Nuttige en schadelijke insecten. Postambtenaren bij verkiezingen. Nederlandsche onderwijzers. Uit Winkel. Uit Schermerhorn. Uit „de Egmonden". worden allerlei onderdeelen van het bedrijf met meer zorg nagegaan wat van groot belang is voor den voor uitgang der zaken. Het bestuur onderwerpt de vol gende plannen aan het oordeel der vergadering. Deze zaak moet flink aangevat. Wederom zullen wedstrijden worden uitgeschreven in het boekhouden en daarnevens wil het bestuur bewerkstelligen het pu- bliceeren van een boekhouding met gefingeerde cijfers een en ander verduidelijkt door zaakrijke toelichting. Voorts wil het bestuur cursussen één of meer houden voor landbouwers, om zich theoretisch in het boek houden te bekwamen. Hiervoor zou dan subsidie ge vraagd kunnen worden bij de regeering. Voor de uit voering van deze plannen is 400 uitgetrokken op de begrooting. De verdeeling van dit geld over de ver schillende onderdeelen van het plan zou het bestuur, indien de vergadering dit toestaat, naar omstandig heden willen regelen. Aldus werd goedgevonden. Een ander voorstel was een proef te nemen met rechtstroo-, bind- en pers-dorschmachine. De heer P. Kaan Dz. gaf een korte toelichting hierbij en deelde mee dat de proef 100 ongeveer zal kosten. De vergadering vond goed de proef te nemen. Een voorstel tot bevordering van cursussen in vee- kennis, ingeleid door den heer Jb. Kaan Kz., werd aangenomen. De voorbereidingen van deze cursussen zullen een uitgaaf van ongeveer 100 vragen. Door den heer H. Steketee, Rijkslandbouwingenieur, werd hierop een voorstel besproken om een onderzoek in te stellen omtrent de meest gewenschte inrichting van een Noordhollandsche boerderij. Er is, zoo werd vooraf meegedeeld, door het bestuur eerst over ge dacht een prijsvraag uit te schrijven voor een plan van een goed ingerichte Noord-Hollandsche boerderij. Overleg is er gepleegd over deze zaak met den heer Zoetmulder, wien dank werd gebracht voor zijn be reidwillige bemoeiingen. Bij nader inzien heeft men voorloopig nog geen prijsvraag willen uitschrijven. De heer Steketee hield een beschouwing over de Noord-Hollandsche boerderij in vergelijking met die in andere provincies, vooral in Zuid-Holland. Iedere streek heeft zijn eigenaardige bouworde. Oorspronke lijk paste waarschijnlijk deze orde het beste daar waar zij voorkwam, zij was in overeenstemming met de plaatselijke behoeften. Men behoeft zich echter niet bij voortduring aan diezelfde bouworde te houden. De behoeften wijzigden zich en wat oorspronkelijk het meest doelmatige en best passende was, blijkt later niet meer aan de nieuwe eischen te voldoen. Echter moet zooveel mogelijk aan de plaatselijke bouworde worden vastgehouden. In de Noord-Hollandsche boer derij is er naar gestreefd alles onder één dak te bren gen. In het midden bevindt zich de bergplaats voor hooi en daaromheen stallen, woning en oprit. Het is zeker van groot voordeel alles zoo onder één dak te hebben. Het voederen is gemakkelijk. Het nadeel is, dat er niet altijd voldoende ruimte is. Zoo is de paar denstal dikwijls slechts een klein hoekje. Er moet vaak een voorhuis bij aangebouwd worden, wat de boerderij veel duurder maakt. De zeer hooge daken maken een groote kapspanning noodig, wat ook niet goedkoop is. Het hooge dak is verder wel gemakkelijk om veel te bergen, doch veel handen zijn noodig om het hoogop-gestapelde hooi naar beneden te krijgen. Een groot voordeel van de Noord-Hollapdsche boerde rij is dat het hooi droog blijft, waar echter weer tegen over staat dat de inwerking der veedampen op het hooi niet anders dan ongunstig kunnen werken. Voorts is er groot gevaar voor hooibroei en daardoor brand. De Noord-Hollandsche koestal heeft vele ge breken. De lucht verversching is er slecht, daar de raampjes in den buitenmuur boven de hoofdeinden der dieren gesloten moeten blijven en meestal alleen ge ventileerd wordt door luiken in den zolder, die mede dienen voor het neerwerpen