STADSNIEUWS. BUITENLAND. mmtm Uit Oudorp. Uit St. Pancras. 42595.5 5900.— 64051.79 1700.07 Van Texel. Brand In de bureaux van de Telegraaf en de Courant. Help u zelf. Een bijzonder paartje. Ook een opschrift. Huiszoekingen bij anti militaristen. Onjuist bericht. Oplichterij. Het station te Zaandam Ongelukken. Voetbal. Een «eekhoorntje op het bolwerk. Gemengdfe |M e dje|d e e 11 n ge n. Warnar op het Hof. is hoofd van een gedisciplineerde kiezerscohorte, die a raison ran 5 per stem de lauwen onder de kiezers opzoekt. Met ongeveinsde belangstelling had de man vernomen, dat een geweldige millionnair uit Indië, die hier woonachtig is en gaarne wel wat „te doen" wil hebben, van plan is zich candidaat te laten stellen. „Hoe vindt je dat Ekster?" „Nou, meheer, wat u gelijk heeft? Zooveel goed te doen en dan niet eens in den raad te komen, waar je juist zulke mannen noodig hebtHet had al lang moe ten gebeuren. Het is een schandaal, dat zoo iemand buiten de beweging blijft. Een nette persoon, anders. Royaal, fijn mensch." „Maar Ekster, zal jij hem nu een handje helpen?" „Helpen, mijnheer, zeker, zoo iemand met gouden handen laat je toch niet loopen." Fijne man, die mijn heer en zijn vrienden hebben mij er al over gesproken. Hij zelf mag natuurlijk niets geven voor de moeite. En dat doet hij ook niet. Maar zijn vrienden zijn pre cies even royaal. Wat een fijne man toch. „Maar komt hij er dan Ekster, als jij je mannetjes mobiliseert „Zou ik goochem zijn? Ik ken mijn affaire, mijn heer en mijn klanten. Zoo iemand laat je er niet dadelijk komen. Het zou maar één keer verdiensten zijn, want als hij nu valt, stellen zijn vrienden hem natuurlijk een tweede maal, een derde maal, net zoolang totdat de kiezers ingezien hebben, dat ze hem moeten hébben. Ik zou dan drie maal de verdiensten voor eens weggooien. Zou ik goo chem zijn? Neen, mijnheer, een fijne man, als die mijn heer, komt er; dat garandeer ik je. Het zal zijn vrien den geld kosten, maar wij moeten ook leven; onze moeiteen dan driemaal is heusch niet te veel. Er zijn er in den Raad die er langer over gedaan hebben. GEMENGD NIEUWS. Uit Schagen. Voor een uitverkocht huis gaf Bouwmeester met de zijnen den 15den in het N. H. Koffiehuis alhier een buitengewone voorstelling van „De Koopman van Venetië". Wat Bouwmeester als Shylock in dit stuk beteekent mag zeker als meer dan bekend veronder steld worden. Velen van de medtspelenden droegen minder bekende namen en zullen nog heel wat moeten meemaken eer ze tezamen een waardig geheel met den grooten meester kunnen vormen. Als altijd be sloot een bal den avond. Abusievelijk stond in het bericht, van Schagens Winkeliersvereeniging dat de heer F. Köhne tot be stuurslid werd gekozen. Hij werd met algemeene stemmen als lid der vereeniging aangenomen. Gisteren werden alhier in de godsdienstoefening door Ds. Pool 28 jongelieden uit Alkmaar als lidmaten der Ned. Herv. Kerk bevestigd. Het vriendelijk kerk gebouw was stampvol. De Coöperatieve Boerenleenbank te St. Pancras heeft een algemeene ledenvergadering gehouden in het lokaal van den heer J. Ruijs aldaar. In deze bijeenkomst werd onder meer rekening ge daan van het vierde boekjaar. De ontvangsten bedroegen: wegens spaargelden wegens terugbetaalde voorschotten wegens loopende rekeningen wegens diversen (rente enz.) te zamen waartegen uitgaven wegens terugbetaalde spaargelden wegens verstrekte voorschotten wegens loopende rekeningen wegens diversen (rente enz.) 114247.9 26079.24 89330.- 46335.