Uitgebreide Voorjaarsdlenst, aangevangen 1 Maart 1908. N.V. HERMs. COSTER ZOON, Leesgezelschappen. De Lange en de Moraaz, ttSI „De Hagespelers", Kerkboeken. Extra beste Compost geladen in de schuit a i 1.85 p. M geladen in de wagen a f 2.— p. M:i. Tevens te koop versch. 2de-tiands Rijtuigen, G. van Nieuwkuyk, Houttil, Stoomboot,dienst „Alkmaar Packet," langs de Zaan. Goedkoope 3-daagsche retours Voordam C 9. BOEKHANDEL. Telefoon No. 3. Verhuren Loketten, tegen Inbraak en Brandschade. Groote gesloten Yleeschwagen op col. assen, billijk te koop, PLAUM DREVERS, WOENSDAG 18 MAART e.k., „Candida" en „Paraselsus", N.V. HERMs. COSTER ZOON, Groote voorraad reeiue men INDOFORBVS. Gemeente-Reiniging Purmerend. verkrijgbaar, Schoenenmagazijn Veiling van vaste goederen, FEUILLETON. HERFSTSTORM. DAGELIJKS ALKMAAR 6.- 8- van van 10.— 2.— 6 uur AMSTERDAM 6.30 9.30 uur. AlkmaarAmsterdam v.v. Ie kajuit f 0.60, 2e kajuit f 0.40. GOEDERENVERVOER SNEL en GOEDKOOP. No. 1 h f 3,75 per kwartaal, (Nalezers f 1.75), Tevens No. 2 k f 2,50 per Kwartaal, (Nalezers f 1.25), No. 3 f 2,50 per kwartaal, (Nalezers f 1.25), wordt om de 14 dagen een ROMAN De verwisseling der tijdschriften heeft des WOENSDAGS plaats. Voor nummers 1, 2 en.3 is gelegenheid tot aansluiting, Nalezers verstrekt. met of zonder verzekering, alsOmnibusje, Brikjes o/d. kap, Dogcarren, Afrijbrik, Dos a Dos, enz., bij Fabriek van Rijtuigen en rollend-materiaal, NIJMEGEN. des avonds 8 uur, door in de Schouwburgzaal van de „HARMONIE" te ALKMAAR. Depot van het Voordam C 9. Telef. Interc No. 3, ALKMAAR. (Orthooxybenzoëzuurmetylenacetaat). Te bevragen bij den gemeente architect W. POSTEMA. van ALKMAAR. Probleem No. 115. mm 2.30 4.— 6 N.B. De goederen worden ook afgehaald. Telefoon 42. bevat: Gids. Elsevier's Maandschrift. Eigen Haard. Reveu des Deux Mondes. Illustration. Tour du Monde. Nord und Sild. Illustrirte Zeitung. Gartenlaube. Fliegendende Blatter. Strand Magazine. Graphic. Punch. bevat: Gids. Elsevier's Maandschrift. Holl. Revue. Nederland. Humoristisch Album. Eigen Haard. Fliegende Blatter. Gartenlaube. Ueber Land und Meer. Londen News. b e v'a t Gids. Elsevier's Maandschrift. Onze Eeuw. Tijdspiegel. Humoristisch Album. Eigen Haard. Fliegende Bik iter. Gartenlaube. Ueber Land und Meer. Illustration. worden ten allen tijde aangenomen. Voor hen, wien het er niet aan gelegen is, of zij de tijdschrijften wat later ontvangen, staat TEN ALLEN TIJDE de gele genheid open eene porte feuille te ontvangen met de tijdschriften en romans No. 1 k f 1,75 en met die van Ns. 2 en 3 f 1,25 per kwartaal. Voor geabonneerden buiten de stad kan, zoo noodig, de verwisseling van deze portefeuille op Zaterdag worden bepaald. voor één en twee paarden, ingericht met groote vleeschhaken om de bouten te hangen. Opvoering van Prijzen der pl. f 1.25, f 1.f 0.75, f 0,50. Zie verder de aanplakbilj etten. •5^*5 ,diiuuiuuiiupt In lm lief WOONHUIS, zeer gerieflijk ingericht, vrij uitzicht, alles keurig net geschilderd en behangen, ge schikt voor niet te groot gezin. Gele gen in de stad. Koopsom zeer billijk. Br. fr. letter O 66, bureau v. d. blad. Buitengewone resultaten ook bij verouderde gevallen. Heeft hoegenaamd geen schadelijke gevolgen. Vele dankbetuigingen