van hooi voor de dieren. In de Zuid-Hollandsche boerderij is dit alles veel be ter ingericht, de dieren zijn daar anders geplaatst ten opzichte van het invallende licht, de ramen zijn zoo aangebracht dat ze zonder hinder voor de dieren kun nen geopend worden. Waar in de Noord-Hollandsche boerderij dus gebrek aan frissche lucht is, wordt daar in voorzien in de Zuid-Hollandsche. De Zuid-Hol landsche stal kan veel beter gereinigd worden en hier wordt het voeder zoo gegeven dat het niet kan ver trapt worden zooals in de Noord-Hollandsche stal. De drinkwatervoorziening is veel beter dan de Noord-Hol- landsche drinkgoot die meestal zeer vuil is. In Zuid- Holland staan de koeien niet afzonderlijk twee van twee gescheiden door schotjes, doch bevestigd aan koestaken. Het hooi is in Zuid-Holland buiten ge plaatst dicht bij de deur van den stal onder een kap. Dit is niet zoo gemakkelijk bij het voeren als in den Noord-Hollandschen stal. Het weer schijnt geen groo te schade t edoen aan het hooi, maar de kap die steeds weer moet zakken als er hooi wordt weggehaald is nog al lastig. Spr. sprak ook over de Friesche boerderijen, die in vele opzichten ook beter zijn dan de Noord-Holland- sche. Hier is aan het eind van den stal een schuur voor liet hooi, op een wagentje dat op rails loopt wordt het hooi dan naar de koeien gebracht. Er is hier goed gezorgd voor frissche lucht en voldoende licht. De drinkwatervoorziening gaat hier op veel reiner wijze. In de Friesche stallen toont het vee echter niet zoo veel. Spr. s conclusie was dat er veel verbeterd kan wor den in de Noord-Hollandsche boerderij. Van een prijs vraag wordt weinig verwacht. Beter is dat een oplos sing gezocht wordt door zich in verbinding te stellen met het instituut voor landbouwwerktuigen te Wage- ningen, waarvan spr. deel uitmaakt. Spr. zou dan wil len voorstellen dat de vereeniging een commissie be noemde, die in overleg met het instituut plannen ont wierp. Besloten werd een commissie voor dat doel te be noemen. Er werd gevraagd of er gedacht zou worden om te voorzien in verschillende gebreken in de boer derij die zeer onhygiënisch zijn en in strijd met de bouw en woningwet. Hierop zal natuurlijk gelet moeten worden. De heer Zoetmulder zou daarvoor weer de man zijn om raad te vragen. De heer Govers van Alkmaar deelde mee dat hij een boerderij bezit volgens het Zuid-Hollandsche mo del gemaakt. De stal voldoet zeer slecht en het tocht daar nogal. Het laatste voorstel van het bestuur ingeleid door dr. Scheij, om het onderzoek naar de oorzaken van de z. g. Boekelscheurtjes in de kaas voort te zetten, werd goedgekeurd. De heer Van der Zande deelde nog mee dat vrij vast staat dat de oorzaak van het kwaad ligt in de bewerking van den wrongel. Het kwaad is er reeds vóór de nabehandeling. De begrooting werd vervolgens goedgekeurd, slui tende in ontvang en uitgaaf op 3642. Hierna volgde de rondvraag. De heer Wij denes drong daarbij erop aan een adres te richten tot de regeering om te wijzen op het onbil lijke van de vermeerdering der opcenten door de ge meenten op de grondlasten, voornamelijk wat betreft de ongebouwde eigendommen. De vraag werd gedaan of deze zaak wel in deze ver gadering tehuis behoort? liet bestuur zal de quaestie eerst eens bespreken. Nadat de burgemeester van Beemster, de heer J. Koopman, die uitgenoodigd was in deze qualiteit de vergadering bij te wonen, verklaard had met genoegen de vergadering bijgewoond te hebben met den secreta- ïis en een der wethouders en hulde had gebracht aan den voorzitter voor de goede leiding door hem aan de vergadering gegeven, ging de voorzitter over tot slui ting op de gebruikelijke wijze. In het bijzonder dank te hij het gemeentebestuur voor zijn aanwezigheid ge durende den geheelen dag alhier. (Vervolg.) Gisteren hebben wij reeds een uitvoerig verslag ge geven van de rede over dit onderwerp, gehouden door den heer dr. Quanjer van Wageningen in een vei ga- dering van