— 1620.21 te zamen 113964.45 Alzoo op 31 December in kas diverse ontvangsten diverse uitgaven winst over 1907 reservefonds reservefonds geheel 283.51 1700.67 1620.21 80.46 418.44 498.90 Op 31 December 1907 was aan spaargelden aanwe zig 15916.26, en stond aan diverse voorschotten uit 41860. Tot bestuurslid van Den Burg van de afd. „Texel" van Het Witte Kruis is gekozen de heer H. Over. Aan den heer Wagemaker, die als voorzitter en lid van het bestuur aftrad en niet direct herkiesbaar was, is het eerelidmaatschap aangeboden. - Tot administrateur van „Texels eigen stoomboot- onderneming" is benoemd de heer O. Munnik te Utrecht, gepens. off. mach. der Kon. N. Mar. Op de Redactiebureaux in de Sint Nicolaasstraat te Amsterdam van de Telegraaf en de Courant heeft Zondagmiddag een zware brand gewoed. De drukkerij en zetterij van de bladen zijn daar ook ge- vestig'd. De oorzaak was de volgende, 's Zondags wor den de bureaux schoongemaakt. Gistermiddag om een uur of 12 wilde de werkvrouw Oudes, op de zetterij, op de derde verdieping, terpentijn met was smelten op een petroleumtoestel ten einde de vloeren te boenen. Plotseling sloeg de vlam van het petroleumtoestel in de terpentijn, waardoor een groote vlam ontstond, die zich meedeelde aan de kleeren der werkvrouw. De vrouw vloog naar buiten waar men er in slaagde de brandende kleeren te dooven. Vrouw Oudes had ech ter belangrijke kwetsuren bekomen, zoodat zij aan stonds per raderbaar naar het Binnengasthuis werd vervoerd, alwaar zij terstond werd verbonden en opge nomen. Haar toestand is, hoewel voor het oogenblik niet levensgevaarlijk, toch zorgwekkend. Tntusschen had het vuur op de zetterij snel om zich heen gegrepen. De houten zetblokken, het papier, d bakken met looden letters en regels van de linotypes waren voor de vlammen een gretig voedsel. Het duurde dan ook niet lang of het dak stond in lichte laaie. De brandweer was wel spoedig ter plaatse en werkte flink doch toen zij arriveerde was de brand reeds zeer groot in omvang. De vlam had zich een weg gebaand door het plafond der tweede verdieping naar de Re dactiekamer. En door den wind was de vlam tevens overgeslagen naar een huis aan de overzijde in de St. Nicolaasstraat. Het dak van deze woning stond weldra ook in lichte laaie. De bewoners, die daar niet op verdacht waren, redden zich en hunne kinderen in al lerijl. Aanvankelijk had men vooral met het perceel gele gen tegenover de „Telegraaf"- en „Courant"-bureaux wel succes. Ten minste daar bleef het vuur beperkt tot het dak der woning. Een droevig ongeval viel daar bij voor. Een vrouw, bewoonster der bovenverdieping, niet verdacht op een overslaan der vlammen, had ern stige brandwonden bekomen aan het hoofd en beide ar men. Zij werd door een brandweerman naar beneden gebracht, naar den naastbijzijnden politiepost geleid en vandaar vervoerd naar het Binnengasthuis, waar zij verbonden werd. Overigens zijn gelukkig' geen persoonlijke ongevallen voorgevallen. Gansche deelen van het dak der bureaux-gebouwen vielen omlaag, terwijl de zoldering der tweede verdi ping ook weldra in stukken en brokken naar omlaag kwam. De schade is te grooter wijl in de bureaux nog geen jaar geleden sierlijke restauraties hebben plaats gehad De bureaux van den financieëelen redacteur warenher schapen in een onoogelijke chaos. Het „Buitenland, waar een kostbare archief bewaard wordt en dat nog niet lang geleden voorzien was van nieuwe bureaux, kasten, enz., lag bedolven onder de stukken van het plafond, vermengd met stukken gesmolten lood, dat droop van de daarboven gelegen zetterij. Alleen het bu reau der Hoofdredactie, bleef eenigszins gespaard. Binnenland, Kunst en Sport, Secretariaat, Bibliotheek en alle andere bureaux zijn nagenoeg door brand- en waterschade geheel vernield. De kostbare jaargangen der oude Amsterdamsche Courant zijn gelukkig behou den gebleven. Om halfdrie kon men zeggen, den brand meester te zijn. Na twee uur onafgebroken werken had de