STADSNIEUWS. Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, gemengd nieuws. Uit den Dreumelschen raad. Laatste Berichten Een voordeelige haan. TT t Tyervo,ging van anti-militairisten. Stoomtram Egmond—AlkmaarBergen. Spinazie. „Talma" overwinnaar. Nuttige en schadelijke insecten. Ten aanzien van de in dienst zijnde vrouwelijke ambtenaren luidde de mededeeliug, dat „vermoedelijk" bij huwelijk eervol ontslag zal volgen. (Vad.) Gisteren vergaderde in het „Heerenhuis" te Midden- Beemster de vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier. De vergade ring was goed bezocht. Voorzitter was de heer J. J Winkel van Medemblik, secretaris de heer W. Teengs van Alkmaar. Tegen elf uur opende?de voorzitter de vergadering, Hij riep allen een welkom toe en hoopte dat men heden aangenaam moge samenwerken De Voorzitter herinnerde aan wijlen den heer Wouter Sluis, die in zijn tijd ijverende voor ontwikkeling van den landbouw, niet is begrepen daarin. De Voorzitter wees er op dat praktijk en wetenschap moeten samen gaan. Er is gezegd dat er tegenwoordig zoo veel malaise heerscht in allerlei bedrijven, met den land bouw gaat het echter'goed. Spr. hoopte dat men er naar zal blijven streven steeds de beste producten en de edelste dieren aan de markt te brengen. De notulen werden daarna gelezen en goedgekeurd, onder dankzegging aan den secretaris. Hierna volgden verschillende mededeelingen. Het ledental bedraagt thans 180 en 2 zoons van leden. Het onderzoek naar ingevoerde fokr&mmen is opge dragen aan den heer E. Koster te Schellinkhout. Een postje is er voor uitgetrokken op de begrooting. In dertijd is gesproken in een vergadering over oudere stieren. Men heeft er veel last mee en zij worden zeer onbetrouwbaar. Thans is eens in het buitenland geïn formeerd, hoe men daar de stieren behandeld en hoe het daar met de oudere stieren is gesteld. Verschillende missiven waren daarover ingekomen. Daaruit blijkt dat in Denemarken de oudere stieren zeer handelbaar zijn. Dit is een gevolg van de zorg vuldige verzorging en niet zoo zeer van den aard van het dier. De dieren moeten met zachtheid worden behandeld. Men zorgt er voor dat zij gewoon raken aan 't zien van menschen. Worden zij lastig, dan blinddoekt men ze. De kwaden worden jong geslacht. In Zwitserland wordt voornamelijk met jonge stieren gefokt. Bij zachte behandeling en goede verzorging komt kwaadaardigheid der dieren weinig voor op ouderen leeftijd. De dieren moeten als ze jong zijn niet te veel sexueel oververmoeid worden. Als bij het ouder worden steeds wordt voortgegaan met goed onderhouden der stieren, dan blijven zij meestal zeer handelbaar. Ook was er een schrijven met inlichtingen over deze zaak, zooals men in Engeland ten dien opzichte handelt. Ook hier wordt er op gedrukt de stieren als zö j°ng zijn vriendelijk te behandelen. Vooral moet de persoon die met den stier omgaat zich daarmee vertrouwd zien te maken, zoodat het dier zijn ver zorger goed leert kennen. De dieren moeten niet te veel los loopen. De heer Wijdenes stelde voor om al deze mededee lingen over stieren in een zeer kleine brochure uit te geven, ten gerieve van degenen die dagelijks met de dieren moeten omgaan. De voorzitter deelde mee dat het plan van het be stuur is een uittreksel der missives in het verslag op te nemen dat in het maandblad komt, dan kan ieder dat alles nog eens kalm nazien. Hij zal echter toch het voorstel van den heer Wijdenes in de bestuurs vergadering ter sprake brengen Den heer Mostbergen is de contróle op de voeder- stoffen opgedragende voorzitter verzoekt deze te willen steunen in zijn werk. Het onderzoek naar zuivering van afvalwater is gaande. Het is echter zeer moeilijk, zoodat de com missie nog weinig mededeelingen kan doen. De mestproeven konden wegens den