landbouwers in de kolfbaan van den heer Bückmann te Oudkarspel. Na deze rede werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. De heer Zeeman weester op, dat het niet alleen de menschen zijn die de zoo nuttige kikvorschen vangen, doch ook de ooievaars. De ooievaar is wat dit betreft dus een zeer schadelijk dier. De kikkers vangen veel schadelijke vliegen op hunne kleverige tong en de slakken die zich dicht bij de slooten wagen worden buitgemaakt. Die slakken zijn zeer schadelijk en het is dus van belang de kikkers te behouden en de ooie vaars te verdrijven. Verder vroeg de heer Zeeman of dr. Quanjer hem ook den naam kan zeggen van een vlieg, die bruin en lang is, met smal scherp achterlijf, welk achterlijf dikwijls in den grond vastzit voor het insect opvliegt aan het achterlijf bevindt zich een grauwachtig vliesje. De vlucht is vrij groot. Voorts wees spr. er op dat door dr. Quanjer gezegd is dat de mol de verdelger is van vele schadelijke in secten. Dit is zeker waar, doch spr. gelooft niet dat de mol ritn aalden eet. Spr. vestigde voorts de aandacht op kleine bruine tonnetjes, die dikwijls in groot aantal op den kool- dorsch worden gevonden. Het zijn de poppen van den koolvheg, die de vallers veroorzaakt. Zeer nuttig is het deze poppen spoedig te vernietigen. Dr. Quanjer beantwoordde deze vragen en opmer kingen. Over het nut of de schadelijkheid van den ooievaar zou men veel kunnen praten. Nuttig is het dier wijl het o. a. schadelijke veldmuisjes eet, scha delijk wijl het nuttige kikkers verorbert. Spr. zou niet voor het dooden van ooievaars zijn. Wat het door den heer Zeeman beschreven insect betreft, daarover zal eerst te oordeelen zijn als spr. het gezien heeft. Het beste is dat de heer Zeeman enkele exemplaren ervan naar Wageningen opstuurt. Het kan een z.g. kluitjesdrager zijn of misschien een emelt. Spr. zou niet met zekerheid kunnen zeggen of de mol ritnaalden eet. Hij zou denken van wel, te meer daar het gebit van den mol geschikt is om deze dieren te eten. Het is zeker gewenscht de bedoelde poppen var den koolvlieg als men ze vindt te verbranden. Er is nog gezegd dat niet ieder in staat is de werkjes van prof. Ritzema Bos te lezen over ziekten der landbouwgewassen enz. Toch zijn deze werkjes niet zoo moeilijk te bekomen. De heer Zeeman, repliceerende, bleef volhouden dat de ooievaar veel schade doet en daarom geschoten moet worden waar men het dier ziet. Spr. is niet met dr. Quanjer eens dat de mollen ritnaalden zouden eten. Spr. heeft een akker waar zeer veel ritnaalden in voorkomen. Hij heeft zich meerdere mollen aange schaft en die op dezen akker losgelaten. Bij onderzoek bleek hem dat er nooit ritnaalden door mollen gegeten worden. Zelfs verlieten de mollen zeer spoedig zijn akker. Enkele aanwezigen deelden daarop mede, dat door hen ook proeven met mollen zijn genomenin een emmer of bak had men een paar mollen. Getracht werd ze met ritnaalden te voeren. Doch de mollen wilden daarvan beslist niet eten. Dr. Quanjer zal gaarne nota van deze inlichting nemen. In de boeken toch heet het dat de mol der gelijke insecten wel eet. De heer Wagenaar wees er op, dat voor de offici- eele namen der insecten, die door dr. Quanjer in zijn rede zijn genoemd, aan den Langedijk andere namen worden gebezigd. Zoo noemt men een emelt daar een spreeuwworm, en een aardrups een scheerder. Verder werden nadere inlichtingen gevraagd over hetgeen runstof is, dat is genoemd als een goed middel tegen aardvlooien. Gevraagd werd ook of de gal- muggen zich zelf tenslotte niet zullen vernietigen. Op gemerkt is n.l. dat iemand die eenige jaren last van draaiers had en een volgend jaar geen roode maar bloemkool op dien akker plaatste, in 't geheel geen last daar meer van had. Dr. Quanjer, antwoordende, vroeg om nog meer dere plaatselijke namen van door hem genoemde in secten, wat voor hem van veel nut kan zijn. De runstof wordt geleverd door looierijen en is afkomstig van de