brand weer met den kranigen heer Nieuwenhuis aan het hoofd der brand, die zulke groote afmetingen dreigde aan te nemen, beperkt, tot de gebouwen en de tegen overgelegen woning. Het werk was daarmee echter nog niet afgeloopen, Tot ruim halfzes was men nog bezig de smeulende massa's uiteen te halen. De schade is groot, veel papier is verbrand en de machines hebben zeer geleden. Veel kopie, die gereed lag is mede verbrand. Het is gelukt het Ochtendblad van de Courant van heden toch te doen verschijnen. De Redactie-bureaux zijn voorloopig gevestigd in het gebouw Felix Meritis" aan de Keizersgracht. De N. Gr. Ct. schrijft: In den nacht, verleden week, ontwaarde een politie man op de Groenmarkt te Den Haag, tegenover het Stadhuis, een paar kerels, die bezig waren aan de slui ting te morrelen van een deur van het sedert eenigen tijd wegens faillissement gesloten automatisch restau rant. De agent ging op hen toe en vroeg wat ze daar uitvoerden. „We wouen daar binnen een verfrisschingie nemen," was 't antwoord. „En daarvoor inbreken?" „Nou wat zou dat? Staat er dan niet op elk raam duidelijk: „bedien u zelf!" Dan mot je toch eerst in komen Si non vero bên trovato. Als een bijzonderheid wordt uit Kampen gemeld, dat, eergistermiddag aldaar een paartje in ondertrouw is opgenomen, samen tellende 146 jaren; bruid en brui- de gom tellen evenveel jaren. Opschrift van een winkelraam te Rotterdam: „Post zegels, briefkaarten en zinkessnuif" voor denzelfden prijs als aan het postkantoor. Naar het „Volksdagbl." meedeelt, is Vrijdagmiddag op last der justitie bij den secretaris en den penning meester der afdeeling A'dam van de Anti-Militaristi sche \ereeniging huiszoeking gedaan. De rechter-commissaris, mr. C. Woudenberg Ham stra, vervoegde zich, vergezeld van een aantal recher cheurs, bij genoemde leden der Anti-Milit. Ver. aan huis, doorzochten de geheele woning en namen een aantal oude brochures, boeken der vereeniging, eenige exemplaren van den nieuwen Soldaten-almanak en voorts eenige papieren in beslag. Het schrijven uit Venray aan De Geld., ook door ons overgenomen, over den neus van den kleinen Jean Kemps, die na de operatie geheel met haar begroeid zou zijn, is, zoo verzekert men aan de Res.-bode, geheel in strijd met de waarheid. ^Vrijdag huurde een jongmensch te Delft een kamer, voorgevende aldaar nieuw aangesteld ambtenaar ter gemeente-secretarie te zijn. Zaterdagmorgen was hij verdwenen met medeneming van eenig zilverwerk en oud-Delftsch aardewerk van zijn hospita. De recherche der politie zette hem op de fiets na en achterhaalde hem vlak bij den Haag. Bij de worsteling, welke volgde, brak een oud-Delftsche vaas. De man, wonende te Arnhem, is thans in hechtenis. Het departement „Zaanstreek" der Maatschappij van Nijverheid, voorzitter de heer J. A. Laan, secretaris de heer A. H. Verkade, heeft tot de H. IJ. S. M een schrijven gericht, waarin de ge oreken van het station Zaandam, zoowel voor goederendienst als reizigersverkeer, zijn uiteengezet, op grond waarvan het verzoek wordt gedaan, een nieuw stationsgebouw te stichten of althans te willen zorgdragen, dat afdoende verbetering wordt gebracht in de bestaande gebouwen en emplacementen. Dit adres werd bovendien mede-geteekend door 350 firma's en particulieren. Zaterdag omstreeks 9 uur is de te Harderwijk gevestigde visscher J. Olofsen, oud 36 jaren, ter hoogte van de Knaar in de Zuiderzee, in den omtrek van Huizen, terwijl hij aan het roer stond, over boord geslagen en verdronken de medevarende knecht ont dekte het geval te laat en kon niets tot redding aan wenden. Het lijk is tot nu toe nog niet aangespoeld. De verdronkene laat na een weduwe met 6 kinderen. (Zw. Ct.). Zaterdag, toen de moeder even afwezig