DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 65 Honderd en tiende jaargang. 1908 DINSDAG 17 MAART. Hoofdelijke omslag. Nationale Nlilïtie. Huishoud- eu Industrieschool. A L KM AAR. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Zij, die zich met 1 April op ons blad abonneerenont vangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De Uitgevers. Versterking blijvend gedeelte, tijdvak 27 Maart tot 25 Juli 1908. Artis. Werkloozen-collecte. Poging tot moord te Zenderen. Arbeidscontract in de Veembedrijven. Lijk gevonden. Geen verhooging gekregen. T eruggevonden. Walters-Richter. Ijsbond Hollands Noorderkwartier. Een onderscheiding. B. en W, der gemeente Alkmaar brengen ter alge- meene kennis dat het derde suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1907, den 4en Maart 1.1. door den Gemeenteraad vastgesteld en den llen Maart d.a.v. door de Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd, op heden aan den gemeente ontvanger ter invordering is uitgereikt, terwijl een afschrift daarvan gedurende 5 maanden ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Bezwaren tegen de aanslagen kunnen op ongezegeld papier bij den Gemeenteraad ingediend worden binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aan slagbiljetten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 16 Maart 1908. DONATII, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeente blad van Alkmaar, Nos 256 en 257, zijn opgenomen de besluiten van den Raad dier gemeente van 4 Maart 1.1., waarbij zijn1" vastgesteld lo. Eene verordening, houdende verdeeling van het eerste kiesdistrict voor de verkiezing van leden van den ge meenteraad in twee stemdistricten, 2o. Erne verordening, tot aanwijzing der stemlokalen voor de verkiezingen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaalvan de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad, welke verordeningen, heden afgekondigd, gedurende drie maanden voor een ieder ter lezing zijn nederge legd ter gemeente-secretarie en aldaar tegen betaling van resp. f 0.05 en f 0.07l/2 zijn verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 14 Maart 1908. DONATH, Secretaris. De Burgemeester der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden de volgende aanschrij ving van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie van 9 Maart j.l. No 15/1182 M/L, betreffen de het bovenaangehaalde onderwerp „De Minister van Oorlog wenscht het verblijf onder de wapenen bij het wapen der Infanterie gedurende het tijdvak van 27 Maart tot 25 Juli 1908 krachtig te bevorderen en dit wel door het uitloven van geldelijke premiën. Door zijne Excellentie zijn voorts m verband met deze vrijwillige verbintenis, welke, echter alleen zal kunnen worden aan g e gla'a n on d'e r voorbehoud dat de voor de daaraan verbonden premie benoo- digde gelden door de Wetgevende Macht worden toegestaan, bepalingen ont worpen, die nader zullen worden "vastgesteld en welke in hoofdzaak hierop neerkomen: 1. De miliciens, wien wordt toegestaan om van 27 Maart tot 25 Juli 1908 vrijwillig onder de wapenen te komen of te blijven, ontvangen eene premie van hon derd twintig gulden 120.) Komt vóór 25 Juli 1908 door omstandigheden van hun wil onafhankelijk (bijv. door ziekte) een einde aan hun verblijf onder de wapenen, dan bedraagt de premie een gulden 1.voor eiken dag van hun vrijwillig verblijf. 2. De premie wordt in eens uitbetaald bij vertrek met groot verlof of, bij voortgezet verblijf onder de wa penen, op 25 Juli 1908. 3. De verlofgangers, die dit jaar voor herhalings oefeningen worden opgeroepen en die tot het vrijwil lig verblijf als hiervoren bedoeld zijn toegelaten, mo gen voor het volbrengen dier oefeningen dadelijk na 25 Juli onder de wapenen blijven. 