schors van eiken. Hij zal informeeren naai den prijs en of het ook dicht bij den Langendijk is te krijgen en dit dan melden. Dat de galmugjes zich zelf ten slotte vernietigen gelooft spr. niet. De mug jes zijn als ze pas uitkomen zeer licht en worden dan vaak door den wind voor goed van den geboorteakker weggevoerd naar een naburigen en soms vlak er naast. De heer C. de Geus wees er op dat de ooievaar lang niet de eenige verdelger van kikkers is. Hij kent iemand die honderden kilo's van die diertjes vangt en dan naar Frankrijk stuurt. Zou dit niet wettelijk verboden kunnen worden evenals het vangen van vele vogels De heer Kroon wees er op dat in de vereeniging „de Eendracht" al eerder over deze zaak is gesproken. Men meende dat visschers in hoofdzaak de schuldi gen waren. Een adres werd gericht aan de afdeeling Zoetwatervisscherij van de Nederlandsche Heide maatschappij om medewerking te verzoeken om het vele vangen van kikkers te doen ophouden. Als antwoord werd hierop ontvangen, dat visschers niet veel kikkers vangen. De meeste kikkers worden ge dood of gevangen bij het baggeren der slooten. De heer De Geus bleef volhouden dat er wel veel gevangen wordt. Zijn kennis verzendt manden vol. Wettelijk kan, zoo werd nog opgemerkt, de kik- vorsch zeker met reden beschermd worden, daar dit dier alleen goed doet, terwijl er bij de beschermde vogels velen zijn die schadelijk zijn. De heer O. Kos Vroeg of ritnaalden verdelgd kunnen worden met kunstmest, waarop dr. Quanjer antwoordde dat dit niet het geval is. Wel kan de plant door de kunstmest krachtiger worden en daardoor beter in staat zijn de nadeelen van de ritnaalden te I doorstaan. De heer Zeeman zei proeven genomen te I hebben ertegen met tabakstof, die wel iets gaven doch niet voldoende. Hij neemt nu proeven met ierbesproei- I ïng. Spr.'s vader heeft vroeger met tabakstof zijn ak ker van ritnaalden gezuiverd. Dr. Quanjer betwijfelde dit eenigszins. De ritnaal- I den beschadigen de planten tijdens haar groei in 4 a 5 jaar. Dan zijn ze volwassen en vliegen weg en men is I er een paar jaar af. Het kan geweest zijn dat het be strooien met tabakstof door den vader van den heer I Zeeman juist is geschied in de jaren dat de dieren volwassen waren en wegvlogen. Gevraagd werd nog of het niet nadeelig kan zijn draaiende koolplanten in de sloot te werpen. Dr. Quan jer deelde mee dat het schadelijk insect de plant al I verlaat als zij pas draaiende is. Het geeft dan niet meer als men de plant in 't water werpt. Alleen als de plant pas draait is het nuttig. Verbranden is beter, I doch dit gaat niet gemakkelijk daar de groene bladen I en stammen niet licht vuur vatten. Bij het verdere debat over deze zaak werd er op ge wezen dat het werpen van planten in het water dit zeer verontreinigd, wat niet gewenscht is. Beter zou zijn de planten in een kuil te werpen en met gebluschte kalk te bedekken. Dr. Quanjer uitte het denkbeeld bijv. een gemeenschappelijke steenen kuil daarvoor te maken. Gevraagd werd nog of het middel „anti-insect" dat door de firma Morra te Alkmaar in advertenties wordt aangeprezen als een goed bestrijdingsmiddel van scha delijke insecten, werkelijk helpt. Dr. Quanjer zeide dit middel niet te kennen. Ala men naar Wageningen een hoeveelheid ervan opzendt, zal het onderzocht kunnen worden. Men zou er ook een proef in het klein mee kunnen nemen. De heer Bouwens beloofde daarna nog op verzoek van dr. Quanjer, dezen zoo mogelijk nog eenige plaat selijke namen van insecten te zullen melden. Op zijn vraag of padden behooren tot de nuttige familie der kikvorschen, antwoordde dr. Quanjer bevestigend. De pad eet alleen dierlijk voedsel; als men haar tusscheu de aardbeien vindt moet men daarom niet denken dat de padden deze zullen beschadigen, zij zoeken daar slakjes. Niemand hierna het woord meer verlangend, ging de voorzitter tot sluiting over. Spr. hoopte dat velen veel dienst zullen hebben van het gehoorde. Als er weer