als: „Ik zeg u hartelijk dank voor uw Indoform, die ik met groot succes aangewend heb." Voorhanden in alle apotheken in glazen buisjes k f 0.75 en f 1.50. Verklaringen van doctoren, attesten"worden gratis toegezonden op aanvrage. Fabrikant: FRITS SCHULZ, Chem.Fabriek te Leipzig Bij deze noodig ik mijne geachte begunstigers beleefd uit tot een bezoek aan ons magazijn. Dat magazijn is weer overvloedig voorzien van de nieuwste modellen Goodyear Dameslaarsjes en Heerenbottines, die uitmunten door degelijkheid, sierlijkheid en goede snee A. van Eelde te Alkmaar. „Liverpool Weekly Courier" 1908. '////////ZS* y/m/M y/////////z. Goede oplossingen ontvingen wjj van de heeren: P. J. Boom, J. Borsjes, O. Bramer, G.'van Dort, G. Imhtilsen, G. Nobel, P. Ooykaas, Mr. J. Verdam en C. Visser, allen te Alkmaar; Ds. H. Groeneveld te Vlijmen, Mr. Ch. Enschedé te Haarlem, C. C. J. de Ridder te Ede, P. Bakker en H. Weenink te Amsterdam, S. te S., „Schaaklust" te Koedijk, 0. Boomsma te Kampen, G. Fijth Jr. en C. J. Strick van Linschoten te Bunnik. Enkele oplossers gaven als oplossing aan 1 Ph6 g4 die echter faalt op g6 g5 Deze wijze van pareeren dier nevenoplossing beschouwen wij juist als het zwakke punt (je) in dit probleem, want daardoor is een sleutelzet met het witte paard uitgesloten op een wijze, die een minder aangenamen indruk maakt, Immers de waarde van een probleem hangt vaak samen met de fijne wijze waarop andere 1ste zetten, dan die door den auteur bedoeld, verijdeld worden. Van daar dan ook dat velen een schaak aan den witten koning, vóórdat de sleutelzet geschied is, af keuren ook al is het antwoord daarop gelijk hier in de oorspronkelijke positie aangewezen. Wij voor ons gelooven, dat het in de problematiek altijd eenigszins gevaarlijk is algemeen stelregels aan te nemen voor gevallen als dat, hetgeen ons op het oogenblik bezig houdt. In probleem 112 vinden wij dit schaak werkelijk eenigszins jammer, terwijl wij 2zetten kennen, waarin dit schaak ons zeer weinig hindert, zelfs wanneer er in den oorspronkelijken stand geen antwoord op te vinden is. Dit laatste is waar schijnlijk het gevolg daarvan dat zulk een probleem dan andere eigenschappen vertoont, die dit euvel doen vergeten. Intusschen bij probleem No. 112*) stellen wij ons op een ander standpunt. Daar werden wij bijzonder getroffen door de constructieve schoonheden en wel voornamelijk omdat deze 2zet meer dan 20 jaar oud is. Immers de 1, het p en pi e7 geven met hun drieën aanleiding tot zeven verschillende matste! lingen, iets dat tegenwoordig ook nog steeds de aan dacht trekt. En juist omdat wij zoo onder de be koring zijn van dit alles vinden wij het eenigszins jammer, dat 1 P g4 door g5 +- gepareerd wordt en hadden wij gaarne gezien, dat dit op een andere en dan o.i. betere wijze had kunnen geschieden. Nu weten wij wel dat even zoo goed als na 1 Pg4 2 Le5 dreigt, 2 De7 de dreiging is na 1 Pg8 en dat ook hierop het eenige antwoord g6 g5 schijnt te zijn. Ook dat wijlen Slater een der vrucht baarste en geniaalste Engelsche componisten is ge weest. Eindelijk gevoelen wij zeer duidelijk, dat het belachelijk, om niet te zeggen ongepast is, op vlekjes te wijzen in het werk van zulk een man. Wat dit laatste betreft zoo