4. In het geheel kunnen tot bedoeld vrijwillig ver blijf worden toegelaten ten hoogste 2200 man, om het even tot welke lichting der militie zij behooren. Melden zich meer dan het vereischte getal aan, dan hebben zij, die zich het eerst aanmeldden, den voorrang boven hen die later komen. 5. De aanmelding van verlofgangers geschiedt bij den korpscommandant per brief, waarin hun volledig adres duidelijk is vermeld en waarbij is ingesloten een bewijs van goed gedrag, dat ter gemeente-secretarie moet worden aangevraagd." De gegadigden kunnen desverlangd ter gemeente secretarie nadere inlichtingen verkrijgen, terwijl al daar desgewenscht zorg zal worden gedragen voor de opzending van den brief van aanmelding. Ten slotte wordt belanghebbenden nog medegedeeld dat spoedige aanmelding zeer gewenscht is. Alkmaar, 12 Maart 1908. De Burgemeester van Alkmaar, G. RIPPING. AANGIFTE van LEERLINGEN voor den nieuwen CURSUS, aanvangende Mei 1908, opiederen werk dag van 9—4 uur, gedurende de maand Maart en April. De leeftijd van 12 jaar moet bereikt zijn. Schoolgeld, Huishoudklasse f 15 per jaar, en Industrieklasse f 25 Onvermogenden kosteloos. Nadere inlichtingen geeft gaarne de Directrice M. W. ARBEITER. ALKMAAR, 17 Maart. Er is heden weer eens aanleiding om over Marokko te spreken. We vallen onze lezers niet dikwijls lastig met dit onderwerp, omdat de berichten uit Tanger we melen van namen van allerle iKaïd's en Kasjbah's, die men wel in goede encvelopaedieën en op goede kaarten kan vinden, maar die den lezer hoogstwaarschijnlijk niet het minste belang inboezemen. Vandaag zijn er echter weer eenige belangwekkender feiten te vermel- len. Tn de eerste plaats Moelaï Hafid, de niet-erkende sultan moet zijn onderwerping hebben aangeboden aan het Fransche gezag. Indien dit inderdaad het geval is, s het een gebeurtenis van belang. Verschillende hoof den van oproerige stammen verklaarden vroeger reeds, dat zij gaarne met de Franschen in vrede zouden le ven, maar dat God door den mond van Moelai-Hafid hun bevolen heeft tegen de Franschen op te rukken. Moelai-Hafid had dan ook den „Heiligen oorlog" loen ontbranden. Dat hij thans de strijdbijl er bij neergelegd heeft, kan het gevolg zijn van het optreden der Fransche troepen, van het afnemen van zijn in vloed onder de Mooren, ofvan het gebruiken van een krijgslist. Wij achten het geenszins onmogelijk, dat hij onderhandelingen met het Fransche gezag heeft aangeknoopt om tijd te winnen, een eindje te rugloopend, om straks des te beter te kunnen sprin gen. Daarbij komt nog iets. De tegenwoordige opper bevelhebber d'Amade seint de laatste dagen niets dan overwinningsberichten. Gisteren meldde Reuter „De Generaal d'Amade hecht groote waarde aan de onder werping van Kaïds, belangrijke hoeveelheden levens middelen en talrijke kudden vee werden buitgemaakt." En vanochtend seint Reuter een telegram van den generaal aan den Franschen minister van oorlog, waarin melding gemaakt wordt van het nemen van een vijandelijke positie door de Fransche troepen. De Marokkanen leden groote verliezen .vooral door de ba jonnetten. Tenten en vee vielen den Franschen in handen; grijsaards en kinderen zullen gespaard blijven (mannen en ook vrouwen dus niet!) en om te doen zien, dat de vijand overwonnen was, werden een deel van zijn tenten in brand gestoken. „De verliezen aan Fransche zijde zijn zeer gering," aldus eindigt het te- legra m. Men weet, dat de eerste opperbevelhebber in Marok ko, generaal Drude er slecht afgekomen is. Hij verloor het opperbevel en zijn goeden naam omdat hij te veel aarzelde en te weinig deed. Op het oogenblik van de landing van