een dergelijke vergadering is hoopt spr. op wat meer belangstelling. Spr. dankte dr. Quanjer voor zijn rede. Aan den minister van Waterstaat is door den heer Ketelaar gevraagd of het waar is, dat door de admi nistratie van de posterijen aan de ambtenaren bij dien tak van dienst is te verstaan gegeven, dat de postad ministratie het ongewenscht acht, dat de ambtenaren zich in het vervolg bij verkiezingen op den voorgrond stellen De heer Bevers heeft daarop het volgende geant woord. Er was een klacht ingekomen dat een brieven besteller en een kantoorknecht bij een verkiezing als agent hadden gefungeerd. Bij onderzoek bleek dit juist te zijn. Een inspecteur was van oordeel, dat het bepaaldelijk voor post- en telegraafambtenaren allerminst ge wenscht is als leider, propagandamaker of helper bij verkiezingen in het openbaar op te treden, en gaf in overweging dit den ambtenaren in het algemeen onder het oog te brengen. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie, dit gevoelen deelende, vroeg hieromtrent vooraf het welmeenen van den thans opgetreden minister, die van gevoelen was, dat voor het richten van een algemeene circulaire geen tetinen aanwezig waren en wenschte, dat het vooralsnog aan het beleid der inspecteurs c.q. directeuren zoude worden overgelaten waarschuwend tusschenbeide te treden. De directeur-generaal stelde bovenbedoelden inspec teur met deze beslissing in kennis, met verzoek de di recteuren in zijn afdeeling dienovereenkomstig in te lichten. Een afschrift van dat antwoord werd, zonder meer, aan de andere inspecteurs verstrekt, zooals in ge vallen van algemeenen aard steeds gebeurt, om een heid in de behandeling van zaken te bevorderen. De Bond van Ned. Ond. heeft een referendum ge houden over verschillende voorstellen. Met groote meerderheid van stemmen zijn de volgende aange nomen „De „Bond van Nederlandsche Onderwijzers" trachte een zoo uitgebreid mogelijke „bescherming van het kind" te verkrijgen en stelle zich te dien einde zoo noodig in verbinding met corporaties, die oor samen werking in aanmerking komen." »De „Bond van Nederlandsche Onderwijzers" dringe bij de overheid aan op een wettelijke leertijdsgrens voor toelating tot de lagere school." „De „Bond van Nederlandsche Onderwijzers", kennis genomen hebbende van de gewijzigde 'opvattingen, welke o. a. gebleken zijn bij de behandeling van de Onderwijsbegrooting in de Tweede Kamerjten aanzien van de «[neutraliteit van de openbare school, herinne rende aan punt h van het program van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers dat aan het onderwijs de eisch stelt, dat het moet zijnvrij van godsdienstige en politieke dogma's verklaart zich met den meesten nadruk tegen de uitjl eenrukking van de tegenwoordige openbare school in schooltjes voor verschillende richtingen en het wijzigen van 't karakter van 't openbaar onderwijs, besluit de strijd voor neutraal onderwijs zoo krachtig mogelijk te blijven voeren." GEMENGD NIEUWS. Uit Heerhugowaard. Het polderbestuur heeft den 18en bij publieke aan besteding de levering opgedragen van 100000 straat- steenen, aan de heeren Terwindt en Veerkamp te Arnhem voor f 14.95 per 1000. Van 700 M3. grint van de heeren J. en C. Snijder te Alkmaar voor f 2.79 per M3. en van 300 M3. zand aan den heer J. van Wonderen te Oudorp voor f 1.50 per M3.. Gisternacht heeft vermoedelijk een hond onder de schapen van de veehouders P. Konijn, P. van Dam en C. Meijer aan den"Middenweg, onverbaarlijk huis gehouden. Sommige dieren waren in en door slooten ge\ lucht en zelfs bij Konijn werden 5 lammeren ver scheurd. Hedennacht zijn twee heerenrijwielen uit de school No. 1 gestolen. De diefstal is zonder inbraak geschied, vermoedelijk is de deur met een valsche sleutel ge opend. De dieven hebben, evenals het beruchte inbrekers Trio te Amsterdam, een onwelriekend spoor achterge laten. Woensdag j.l. vergaderde in het lokaal van den hr. Hofdijk de afdeeling der Noord-Holl. Varkensfokver- eeniging. Aangezien in deze vergadering zou worden uitgemaakt, welke fokinrichting voor deze omgeving als de meest gewenschte moest worden beschouwd, werd liet ten zeerste betreurd, dat niet een grooter aan tal fokkers ter vergadering waren verschenen. Niette min achtte men het gewenscht de agenda af te wer ken wellicht komt er wat meer belangstelling, indien iets van de resultaten van het werken der afdeeling te constateeren valt, zoo werd geoordeeld. Bij den aan vang der vergadering werd door den heer W. van Sloo ten te kennen gegeven, dat door hem naast het secr.