagbladredacties dit fortuintje te beurt valt. En dus zenden zij niemand naar Indië. En dus zal alles blijven zooals het is tenzij de regeering in- grijpt. En deze behoort in te grijpen. Eerst wanneer zij in grijpt wordt dit plan uitvoerbaar. Zij alleen is in staat vrije overtocht voor een twintigtal menschen te bekos tigen en in Indië een boot te charteren om deze be schrijvers van plaats te doen gaan. Zal nu een dergelijke perstocht het verwachte resul taat hebben, zullen deze heeren' er in slagen zooveel belangstelling op te wekken, dat wij werkelijk wat meer gaan meeleven niet Indië, dat ons groote pu bliek meer informatie en meer berichten over Indië verlangt, dan die nu geëischt worden, dat de akker wordt omgewoeld en de meer algemeene, diepere stu die een aanvang kan nemen, waarnaar onze brief schrijver terecht verlangt* En zal dan de allerbe langrijkste vraag ook de kapitalist, de jonge bezit ter van werkkracht meer voor Indië gaan gevoelen? Het is niet mogelijk, daarop een beslissend antwoord te geven. Wij hebben voorbeelden te over van goed geslaagde perscampagnes. En aan die campagnes was dan nog vaak een politiek bijsmaakje. Wij hebben voor beelden, dat een reeks artikelen in één blad de belang stelling van het geheele publiek op één bepaald punt gevestigd hebben. Waarom zou dan deze campagne, zonder eenige bijbedoelingen, en voorkomend uit een streven, dat door iedereen goedgekeurd moet worden, waarom zou zulk een campagne niet den stoot geven tot een algemeene verlevendiging van belangstelling? Men denke toch niet gering over het aantal menschen, dat dan week aan week goed gestelde beschrijvingen van Indië zou lezen. Zette men slechts betrekkelijk weinig goede journalisten aan den arbeid, dan zou het met onmogelijk zijn een zeer groot gedeelte van de Nederlandsche mannen en vrouwen iedere week te be reiken. En zou zulk een reclame voor ons Indië geen vruch ten dragen? Zou het een slechte „zaak" zijn voor het gouvernement om die reclame te betalen met de reis- on verblijfkosten van een tien of twintig personen. Wij kunnen het niet gelooven. En als wij ons tot cijferen zetten komen wij ook uit een zuiver zaken- standpunt tot een zeer bevredigend resultaat. Nu zijn er veel bezwaren. Het zal niet gemakkelijk zijn de bladen aan te wijzen en men zal natuurlijk al gauw gaan spreken van pressie van regeeringswege. Doch zijn dat onoverkomelijke bezwaren. Tijdens de kroningsfeesten heeft de regeering, hebben de gemeen ten toch ook heel wat direct en indirect, uitgegeven om de buitenlandsche pers te onthalen en overal te brengen en te introduceeren. En heeft men hier ooit gehoord van pressie? En de goede naam van de Nederlandsche pers en van haar beste meewerkers is ook vergeleken met de buitenlandsche pers toch wel zóó, dat men het aan de onpartijdigheid en objectiviteit der verslagge-' vers zal kunnen overlaten om betrouwbare verslagen te verkrijgen. Verwachten wij dus voor dit stemming maken heel veel van een dergelijken perstocht, ook van de andere door ons aangegeven methodes om stemming voor In dië in Nederland te maken, kunnen op den duur goede resultaten worden verwacht. En waar het maken van zulk een stemming noodzakelijk moet voorafgaan aan een meer intensief koloniaal bestuur van Indië door Nederland, daar gelooven wij het een zaak van het grootste gewicht, dat onmiddellijk van uit den Haag wordt ingegrepen om nu dan toch eindelijk Indië voor het moederland te ontdekken. Tweede Kamer. Ingevolge machtiging van de Koningin zijn inge trokken door den Minister van FinanciënHet wetsontwerp tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van een deel van het zoogenaamde „Eiland" te Vlissingen aan de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" aldaar en door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel: het wetson werp tot verhooging der begrooting van zijn Departement voor 1907, met betrekking tot lo. den veeartsenijkundigen dienst, 2o. den aankoop van grond ter afgronding of uitbreiding van domeinbezit en 3o. onderzoek en navorsching ten behoeve van de visscherijen. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp tot goedkeuring van het protocol betrekkelijk de suikerbe lasting de heeren Patijn, Van Citters, TydemaD, Van Yuuren en Plate over dat betrekkelijk de Schepenwet, de heeren Dolk, De Vries, Smeenge, Lely en Hubrecht en over die betrekkelijk de vereenvoudigde berechting van strafzaken voor den kantonrechter, houdende voorschriften voor de toepassing der algemeene akte van Algeciras en verschillende naturalisatie-ontwerpen de heeren Van Styrum, De Savornin Lohman, Schokking, Van Veen en Limburg. Het College voor de Zeevisscherijen verzamelt ge gevens omtrent den toestand van de zeevisscherijen in ons land. Het heeft den daarbij betrokken burge meesters verzocht voor dat doel inlichtingen te ver strekken ten opzichte van de regeling der loonen, de huisvesting aan boord, de hygiëne en de voeding aan boord, de reddingsmiddelen, de bekwaamheid in het zwemmen, cfc deserlie, de verdiensten des winters, de bijverdiensten, den arbeid van vrouwen en kinderen, het gebruik van sterken drank bij het werk, de uit betaling van loonen in kroegen, de bedrijfsongelukken, de voorziening in den toestand van nagelaten betrek kingen, de bestaande ondersteuningsfondsen, de be handeling van ziekte en ongevallen aan boord en den arbeidsduur. Zending in Indië. Het comité tot bevordering der zending in Ned.-Indië te 's-Gravenhage hield gisteren een tweede samen komst in het Paleis op den Kneuterdijk, welke thans werd bijgewoond door H. M. de Koningin-Moeder en door een niet minder talrijk gehoor van belangstel lenden werd bezocht als j.l. Dinsdag de eerste bijeen komst. De heer ds. J. W. Gunning sprak over „de betee- kenis van de Christelijke zending voor onze koloniën". Na een krachtige opwekking om de zending te steunen, zegt spr. H. M. dank voor de hem verleende eer, in Hare tegenwoordigheid het woord te mogen voeren, en zijn gehoor voor de hem welwillend ver leende aandacht. Het door den tweeden spreker, dr. N. Adriani, ge zegde, zich aansluitende aan de woorden van den heer Gnnning, hield eenige mededeelingen van het zen- dingsveld in Midden-Celebes. De Ifezing was tegtn 5 uur geëindigd eu zal ook als bewijs van werkzaamheid van het Zendingcomité veel bijdragen tot het vermeerderen en verspreiden van de kennis van het zendingswerk in onze koloniën. Rijksverzekeringsbank. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haar lem heeft, in verband met het ingediende wetsontwerp tot invoeging van een nieuw artikel in de Ongevallenwet 1901, strekkende om in een gebleken leemte te voorzien, en wel tot vrijwaring voor schade zoo van de risico dragende naamlooze vennootschappen en vereenigingen, als van de bij dezen verzekerde werk gevers in geval door wettelijke bepalingen de geldelijke verplichtingen van eerstgenoemden ten aanzien dei- Rijksverzekeringsbank wijziging ondergaan, een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin hij zegt, te meenen, dat de voorgestelde bepaling, opnieuw onnoo- digen omslag zal veroorzaken, en ten onrechte niet aan belanghebbenden overlaat de beslissing of de schade van genoegzaam belang is om van de door de wet gewilde vrijwaring gebruik te maken, en waarin zij de Kamer in overweging geeft, het daarheen te leiden, dat het nieuwe in de wet op te nemen artikel luide als volgt „De overeenkomsten tusschen de naamlooze vennoot schappen en vereenigingen aan welke het risico, bedoeld in art. 52, is overgedragen en de werkgevers zijn steeds van weerszijden na afloop telkens van een jaar opzegbaar." GEMENGD NIEUWS. In strijd met de wet. I)e secretaris der gemeenten Montfoort en Willes- kop heeft de tusschenkomst ingeroepen van Gedepu teerde Staten, om Koninklijke vernietiging te verkrij gen, wegens strijd met de wet, van het besluit van den Raad der gemeente Willeskop, waarbij hem bij zijne instructie nieuwe kantooruren worden voorgeschreven. (U. D.) Een loopjongen heeft in dienst van den melkverkoo- per J. J. G. wonende in de Meubelstraat te Rotter dam, zich schuldig gemaakt aan verduistering van een bedrag van 18,. welk geld door hem bij 24 klanten was geïnd en met andere jongens versnoept. Aanhoudingen Gistermiddag zijn door de politie te Amsterdam twee vrouwen aangehouden, die op de Nieuwmarkt aldaar van verschillende uitstallingen stukken lint en lappen stof hadden ontvreemd. In een café op het Groote Kerkplein te Rotterdam hebben agenten van den vreemdelingendienst aange houden den 21-jarige kantoorbediende C. L. uit Han nover, verdacht van verduistering van een bedrag van 3000 mark ten nadeele van zijn patroon aldaar. Hij trachtte