tongblaar het vorige jaar niet doorgaan. Dit jaar hoopt men er echter voortgang mee te kunnen maken. Het monster- nemen is een regeeringszaak geworden. Nog werd mededeeling gedaan van kennisgevingen van twee heeren die verhinderd waren de vergadering bij te wonen en van allerlei brochures en circulaires die zijn ingekomen. Tenslotte werd voorgelezen en voor kennisgeving aangenomen een schrijven van den heer C. Rotgans te Arnhem, die verschillende wenken geeft ter voorkoming van het mond- en klauwzeer. Aan de orde was daarna het jaarverslag der ver eeniging. Dit zal in druk verschijnen en aan de leden worden rondgezonden, zoodat het niet voorgelezen be hoefde te worden. De commissie voor het nazien der rekening en ver antwoording over 1907, werd meegedeeld, dat deze in orde is bevonden. Zij werd goedgekeurd, aanwijzende een ontvangst van f 3284.761/2een uitgaaf van f 1448.761/2, aldus een batig saldo van f 1836. Door den heer Dr. L. T. C. Schey werd vervolgens verslag uitgebracht van de werkzaamheden door hem als zuivelconsulent in 1907 verricht. Daaraan is het volgende ontleend. Behalve den cursus voor opleiding van controleurs voor fok- en controlevereen. en kaasfabrieken, waar van 20 van de 24 deelnemers het diploma kregen, werd door dr. Scheij voor 't eerst een cursus gehouden voor personeel van de kaasfabrieken. De kaasmakers hebben een eenvoudig theoretisch vakonderwijs zeer noodig. Daardoor toch krijgen zij een inzicht in de zaken waarop de kaas- en boterbereiding berust. Fou ten worden daardoor vermeden en ook bedrijfsstorin gen leert men voorkomen. De eerste cursus werd ge volgd door 18 personen. De proef is zeer goed ge slaagd, zoodat weer een cursus zal worden gehouden. Het melkonderzoek wordt door den zuivelconsulent verricht met gecontroleerde toestellen. 642 toestellen werden onderzocht (butyrometers, melkpipetten, melk wegers, thermometers, enz.) De contróle is zeker zeer nuttig, wat wel hieruit blijkt dat 73 instrumenten werden afgekeurd. Groote voordeelen van den kaasmakerscursus ble k«n reeds bij de toepassing van een nieuwe verzurings- methode van den room. Meermalen is door kaasfa brieken, zuivelbereiders enz. de hulp ingeroepen van den consulent, bijv. bij verdenkingen van oneerlijke handelingen van melkleveranciers, slecht stremmen der melk enz. Ook bij middelen tot verbetering van het bedrijf of het opheffen van bedrijfsstoomissen werd den consulent om raad gevraagd. Door de onge woon lage gemiddelde temperatuur gedurende den zo mer van 190/, is zeer zeker het minder voorkomen van groote kaasgebreken in de hand gewerkt. Van veel belang is het volgende. Een kaasfabriek had veel hinder van een blauw stipje in de kaas. De oorzaak bleek bij onderzoek gelegen in de melkweeg- bascule „de Sinius." Deze was n.l. geverfd en bij het gebruik geraakten verfdeeltjes in de melk Dr. Schey correspondeerde daarover met den agent van de fa briek. En thans wordt de kaas weer blank afgeleverd en is alle gevaar verdwenen. Andere fabrieken waar de Smius m gebruik is zijn gewaarschuwd, meer wordt er kaas bereid met reincultuur, werd reincultuur verstrekt door den consulent. fabriekennUar^ 19°8 er in N' HoUand i25 kaas- Als plaats waar de algemeene vergadering in No vember zal worden gehouden werd Zaandam aangewe- Hiema werd gepauseerd. Na de pauze kwam aan de orde de benoeming van drie leden van het bestuur wegens periodiek aftreden op 1 Januari 1909 van de heeren P. Kaan Dz., A. J. Peeck en J .Zeilmaker. Benoemd werden bij eerste stemming de heeren K. A. Kaan Jr., Anna-Paulowna, W. T. Jongejans te As sendelft en J. Wonder, Berkhout. De heer Wonder be dankte; in zijn plaats werd daarop benoemd de heer A. D. Groneman te Wieringerwaard, die niet aanwezig was en wien dus bericht gezonden moet worden. Thans