- penningmeesterschap moeilijk naar behooren zal kun nen worden waargenomen het inspecteurschap, zood.it het hem gewenscht voorkwam, daarvoor een ander aan te stellen. De waarnemende voorz., de heer 0. de Boer, stelt voor de agenda te volgen, zoodat aan de orde komt de verkiezing van twee bestuursleden. Gekozen werden de heeren P. Blauw en H. Overtoom. Hierop volgt de ver kiezing van een voorz. Hiertoe wordt gekozen de heer II. Overtoom. De uitslag dezer verkiezingen zal den betrokkenen ter kennis worden gebracht. ervolgens wordt dan opnieuw de benoeming van een inspecteur aan de orde gesteld. Nadat hierover heel wat debat is gevoerd, wordt door den heer Jc. Blom meegedeeld, dat de heer M.- Rozing, thans t« Petten, doch die zich weldra zal vestigen te Schager- brug, niet ongenegen zou zijn deze functie waar te ne men. Na eenig debat wordt aan het bestuur opgedra gen zich met den heer Rozing in connectie te stellen. Thans komt ter sprake de richting, waarin men meent te moeten fokken. Het resultaat dezer bespre king is, dat als meest gewenschte richting wordt aan bevolen grootslag Yorkshirebeer ter dekking van in- landsche zeug. Door de afdeeling zal voor deze richting steun wor den verleend aan den heer P. Roos, met betrekÈng tot het noordelijk deel van het afdeelingsgebied, ter wijl er tevens pogingen zullen worden aangewend om in het zuidelijk deel een beerenkouderij te vestigen. Hierna sluiting der vergadering. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 17 Maart 1908. Tegenwoordig alle leden, uit gezonderd de heeren J. Breebaart Hzn. en Abr. Sloos. De voorzitter opent de vergadering en heet de aan wezige leden welkom, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastge steld. Mededeelingen en ingekomen stukken. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededee- ling des voorzitters, dat er een kasleening gesloten is met de nutsspaarbank alhier tot een bedrag van 2000. dat door Gedep. Staten aan het burgerlijk Armbe stuur machtiging is verleend tot het verkoopen van bouwterrein van den weezentuin en de rooilijn voor de daar te plaatsen woningen is aangegeven, langs de wegscheiding. Van de afdeeling Winkel der Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" is een verzoek ingeko men, om voor gemeenterekening over te nemen de ex ploitatie van het tonnenstelsel, aangezien de financiën der afdeeling een langere exploitatie niet gedoogen. Na voorlezing van het verzoek deelt de voorzitter me de dat verschillende inlichtingen gevraagd zijn om trent de kosten van exploitatie, doch voor gemeentere kening zal het bedrag niet onbelangrijk zijn., daarom hebben Burg. en Weth. aan de afdeeling de vraag ge steld of het niet op den gewonen voet kan voortgaan, met eene verhoogde subsidie. Op gemelde vraag is nog geen antwoord ontvangen, en stelt de voorzitter voor het verzoek aan te houden. Aldus wordt besloten. Ingekomen is nog een verzoek van den Raad van Ad ministratie der Hollnndsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij, waarbij wordt voorgesteld, de voorwaarden waaronder destijds het gemeentelijk renteloos aandeel aan haar is overgedragen te willen wijzigen. Deze wijziging is noodig omdat het voornemen be staat de tramweg geheel over te nemen en de geheele exploitatie bij de H. IJ. S. M. wordt gebracht. Er wordt met algemeene stemmen besloten aan het