zijn opvolger, generaal d'Amade, verover de hij een kasbah ,die te voren haast onneembaar heette. Toen de nieuwe generaal kwam, begon deze met den Fransche troepen nieuwe veerkracht te geven, en door snel-op-elkaar-volgende overwinningsberichten stemming te maken in Frankrijk. Marokko werd „ge pacificeerd," d. w. z. de Marokkanen werden uitge moord, hun have en levensmiddelen weggevoerd, hun dorpen verbrand. Om nu eens een kijkje te nemen en verslag uit te brengen werd generaal Lyautey naar Casablanca gezonden. Gisteren is hij met zijn gevolg te Tanger aangekomen. En evenals zijn voorganger Drude seint thans d'Amade gauw schitterende over winningstelegrammen naar Frankrijk, waaruit men bijna zou afleiden, dat hij den toestand meester is. Dit geeft te denken. De 54-jarige generaal Lyautey is een echte „vechtjas." Hij heeft het kruit geroken in Indo China, op Madagascar, in Algiers en in Tunis. De troepen in Marokko worden met zijn komst versterkt. Al deze omstandigheden wettigen de veronderstelling, dat wij in generaal Lyautey den nieuwen opperbevel hebber in Marokko hebben te zien. Komt deze voor spelling uit, dan is hiermede tevens gezegd, dat Frank rijk nog lang niet meester van den toestand is, en dat er nog heel wat bloed zal moeten vloeien, voordat Ma rokko gepacificeerd is. proefd. Bij den eersten proeftocht namen de Prins, de le-secretaris H. van Oordt, de 2e-secretaris Baionvan Asbeck in de korf plaats. De heenreis duurde 7, de terugreis 5 minuten. Daarna bracht de reddingboot de commissie naar het Rijksdirectievaartuig „Caland" over, dat in de nabijheid lag. Een bezoek werd ge bracht aan het gezonken stoomschip „Lindesfarne" waar de duiker Sperling aan het werk was. Even na 12 uur keerde de „Caland" terug en werd een bezoek aan de Harwichboot „Copenhagen" gebracht, alwaar geluncht werd. Cadettenschool. De minister van Oorlog brengt ter kennis van be langhebbenden Hier te lande zal in de maanden Juli en Augustus e.k. een examen worden gehouden voor toelating van jongelieden als cadet bij de Cadettenschool te Alkmaar. Voor dit examen worden opengesteld a. 25 plaat sen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst hier te lande b. 9 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden op geleid voor den dienst in Nederlandsch-Indië. Nadere bijzonderheden bevat Staats Ct. no. 65. Staatscommissie Reddingwezen. De Staatscommissie voor het Reddingswezen, voor zitter de Prins der Nederlanden, bracht gisteren een bezoek aan den Hoek van Holland. Z. K. H. arriveerde per auto. 'Met de~ stoomreddingboot landde de com missie aan den reddingssteiger er werden proeven met de zoogenaamde korf genomen. Driemaal werd de korf van den reddingsteiger be< GEMENGD NIEUWS. De f 100.000. Bij de trekking der laatste Staatsloterij was de f 100.000 gevallen op een nommer dat zoek was. Dat nommer is thans terecht. Bij het binnenkomen van het stoomschip „Solo" van de Rotterdamsche Lloyd kwam uit dat het nommer het eigendom was van acht stokers varende op dat schip. De vorige loterij hadden ze 1/10 en daarop f 85 ge trokken. Ze besloten toen alles of niets en kochten een heel lot voor f 70, waarop thans de prijs is gevallen „Artis" is in den laatsten tijd niet gelukkig. Ter wijl het genootschap eenigen tijd geleden, door een nog steeds onbekende oorzaak, het verlies van een tweetal olifanten had te betreuren, is thans overleden de eenig overgeblevene van de beide jonge orang- oetangs, die eenmaal een der grootste aantrekkelijk heden van den tuin vormden, vooral wanneer zij bij warm weder op een grasveld hunne grappen en grollen mochten vertoonen. Het guitige aapje, dat de trouwe speelmakker van het tweetal was, is ook