kwamen de voorstellen van het bestuur. De heer A. J. Peeck leidde in het punt opleiding van vee verloskundigen. De behoefte is steeds groot aan ver loskundigen. De personen door den heer Pronk opge leid, voldoen goed. Daarom wordt weder gevraagd 200 op de begrooting voor de opleiding van een des kundige te mogen plaatsen. De vergadering keurde dit goed zoodat dit jaar de heer Pronk weer een leerling krijgt. De aandacht werd er op gevestigd dat op Wieringen groote behoefte is aan een veeverloskundige. Getracht zal worden van daar een leerling te krijgen. De heer dr. L. T. O. Scheij leidde in het onderwerp bevordering van goed melken. Het bestuur stelt weer voor een oproeping te doen waarbij aan jongens en meisjes van 15 jaar en ouder de gelegenheid wordt aangeboden om proeven van bekwaamheid in het mel ken af te leggen en een diploma te verwerven. Dit zelfde voorstel is al eenige jaren geleden gedaan. De resultaten van de pogingen om goed melken te leeren, zijn_ door het bestuur onderzocht. Het oordeel over de gediplomeerden is zeer gunstig. Daarom stelt het be: stuur voor om voort te gaan op den ingeslagen weg. Het wil echter nog meer n.l. aanmoedigen dat meis jes melken gaan leeren. Het tweede voorstel van het bestuur is daarom dat meisjes die thans 14 jaar zijn zich kunnen bekwamen in 't melken. Deze meisjes kunnen dan in 1910, dus als zij 16 jaar zijn, proeven \an bekwaamheid geven. Als zij dan goed kunnen melken, kunnen zij een diploma krijgen benevens een premie van j 25. Deze meisjes kunnen zich reeds nu aanmelden en ontvangen dan de bekende handleiding. Het bestuur wil 16 prijzen van 25 beschikbaar stel len en vraagt daarom 400 daarvoor reeds nu op de begrooting te mogen brengen, die dus in 1910 eerst gebruikt zullen worden. Er moeten natuurlijk boeren beschikbaar zijn daarom wordt de medewerking der boeren gevraagd, leder kan dus op zijn eigen plaats 't melken leeren en de proeven moeten dan in Hoorn gegeven worden. Het voorstel werd aangenomen. (Wordt vervolgd.) Men meldt aan de N, R. Ct. In de laatste raadszitting van Dreumel gaven de notulen aanleiding tot eenige aanmerkingen van een en van den voorzitter. Deze wil ze voorlezeneen de heer C., zet zich naast hem en zegt „Ik wil meelezen, want ik vertrouw uw lezen niet de heele raad doet dit nietis het zoo niet, heeren Na voorlezingjzegt de voorzitter „Deze aanmerkingen zullen aan de notulen toege voegd worden." De heer N.„Dat zal afhangen van de beslissing van den raad." De voorzitterDat zal 't niet, ze worden er aan toegevoegd." De heer N.„Dan stel ik voor de vergadering maar te sluiten In een ommezien zijn alle leden verdwenen. Vegetarische Gezondheidskolonies. Dezer dagen is een vereeniging tot oprichting en in standhouding van „Vegetarische Gezondheidskolonies" m het leven geroepen, welker doel is het iichamelijke en zedelijke welzijn van kinderen te bevorderen door fï?? ,ln de gelegenheid te stellen voor langer of korter tijd in een gezonde streek te verblijven en vegetarisch BURGERLIJKESTAND. GETROUWD 19 Maart. Hermanus de Groot en Trijntje Groot. GEBOREN: 17 Maart. Helena Wilhelmina Josepliina, d. v. Herman Eickholt en Catharina Johanna Maria Bakkers. 18 Angelina, d. v. Arie Schermer en Engeltje Geel. OVERLEDEN 18 Maart. Regina Heiliger, gehuwd met Johannes Jacobus Reinierse, 32 j. Catharina Monen, wed. van Pieter Rood, 63, j. TWEEDE KAMER, 's GRAVENHAGE, 19 Maart. Aangevangen is de beraadslaging over het wetsontwerp, houdende scherpe bepalingen tegen knoeierijen in den boterhandel en te vens bepalingen op de bereiding enz. van margarine. De heer Van den B e r g h, Rotterdam bestreed het ontwerp. Na de besluiten, genomen op het zuivel- congres te Scheveningen had de regeering het ontwerp moeten intrekken en zich moeten bepalen tot het