gelooven wij werkelijk, dat het iets anders is op een vlekje te wijzen dan te zeggen dat juist de groote bekoring, die van de con structieve schoonheden van no. 112 uitgaat ons er toe leidt dit g5 -j- een weinig hinderlijk te vinden. M. a. w. wij vinden dezen 2zet zoo mooi, dat het ons eenigszins aan het hart gaat, dat hij nog niet mooier is. Wij erkennen, dat wij altijd bijzonder verrast worden door de fraaiheden van een oud probleem en dat deze ons ten hoogste treffen, indien zij van dien aard zijn, dat zij in een modern probleem nog opgeld doen. Van daar wellicht, dat wij te veel waarde hechten aan al het fraais, dat de constructie ons in No. 112 aanbiedt. Dit echter is tot daaraan toe. Doch wel zou het ons ten zeerste leed doen, indien onze lezers uit onze op merking over het schaak aan den witten koning zouden opmaken, dat wij spijkers op laag water hadden willen zoeken. Wij zeiden voor een veertiental dagen, hoe Marin reeds in tal van tournooien had geschitterd door zijn problemen met zeldzaam diepen aanleg. Hoewel dit ontegenzeggelijk, voornamelijk het geval is geweest met problemen, die een langer verloop hebben dan 2zetten, hopen wij toch weldra een 2zet van dezen componist te geven, die naar wij ons vleien, onze bedoeling duidelijk zal maken. abcde f gh Mat in 2 zetten. Oplossing van Probleem No. 112 (G. J. Slater). 1 D f7 g8 enz. Stand K h7, D f7, T c4, L g7, P c3 en h6, Pi d2 k d6, 1 f5, p f4, pi a6, d3, d7, e7 en g6. gehouden door Notaris L. TOP op 11 Maart 1908, van 1. HEERENHUIS met BERGPLAATS en ERF, Gees- Wweg, Alkmaar, Sectie C, no. 538, 1 are 59 centiaren. Str. G. Diepen f 56.30.- 2. HEERENHUIS, genaamd „Clifford" met ERF, Sta tionsweg, Alkmaar, Sectie C, no. 1169, 1 are 59 centiaren. Str. P. Vredenduin f 4010.— 3. HEERENHUIS, genaamd „Almenum" met ERF, Stationsweg, Alkmaar, Sectie C, no. 1168, groot 1 are 2 centiaren. Str. C. Krieler f 3615.— 4. HEERENHUIS met ERFBergerweg, Alkmaar, Sectie C, no. 1482, 1 are 33 centiaren, met het recht van uitgang in eene steeg. Str. P. Nijman f 3600.— De afslag en combinatiën zullen plaats hebben op Woensdag 18 Maart 1908, des avonds 6I/2 uur, in het café van den Heer H. van der Sleesen te Alkmaar. ROMAN door IDA B O Y - E D. vertaling van S. S. 63) E/n hier binnen bevond zich een man, die, hoezeer hij psychisch ook lijden mocht, toch physiek gezónd was, die wat hij vandaag zijn „uitersten wil" noemde, morgen als een dwazen luim zou kunnen beschouwen, De twee juristen waren beslist overtuigd, dat dit pa pier weldra verscheurd of nog met vele aanhangsels voorzien zou worden, dat hier van een uitdrukkelijke, onherroepelijke wilsbeschikking, welke eerst door den dood bekrachtigd, zou worden, volstrekt geen sprake was. Ja, eigenlijk waren zij van oordeel, dat de man onder den indruk van een sombere, poëtische stemming handelde, welke God weet door wat voor onvoorziene dingen weldra weder plaats zou maken voor de dolste uitgelatenheid. En toch spraken zij tot elkander met zekeren schroom, zij gevoelden zich bezwaard het was hun, alsof zij dingen aanraakten, waarmede men niet spelen mag Berthold deed zijn best om zoo koel en zakelijk mo gelijk te spreken, alsof hij te kennen wilde geven, dat dit alles voor hem niet gewichtiger