dood. Gisteren is te Rotterdam op groote schaal geeol lecteerd ten bate van de werkloozen. Niet minder dan 120 dames hadden zich voor het liefdadigheidswerk beschikbaar gesteld. Zaterdagmorgen meldde zich bij de marechaussée te Almelo aan, .H. ter H., oud 27 jaar, wonende te Bentelo, gem. Ambt-Delden. Hij verklaarde de persoon te zijn, die Donderdag' middag te Zenderen (gem. Borne) met een revolver zesmaal op een pater heeft geschoten, waardoor een der leerlingen van het R. K. gymnasium aldaar een schampschot ontving. In zijn woning werd de revolver in beslag geno' men. De man maakt den indruk ontoerekenbaar te zijn. Hij is ter beschikking gesteld van den officier van justitie. Gisteren is het nieuwe contract tusschen de veemen en hun vaste arbeiders in werking getreden. Alle werklieden hebben het geteekend behalve één man, in dienst bjj de firma Sterba, die zijn ontslag heeft genomen. Zondagmiddag is drijvende gevonden in de Maas haven te Rotterdam, het in vergevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk van een man, volgens de kleeding vermoedelijk dat van den bootsman E. Hen son uit Helsingborg, in Zweden, die den 7 December j.l. van het destijds aan paal 13 in de Maashaven lig' gende stoomschip Breconian over boord sloeg en ver dronk. Het lijk is naar het doodenhuis op de alge meene begraafplaats vervoerd. trouwt dat deze Marsch, die waarschijnlijk bij den Uitgever A. Egmond te Enkhuizen verkrijgbaar zal worden gesteld, voor Harmonie en Fanfaremuziek, een uitstekend propagandamiddel zal wezen om het Bonds lied algemeen bekend en populair te maken. Te Haarlem hebben onderwijzeressen" volgens de verordening recht op verhooging van salaris o.a. bij het bereiken van het 45e levensjaar zoo zij dan be zitten „meer dan voldoende geschiktheid voor de praktijk van het onderwijs." Een gehuwde onderwijzeres ontving dezer dagen die verhooging niet. De wethouder, mr. van Thiel, gaf haar onverholen te verstaan, dat hij tegen de gehuwde onderwijzeres is gekant en B. en W. schreven haar o.a. te erkennen, dat het huwelijk als zoodanig geen beletsel is voor de toekenning van een toelage, doch dat de ervaring bij haar had geleerd, dat de gehuwde staat wel oorzaak kan zijn van ongeregelde dienstver vulling. Deze zaak zal nu in den raad ter sprake komen. De heer R. V., te Bussum, verloor ruim zes[maan- den geleden een portemonnaie met ongeveer f 40, welke niet terechtkwam. Dezer dagen wandelden twee personen in den Eng en vonden daar eene portemonnaie met het genoemde bedrag. Op aanwijzing bezorgden zij het gevondene bij R. V., die natuurlijk zeer verrast was, en van zijn blijdschap blijk gaf, zoowel met woorden als in klin kende munt. De Hooge Raad deed uitspraak in de eenzelvigheids kwestie Walters-Richter. Het gold hier de beslissing omtrent de eenzelvigheid van een achterhaalde, krach tens art. 269 strafvordering. Op 12 Juli 1907 waste Castricum iemand aangehouden, opgevende te zijn Rudolf Cornelly Walters, monteur, terwijl hij bekend was als te zijn de uit de gevangenis ontvluchte H. J W. C. Richter, schrijnwerker, geboren te Halle a. d Saaie. Het arrest van het Hof te Amsterdam, waarbij be slist was, dat de bedoelde persoon eenzelvig was met den persoon, die op 13 September 1907 werd veroor deeld wegens diefstal en op 29 November was ont vlucht, werd door den Hoogen Raad gehandhaafd aangezien geen cassatiemiddelen waren voorgesteld en er ook geene waren gevonden, welke tot ambtshalve vernietiging konden leiden. Bondslied. De heer Carl J. Th. Franke, directeur van het Stedelijk Muziekkorps te Enkhuizen, heeft een Marsch gecomponeerd (een mooi orkestnummertje), waarvan de trio de melodie is van het Bondslied voor