ver bieden van uitvoeren van ongecontroleerde boter. Maar bovendien ,het aanhangige ontwerp houdt niet voldoende rekening met de nijverheidsbelangen en met de vrijheid van bedrijf. Minister T a 1 m a verdedigde het ontwerp. De heer Helsdingen heeft verlof bekomen op nader te bepalen dag minister Heemskerk te inter- pelleeren over het optreden van den waamemenden burgemeester van Krommenie, den heer Verwer, tij dens de jongste werkstaking aldaar. Een inwoner van Doetinchem slachtte dezer dagen een vetten haan. In den krop vond hij, behalve een paar knoopen, een muntstukje van gele kleur, dat, toen het schoongemaakt was, een gouden tien-mark- stukje bleek te zijn. KONINKLIJK BEZOEK. GOUDA, 19 Maart. De Koningin en de Prins zul len morgenmiddag een officieus bezoek brengen aan de boomkweekerijen van Es en Zonen te Boskoop. Z. K. H. DE PRINS IN ZEELAND. VLISSINGEN, 19 Maart. Om 12 uur van middag kwam Prins Hendrik der Nederlanden hier aan om op de werf der maatschappij De Schelde de laatste be letselen weg te nemen voor de te water lating van het ss. Tabanan, door genoemde maatschappij gebouwd voor de Rotterdamsche Lloyd. Die plechtigheid werd door een groot aantal genoo- digden op de werf bijgewoond. Daaronder waren Commissarissen en directeuren van de volgende maatschappijen: Koninklijke Hol landsche Lloyd, Rotterdamsche Lloyd en de maat schappij Nederland. Op de kaden rond de werf stond het zwart van men schen. Precies op den aangegeven tijd, kwart over een, liep het schip te water, onder een donderend hoera van hen, die het aantrekkelijke schouwspel bijwoonden. Nadat het schip de helling had verlaten, werd on middellijk, in tegenwoordigheid van den Prins, de kiel gelegd voor het s.s. Biliton, dat gebouwd wordt yoor rekening der Stoomvaartmaatschappij Nederland, en van een groote mailstoomer, te bouwen voor rekening- van de Koninklijke Hollandsche Lloyd voor haren dienst op Zuid-Afrika. Het eerstbedoelde schip is voor vrachtvervoer be stemd, het tweede voor passagiers en goederenvervoer. Na afloop van een en ander reed de Prins naar het Grand Hotel des Bains, waar hem door de maatschap pij de Schelde een lunch aangeboden werd. Met den Prins zaten een 30-tal genoodigden aan. Te half vier is Z. K. H. per rijtuig van het Grand Hotel vertrokken en naar de ponton gereden, waar door hem een der daar liggende stoomschepen van de Maatschappij Zeeland bezichtigd wordt. Na deze bezichtiging rijdt de Prins met den Oom missaris der Koningin in Zeeland per rijtuig n Middelburg, waar hij ten huize van den heer Dijskmeester het diner zal gebruiken. Te half acht vertrekt de Prins weder naar de r< den tie. Steeds 37 keer tusschenkomst van Het ollcsdagbl. meldt dat tegen den secretaris en den penningmeester der afd. Amsterdam van de Int. Anti-mil. vereeniging, bij wie dezer dagen huiszoeking xs gedaan, een strafvervolging is ingesteld ter zake van deelneming aan een verboden vereeniging. Van Texel. Thans hebben ook H. M. de Koningin en Z. K. H. riins Hendrik groote zilveren medailles geschonken voor de in beptember alhier te houden tentoonstelling. Uit Wieringerwaard. De Zangvereeniging „Apollo" alhier heeft ter her denking van haar 15-jarig bestaan besloten bij ge noegzame deelneming in Aug. een dubbel-kwartetwed- stnjd voor Gemengde Koren te houden. EEN STAKINGS-DELTCT. HAARLEM, 19 Maart. De Haarlemsche Recht bank veroordeelde heden twee personen die bij de sta king bij de firma Verwer te Krommenie na politiebe- vel weigerden door te loopen tot 14 dagen gevangenis straf. De eisch was zes weken. Benoemd. Bij kon. besluit is benoemd met ingang van 1 April tot directeur van het telegraafkantoor te Alkmaar de heer E. Wind, thans tijdelijk met het beheer van dat kantoor belast. (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplage vermeld.) Gedurende de maand November 1907 werden door de stoomtram Egmond—Alkmaar—Bergen 17215 reizigers vervoerd en bedroeg de opbrengst van reizigers- en goederenvervoer f 2865,545. Woensdagmiddag werd aan de afslagmarkt de eerste spinazie aangevoerd door den heer D. Schipper, aan gekocht door den heer A. Boersen Jr. Bij den Nationalen Tooneelwedstrijd, ter gelegen heid van haar vijftien-jarig bestaan uitgeschreven door j \Teni?iag "0ns Genoegen" te Almelo, behaalde ue Alkmaarsche Tooneel vereeniging „Talma" den tweeden prijs en een persoonlijken prijs. Van 27 October 1907 tot 15 Maart'j.l. traden ach tereenvolgens te Almelo op: 1. Amstels Tooneel ver eeniging „Willem van Zuijlen" te Amsterdam2. looneelvereeniging „Nut en Genoegen" te Edam; 3. Rederijkerskamer „Molière" te Utrecht4. Rederijkers- mnier te Zwolle5. Tooneel vereeniging „Talma" te Alkmaar6. Rederijkerskamer „Kunst naar Kracht" te Enschedé7. Rederijkerskamer Kennemerlandte Beverwijk. In een gisteren door „Talma" ontvangen hartelijk schrijven werd de uitslag gemeld als volgtle prijs Zwolle", 2e pr. „Talma", 3e pr. „Molière" en 4e pr. „Kunst naar Kracht". De beide persoonlijke prijzen, verguld zilveren medailles, werden toegekend aan mevr. Dupree de Haan van „Willem van Zuijlen" en den heer H. Sjoers van „Talma." 1 April zal de prijsuitreiking plaats hebben. EEN KEIZERLIJKE OEKASE. St.-PETERSBTJRG, 19 Maart. De Tsaar heeft de volgende oekase aan het leger en de vloot uitgegeven: „De heldhaftige verdediging van Port Arthur, die de gelieele wereld in verbazing bracht door de stand vastigheid en dapperheid der bezetting, werd plotse ling afgebroken door de smadelijke overgave der ves ting. De Hooge Krijgsraad, die de schuldigen voor deze overgave strafte, herstelde tegelijkertijd de volle dige verhevenheid over de onvergetelijke heldendaden der dappere bezetting. .Moedige verdedigers van Port Arthur, door uwe heldhaftige daden, door uw zelfverloochenende dap perheid, door uw trouw aan den afgelegden eed, die gij bewezen hebt bij de verdediging van Onze vesting in het verre Oosten, hebt gij onsterfelijken roem ver worven en een nieuwe schitterende bladzijde toege voegd aan de annalen der heldendaden van Russische krijgers. „liet dankbare Rusland is trotsch op u en zal uwe daden nimmer vergeten, evenals gij uw plicht tegen over uw vaderland niet vergeten hebt. DE REGELING VAN IIET DAGELIJKSCH TOEZICHT OP DE SPOORWEGDIENSTEN. Met ingang van 1 April a. s. wordt de District-In specteur der Spoorwegdiensten L. G. van Dam, tijde lijk belast met het dagelijksch toezicht op de spoorwe gen, ter standplaats Groningen en de Districts-Inspec- teur der Spoorwegdiensten H. A. Henket vroeger te Alkmaar belast met het dagelijksch toezicht op de spoorwegen, ter standplaats Nijmegen. LAATSTE POST. Hedenmiddag werd in het café van den heer Buck- man te Oudkarspel door dr. H. M. Quanjer, adsistent voor phytopathologie te Wageningen een belangrijke lezing gehouden over nuttige en schadelijke insecten. De vergadering werd voorgezeten door den heer A. Nobel. Deze opende om half drie uur de bijeenkomst. Hij riep aan de practische tuinbouwers van den Langedijk en omstreken en ook aan hen die alleen uit belangstelling hier zijn gekomen, een welkom toe. De spreker voor dezen middag is een goede be kende voor de bouwers aan den Langedijk en de voorzitter verzocht aandacht voor hetgeen deze zal zeggen. Hij hoopte dat men van het gehoorde veel nut moge hebben. De vergadering was niet zeer druk bezocht. Ter verduidelijking van de rede waren verschillende platen opgehangen. Aanleiding tot deze voordracht, aldus begon spreker, was een gesprek dat Spr. had met eenige Langedijker landbouwers op de groote Landbouwtentoonstelling in den Haag in Sep. 1907. In de regeeringstent