was, geraakte het drie-jarig jongetje van den landbouwer C. B. aan het Liesbosch te Leur, aan de kachel in brand. Toen de moeder het ontdekte, had het kindje reeds erge brandwondenbeloopen.Detoestandiszeer gevaarlijk. (Tilb. Ct.). Zaterdagmiddag is te Nuland in een ondiepe sloot verdronken gevonden de ruim 80-jarigen land bouwer J. v. Zuit Geffen, die in den voormiddag bij den slager G. alhier een varken had afgeleverd. Toen men het ongeluk ontdekte, stond het paard nog met de leege kar op de plaats, waar zijn bejaarde, doch nog krasse meester den dood had gevonden. ('s-Hert. Ct.). Brand. Zaterdagnacht te elf uur brandde de boerderij van A. Willems te St. Hubert, (gem. Mill en St. Hubert) totaal af. Al zijn vee, varkens en paard kwamen in de vlammen om. De brand is ontstaan op stal. Assurantie dekt de schade.('s-Hert. Ct.). De politieke toestand. Zaterdagavond werd in de „Unie" een vergadering gehouden door de club van jonge Vrijzinnigen. Als spreker trad op de heer A. Roodhuijzen, lid der Twee de Kamer, die voor een klein aantal belangstellenden het onderwerp „de politieke toestand" behandelde. De voorzitter, de heer A. Pels, zei in zijn openings woord dat het doel van deze vergadering tweeledig is, In de eerste plaats is dit doel: meer bekendheid te ge ven aan de club en voorts om den politieken toestand te leeren kennen, wat op 't oogenblik van veel belang is. De heer Roodhuijzen begon zijn rede met erop te wijzen, hoe de politieke toestand in weinige weken groote veranderingen heeft ondergaan. Spr. herinner de aan den val van het vorig ministerie en ging uit voerig de omstandigheden na, waaronder die plaats vond. De crisis werd door Mr. Heemskerk veroor zaakt en de heer Heemskerk heeft zich niet onttrokken aan de plichten die hij door zijn optreden op zich laad de en heeft de opdracht tot het formeeren van een nieuw Kabinet aanvaard. Spr. bracht in herinnering hoe van 1901 af steeds twee beginselen aanhoudend zijn verkondigd. Aan den eenen kant werd verkondigd de leer van de historische verwording, de studie van de geschiedkundige ontwik keling van de menschheid om aan de hand van de ge schiedkundige gegevens de normen te kunnen vaststel len van hetgeen strekt tot het belang van den Staat. En daartegenover werd geplaatst de leer dat er maar één norm is n. 1. het geopenbaarde woord Gods De vraag is daarbijerkent men dit woord als het eeni ge goede richtsnoer in de politiek. Het scheen of na de laatste verkiezingen de strijd over deze leer althans tijdelijk van de baan zou zijn. Dr. Kuypers antithese, zei men, heeft afgedaan. Doch de antithese is nog geenszins voor goed van de baan, men spreekt er al leen niet zoo luide meer over. Dit is bijv. gebleken toen dr. De Visser weer in de Kamer verscheen. Al heel spoedig meende deze die antithese nog weer eens te moeten verdedigen. Opnieuw werd toen gezegd dat het geopenbaarde woord Gods het samenwerken van links en rechts onmogelijk maakt. Wat is er nu gebeurd door de formatie van het nieu we Kabinet? Feitelijk is door die formatie gebroken met de antithese, het Kuyper-regime is er een knak door toegebracht: de samenstelling van 3 antirevolu- tionnairen, 3 katholieken en 3 liberalen is van dien aard, dat men van rechts dit zeer goed inziet. Het is toch zeer de vraag of die drie paganisten het geopen baarde woord Gods als richtsnoer aannemen. Daar komt het op neer en niet hieropof die drie liberalen misschien geneigd zijn mee te gaan met de anderen. Spr. schetste op een wijze die nogal gelach ver wekte hoe niemand met zekerheid weet wat deze drie liberalen eigenlijk zijn. Er is herhaaldelijk gevraagd of al deze nieuwe ministers wel homogeen, eensden kend waren. De heer Heemskerk heeft op deze vraag geantwoord