IJ. H. N Het Bestuur van den Ijsbond Holl. Noorderkwartier heeft hieraan zijne goedkeuring geschonken en ver Een vondst. Bij het rooien van boomen, ten behoeve van de nieuwe laan naar de te bouwen Koninklijke stallen bij het Paleis Het Loo, is een eigenaardige vondst gedaan, namelijk een groote steenen zerk, met de levensgroote beeltenis eener vrouw, zeer forsch van vormen, mooi gevormd en gaaf, met een hond naast zich. De zerk stond op zijde en de wortels van een boom waren door de openingen zoodanig heengegroeid en om het beeld heen, dat men drie dagen werk had om de zerk onbeschadigd los te krijgen, waarbij toch het hoofd moet afgebroken zijn, hoewel onbeschadigd. Ouden van dagen beweren, dat deze zerk, met nog een ander, waarop een mannelijk beeld, vóór ruim een halve eeuw in het Koninklijk park geprijkt heeft. Hoe en waarom zij in de aarde zijn verdwenen is nog onbekend. De steenen voor de bestrating dezer laan, zoomede de beukenheesters voor de beplanting, zijn reeds aan gevoerd. De bestrating in de laan denkt men geheel gereed te hebben vóór de komst van het Hof op het Paleis Het Loo. Van Texel. Eenige rogvisschers van hier wenschten weder evenals in vorige jaren, hunne netten uit te zetten op de Zeeuwsche stroomen. Er is evenwel bericht ge komen, dat dit niet plaats kan hebben vóór 1 Mei a.s., en dat men dan slechts zes weken mag visschen, om daarna weder zes weken te wachten. Dit is voor de Texelsche visschers wel schadelijk. Drankweer. De Roomsche drankbestrijding is Zondag een in stelling rijker geworden, welke voor de toekomst veel belooft bij te dragen in den strijd tegen het alcoholisme, n.l. een gewestelijke propagandacommissie voor het 3e district van het bisdom Haarlem. Afgevaardigden van alle tot dat district behoorende Kruisverbonden en Maria-vereenigingen waren ten dien einde te 's-Hage bijeengekomen en stelden na ernstige besprekingen de bereids door het diocesaan bestuur goedgekeurde „Wijze van werken" vast, alsmede hun huishoudelijk regle ment. De commissievergadering, welke een aangenaam verloop had, koos tot haar bestuursleden de heeren A. C. van der Togt (Den Haag), voorzitter N* J. Simmer (Schiedam), penningmeester, en mej. J. M. E. Roel- vink (Delft) secretaresse. (Res.) De Parijsche correspondent van de N, C. seint aan dat blad Van het ministerie van Landbouw alhier heb ik'de mededeeling ontvangen, dat de president der republiek zooeven het besluit heeft geteekend, waarbij de heer S. C. Korteweg, oud-secretaris van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, is benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Kort nieuws. Zaterdagavond is per raderbaar naar het O. L. V. gasthuis te Amsterdam gebracht en aldaar ter ver pleging opgenomen een 11-jarige knaap die aan de Handelskade tusschen het plankier van het gebouw „Vrieseveem" en een rangeerende spoorwagon bekneld was geraakt. Het ongeval is aan eigen onvoorzich tigheid te wijten omdat meermalen jongens daarlangs loopen om ongezien het terrein van de Handelskade te betreden. De visscher J. Hooghuis wonende te Farmsum, die lijdende was aan toevallen, kreeg gisteren, werk zaam zijnde op het slik nabij den zeedijk,[weder" een toeval, waardoor hij in den modder viel en stikte. In de lip is gisteren verdronken het 10-jarig dochtertje van J. Geugjes. Te Watergraafsmeer werd Zondagochtend een begin van brand ontdekt in het perceel Steinstraat 40. Een bed en eenige kleedingstukken lagen te smeulen. De 64-jarige alleenwonende juffrouw E. E. M. P. Sohns vond men half uit het bed hangende en de geneesheer constateerde haar dood door verstik king. Aan misdaad wordt niet gedacht.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1