was een groote verzameling van schadelijke insecten en van de door hen beschadigde cultuurgewassen bijeen en de tijd was toen voor vele landbouwers te kort om hunne vijanden uit de insectenwereld nader te leeren kennen. Ook een enkele spreekbeurt is natuurlijk niet voldoende om al datgene mee te deelen uit dezen tak van kennis, wat voor de landbouwers van den Lan- dijk van belang isdaarom zal spr. heden speciaal het oog op den koolbouw gericht houden. Spr. begint met antwoord te geven op de vragen Wat verstaan wij onder insecten? Welke eigenschappen hebben zij met elkaar gemeen En door welke eigenschappen onderscheiden zij zich van de andere hoofdtypen uit het dierenrijk Hij wijst op de belangrijke functie die de huid vervult, 't Is de huid die aan 't lichaam steun en stevigheid geeft, dus hoe teer moeten die nietige bladluizen zijn, wanneer de fijne huid nog het stevigste bestanddeel uitmaakt van 't lichaam. Door regen en wind worden er dan ook duizenden en nog eens duizenden in hunne ontwikkeling ge stoord, maar ook de stevigere insecten staan aan tal van gevaren bloot. Vogels en tal van andere vijanden uit het dierenrijk bedreigen hen. Het is daarom maar goed dat de insecten zulk een buitengewoon sterk voortplantingsvermogen hebben. Spr. vergelijkt de voortplanting van een vogel met die van een insect. Bij de eerste weinig eieren, maar elk van vde voe dingstoffen voorzien, zoodat 't uitkomende vogeltje reeds ver ontwikkeld is. Bij de insecten honderden uiterst kleine eitjes, waaruit een jeugd vorm komt, die nog lang niet zoo hoog ontwikkeld is als 't vol wassen dier, maar die eigenlijk niets anders kan dan eten. De volwassen insecten daarentegen dienen voor de voortplanting van hun geslacht. Spr. geeft in 't kort aan hoe het algemeene bouwplan is van de in secten en wijst er dan op hoezeer zij ondanks deze algemeene trekken uiteen kunnen loopen. Spr. zal zich hedenavond in hoofdzaak bepalen tot enkele groepen met volledige gedaanteverwisseling, vlinders, kevers, tweevleugeligen en vliesvleugeligen. In 't kort geeft hij aan hoe de insectenkundigen te werk gaan bij 't uit elkaar houden van de 1700 inlandsche soor ten van vlinders, de 3000 soorten van kevers, de 2100 soorten van tweevleugeligen (vliegen en muggen) en de 1800 soorten van vliesvleugeligen (o.a bijen en wespen). Men doet reeds eeuwen aan de beschrijving, maar met de studie van de levenswijze heeft men zich nog niet zoo lang beziggehouden. Professor Ritzema Bos is in ons land de eerste, die er zijn levenstaak van gemaakt heeft de leefwijze der in secten te bestudeeren met het oog op de belangen van den landbouwer. Op eene nauwkeurige kennis van de levenswijze, komt het voor de praktijk 't meest aan. Men moet van elke insectensoort de zwakke zijde trachten te zoeken. Door list komt men bij de bestrijding yerder dan met geweld. De eerste soort die aan eene uitvoerige bespreking wordt onderworpen is het groote Koolwitje. Aan de hand van afbeeldingen wordt deze soort beschreven. Meestal in Mei vliegen de eerste vlinders, die niet talrijk zijrj. Zij leggen de eieren in hoopjes. Dit is reeds een zwak punt. Men zoeke de eihoopjes van zijn koolplanten. Als er nog geen koolplanten of ver wante cultuurgewassen zijn, leggen zij de eieren aan wildgroeiende kruisbloemige planten. Weer een zwak punt: men roeie dat onkruid uit. Spr. wijst er op, hoe goed de vlinders voor hunne nakomelingschap zorgenniet alleen worden de eieren gelegd op planten, waarvan de rupsen houden, maar van die plantensoort worden alleen de exemplaren uitgezocht, die niet te ver van boomen en huizen verwijderd zijn. Want de rupsen kruipen gaarne op een hoog en droog plekje om zich te verpoppen. Zij begeven zich te voet daar heen, soms bij dichte drommen. De tweede generatie