dat allen de beginselen willen aanvaar den van de rechterzijde. Doch met de eigen lijke antithese wordt door dit ministerie gebroken. In de pers is hier al heel wat over geschreven. De Stan daard begraaft haar ontevredenheid in zuur-zoete te vredenheidswoorden. Zelfs heeft dit blad gezegd dat dit Kabinet is een inspringkabinet, een tijdelijke hulp. In 1909 komt dan wel het Kabinet dat men van rechts wenscht, meent het blad. De heer Lohman is daar te genop gekomen, zeggende dat dit juist het Kabinet was dat gewenscht is. Spr. weester nu op dat velen wel zouden wenschen dr. Kuyper weer achter de groene tafel te zien. Spr. zei dat dr. Kuyper zonder twijfel een man is van zeld zame begaafdheid; zoo dit niet het geval was zou men hem in 1905 met veel minder moeite hebben weggekre- gen. Maar dr. Kuyper is ook een man die het kla vier der volksconscientie op zeer handige wijze kan bespelen. Zoo handig is hij daarin, zei spr., dat hij daar alleen wel een quatre-main op kan spelen. Door ds. van Lummel is het in de Delfenaar duidelijk ge zegel, dat de anti-revolutionnairen nog steeds er heil in zien als dr. Kuyper weer minister werd. Nogmaals, zei spr., de antithese is slechts in slaap, en telkens zal zij chronisch terugkomen. Ten bewijze hiervan wees spr. op de verkiezing in Tietjerksteradeel. In stilte leeft de antithese voort, wel is zij zeer verzwakt. Spr. herinnerde er aan hoe in 1905 iedere vrijzinni ge begrepen heeft dat zijn hoogste goed bedreigd werd, n .1. de gewetensvrijheid. Toen is een groote actie in het leven geroepen en dit heeft ook inderdaad gunsti ge gevolgen gehad. Spr. gelooft dat men ook nu op zijn hoede moet blijven en de actie voor de vrijzinnige beginselen niet mag verzwakken. Wie weet wat dé ver kiezingen in 1909 zullen brengen? Vast staat dat van rechts' alles in het werk zal worden gesteld om een meerderheid te krijgen. Mocht dit gelukken, zei spr., dan zullen wij hevig gekastijd worden niet meer met roeden maar met schorpioenen. Dit Kabinet brak voor een deel met de antithese en wil verzoeningsgezind regeeren. Spr. wees er op, al weer op een wijze die veel gelach verwekte, hoe betrek kelijk onverwachts dit Kabinet er was. Op critische wijze sprak de heer Roodhuijzen daarbij over het op treden van den heer Heemskerk. Spr. ging daarna de vraag na hoe en waarom dit Kabinet er gekomen is. De afstemming van de oorlogsbegrooting werd door den spr. behandeld. Weinig vermoedde men dat de ver gadering van 21 December zoo groote gevolgen zou hebben. Toen de vergadering een paar uur aan den gang was merkte men links eerst dat er onweer in aan tocht was. Eerst kwam toen de speech van generaal Van Vlijmen, die verklaarde dat vele van zijn partjj- genooten tegen de oorlogsbegrooting zouden stemmen. Gebleken is echter later dat niet vele maar alle die partijgenooten tegenstemden. Die stemming is eenigs zins geheimzinnig geweest, het is wel een zeer eigen aardige samenloop van omstandigheden geweest die allen zoo eensgezind deed stemmen. Uit spr's „school- meesterstijd" herinnert hij zich dat het wel eens voor kwam in zijn klas dat bij het maken van proefwerk, twee jongens, die naast elkaar zaten, precies gelijk werk leverden, 't Leed geen twijfel of er was afgeke ken of overleg gepleegd en als spr. daar dan wat van zei, werd natuurlijk met ernstige gezichten verzekerd dat niet was afgekeken, waarop hij dan niet anders kon opmerken dan dat dit een zeer ongelukkige samen loop van omstandigheden was. Zooiets moet er ook wel gebeurd zijn bij deze stem ming, zeker is er over gesproken, allerlei zonderlinge zaken wezen daar op, zoo lieten bijv. de leden uit het Zuiden hun beste treinen vertrekken en bleven maar in de vergadering, wat toch anders bij