verzoek te voldoen, terwijl daarbij op een gunstige re geling zal worden aangedrongen en wanneer in de ex ploitatie verandering wordt gebracht, of dan het wachtlokaal te Winkel, dat gemeenteigendom is, ook wordt overgenomen. Herbenoeming leden commissie tot wering van schoolverziütn. Met algemeene stemmen worden de aftredende le den herbenoemdvoor de commissie te Winkel, de hee ren Jb. Dekker, E. Keuwer en S. Vonk, voor de com missie te Lutjewinkel de heeren K. Boekei, J. Homan en J. Porte, voor de commissie te Groetpolder de hee ren JBakker, P. Wit Ozn. en S. Klaver. Na voorlezing worden de verslagen der commissie voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter herinnert er aan, dat een vorig jaar het schilderwerk van het postkantoor is uitgesteld moeten worden, omdat alle muren nog niet voldoende droog waren. Omtrent andere noodige herstellingen heeft hij een opgave gevraagd van den heer Directeur, en geinformeerd naar de verschillende kosten. Het be drag is belangrijk meer als de geraamde onderhouds kosten, doch de voorzitter acht het toch wenschelijk er aan te voldoen. Met de behandeling dezer zaak deelt de voorzitter nog mede, dat het voornemen bestaat een beperkte dagdienst voor dit kantoor in te voeren, doch Burg. en Weth. hebben zich tot de bevoegde autoriteiten ge wend, met verzoek, daartoe niet over te gaan, maar zoo mogelijk den bestaanden toestand te bestendigen. Het in de vorige vergadering medegedeelde verzoek van verschillende ingezetenen der gemeente, inwoners van „de Bosch om een daar staanden boom te rooien wordt weder door den voorzitter ter tafel gebracht. De boom is eigendom van den heer Melchior en staat voor een huis, waarvan hij eigenaar is en waar in vroeger zijn vader woonde. Toen was daarin gevestigd een apotheek en om ie zonnewarmte daaruit te houden, waren boomen noo dig, en is o.a. deze eigenhandig door hem geplant. De familie wenscht dezen boom als aandenken te behou den. Verschillende leden vinden hem overbodig, vooral nu het doel waarvoor destijds vergunning verleend is niet meer bestaat, en den boom veeleer als een lastpost te beschouwen is. Andere leden zien er geen hinder in hem te laten staan. De meeningen zijn nog al verdeeld, en daarom zou de voorzitter willen voorstellen, de zaak aan te houden tot een voltallige vergadering en eerst nog eens na te gaan of indertijd de vergunning ook tot wederopzeg gingstee verleend is. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten. Het kohier van de hondenbelasting voor 1908 wordt na behandeling vastgesteld tot een bedrag van 170. Afschrijving van hondenbelasting over den dienst 1907 wordt verleend aan K. Appel. Afschrijving van hoofdelijken omslag dienst 1907 wordt wegens vertrek verleend aan de Wed. Pijper en aan J. Butter. Bij rondvraag niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten, en overgegaan tot eene be sloten zitting ter behandeling van het primitief ko hier van den Hoofdelijken Omslag voor 1908. Wegens plaatsgeb ek heden'opgenomen. Tot secretaris der Banne Winkel is benoemd de heer G. Nobel te Winkel. De heer J. Hille van Ursem heeft zijn 25-jarig jubi leum als opzichter aan het heemraadschap „Mijzen" gevierd. Het bestuur van genoemden polder schonk den jubilaris een fraai geschenk. De kiezerslijst voor de gemeente Egmond-binnen bevat 343 namen tegen 819 in het vorige jaar. Men is in Egmond a. d. Hoef op 't oogenblik bezig nieuwe boomen te planten voor de in dezen zomer uitgeroeide oude. Dit zou nu op zich zelf geen ver- meldingswaardig feit zijn, als er in dit opzicht niet een groote verbetering viel te constateeren. Ging dat n.l. vroeger zeer onoordeelkundig, thans geschiedt het onder toezicht van bevoegde menschen, een paar op zichters der heidemaatschappijEgmond aan den Heef zal een mooie laan rijke worden en 't gemeentebe stuur zal 't hiervoor uitgegeven geld thans doeltreffend besteed hebben.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2