hier op valsche papieren te monsteren, maat is nu in afwachting van zijn uitlevering naar het huis van bewaring overgebracht. Te Amsterdam is aangehouden een kantoorbediende van de Bates-rijwielbandenfabriek, die met een Haar lemmer, handelaars in rijwielen en onderdeelen, op lichterijen ten nadeele der fabriek heeft gepleegd. Meer dan 70 gestolen banden zijn reeds in beslag ge- Donderdagavond keerde een 40-tal studenten van het gymnasium te Zenderen onder leiding van een hunner leeraren van het voetbalveld naar huis terug. Een onbekende fietsrijder, komende uit de richting Zenderen, komt hen te gemoet. Toen hij het laatste drietal wilde passeeren, springt hij eensklaps van de fietsmet zijn eenen voet op den trapper, haalt hij een revolver voor den dag en mikkend op den geestelijke, lost hij a bout portant, zonder een woord te spreken, zes schoten, die echter geen doel troffen. Alleen den student Staarman ging een kogel door jas en broek en veroorzaakte een onbeduidend schampschot je in het bovenbeen. De aanrander sprong daarna op zijn fiets en verdween in de richting van Almelo. Uit een der gevonden kogels is op te maken dat de revolver van zwaar kaliber is geweest. De politie stelt een onder zoek in. Van den dader is tot heden geen spoor be kend. Inbraak. De chef van de coöperatieve broodbakkerij en ver- bruiksvereeniging Vooruitgang te Rotterdam kwam gisterochtend te 8 uren tot de ontdekking, dat er op het kantoor der vereeniging, gelegen achter den win kel, was ingebroken. Vermoedelijk heeft men zich over het viaduct van de Zuid-Hollandsche Electrische Spoorwegmaatschappij of van af de achterzijde over een schutting' van een binnenplaats toegang verschaft. Op het kantoor is een kastje van een schrijftafel open gebroken, doch daarin vonden de dieven niets van liun gading. In den winkel heeft men uit het kasregister een bedrag van 8.19 ontvreemd en uit het kantoor 60 zeemlederen lappen. De brandkast, daar geplaatst, heeft men onaangeroerd gelaten, althans er zijn geen sporen van braak zichtbaar, zooals op verschillende plaatsen in de winkels, waardoor vrij groote schade door vernieling is aangericht. Op een koffiemolen heeft een van de inbrekers, op een stuk papier, tot den winkel behoorende, geschre ven „Wij zele u wel op anderen manier krijgen." Op de binnenplaats achter de winkels, waarin zij op hun gemak bezig- zijn geweest, hebben zij zakken klaar ge legd om het gerucht van vallen van scherven te verdoo- ven. Op het kantoor der peekoffiefahriek van de firma Mattheeussens en Zonen te Ossendrecht is inbraak ge pleegd. I)e inbrekers hebben de brandkast medegeno men. Deze bevatte ongeveer 3000 aan geldswaarde en voor J 1000 aan waardepapieren. Vermoedelijk zijn de inbrekers Belgen, die met hun buit de grenzen over zijn. Ongelukken. Gisterochtend is in de Aert van Nesstraat op den hoek der Nadorststraat te Rotterdam door een rijtuig overreden de 82-jarige E. F. De man kreeg een der wielen over beide beeneti, tengevolge waarvan het rech ter brak en het linker ernstig gekwetst werd. Hij is naar het Ziekenhuis vervoerd. Gisterenavond had een zoontje van G. v. F. te Dinteloord de onvoorzichtigheid een lucifer te werpen in een voor een klein gedeelte met benzine gevuld vat, met het ongelukkig gevolg, dat het met een hevigen knal uit elkaar sprong en het ventje deerlijk verwond werd. De knal was zóó hevig, dat heel de gemeente op de beenkwam. Gisteren is op de werf „De Schelde" te Vlissin gen een werkman door het breken eener hulpkraan verpletterd. -Donderdagavond ontstond door een stoof met vuur een begin van brand bij vrouw Dirks, wonende op een werf in de Vijf Zinnenstraat te Gorinchem. De oude vrouw was alleen thuis. Haar kleeren waren in aanraking gekomen met het vuur en daar de vrouw slecht ter been was, bemerkte men eerst dat er onraad was, toen de ongelukkige reeds hevige brandwonden bekomen had, waaraan zij gisternacht is gestorven. Het brandje had overigens niets te beteekenen. Het Hoofdbestuur der Tuinbouw- en Handelsveree- niging „Langedijk en Omstreken" benevens de bestu ren van de vereenigingen „Groentencultuur" te Broek op Langedijk, „Landbouwbelang" te Noordscharwoude en „De Eendracht," te Oudkarspel, hebben een gecom bineerde bijeenkomst gehouden. Vooraf hield bovengenoemd Hoofdbestuur eene al gemeene bespreking, over de besluiten van Je