een gewone stemming over een oorlogsbegrooting niet zal gedaa worden. Spr. wees er op dat de bekende fout door den minister van oorlog gemaakt bij het samenstellen van zijn begrooting ten opzichte van het blijvend gedeelte wel wat buitengewoon breed is uitgemeten door den heer Heemskerk slechts vijf weken nadat hij eerst ge heel andere dingen ten opzichte van de houding van rechts in verband met die fout had gezegd. Dit alles is eenigszins verdacht, het heeft den schijn dat het af stemmen van deze begrooting geschiedde om redenen buiten die begrooting liggende. Later is door een der rechtsche bladen gezegd dat de bedoeling is geweest om te voorkomen dat men de voorstellen tot grondwetsherziening in behandeling zou nemen. De zaak van het kiesrecht, daar was men beducht voor. Spr. herinnerde aan den strijd, gevoerd over het blanco-artikel. Daartegen is de bevolking opgehitst, iedereen moest daar tegen zijn, meende men van rechts. Velen van degenen die schreeuwden: weg met dat artikel, wisten echter niet eens wat het bevatte. Het was een poging om den wetgever wat meer vrij te laten in de kiesrechtzaak, een eerste poging voor een betere kiesrechtregeling. Van uitbreiding van het kiesrecht vreest men rechts groote scheuring in de gelederen, van daar het verzet. Spr. stond even stil bij de kiesrechtzaak, daarbij herin nerend aan dr. Kuyper's neiging voor gezinshoofden- kiesrecht, en het onderzoek naar de uitbreiding van kiesrecht door de commissie uit de katholieke partij. Twee van de commissieleden verklaarden zich na het onderzoek voor algemeen kiesrecht, zich daarbij beroe pende op de Heilige Thomas van Aquino, Er zijn meerdere katholieken die zich voor algemeen kiesrecht verklaarden, de R.-kath. centrale te Enkhuizen is er ook voor. De oude kieswet heeft zeer groote gebreken. De uit breiding van dit recht, meent spr., wordt tegengehou den door de bekende eigenschap der Hollandsche na tie, n.l. zeer groote voorzichtigheid. De T ij d meen de dat bij een algemeen kiesrecht de sociaal-democra ten te sterk zouden worden. Spr. is daar niet bang voor, de Nederlandsche volksgeest is niet zoo gauw warm te krijgen voor de theorieën van deze partij. De sociaal-democraten zullen niet zoo spoedig een groote macht worden. Alleen vindt spr. het gevaar van deze partij dat zij altijd voorop stelt de verbetering van het materieele, meestal alleen op de rechten van haar leden wijst en zelden op de plichten. Spr. gelooft dat als de sociaal-democratische arbeiderspartij werkelijk zoo sterk was, zij ook zonder het stembiljet wel zou krij gen wat zj; wil, doch als de kracht omgekeerd van het stembiljet moet komen dan vreest spr. daar niet erg voor. Spr. verweet den soe.-democraten dat zij heel vele beloftes doen, doch om zelf achter de groene tafel te zitten en de moeilijkheden van het regeeren te trot- seeren, daar voelen zij weinig voor. Deden zij dat eens, dan zouden zij eerst merken hoe moeilijk goed regeeren is. Spr. wees er voorts nog op dat wetten wel de lijnen ter verbetering aan kunnen geven, dus dat het zeker goed zou zij n het volk meer medezeggingschap te ver- leenen door uitgebreider kiesrecht. Echter moet voor werkelijke verbetering eerst de mensch zelve een hoo- ger peil van beschaving bereikt hebben. Spr., resumeé- rende, waarschuwde nogmaals voor een nieuwe ople ving van de antithese, men zij daarvoor op zijn hoede; de liberalen moeten een krachtige actie blijven voeren. Hierna werd gepauseerd. Na de pauze zette de heer Roodhuijzen zijn rede voort. Hij zette uiteen wat men onder liberaal ver staan moet en sprak over de taak van de liberalen. Zoogoed als de liberalen strijden tegen Katholieken en anti-revolutionnairen, moeten zij ook strijden tegen de