van vlinders kan 100 maal zoo talrijk zijn als de eerste. De rupsen van de tweede generatie leven ook van Oost-Indische kers, wat voor St. Pancras van belang is. ïn gunstige jaren komt er nog een derde generatie van vlinders, die wegens gebrek aan koolplanten, wel eens tot landverhuizing gedwongen is. Spr. noemt als voorbeeld een vlucht die in 1876 in de provincie Groningen werd waargenomen en die ruim zes uur noodig had om over te trekkeD. Maar 't gaat er mee als met het laatste reuzenleger van Napoleon, dat naar Rusland trok. In het voorjaar ia er van die gevleugelde legers even weinig overge bleven als van Napoleons troepen toen zij uit Rusland wegvluchtten. Vijanden en koude bewerkten die ver mindering, zooook bij het koolwitje. Meezen en andere vogels weten de poppen van het Koolwitje te vinden. „Elk rupsje eet zooals het gebekt" isdit blijkt van toepassing te zijn bij den maaltijd, die de koolbouwers aan de rupsen aanbieden. De koolrups (rups van den koolwit) vreet er gaten uit of vreet gangen in de kool kroppen. Deze rups houdt ook van sla en bieten. Het kleine springrupsje heeft minder noodig. Het vreet kleine gaatjes, maar door het groot aantal waarin dit diertje zich in sommige jaren vertoont, kan het soms zeer schadelijk worden. In 1905 heeft men dit aan den Langendijk ondervonden. Spr. wijst op 't eigen aardige temperament van het springrupsje en hoe men zijns inziens daarvan partij kan trekken bij de bestrij ding. Men ga met een waterstraal te keer, en begrave het dan met den schoffel. Aan de eigenaardige wijze van voortbeweging (af wisselend krommen en strekken van den rug) is de rups van de gammauil te kennen. Deze heeft een echte bedelaarsmaag alleen grassen en granen zijn niet van hare gading. Daar vjjf generaties per jaar kunnen voorkomen, worden zij in sommige jaren een ware landplaag, vreten alles wat te velde staat af en maken dan strooptochten naar naburige akkerszelfs over slooten weten zij heen te trekken, althans wanneer zich daarin drijvende waterplanten bevinden. Men moet hier wel tot geweld zijn toevlucht nemen en de plaag met krasse middelen trachten te beperken tot de plaats waar zij uitbrak. Vervolgens worden de aardrupsen besproken, alleen die aan de wortels der planten vreten, 's Nachts wagen deze misdadigers, die het daglicht schuwen, zich boven den grond. Als men ze uit den grond haalt, krommen zij zich in een spiraal als om het aangezicht voor de zon te verbergen. Alles wat aan den Langendijk ge teeld wordt, laten zij zich goed smaken. Tegen den winter kruipen zij diep in den grond en verpoppen later in de holte, die zij zich daar maken. Het rupsvormige diertje, dat op een koolzaadblad is afgebeeld, is een z.g. bastaardrups. Daar komt later een bladwesp uit. Ook dit dier verpopt zich in den grond. Op de bestrijding van al deze dieren, die een deel van hun leven in den grond doorbrengen, komt spr. terug, nadat hij eerst gesproken heeft over ritnaalden, engerlingen en emelten. Ritnaalden of koperwormen zijn de larven van de z.g. kniptorren, kevers, die als knipmessen buigen en dan een salto mortale uitvoeren. De verschillende soorten zijn aan allerlei gewassen schadelijk, maar de koolwortels en de vleezige onder- aardsche deelen van kool, bieten en aardappelen be- hooren tot hun lievelingsgerechten. Over de enger- lingen (larven van meikevers) is spr. kort, omdat zij voor deze boomlooze streek van weinig belang zijn. De emelten of hamels, „greeuwwormen", zooals men aan den Langendijk zegt, zijn de maden van lang pootmuggen. De zwermen, die men in 't begin van den zomer ziet, leggen hare eieren vooral op grasland. In het voorjaar doen de larven meestal meer schade dan in 't vorige najaar, toen zij nog klein waren. Op

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2