was dan de ver koop van een paard of de aankoop van een stuk land; maar het ging hem toch niet goed af. Een mijnheer Zufusz moest telkens weder denken aan dien avond, waarop hij naast het ziekbed der ster vende vrouw, en wel van dezen man ook een testament had moeten opmaken.toen stond de dood naast hem, en het leek wel, alsof diens koude adem nu en dan de lichten zoo akelig deed opflikkeren. Nu echter was het middag, en scheen de zon, en daar zat een gezonde man. En toch waren er spookach tige gedaanten, die 0111 de mannen heenslopen. Hagen hoorde nu alles op drogen toon voorlezen,- wat hij in eene van die ziekelijke stemmingen als zijn wil had te kennen gegeven. Hij hoorde alles met ver bazing aan. Alsof een heel ander mensch dan hij, dit besloten had. En deze verbazing nam toe tot een kwa lijk verborgen ongeduld, ja verachting over eigen sen timentaliteit. Met moeite bedwong hij zich hij had wel in lachen willen uitbarsten en met de vuist willen slaan naar deze mooi geschreven acte. Maar toch ging hij met zijn verstand te rade, en deed het niet. Hij kon zich toch niet voor die heeren in een bespottelijk daglicht stellen! Vandaag den draak steken met hetgeen hij gisterem had gewild? Zich als een gek zonder wilskracht en zonder zelfbe dwang voordoen? Voorts was Berthold een van de weinige menschen, die hij beslist respecteerde, wiens achting hij ook wenschte te behouden. Zijn verstand zeionderteeken, wat gij in een dwaas oogenblik hebt gewild. En veran der dan later op een gelegener tijd je „uitersten wil." Verander hem dan, wanneer iedereen zal zeggen, dat deze verandering billijk moet genoemd worden Wanneer ge zeggen kunt: nu heb ik een jonge vrouw. Een triomfeerend gevoel vervulde hem. Daarna kwain het oogenblik, waarop de formaliteit vervuld moest worden. Hij ging naar de tafel, waaraan de twee advocaten plechtig gezeten waren. Hij nam de pen, die ontzet tend zwaar scheen te zijn. Hij bekeek ze. den dun nen, ronden penhouder met het fijne stalen pennetje in. Hij aarzelde. Hij kon haast geen adem krijgen. Er ging een koortsachtige rilling door al zijn led(fn Hij werd zeer bleek. En bedwong zich met inspanning van al zijne krachten. En daarna plaatste hij zijn naam er onderHendrick Hagen. Hij bleef er op zitten staren. Daar stond nu zijn naam in groote, mooie, trotsche letters vast, zooals hij altijd geschreven werd. Hij verbeeldde zich, dat de letters rood waren, alsof zij niet met inkt, doch met bloed geschreven waren. Dat was geen naam. Dat was een terdoodveroordee- ling. Hij of ik, dacht hij. Hij dacht er niet aan, dat hij deze woorden hardop gezegd had met luider stem me: Ilij of ik! Berthold liet opzettelijk na een blik te wisselen met Zufusz, die hem aankeek, of hij zich ook verbaasde. De beide heeren stonden op. Hun zaken waren gedaan. Zufusz verkocht zooals hij gewoon was de grap, waarbij hij de testamentmakenden een lang leven toewensch- te. Berthold zeide echter op zijn hartelijken toon: „U is zeer nerveus. Ik verzoek u aan uwe gezondheid te den ken. Ga toch op reis." „Ja, dat wil ik doen. Ik denk er over, mijnheer von Benrath met juffrouw Brita naar Amerika te vergezel len," zei Hagen kortaf. Dit was echter geen antwoord op den raad, dien Berthold