vergade ring van 26 Febr. 1.1., waarbij aan het dagelijksch best. werd opgedragen, de statuten en reglementswijzigin gen in orde te maken. In de gecombineerde bijeenkomst werd ten eerste be handeld, het aanleggen van proeftuinen, waarbij door den heer J. G. Hazeloop, Rijkstuinbouwleeraar te Alk maar, die op deze bijeenkomst was uitgenoodigd, wel willend inlichtingen werden gegeven. De besturen van de vereenigingen „Groentencul tuur" en „Landbouwbelang" konden niet meegaan om samen te werken tot bet aanleggen van twee proeftui nen, zooals er oorspronkelijk vijf door de Tuinbouwver- eeniging waren ontworpen in overleg met den hr. Ha zeloop, de vereeniging „De Eendracht" zal alzoo met deze twee proeftuinen met de Tuinbouwvereeniging „Langedijk en Omstreken" samenwerken. Verder zullen in algemeene samenwerking kleine particuliere proefveldjes worden aangelegd, voor de teelt van augurken, komkommers enz., aan elke afdee- ling en vereeniging zal hiervoor medewerking wor den gevraagd. Op Vrijdag 3 April a. s. zullen het Hoofdbestuur der Tuinbouwvereeniging benevens de voorzitters der andere vereenigingen aan den Langedijk met den heer Hazeloop, weder een samenkomst houden bij A. Kist te Zuidscharwoude, waar dan de aangevraagde parti culiere proefveldjes zullen worden besproken en de twee groote proeftuinen zullen worden bepaald, om een en ander dan in bepaalden vorm op te maken, voor het eventueel aanvragen van Rijkssubsidie. Hierna werd besproken het punt vallers en draaihar- ten in de kool, besprekingen met het oog op de daar voor uitgeloofde premie in de algemeene vergadering der Tuinbouwvereeniging op 26 Febr. 1.1. De vereeniging „Landbouwbelang'' heeft zich al reeds uitgesproken om, wanneer een aangegeven mid del drie jaar proefondervindelijk blijkt afdoende te zijn, aan de premieuitkeering proportioneel bij te dro gen. „Groentencultuur" en „De Eendracht" hebben zich hierin nog niet uitgesproken, maar op hunne sa menwerking wordt in deze gerekend. Voor een bestrijdingsmiddel tegen de omvallers wa ren een drietal brieven bij het Hoofdbestuur ingeko men, doch de gecombineerde bijeenkomst was algemeen van oordeel, om deze middelen voor kennisgeving aan te nemen en er niet op in te gaan. Den heer P. Kooy van Zuidscharwoude heeft een middel bekend gemaakt ter bestrijding van draaiharten in de kool, waarover reeds overleg is gepleegd met Prof. Ritzema Bos en waar ook deze vergadering op is ingegaan. Voor het aanleggen van plantenbanen wordt in elke vereeniging en de afdeelingen al werk gemaakt. Op 3 April zal deze zaak geheel'contractueel worden gere geld met den heer Kooy. Bepaalde banen en velden zullen dan onder deskun dige leiding worden genomen, waarop dan de uitkom sten officieel kunnen worden geconstateerd. Hierna werd deze samenkomst door den voorzitter gesloten. Een niet onaardig spaarduitje, indien wij dit al thans zoo mogen noemen, ontvangt de Bergermeer jaarlijks voor pacht van de z. g. loterijlanden. Jaar op jaar wordt de pacht hooger. Bij de verpachting dezer dagen is de opbrengst weder met eenige honderden gul dens vermeerderd. Ook de Bergerweg was in des» ver pachting opgenomen en bracht niet minder dan 151 op. Gerustelijk kunnen we de Bergermeer een „rijke polder" noemen. De spaarpot wordt steeds zwaarder, althans moet steeds zwaarder worden want van be langrijke uitgaven hooren we nooit, van inkomsten daarentegen jaarlijks. Allé zeilen worden echter bij gezet. Zoo vernemen we dat een 2-tal veehouders die noodzakelijkerwijze van een dam, een polderdani mee nen we, gebruik moeten maken om den openbaren weg te bereiken, hiervoor voortaan een vrij hoog bedrag moeten betalen. Wanneer men overweegt dat hiervoor nimmer iets werd betaald, dan is het begrijpelijk dat deze personen hierover minder te spreken zijn. De zui nigheid schijnt de laatste jaren ter dege in praktijk te worden gebracht. Dit nu is op zich zelf goed, zelfs zeer prijzenswaardig, maar we hopen dat het niet tot overdrijving leide. De zuinigheid mag de wijsheid niet bedriegen. Mej. A. M. C. Wienker alhier slaagde gisteren te Utrecht voor het examen nuttige handwerken. Uit Schagen. Door de afdeelingen Schagen van den Bond en Ge nootschap is een adres aan Gedeputeerde Staten ver zonden, waarin adhaesie betuigd wordt met het inge-

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1