sociaal-democraten, die de opbouwing van de gemeen schap willen ten koste van het individu. Gezond libe ralisme, zei spr., is het sterkste wapen tegen rechts. Niet alleen door het woord maar ook door hunne da den moeten de liberalen propaganda maken voor hun ne beginselen. De eerste plicht voor den liberaal is in de jongeren hun beginsel neer te leggen. De jongeren moeten willen handhaven de oude vrijheid, die niet kan dulden dat het vrije Nederlandsche volk in twee deelen wordt gescheiden. De jongeren moeten zich niet schamen in het publiek op te treden. Zij moeten beseffen dat slechts door harden arbeid een district behouden kan blijven voor links, daar met den tegen- woordigen politieken toestand geen sprake meer is van „vaste" districten. Met een opwekking voor de jonge ren om zich aan te sluiten (het secretariaat is hier ter stede gevestigd Huigbrouwerssteeg 6) om klaar ge maakt te worden voor de taak die hun in 1909 te wach ten staat, besloot spr. zijn rede. De voorzitter dankte den spreker en sloot daarna ie vergadering. Gistermiddag speelden op het terrein achter de Cadettenschool de Heldersche adelborsten een voet balmatch tegen de cadetten. De adelborsten wonnen met 3 tegen 2. Vanmiddag zat in een boom op het bolwerk bij den molen van den heer Piet een eekhoorntje, dat aller aandacht tot zich trok. Voorwaar een vreemd ver schijnsel in onze plantsoenen! Naar men beweerde zou den er zeven eekhoorntjes losgelaten zijn van gemeen tewege. Bij informatie bleek dit evenwel niet waar te zijn. Gelukkig dat het beestje de knapen, die het trachtten te vangen, te vlug af was en het veilig inzijn hooge schuilplaats kan zitten, 't Is te hopen, dat het schuwe diertje voortaan met rust zal worden gelaten en vrij en onbezorgd in onze plantsoenen en den Hout kan rondspringen. Groote brand. Een heftige brand vernielde 370 huizen in Hasskeui. Ongeveer 3000 personen zijn dakloos. Hasskeui is een voorstad van Konstantinopel, gelegen aaD de overzijde van den Gouden Hoorn. Zij bestaat grootendeels uit houten huizen, vandaar dat de brand zulk een grooten omvang heeft genomen. Terwijl de naburige voorstad Kassim Pacha ri jk is aan moskeeën, Mohammedaansche kloosters en begraafplaatsenis Hasskeui een Jodenwijk. Hier wonen hoofdzakelijk Spaansche Joden. INGEZONDEN STUKKEN. Dat is Aulularia vernieud. Een Blij eindend spel nae Stats gheleghentheyt verduytschet en ghespeelt in de eerste en oudste kouranct ter stede van Alkmaer. VOOR-REDEN. Miltheydt. Ghy Alkmaerder Burgers en ingheboren, En die boven al hebt tot woonplaets verkoren, Dees Stadt, wier maerkt, van "Willaems gravel ij cke [handt ontfangen te loon, 8^®^ deurboren de wolken met heure kroon. Zjjt niet verwondert, of schoon mijn gewaed wat wilt [weyt, lek ben u mee Poorfres, de ruymschottelde Miltheyt, Die niet als een vilt, leyt arm leven van groot goedt, Maer vrolijck haer selven, en den behoeftigen, voet Van den overvloet. Ick sal u niet swijghen De reden waerom ik dus herwaerts koom stijghen: Het is om te kryghen de maerkt op het Hof in mijn -i*t x [ghewout, Want anders myn doodt Vijandin haer beseten hout, En sit te broen op het gout, 't welck in het Hof leyt [begraven, Dwmghende den kleynen gildebroers te leven als t. [Slaven, Daer sy self wel met graven wil maken goe cier. Hertoghe Aelbrecht begroef het gout hier In het Hof en gaf handvest, opdat het niemand sou [kippen Wt vrees, dat het soud slippen uit de poirt Van Alkmaer. Daer nae sloech hem de moort, En de poirters die moesten voort op de renten [gheneeren, Die er soms nae waren om wel op te smeeren. Maer mijn doodt Vyandin heeft nemmer ghenoech, En seyze moest sich behelpen en dat de doodt haer [sloech

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2