hem gegeven had. Hij sprak als het ware tot het noodlot om het te toonen: Ik zal uw meerdere zijn. "„Bravo," riep Berthold uit, zijn verslagenheid over deze mededeeling daarachter verbergende. „Bravo, dat zal u een goede afleiding bezorgen. Al len, die "er geweest zijn, zeggen immers, dat de buiten gewone drukte, het gansch andere leven bepaald iemand weer levensmoed, kracht teruggeeft." En toen lieten de twee juristen Hagen alleen ach ter. Hij belde om Bruhn, die weldra verscheen om van mijnheer te hooren, dat deze zich voor 't overige van den dag bij mijnheer von Marschner liet excusee- ren. Bruhn hoorde dit in onderdanige houding aan, zonder dat er een spier op zijn gelaat vertrok. Maar hij ergerde zich en dacht: „Is het weer zoo? Dan moet ik ook weer dubbel dekken." Later, toen hij uit de eetkamer, waar hij het zilver opgeborgen had, juist in den gang kwam, zag Bruhn zijn meester even. Hij stond voor het geweerrek in den gang, dicht naast de deur van zijn studeerkamer. Bruhn bleef achter de deur van de eetkamer .staan om door de reet te gluren. Maar hij zag niets bizonders. Wel stond mijnheer verbazend lang bij het rek, alsof hij volstrekt niet be sluiten kon welk geweer hij zou nemen. Spoedig daarop werd Bruhn gewaar, dat Hagen met de pet op 't hoofd en het geweer op schouder het huis was uitgegaan. Hij ging zeker zijn stiefzoon achterna, die enkele minuten te voren ook uitgegaan was. Zij wilden zeker beiden eens zien, wat voor weer het was. Dat begon nu, waar de zon onderging, erg vreemd te doen, en in de keuken had de huishoudster uit het Wachower weekblad voorgelezen, dat van Memel tot Borkum gewaarschuwd was, dat er storm te wachten was. Grijze wolken bedekten reeds de lucht. Zij schenen wel uitafgronden omhoog te rijzen, die zich ver, land waarts in moesten bevinden. Het warrelde in de hoog te reeds alles door-en over elkaar. Reeds begon hoog in de lucht de storm te loeien, en de onstuimigheid nam hand over hand toe. E11 beneden in de natuur bleef alles zwijgen. Het herfstlandschap, van zijn schoonheid beroofd, was in een treurige stemming. Aan den horizont hadden de wolken voor de zon nog een plaatsje opengelaten, op dat men haar vrijelijk zou kunnen zien ondergaan. Als een roode bal stond de reusachtige schijf aan den Westerhemel terwijl de donkergrijze wolken reeds te gen haar bovensten rand aanstieten. Zij liet een bree- den stroom van blinkend licht vallen op de donkere zee en op het eenzame, bruingetinte herfstlandschap. Nog was de zee kalm voor 't oog. Maar inwendig woel de het reeds. Hagen liep eenige oogenblikken langs den zoom van het bosch, die gevormd werd door een aarden wal, waarop laag kreupelhout. Het dorre loof had reeds een doffe kleur gekregen, men kon zien, dat het reeds diep in den herfst was. In het bosch zelf, tusschen de rijen kale beuken, was het eenzaam en stil. Nog dieper in het bosch sche nen de ontelbare, grauwe stammen tot een mum in eengestrengeld, zoodat men den indruk kreeg, dat daar niets meer achter was. Op het strand scheen zich geen sterveling te bevinden. Men kon echter zeer goed het geweldig ruischen der zee hooren, en hoe de golven reeds het strand begonnen te beuken. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 4